ADDINGTON EC Winslow, Bucks, 18 May

ALDBOROUGH HALL Ilford, Essex, 15 May

ARDINGLY PREMIER LEAGUE Ardingly, Sussex 17-19 May

ARENA UK Grantham, Lincs, 17-19 May

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 18-19 May

BEAVER HALL Bradnop, Staffs, 15 May

BERKSHIRE RC Winkfield, Berks, 17-18 May

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 15 May

CROCKSTEAD PARK EC Halland, E Sussex, 16 May

DABBS EC Ladybank, Fife, 19 May

DALRY Dalry, Ayrshire, 18-19 May

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E Sussex, 18-19 May

HUNTERS EQUESTRIAN Cirencester, Glos, 14 May

KNIGHTS END Cambridge, 19 May

LOEWE LEISURE Preston, 17 May

NEW MOORS Co Durham 18-19 May

PATCHETTS ECAldenham, Herts, 13 May

ROYAL WINDSOR Berks, 16-17 May

SUMMERHOUSE EC Hardwicke, Glos, 17 May

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs 19 May

WIX EC Essex, 18-19 May

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 13 May

nov 29 1, San Remo (L McAlpine); 2, Orient B; 3, Maritzio (V Randall). rest 1eq, Amandus (T Collins) & Petplan Wishful Venture (C Lewis); 3 Don Diego II (J Hodgson). nov 32Q 1, Maritzio; 2, San Remo; 3, Orient B. rest 1, Magic (S Cooling); 2, Amandus; 3, Cwrtycadno Taran Aur (C Hawkins). elem 44 1, The Don (T Reeve-Asmith); 2, Remember Me VI; 3, Brownstone (R Osman). rest 1, Pas Ce Soir (A Brooksmith); 2eq, J’Espere (A McLean) & Total Taboo (W Skarretts). elem 53Q 1, The Don; 2eq, Velarchi (N Allard) & Wizzard (S Moore). rest 1, European Merrioso (L Sattin); 2, Pas Ce Soir; 3, J’Espere. med 63 1, Wizzard; 2, Diva Diva (L McAlpine); 3, Dolomite (P Heintz). rest 1, Hot Carnival (K A Lainsbury); 2, Truly Optimistic; 3, Fulio (E Bennett). med 71Q 1, Dolomite; 2, Diva Diva; 3, Watteau (A Drew). rest 1, Fulio; 2, Truly Optimistic; 3eq, Coco Pops (N Altman) & Hot Carnival.

HUNTERS EQUESTRIAN Cirencester, Glos, 14 May

nov 24 1, Ro-Set (S Wilton) 75.9; 2, Amanduzzi (M Smith) 73.3; 3, Bellissima (S Read) 72.2. rest 1, Baronfield Debonair (S Johnson) 70; 2, Lekker Stuk-B (G Leverett) 57.8; 3, Captain Mannering (D Carlisle) 57.4. nov 33Q 1, Louis D’Or (H Anderson) 72.4; 2, Decimus (S Read) 70.7; 3, Pro-Set 70.3. rest 1, Summertime Folly (E Targett) 64.1; 2, Baronfield Debonair 62.4; 3, O’Leary’s Oliver (J Gandy) 58.3.

ALDBOROUGH HALL Ilford, Essex, 15 May

nov 23 1, Warrior Of Bellhouse (S Allen) 66.9; 2, The Copperplate (S Haylock) 66.1; 3, Fleetwater X Chequer (E West) 64.6. rest 1, Grave (H Barnett) 61.5; 2, Anson Le Bon (R Barrett) 61.1; 3, Kembroke Knight (D Knowles) 58.4. nov 33Q 1, Caribbean Dream (C Knowles) 66.9; 2, Warrior Of Bellhouse 62.7; 3, Fleetwater x Chequer 61. rest 1, Anson Le Bon 62; 2, Pretty Fly (S Moss) 60; 3, Kembroke Knight 57.2. elem 47 1, World Lady (A Drew) 70.7; 2, Broadstone Al Capone (P Hayler) 70.3; 3, Mentons Katy (P Ling) 62.9. rest 1, Perfect Equation (M Girt) 63.7; 2, River (A Taylor) 62.2; 3, Bernie The Bolt (L Holroyd) 61.8. elem 56Q 1, Oberon (S Ward-Olds) 71.3; 2, Broadstone Al Capone 66.7; 3, World Lady 65.3. rest 1, Perfect Equation 60.6; 2, Bernie The Bolt 60; 3, Warlock Of Bellhouse 56.3. med 61 1, Airwave (P Hayler) 66.9; 2, Sweet Sensation II (M Dowman) 64.1; 3, Lambert (E Cooper-Reade) 64.1. rest 1, Hunters Moon (S Coates) 64.1; 2, Euroman (K Gosney) 60.6; 3, Buckingham Squire (F Wilson) 56.5. med 74Q 1, Sergeant Gitano (L South) 65.2; 2, Maymorn Marsala (J Binks) 65; 3, Airwave (P Hayler) 64.4. rest 1, Hunters Moon 63.3; 2, Euroman 62.7; 3, Buckingham Squire 55.2. PSG 1, My Dundee (P Hayler) 66.5; 2, Duschka (L Reed) 64.4; 3, Icon (E Cooper-Reade) 63.3. inter I Q 1, Duschka 66.6; 2, Coubertin (J Ward) 65.3; 3, My Dundee 63.7.

