ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 15 February

British novice 1, Tilano V (L Tinto); 2, Syolga JN (A Craig); 3, Calvaro’s Ace (R Leonard). discovery 1, Resina (A Hamilton); 2, Sienna B (A Harkin); 3, Whisper Van Het Vijerbos (L Tinto). newcomers/1.10m 1, Milton Only You (A Hamilton); 2, Blue Eye (S Rawding); 3, Bullands Extrovert (N Warwick). Foxhunter/1.20m 1, Sarlino (R McCrae); 2, Chanoeka Z (J Scullion); 3, Way of Life (L Tinto).28 Feb: jnr starter 1, Here Comes Hettie (L Stewart); 2, Kerrix Cowboy (G Taylor); 3, Silver Exchange (L Crocket). 128/138cm 1, Spotty Lottie (D Miller); 2, Fountain Ranger (J Smith); 3, Golden Fortune (S Babes). jnr newcomers/1m 1, Garowowen (M Baillie); 2, Outrath Hero (L Beattie); 3, Mulberry Big Ben (M Russell). jnr Foxhunter/1.10m 1, Fountain Ranger; 2, Lakeland Little Classic (G Taylor); 3, Kajan (H Haig). jnr open 1, Lakeland Little Classic; 2, Ebbys Gold Dust (H Haig); 3, Gems Pure Genius (M Baillie). 26 Feb: jnr welcome 1, Blueberry Muffin (H Rankine); 2, Artic Polar Bear (D Thompson); 3, Leighton Jimney Cricket (V Miller). tiny tots 1eq, Leighton Jiminy Cricket & Tazmanian Devil III (G Mitchell); 3, Rare And Dandy (L Stewart). jnr British novice 1, Silver Exchange; 2, Shasa (M Cadden); 3, Muirsland Music Man (S Harvey). jnr 90cm 1, Bally Deep In Disguise (R Modlin); 2, Red Wharf Bobby (N Modlin); 3, Springleigh Switched On (M Russell). 128/138cm 1, Here Comes Hettie; 2, Guinness Special (C Miller); 3, Bally Deep In Disguise. jnr newcomers 1, Party Carnage (F Galbraith); 2, Gildens Vital Spark (D Gilmour); 3, Shady Blue (N Dingwall). 1m jnr 1, Maxton Hijack (M Russell); 2, Muirsland Heather Belle (G Anderson); 3, Street Angel (C Miller). jnr Foxhunter/1.10m 1, Kajan; 2, Lakeland Little Classic; 3, Kings Pyon (S Lithgow). jnr open 1, Ebbys Gold Dust; 2, Mr Nice Guy (J Thomson); 3, Street Angel. 27 Feb: jnr starter 1, Leighton Jiminy Cricket (V Miller); 2, Duntarvie Nevada (G Mitchell); 3, Red Wharf Bobby. 90cm 1, Leighton Jiminy Cricket; 2, Spotty Lottie (D Miller); 3, Taylors Kyfe Kay (M Jane Clarke). 128cm 1, Vanilla Ice II (H Rankine); 2, Here Comes Hettie (L Stewart); 3, Leighton Jiminy Cricket. 128/138cm 1, Golden Fortune (S Babes); 2, Ashes Cool Dude (C Miller); 3, Ink Spot (L Lorimer). jnr newcomers 1, Blake’s Jordi (C Miller); 2, RB Gentleman Jim (E McIntosh). 1m jnr 1, Little Jackpot (S Lithgow); 2, Emoe Trooper (R Boyd); 3, Ceefax (M J Clarke). jnr Foxhunter 1, Rockin Robin III (R Haynes); 2, Port Wine (F Galbraith); 3, Guinness Special. jnr members cup 1, Mr Nice Guy; 2, London Lights (S Lithgow); 3, Kajan. jnr open 1, Mr Nice Guy; 2, Street Angel. 1 Mar: British novice 1, Syolga JN; 2, Coppertone A (C Lithgow); 3, Voyou (N Robb). discovery 1, Syolga JN; 2, Perhaps B (L Babes); 3, Silk Cut (R Rodman). newcomers/1.10m 1, Corndale Millenium (A Craig); 2, Saint Cyr Z (L Babes); 3, Margaret Rose (S Babes). Foxhunter/1.20m 1 & 2, Djidda II & It’s Cool (J Scullion). 4 Mar: jnr starter 1, Red Wharf Bobby (N Modlin); 2, Rare And Dandy; 3, Robe Stepper (A Gray). 128/138cm 1, Golden Fortune; 2, Blueberry Muffin (H Rankine); 3, Here Comes Hettie. jnr newcomers 1, Applejax Sky Eye (E Wilson); 2, Forever Reunited (M Macdonald); 3, Starlight Apache (A Sullivan). jnr Foxhunter/1.10m 1, Outrath Hero (L Beattie); 2, Gildens Vital Spark; 3, Colour Waves (L Beattie). 5 Mar: jnr welcome 1 & 2, Artic Polar Bear & Rainbow World (D Thompson); 3, Ballyclough Sprinter (A Sullivan). tiny tots 1, Young Polar Bear; 2, Ellamay (A Kerr); 3, Drummond King (J Rooney). jnr British novice 1, Duntarvie Nevada (G Mitchell); 2, Rare And Dandy; 3, Silver Exchange (L Crocket). jnr 90cm 1, Artic Polar Bear; 2, Duntavie Nevada; 3, Rainbow World. 128/138cm 1, Fountain Ranger (J Smith); 2 & 3, Loch Corrib & Marsh Kyfe Kay (C Drain). jnr newcomers 1, Silver Exchange (L Crockett); 2, Roscoes Golinka (C Drain); 3, Shady Blue. 1m 1, Outrath Hero; 2, Dream Of Diva (H Haig); 3, Venga Boy (S Gibb). jnr Foxhunter 1, Dream Of Diva; 2, Barnaby Bay (H Gair); 3, Gildens Vital Spark. 1.10m 1, Hollyhocks (A Gray); 2, Forever Reunited; 3, Applejax Sky Eye. jnr open 1, Outrath Hero; 2, Ebbys Gold Dust; 3, Kalamari Flame (C Drain).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 16 February

