COLLEGE EC Keysoe, Beds, 13 May

Charles Owen British Novice 1, Carnival City (C Woods); 2, Mr Percy Poacher (C Croft); 3, Mister Misfit (C Baron). Equimax Discovery 1, Applecroft Skyline (J Day); 2, Jedois Des Parts (J Adams); 3, Peggy (J Reed). 1.05m 1, Supervision (E Watson); 2, Balachulish (T Fray); 3, Serdodie (B Comb). Great Leighs Newcomers 1, Logan Brown (J Reed); 2, Serdodie. Horse & Hound Foxhunter 1, Oriental II (G Slater).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex 13 May

Charles Owen British Novice 1 & 2, Lachouette, Barracaberry Sapphire (J Mincher); 3, Rotterdam (C Foreman). Equimax Discovery 1, Ralisca; 2, Pico (L Squibb); 3, Tocade (J Annett). 1.05m 1, Ollimore (S Hatton); 2, Helio (H Watchorn); 3, Glenhawk Fraser (C Louise). Great Leighs Newcomers 1, Robin Hood W (L Abraham); 2, Luna Bailer (D Garner); 3, Hunter’s Pride (I Iguado). 1.15m 1, Pandora III; 2, Lord Pachat; 3, La Borboletta (L Abraham). Horse & Hound Foxhunter 1, Pandora III; 2, Dextrous (J Kochman). 1.25m 1, Lord Pachat.

CROCKSTEAD EC Halland, E.Sx, 14 May

Charles Owen British Novice 1, Coogans White Witch (L Cambell); 2 , Emmerdale (E Warren). Gustavii Stud 1m Open 1, Sejaal (B Hicks); 2, Vinnie (N Mulgrew); 3, Come On Bob (S Gosling). Crockstead 1.05m Open 1, Lucre (H Taylor); 2, Smart Relation (P Sangster); 3, Total Eclipse (P Sangster). Newcomers/1.10m Open 1, Guidam Unique (M Barratt); 2, European Echo (T Robus); 3, Smart Relation. Horse and Hound Foxhunter/1.20m Open 1, Kelly De La Roche (J Whibley); 2, Daytona Bay (R Gardiner); 3, Caporetto (S Gosling).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 14 May

Great Leighs Newcomers 1, Otti Jambo M (j Rothstein); 2, O’Combo D’Leau (P Cornish); 3, Cruising Ghost (L Carpenter). Horse & Hound Foxhunter 1, Galan De Rhetorie (J Rothstein); 2, Very Versace (P Cornish); 3, Chalice (S Reeve-Young). 1.25m 1, Gold Horizon (A Lewis); 2, Golden Pele (PSpivey); 3, Platinum (K Brown). 1.35m 1, Tom Boy (K Brown); 2, Singita (P Spivey); 3, Holstud Z (P Miller). Charles Owen British Novice 1, Bon Homme (S Reeve-Young); 2, Opus II (S Livsey); 3, Amorous (A Lewis). Equimax Discovery 1, Wizards Canyon (S Livsey); 2, Bon Homme; 3, Chaconne (S Reeve-Young). 1m 1 & 2, Little Miss Carnival & Lonora (J Whinnett); 3, Natan (S Reeve-Young).

