AREA 43A Brickfields EC 18 Nov

ARENA UK Grantham, Lincs, 18 Nov

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 17-18 Nov

BLEWBURY CENTRE Didcot, Oxon, 18 Nov

BRYN DERW, Brynrefail, Caernarfon, 18 Nov

DABBS EC Ladybank, Fife, 17 Nov

EAST GAVIN, Clackmannanshire, 18 Nov

EXETER EC, Poltimore, Devon, 12 Nov

EXETER EC, Poltimore, Exeter, 17-18 Nov

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 15 Nov

HAND EC, Clevedon, Avon, 17-18 Nov

HOLMSIDE EC, Edmondsley, Co Durham, 17-18 Nov

MARKFIELD EC Leics, 15 Nov

MARKFIELD EC, Leics, 18 Nov

MEDSTEAD GRANGE EC Bentworth, Hants, 16-17 Nov

MERRIST WOOD Guildford, Surrey, 17-18 Nov

MUIRMILL EC, Ayrshire, 17 Nov

NORTHALLERTON EC Yafforth, 18 Nov

OSBALDESTON HALL, Blackburn, Lancs, 18 Nov

RICHMOND EC, Brough, Yorks, 18 Nov

ROYAL LEISURE, Henfield, West Sussex, 17-18 Nov

SOUTH VIEW EC, Winsford, Cheshire, 18 Nov

TALL TREES ARENA Camelford, Cornwall, 17 Nov

THORPE GRANGE EC Lincoln, Lincs, 14 Nov

WIX EC, Essex, 18 Nov

EXETER EC, Poltimore, Devon, 12 Nov

British novice 1, Brookside Ashill Diamond (S Jones); 2, Miss Finesse (S Cole); 3, Roger Superstar (D Lane). discovery 1, She’s Off Limits (M Wells); 2, Rapps Fair Deal (A Brake); 3, Nobel Max (L Pinney). 1.05m 1, Shaabmoor (B Barrett); 2, Jackena (N Walker); 3, Just Dan (K Bisson). members cup 1, Fading Grey (S Wakeham); 2, Toby Himself (A Verdon-Jones); 3, Saintly Scholar (M Orzazewska). 1.15m 1, Maestro Rossino (T Kuszek); 2, Carnaval Parade (E Oldham); 3, Rough Pride (T Kuszek).

THORPE GRANGE EC Lincoln, Lincs. 14 Nov

85cm Open 1, Heyday Magna (J Corney); 2, Ouzo (M Lomax); 3, Magic Orb (M Wilkinson). British Novice 1, Mattersey (L Henson); 2, Irish Spice (H Townsend); 3, Axel Foley III (B Aitkenhead). 1m Open 1, Eurythmic (L Pears); 2, Mattersey (L Henson); 3, Sweeping Statement (P Wingham). Discovery 1, Tiger Shark (G Rose); 2, Mattersey (L Henson); 3, Axel Foley III (B Aitkenhead). Newcomers 1, Genuine Jack (L Pears); 2, Coronet King (L Hughes). 1.10m Members 1, Eurythmic (L Pears); 2, Monarch’s Jewel (J Holland).

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 15 Nov

British Novice 1, Willie Wonka II (J Collins); 2, Goldline Jetset (S Sangster); 3, Incognito (E Leary). Discovery 1, Vizelle (E Linaker); 2, Renkum Galanta (H Minderman); 3, Goldline Jetset. 1.10m M’Cup 1, Braxton Bragg (B Lear); 2, Dianthus II (F Whittington); 3, Michelham Tartet (S Penn). Open 1, Baldane (H Minderman); 2, Southern Maestro (N Miller); 3, Daytona Bay (R Gardiner).