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Admiral Nelson (B Mason); 2, Votum (A Measor); 3, Wallessa (J Rothstein). grassroots 1, Kingswell Kitty Fisher (A Measor); 2, Phyllisteen (C Harris); 3, Norton Legacy (E Jarvis). Equissage Discovery 1, Admiral Nelson; 2, Atticus Finch (J Halim); 3, Xellence (A Measor). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Rouge De Lisle (N Browne); 2, Little Stuart (J Halim); 3, Hop & Skip (B Mason). Horse & Hound Foxhunter/1.20m Welsh Masters 1, Rouge De Lisle; 2, Tiger Feet (T Fletcher); 3, Last Word (G Bray).

DABBS EC Giffordtown, Fife, 16 February

British novice 1, Look Again II (E Proudfoot); 2, Gone In A Flash (A Stein); 3, LS Othello (I McLeish). discovery 1, Keltic Clover Z (D Susans); 2, Mum’s the Word (L Anderson); 3, Timahoe Con (A Mitchell). newcomers/1.10m 1, Dragon Du Valon (E Proudfoot); 2, Midnight Bay II (J Cloggie); 3, Ashes Catch Me Quick (E Proudfoot). Foxhunter/1.20m 1, Marco III (J Spence); 2, Midnight Bay II; 3, Ngauruhoe (E Meulman).

