STILEBRIDGE BARN DRESSAGE Kent 16 August

NFU Mutual Prelim 17SQ (B Beresford Wright) =1, Murphy’s Dream (C Gardner) 67.08; =1, Whistling Spirit (C Ransome) 67.08; =1, Stanhopes Showman (S Woodjetts) 67.08. Dodson & Horrell Novice 33 SQ (A Burton Cantley) 1, Haysden Nirvana (J Murphy) 66.55; 2, May Storm (M Liversidge) 65.51; 3, Cablecom Cavarlo (M Cogger) 64.82. rest 1, Rascaille (D Johnston) 68.62; 2, Fletchers Fortune Teller (D Thompson) 64.48; 3, Braesides Fraulein (J Driver) 62.75. Equimax Elementary 56 SQ (C Denny) 1, Romance (D Watson) 68.00; 2, Grenadier Bold Venture (N Morgan) 62.33; 3, Quizz (M Butler) 60.33. rest 1, Piano (G Fry) 61.67; 2, May Storm 61.00; 3, Braesides Fraulein 60.33.

PEMBROKE COUNTY Haverfordwest, 17-19 August

Redhill Jnr Sml Open 1 & 2, Maverick’s Chance & Mountain Ghost (H Thomas); 3, Llanarth Caroline (B Evans). Gardenia Windows Jnr 1, She’s Elastic (J Kirk); 2, Mountain Ghost; 3, Tuscan Raider (S Nott). Fred Rees Garages A&B 1, Laura’s Choice (G Fletcher); 2, Oksana W (A Thompson); 3, Ashley (A Davies). Swan Hire Power & Speed 1, Hilton (E Eynon); 2, Black Prince (R Tillson); 3, Olivier (K Doyle). 18 Aug: Haven Communications 1.25m 1, Go (A Austin); 2, Laughton’s Dream (K Doyle); 3, Temple Trines Lady (L Renwick). BEIB HOYS Grade C 1, Temple Trines Lady; 2, Ballyknock Lad (J McGeogh); 3, Light Space (T Fletcher). Col JHV Higgon Memorial A4 1, Hilton; 2, Larichter (B Wilmer); 3, Just Josh (K Doyle). AL Phillips 1.30m 1, Ballin Teskin What A Girl (M Butcher); 2, Cynfig Showtime (E Eynon); 3, Kouros Du Pachis (J Kirk). 19 Aug: Western Telegraph 1.25m 1, Oakhills Supreme (J Renwick); 2, Knightsford Diamond (R Tillson); 3, Liber Ace (A Thompson). RK Lucas B&C 1, Angelique (K Doyle); 2, Overa (T Fletcher); 3, Del Boy (E Eynon). Ivor Rees IT 1, Larichter; 2, Opportunity B (H Tredwell); 3, Mon Line (L Bevan). Ashmole & Co Accumulator 1, Black Prince; 2, Carnaval Dance (L Renwick); 3, Medio R (A Davies).

WESTON LAWNS Bulkington, Warks, 18 -19 August

newcomers/1.10m 1, Prospect Alice (A McPherson); 2, Kasino (D Wingrove); 3,
Vista Grande (M Potter). 1.15m 1, Raffles (R Fernyhough); 2, Daria WBF (T Cockshutt); 3, Rabella (S Robertson). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Rabella; 2, Began Of Redhill Farm (H O’Rourke); 3, Murante (V Sadler). 1.25m 1, Dry Icicle (E White); 2, Silvano Van Texelbos (R Hill). 1.30m 1, Lexa (M Potter); 2, Milton Paladin (M Pyrah). BEIB Jnr Novice 1, Yorkie (H Stevens); 2, A Bit Of Blarney (J Atherton); 3, The Puzzle Master (B Adams). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Tatty Keel (S Charley); 2, Yorkie; 3, Wayside It’s A Buzz (L Wingrove). 19 Aug: 95cm 1, Cappucino (G Turnbull); 2, Danny Boy (S Pointon); 3, RSM Louis (S Mead).