BEAVER HALL Bradnop, Staffs, 15 May

prelim 4 1, Hyland Cavaller (S Hyland) 63.64; 2, Aerborn Reuben (L Gray) 60.91; 3, Rasty (H Griffiths) 59.09. prelim 18 1, Two Mills Excell (M Jones) 67.08; 2, Aerborn Reuben (L Gray) 63.75; 3, Edmunds Brief (C Tebbs) 63.33. nov 21 1, Maellor Meisje (J Lloyd) 63.5; 2, Dunkerrin (K Grundy) 61.5; 3, Portland Reefknot (J Down) 61. rest 1, Hyland Cavaller 62; 2, Harley (S Wood) 60.5; 3, Mr Cooperfield (S Ashall) 60. nov 32 1, Portland Reefknot 66.52; 2, Touch Of Spirit (J Green) 65.65; 3, Maelor Meisje 65.22. rest 1, Harley 61.74; 2, Mr Copperfield 58.26; 3, Bally Brennan (S Branch) 57.39. elem 44 1, Vino (I Ross) 65.6; 2, Kapital Sultan (K Barker) 64.8; 3, Lostock Dream (V Irlam) 62.8. rest 1, Robber Red (R Crabtree) 64.8; 2, Baddington Floyd (J Frith) 64; 3, Dunkerrin (K Grundy). elem 53 rest 1, Baddington Floyd 60.86; 2, Robber Red 60.86; 3, Lucky Lady (R black) 53.43. open 1, State Diplomat (H Brown) 66.29; 2, Vino (I Ross) 64.57; 3, Durfee Arcturns (L Davidson) 62.86.

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 15 May

nov 24 1, Ghost Dancer (W Barley) 71.1; 2, Weltmeister (V Saul) 65.5; 3, Hot Spice (C Playle) 63.7. rest 1, Class Performance (F Wells) 68.8; 2, Pink Panter (S Tapp) 66.2; 3, Happy Cavalier (F Wells) 59.2.nov 36Q 1, Weltmeister 63; 2, Hot Spice 63; 3, Royal Cruise (J Rogers) 62.3. rest 1, Class Performance 62.3; 2, Pink Panther 59.6; 3, Happy Cavalier 58. elem 41 1, Freddie Star (J Hope) 72.8; 2, Skewiffy (C Littler) 60.4; 3, Irish Blue (C Littler) 54. rest 1, Linx Rycroft (S Newbound) 64.4; 2, Pantileinau Mawrhyde II (S Page) 64; 3eq, Gallant Rye (S Newbound) & Millview Firefly (M Aitken) 59.6. elem 56Q 1, Broadstone Dixi Le Mans (M Gordon) 65.3; 2, Skewify 61; 3, Irish Blue 51. rest 1, Pantilleinau Mawrhyde II 65; 2, Gallant Rye 63; 3, Millview Firefly 59.6. med 68 1, Rubensteins Ronja (K Holder-Vale) 62; 2, New Toy (F Scott) 60.9; 3, Seymours Shadow (C Alston) 60.6. rest 1, Aunt Nell (S Douglas) 63.1; 2, Red Star II (S Sandall) 56.8; 3, Fikus (H Holmes) 56.2. med 74Q 1, Seymours Shadow 66.1; 2, Rubensteins Ronja 64.4; 3, New Toy 61.9. rest 1, Broadstone Dixi Le Mans 60.8; 2, Fikus 60.5; 3, Ballinthomas (S Sindall) 60.2. adv med 86 1, Avantgarde (G Chilcott) 62.7; 2, Galeone (J Betterman) 62.7; 3, Mr Ricard (F Scott) 62.4. adv med 95Q 1, Galeone 65.9; 2, Avantgarde 65.3; 3, Born To Be (L McQuiston) 65.

CROCKSTEAD PARK EC Halland, E Sussex, 16 May

nov 23 1, Highfields True Phoebe (S Newman) 73.07; 2, Bally Badger (J Sasserath) 68.84; 3, Caveman (S Richardson) 61.16. rest 1 & 2, Cormac 73.84 & Grange Mile (SA McGrath) 73.07; 3, Mooncoin (D Edgley) 62.3. nov 33Q 1, Highfields True Phoebe 63.44; 2, Bally Badger 60.68; 3, Caveman 57.78. rest 1, Grange Milo (SA McGrath) 67.93; 2, Trelawney Lad (S Ratcliffe) 63.79; 3, European Baccara (L Crawhurst) 61.37. elem 56Q 1,My Day (S Edwards) 65.66; 2, European 007 (D Lush) 65.66; 3, Lauder (J Bramwell) 65.33. rest 1, European Wizard (S Crothers) 67.66; 2, Flying Colours (J Robinson) 56.66.

ROYAL WINDSOR Berks, 16-17 May

freestyle to music challenge 1, Gambrinus (P Storr) 9.5; 2, Catherston Humbug (J Loriston-Clarke) 8.5; 3, Broomford Locarno (C Edmonds) 7.5. FEI GP 1, Gambrinus 69.6; 2, Catherston Humbug 67.2; 3, Baszo (L Farrer) 65. inter II 1, Catherston Humbug 67.72; 2, Alley Marble (C Harwood) 63.98; 3, Westwell Jem (K Attlee) 63.01. PSG 2000 1, Daedalus (C Bennitt) 65.92; 2, Jamiro (J Sui) 65.58; 3, Grand Sam (C Saker) 64.33. inter I 1, Daedalus 65.08; 2, Forester III (R Bowley) 64.5; 3, Bandit III (J Houghton) 61.83. YR team test 1, Broomford Locarno 69.49; 2, Lodewijk (L Beckett) 65.21; 3, George Rex (H Brown) 63.93. YR individual 1, Broomford Locarno 69.12; 2, Lodewijk 65.09; 3, Dumfriesshire (J Manning) 63.25.