ROWALLAN SENIOR PREMIER Fenwick, Ayrshire, 17-19 February

1.30m 1, Mercurius (B Maher); 2, Eleusis De Breve (E Whitaker); 3, Temple Guess What (P Barker). 1.20m 1, Temple Phoenix (P Barker); 2, Unique (B Maher); 3, Lakeland Gold Diamond (A Mizon). 6-bar 1eq, AK Locarno 62 (E Whitaker) & Special Diamond (A Mizon); 3, Cassabachus (G Billington). 18 Feb: 1.25m 1, Tinello Celine (A Davies); 2, Oakadee (N Springer); 3, Cynfig Showtime (E Eynon). performance/Foxhunter 1, Lord Brockett (J Russell); 2 & 3, Rockland & Blue Eye (S Rawding). dynamic B&C 1, Quentin Tarantino (M Irving); 2, Temple Cenarcos Z (J Russell); 3, Pedro IV (G Billington). 1.35m 1, Taomie Star (P Murphy); 2, Sunboy (P Barker); 3, Orion II (S Tobin). YR 1, Henri De Herne (E Whitaker); 2, Carantina (S Broome); 3, Son Of A Gun II (J Knox). 19 Feb: 1.25m 1, Lakeland Gold Diamond; 2, Pakko (K Shore); 3, Hilton III (E Eynon). grade C 1, Cassius Clay II (G Billington); 2, Ping Pong II (E Bjorkman); 3, IZ Zusie Kiu (J Billington). 1.40m 1, Orion II; 2, Pall Mall H (A Hamilton); 3, Shes’s Our Mare (D Duffin). 1.20m 1, Dun Surprise (P Sims); 2, Oakadee; 3, Danger Mouse (E Eynon). Foxhunter 1, Surprise (N Springer); 2, Waldman D’O (J Billington); 3, Senette (S Brash). 20 Feb: 1.25m 1, Sir Graditz (A Davies); 2, Ronetta (J Billington); 3, Diamond Cliff (N Bampton). B&C 1, Pedro IV; 2, Taifun (A Mizon); 3, Uber De Caramel (D Quigley). grand prix 1, Andersons Free Spirit (K Shore); 2, Pamone (L Whitaker); 3, Platinum (A Davies). sml grand prix 1, Henri De Herne; 2, Mercurius; 3, Sir Graditz.

BADGWORTH ARENA Badgworth, Somerset, 19-20 February

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Mainline Mirror Image (C Bacon); 2, Dusty Star (J Hobbs); 3, Broomford Bewick (Z Theobald). Equissage Discovery 1, Strawberry Star (N Blythe); 2, Freddies Girl (K Osbourne); 3, Mainline Mirror Image. 1.05m 1 & 2, Strawberry Maybe & Strawberry Star (N Blythe); 3, Moomin Himself (T Fowler). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Ballyruin Sam (J Hobbs); 2, Living On A Prayer (A Whelwall); 3, Robbie IV (L Hunt). Bath & West Novice 1, Ratatatat (P Tucker); 2, Initio (M Hobbs); 3, Springtime Bunny (M Hobbs). 20 Feb: BEIB Jnr British Novice 1, Gemaction (F Bentley); 2, Homshill Bobolink (K House); 3, Rock Of Straboe (L Martin). jnr 095m 1, Brandles Distinction (T Gardner); 2, Woodhouse Captain (A Sharpe); 3, Flinches Fleethill (C Locke). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Tilstone Raven (T Woolacott); 2, Limerick Town Lad (J Payne); 3, Princetown Playboy (C Payne). Thurleston Hotel JC/area 48 JC/JA 1, Rosewall Mr Softee (T Restorick); 2, Topline Lad (J Shears); 3, Enry Iggins (C Payne). Thurlestone Hotel Jnr Open 1, RS Blackjack (N Scholfield); 2, Mister D (N Meakin); 3, Arthur Comet (S Jenkins). jnr intermediate 1, VIP Tixylix (G Horsley); 2, Caramel II (S Jenkins).

WILLERBY HILL Willerby, East Yorks, 19-20 February

1m 1, Malnore Misty Lady (H McCaie); 2, Bowes Portland Lad (B Knowles); 3, Ally Cante (J Mason). jnr sapphire 1, Adam Abou (R Bayliss); 2, Lord Gregory (R Roe); 3, Ally Cante. jnr Foxhunter/1.10m 1, Radiant Kismet (R Roe); 2, Hallmark (S Dury); 3, Aester Zante (J Ward). jnr British novice 1, Skurlington (G Clarkson); 2, Perfect Puzzle (J Clarke); 3, Bury West Neptune (E Clarkson). 12 & under 1, Boston Belted Earl (A Barton); 2, Montana Dawn (C Clayton); 3, Silverlea Rozen Cavalier (K Hardwick). sml pony 1, Snapshot (E Clarkson); 2, Silverlea Rozen Cavalier. 1.05m 1, Wixstone Real Special (A Botham); 2, Diamond Lady (E Kimber); 3, Lady Loch (C Wright). RIHS Novice 1, Izi-L (S Ryan); 2, Midlands Sienna (R Burr); 3, Remy VZ (R Willis). 1.10m 1, Wixstone Hurby (A Botham); 2, My Double H (P Denton); 3, GGJ (L Halder). newcomers 1, Bright Spark (P Russell); 2, Irish Rhythm (E Wright). Foxhunter/1.20m 1, Wixstone Papilion (A Botham); 2, My Double H; 3, Kings Temple (J Hughes). discovery 1, Lambwath Barnsdale (S Jackson); 2, Tamara II (S Jimmison); 3, Felton Ginny (A Bedford). British novice 1, Antiquity (T Hodgson); 2, Bolero VII (P Russell); 3, Blue Bob (S Burbech).

