ATHERSTONE
Clifton-On-Dunsmore, Sunday, 30 April (Good Soft in places)

1158. Hunt Members, 12st

1 True Friday (Shambo) (Malcolm Arthers), 7a, fav R Armson
2 King Freddy (Roger Harvey) P Bennett
3 Don’t Be Greedy (IRE) (Kathleen Day) J Day

Also: Ivans Dream (4), Bidin’ My Time (NZ) (5), Mighty Oats (f), 7a, Preferred (IRE) (pu). 7 ran. 35l, 8l, 12l, 6l. 6min 16.0s. SP: EVENS. (Atherstone).

1159. Panacur/TBA PPORA Club Members Mares Maiden, 11st7lb

1 Stiletto Lady (IRE) (Daggers Drawn (USA)) (Roger Harvey), 7a Miss S Phizacklea
2 Fulwell Hill (Jeff Tredwell), jfav C Wadland
3 Sudden Approach (IRE) (Sally Sandes), jfav J Snowden

Also: Monalease (4), Rakaposhi Raid (5), Clued Up Clover (pu), Fraam Time To Time (pu), 7a, Madam Attorney (pu), Pride of The Oaks (f), jfav, Suzy Spitfire (ur), Thegeordieduchess (IRE) (pu), 7a. 11 ran. 4l, 3l, 4l, 30l. 6min 27.0s. SP: 20-1. (Atherstone).

1160. Confined, 12st

1 Jumbul Sale (Sula Bula) (Caroline Bailey) R Cope
2 Ungaretti (GER) (Patrick Hutchinson), 3x Sam Hutchinson
3 Tallow Bridge (IRE) (Bill Warner), fav S Morris

Also: Sapega (IRE) (4), Hi Up Brenkley (5), Society Scandal (IRE) (6), Gratomi (IRE) (pu), Light The Sky (pu), Native Hunter (IRE) (pu). 9 ran. 10l, hd, 8l, nk, 6l. 6min 08.0s. SP: 7-1. (Grafton).

1161. Mens Open, 12st5lb

1 Harlestone Grey (Shaamit (IRE)) (Guy Landau) C Gordon
2 Killard Point (IRE) (Caroline Bailey), fav R Cope
3 Nautical Lad (John Docker), bl J Docker

Also: Another Chance (4). 4 ran. 11/2l, 25l, runin. 6min 12.0s. SP: 4-1. (South & West Wilts).

1162. Ladies Open, 11st

1 Danaeve (IRE) (Camden Town) (Roger Harvey) Miss S Phizacklea
2 Fami (FR) (Patrick Hutchinson) Miss Gemma Hutchinson
3 Top Buck (IRE) (Louisa Dixon) Miss L Dixon

Also: Upham Lord (IRE) (4), fav, Double Ange (FR) (5), Father Paddy (pu), Make Haste Slowly (f). 7 ran. 3l, 15l, 3l, 25l. 6min 07.0s. SP: 5-1. (Kent & Surrey Bloodhounds).

1163. Restricted, 12st

1 Gwylan (Crested Lark) (Jimmy Tarry) L Hicks
2 Polly Flinders (Sylvia Edmunds), 7a S Morris
3 The Young Purty (IRE) (Sheila Crow) C Huxley

Also: Will Wings (IRE) (4), 7a, fav, Ballards Boy (FR) (pu), Earl Token (pu), I’m An Optimist (pu), 7a, Mickwell Bay (pu), 7a, Romper Stomper (ur), 7a, Silver Styx (pu), Willie The Kid (f). 11 ran. 20l, 3l, 10l. 6min 10.0s. SP: 10-1. (Grafton).

1164. Open Maiden (Div 1), 12st

1 Washita River (IRE) (Oscar (IRE)) (Damien Duggan) N Williams
2 Some Story (IRE) (David Cooper) M Briggs
3 Glamour Girl (Sarah Higgs), 7a J Goss

Also: Cameroon (4), Edensword (5), Mountain Trooper (6), No Options (IRE) (7), Beauchamp Quest (pu), Big Teddy (pu), 7a, Calke Park (pu), Foxton Brook (IRE) (), fav, Rory’stown Boy (IRE) (pu). 12 ran. 12l, 10l, 3l, s.h, 8l, 6l. 6min 22.0s. SP: 5-2. (Worcester & West Farmers Drag).

1165. Open Maiden (Div 2), 12st

1 Lenny (Afzal) (Caroline Bailey), fav R Barrett
2 Sir Harry Henbit (Debbie Clarke) R Collinson
3 Walter’s Laddie (Bill Warner), 7a S Morris

Also: Dashing Charm (4), Hot Coals (5), Alfloratta (pu), 14a, Aquiline (pu), Dialc (pu), 7a, Jubilee George (pu), Poverty Struck (ur), 7a, Stop The Pigeon (f). 11 ran. 6l, 25l, 1l, 10l. 6min 21.0s. SP: 2-1. (Pytchley).