SUMMERHOUSE EC Hardwicke, Glos, 15 March

British novice 1, Quizzal (J Peake); 2, Illusion V (M McCourt); 3, Diamond Sunset (E Wilkinson). discovery 1 & 2, Laconih & Romantico (M McCourt); 3, Pascy (A Higgins). 1.05m 1, Rodeo Star (J Peake); 2, King George (C Myles); 3, Just Forever (J Peake). 1.10m/members cup 1, King George; 2, Blockbuster (M Haines); 3, Bitteswell Roberto (A Irwin). 1.15m 1, Token Gesture (C Myles); 2, FI Aladdin (R Tillson). Foxhunter/1.20m 1, FI Aladdin; 2, Danny Boy VI (A Higgin).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 16 March

British novice 1, The Gingerbread Man (C Hawkins); 2, Hesa Euphonic (C Hawkins); 3, Admiral Nelson. grassroots 1, Sienna’s Renkum Shauna (A Clarkson); 2, Kingswell Kitty Fisher (A Measor); 3, Four Leaf Clover (S Page). discovery 1, Atticus Fin (J Halim); 2 & 3, Indigo Rye & Xcellence (A Measor). newcomers 1 & 2, Rafael & Duplo (T Fletcher); 3, Toby Tobias (J Halim). 1.10m 1, Tango (P Ashworth); 2, Hop & Skip (B Mason); 3, Tiger Feet (T Fletcher). Welsh Masters qual 1, Tango; 2 & 3, Hop & Skip & Rouge De Lisle (B Mason).

QUOB STABLES Southampton, Hants, 16 March

British novice 1, Carnaval Destiny (N Baker); 2, Saruma (L Greenwood); 3, Madena (C Hammett). discovery 1 & 2, For A Smile & Mednight Mahout (A Austin); 3, Carnaval Destiny II. 1.05m 1, Trinity Gold Rush (J Arnold-Jones); 2, On The Beat (C Osmond-Smith); 3, ina Drum (S Forbes). newcomers 1, Revel (L Goddard); 2, Executive Decision (S Godding); 3, For A Smile (A Austin). 1.10m 1, First Edition VI (C Osmond-Smith); 2, Ideal De Fontenel (C Flack); 3, Senorita O (J Kirkby). Foxhunter 1, Conna Carrera Z (C Read); 2, Suannie (A Daniels). 1.20m 1, Tanamera (K Doyle); 2, Prince Darco (C Read); 3, Pauldarys Majenta (J Kenny). 1.30cm 1, Horia Du Neretz (L Wade); 2, Royal Lush (S Mercer); 3, Super Girl (S Mercer).

FOREST OF DEAN EC Yorkley, Glos, 17 March

British novice 1 & 2, Out Of The Blue & Dryscoed Davy (B Field); 3, Rocket Grandini (T Buckland). discovery 1, Millenium Boy (P Davies); 2, Rocket Grandini. members cup 1, Solar Shadow (B Field); 2, Greenway Tiger Lily (E Gwinnutt); 3, The Family Man (P Davies). B&C 1, Chorleys Ltd Edition (A Dawes); 2, Solar Shadow; 3, The Family Man.

UNEX TOWERLANDS SENIOR PREMIER Braintree, Essex, 18-20 March

1.15m 1 & 3, Otto & Loro Piana Hamlet (G Williams); 2, Carnaval Dance (L Renwick). performance 1, Worlds Fair (P Spivey); 2, Larry (H Turrell); 3, Kenzo De Gravant (S Pellon-Maison). B&C 1, Jump De La Cote (P Crago); 2 Ocombo De L’Eau (R Prater); 3, Cooperfield (M Potter). 1.35m 1, Otage (R Prater); 2, Ocolado (J Fisher); 3, First Love (J Renwick). 19 Mar: 1.20m 1, Jalisco (S Smith); 2, Handley Barns Dessee Dee (M Fursedon); 3, Oharmeta (R Keevil). winter grade C 1, Valblanc Van Het Pansihof (L Pavitt); 2, Roland II (T Stockdale); 3, Retro (J Tuff). 1.40m 1, Onyx (G Williams); 2, Landwind (S Smith); 3, Omelli (T Gredley). World Class YR 1, Stainsby Carlos (L Frame); 2, Powerboy II (P Dobby); 3, Nulisina 54 (T Gredley). 20 Mar: 1.25m 1, Utah Van Het Indihof (E Slater); 2, Findon Luckmoney (J Charlesworth); 3, Genius II (P Spivey). B&C 1, Medline AC (L Wade); 2, Collin (J Renwick); 3, Romanov II (P Spivey). Winter A&B Grand Prix 1, Onyx; 2, Fresh Direct Corlato (T Stockdale); 3, Alfredo (B Maher).