LOEWE LEISURE Preston, 17 May

nov 39Q 1, Ontario (H Bracewell) 71.7; 2eq, Wadacre Amish (H Bradley) & Conrhenny Exchange (S Schorn) 67.7. rest 1, Danny Boy (H Simpson) 61.8; 2, Rudale Falcon (S King) 59.6; 3, Josefs Valentino (J Zaldats) 58.9. elem Q 1, Wadacre Amish 67; 2, Landcrewzer (E Newsham-Brown) 65; 3, Ontario & Rox O’Gold (D Jones) 63. rest 1, Danny Boy 59.6; 2, Kilkenny Joshua (S Linder) 57.3. med Q 1, Apatchy II (R Kilroe) 66.2; 2, Rox O’Gold 63.2; 3, Derg Princess (R Kilroe) 60. rest 1, Likeur (H Bracewell) 63.5; 2, Dawn Chorus II (K Whitworth) 61.8; 3, Ginger Smart (J Holding) 60.2. adv med Q 1, Likeur 66.2; 2, Ludwig B (P Dickson) 63.4; 3, Apatchy 62.1.

SUMMERHOUSE EC Hardwicke, Glos, 17 May

nov 23 1, Rhum (S Inglut) 65.77; 2, Woodlander Bellysar (C Wagstaff) 65; 3, Vreaston Bambitt (J Sole) 62.69. rest 1, Lunar Magic (L Taylor) 65; 2, Macho Morph (B Edwards) 64.23; 3, Pennwood Debonair (S Sutton) 56.92. nov 39Q 1, Sunami (E Watson) 66.67; 2, Vreaston Bambitt 64.07; 3, Rhum 63.33. rest 1, Lunar Magic 64.81; 2, Summerhouse Coconut (L Smith) 62.96; 3, Another Rose (S Gorvett) 56.67. elem 47 1, Inca Warrior (E Watson) 65.56; 2, Nostradamus (M Griffin) 53.52; 3, Maxima (A Scott) 58.89. rest 1, Lunar Magic 63.33; 2, Greystoke Tudor (P Bunter) 60.37; 3, Another Rose 54.81. elem 56Q 1, Inca Warrior 62.67; 2, Exell Dreamcatcher (J Heywood) 61.67; 3, Nostradamus 61.33. rest 1, Greystoke Tudor 66; 2, Roeview Pride (R Hargen) 61.67; 3, Maxima (A Scott) 59.67. med 68 1, Bowmanhill Take That (C Wagstaff) 70.69; 2, Juelsbergs Angel (D Hamer) 66.21. rest 1, Pascha (S Smith) 68.97; 2, Libro (A Campbell) 62.41; 3, Baron Ben (I Auty) 60.69. med 74Q 1, Juelsbergs Angel 66.67; 2, Bowmanhill Take That 65.28; 3, Aderro Liberty (R White) 61.39. rest 1, Pascha 65.28; 2, Dizzles Dilemma (A Sexton) 63.06; 3, Mister Jack (M Griffin) 60.28.

BERKSHIRE RC Winkfield, Berks, 17-18 May

nov 23 1, Cello (M Garman) 68.85; 2, San Remo (L McAlpine) 66.15; 3, Ballyvaughan (A Davis) 62.31. rest 1, San Francisco Bay (S Stone) 67.31; 2, Golly Miss Molly II (R Torrome) 66.92; 3, Hamdens Valley (L Naylor) 65.38. nov 33Q 1, San Remo 70; 2, Hudson’s Choice (B Holloway) 67.24; 3, Nenneke (F Roques) 67.24. rest 1, Hamdens Valley 70.34; 2, Master Sleigh (J West) 70; 3, Golly Miss Molly II 67.24. elem 47 1, Willow (R Lord) 65.93; 2, Fizal (R Lord) 62.59; 3, Ricardo Z (B Holloway) 61.11. rest 1, Capercaillie (M Wynn Williams) 58.52; 2, Just Josh (B Holloway) 56.67; 3, Wookelder II (L Costa-Sa) 56.3. elem 56Q 1, Schokola (L Stone) 68.67; 2, Willow 61; 3, Fizal 59.67. rest 1, Capercaillie 58.67; 2, Wookelder II 58.69; 3, Torspark Topknotch (P Kaufman) 50.33. med 63 1, Global Natcho (D Roefs) 67.93; 2, Cameron (S Hamilton) 67.56; 3, Ja Ja Binks (S Hamilton) 65.86. rest 1, Fairplay II (P Drew) 64.48; 2, Wayward (C Brown) 61.03; 3, Fizal 58.28. med 74Q 1, Global Natcho 63.33; 2, Pancroft Bakola (KHicks) 62.78; 3, Ja Ja Binks (N Marshall Foster) 62.5. rest 1, Wayward 63.89; 2, Fairplay II 62.22; 3, Willow 59.44. adv med 98Q 1, Orvieto (H Burrough) 68.16; 2, Sandhills (L McAlpine) 63.95; 3, Marston Moor III (K Waterman) 62.11. PSG 2000 Q 1, Celestial King (D Roefs) 69.25; 2, Pontus Al Grondal (T Nicol) 65.25; 3, Maroc (M Lilja) 62.5. inter I 2002 Q 1, Baron ‘S’ (L Wickes) 62.75.

