SHOW JUMPING

1 Strathmore 398 Elaine Cramond — Master Gerald 131, Liz Cox — Miss Maverick 119, Elizabeth Gammie — Small Talk 148, Eliminated Murphys Gold. 2 Elstead 395 Gillian Wicham — Diamond Sacrifice 131, Tish Harwood — Dekas Mountain Gold 127, Jenny Dutton — Jamambo 137, Marion Adams — Sheer Fluke 125. 3 S Western DG 392 Alisa Hunter-Gordon — Prince of Thieves 128, Alexander Gillman — Binghams Light Infantry 111, Jessica Haigh — Overdraft III 136, Ruth Watson — Billwood Master Mavel 128. 4 Hereford 388 Sarah Heathfield — Ted, Diana Sinclair — Wizard 114, Cherry Watkins — Queen Piper 125, Jane Cockin —Bold Venture Grenadier 149. 5 Scarborough 380 Jackie Riby — Flaxton Taffy 119, Emma Matthews — Buddy 141, Leslie Evans — Causeway Clarrie Bay 114, Karen Brewer — Petit Filou 120. 6 Maelor 366 Jane Williams — High Roller 111, Jane Gough Roberts — Dyfnog Night Watch 131, Sharron James — C Chelsea 124, Anne Dawson — Agent Mulder 107. 7 New Forest PE 363 Fiona Biddle — Peveril Petersborough 128, Val Hall — Miss Bernadine 111, Monrakers Magician — Eliminated, Jessica Farrell — Beacon Pieris 124. 8 S Devon 360 Louise Tucker — Kellybrook Julitate 133, Sarah Moule — Starlight Express 116, Susan Anne Cullen — Muddy Mole 109, Sharon McQuacker — Twilight 111. 9 Lakes 357 Beth Sutcliffe — Deeside Yorkie 106, Laura Eastham — Prince of Spies 97, Jenny Moore — Elf 115, Jane Clark — Fair Courage 136. 10 Hailsham 355 Jane Taggart — Standard Hill Dewi 108, Sarah Skae — Indian Rhythm 108, Nicky Gurden — Mad Mr T 139, Lorraine Cogger — Apencer 99.

Senior Equitation Jumping: Individual results
Arena 1
1 Jane Cockin — Bold Venture Grenadier — Hereford 149, 2 Elizabeth Gammie —Small Talk — Strathmore 148, 3 Emma Matthews — Buddy — Scarborough 141, 4 Sue Holloway — Traddles — Bromyard 139, =5 Nicky Gurden — Mad Mr T — Hailsham 139, =5 Betsy North — BournefieldFair Dinkum — Berkshire 139, 7 Natasha Wills — Batteries Not Included — Weymouth 137, 8 Jenny Dutton — Jamambo — Elstead 137, 9 Jessica Haigh — Overdraft III — S Western DG 136, 10 Jane Clark — Fair Courage — Lakes — 136.

Senior Novice Show Jumping Individual Results
Arena 3
1 Claire Kelleher — Charlies Firecracker — Charville, 2 Steven Wright — Babooska —S Durham, 3 Emma Marshall — Miss America — Peterborough, 4 Diana Sinclair — Wizard — Hereford, 5 Sharon Hollister — Circus Sable — Wrekin North, 6 Hazel Padgett — Solon Sonata — Nidd Valley, 7 Jo Attwooll — Williford Sand Dollar — Berkerley, 8 Lisa Cadman — Cherrington Golan Pride — Nantwich, 9 Gilliam Taylor — O’Sullivan’s Puzzle — Rochdale, 10 Jenny Dutton — Jamambo — Elstead.

