STITHIANS Cornwall 12 July

Horse & Hound Foxhunter 1, Hawklands Lady Chantilly (A Waters); 2, Chalcotts Saracon (A Walters); 3, Senorita O (J Kirkby). 1.25 open 1, Butterfly (C Jones); 2, Flash For Cash (K Bloomfield); 3, Chalcotts Saracen (A Walters). 1.30 open 1, Riviera Reg (C Rushworth); 2, Matcho S (C Jones); 3, Pendarves Raffles (A Ellery). Squibb & Davies National jnr foxhunter 1, Bonoffee Toffee (A Rule); 2, Silver Shrew (L Davies); 3, Wild Tarragon (A Gethin). jnr 1.10 open 1, Sir Watkin (A Wilcox); 2, October (S Jarvis); 3, Hillside Drummer Boy (A Ottaway).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts 14 July

1.15m Open 1, Yabbadabbadoo (L Renwick); 2, Kantara VH (H Tredwell); 3, Pinnokia (J Crippen). 1.25m Open Scope Qualifier 1, Brookend Fuehrer (J Renwick); 2, Cushty (J Renwick); 3, Napardie (H Stennett). 1.35m Scope Qualifier & Ladies & Gents Masters 1, Opportunity B (H Tredwell); 2, Genette Kervec (J Crippen); 3, Atlanta Z (H Bohringer). 1.25m Open 1, Brookend Fuehrer (J Renwick); 2, Carnaval Dance (L Renwick); 3, Roxsy (L Fitch).