ARDINGLY PREMIER LEAGUE Ardingly, Sussex 17-19 May

national young dressage horse Q: 5-y-o 1, Keystone Rubin (S Davies) 8; 2, Sheepcote World of Optimism (C Speer) 7.2; 3, Belzonie (R Lovell) 7.1. 6-y-o 1, Sancerre II (C Moir) 7.7; 2, Cavallino (J James) 7; 3, Wonderful Girl (M Flowers) 6.8. international young dressage horse Q: 5-y-o 1, Sheepcote World Of Optimism 8; 2, Keystone Rubin 7.8; 3, Belzonie 7.7. 6-y-o 1, Sancerre II 6.8; 2, Oberon VI (S Ward-Olds) 6.5; 3, Wonderful Girl 6.2. adv med 98Q 1, SaintSwithens (N Jourdain) 70.26; 2, Savoir Faire III (A Murphy) 65.53; 3, Luciano Napoli (A Sinel) 64.74. adv 100 1, Saint Swithens 70.63; 2, Savoir Faire III 65; 3, Laid Back Larry (J Murphy) 61.56. adv med freestyle Q 1, Decapo II (K Smith) 68.5; 2, Woodlander Markies (K Cantrell-Bennett) 67.83; 3, Rasputin IV (J Canderton) 67. PSG 2000 Q 1, Ganimedes (K Maxted) 66.38; 2, Moskino (D Timson) 66.25; 3, The Court Jester (T Fielder) 66.13. inter II Q 1, Amanti (P Hutton)66.71; 2, Active Walero (N McGivern) 65.12; 3, Licardo (F Rudge) 62.56. PSG freestyle 2002 Q 1, Mango Leonardo (D Hunt) 68; 2, May Asgard (D Watson) 67.7; 3, Faberge (Z Colgate-Hardaway) 67.25. GP freestyle 1999 Q 1, Amanti 68.72; 2, Bayford Hall Borris (D Sherriff) 66.93; 3, Cassio (S Dwyer-Coles) 66.57. inter I 2002 Q 1, Moskino (D Timson) 69.5; 2, K Beautie (N Jourdain) 65.88; 3, Swayze II (T Atkins) 65.25. GP 2002 Q 1, Bayford Hall Borris 67.33; 2, Amanti 66.2;3, Active Walero (N McGivern) 65.47. med 61 1, Ivanhoe Furst (M Assouline) 65.52; 2, www.G.G. (S Hoolahan) 62.07. rest 1, Diva (L McAlpine) 63.1; 2, Doncaster (L Stamp) 61.38; 3, Herve Regnaut (L Feraud) 61.38. med 75 Q 1, Ivanhoe First (M Assouline) 70.27; 2, www.GG 58.92. rest 1, Herve Regnaut (L Feraud) 64.05; 2, Rhinegold Felix (S Dale) 63.78; 3, Diva 60.27. FEI pony indiv 1, Welcome Sharan (G Somerset) 65; 2, The Benefactor IV ( Edwards) 64.52; 3eq, Symondsbury Empire (A Lewis-Wortley) & Pancho (Z Duck) 60.81. FEI jnr indiv 1, Kafka (R Middleton) 62.57; 2, Castle Cosmos (N Bushell) 60.95. FEI YR indiv 1, Ideal (S Cowie) 60.66; 2, Cheeky Discovery (T Raffles) 54.34; 3, Golden Garibaldi(T Raffles) 53.9.

ARENA UK Grantham, Lincs, 17-19 May

Charles Owen British Novice 1, Golden Storm (J Antcliffe); 2, FI Piccasso (A Berry); 3, The Hemmingford Grey Lady (C Mailer). Equimax Discovery 1, Original Way (P Miller); 2, The Hemmingford Grey Lady; 3, Miss Illustrious (A Strawson). Milton 5-y-o/Olympic Star Spotters 1, 12 tied. Great Leighs Newcomers 1, PJ’s Black Jack (J Sizer); 2, Portofino II (M Lanni); 3, Brooklands Jack The Lad (C Brown). 1.20m members cup 1, Hot Two Step (N Tinworth); 2, Opus Van’t Eikhof (L Newman); 3, Exton Sea Lord (P Miller). Horse & Hound Foxhunter 1 & 3, News Flash & Mid Air (N Tinworth); 2, Blaayney Spice (C Healey). 1.30m 1 & 3, Angelene & Castle Anna (L Brennan); 2, Waylands Playboy (R Prater). 18 May: Charles Owen British Novice 1, Kamari Bay (D Foster); 2, Amber Hill Stream (R Holden); 3, Capitol ET (R Macey). Equimax Discovery 1, Roshais Last Tango (J Sizer); 2, Socks Curtis (L Brennan); 3, Mid Raya (A Nemeth). Milton 5-y-o/Olympic Star Spotters 1, 10 tied. Great Leighs Newcomers 1, Spring Melody (C Fraser); 2, Miss Illustrious; 3, Rosewall Lannion (M Hodges). Horse & Hound Foxhunter 1, Playboy V (D Ryder); 2, Last Chance (R Walker); 3, Oskana (A Thompson). 1.20m members cup 1, Magic Prince (A Brady); 2, Foxglen Romeo (D Ryder); 3, Uptons Nimera (A Saywell). 1.30m 1, Contendra (D Lampard); 2, Classic Vision (A Smith); 3, Hula Hoop (C Frazer). 19 May: Equimax Discovery 1, Arctic Quest II (P McKeever); 2, Flagmount Red Diamond (K Ferrier); 3, Pink Panther (L Summers). Milton 5-y-o/Olympic Star Spotters 1, 2 tied. Great LeighsNewcomers 1, Crystal Breeze (N Tinworth); 2, Playboy V; 3, Stanhopes Little Man (S Upton). Horse & Hound Foxhunter 1, Mid Air; 2, On Tour (R Harlock). 1.20m members cup 1, Heart And Soul (R Hill); 2, Crown Alliance (P McKeever); 3,Dacardo (K Allison). Clarksteel Grade C 1, Mattadora (P Warmoth); 2, Hula Hoop; 3, Newman (D Ryder). 1.30m 1, Leo Z (C Frazer); 2, Classic Vision; 3, Foxdens Muscadet (R Walker).