EXETER Exeter, 15-17 May

Westpoint Stakes 1, Sarah’s Pride (C Curtis); 2, Euphoria USA (G Cranton); 3, Coeur (J Renwick). ROK Property Solutions Open 1, Ge Tou (G Lovegrove); 2, Cynfig Showtime (E Eynon); 3, Skerne Skyetality (D Morton). IT 1, The Aviator II (M McCourt); 2, Parade V (P Morris); 3, Sarah’s Pride (C Curtis). 2-phase 1, Halifax (J Renwick); 2, Skerne Skyetality; 3, Ge Tou. Stones Solicitors 1.25m 1, Liberty Bell (A John); 2, Larichter (B Willmer); 3, Kelly De La Roche (J Whibley). Eldreds Fine Art Auctioneers & Valuers A4 1, Vague Impression (K Spiller); 2, Flash For Cash (K Bloomfield); 3, Master Rose (S Rosewell). Bearne’s Fine Art Auctioneers 1.30m/ Bath & West Open 1, Diamond Dealer (M McCourt); 2, Gianni (K Spiller); 3,Pipperdora (M Orzazewska). Exeter Friendly Society Stakes 1, Sarah’s Pride; 2, Rockburren (A Thomas); 3, Ballinteskin Tommo (E Eynon). Blue Chip Jnr Newcomers 1, East Leigh Enya (K Moor); 2, Memphis Tennessee (R Wrey); 3, Toy Story (V Cox). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Old Mill Star (H Nuttall); 2, Glentimon (L Corney); 3, Fairland Star (C Mills). FFP Investment Advisors Jnr 1.15m 1, Paddy’s Last Chance (D Dunne); 2, Heinekin Hill (J Davis); 3, Knockmurry Cloud (E Nuttall).

ARENA UK Grantham. Lincs, 16-18 May

Charles Owen British Novice 1, Retreats Non Stop (L Robertson); 2, Janzara (P Henshaw); 3, Ratida (J Egmore). Equimax Discovery 1, Athletick (R Ledford); 2, Grey Suede (N Grayson); 3, Romaleva (G Turner). Milton 5-y-o/Olympic Starspotters 1, 8 tied. Great Leighs Newcomers 1, Toughnut (V Young); 2, Bernice (R Underwood); 3, Lucky Moon (P Howard). NDS Members Cup 1,Desert Queen (S Upton); 2, Palermo II (M Lanni); 3, Quayside Castle Organta (J Dixon). 1.20m members cup 1, Jamel (L Brennan); 2, Oriental Roulette (G Elliott); 3, Temple What A Flash (N Benterman). Horse & Hound Foxhunter 1, Now Or Never (V Young); 2, President Utopia (M Lanni); 3, Port Benedict (K Lodge). 1.25m 1, Angelene (L Brennan); 2, Carneville (S Watson); 3, Broadstone Ladysman (D Walsh). 17 May: Charles Owen British Novice 1, Tapaz (R Burr); 2, Tommy VanStuivenberg (T O’Hara); 3, Kingfisher Brave (H Scholl). Equimax Discovery 1, Townend Fantasia (N Morrell); 2, Squareform Lad (M Lanni); 3, Goulton Exclusive (N Robinson). August Silk Grade C YR 1 & 2, Kalcavella & Quayside Castle Natique (A Duncan); 3, Mid Air (C Trogisch). Great Leighs Newcomers 1, Portofino II; 2, Rioporto (S Upton); 3, The Meddler (E Paxton). NDS Members Cup 1, Fallowfields Mister Plod (R Collins); 2, Smartie Sometimes (J Runiewicz); 3, Mid Nardini (C Trogisch). Horse & Hound Foxhunter 1, My Laurel (L Brennan); 2, Utah Van Het Westleven (M Lanni); 3, Cardoso (C Frazer). 1.20m members cup 1, Milton Only You (S Cawkwell); 2, Stainsby Don Edwardo (J Dixon); 3, Paline De Lisse(K Forsyth). 1.25m 1, Little Man Magna (L Brennan); 2, Coney King (K Forsyth). 18 May: Charles Owen British Novice 1, Hopefully Yours (T O’Hara); 2, Delestare Auloquot (D Burnham); 3, Rainbow (T O’Hara). Equimax Discovery 1, Athletick ; 2, Braunston Playboy (M Williams); 3, Hatherall Legend (N Robinson). Great Leighs Newcomers 1, Cruising Carmen (L Godber); 2, Hatherall On Impulse (A Duncan); 3, Callino (A Saywell). NDS Members Cup 1, Desert Queen; 2, Oprah II (Z Day); 3, Santos II (J Dougherty). Horse & Hound Foxhunter 1, Utah Van Het Westleven; 2, My Laurel; 3, Retreats Look At Me (S Robertson). 1.20m members cup 1, Isaura (T Davison); 2, Heart & Soul (R Hill); 3, Koridon (G Turner). Clark Steel Grade C 1, Now Or Never; 2, Coney King (K Forsyth); 3, Fred Curtis (L Brennan). 1.25m 1, Show Girl (V Young); 2 & 3, Angelene & Little Man Magna (L Brennan).Millard); 3, Kennox Sunics.