CHESTER INTERNATIONAL Cheshire, 16-18 July

Bidston Hall Farm 2-phase 1, Renzeren VD Rampaarden (M Whitaker), GB; 2, Temple Guess What (P Barker), GB; 3, Fresh Direct Glenwood Springs (T Stockdale), GB; 4, Skerne Skytality (D Morton), GB; 5, Here’s Jack (D Duffin), GB; 6, Cashiered (J Matthews), GB; 7, What A Business (A Trickett), GB; 9, Histoire Vesquerie (G Lovegrove), GB; 10, Market Force (N Coupe), GB; 11, Rinette (N Jennings), GB; 12, Oliberro (R Davenport), GB; 13, Timbuctoo (L Henderson), GB; 14, Lanique (C Platt), GB; 15, Prinses Z (J Popely), GB; 16, Lynne (J Davenport), GB; 17, Madner Retto (R Hill), GB; 18, Fortissimo Blue (H Adams), GB. Cats & Pipes by UED jump-off 1 & 2, Sky News & Pakko (K Shore), GB; 3, Luc (R Davenport); 4, Matador (R Hill); 5, Naf Naf II (D Charles), GB; 6, Pure Shores (C Collins), GB; 7, Pamone (L Whitaker), GB; 8, Chanel 270 (C Collins); 10, Salenka Van’t Hersveld (R Prater), GB; 12, Celine II (A Davies), GB. Royston Products 7-y-o 1, 6 tied. Welcome Stakes jump-off 1, AK Quinten (E Whitaker), GB; 2, Gelvin Clover (C McMahon), IRE; 3, Carrigh Clover (E Doyle), IRE; 4, Hermes De Bruyeres (A Rident), GB; 5, Socks (D McPherson), GB; 7, Lucy May (A Saywell), GB; 8, Laguina (R Davenport); 9, Ludwig H (A Hamilton), GB; 10 & 11, Temple Croesus & Sunboy (P Barker), GB; 12, Fleur (M Whitaker); 13, Rex (M Armstrong), GB; 14, Prince Of Wales (R Hill). Ballyflash Newcomers 1, Waikiki Van De Plateen (T Pritchard); 2, Simply Sequentos (T O’Hara); 3, Ghareebo (J Andrews). Smith of Whiteinch 1.15m 1, Laurens (J Reed-Stephenson); 2, Genius II (P Spivey); 3, Celine. Sports Horse Classic Horse & Hound Foxhunter 1, Royal III (N Springer); 2, Ashdale Brigade (D Quigley); 3, Cyrano (T Priest). Delamere Grove Park Homes B&C 1, Rock Star II (L Whitehouse); 2, Nescio J (C Collins); 3, Dun Surprise (P Sims). Charles Britton Equestrian Construction 1m 1, Broadstone Destiny (I Wynne); 2, Oakley’s Ace (G Dickens); 3, Masters Pride (J Burns). 1.05m 1, Miss Mulberry Hill (I Wynne); 2, Obelle (D Prater); 3, Oakleys Ace. Northern Marine Underwriters 1.15m jnr 1 & 2, Zero To Hero & Daylight Dinstinction (P-A Blosse); 3, Kingfishers Tarantella (J Clayton). Northern Marine Underwriters jnr open 1, Devlin (W Whitaker); 2, Loobeen Shamrock (A Mizon); 3, CJ’s Kemosabi (L Saywell). 17 Jul: Partington Leisure 2-phase 1, Fresh Direct Glenwood Springs; 2, Temple Guess What; 3, Harpoon Feeling Fine Too (S Quigley), GB; 4, Lakeland Gold Diamond (A Mizon), GB; 5, Madner Retto; 6, Simply Blue (P Spivey), GB; 7, Oakadee (N Springer), GB; 8, Classic Vision (A Smith), GB; 9, It’s Mine (D Morton); 10, Watch Me II (M Armstrong); 11, Lexikon (L Glendinning), GB; 12, Nobu II (C Platt), GB; 13, Centa II Z (C Rossetti), GB; 14, AK Mickey (J Whitaker), GB; 15, Hoieva Du Nerewtz (L Wade), GB; 16, Exander (K Shannon), GB. Esengroup 2-phase 1, Sky News; 2, Oroness (M Korenika), GB; 3, Drummena (D Taylor), IRE; 4, AK Hooker De Chanteau (J Whitaker); 7, Touche (M Smith), GB; 8, AK Kanselier (E Whitaker); 11eq, Harpoon Candle Queen (S Quigley). Royston Products 7-y-o 1, 6 tied. A4 1, Florie Du Moulin (J Davenport); 2, Ludwig H; 3, St Honores Liquido (D Charles); 4, She’s Our Mare (D Duffin); 6, Temple Croesus (p Barker); 7, Ashley (A Davies); 8, Bob’s Diamond (P Crago), GB; 9, Prince Of Wales; 11 & 12, Rex & Primma (M Armstrong); 14, Qui Vive (R Bevis), GB. Colour Supplies of Wrexham newcomers 1, Carpaccio BZ (D Duffin); 2, Waikiki Van De Plateen (T Pritchard), GB; 3, Croft Sunset (M Marsh). Smith of Whiteinch 1.15m 1, Crossways Leonard (P Sims); 2, Foxglen Romeo (D Ryder); 3, Celine (K Shore). Heathcroft Stud Horse & Hound Foxhunter 1, Royal III (N Springer); 2, Palouchka (J Reed-Stephenson); 3, Cassi Go (D Ward). Haddon House Furniture B&C 1, Rock Star II; 2, Eliska De River (R Hill); 3, AK Quite Dutch (E Whitaker). Charles Britton Equestrian Construction 1m 1, Mr Marnix (D Ryder); 2, Lickle Ted (A Millin); 3, Cavenor (M Daniels). John Whitaker International 1.05m 1, Wee Welsh Lady (E Shore); 2, Labito (M Daniels); 3, April Affair (J Powell). Northgate Dental 1.15m jnr 1, Applejax Solitaire (A Derbyshire); 2, Castleleigh Lass (S Frost); 3, Rhapsody Lad (S Needham). John Whitaker International jnr open 1, CJ’s Kemosabi (L Saywell); 2, Up And Coming (C Mowbray); 3, Air Force One (P Dobby). 18 Jul: Charles Britton Equestrian Construction ch 1, Temple Guess What; 2eq, AK Henri De Herne (E Whitaker) & Lakeland Gold Diamond; 4, Watch Me II; 5eq, Harpoon Feeling Fine Too; 7, Centa II Z; 8, Cashiered (J Matthews), GB; 9, Here’s Jack; 10, Hoieva Du Neretz; 11, Rinette. Dinsmore Manor Stud ch 1, AK Kanselier; 2, Silvera II De Riafo (E Carroll), IRE; 3, Cor D’Alme Z (E Doyle); 4, Norlando (L Hales), GB; 6, Celine II; 7, Rapier Van’t Schuurke (C Rossetti); 9, AK Hooker De Chanteau; 10, Sky News. Supreme ch 1, Ashley; 2, St Honores Liquido; 3, Ashdale Futuro (D Quigley), IRE; 4, Hermes De Bruyers; 5, Florie Du Moulin; 6, Fleur; 7, Primma; 8, Ludwig H; 9, Prince Of Wales; 11, Socks; 12, Laguina. Strongid P Newcomers 1, Croft Sunset; 2, Simply Sequentos (T O’Hara); 3, Schmeichel (J Popely). Smith of Whiteinch 1.15m 1, Crossways Leonard; 2, Genius II (P Spivey); 3, Just Chicane (S Martin). Colour Supplies of Wrexham Horse & Hound Foxhunter 1, Macieta (C Collins); 2, Waldman D’o (M Whitaker); 3, Rocky Boy (C Platt). Manchester Antique Co Scope B&C 1, Just Teasing (A Trickett); 2, Ben Loyal (l Riley); 3, Beechwood Sundance (K Shannon). 1.15m jnr 1, Okehurst Showman (J Buxton); 2, New York Sunrise (S Frost); 3, Watson & Thornton Emerson (P Thornton). Northern Marine Underwriters 1.30m 1, Baileys Larisa (J Reed-Stephenson); 2, Medio R (A Davies); 3, Kelso Lady Joycie (D Charles).1m 1, Mr Baileys Irish Dream (P Harris); 2, Mr Marnix; 3, Best Mate (H Kelsall). 1.05m 1, Lisnava (T Whitaker); 2, Havana Royal (T Davison); 3, Elite III (P Harris).