Senior Novice Show Jumping — Team Results
1, Witheridge 0.00 Rebecca Robins — Minnie Minstral 4.00, Rachel Davey — Fluta 4.00, Louise Barnett — Trigger Happy 0.00, Helen Geddes — Jiriol 0.00. 2, Scarborough 4.00 Emma Matthews — Buddy 0.00, Jackie Riby — Flaxton Taffy 11.00, Pat Anderson — Tommy Tucker 0.00, Karen Brewer — Petit Filou 8.00. 3, S Durham 4.00 Sally Clough — Miss T Bean, Steven Wright — Babooska 0.00, Stephen Fewster — Amberetta 8.00, Sharon Bell — Foxy Chick 4.00. 4, Charville 8.00 Claire Kelleher — Charlies Firecracker 0.00, M Austin — Wayside Charlie Brown 4.00, Janine Sharp — Bouncy Bubbling Spring 19.75, Victoria Heywood _ Heywoods Sugargold 4.00. 5, Llanellwedd 8.00 Caroline Bevan — Flash (eliminated), Paul Turner — Cummendwy Magic 0.00, Julie Wilson — Dolassy Holiday 0.00, Sonia Hendrie — Lugosi 12.00. 6, Hailsham 8.00 Nicky Gurden — Mad Mr T 0.00, Jane Taggard — Standard hill Dewi 4.00, Lorraine Cogger — Spencer 4.00, Sarah Skae — Indian Fhythm 11.00. 7, Elstead 8.00 Jenny Dutton — Jamambo 0.00, Tish Harwood —Dekas Mountain Gold 4.00, Miranda Thompson — Barrister B 16.00, Amy Porter — Cocum Saga 4.00. 8, Rugby 8.00 Sue Webber — Earl Tatler 0.00, Susan Bullock — Oakley 4.00, Rachel Gander — Enchanter 4.00, Cate Watson — Malcolm 15.75. 9, Nantwich 8.00 Diana Dodd- Bracken 19.50, Jackie Frith — Connie 0.00, Lisa Cadman — Cherrington Golan Pride, John Done — Golden Willow 12.00, 10, Maelor 9.00 Rebecca Dines — Bossy Boots 4.00, Anne Dawson — Agent Mulder 4.00, Sally Hudson-Lund —Bryan Boru 20.00, Jane Gough Roberts — Celtic Dawn 1.00.

Senior Novice Show Jumping : Individual Results
Arena 3
1 Claire Kelleher — Charlies Firecracker — Charville 0.00, 2 Steven Wright — Babooska —S. Durham 0.00, 3 Emma Marshall — Miss America — Peterborough 0.00, 4 Diana Sinclair — Wizard- Hereford 0.00, 5 Sharon Hollister — Circus Sable — Wrekin North 0.00, 6 Hazel Padgett — Solon Sonata —Nidd Bvalley 0.00, 7 Jo Attwoll — Williford Sand Dollar — Berkeley 0.00, 8 Lisa Cadman — Cherrington Golan Pride — Nantwick 0.00, 9 Fillian Taylor — O’Sullivan’s Puzzle — Rochdale 0.00, 10 Jenny Dutton — Jamambo- Elstead 0.00

Senior Novice Show Jumping Results
1, Witheridge 0.00 Rebecca Robins — Minnie Minstal 4.00, Rahel Davey — Fluta —4.00, Louise Barnett — Trigger Happy 0.00, Helen Geddes — Jiriol 0.00. 2, Scarborugh 4.00 Emma Matthews — Buddy 0.00, Jackie Riby — Flaxton Taffy 11.00, Pat Anderson — Tommy Tucker 0.00, Karen Brewer — Petit Filou 8.00. 3, S Durham 4.00 Sally Clugh — Miss T Bean 0.00, Steven Wright — Babooska 0.00, Stepehn Fewster — Amberetta 8.00, Sharon Bell — Foxy Chick 4.00. 4, Charville 8.00 Claire Kelleher — Charlies Firecracker 0.00, M Austin — Wayside Charlie Brown 4.00, Janine Sharp — Bouncy Bubbling Spring 19.75, Victoria Heyworrd — Heywoods Sugargold 4.00. 5, Llanelwedd 8.00 Caroline Bevan — Flash eliminated, Paul Turner — Cummendwy Magic 0.00, Julie Wilson — Dolassey Holiday 0.00, Sonia Hendrie — Lugosi 12.00. 6, Hailsham 8.00 Nicky Gurden — Mad Mr T 0.00, Jane Taggart — Standard Hill Dewi 4.00, Lorraine Cogger — Spencer 4.00, Sarah Skae — Indian Rhythm 11.00. 7, Elstead 8.00 Jenny Dutton — Jamanbo 0.00, Tish Harwood — Dekas Mountain Gold 4.00, Miranda Thompson — Barrister B 16.00, Amy ~Porter — Cocum Saga 4.00. 8, Rugby 8.00 Sue Webber — Earl Tatler 0.00, Susan Bullock — Oakley 4.00, Rachel Gander — Enchanter 4.00, Cate Watson — Malcolm 15.75. 9, Nantwick 8.00 Diana Dodd — Bracken 19.50, Jackie Frith — Connie 0.00, Lisa Cadman — Cherrington Golan Pride 0.00, John Done — Golden Willow 12.00. 10, Mealor 9.00 Rebecca Dines- Bossy Boots 4.00, Anne Dawson — Agent Mulder 4.00, Sally Hudson-Lund — Bryan Boru 20.00, Jane Gough Roberts — Celtic Dawn 1.00.