BSJA AREA 45 Staplehurst, Kent, 19 March

tiny tots 1, 5 tied. primary 1, 4 tied. jnr 1m 1, Little Drummer (J Mears); 2, Mr Murphy (K Sellick); 3, Shadow Boxer (V Lawrence). jnr newcomers/progressive 1, Secret Twist (K Ford); 2, Mr Murphy; 3, Muscovite II (B Davidson). jnr 1, Muscovite II; 2, Leslie Van Het Broekenhof (E Bushe); 3, Irish Lethal Weapon (K Ford). jnr Foxhunter/adventurer/1.10m 1, Irish Lethal Weapon; 2, Telstar Snapshot (K Ford); 3, Bagheera Flashman (C Ede).

JM EQUESTRIAN Edmondsley, Co Durham, 19-20 March

sml pony 1, Just Rhona (E Douglas); 2, Bowes Charlie Brown (M Gair); 3, Ashbrook Lad (J Flannigan). tiny tots 1eq, Kosmic Kate (Y Tanfield) & Master Mickey (H Ireland). primary 1eq, More Than Milton (J Smith), Grey Guy (L Neilson) & Bowes Charlie Brown. jnr British novice 1, Little Miss Gismo (B Stevens); 2, Fozzy Bear (H Travers); 3, Lincourt Commanche (Z Harker). jnr newcomers/1m 1, Power Up Crystal (M Gair); 2, Malnor Misty Lad (H McCaie); 3, Hock I (S Farrell). jnr Foxhunter/1.10m 1, Power Up Crystal; 2, Highling Masquerade (J Morton); 3, The Muffin Man (R Boardman). adventurer 1, Oakenshaw Appollo (A Johnson); 2, Triple Gold (A Lumley); 3, The Muffin Man. jnr members cup 1, Cavan Piper (B Tidd). 20 mar: British novice 1, Highling Irish Mist (R Reay); 2, Why Not Irish Eo (H Swailes); 3, Spooky (B Davison). discovery 1, Dunkeld Diva (S MacNiolas); 2, Carosander Z (A Bell); 3, Orbital (D Grieves). newcomers 1, Arona (R Farmer); 2, Last Samurai (G Watman); 3, Wake Up Smiling (E Gray). 1.10m 1, Miss Bizzy (D Mewse); 2, Broadlaw (S Holland); 3, Simply Sequentious (T O’Hara). Foxhunter 1, FI Princeton (S Russell); 2, Charleston Jan Devonne (A Bell); 3, Lemarmi (J Picken). 1.20m 1, Ferndale Summer Breeze (A Wall); 2, Miss Bizzy; 3, Our Al (C Curtis). B&C 1, Quilan (C Curtis); 2, Valco Van Het Kapelhof (D Mewse); 2, Darraks Sante (J Taylor). 1.30m 1 & 2, Corlea Paddy & Flashy Harry (C Curtis); 3, Ferndale Summer Breeze.

KINGSWOOD EC Albrighton, Staffs, 19 March

British novice 1, Brambridge Mighty Max (P Harris); 2, Forever Furisto (N Proffitt); 3, Illusion V (M McCourt). discovery 1, Keep Dreaming (C Crow); 2, Whiskeytown (J Leonard); 3, Lowmore Hayley (N Proffitt). Area 22 novice 1, Belarius (M McCourt); 2, Turante (C Crow); 3, Royal Me (C McKain). 1.05m 1, Little Miss Socks (M Thompson); 2, Lynbec Martini (K Webster); 3, Hills Own Zak Attack (V Hill). newcomers/1.10m 1, Sunorra’s Son (C Freeman); 2, Lake Cruise (M Thompson); 3, Panella (M McCourt). Foxhunter/1.20m 1, Just Teasing (A Trickett); 2, Lake Cruise; 3, Rex Van Het Werzlehof (A Trickett).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 19 March