WALES AND THE WEST Crick, Monmouthshire, 19-23 August

Equissage Discovery 1, Torlando (H Webb); 2, Woodfield Bobby (T Phillips); 3, Phoenix Dream (S Crespin). newcomers 1, Dire Strait (H Stennett); 2, Suir Knight (M Irving); 3, Tarko (S Crippen).Horse & Hound Foxhunter 1, Little Miss (M Watson); 2, Pentani Z (D Wanstall); 3, Quentin Tarantino (M Irving). Dodson & Horrell 1m 1, DMS Classic (P Knight); 2, Oakley’s Ace (G Dickens); 3, Polyphonic (L Birke). 1.10m members cup 1, Drayford Mithras (J Gregory); 2, Who’s Dilemma (J Wembridge); 3, Lord Artisan (C Moyce). Jump4Joy 1.15m 1, Orlof Wisbec Q (S Crespin); 2, Jaap (T Priest); 3, Kevin (P Curtis). 1.20m 1, Pipit (B Dunning); 2, Storming Ahead (S Crippen); 3, Napardie (H Stennett). Daniel Paul Under-21 1, Rosgan Irco Dora (J Crippen); 2 & 3, My Lego Man & Simpson (L Whitehouse). Jump4Joy 12 & under 1, 9 tied. Sue Martin Jnr 85cm 1, 2 & 3, Ginger’s Choice, Just Judy & Rapidash (M James). NAF Jnr 90cm 1, Saturn Doll (O Rix-Taylor); 2, Fair View Thomas (L Cox); 3, Pure Angel (S Bacon). Champion Hats 1m Jnr 1, Grey Guy (J Harland); 2, Top Of The Spots (C Frisby); 3, Carlton Lightfoot (C Hacker). Cushionride 1.05m Jnr 1, Butcher’s Boy (M Edwards); 2, Summer Rowes (L Leonard); 3, Toleman Five Star (S Harthill-Winkle). 1.10m jnr 1, Butcher’s Boy; 2, Drysgoed Dutch Dream (L-J Dale); 3, With All Due Respect (M James). Riverside Air Conditioning 4/5-y-o 1, 19 tied. 20 Aug: British novice 1, Lucky Eddy (L Sperring); 2, TH Jordan (R Williams); 3, Indie Rose (E King). newcomers 1, Mr Diablo (B Smith); 2, Gold Market (P Spivey); 3, Back On Track (T Cottrell). Horse & Hound Foxhunter 1, Dutch Magic (L Daniels); 2, Little Miss; 3, Kannon (R Bevis). NAF 1.05m Challenge 1, Tender Moment (T Pearson); 2, Waterston Girl (A Prettyman); 3, FI Logus (L Bettinson). intro Derby 1, Rodeo Star (J Peake); 2, DMS Classic; 3, Irish Town Party (R Pearson). 1.10m members cup 1, Lord Artisan (C Moyce); 2, Starlight Royal Mission (A Wildish); 3, Polyphonic. Jump4Joy 1.15m 1, Amoray (B Ford); 2, Ballin Teskin Timahoe (E Eynon); 3, Mr Go (J Yate). Sportsman 1.25m 1, King Murphy (G Burchmore); 2, Nonstop Royale (G Williams); 3, My Boy (S Hooper). 1.35m 1, Mysteron (G Williams); 2, Pamone (L Whitaker); 3, Steps Helsinki (G Williams). newcomers 2nd round 1, Rebellious (H Penny); 2, Rockefella (L Newman); 3, Rialto (J Draper). Oakley Coachbuilders JC/JA 1, Hopala & Mister Amontilano (H Paul); 3, New York Spritzer (L Sims). Jump4Joy 12 & under 1, 13 tied. Sue Martin 85cm Jnr 1, Magic Choice (M James); 2, Ginger’s Choice; 3, La Questionnaire (S Pratt). NAF 90cm Jnr 1, Weggs Last Chianti (C Hunnable); 2, Go For Broke (K Foreman); 3, Ginger’s Choice. Champion Hats 1m Jnr 1, Moon Jumper (M James); 2, Rapidash; 3, Grey Guy. Cushionride 1.05m Jnr 1, Summer Rowes; 2, Bombay Mix (M Grose); 3, Fairview Overnight Sensation (L Cox). 