THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 11 February

95cm 1, Streetwise Sienna (A Clarkson); 2, Danny Boy V (S Pointon); 3, Siennas Renkum Shauna (A Clarkson). 1.05m 1, Jay’s Mystique (D Perry); 2, Streetwise Sienna; 3, Jumping Boco (S Pointon). 1.15m 1, 2 & 3, Abalone Cracker, Princess Cleo & Dawn Cracker (M Kyle). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Princess Cleo; 2, Hunter’s Pride (I Aguado); 3, Abalone Cracker.

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, Sussex, 11 February

British novice 1, Araldo (A Hoar); 2, Sebastian III (J Clee); 3, Moonlit (C Williams). 1m open 1, Harry Hopkins (T Goodall); 2, Darco Special (A Boyce); 3, Lust For Life II (P Dell). 1.05m open 1, Ballinderry Lion (C Hacking); 2, Landahoy (L Frankum); 3, Royal Rose (M Dye). newcomers 1, Ani Alme (J Clee); 2, Royal Rose; 3, Surprise D’Or (L Farahnak). foxhunter 1, Next Jet (J Neal); 2, Nonstop Royale (J Clee). 1.20m open 1, Frogshill (J Piper); 2, Chasetta (H Coulstock); 3, Poltergeist II (J Neal). National 1.30m open 1, Pheonix Joy (J Clee); 2, Krakatoa (S Marsh); 3, Omiro (J Clee).

MEDSTEAD GRANGE EC Hants, 14 February

Open 1.10m 1, Ashe Park (N Boulter); 2, Pauldary’s Romeo (LP Filer); 3, Tremence (A Austin). Great Leighs Newcomers 1, Nabucco (A Hoar); 2, Indian Summer (S Crippin); 3, Angelique (K Doyle). Open 1.20m 1, China Drum (N Boulter); 2, Toycroft Boy (J Phillips); 3, Elvis III (B Dunning). Horse & Hound Foxhunter 1, Mandriaan (B Dunning); 2, Raol van Raphael (A Austin); 3, Lets Go (A Austin). B & C Handicap 1, Olono (B Dunning); 2, Cantanova (J Harris); 3, Lulu (L Murphy). Festival Q 1.30m Open 1, Elessa (D McPherson); 2, Nova du Montois (A Austin); 3, R.H. Imagine (L Fogarty).

ROWALLAN JUNIOR PREMIER Fenwick, Ayrshire, 14-16 February

1.10m jnr 1, Ocean Colour Scene (D Smith); 2, Cider Sue (L Saywell); 3, Stainsby Top That (L Hutt). national 128cm 1, Metric (H Smallwood); 2 & 3, Just Talk Atlanta & Tiger Tim (J Whittaker). national 138cm 1, My Bugsy Malone (J Whittaker); 2, Guinness Special (D Neilson); 3, Help Ma Bob (E Proudfoot). 148cm 1, Master Bill (L Hutt); 2, Spot the Lady (J Ward); 3, CJ’s Kemosabi (A Mizon). 15 Feb: 1.10m jnr 1, Ocean Colour Scene; 2, Cider Sue; 3, Mitenhill Classic (D Smith). August Silk Restricted Jnr 1, Lakeland Little Classic (R Cottam); 2, The Harrier (A Evans); 3, Lakeland Little Wonder (R Cottam). Scottish Indoor 138cm ch 1, Grey Palace (J Whittaker); 2, Guiness Special; 3, My Bugsy Malone. Rowallan Jnr Grand Prix 1, Justa Nuther Fred (A Mizon); 2, Expression (P Dobby); 3, Ocean Colour Scene. winter 128cm 2nd round 1, Tiger Tim; 2, Midnight Dynamite (P Allen); 3, Tom the Bomb (J Whittaker). JC 1, The Harrier; 2, Little Babushka (A Williams); 3, Riversdale St Emilion (J Ward). 16 Feb: 128cm/138cm/148cm 1, Grey Guy (J Harland); 2, Little Bobby (S Lithgow); 3, Weavers Legacy (J Ward). Scottish Indoor 128cm ch 1, Tiger Tim; 2, Spring Disney (O Liley); 3, Just Talk Atlanta. 1.20m jnr 1, Ocean Colour Scene; 2, Honey Honey (S Babes); 3, Applejax Red Stripe (D Smith). winter 138cm 2nd round 1, My Bugsy Malone; 2, Strawberry Fair III (M Sampson); 3, Grey Palace.AK Horseboxes JA Winter Classic 1, CJ’s Kemosabi; 2, Bowes Gunsmoke (L Wade); 3, Spot The Lady (J Ward). winter JC 2nd round 1, Arjay (R Walker); 2, Extra Bound (J Kirk); 3, Lakeland Little Classic. Parklands Country Club Restricted Small Pony 1, Bwllfa Bonnie (E McIntosh); 2, Glistening Silver (V Murdoch); 3, Nimbus (G Taylor).