CAMBORNE Cornwall 17 July

BEIB jnr british novice 1, Rosiney Antenna (J Engel); 2, Carnkie Gold (L Akerman); 3, Burchill Brigadier (P Alford). 85cm open 1, Fairland Star (C Mills). Blue Chip jnr newcomers 1, Rosiney Antenna; 2, Burchhill Brigadier; 3, Greylands Independent Trader (C Mills). 1 metre open 1, Fairlands Star; 2, Hillside Dummer Boy (A Ottaway); 3, Jasper of Gew (L Pascoe). Squibb & Davies foxhunter/1.10 open 1, Sir Watkin (A Wilcox); 2, Hillside Drummer Boy; 3, Flying Cobra (A Parkin). Horse & Hound senior foxhunter 1, Sholto (C Vinnicombe); 2, Hi Jinge (C Gwennap); 3, Kermit’s Lover (B Facey). 1.30 open 1, Matcho S (C Jones); 2, Parkmoor Coleen (A Ellery); 3, Pendarves Raffles (A Ellery). Equissage discovery 1, Baby Girl (J Shore); 2, Assgart Flag (A Williams); 3, Dutch Jazz (C Phillips). The Peter & Paul Martin snr newcomers 1, Duke Street (A Ellery); 2, Preston (C Rushworth); 3, Mr Buttons (O Gwennap). The Re-Tyre 1.15 restricted open 1, Hectizars Sombero (C Gwennap); 2, Lucifer II (J Benney); 3, I’m Downtown (A Ellery).

NORTHALLERTON EC Yafforth 17 July

Junior BSJA- including Second Round Junior Warm Up 1, Milford Heather Blue (F Fowler); 2, Power Up Crystal (M Gair); 3, Rising Mist (H McCaie). BEIB Junior British Novice Second Round 1, Dinki Diva (S McNicholas); 2, Penshaws Party Time (K Vayro); 3, Power Up Crystal (M Gair). 1.0m Open 1, Double Dominic (J Clayton); 2, In the Dark (F Moiser); 3, Bowes Portland Lad (B Knowles). Junior Newcomers 1, Rash Decision (A Valks); 2, WLS pilot Guide (L Jewitt); 3, Parkgate Supersonic (A Tate). Junior Foxhunter/1.10m Open 1, Mister Polar Bear (A Valks); 2, Tinker Too (S Duggan); 3, In the Dark (F Moiser).