MARKFIELD EC, Leics, 15 Nov

mini Grade C 1, Kilaby Cruise (W Plunkett); 2, Torpoint (S Ratcliffe); 3, Dot To Dot (R Burr). newcomers 1, Whinny Jackson (R Robinson); 2, Claus (M Jones); 3, Flambeau (L Hales). Open 1, My Time II (M Jones); 2, Bonica (S Burris); 3, All Ablaze (J Ball). Foxhunter 1, Iago du Quesnon (B Twomey); 2, Royal Dane II (A Pacheco). open 1, Celine (M Edgar); 2, Clinton (T Stockdale); 3, Prince Termine (C Frazer).

MEDSTEAD GRANGE EC Bentworth, Hants, 16-17 Nov

1.10m 1, Kadihicco (C Read); 2, Captain Bigwig (N Turkington); 3, Highlife (K Doyle). newcomers 1, Cantanova (J Harris); 2, Redman (N Charles); 3, Wickhams Fancy (H Knowles). 1.20m 1, Flash Dance II (R Willis); 2, Carnival Son (N Charles); 3, Kadihicco. Foxhunter 1, Mercury (B Dunning); 2, Catherston Sorcinite (J Halim); 3, Rex (M Armstrong). B&C 1, RH Imagine (N Charles); 2, Omar Du Pomme (N Heaney); 3, The Megabyte (C Baker). 1.30m 1, Prince Daco (J Harris); 2, Smooth Contender (B Dunning); 3, Pipit (P Crago). 17 Nov: discovery 1, Raisuli-E (E Forrest); 2, Don Cerruti (J Kenny); 3, Indra De Beautreaux (A Austin). 1.05m 1, Cilady (A Austin); 2, Graffito (C Millard); 3, Dr Frances (L Hudson). members cup 1, Make Haste (L Pavitt); 2, Zerano (A Samuels); 3, Due Diligence (M Etherington). BEIB Star 1, Make Haste; 2, Zerano; 3, Business Like (A Austin).

DABBS EC Ladybank, Fife, 17 Nov

1.10m 1, Melody River (L Home); 2, Teddy Bear II (A Craig); 3, Garth Charisma (S Donaldson). Blue Chip Power 1, Kingsberry (L Home); 2, Business Link (A Craig); 3, Wild Boar (A Hamilton). members cup 1, Garth Charisma; 2, Newparks A Okay (A Field). Foxhunter/1.20m 1, Travis Roma (L Johnstone); 2, Kelly’s Eye (L Ross); 3, Kinsman (C Doonan). British nov 1, Anique Austintacious (S Law); 2, Oh Clymero (S Adamson); 3, Ravensby Catch The Magic (W Blane). discovery 1, Duncaring (K Sandiland); 2, Ravensby Catch The Magic; 3, Anique Achita (D Bonelli Baird).

TALL TREES ARENA Camelford, Cornwall, 17 Nov

warm-up 1, seven tied. jnr novice 1, Bombay Mix (J Dunn); 2, Penstrumbly Truly Perfick (H Jobson); 3, Springtime Holiday (K Kneen). jnr 95cm 1, Fairlands Star (C Mills); 2, Sir Watkin (H Gadsdon); 3, Anfil Don. jnr newcomers 1, Abbas Liberty Belle (L Egginton); 2, Anfil Don; 3, Just For Now (T Trendell). 1.05m 1 & 2, Boss Boy & Crosswinds Sunmist Condor (S J Coffin); 3, Sweet Samson (K Bloomfield). jnr members cup 1, CR Operation Charlie (S J Coffin); 2, Agent J (L Trendell); 3, Uncut Diamond (R Savill).

MUIRMILL EC, Ayrshire, 17 Nov

jnr new recruits 1eq, Acro Dynamique (A Harkin), Todrigs Tango (S Gallagher) & Galaxy Stardust (F Leadbetter). jnr 90cm 1, Mr McGregor (M Buchanan); 2, Bowes Charlie Brown (L Hutt); 3, Ebby’s Gold Dust (L Mackinon). jnr star of the future 1, Ocean Blue (J Anderson); 2, Totally Puzzled (T Christie); 3, Grasshopper Pop (N Robb). 10 & under. 128/138cm 1, Guiness Special (J Kirk); 2, Oakdown Cabaret; 3, Bowes Charlie Brown. jnr 1.10m 1, Guiness Special; 2, Alpine Jet (L Thomson); 3, Top Knotch III (E Docherty). jnr open 1, Top Knotch III; 2, Mr Rubix (L Thomson); 3, Toleman Five Star (K Ferrie).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 17-18 Nov