SOLIHULL RC SENIOR PREMIER Knowle, W Mids, 14-16 February

Great Leighs Newcomers 1, Vouvry (L Bevan); 2, Romanou II (P Spivey); 3, Hassenhow Cortflow (J Reed-Stephenson). Milton/Olympic Starspotters 1, 9 tied. 1.25m 1, Decoded (M Watson); 2, Pakko (K Shore); 3, Opus Van’t Eikhof (L Newman). 1.30m 1, Granada 232 (L Williams); 2, Silk (J Reed-Stephenson); 3, Pakko. B&C 1, Princess Cleo (M Kyle); 2, Othello’s Retreat (V Lynden); 3, La Richter (B Wilmer). 15 Feb: 1.25m 1, Mill Lauragh (K Bosworth); 2, Danger Mouse (E Eynon); 3, Golden Pele (P Spivey). Osborne Refrigerators Winter Grade C 1, Fresh Direct Brisante (T Stockdale); 2, Tripoli (M Watson); 3, Fresh Direct Ayra (T Stockdale). Blue Chip Performance 1, Prince L (G Williams); 2 & 3, Blaney Spice & Lottie (C Healey).1.40m 1, Lancelot 5 (D Charles); 2, Loro Piana Hamlet (G Williams); 3, Franklins Flyte (G Cashmore). 16 Feb: Milton/Olympic Starspotters 1, 7 tied. 1.20m 1, Sky Star (S Nicholson); 2, Antoinette (G Luckett); 3, Arielka (A Saywell). Horse & Hound Foxhunter 1, Brickfield Boy (M Watson); 2, Tarina N (M Bunting); 3, EMR Tarantino (R Phillips). Blue Chip Dynamic B&C 1, Titus Van Euverbraekke (G Williams); 2, Tripoli; 3, Sunburnt (M Jones). winter A&B grand prix 1, Loro Piana Hamlet; 2, Cortaflex Lucy May (A Saywell); 3, Colour Of Life (E Whitaker).

ROYAL LEISURE Henfield, Sussex, 15 February

Golden Bear Tiny Tots 1 & 2, Little Anglezark & Gingers Choice (M James). sml pony 1 & 2, Campus & Dawn Flame (Z Adams); 3, Indian Boy (K Ford). 138cm 1 & 2, Campus & Dawn Flame; 3, Moon Jumper (K Ford). BEIB Jnr British Novice 1, My Favourite (C Howell); 2, Lord Nickel (M White); 3, Hillfield Charlie Owen (A Page). Blue Chip Jnr Newcomers/jnr progressive 1, Diego Flow (E Palmer); 2, Sprasdown Jetsam (K Brown); 3, Irish Squibbs Dream (C Graham). jnr 1.10m/jnr adventurer 1, Okehurst Showman (E J Moore); 2, For A Few Dollars More (H Berryman); 3, Irish Squibbs Dream. Credit & Business Systems Jnr 1.15m 1 & 3, Okehurst Showman & PJ St Tropez (E J Moore); 2, For A Few Dollars More.

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 15-16 February

jnr 85cm 1 & 2, My Godfather & Blaenyfan Jubilee (J Reynolds); 3, Up & Up (H Craven). Kitt Jnr Discovery 1, Abacus Flamingo (K Adams); 2, Marshalls Domain (H Patchitt); 3eq, Spot The Demolition Man (L White) & Stuart Little (H Craven). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Bridget’s Ambition (B Scott); 2, Bowes Potland Lad (L Hutchinson); 3, Hedgefield Chancer (D Markham). jnr 1.05m 1, Ossie Bear (H Jenkins); 2, Blaenyfan Jubilee; 3, Mister Muldoon (R Hawes). Kitt Jnr Coral 1, Hedgefield Riverdance (D Markham); 2, Maxspeed (K Smith); 3, Gilberts Domain (H Patchitt). jnr 1.15m 1, Diana’s Memory (H Webb); 2, Mister Bushbuck (H Craven); 3, Short Step (H Arnold). jnr int 1, Short Step; 2,Canteeny (H Webb); 3, Ossie Bear. Kitt Jnr Nov 1, Bridget’s Ambition; 2eq, Cuttlestone Spirit (L Stubbs) & Emma Rose (H Bates). jnr 95cm 1, Diana’s Memory; 2, Just Miss Molly (D Markham); 3, Shipley’s Lad (H Howsam). Kitt Jnr Sapphire 1, Okehurst Charlie Chaplin (L Simms); 2, Drumkilly Sparrow (M Goddard); 3, Fayre Dinkum (G Talbot). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Coosheen Sea Breeze (S Jones); 2, Colin’s Pride (J Parkin); 3, Shipley’s Lad. jnr 1.15m 1, Canteeny; 2, Coosheen Sea Breeze; 3, Sheridans Archangel (S Pirie). Blue Chip Sparkle JA/JC 1, Okehurst Charlie Chaplin; 2, Its Chelsea (K Smith); 3, Hedgefield Riverdance.