1.10m jnr 1, Summer Rowes; 2, Toleman Five Star; 3, Greenvale Dreamweaver (V Best). Riverside Air Conditioning 4/5-y-o 1, 25 tied. 21 Aug: British novice 1, White Clover Squirrel (V Thompson); 2, Sunshine V (M Orzazewska); 3, Champagne Cocktail (M Edwards). newcomers 1, Mnemosyne (A Papadakis); 2, Ghareebo (J Andrews); 3, Suir Knight. Royston Products 7-y-o 1, 5 shared. Sue Martin 85cm Jnr 1, Wrottesley Dream Capture (S Harthill-Winkle); 2, Prince Aboo (K Foreman); 3, Just Judy. jnr 1m Derby 1, Drysgoed Dutch Dream; 2, Double Dash Dot (J Pearson); 3, Bombay Mix. Champion Hats 1m Jnr 1, Lord Llew (B Moorcroft); 2, Tomadachi II (E Wells); 3, Don’t Matter (V White). Horse & Hound Foxhunter 1, Waylands La Marie (L Junar); 2, Ping Pong II (E Bjorkmann); 3, Patrick IV (R Maguire). Dodson & Horrell 1m 1, Tender Moment; 2, Sorcerer’s Apprentice (S Oliver); 3, DMS Classic. intro Derby 1, Irish Town Party; 2, Who’s Dilemma; 3, Bella Gioa (N Maxted-Massey). B&C 1, Isadora (D Morton); 2, Pokemon II (S Broome); 3, Caretino Glory. 1.35m 1, Pamone; 2, Steps Helsinki; 3, Bullands Sensation (M Beaumont). 1.10m jnr 1, Drysgoed Dutch Dream; 2, Butcher’s Boy; 3, Greenvale Dreamweaver. Sportsman 1.25m 1, Kelly De La Roche (J Whibley); 2, Beachcombe Edy (S Price); 3, Quel Monsieur (H Turrell). Jump4Joy 1.15m Open 1, Amoray; 2, Ballin Teskin (E Eynon); 3, Kartouch (B Ford). NAF 90cm Jnr 1, Go For Broke K Foreman); 2, Bellevue Good News (C Bastone); 3, Ginger’s Choice. Oakley Coachbuilders JC/JA 1eq, She’s Elastic (J Kirk); & Kahola Maestro (H Paul); 3, Heineken Hill (E Akers). Jump4Joy 12 & under 1, 15 tied. 22 Aug: Champion Hats 1m Jnr 1, Bowes Firework (S Harthill-Winkle); 2, Weggs Last Chianti; 3, Orlando King (N Baker). Cushionride 1.05m Jnr 1, Summer Rowes; 2, Toleman Five Star; 3, Greenvale Dreamweaver. 1.10m jnr 1, With All Due Respect; 2, Kerie (N Scholfield); 3, Heath Cuckoo (C Atkins). British novice 1, Sunshine V; 2, Ballymore Lad (K Grimes); 3, Nevada’s Gold (K Garrett). Toggi Grand Prix sec one 1, Unbelievable Darco (G Williams); 2, Nureev; 3, Orlando (M Edgar). do, sec 2 1, Anastasia (B Twomey); 2, Tedechin Sept (J Popely); 3, Ocean (L Pavitt). Horse & Hound Foxhunter 1, Carnaval Path (M Whitaker); 2, Caha Sting (J Crippen); 3, Love Parade 6 (R Whitaker). members cup 1, Tender Moment; 2, Spring Showers (J Price); 3, Billy’s Gun Sling (M West). 