ADDINGTON EC Winslow, Bucks, 18 May

nov 23 1, Koko Z (D Tate) 65.3; 2, Attention Seeker (P Friday) 64.6; 3, Parkwood Finbar (K McArdle)63.4. rest 1, Slightly Spellbound (P Hunn) 66.9; 2, Ferndale Shorething (T McGowen) 66.5; 3, Just Joseph IV (D Hawes) 65.3. nov 33Q 1, Tiber (F Craig) 68.6; 2, Blackbird (C Ford) 67.9; 3eq, The Gigolo (D Bovey) & The Attention Seeker 66.5. rest 1, Ferndale Shorething 68.9; 2, Summer Breeze (E Holloway) 66.2; 3, Rosslare IV (S Molony) 65.1. elem 541, Schamou (H Doyle) 66.1; 2, Canelletto (A Willetts) 66.1; 3, World Lady (A Drew) 65.3. rest 1, Going Solo (L Avery) 66.9; 2, Manorfields Mida (N Scrivier) 65; 3, Manorfields Marquis (N Scrivier) 64.2. elem 56Q 1, Val Heir (C Roper)68.3; 2, Schamou 68; 3, Lounge Lizard (J Manly) 65.6. rest 1, Manorfields Marquis 66.6; 2, Firework Finale (S Hawkins) 62.6; 3, Nando H (I Belza) 62.3. med 68 1eq, Tudor Gold (U Molgaard) & Topscore (F Eilberg) 68.9; 3, Dick Turpin (H Andersen) 68.2. rest 1, Dollar Princess (T Bentley) 70.7; 2, Beltyne Jacaranda (T Bentley) 66.4; 3, Kalora (N Murrell) 64.2. med 74Q 1, Topscore 71.9; 2, Dick Turpin 69.1; 3, Tudor Gold 68.6. rest 1eq, Dollar Princess & Lenido Hojholt (D Poynter) 64.4; 3, Beltyne Jacaranda 64.4. adv med 86 1, Pessoa (F Eilberg) 68.4; 2eq, Bravenger (L Collins) & FI Nitouche M (J Yardley) 66. adv med 95Q 1, FI Nitouche M 72.8; 2, Lucaro (J Harvey) 65.9; 3, Rachmaninov (C Ballantyne) 65. PSG 2000 Q 1, Polarion (L Bechtolsheimer) 69.3; 2, Wallstreet (L Bechtolscheimer) 65.6; 3, Santas (P Hodges) 65.

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 18-19 May

Charles Owen British Novice 1, KeasdenBlossom Time (R Garvey); 2, Amanda Lear (J Greenwood); 3, Moorhey Skippy (A Ashcroft). Equimax Discovery 1, Hendy’s Pride (J Kaye); 2, Inzell (S Prescott); 3, Hamilton Choice (E Wright). 1.05m 1, Rustic Gent (J Kaye); 2, Two Wishes; 3,Dock Star (E McNulty). Great Leighs Newcomers 1, Sandra Shark (J Parrot); 2, Kaasi Limelight (D McNulty); 3, Ronaldo (N Pilkington). 1.10m 1, Hamilton Poppet (E Wright); 2, Princess Mystique (N Bampton). Horse & Hound Foxhunter/ 1.20m 1eq, Pavot (D McNulty), Colando Gold & Way Too Cool (N Bampton). 1.25m 1, Salopian Inschalla. 19 May: Charles Owen British Novice 1, Keasden Blossom Time; 2 & 3, Wise Guy & Renegade (N Coupe). Equimax Discovery 1, Midnight Starlight (K Phillips); 2, CC’s Bridget (L Cliburn); 3, Princess Freya (C Alrehda). 1.05m 1, Just Chicane; 2, Archers Valentino (T Baker); 3, Two Wishes. Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Amaretto (K Litherland); 2, Simbas Pride (K Raine); 3, It’s Showgirl (C Richardson). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Colando Gold; 2, Townhead Robbo (N Martin). 1.25m 1, Sublime; 2, Salopian Inschalla.