EXETER EC Poltimore, Devon, 15-16 February

Charles Owen British Novice 1, Mathew Mead (E Wotton); 2, Ballycastle (B Dormar); 3, Toby’s Lass (V Hawkings). DMS Novice 1, Stormhill Starlight (G Ashton); 2, Ballycastle (B Dormer); 3, Dibberford Cognac (J Gregory). NDS Members Cup 1, Kartouch (B Ford); 2, Vague Impression (K Spiller); 3, Pendarves Churchill (L Tucker). 1.20m 1, Amoray (B Ford); 2, Gleneaskey Flight (R Ash); 3, Gianni (K Spiller). Horse & Hound Foxhunter 1, Friday Feeling (L Wiegersma); 2, Kojak (V Done). 1.25m 1, Laughton James (C Baker); 2, Kinetic (B Wilmer); 3, Gianni. 16 Feb: Charles Owen British Novice 1, Moorhaven Molly Malone (E Baker); 2, Cappuchino Twist (V Clemens); 3, Ramon (A James). warm-up 1, Fading Grey (S Wakeham); 2, General Leev-e (J Spiller); 3, Stormin Norman (C Cox Williams). Equiline Discovery 1, Now Or Never IV (K James); 2, Un Diamant (A James); 3, Exfold Horace (J Douglas). 1.10m 1, Penny Market (J Douglas); 2, Kestor (M Scarr). Bath & West Grade C 1, Brimley’s Fedora (J Maslin); 2, Kestor; 3, Patries (T Dunn).

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, E.Sx, 15-16 February

Charles Owen British Novice 1, Coughan White Witch (L Campbell); 2 , Brownbread Treacle (H Wain); 3, Irish Hussar (F Cardrick).Hadrian Equine Discovery 1, Zante (C Lewis); 2, Comely Star Walk(J Annett); 3, O Harmeta (J Annett). Gardiner 1.10m M’Cup/Newcomers 1, Jetaway (C Lewis); 2, Aberaeron Prince (F Cardrick); 3, KGW Southern Venture (C Worcester). EQuest Midway Open 1, Arkas (D Curly); 2, Jetaway (C Lewis); 3, Jeraboam (G Tattersall). British Novice 1, Annabella Aimee (E Moss); 2, Man on the Run (R Din); 3, Beamish Bear (S Harley). 1.05m Open Lucky Step (J Whibley); 2, See More Tricks (F Cardrick); 3, Aberaeron Prince. Newcomers 1, Azatown (L Long); 2, Corco (N Miller); 3, Bleacotts Bagheera (A Busk). 1.10m Open 1, Riaan (K Willard); 2, Downtown James (K Grimster); 3, Lucky Step (J Whibley). BEIB Star Qualifier 1, Nearly Midnight (F Breach); 2, Romand De La Fazenda (J Whibley); 3, Concordidor (K Willard). Foxhunter/1.20m Open 1, Harmony Dawn (J Martina); 2, Welton Vivat (E Baldwin); 3, Southern Maestro (N Miller).