1.20m 1, Flare Time (M Whitaker); 2, Pipit; 3, Mr Murdoch (P Holmes). NAF 90cm Jnr 1, Bellevue Bobby (C Bastone); 2, Go For Broke (K Foreman); 3, Candas (J Williams). Oakley Coachbuilders JC/JA 1, Hopala; 2, Mister Amontilano; 3, She’s Elastic. B&C 1, Rebellious; 2, Makita III (J Rothstein); 3, Temple What’s It (J Egmore). newcomers 1, Suir Knight; 2, Ghareebo (J Andrews); 3, Mr Diablo (B Smith). Jump4Joy 12 & under 1, 22 tied. Sue Martin 85cm Jnr 1, Nick Nack Paddy Wack (S Mousley); 2, Magic Choice (M James); 3, Lady Jane (S Pratt). Daniel Paul Under-21 1, Ocean; 2, Marco (J Billington); 3, Make Haste (L Pavitt). Equissage Discovery 1, Mickey Finn Again (D Austin); 2, Ginger Red (F Semon); 3, Meyer (S Crippen). Jump4Joy 1.15m ch 1, Amoray; 2, Ballin Teskin What A Girl; 3, JGE Nenagh (G Burchmore). NAF 1.05m Challenge 1, Tender Moment; 2, DMS Classic; 3, Tiffcrum Lady (V Douglas-Jones). Riverside Air Conditioning 4-y-o ch 1, 9 tied. Riverside Air Conditioning 5-y-o ch 1, Sebastian III (G Williams); 2, Sylvia (G Turner); 3, Sunny Face G (N Price). 23 Aug: British novice 1 & 2, Dexter’s Lot & Champagne Cocktail (M Edwards); 3, Sea Biscuit (M Thomas). Equissage Discovery 1, Rulenska (L Yeomans); 2, Sweet Flora (K Harding); 3, Sea Biscuit. Dodson & Horrell 1m 1, Goldbrook Quindy (A Brown); 2, FI Molly May (K Peates); 3, I’m Back (R Pearson). NAF 1.05m Challenge 1, Mr Go; 2, Tender Moment; 3, Cooking With Floyd (C Watts). Sportsman 1.25m 1, Ballin Teskin What A Girl (M Butcher); 2, Kelly De La Roche; 3, Cynfig Showtime (E Eynon). Jump4Joy 12 & under 1, 9 tied. Jump4Joy 1.15m 1 & 2, Myrddin, Montreux & Ballinean (M Edwards). B&C 1, 6 tied. Sportsman 1.25m 1, Ballin Teskin What A Girl; 2, Kelly De La Roche; 3, Cynfig Showtime. Champion Hats 1m Jnr 1, Ausdan Klavy (M Edwards); 2, Charnwood Clover Girl (J Williams); 3, Top Of The Spots. Cushionride 1.05m Jnr 1, Butcher’s Boy; 2, With All Due Respect; 3, Orlando King (N Baker). Horse & Hound Foxhunter 2nd round 1, Fresh Direct Corlato (T Stockdale); 2, Lowen Hertz (D McPherson); 3, Olanar (G Luckett). Horseware 1.40m Grand Prix 1, Flare Time (M Whitaker); 2, Opportunity B (H Tredwell); 3, Sandy (M Whitaker). Horse & Hound Foxhunter 1, Pentani Z (D Wanstall); 2, Rockefella; 3, Kingsland Gold (R Faulkner). newcomers 1, Kingsland Gold; 2, Abby Lass (G Harries); 3, Landlord V (K Watts). Oakley Coachbuilders JC/JA 1 & 2, She’s Elastic & Ballybin (J Kirk); 3, Frankie’s Ace (A Cole). NAF 90cm Jnr 1, Polly’s Destiny (E Moorcroft); 2, Ginger’s Choice; 3, Miffy Boy (E Moorcroft). Sue Martin 85cm Jnr 1, Magic Choice; 2, Miffy Boy; 3, Lady Jane (S Pratt). 1.10m jnr 1, Little Yoyo (E Akers); 2, Butcher’s Boy.