DALRY Dalry, Ayrshire, 18-19 May

Charles Owen British Novice 1, Blairs Bonny Girl (M McLaughlin); 2, Rodders II (G Fitzgerald); 3, Loudon Logic (M Smith). Equimax Discovery 1, Blairs Bonny Girl; 2, Orianna (E Smith); 3, Just Chanel (F Swinnerton). URL/Stable Express 1.25m 1, Burn Frenchie (N Warwick); 2, Wish For A Chance (L Jamieson); 3, WS Ryans Touch (V Forbes). Riverside B&C 1, Stainsby Sponek (J Tanfield); 2, O’Reilly (A Craig); 3, Dutch Diamond (J Smith). Renfrewshire Show Promotions RHS Grade C 1, Burn Flight (N Warwick); 2, Hi Note (G Briant); 3, Scottish Monarch (H Aird). 1.30m 1eq, Stainsby Don Edwardo (J Tanfield) & Sanbucca Baby (A Craig); 3, Wish For A Chance. 19 May: BEIB Jnr British Novice 1, Kerix Cabaret (G Taylor); 2, Glistening Silver (R Imrie); 3, Le Boudin Noir (M Alexander). Hazelden Saddlery Mighty Midgets 1eq, Stainsby Starbust (P Allen), Gizmo The Gladiator (J Smith) & Red Wharf Bobby (R Modlin). Smiths of Whiteinch Primary 1eq, Another Chance III (N Dingwall), Cappagh Misty (P Allen), Midnight Dynamite (M Baillie) & Lois Dubh (H Haig). Area KA Jnr 1.10m 1, Papadacas (J Newnham); 2, Mr Rubix (L Thomson); 3, KC’s Challenger (K Connor). RHS/national 128cm 1, Corralass (E Bell); 2, Duncrynes Jungle Bunny (J Drummond); 3, Midnight Dynamite. RHS/national 138cm 1 & 2, Spirit Of Bodecia & Double Dominic (J Reveley); 3, Wizzadoras Dream (C McNaughton). Barr Construction JC RHS 1, Lamborghini Diablo (M McLeish); 2, Extra Bond (J Kirk); 3, Brownhills Eurostar (J Raeside). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Lamborghini Diablo; 2, Extra Bond; 3, Lady Isabella Of Dundonnell (J Spy). KA 1.10m 1, DJ’s Soft Touch (D Mewse); 2, Dutch Diamond (J Smith);3, Linton Lavado (L Brash). Jean Gillespie Memorial RHS B&C 1, Hisopanie (N Warwick); 2, Stainsby Sponek; 3, Dynasty GN (S Laird). Scottish Grade C ch 1, O’Reilly; 2 & 3, Summerhill Let’s Dance & Highland Princess (S Linford). 1.40m 1, Midnight Serenade (S Laird); 2 & 3, MC Diamond & Mega Chance (I Warnock). Scottish Jnr South West Open ch 1, Mystery Music (E Docherty); 2, Master Bill (L Hutt); 3, Street Angel (J Kirk). Horse & Hound Foxhunter/Frank Carberry RHSqual 1, De Beers Destiny (M Nairn); 2, Forest Hills (I Warnock); 3, Vinnie The Villain (K Fitzgerald).

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E Sussex, 18-19 May

Wrens Horseboxes 1m 1 & 2, Gypsy Des Moncaux & Cedria(S Pavey); 3, Judge Dredd (L Whalen). 1.05m 1, Treassowe Mariner (J Plater); 2, Temple Springer (K Watts); 3, Ottaff (T Scott). YR 1, Rapkins Duggan (C Foreman); 2, Mum’s Special Dream (J Randall); 3, Master Rollo (K Howell). Stevensons Challenge qual 1, Burning Arrow (S Mills); 2, Corncordedor (K Willard); 3, Obleem (B Penny). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Littleton Nellie (N Pinchen); 2, Riaan (K Willard); 3, Summerfield Spritzer (B Dalton). Charles Owen British Novice 1, Walk On By Me (K Leadbetter); 2, Mosaic (S Davidson); 3, Lad Ellesse (L Carpenter). Equimax Discovery 1, Walk On By Me; 2, Chloe On Line (M Dimick); 3, Lolo Criso (J Randall). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Wunathose Daze (C Baines); 2, He’s Grasshopper (C Baker); 3, Basil III Masterpeice (M Green). Equest Midway 1 & 2, Redhouse Ellie & African Rival (P Colgate); 3, Temple Springer. 1.05m 1, Sea Cat (C Foreman); 2, Morality C (J Mincher); 3, Walton Bombadier (L Long). Equest Midway 1, Walton Bombadier; 2, Wild Buck (K Rocliffe); 3, Swift Alliance (J Martin). Stevensons Topscore Challenge 1, Southern Maestro (N Miller); 2, Morality C; 3, Cavalo (B Lear). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Tosselli Van De Zuuthoeve (J Mincher); 2, Braxton Bragg (B Lear); 3, Legan Cruise (J Cox). Immediate Care 1.25m 1, Southerns Major (M Dorgan); 2, Rideout Rose (S Frankland); 3, Beltons Claire De Lune (C Hawker). Charles Owen British Novice 1, Liberty Belle (O Taylor); 2, Razzle C (J Mincher); 3, Malibou Dream (C Baver). Immediate Care Equimax Discovery 1, Malibou Dream; 2, Prologic Cavalier (Z Hutton); 3, Crlando Boy (D Pearson-Smith). Wrens Horseboxes 1.05m 1, Limes Play It Again (H Broad); 2, Amethyst Flint (J Dyson); 3, Brimisi (H Morris). Great Leighs Newcomers 1, Basil III Masterpeice. 1.10m 1, Olympic Dream (S Coughlin); 2, Fabrice (L Oxland); 3, Off Spring (A Evans).