WALES AND THE WEST Newport, Gwent, 16-18 May

Charles Owen British Novice 1 & 2, Crown Glory & Breinton Bezique (M Edwards); 3, Kahlva IV (R Sheppard). Equimax Discovery 1, Duc D’Argent (Y Laing); 2, Crown Glory; 3, Partly Mine (N Tabor). Great Leighs Newcomers 1, Canimo D (H Rees); 2, Emerald Spring Harvest (J Harris); 3, Megan V (S Thomas). Horse & Hound Foxhunter 1, Wickhams Fancy (P George); 2, Nalida (C Millard); 3, Kennox Sunics.

BSJA AREAS 19/20 Marchweil, Gwynedd, 17-18 May

Charles Owen British Novice 1, Solitaire (L Williams); 2, Oxbow (J Jones); 3, Daisy Doolittle (T French). 1m/DMS Novice 1, Coevers Diamond Blush (T Maguire); 2 & 3, Dun Mink & Miss Molly Mink (S Buckley). Great Leighs Newcomers 1, Classic Cola (C Thompson); 2, Parlinus (T French); 3, Gamekeeper (D Williams). 1.15m select 1, Premium Incense (M Williams); 3, Painted Lady (J Dereham); 3, Lucky Luciano (N Marmont). IT Business Systems 1.25m 1, Cymran Lights (C Carnall); 2, Bit More Candy (A Edwards); 3, HS Rebound (M Bryceland). Charles Owen British Novice 1, Madam Gunner (J Toon); 2, Banyo (M Bryceland); 3, Highland Gazette (C Stokes). 1m/DMS Novice 1, Christmas Box (T Fowles); 2, Bellona (G Goodwin); 3, Pioneer (K Clarkson). Great Leighs Newcomers 1, Traken Swell (T Fowles); 2, Vasco (D Quigley); 3, Reval (T Wilkins). 1.15m select 1, Anderson’s Song Of Norway (G Jones); 2, Dutch Classic (G Goodwin); 3, Premium Incense. 1.25m 1, Premium Incense; 2, Anderson’s Song Of Norway; 3, C The Bird (C Edwards). BEIB Jnr British Novice 1, Mrs Midas (N Tidswell); 2, Oakfields Quicksilver (C Roberts); 3, Sugar Ray(N Bream). Blue Chip Jnr Newcomers 1, The Night Hawk (O Evans); 2, Grey Delight (C Roberts); 3, Go Large (R Evans). 1.10m jnr/ Scope Jnr Adventurer 1, The Night Hawk; 2, Parkgate Snow Storm (K Clarkson); 3, Go Large. jnr 1.15m 1, Toleman Five Star (P Shaw); 2, Go Large; 3, Absolute Commanche (A Evans). BEIB Jnr British Novice 1, Beechills Little Smiler (A Goodwin); 2, Midsummer Golden Savanah (P Parry); 3, Dai the Spy (O Evans). Blue Chip Jnr Newcomers/Scope JnrProgressive 1, Powerpoint (A Baker); 2, Oakfields Quicksilver (C Roberts); 3, Merlin (A Wood). 1.10m jnr/Scope Jnr Adventurer 1, The Night Hawk; 2, The Red Fox (N Jones); 3, Powerpoint. 1.15m jnr 1, Ace Magic (P Thornton).