BRECHIN CASTLE Brechin, Ayrshire, 20-22 August

Matt Millin 1.10m 1, Fair Actress (J McLelland); 2, Middlebanks Inquisitive Rose (C Pearson); 3eq, Burngrove Silver Shadow (C Webster); & Just Impulz (J Gollnick). Horse & Hound Foxhunter 1, Nistria B (L Babes); 2, Little Miss Bridget (A Craig); 3, Ramera B (V Christie). 1.20m 1, Hisopanie (L Craigie); 2, Marika II (A Barr); 3, Sea Lion (S Main). 1.30m 1, Roscoes Skip On (L Babes); 2, Waylands Playboy (M Arnott); 3, Cavalier Angel (L Hutt). 21 Aug: British novice 1, Ballykeeran Lad (V Gladwyn); 2, Whisper Van Het Vijerbos (A Spalding); 3, Parkhill Rialto (L Scott). Equissage Discovery 1, Princes (N Ferguson); 2, Waterside (A Barr); 3, Antonia (K Ritchie). newcomers 1, Burn Elite (N Warwick); 2, Aktive (L Johnstone); 3, Rado (D Susans). 1.15m 1, Sanbucca Baby (A Craig); 2, Kanderosa (N Warwick); 3, Middlebanks Inquisitive Rose. 1.25m 1, Aston Charmer (A Barr); 2, Stainsby Carlos (L Frame); 3, Vesuvio (L Hutt). 1.40m grand prix 1, Ludwig H (A Hamilton); 2, True Braveheart (M Young); 3, Harlequin Sunset (A Craig). Horse & Hound Foxhunter 1, Little Miss Bridget; 2, Record (M Arnott); 3, Cartino (A Barr). early riser 1, Miss Tangerine (M Reilly); 2, Cameron Lake (S Adamson); 3, LS Maximero (I McLeish). British novice 1, Sea Nymph (D Shaw); 2, Whisper Van Het Vijerbos; 3, Cameron Lake. Equissage Discovery 1, Sea Nymph; 2, Tonus (W Melville Smith); 3, Presto (A Field). newcomers 1, Burn Elite; 2, Keltic Knight (N Warwick); 3, Waterside. 1.10m 1, Hunter’s Level (J Brogan); 2, Sanbucca Baby; 3, Burn Elite. 22 Aug: 1.20m 1, Hi Regard (D Duffin); 2, Universal (M Young); 3, Nethertowns Kiss (D Duffin). Scottish North East Open ch 1, Waylands Playboy; 2, Pall Mall H( A Hamilton); 3, Ludwig H. newcomers 1, Sea Nymph; 2, Wilton Flight (J Aird); 3, Hawkes Bay (A Craig). early riser 1, LA Controversial (A McLeod); 2, Honey (K Towle); 3, Pow Wow (J McIntosh). British novice 1, Lets C (B Malcolm); 2, Verona (D Campbell); 3, Talizan (A Hamilton). Equissage Discovery 1, Sea Nymph; 2, Quick Time II (R Pottie); 3, Balhagan Mister Fox (C McKinnon). Horse & Hound Foxhunter 1, Little Miss Bridget; 2, Caluna (J Cross); 3, Nistria B.

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 20-22 August

jnr starter 1, Here Comes Hettie (L Stewart); 2, Bally Deep In Disguise (R Modlin); 3, Regulator Lad (H Millican). 128/138cm 1, Bally Deep In Disguise; 2, Mosstowns Misty (H Millican); 3, Superstars A Touch Above (J Rooney). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Forever Reunited (M McDonald); 2, The Idealist II (S Martin); 3, Llanndawny Royal Pageant (L Jewett). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Kale Cathay (T Cassells); 2, J’s Dream (Y Geddie); 3, Blue Icicle (J Stephen). 21 Aug: jnr welcome 1, Vanilla Ice II (H Rankine); 2, Superstars A Touch Above; 3, Vo Tran (L Templeton). tiny tots 1, Drummond King (J Rooney); 2, Cocky Rocky (J Wray); 3, Willow The Wisp II (L Smith). BEIB Jnr British Novice 1, She’s Bewitched (H Donaldson); 2, Mosstown Misty; 3, Wizard IV (H Donaldson). 90cm jnr 1, Regulator Lad; 2, Doune (G Anderson); 3, Little Logic (S Babes). 128/138cm 1, Mosstown Misty; 2, Beechway Delight (A Johnstone); 3, Cocky Rocky. Blue Chip Jnr Newcomers 1, WLS Pilot Guide (L Jewett); 2, Sheridan II (L Jewett); 3, Robe Stepper (K Aird). 1m jnr 1, Regulator Lad; 2, Llanndawny Royal Pageant; 3, Ratina (C Timmins). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Forever Reunited; 2, Blue Icicle; 3, Bishopston No Limit (Y Geddie). jnr open 1, Colour Waves (L Beattie); 2, Bishopston No Limit; 3, Outrath Hero (L Beattie). 22 Aug: jnr starter 1, Shasa (S Davidson); 2, Funky Fudge (S Heenan); 3, Vanilla Ice II (H Rankine). jnr 90cm 1, Regulator Lad; 2, Mosstown Misty; 3, Little Logic. sml 128cm 1, Ardchvain Kate (L Stewart); 2, Doune; 3, Drummond King. 128/138cm 1, Doune; 2, Bally Deep In Disguise; 3, Muirsland Heather Belle (G Anderson). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, She’s Bewitched; 2, Sheridan II; 3, Regulator Lad. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Maxton Hijack (M Russell); 2, Llandawny Royal Pageant; 3, Sheridan II. jnr members cup 1, Maxton Hijack; 2, Bishopston No Limit; 3, Ratina. Scottish Jnr Open ch 1, Highling Flash Of Fortune (C Craig); 2, Blue Icicle; 3, Llanndawny Royal Pageant.