NEW MOORS Co Durham 18-19 May

prelim 18Q 1, Shaq Diesel (H Lower) 68.7; 2, Moonlight Shadow (E Sanderson) 66.6; 3, Jack O Dandy (J Wright) 65.4. nov 21 1, Carlton Night Flight (H Walker) 67.5; 1eq, Sebastian Of Highgarth (L Davis) 67.5; 3, Serene Madene (L Moore) 61.5. rest 1, Southmoor Black Magic (E North) 65.01; 2, Shaq Diesel 64.5; 3, Shadow Of Doubt (N New) 64. nov 32Q 1, Carlton Night Flight 69.5; 2, Split Milk (D Hallam) 69.1; 3, Sebastian Of Highgarth 66.5. rest 1, Barwick Belladona (B Rider) 67.3; 2, Shadow Of Doubt 66.9; 3, Conquer Everset (S Peat) 64.7. elem 41 1, Whinny Jacksons Wellborn (D Hallam) 68; 2, Thinford Flashman (P Hahn) 67.3; 3, Out Of The Blue (J Barker) 66.4. rest 1, Landego (J McDonald) 64.8; 2, General Jack II (S Jobson) 64.8; 3, Holy Libertine (M Renwick) 64. nov 24 1, Riesling (L Fry) 70.7; 2, Spilt Milk 70; 3, Carlton Night Flight 68.5. rest 1, Southmoor Black Magic 64; 2, Broadstone Jazz (S Watson) 63.07; 3, Mrs Tiggywinkie (N Foster) 63.7. nov 32Q 1, Spilt Milk 77.3; 2, Carlton Night Flight 70; 3, Herzbube (J Fern) 67.3. rest 1, Shadow Of Doubt 67.8; 2, Dark Secret (S Denham) 66; 3, Something Else (D Kay) 65.6. elem 53 1, Seastian Of Highgarth 69.1; 2, Donavalley (J Fern) 67.7; 3, Barforth Sea Lady (L Perry) 66.5. rest 1, Father Ted (V Williams) 64.1; 2, Vicourage Mr Finnegan (L Moore) 63.7; 3, Count D Arcy (B Wilkinson) 62. elem 53Q 1, Thinford Flashman (P Hahn) 64; 2, Lime Bay (T Harmer) 58.5; 3, Whinny Jacksons Wellborn (D Hallam) 56. rest 1, General Jack II (S Jobson) 60.8; 2, Vicourage Mr Finnegan 60; 3, Count D Arcy 59. med 63Q 1, Wikefield Grane Viking (D Hallam) 70.6; 2, Marike (A Blundell) 67.9; 3, Northern Skipper (L McGovern) 60.6. rest 1, Goulton Oska (E Cox) 64.4; 2, Benridge Sparkler (L Bulmer) 63.4; 3, Townley Tiger Feet (J Dalgliesh) 63. med 74Q 1, Viking Grane Viking 69.1; 2, Marike (A Blundell) 62; 3, Lucky Miss Perrier (L Davidson) 56.1. rest 1, Peter Rabbit (S Barker) 65; 2, Benridge Sparkler 61; 3, Forset Fire (AM Perry) 60.2. med 74 1, Gingerly Does It (A Smith) 66.1; 2, Forest Fire 64.7; 3, Holiday Affair (J Langlands) 62.5. adv med 98Q 1, Massenet (L Fry) 69.2; 2, Crackenthorpe Formula One (D Hallam) 62.8; 3, Coedfllfyn Baloo (G Lewis) 60. adv med 98 1, Appin Star (K Parrish) 65.7; 2, Don Juan II (B Harrison-Bland) 63.4; 3, The B.F.G. (L Bulmer) 62.1. adv 100 1, Barrister (N Austin) 68.8; 2, Spinners Double (C Burrell) 65.6; 3, Tollfield Tosca (J Rodgers) 65.3. PSG 2002 Q 1, Norbury Niki (J Edwards) 67.5; 2, Spinners Double (C Burrell) 66.12;3, Tollfield Tosca (J Rodgers) 58.5; 3, Cheviot Tarragon (F Busby) 56.3. PSG freestyle 1, Norbury Niki 67.62; 2, Tollfield Tosca 62.25; 3, Lucky Miss Perrier (L Davidson) 58. adv med freestyle 1, Massenet (L Fry) 70.3; 2, Jacobs Well(J Fern) 65; 3, Tollfield Tosca 62. doctors special 1, The B.F.G. 71.2; 2, Gingerly Does It 65; 3, Maesyfron Rhett (AM Perry) 62.9.