British nov 1, Pagan Beauty (S Stokes); 2, Never Never (S Ryan); 3, Country Squire II (B Rogers). discovery 1, Fair Courage (J Clark); 2, Zinzibar II (S Jones); 3, Moschino (D Bowen). 1.05m 1 & 2, Handels Oriodante & Sanna Bay (C Richardson); 3, Woodstock Miss Chatterbox (L Wood). newcomers 1, Newman (D Ryder); 2, Carnival Clover (C Conlon); 3, Family Affair (S Harrison). Foxhunter 1, La Ina (L Williams); 2 & 3, India Mia & Kilmurray Rose (C Richardson). 1.20m 1, Sunny Top (P Barker); 2, Salopian Inschallah (L Tough); 3, Mr Marnix (D Ryder). 1.30m 1, Touchwood (V Jefferies); 2, Nijinsky II (N Coupe); 3, Quidar Van Lindenhof (P Barker). 18 Nov: nov 1, Stone Flight (J Fletcher); 2, Thyme Too (L Tyson); 3, Rimke (N Martin). nov 1, Rioja (R Szaroletta); 2, Pretty Woman (G Catlow); 3, Ariel (G Brown). 1.05m 1, Stone Flight; 2, Bowlers II Chesnick (D McNulty); 3, FI Mon Ami D’Odeign (N Phillips). newcomers 1, Mondi (C Shepherd); 2, Prins Pablo (D Ryder);3, Leonardo II (J Powell). 1.10m 1, Count Bellair (V Jefferies); 2, Foxglen Romeo (D Ryder); 3, Junies Girl (J Andrews). Foxhunter 1, Mossbank Warrior (E Metcalf); 2, Ramissime De La Cour (N Martin); 3, Classic Wizzard (C Conlon). 1.20m 1, Pampas (M Bunting); 2, Highland Skyboy (J Mustoe); 3, Jubilant (D Andrews). 1.25m select 1, Salopian Inschallah; 2, Kilfera (T Davin); 3, Highland Skyboy.

EXETER EC, Poltimore, Exeter, 17-18 NovBritish Novice 1, Marquarie Spring (R Gardner); 2, Roger Superstar (D Lane); 3, Miss Megan Herself (L Hawkins-Adams). Discovery 1, Nobel Max (L Pinney); 2, Bubba Brown (P Hughes); 3, Marquarie Spring. 1.05m 1, Take Note (S Oakley); 2, Part Company (M Scarr); 3, Phone A Friend (C Rushworth). Newcomers 1, Kestor (M Scarr); 2, Lando (E Oakley); 3, Flash For Cash (C Rushworth). 1.10m 1, Jaap (S Finch); 2, Animation II (J Rosewell); 3, Penny Market (JDouglas). 1.15m 1 & 2, Get A Grip & Animation (J Rosewell); 3, Serinella (T Kneen). Newcomers 1, Kiwi Lad (B Tuff); 2, Just Tommy (H Webb); 3, Dibberford PC Bob (J Gregory). 1.10m 1, Fading Grey (S Wakeham); 2, Colleybeg Lad (M Bush); 3, Carnival Chance (A Hutchings). Foxhunter 1, Wildmoor Gemini (E Oldham); 2, Makita II (M Lilley); 3, Animation II. 1.20m 1 & 2, Wurzel & Vic De Port Brenay (J Tuff); 3, Playboy V (S J Coffin). 1.25m 1, Saintly Scholar (M Orzazewska); 2 & 3, Wurzel & Vic De Port Brenay. British Novice 1, Hydon Cherubee (A Mills); 2, Een Twee Lucky (J Humphrey); 3, Contraband Ruler (A James). Hadrian Equine Discovery 1, Fedora (J Maslin); 2 & 3, Ultimate Abigail & Gerrards Akklam (T Kuszek).1.05m 1, Desert Ruler (A James); 2, Just Tommy (H Webb); 3, Hollys Folly (J Rosewell).