CROCKSTEAD EC Halland, E Sx, 17-18 May

Gustavii Stud Starter Open 1, Kachanski (M Freeman); 2, Secret Spectacle (C Ede); 3, Lemons Hill Enchanter (C Ede) BEIB Junior British Novice 1, Little Irish Fern (ECheesman); 2, Master Nathanial (A Wicken); 3, Flaming Arrow (V Jones) Junior Intermediate Open 1, Perrymans Impeccable (C Chapman); 2, Murphys Export (A Davidon); 3, Kachanski (P Sangster) Newcomers / 1m Open 1, Perrymans Impeccable;2, Sir Getchin (B Posgate) 1.05m Open 1, Woodside Millenium Dollar (C Chapman); 2, Radiant Kismet (A Morris) Squibb and Davies Junior Foxhunter/1.10m Open =1, Night & Day (L Pheasant); =1, Radiant Kismet. 1, Kachanski (M Freeman); 2, Secret Spectacle (C Ede); 3, Lemons Hill Enchanter (C Ede) Gustavii Stud Starter Open 1, Major Hurry (W Bunn); 2, Desarbre Seabreeze (E Erre); 3, Cherokee (A Pierce) BEIB Junior British Novice 1, Jolly Lolly (G Farrington); 2, Flaming Arrow; 3, Woodys Express (E Bushe) Junior Intermediate Open 1, Celtic Wysteria (C Surtees-Chapman); 2, Flamming Arrow; 3, Perrymans Impeccable Newcomers / 1m Open 1, Perrymans Impeccable; 2, Night and Day; 3, Mountain High (L Bunn) 1.05m Open 1, Clevedon Prince Russell (A Morris) Squibb and Davies Junior Foxhunter/1.10m Open 1, Knockbeg Estbury (L Pheasent); 2, Night and Day.

DALRY Dalry, Ayrshire, 17-18 May

Charles Owen British Novice 1, Sapphire Cruz (G Hoy); 2, Colin Flight (C Pearson); 3, Vincenza Blue (L Nelson). Equimax Discovery 1, Loudon Elegance (M Smtih); 2, Automatic (C Lithgow); 3, Trust Van Het Dennehof (S Laird). Great Leighs Newcomers 1, Jeeves II (I McGeoch); 2, Universal (M Young); 3, Tannart Van De Elshoeve (P Argo). Scope 1.25m 1, Hunter’s Level (J Brogan); 2, Sanbucca Baby (A Craig); 3, Highland Paganini (K Fitzgerald). Scope B&C 1 & 2, Hisopanie & Burn Flight (N Warwick); 3, Hi Regard (G Hutton). Scope 1.35m 1, Harlequin Sunset (A Craig); 2, True Braveheart (M Young); 3, Sanbucca Baby. 18 May: DMS Novice 1, Copperfield Diamond (L Anderson); 2, Overgold (J Brogan); 3, Classic Bet (P Deasy). DMS Adventurer 1, Loudon Elegance; 2, Overgold; 3, Clover Diamond (K Ritchie). Great Leighs Newcomers 1, Jamaka Tip Top (H Bilsland); 2, Nearly A Million (T Christie); 3, Ballyragget Boy II (J Lamont). Scope 1.15m 1, Dun Olaf (M Young); 2, Midnight Serenade (S Linford); 3, Cassabachus (A Barr). 1.20m 1, Stainsby Carlos (L Frame); 2, Forest Hills (I Warnock); 3, Shelley Beach (M Young). Scope Blue Riband/Horse & Hound Foxhunter 1, Maximillian Mohawk (C Pearson); 2, Cassabachus; 3, Tandetto C (C Lithgow). Jean Gillespie Memorial RHS B&C 1, Roscoes Skip On (L Babes); 2, Volano (A Craig); 3, Burn Flight. 1.40m 1, Stainsby Carlos; 2, Aventurine (L Babes); 3, True Braveheart.