BEAVER HALL Leek, Staffs 21 August

NFU Mutual prelim 17Q (L Vernon) 1, Tellitatitis (N Brady) 66.66; =2, Frappant Grande (L Tysoe) 66.25; =2, Netherfields Golden Star (C Hooker-Myles) 66.25. nov 24 ( M Simms) rest 1, Tellitatitis (N Brady) 73.46; 2, Mossdale Rowan (E Koemars) 67.69; 3, Netherfields Golden Star (C Hooker-Myles) 67.3. open 1, Brasingaman Boy (H Morgan) 73.84; 2, Diana Ross (F McLachlan) 65; 3, Levis (H Millington) 63.84. Dodson & Horrell nov 36Q (K Fox) rest 1, Alibi (L Craig) 68.51; 2, Tellitatitis (N Brady) 65.18; 3, Knabhall Disney Land (C Hamilton) 63.7. open 1, Orienta (L Garland) 70.37; 2, Diana Ross (F McLachlan) 59.62. elem 52 (J Aitchison) rest 1, Smarty Pants (B Hulme) 69.37; 2, Stolen Silver (M Dawson) 65; 3, Rolandro (L Nazer) 64.37. open 1, Vif Van De Wolf (J Fulton) 67.81; 2, Knabhall Autumn Gold (J Bartlett) 67.5; 3, Hunter’s True Knight (S Edwards) 59.68. Equimax 56Q (K Fox) rest 1, Smarty Pants (B Hulme) 67; 2, Stolen Silver (M Dawson)63.33; 3, Deitrich (I Grimes) 62.33. open =1, Knabhall Autumn Gold (J Bartlett) 65.66; =1, Orienta ( L Garland) 65.66; 3, Vif Van De Wolf (J Fulton) 62. med 61 (J Aitchison) rest 1, Rolandro (L Nazer) 63.1; 2, Holmshaw Fred (N Kirkham) 62.75; 2, Beaulieu (K Lewty) 62.75. open 1, BB Callme Caine (D Breeze) 68.96; 2, Rhumba (D Hogg) 68.62; 3, Festivale (S Cooper) 66.89. Solid Gold med 75Q (K Fox) rest 1, Helmeast (H Millington) 59.79; 2, Cloudburst (J Harkness) 54.05; 3, Kelly’s Daughter (L Vernon) 53.78. open 1, Festivale (S Cooper) 67.29; 2, BB Callme Caine (D Breeze) 67.02; 3, Rhumba (D Hogg) 65.94. Ad Med 98Q (S Cooper) 1, Rox Of Gold (D Jones) 65.52; 2, Marlando (J Fulton) 63.15; 3, Kapital Sultan (K Barker) 62.89. A 100 (S Cooper) 1, De Dannan (N Copestake) 65.93; 2, Marlando (J Fulton) 62.5; 3, Prime Suspect 111 (W Parrott) 60.62.

BRITISH DRESSAGE U21 INTER REGIONAL CHAMPIONSHIPS The College, Beds 21 – 22 August

Individuals A Squad1, My Charming Valentine (V Weaver) 91.4; 2, Little Big Boy (J Bridge) 89.4; 3, Cranswick Profile (M Daughney) 89.3. B Squad1, Gouvino (P Saunders) 92; 2, Willoway Seasong (A Hughes) 89.3; 3, Casual Blonde (L French) 89. C Squad1, Monsoon (J Minuti) 90.6; 2, The Joker VIII (H Dunning) 88.8; 3, Grianagh Kristinn (F Pressly) 88.5. Teams Ents; Cranswick Profile (M Daughney) Magic’s Bright Spark (R Waterhouse) Burnmoor Rhys (S Frank) Red Boy (C Chaplain); Sydney; Victor Van Het Hoeike (J Pearce) Gouvino (P Saunders) Crackerlyn Solitaire (K O’Neil) Whinny (G Sharp);Dwarfs; Sunday Morning (D Haigh) Nice n’Tiddley (L Walton) (Beth Mansfield) Cloudy Bay (G Roe).