HAND EC, Clevedon, Avon, 17-18 Nov

British novice 1, Starcliffe (R Watson);2, Geometric (D Crossman); 3, Bilwood Master Marvel (R Watwon). 1m open 1, Only Wishes (L Chapman); 2, Crown Revenge (S Tucker); 3, Pen-Y-Bryn Diamond (C Morris). newcomers 1, Pen-Y-Bryn Diamond; 2, Haarlem Knight (H Valender); 3, Oneida Belle (B Moore). 1.15m 1, Cloud Nine (A Thomas); 2, Oneida Imp (B Moore); 3, Cornish Quest (C Baker). 1.20m/Foxhunter 1, Simson (V Eklov); 2, Mulan (G Plumley); 3, Oneida Bally Pride (B Moore). 18 Nov: jnr British novice 1, Raider Of The Valley (K Pike); 2, Rapps Dun Popper (E Akers); 3, Roseview Little Love (C Golledge) jnr newcomers 1, Princess Olivia (D Whitelaw); 2 & 3, Dibberford Eclipse & Dibberford Chocco (S Nobbs). 1.05m jnr 1, Riverside Dream (S Heaven); 2, Strollee (G Hann); 3, Little Harry (R Ash). jnr Foxhunter 1, AJ’s Dibberford Irish (J Davis); 2, Dibberford Chocco; 3, Arthur’s Comet (N Tate). 1.15m 1, Snorter (G Hannay); 2, Dryscoed Dutch Dream (R Wrey); 3, Megan’s Gift (T Hammond).

HOLMSIDE EC, Edmondsley, Co Durham, 17-18 Nov

10 & under Jnr British Novice 1, Bowes Sindy Kate (T Brown); 2, Master Tosca (C Gibson); 3, Bowes Sleeping Beauty (J Flanagan). 128cm 1, Double Whammy (AM Cullough). sml pony 1, Diego III (A Valks); 2, VLG Silver (V Gibson); 3, Double Whammy. Jnr Newcomers 1, Alpental Crystal Canyon (F Lynburn); 2, Bowes Peter Pan (H Swailes); 3, Kitsmill Galaxy (E Harrison). 90cm jnr 1, Royal Declan (A Valks); 2, Alpental Crystal Canyon; 3, Bowes Ice Maiden (N Pow). 138cm 1, Royal Declan; 2, Cara Lucky Strike (D Nielson). JC 1, Diego III; 2, Little Power House (L Raw). jnr members cup 1, Stainsby Hotspot (E Denton); 2, Meretown Martini (S Edenbrough); 3, Little Powerhouse. British Novice 1, Grey Charisma (L Etheridge); 2, Change Of Career (A Cowan); 3, Jade Briar Flier (K Jefferson). Discovery 1, Foxmill Nevada (L Fox); 2, Light Bulb II (S Murray); 3, Lady Tigger (D Mewse). 1m 1, Newhouse Falco (C Foley); 2, Cheap To Keep (V Baker); 3, Florentine II (H Swailes). Newcomers 1, Oratio (P McKeever); 2, Westbourne Everytime (A Cana); 3, Great Northern Otis (R Shields). Members Cup 1, Alpine Marc (D Lillie); 2, Crown Reaction (P McKeever); 3, Springwell Double Deal (M Swinburn). 1.25m 1, Crown Alliance (P McKeever); 2, Dovecote Jilly (A Cowan). 1, Crown Alliance; 2, Toodjay (S Russell); 3, DJA’s Soft Touch (D Mewse).