jnr British novice 1, Killowen Ruby (K Brummitt); 2, Nueva Rosa (A Port); 3, Jasper Conran (R Pontin). jnr Newcomers 1, Ballyhoura Dawn (H West); 2, Just Poppet (C Drew); 3, RI Keenan (C Hunnable). jnr 1m 1, Willoway Dreamer (S Frost); 2, Pop Tart (K Ewins); 3, Reflex Rashell (C Ransby). jnr Foxhunter 1, Tequila Three Shots (H Barrell); 2, Mullaghgloss Larry (A Clements); 3, Suzannes Country Girl (K Evans). 1.10m jnr 1, Diego Flow (J Drea); 2, Kinbar Classic (M Sapsford); 3, Mister Amontilano (C Evans). jnr intermediate 1, New York Skyline (S Frost); 2, Catmando (C Bailey). 128cm 1, Hollyoaks (T Willett). sml 128cm 1, J’s Junior (A Green). 138cm 1, Try To Hit Me (D Willett); 2, Paddy’s Day (J Drea); 3, It’s Lulu II (C Golledge). sml 138cm 1, Again And Again (D Willett); 2, Mr Blue (P Goddard); 3, Ballyclough Brisco (D Willett). 128cm 1, Gingers Choice (M James). sml 128cm 1, Hollyoaks (A Green). 138cm 1, Highling Greenacres Blueprint (J Loader); 2, Try To Hit Me; 3, A Step In Time II (E West). 138cm 1 & 2, Try To Hit Me & Ballyclough Brisco; 3, Bee Jay Blackjack (C Rees). jnr British novice 1, Miss Darco (C Hanson); 2, Silver Dun (T Houlihan); 3, Killowen Ruby. jnr newcomers 1, Miss Darco; 2, Midnight Blue (R Chinery); 3, Star Rocket (E Hilton). jnr Foxhunter/1.10m 1, McFly III (E Hancox); 2, Ballyhoura Dawn; 3, Suzannes Country Girl. jnr members cup 1 & 2, Catmando & Keelings Phoenix (C Bailey).

ARENA UK Grantham, Lincs, 20 March

British novice 1, Raindown William (S Wardle); 2, Lazyacres Laughing Waters (A Brook); 3, Reaper (P Brownlow). 95cm 1, Fallowfield Mister Plod (R Collins); 2, Kenokens Boy (A Garner); 3, J’s Saluki (A Cole). discovery 1, Bitter Root Ladigo (R Barton); 2, Pure Addiction (L Brennan); 3, Ufo II (M Stoner). 1.05m 1, Total Phoenix (L Trundley); 2, It’s Dime (N Pyrah); 3, Lets Dance (R Barton). newcomers 1, Louis (R Barton); 2, Microscope (C Healey); 3, Unita (E Gray). 1.10m 1, Foxdens Muscadet (R Walker); 2, JC Calvaro Z (T Meager); 3, Pimosa (M Smith). Foxhunter/1.20m 1, Buskhill Mosaic (R Barton); 2, Escape II (M Lanni); 3, Nescio J (C Healey).

INGLISTON HOUSE STUD Bishopton, Renfrewshire, 20 March

jnr starter 1, 6 tied. 12 & under 1, 6 tied. 128cm 1, Bally Deep In Disguise (R Modlin); 2, Major Yates (H Rankine); 3, Rare & Dandy (L Stewart). 138cm 1, Golden Fortune (S Babes); 2, Muirsland Heather Belle (G Anderson); 3, Nicola (L Templeton). jnr newcomers/1m 1, Springleigh Swited On (M Russell); 2, Gildens Vital Spark (D Gilmour); 3, Venga Boy (S Gibb). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Rockin Robin III (R Haynes); 2, Lakeland Little Classic (G Taylor); 3, Mr Nice Guy (J Thomson). 1.20m 1, Mr Nice Guy; 2, Just a Dash (J Thomson).

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 20 March

British novice 1, Lysia (L Young); 2, Uvin W (M Russell); 3, Dino V (R Everett). discovery 1, Galicores Apollo (N Tinworth); 2, Ginger Ninja II (T Gosling); 3, Lysia. 1.05m 1, Shannondale Showman (S Cronin); 2, Sonata (M Russell); 3, The Ruling Class (R isnell). newcomers/1.10m 1, Hot Two Step (N Tinworth); 2, Templetrine legend (B Dove); 3, Reflex Diamond Clover (S Hunter). 1.15m members cup 1, First Date (D Scott-Garrett); 2, Hot two Step; 3, Llertta’s Cher Delight (J Attrell). Foxhunter 1, Confoe D (L Peacock); 2, Templetrine legend; 3, Lady Athena (J Payne).

ROCKHAMPTON EC Berkeley, Glos, 20 March

128/138cm 1, Rockfield Charm (C Aston); 2, Ariel (H Rawson-Smith); 3, Don’t Matter (R Jenkins). 128/138cm ch 1, Pink Champers (F Bentley); 2, Icicle (C Aston); 3, Rockfield Charm. sml jnr 1, Swansea Jack (H Russell-Jones); 2, Rossfort Principal Boy (L Hewlett); 3, Dynamite Diggy (J Mendoza). jnr British novice 1, Brandel Distinction (T Gardner); 2, Sea Quest II (S Beattie); 3, Be Sure (Z Kennedy-Hughes). jnr newcomers/1m 1, No Comment (J Fletcher); 2, Candas (J Williams); 3, Nick Of Time II (M Browning). jnr Foxhunter/1.10m 1, Nyton Mr Mistofolees (Z Kennedy-Hughes); 2, The Minstrel (J Clarke); 3, Rash Decision (J Hughes). jnr open 1, Ashby Surprise (G Wheeler); 2, Caramel II (S Jenkins).