PENCOED COLLEGE Bridgend, Wales, 15-16 February

Pencoed College Jnr Starter Novice 1, Box of Tricks (M Browning); 2, Quality Time (M Browning); 3, Don’t Matter (V White). BEIB Jnr British Novice 1, Mr Brillaghtastic (S Ranson); 2, Little Miss Teq (N Button); 3, Quality Time (M Browning). Jnr 1m Open 1, Clarenville (B Griffiths); 2, Glanwern Guiness (L Yeo); 3, Penmorfa Farm (L Bettinson). Blue Chip Feed Balancer Jnr Newcomers 1, Mr Sanco (E Farr); 2, Moonfleet Odessey (E Gresty); 3, Mr Brillaghtastic (S Ranson). Charles Owen British Novice 1, Breinton Bezigue (MEdwards); 2, Royal Secret (R Thomas); 3, Clovers Gold (J Bailey). Equimax Discovery 1, Now or Never IV (K James); 2, Trooper Smith (E Winter); 3, Tiger Filli (R Thomas). 1.0m Open 1, Bartonfield Duet (J Price); 2, Solar Eclipse 111 (A John); 3, Rosagallico (A Franklin). 16 Feb: Newcomers 1, Llangarth Darcey (L Winter); 2, Just T (L Skelton); 3, Banjaxed (E Winter). NDS Equine 1.10m Members Cup 1, K.E. First Diamond (K Bevan); 2, J R Black Magic (C Morris); 3, Paratus (L Bevan). H&H Foxhunter/1.20m Open 1, Flying Sun (E Winter); 2, Just T (L Skelton); 3, Minstrels Air (G Allen). Unnamed 1, Rockburren (A Thomas); 2, Montreux (M Edwards); 3, Rambo 111 (S Price). 1.30m Open 1, Jordy West (A Thomas); 2, Rambo 111 (S Price); 3, J S J’s Banks Lass (S Arkell). Charles Owen British Novice 1, Pencader McAuley (L Buckley); 2, Ballinteskin Diamond (S Williams); 3, Portius (T Hill). Equimax Discovery 1, Katies Son (G Smith); 2, Rosa Gallica (A Franklin); 3, As I Am (K Downes). 1m Open 1, Country Collection (J Price); 2, Balboa (J Watts); 3, Ballinteskin Hallo (J Bailey).

WESTVIEW STABLES Edmondsley, Co Durham, 15-16 February

Charles Owen British Novice 1, Highling Masquerade (R Reay); 2, Final Answer (R McCauley); 3, Mystic Poet (J Davis). Equimax Discovery 1, Mystic Poet; 2, Final Answer; 3, Little Cat (L Dodds). 1.05m 1, Ferndale Cleo (A Wall); 2eq, GibsideSarleen (A Mills) & Alpine Marc (D Lillie). Great Leighs Newcomers 1, Patricia II (K Leak); 2 & 3, Kepwick Julia & Goulton Zavla (E Denton). 1.10m 1, Ferndale Summer Breeze (S Blakey); 2, Alpine Marc. Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Stainsby Sponeck (J Tanfield); 2, Becket II (C Dennis). 16 Feb: DMS Adventurer 1, Hale Bop (S Russell); 2, Landcruiser II (J Taylor); 3, Carlingford Bay (S Deary). 1.05m 1, Ferndale Cleo; 2, Alpine Marc. DMS Novice 1, Spring Equinox (E Wright); 2, Snettisham Celebration (M Richardson); 3, Peter Pan (E Wright). Great Leighs Newcomers 1, Babuska II (S Wright); 2, Patricia II; 3, Landcruiser II. 1.05m 1, Ferndale Cleo; 2, Gravure De La Mere (R Shields); 3, Lingmoor (S Holland). Scope 1.15m 1, Gibside Sarleen; 2, Quayside Castle Natique (J Dixon); 3, Great Northern Otis (R Shields). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Quayside Castle Natique; 2, Shiver St George (S Deary); 3, Patricia II. Scope B&C/YR B&C 1, Crievestone (J Brannan).

ARENA UK Grantham, Lincs, 16 February

Charles Owen British Novice 1, Mr Bud Wiser (L Chilvers); 2, On A Roll (C Parnham); 3, Kingfisher Brave (H Scholl). Equimax Discovery 1, Mr Bogus (A Allen); 2, On A Roll (C Parnham); 3, Steal The Show (H Scholl). Arena Novice 1, Market Option (S Taylor); 2, Malikas Jazzman (N Oliver); 3, Pomein (J Richardson). Great Leighs Newcomers 1, My Laurel (L Brennan); 2, Utah Girl (M Lanni); 3, Portofino II (M Lanni). NDS 1.10m Members Cup 1, Mid Raya (A Nemeth); 2, Murphy Obugu (T Blackburn); 3, Stanhopes Little Man (S Upton). Horse & Hound Foxhunter/1.20m Open 1, Jamel (L Brennan); 2, Dawn Cracker (M Kyle); 3, President Utopia (M Lanni). National Select 1.25m Open/Open 1, Dawn Cracker (M Kyle); 2, Drunken Disorderly (M Kyle); 3, Nippon (K Nunn).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 16 February