MERRIST WOOD Guildford, Surrey, 17-18 Nov

1m 1, Irish Town Party (J Whinnett); 2 & 3, Hometime & Alwyn (R Pearson). novice 1, Redman (N Charles); 2, Olona (B Dunning); 3, Chescaden (K Young). 1.15m 1, Fedora (D Brown); 2 & 3, Ionic & Sky High Opposition (M Farmer). Foxhunter 1, Omega (C Willard); 2, The Bing (S Cubitt). 18 Nov: 1m 1, Gavina(N Boulter); 2, Murphy’s Idea (M Dorgan); 3, Maybe Ace (M Farmer). 1.10m 1, Gavina; 2, Redhouse Ellie (P Colgate); 3, Resounding Gong (T Priest). newcomers 1 & 2, Space Flight & Lexa (S Franks); 3, Little Miss Carnaval (P Spivey). Foxhunter 1, Showbiz II (D Powell); 2, El Capricho Z (V Whitaker); 3, Celando (S Davies). 1.25m 1 & 3, Flashdance & Quick Roxanne (R Willis); 2, Dundee (G Cashmore).

ROYAL LEISURE, Henfield, West Sussex, 17-18 Nov

British Novice 1, Magic Claire (L Gandolfi); 2, Facet (B Lear); 3, Aire D’Arc (R Busby). Discovery 1, Tontonsanlemars (L Whalen); 2 & 3, Parklands Carrick & Parklands Field Imp (K Preston). 1.05m 1, Brindisi (H Morris); 2, Wunathose Daze (C Baines); 3, Orissa (N Pinchen). Newcomers 1, Norchin G (J Bloomquist); 2, Orissa; 3, Qidaire (N Tinworth). Foxhunter 1, Cosmopolitan (M Campbell); 2, Tibor (D Charles); 3, Concordedor (B Johnson). 1.25m 1, Gunners Magic (G Mooney); 2, China Drum (D Charles); 3, My Girl II (N Boulter). jnr restricted open 1, The Black Guy (G Talbot); 2, My Queen B (V Dance); 3, Babylons Red Shadow (M Routledge). Jnr British Novice 1, Mystic Prophet (B Stevenson); 2, Grove Jet (D Wenman); 3, I’m In Heaven (E Scholes). Stevenson 138cm 1, Miss Fruity-Tuti (L Stonestreet); 2, Grove Jet; 3, Emerald Grey (L Bunn). 128cm 1, Bally Deep In Disguise (L Pheasant); 2,Here Comes Hettie (G Talbot); 3, Rockfield Charm (J Loader). 138cm 1, Silverlea Rozen Cavalier (E J Moore); 2, Maltstreet Special (L Bunn); 3, Broomells Ming (L Stonestreet). 1.05m jnr 1eq, Emerald Irelands Evening Star (A Fleming) & Major Sharp (G Talbot); 3, Silverlea Rozen Cavalier. JC 1, My CrŠme De La CrŠme (L Stonestreet); 2, Emerald Ireland Evening Star; 3, Tribal Dancer (L Stonestreet). British Novice 1, Oingy Boingy (N Wilson); 2, The Merchant Of Venice (M Reed); 3, Headway (K Puttock). Discovery 1, The Merchant Of Venice; 2, OBS Diamond Excel (L Frankum); 3, Obleem (B Penny). 1.05m 1, Harry Hopkins (R Baker); 2, Brindisi (H Morris); 3, Gavina (N Boulter). Newcomers 1, Quidaire; 2, Omiro (B Johnson); 3, Owen II (W Funnell). 1.15m 1, China Drum; 2, Be Precise (A Guildford); 3, Konsellier (G Strutton). 1.25m 1 & 2, China Drum & Jarva (D Charles). British Novice 1, Parklands Field Imp; 2, Ibrahim (J Thompson); 3, Parklands Phoenix (E Boxall). Discovery 1, Baron Rockafella (G Strutton); 2, Magic Clare (L Gandolfi); 3, Sancerre (M Eggerton). 1.05m 1, Harry Hopkins; 2, Positively Cavalier (D Charles); 3, Key Defendant (K Morris). Newcomers 1, I Want To Believe (M Dorgan); 2, Offspring (A Evans); 3, Nadana (M Campbell). 1.15m 1 & 2, Bullands Extrovert & Neander (N Boulter); 3, Konselier. 1.25m 1, Ducatti (P Colgate); 2, Corrado (L Phillips); 3, Konselier. British Novice 1, Al Pachino (E Rhodes); 2, Alvira G (S Ekfeldt); 3, Brunswick Bay (A Sirrett). Discovery 1, Quintrix (J Annett); 2, Scotswood (S Jago); 3, Baron Rockafeela. 1.05m 1, Walton Bombadier (L Long); 2, Brindisi; 3, China Drum. Newcomers 1, Orissa; 2, No Nonsense T (C Anderson); 3, Quintrix. Foxhunter 1, Obie (D Charles); 2, Concordedor; 3, Tibor. 1.25m 1, Machiavelli II (D Charles); 2, China Drum; 3, Bullands Extrovert.