CHELTENHAM Cheltenham, Glos, 17 July

1.20m members cup 1, Omar Du Pomme (N Heaney); 2, Union Jack (A Little); 3, Zacharias John (M Butcher). Cotswold Derby 1, Arazona (C Webley); 2, Ballin Teskin Tommo (M Butcher); 3, Felin Du Joret (C Robins). Endsleigh 1.40m 1, Orlando (M Edgar); 2, Perfavore (L King); 3, Keymy (S Broome). Alder King 1.25m 1, Go With The Flow II (B Hooker); 2, Zacharias John; 3, King’s Archer (H Jackson). Dean Close School 1.30m 1, Dry Icicle (E White); 2, Black Prince (R Tillson); 3, Geraldine II (R Willis). British novice 1, Mister Wizard (L Pickering); 2, Banks Fee Finale (C Amphlet); 3, The Done Thing III (D Abrahams). Equissage Discovery 1, Mister Wizard; 2, Touch Of Grace (C Webley); 3, Robbert (S Jobbins). Chelsea Building Society 1.05m 1, Rodeo Star (J Peake); 2, Mister Wizard; 3, Stargazers Round The Corner (J Tilsley). newcomers 1, Mr Diablow (B Smith); 2, Calveno Z (H Tredwell); 3, HD Half & Half (H Hool). 1.10m members cup 1, Cappachino Time (J Pointon); 2, Halla (B Talbot); 3, Just For Ever (J Peake). BEIB Jnr British Novice 1, Little Secret (K Campbell-Higgins); 2, Vanilla Cruise (M Webb); 3, Macbeth (S May). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Coolmore Vagabond (A Cuthbert); 2, Solcum Donatella (J Cotton); 3, Peaches With Cream (F de Giles). Woodlands Veterinary Clinic 1m jnr 1 & 2, Bowes Firework & Toleman Five Star (S Hartill-Winkle). Woodlands Veterinary Clinic 1.05m 1, Solcum Donatella; 2, Port Wine (S Baker); 3, Coolmore Vagabond. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Half Star (G Morrissey); 2, Mr D (H Shepherd).

DURHAM COUNTY Herrington, Co Durham, 17-18 July

newcomers 1, Markant (V Allen); 2, Goulton Loxley Fox (S Cuthbert); 3, Spitfire (G Watchman). 1.10m 1, Bizzy (D Mewse); 2, Ferndale Summer Breeze (S Blakey); 3, Dovecote Jenny (J Cowan). Smarter Builders 1.15m 1, Deadly Diamond (G Watchman); 2, Athletik (R Ledford); 3, Dovecote Jenny. 1.20m members cup 1, Neverland (P McKeever); 2, Tiny Todd (G Watchman); 3, Crievestone (J Brannan). British novice 1, Laydecker Lad (R Kay); 2, Royal Rebel (P McKeever); 3, Phoenix Knights (M Glendenning). Equissage Discovery 1, Spitfire; 2, Toccas True Colours (H Swailes); 3, Phoenix Knights. newcomers/1.10m 1, Stainsby Variant (J Tanfield); 2, Loughnatousa Rose (K Gaines); 3, Athletik. Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Valco Van Het Kappelhof (D Mewse); 2, Broken Rule (J Picken); 3, Frasers Boy (S Skelton). Earl of Durham Open 1, Stainsby Sponeck (J Tanfield); 2, Neverland; 3, DJA’s Soft Touch (D Mewse). British novice 1, Phoenix Knights; 2, Royal Rebel; 3, Farm Hand (J Brannan). Scope 1.05m 1, Toccas True Colours; 2, Royal Rebel; 3, Zeus III (J McKay).

GREAT ECCLESTON Great Eccleston, Lancs, 18 July

table C 1, Gambarda (G Pollard); 2, Promise (J Andrews); 3, Rex Van Westland (R Crack). 1.25m 1, Highwell Raconteur (J Andrews); 2, Way Too Cool (N Bampton); 3, Cruise The Blues (C Richardson).