Charles Owen British Novice 1, Tidaro Fairy (M Bowling); 2, Millrowes Say No More (L Rowe); 3, Rockland (A Bolton). Equimax Discovery 1, Pleunie (S Ryan); 2 & 3, Martini Girl & Josie Wales (C Richardson). Great Leighs Newcomers 1, Pleunie; 2, Una Van Berkenbroeck (J Garton-Pope); 3, It’s Cruise The Blues (C Richardson). 1.20m 1, J’Ippee (N Martin); 2, Way Too Cool (N Bampton); 3, Sanna Bay (C Richardson). Horse & Hound Foxhunter 1, Little Lucy III (J Mustoe); 2, It’s Santa Monica (N Coupe). 1.25m 1, Moorhey Millbrook (C Richardson); 2, Way Too Cool; 3, J’Ippee.

BRYN DERW Bryndefail, Gwynedd, 16 February

11 & under 1, 5 tied. BEIBJnr British Novice 1, Erin (D Williams); 2, Oakfield Quick Silver (C Roberts); 3, Just Annie (N Brean). 90cm jnr 1, Anderson Grey Delight (C Roberts); 2, Was It Me (C Lowry); 3, Red Fox (S Jones). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Double Bluff (S Leech); 2, Was It Me; 3, Andersons Grey Delight. 1.05m jnr 1, Double Bluff; 2, Go Large (R Evans); 3, Cool Carron Jazz (N Brean). Charles Owen British Novice 1, Morgans Dangermouse (S Harris); 2, Highland Gazette (C Stokes); 3, Snowdon Clover (L Griffiths). Equimax Discovery 1, Retreats Orient (N Wright); 2, Tracken Miss Cody (S Webster); 3, Dragonettes Donita (D Jones). Great Leighs Newcomers 1, Raindancer (S Roberts); 2, Retreats Orient. NDS Members Cup 1, It’s Rock On Tommy (C Owen); 2, Sweetbury Swirl (S Myatt); 3, Falconwood Liberty (S McLean).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 16 February

Charles Owen British Novice 1, Ballyhoo Bertie (A Murdock); 2,Nark (R Hooper); 3, Temple Frontline (L Mahaffey). Equimax Discovery 1, Nizera (T Wicks); 2, Calida XVI (E Brook); 3, Clarissa’s Liquid Gold (K Varley). 1.05m 1, Fleurienne (J Renwick); 2, Milldale (S Reeve-Young); 3, Cloverstone (R Singleton). 1.15m 1, Magic Man (S Aston); 2, Rebel H (L Louden); 3, Phoenix Joy (J Clee). 1.25m 1, Golden Pele (P Spivey); 2, Cushty (J Renwick); 3, Lanson (E Brook).

ROCKHAMPTON EC Berkeley, Glos,16 February

128/138 H/C 1, Roseview Little Love (C Golledge); 2, Animated Star (L Brown); 3, Rockfield Charm (C Golledge). 128/138 Primary 1, 7 tied. A4 Open 1, Roseview Little Love; 2, Snorter (L Fishwick); 3, Burys Golden Harmony (S Lloyd). Jnr Newcomers/1m Open 1, Rapps Dun Popper (E Akers); 2, Burys Golden Harmony; 3, Donegals Lad (S May). 1.10m Open/Scope Adventurer 1, Midland Boy (E Davies); 2, Bulcaun Eddie (E Daview); 3, Mr D (H Shepherd). Thurlestone Hotel Jnr Open 1, Snorter; 2, Coconut Creek (J Swambo); 3, Dusty Road (S Lloyd). Members Cup 1, Dusty Road (S Lloyd).

WESTFIELD PARK EC Barnsley Yorks 16 February

Charles Owen British Novice 1, Woodhouse Ben (P Crowther); 2, Griffendor (T Janion); 3, Miss Holland (R Barton). Scope 1m Novice 1, Valleur Van Het Lindehof (T Holder); 2, Neon (L Redfern); 3, Mullingar Man (M May). Scope 1.05m Adventurer 1, Glenfields Quest (R Bennion); 2, A Bit of Focus (J Shaw); 3, Hanson II (J Andrews). Great Leighs Newcomers 1, Indiana (K Fox); 2, Spot on Jazz (M Fox); 3, Royd Flash (L Redfern). 1.10m Open 1, Nijinsky II (A Bell); 2, Kilkenny Diamond (A Walker); 3, Presto M (A Bell). Horse & Hound Foxhunter/1.20m Open 1, Jerina II (J Andrews); 2, Just Jerry (S Brady); 3, Townhead Karribundi (J Andrews). 1.25m Open 1, Radikal (J Askew); 2, Magic Prince (A Brady).