AREA 43A Brickfields EC 18 Nov

warm up 1, Knock N Agree (S Begley); 2, Nutkin Feather Duster (K Begley); 3, Harvest Prince (T Pitman); 4, Toya’s Little Star (L Vale); 5, Southern Haylage Express (S Rand). British Novice 1, My Boy Scout (F King); 2, Bilbo Baggins (J King); 3, Buttercup (E Booth); 4, Manhattan (J King); 5, Willoway Dreamer (J Hayles). Discovery 1, Carouso IV (S Crookes); 2, Southern Haylage Express (S Rand); 3, Cool Cullen Colleen (A Eldridge); 4, Pie in the Sky (T Furnell-Keetch); 5, My Boy Scout (F King). 1m Open 1, My Lady Louise (S Begley); 2, Murphy (K Begley); 3, Nescio (S Shaw); 4, Willoway Dreamer (J Hayles); 5, Cool Cullen Colleen (A Eldridge). 1.05m Open 1, Ashford Rock (D Webster); 2, Olympus Aprils Quest (S Begley); 3, Island Life (E Thornton); 4, Dream On (E Howarth). Member’s Cup 1.10m/Newcomers 1, My Lady Louise (S Begley); 2, Ashford Rock (D Webster); 3,Olympus Aprils Quest (S Begley); 4, Coleur De Rose (K Powell); 5, Kyrielle Du Bois (K Powell). Open/Foxhunter 1, Riverwood (R Booth). Jnr warm up 1, Ashley Springtime (H Webster); 2, Solitaire Diamond (L Tate); 3, Teen Spirit (J Vaughn); 4, Firtree Maverick (A Budd); 5, Mystic Mel (J Bircham). Jnr British Novice 1, Longstone Chorimaster (L Tate); 2, Salty’s Grey Storm (P Green); 3, Kangaroo Angel (H Webster); 4, Galloway Bay (S Ashwell); 5, Firtree Maverick (A Budd). Jnr Progress Stakes 1, African Gnu (N Price); 2, Galloway Bay (S Ashwell); 3, Mr. Magic (L Tate); 4, Salty’s Grey Storm (P Green); 5, Ashley Springtime (H Webster). Jnr Newcomers/Members Cup 1, Mr. Magic (L Tate); 2, African Gnu (N Price).

ARENA UK Grantham, Lincs, 18 Nov

British novice 1, Master Darwin (F Deller); 2, Grafs Fenlander (N Gent); 3, Lemar Cruise (A Savage). discovery 1, Umbue (C Newton); 2, Kings Ransome (L Hirson); 3, Master Darwin. mini grade C 1, S Para D (L Brennan); 2, Coronet King (L Hughes); 3, Castle Haven (K Grant). newcomers 1, Holmesley Mill (M Potter); 2, Whinney Jackson (R Robinson); 3, Oberon V (M Lanni). members cup 1, Robo Cop (A Strawson); 2, Bellvue Haypence (K Grant); 3, Killala Two K (A Duncan). Foxhunter/1.20m 1, Robo Cop; 2, Calle Carsson (B Twomey); 3, Royal Dane (S Neads).