ARENA UK Grantham, Lincs, 20 February

Devoucoux Saddles 1.05m 1, Zero Flight (L Shannon); 2, In So Far (G Turner); 3, Opall II (T Kyle). Norton Heath Newcomers 1, Winchester III (D Burnham); 2, Criss Cross (L Brennan); 3, Sannanini (K Fuller). 1.10m 1, Reine Du Chene (D Rhodes); 2, Cordia 7 (A Saywell); 3, Pablo V (J Andrews). Blue Chip Performance 1 & 2 C B Rhapsody & Cat Ballou (A Saywell); 3, Dottie Z (C Beecroft). Blue Chip Dynamic 1, Pablo V (J Andrews); 2, Nescio J (C Healey); 3, Holwell Lodge William (L Brennan). A/B/C 1, Go (A Saywell); 2 & 3, Oakhill Supreme & Vahagn De Lozana (D Burnham).

BSJA AREA 28 Snetterton, Norfolk, 20 February

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Esprit De Noblesse (C Garrett); 2, Black Monday (J Masterson); 3, Temple Kanga (H Craven). Elevator Discovery 1, Shylock (K Johnson); 2, Millview Bay (P McAllister); 3, Paisley B (C Instrall). Norton Heath Newcomers 1, Churchside Lignite (P Buckley); 2, Baroness (T Conyers); 3, Joie De Gamet (S Pellon Maison). 1.10m members cup 1, Churchside Lignite; 2, Halifax (T Page); 3, Little Tiger (P Buckley). 1.20m 1, Halifax; 2, Hi Regard (T Page); 3, My Life (T Conyers).

DEVON LEISURE CENTRE Alloa, Clackmannanshire, 20 February

jnr starter 1, The Hotstepper (V Barrett); 2, Shasa (M Cadden); 3, The Mighty Quinn (W Oakden). BEIB Jnr British Novice 1, Adaggio (A Cormack); 2, Mr Smithy (W Oakden); 3, Shasa. sml pony 1, Roundknowe Pop Diva (R Haynes); 2, Muirsland Heather Belle (G Anderson); 3, Bally Deep In Disguise (R Modlin). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Dream Of Diva (H Haig); 2 & 3, Nocona Black Elk & Hideaway Harry (K Aird). 1m jnr 1, Outrath Hero (L Beattie); 2, Bobby Sparrow (G Anderson). 128/138cm 1, Black Fancy (A Walker); 2, Bally Deep In Disguise; 3, Muirsland Heather Belle. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Rockin Robin III (R Haynes); 2, Hollyhocks (A Gray); 3, Kajan (H Haig). jnr 1.20m 1, Ebbys Gold Dust (H Haig); 2, In Deep (L Beattie); 3, Lakeland Little Classic (G Taylor).

ISLE OF WIGHT BSJA Brickfields, Isle of Wight, 20 February

warm-up 1, Rio Maria (G Cashmore); 2, Taplesse (J Warrick); 3, Dorset Duke (N Olliffe). British novice 1, Tall Order (E-J Slater); 2, Tadeila H (S Lindh); 3, Votum (A Measor). discovery 1 & 2, Tall Order & Zinidan (E-J Slater); 3, Ultimate Hero (N Gaskin). 1m 1, My Lady Louise (S Begley). 1.05m 1, Lamiro (D Webster); 2, Clover Chief (S Burchmore). newcomers 1, Maximillian Mirage (R Booth). 1.10m members cup 1, LK Pedro (H Webster); 2, Riverwood (R Booth). 1.25m 1, LK Pedro; 2, Lucky Girl II (S Begley). jnr warm-up 1 & 2, Oakdene Midnight Arrival & My Mr Mercury (J Bircham); 3, Total Synergie (N Whiller). jnr British novice/progress 1, Oakdene Midnight Arrival; 2, Baldhu Ash (R Vaughan). jnr newcomers/1m 1, My Mr Mercury; 2, Baldhu Ash.