WIX EC Essex, 18-19 May

med 68 1, Lambert (E Cooper-Reed) 65.86; 2, Barons Bravo Two (K Brace) 61.72; 3, Templewood Midas (L Olsen) 59.31. rest 1, Kentchurch Chaos (G Daniells) 65.52; 2, Whittaker (R Hudson) 63.79; 3, Gift Star (J Nevard) 61.38. med 74Q 1, Lamert 65.28; 2, Temple Midas 62.5; 3, Barons Bravo Two 60.56. rest 1, Gift Star 66.11; 2, Whittaker 65.83; 3, European Matinee (G Brinkhan) 65.28. adv med 89 1, Born To Be (L McQuiston) 64.71; 2, Kaspavon (L Claridge) 62.06; 3, Deiter (G Williams) 59.12. adv med 94 1, Born To Be 67.35; 2, Kaspavon 60.59; 3, Dee Dee (R Shreeve) 60.29. adv 106 1, Technic II (S Clement) 60.97; 2, Classic Country Boy (R Padmore) 60.65. PSG 2000 Q 1, Duschica (L Reed) 66; 2, Icon (R Cooper-Reed) 64.5; 3, Soul Singer (M Dowman) 62.5. 19 May: nov 24 1, Laredo (E Forge) 68.15; 2, Wonderful Girl (M Flowers) 67.41; 3, Grindles Baronet (G Roberts) 66.67. rest 1, Blyth Calypso (C Chambers) 61.11; 2, Jordans Beauty (C McDonald) 60.74; 3, Dante V (R Brown) 60. nov 33Q 1, HCI Colorado (G Kemp) 71.03; 2, Status (S Daly) 69.31; 3, Wonderful Girl 68.62. rest 1, Blyth Calypso 67.24; 2, Nicovender Bosch (A Christie) 65.17; 3, Infante (S Bloomfield) 64.14. elem 47 1, Marcus VII (L Hudson) 62.22; 2, Minka II (T Downham) 59.63; 3, Thobys Marquess (S Tucker) 58.5. rest 1, Woodstock VII (M Peal) 65.19; 2, Telmo (K Lloyd) 61.11; 3, Dainty Duchess (S Taylor) 60.74. elem 56Q 1, Marcus VII 65.67; 2, Thobys Marquess 64.67; 3, Freddie Star (J Hope) 64.32. rest 1, Woodstock VII 66.67; 2, Telmo 65.67; 3, Dainty Duchess 63.

DABBS EC Ladybank, Fife, 19 May

Charles Owen British Novice 1, Omagh Darlin (S Low-Mitchell); 2, Goldcrest Gem(L Baker); 3, Be Different (F Burgoyne). Equimax Discovery 1, Omagh Darlin; 2, My Macallan (D Duffin); 3, Biaggi (S Coull). Great Leighs Newcomers 1, Milnholms Flying Gentleman (J Fairgrieve); 2, My Zig Zag (N Nelson); 3, Ghofar (J Lamont). 1.20m 1, Hectique (S Low-Mitchell); 2, Temple Flash Harry (D Duffin); 3, Moonraker IV (L Johnstone). Horse & Hound Foxhunter 1, Milnholms Flying Gentleman; 2, Night Lux (R Brady); 3, Ominous (S Low-Mitchell). 1.30m 1, B Dynamic (R Brady); 2, Dauntless Prince (D Duffin); 3, Garth Joseph (A White).

KNIGHTS END Cambridge, 19 May

international dressage horse Q 4-y-o 1, Rex (D Thickett) 76; 2, Florestan’s Song (G Williams) 73;3, Karkwood Ridderkerk (N McIntosh) 65. 5-y-o 1, D’Artagnan (A Eastwood) 69; 2, Middlemarch Pegasus (E Cooper-Read) 61; 3, Pasoa (N Crisp) 58. nov 33 1, Wolf’s Habitat (S Evesman) 64.48; 2, D’Artagnan III (A Eastwood) 62.41; 3, Leu-Leu(C Adams) 55.86. rest 1, Aureate Flyer (M Fairey) 64.14; 2, Bellman’s Quest (C Nigbur) 61.03; 3, Albata (H Sansome) 60. elem 41 1, Westpoint Fulbeck (C Adams) 61.2; 2, Gerloff (T Barcham) 59.2. rest 1, Guarded Question (R Smith)60; 2eq, Belman’s Quest & Wolf’s Habitat 58.

THORPE GRANGE Lincoln, Lincs 19 May

NFU Mutual Prelim 18 (S Cruickshank)1, Crowholt Oberon (J Allison) 66.25;2, Red October (O Latham) 65.83;3, Spring Zephyr (C Wood) 63.75.nov 21 (S Caley) 1, Pinch an Inch(J Fisher) 75; 2, Blaenhireath Endeavor(N Clark) 66.5; 3, Midweek Manifesto(S Tomlinson) 60. rest 1, FynnlandsVenetian Tramp (A Blendell) 64.5; 2,Ross Lovage (P Crafts) 58; 3, AerbornReuben (L Gray) 56.5. Dodson & HorrellNov 33 (S Scrini) 1, Blaenhireath Endeavor 66.55; 2, Midweek Manifesto 66.2;3, Pinch an Inch 64.82. rest 1, Ginger Pop(M NG) 63.44; 2, Fynnlands VenetianTramp 62.41; 3, Biederbeck (R Jacklin).Elem 41 (C Elvin) 1, Lyndon Hall(J Coleman) 64.4; 2, Wania (J Caley) 64;3, Midweek Manifesto 61.6. rest 1, O’Neill(J Marshall) 67.6; 2, Talisker (C Gospel) 65.2;3, Mr Mercury (A Elliott) 63.2. KraiburgElem 56 (C Elvin) 1, Wania 60. rest 1, O’Neill 65; 2, Cascade Enigma (S Jenkins) 62.66;3, Talisker 62.33.