BLEWBURY CENTRE Didcot, Oxon, 18 Nov

mini grade C 1, Xplode (J Bowman); 2, Carlow (J Whinnett); 3, Burrhouse Masquerade (A de Verteuill). discovery 1, Xplode; 2, Leagan Cruise (P Kelly); 3, Just Maybe (L Junak). members cup 1, Lady Calypso (E J Slater); 2, Kiss & Tell (H Tredwell); 3, Knockmill Star (A de Verteuill). Foxhunter/1.20m 1, Kadbury (B Goddard); 2, Kindred Spirit II (S Lewis); 3, Lady Calypso.

BRYN DERW, Brynrefail, Caernarfon, 18 Nov

jnr British novice 1, Andersons Sansay (C Roberts); 2, Kick Up A Storm (N Tidswell); 3, Anderson Grey Delight (C Roberts). 90cm open 1 & 2, Black Fancy & BJ Gold Digger (D Hughes); 3, Wigdale Wizard (C Roberts). jnr newcomers 1, Miss Wobbegong (S Twist); 2, Brynteg Caramel Queen (C Chambers); 3, Babs (A Hughes). Winter JC 1, Black Fancy; 2, Castlebar Lad (S Twist); 3, Macs Mardi Gras (S Bream). members cup 1, Manderley Medley (R Evans); 2, Bowes Watch Out (P Shaw); 3, Wigdale Wizard. British Novice 1, Highland Gazette (C Stokes); 2, Sullivans Two Socks (S McLean); 3, Just Ginelli (J Dalefrost). discovery 1, Foxglen Arranmore (K Griffiths); 2, I’m Randi Too (L Stabbins); 3, It’s Mustang Sally (J Lowry). newcomers 1, Gaelic Rebel (N Pritchard); 2, Foxglen Arranmore; 3, In So Far (T Pritchard). sml open 1, Zaliki Go Go (N Pritchard); 2, Celtic It’s Mischief (J Gough Roberts); 3, Doohat Molly (S McLean). 1.10m members cup 1, Celtic It’s Mischief; 2, Andersons Song of Norway (G Jones); 3, Andersons Choice (K Griffiths).

EAST GAVIN, Clackmannanshire, 18 Nov

British novice 1, Highland Paganini (T Carruthers); 2, Clover Diamond (K Ritchie); 3, Hejera (S Tothill). discovery 1, Cara Tannask (G Ulke); 2, Hareshaw Glaswegian (A Hamilton); 3, Arden Joe (T Carruthers). newcomers 1, Hareshaw Carousel (A Hamilton); 2, Superstar DJ (C Pearson); 3, Lucinda Moesgaard (M Arnott). members cup 1, Travis Roma (L Johnstone); 2, Diamond Hills (R Gilchrist); 3, Milnholm CrŠme De La CrŠme (J Fairgreaves). Foxhunter 1, Wild Boar (A Hamilton); 2, Elmwood JFK (J Dawson); 3, JSJ Millano Grey (L Brash). 1.30m 1, B Dynamic (R Brady); 2, Temple Flash Harry (D Duffin); 3, True Braveheart (M Young).

MARKFIELD EC, Leics, 18 Nov

British novice 1, Retreats Non Stop (C Robertson); 2, Caper Caillie (R Tomlinson); 3, Blythe Quinton (J Wassell). mini Grade C 1, Shulaymith (S Walton); 2, Elch de Juno (H Lister); 3, Murray Diamond (R Mayne). newcomers 1, Mid Accord (A Saywell); 2, Strictly Ballroom (J Brotherton); 3, Retreats Ramba Samba (C Robertson). Blue Chip Star 1 & 2, Silver Sea & Sky Star (S Nicholson); 3, Claus (M Jones).