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex 17-18 May

Milton 5-y-o 1, 6 tied. Scope 1.15m 1, Lawyer (L Fitch); 2, Grandioso Lad (E Hunter); 3, Delta (S Butchart). Scope Blue Riband/Horse & Hound Foxhunter 1, Lady Tropics (L Thirlwell); 2, Pandora III; 3, Temple Niandra (M Lockhart). East of England Grade C 1, Carnival Dancer (L Renwick); 2, Parola (L Phillips); 3, Power Boy III (T Gredley). Scope B&C/YR B&C 1, Diamond Dennis (L Renwick); 2, Roxsy (L Fitch); 3, Velsk (G Barton). IT Business Centre 1.25m 1, Gold Horizon (A Lewis); 2, Daninos (L Pavitt); 3, Rinaldo (A Lewis). Olympia Young Show Jumper Award 1, Genette Kervec (J Crippen); 2, Continue B (G Plumley); 3, Narina (TGredley). 1.35m 1, Gramento Z (L Pavitt); 2, La Clochette (L Abraham); 3, Daninos. 18 May: DMS Novice 1, Fleur De Chantilly (E Gill); 2, Race Against Time (A Heads); 3, Ralisca. DMS Adventurer 1, California (E-J Slater); 2, Val D’Or De Muze (J Mincher); 3, Raffaella (K Manville). 1.05m 1, Jazzed Up (E-J Slater); 2, Duel (J Freeman); 3, Louisianna Bay (N Trigg). Great Leighs Newcomers 1, Val D’Or De Muze; 2, Keldawyth (K Hollick); 3, California. NDS Members Cup 1, Drombarra (N Ward); 2, Jazzed Up; 3, Business As Usual II (A Meredith).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts 17 May

90cm 1, Melrose (C Nash); 2, Streetwise Sienna (A Clarkson); 3, Miss Chievous (A de Bearn). 1m 1, Melrose; 2, Beaujolais (S Mirehouse); 3, Secret Surprise (K Swabey). 1.05m 1, Milldale (S Reeve-Young); 2, Belgian Waffle (C Chaplin); 3, Persicaria (K Brown). 1.10m 1 & 2, Lemar & Milldale (S Reeve-Young); 3, Belgian Waffle. 18 May: Charles Owen British Novice 1, Royal Promise (R Nicholls); 2, Life Goes On (R Irving); 3, Cappelano (S Reeve-Young). Equimax Discovery 1, Bacches (T Vance); 2, Oreo (V Attwood); 3, Brockley Sherriff (D Guilfoyle). 1.05m 1, Clarissa’s Liquid Gold (K Varley); 2, Thingamy Bob (J Chipperfield); 3, Waylands Lady Warrior (L Junak). 1.15m 1 & 2, Super Girl & Osjo (S Mercer); 3, Blue Collar (K Varley). 1.25m 1, Key Defendant (R Beecroft); 2, Marlborough Of Haynes (C Berger); 3, One Way (J Loffet).

WARREN FARM Formby, Merseyside, 17 May

Charles Owen British Novice 1, Old Springfield Zarman (L GoodalI); 2, Tartran Special (D Stephens); 3, Mystery (RBames). Equimax Discovery 1, Amanda Lear (J Greenwood); 2, Morpheous (C Rios); 3, Monover Dream (P Borthwick). Great Leighs Newcomers 1, Una Van Berken Bareer (J Garton-Pope); 2, Gracias (P.Murphy); 3, Cool Impression (N Bampton). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Pavot (E Tough); 2, Sunorras Son (P Murphy); 3, Croft Latiffa (J Garton-Pope). 1.30m 1eq, Way Too Cool (N Bampton), Niagra & Barry Bug (A Trickett).