NORTHALLERTON EC Yafforth 18 July

Senior BSJA- including Second Round Warm Up Class 1, Cainby (N Ross-Watt); 2, Odilia II (R Howell); 3, Day Dream (K Johnston). Discovery Second Round 1, Silvano (J Sizer); 2, Laccajou (R Evison); 3, Goulton Exclusive (N Robinson). Senior Newcomers 1, Silvano (J Sizer); 2, Maserati (S Cuthbert); 3, Dovecote Miss Sally (T Buckingham). 1.10m Open 1, Gamble On (S Russell); 2, Centavo (A Walker); 3, Another Abraham (S Walker). Senior Foxhunter 1, Ladys Mavis Spirit (P Robertson); 2, Goulton Exclusive (N Robinson). 1.20m Open 1, Filibuster Du Val (A Walker); 2, J C Irco Pilot (T Meager); 3, Kosmic Colours (S Russell). 1.30m FARRIERS Open 1, Stainsby Sponek (J Tanfield); 2, J C Irco Pilot (T Meager); 3, Clover Classic (J Russell).

SOUTH YORKSHIRE CHARITY SHOWS Crystal Peaks 18 July

NFU 1.10m 1, Jelmer (M Sampson); 2, Cavaliers Gold (R Underwood); 3, Thornbank Hannah (J Hughes). Wilkinson Newcomers 1, Glenfield Quest (R Bennion); 2, Curtis Orlando (P Curtis); 3, Glenfield Bobby Dazzler (K Bennion). Davenport Horseboxes 1.20m 1, Jelmer; 2,Woodentop Valentine (E Portas); 3, Vic (M Stubbs). Pert Plumbing/ Horse & Hound Foxhunter 1, Prisca Z (L Cutts); 2, Glenfields Bobby Dazzler; 3,Chiwago (C Curtis). Mr J Hughes/Mr J D Arnold 1.30m 1, Alcina (A Bedford); 2, Elegant C (S Clarke); 3, Woodentop Valentine. Hall Court Veterinary Group British Novice 1, Woodlands Ellie (D Wells); 2, Jolly Flair (S Jackson); 3, Soldiers Chorus (T Barratt). Arenas & Gallops 1m 1, Doubtful (M Cottam); 2 & 3, Friars Bay & Beau Peter (M Poole). Hall Court Veterinary Group Discovery 1, Nightlife III (K Bamford); 2, Atlantis Angel (K O’neil); 3, Soldiers Chorus.

WINDSOR PARK EQUESTRIAN CLUB 18 July

Newcomers 1, Tinka’s Time (R Willis); 2, Master Fred (Cpt R Waygood); 3, Celtic Tiger (P Adams). 1.10m Open 1, Thorn Bank Flip (C Watters); 2, Obe Won Kenobi (J Kingshotte); 3, Spirit of Kilkee (C Nicholl). Horse & Hound Foxhunter 1, Tarco (A Papadakis); 2, Linda’s First (T Pearson); 3, Springbok (D Dick). 1.20m Open 1, Spring Along (D Dick); 2, Pauldary’s Majenta (J Kenny); 3, Red Devil (D Hallion). B & C Handicap 1, Light Space (T Fletcher); 2, Princely (L Millard); 3, Nester B (T Hammond). 1.30m Open 1,Finns Flight
(N Boulter); 2, Yorky Park (J Cox); 3, Clockwork III (N Boulter). Senior British Novice 1, RobinClover (V Thompson); 2, Murphy II (A Westcott-Allen); 3, Cloud
Burst (S Evans). WPEC Progressive Novice =1, Rittus (R Wollerton); =1, Charlie’s Firecracker (C Kelleher); =1, Murphy III (A Westcott-Allen). Equissage Discovery 1, Fritz William (K Stock); 2, Ballymore Lad (C Grimes); 3, Cavalcade III (C Wolf). Junior A4 Open 1, Majestic Moments (J Caudle); 2, Irish Chocobloc (H Berriman); 3, Billie Bobbin (R Kirby). Blue Chip Junior Newcomers 2nd Round 1, Miss Crunchie (D Farnsworth); 2, Always and Again (J Sawyer); 3, Merry Madelina (E Toomey). Junior Open 1, Zero to Hero (P-A Blosse); 2, Cambrai Fenman (H Berriman); 3, Majestic Moments (J Caudle).