NORTHALLERTON EC, Yafforth, 18 Nov

11 yrs and under 1, J’s Junior (L Saywell); 2, Diego III (A Valks); 3, Royal Declan (A Valks). Small Pony Open 1, Royal Declan (A Valks); 2, Flyaway Peter (D Smith); 3, Grey Guy (D Harland). 128cm Winter Champs 1, J’s Junior (L Saywell); 2, Sligo Lucky (D Nelson); 3, Micklow Rapidash (L Nelson). 138cm Winter Champs 1, Mystic Starlight (W Whittaker); 2, Grey Guy (D Harland); 3, Royal Declan (A Valks). Jnr British Novice 1, Bowes Milkshake (T Brown); 2, VLG Silver (V Gibson); 3, Falconbridge Fairlady (K Bennison). Jnr 90cm Open 1, Phoenix Inquisitive (C Bolam);2, Kosmic King (S Adams); 3, Alpental Crystal (M Lymburn). Jnr Newcomers 1, WH Miss Molly (M Lymburn); 2, Kings Pyon (M Kent); 3, Waunheulog Rufus (M Kent). Jnr 1.10m Members Cup 1, Phoenix Inquisitive (C Bolam); 2, Waunheulog Rufus (M Kent); 3, Kings Pyon (M Kent).

OSBALDESTON HALL, Blackburn, Lancs, 18 Nov

British novice 1, Paladin (R Barton); 2, Mrs Guinness (B Thompson); 3, Millbrook White House (D Morphet). discovery 1, Bil El (D Kennedy); 2, Little Condi (R Barton); 3, Tyler (B Thompson). newcomers 1, Remember Me (M Lucas); 2, Bowmanhills Dark Legend (C Richardson); 3, Raffinet Z (T Newman). Foxhunter 1, Caoloma Z (J Davenport); 2, Kilmurray Rose (C Richardson); 3, Pop Art (R Davenport). 1m 1, Handels Oriodante (C Richardson); 2, Solomon’s Lodger (K Metcalfe); 3, Hall Farm Royale (L Whitaker). 1.10m 1, Out In The Open (M Jagger); 2, Atlantic Clover (K Douglas); 3, Sanetto (P Grayson).

RICHMOND EC, Brough, Yorks, 18 Nov

British Novice 1, Miss Fluffy (A Clark); 2, Ferndale Regal Romany (V Wood); 3, Borrowdale Hattrick (S Posner). Discovery 1, Anjelic Upstart (C Pryde); 2, Cottage Bay (K Brennard-Macaro); 3, Calypso Kate (J Lishman). 1m 1, Ballyflame (M Kendall); 2, Stringer (K Watson); 3, Diamond Candy (M Kendall). Newcomers 1, Ferndale Cleo (A Wall); 2 & 3, Howcroft Psammite & Highmoor Dawn Chorus (J Robinson). Members Cup 1, Delholme Little Earner (N Nunn); 2, Howcroft Psammite.

SOUTH VIEW EC, Winsford, Cheshire, 18 Nov

British novice 1, Titanic (H Hankey); 2, Farley Star (S Wild); 3, Ambassador (H Hankey). discovery 1, Camelots Pride (V Mellor); 2, Two Mills Royale (M Jones); 3, Kingsford Trademark (M Holland). 1.05m open 1, Moniar (V Gallimore); 2, Maid Of Kent (A Plews); 3, Call Me Lucky (H Hankey). newcomers 1, Two Mills Royale; 2, Grand Classe (J Daly); 3, Amptico (R Kempster). 1.15m open 1, Mondial (E Davies); 2, Keltic Fantasy (I Wright); 3, Penderica (L Carter).

WIX EC, Essex, 18 Nov

British novice 1, Fleetwood Gypsy King (B Watson); 2, Country Grammar (V Clarke); 3, Reeva Midget (S Hobbs). discovery 1, Mayday (H Stennett); 2, Reeva Midget; 3, Fleetwood Gypsy King. newcomers 1, Madge (C Milbank); 2, Temple Ryfield); 3, Lanterns King Of Candles (A Chesterton). members cup 1, Ima Sambo (D Scott-Garrett); 2, Sharp Opinion (D Edmundson); 3, Thomas Curtis (M Milner-Moore). sml open 1 & 2, Eastminster Hilight & Mr Christian (D Scott-Garrett); 3, Apollo 13 (M Cobbold).