DONCASTER HOYS Northern Racing College, Yorks, 21-22 August

British novice 1, Sapphire II (M Lanni); 2, Hawkesley Forest Lady (V Nixon); 3, Sammy (R Needham). Equissage Discovery 1, Jail Break II (S Needham); 2, American Pie (H Morris-Baumber); 3, Wixstone II (S Needham). newcomers 1, Achsahbas Obediah (A Esser); 2, Charleston Jan Devonne (A Bell); 3, Sapphire (S Watney). 1.10m 1, Bulgarian Man (C Busfield); 2, Hallo Sportsfield (G Parsonage); 3, Aughton Kerrygold (C Vaughan). 1.15m 1, Port Royal (A Bell); 2, Finbar II & Ivor II (J Hughes). 1m 1, Mayo Minor (P McKeever); 2, Roxette (A Botham); 3, Amber Bay (H Webb). British novice 2nd ound 1eq, Lord Tennyson (S Roe); & Finbar II; 3, Freigraf (D Smith). 1.25m 1, Blaney Spice (C Healey); 2, Callao (T Davin); 3, Way Too Cool (N Brampton). 1.30m 1, Escape III (M Lanni); 2, City Slick (J Ward); 3, Oroness (M Korenika). 1.35m 1, Micky (E Whitaker); 2, City Slick; 3, Great Love II (E Whitaker). British novice 1, Super De Lux (S Cawkwell); 2, Vasco Van De Rostal (B Gahegan); 3, Porto H (J Lishman). Equissage Discovery 1, Miss Louisiana (L Porter); 2, Billy Budd (C Busfield); 3, Polite Polly (J Hurst). newcomers 1, Helms Tolu (J Helm); 2, Silvano (J Sizer); 3, Tico (R Murray). 1.10m 1, Major Impression (R Ward); 2, Gamble On (R Russell); 3, Daydream (T Radford). 1.20m 1, Lisnvaragh (T Whitaker); 2, Utah Girl (M Lanni); 3, Quite Dutch (E Whitaker).

MINSTERLEY Shrewsbury, Shropshire, 21 August

1.05m A4 1, Lucas Falco (C Biddle); 2, Prince Of Diamonds (C Chapman); 3, Subject To Status (C Membury). Equissage Discovery 2nd round 1, Ryador (G Goodwin); 2, Treasure’s Madam Josephine (I Wynne); 3, Director III (E Barratt). newcomers 1, Prince of Diamonds; 2, R Pilot (G Goodwin); 3, Tigger Too (I Wynne). members cup 1, Gunstone As If (P Harris); 2, Take Five (S Russell); 3, Broadstone Destiny (I Wynne). Horse & Hound Foxhunter 1, Kildemock (P Harris); 2, Joker’s Diamond (C Spencer); 3, Y Bachgen Billy (M Rowles). 1.20m 1, Game On (C Passey); 2 & 3, Millett & Jasper V (P Crann).

WHITE HOUSE FARM Lincs, 21 August

Prelim 10SQ (T Trotter). 1, Eternal Spirit (K Wray) 64.09; 2, Burlington Bertie (N Burtt) 62.73; 3, Who’s Hattie (C Newton) 61.8. Nov 23S (S Cruickshank). 1, King Accacia (T Canton) 62.69; 2; Smartie Pants (H Owen) 62.69; =3 Carlton Westpoint (J Bowers) & Sharp Instinct (S Booth) 60.0. rest 1eq, Jaz (S Burton) & Sharp Instinct 64.62; 3, Rustlewood (K Handley) 63.46. nov 33SQ (C Hope). 1, Carlton Westpoint (J Bowers) 64.14; 2, Deltry Dynamo (R Patterson) 50.69. rest. 1, Jaz 64.14; 2, Daddy Longlegs (A Fletcher) 62.76; 3, Kudos II (J Davison) 60.69. elem 55S (S Cruickshank). 1, Deltry Dynamo (R Patterson) 62.63. rest. ( 1, Harlequin Vision (T Canton) 65.0; 2, Ballyhaven (J Holmes-Cole) 63.95; 3, Light Fantastic (V Gamon) 63.42. DJPQ (T Trotter/K Jackson) 1, Lemington Let’s Dance (H Rose) 161.0; 2, Flying Trooper (J Chatterton) 151; 3, Rustlewood (K Handley) 145. DJNQ (C Hope/K Jackson). 1, Watson By Design (E Paxton) 202; 2, King Accacia 195; 3, Flying Trapper (J Chatterton) 194.