WESTVIEW STABLES Edmonsley, Co Durham, 17-18 May

Charles Owen British Novice 1, Star Reality (K Hardisty); 2, Fenwick Picador (S Prowse); 3, Colour Scheme (S Cuthbert). Equimax Discovery 1, Colour Scheme; 2, Kitty Mill (K Robertson); 3, Colonel Travis (P Robertson). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Ferndale Cleo (A Wall); 2, Graviere De La Mare (R Shields); 3, Ringfort Diva (C Dennis). NDS Members Cup 1, Ferndale Summer Breeze (S Blakey); 2, Ferndale Cleo; 3, Gamble On (S Russell). Horse & Hound Foxhunter/1.20/Scope Blue Riband 1, Ferndale Summer Breeze; 2 & 3, Nixion & Patricia II (K Leak). 1.25m 1, Stainsby Sponeck (J Tanfield); 2, DJA’s Soft Touch (D Mewse); 3, Mistrato (S Russell). 18 May: Charles Owen British Novice 1, Vader (Z Metcalfe); 2, Charles James Fox (S Cuthbert); 3, Sidney Sheldon (A Atkinson). Equimax Discovery 1, Colour Scheme; 2, Trendi (J Barker); 3, Moneypenny Of The Manor (S Drake). Great Leighs Newcomers 1, Babuska II(S Wright); 2, Scout Bush (G McPherson); 3, Odien (E Colly). 1.10m 1, Bowes Bedazzled (T Brown); 2, Ferndale Cleo. NDS 1.10m Members Cup 1, Buchanans Boy (R Shields); 2, Ferndale Summer Breeze; 3, My Double H (P Denton). Horse & Hound Foxhunter/1.20m/blue riband 1, Neverland (P McKeever); 2, Cosmic Colours (S Russell). 1.20m members cup 1, Gibside Sarleen (A Mills); 2, Novelle (E Wright); 3, Dutch Melody (V Tulloch).

CORNISH SHOWJUMPINGCLUB, Gwealavellan, Gwithian 18 May

Charles Owen British Novice 1, Milchem Dream (O Gwennap); 2, Brandi (J Kirkby); 3, Power Day (E Robson). Equimax Senior Discovery 1, Fare Game (C Lindfield); 2, Fair Play II (S Wooding); 3, Isle of Skye (C Vinnicombe). Great Leighs Senior Newcomers 1, Follyfoot Mr D (B Facey); 2, Tomoh The Toff (J Thomas); 3, Tyrera Bay (C Vinnicombe). 1.15 open 1, Rise High (B Facey); 2, Follyfoot Mr D; 3, Dream Weaver (J Kirkby). SmallOpen 85cm/BEIB Jnr British Novice 1, CR Operation Charlie (P Alford); 2, Silver Shrew (L Davies); 3, Irish Baby Bombshell (A Wilcox). 1 metre open/Blue Chip Feed Balancer Jnr Newcomers 1, Hillside Drummer Boy (A Ottaway); 2, Summer Rowes (L Corney); 3, Silver Shrew. 1.10 Open/Jnr Foxhunter 1, Silver Shrew; 2, Hillside Drummer Boy 3, Summer Rowes

ULLSWATER SPORTS CLUB Carlisle, Cumbria, 18 May

sml pony 1, Colourcode (C Mowbray); 2, Jim’s Jest (K Walker); 3, Golden Fortune (A Valks). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Colourcode; 2, Barbarian Black Boy (R Cottam); 3, RS Skylight (R Walker). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Barbarian Black Boy; 2, Chocs Away Ginger (A Valks); 3, Arjay (R Walker). jnr open 1, Arjay; 2, Lakeland Little Wonder (R Cottam). Equimax Discovery 1, Playva Cavalier (L Creighton); 2, Original Prankster (L Cattan); 3, Tinkers Boy (N Springer). Great Leighs Newcomers 1, Dolphaz Ruby (K Bowman); 2, Anyas Attraction (C Richardson); 3, Rosth (K Shaw). 1.10m 1, Blackford Cavalier (L Creighton); 2, Shady Candian (M Mason). Horse & Hound Foxhunter 1, Ingrid (S Fox); 2, Oldlands Calypso (L Creighton). 1.20m 1, Oscvar M (N Springer); 2, Frasers Boy (S Skelton); 3, Diamond Candy (K Bowman). 1.25m 1, Oakadee (N Springer); 2, Diamond Candy.