BOWES MANOR EC Birtley, Co Durham, 22 August

jnr starter 1, Bowes Misty Grey (J Flannigan); 2, Red Hot Little Mamma (L Wood); 3, Hows Tricks (K Lucas). sml pony 1, Bowes Charlie Brown (M Gair); 2, Go Tilie Go (H Moiser); 3, Mighty Flyer (E Douglas). Paul Fabrications 128cm Debutante 1, Mr Jack Frost (H Smallwood); 2, Go Tilie Go; 3, Red Hot Little Robinson (L Wood). do, 138cm 1, Bowes Charlie Brown; 2, Hows Tricks; 3, Mr Gismoe (Z Wilson). BEIB Jnr British Novice 1, Hassals Top Gun (C Walker); 2, Ocean Breeze (A Davison); 3, Kind Of Magic (R Knowles). 90cm jnr 1, Just Roana (E Douglas); 2, Spirit Walker (L Stephenson); 3, Hassals Top Gun (C Walker). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Tyreos Victoria (J Lamb); 2, Bowes Portland Lad (S McNicholas). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/ 1.10m jnr 1, Debbies
Dream (H Cooney).

BSJA AREA 43A Godshill, Isle of Wight, 22 August

85cm 1, Galloway Bay (E Ashwell); 2, T Savannah (F Hinds); 3, Florence (A Matheson). British novice 1, Dubai Star (S Begley); 2 & 3, Okehurst Limited Edition & Nirvana Bay (J Vaghan). Equissage Discovery 1, Aiden (T Hughes); 2, Mumbo Jumbo (D Norris); 3, Searock Bubbly Arthur (H Faulkner). 1m 1, Galloway Bay; 2, My Lady Louise (S Begley). 1.05m 1, Manhatten (S Begley); 2, Master Nadel (N Price); 3, Funny Girl (J Vaughan). newcomers 1, Dutch Passion (K Begley); 2, Double Diamond (P Doorman). 1.10m members cup 1, Lucky Girl (S Begley); 2, Riverwood (R Booth); 3, Lamiro (H Webster). Horse & Hound Foxhunter/national 1.25m 1, Riverwood; 2, Master Nadel; 3, Lamiro. jnr warm-up 1, Longstone Jazz Singer (P Green); 2, Oak Dene Midnight Arrival (J Bircham); 3, African Gnu (A Stokes). BEIB Jnr British Novice 1, Bowcombe Jack The Lad (J Bircham); 2, Longstone Jazz Singer; 3, Horsted Chocolate Buttons (K Read). jnr progress 1, Irish Rose III (P Green); 2, Total Synergie (H Whiller); 3, Bowcombe Jack The Lad. Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Havenstreet Sweet Sensation (H Webster); 2, Night & Day (L Tate); 3, My Mr Mercury (J Bircham). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Total Synergie; 2, Salty’s Top Cat (M Green); 3, My Mr Mercury.

WINDSOR PARK EQUESTRIAN CLUB Smith’s Lawn, Windsor, Berks 22 August

Prelim 10 (T Vartevanian) 1, Ardash Black Cat (L Smith) 72.27; 2, Harry (D Knight) 66.82; 3, Arctic Cove (C Gregory-Jones) 62.27. Nov 29 (T Vartevanian) Rest 1, Mr Woodles (L Smith) 72.26; 2, Grianagh Anya (D Yapp) 68.39; 3, Arctic Cove 66.45. Open 1, Poetic Knight (N Kohl) 69.03; 2, Lees Mon Sarami (N Hopkins) 68.06; 3, Cloudy Bay (A Myall) 59.68. Nov 33Q (S Harrison-Longmate) Rest 1, Feinest (S Amos) 71.72; 2, Raymon (E Cabban) 60.69; 3, It Wasn’t Me (S Moynihan) 60.00. Open 1, Falcon’s Flight (A Stonehill) 66.89; 2, Radetsky March (R Woollerton) 65.17; 3, Oakridge Cottage (A Stonehill) 64.48. Elem 51Q (P Green) Rest 1, Lees Mon Sarami 62.19; =2, Nickel Hotspur (H Willacy); =2, Dun Deal (J Howard) 61.87. Open 1, Starbug (H Kyte) 60.62. Elem 58 (P Green) Rest 1, Kazzbrook Nikki (R Dyer) 63.12; 2, Med Night Mahout (I MacPhearson) 40.31. Open 1, Starbug 60.00; 2, Oakhurst Edmond (T Smale) 57.19. M68Q (P Green) Rest 1, Ballyneta Duca (N Collins) 60.69; 2, Red Rock (S Lee) 57.58; 3, Curtis Mill Flyer (K Davies) 51.72. Open 1, Joost Maestro (R Bradford) 63.10.