Junior Novice Show Jumping Individual Results
Arena 3
1, Hayey Watchorn — Corky- Mount Mascal 0.00; 2, Heather Watchorn — Becks — Mount Mascall 0.00; 3, Rebecca Hanson — Moorfield Vice Versa — Longton South 0.00;4, Alice Greenwood — Jenny Wren — Weymouth 0.00; 5, Claire Nowland — Royal Blaze — Ingastone 0.00; 6, Mandy Criag — Morning Orchid — Bay 0.00; 7, Zara Spencer — Starlight Dancer — Rearsby Lodge 0.00; 8, Heidi Westland — Maverick — Longton Soth 0.00; 9, Caroline Wedd — Strumble Rocky — Huntingdon 0.00; 10 Hayley Windsor — Rolo — Joydens 0.00.

Junior Novice Show Jumping: Team results
1, W Sussex 0.00 Luke Sadler — It’s a Cracker 0.00, Natalie Jayne Ive — Moondancer 4.00, Joanna Lee — Ace of Spades 0.00, Claire Laundon — Lotus Blossom 0.00. 2, Mount Mascal 0.00 Helen Watchorn — Helio 25.25, Katie Spinks — My Girl 0.0, Hayley Watchorn — Corky 0.00, Heather Watchorn — Becks 0.00. 3, Longton South 0.00 Gary Priestly — Lady Eleanor 0.00, Katie Russell — Pitybeck Paige Boy 4.00, Rebecca Hanson — Moorfield Vice Versa 0.00, Heidi Westland — Maverick 0.00. 4,Nantwich 3.00 Ian Ratcliffe — Dolphin Dreamer 3.00, Jodie Taylor — Nevaddparc Liberty 4.00, Nicola Shone — Yeolands Orbit 0.00, Abigail Finch — Curtis 4.00. 5, Cherwell Valley 3,00 Amy Boon — Connaught Flash 0.00, Sarah Khan — Grandmaster 7.00, Katy Briggs — Red 3.00, Toni York — Just Josh 0.00.6, Cotswold 7.00 Leah Griggs — Jamara 0.00, Claire McLoughlin — Lady Swallowfield 3.00, Genevra Banszky — Hyryn Pride — Eliminated, Antonella Banszky — Golden Harvest 4.00. 7, Huntingdon 8.00 Caroline Wedd — Strumble Rocky 0.00, Samantha Morgan — Merriman 15.00, Emma Day — Josua 0.00, Megan Warth — Stonebridge Camelott 8.00. 8, Longton North 8.00 Terence Greene — Guido 4.00, Abigail Ashcroft — Saskian Moore 8.00, Helen Hayes — Uppercraig Star 0.00, Jenny Boscoe — Winter Hill 8.00. 9, New Forest PE 8.25 Zoe Lodwidge — Bakeburn Romeo 0.00, Polly Mosley — Foxy Lady 4.25, Knightwood Zola Budd eliminated, Carly Thomas — Kilncopse Crusader 4.00. 10, Joydens 11.75 Natine Daly — Brigadier 0.0-0, Rebecca Hicks — Sirocco Diamond Eliminated, Toni burrows — Beaujolais — 15.25, Hayley Windsor — Rolo 0.00.

Junior Equitation Jumping: Individual results
Arena 1
1, Epernay Kaylor- Woe Be Tied — Billericay 128; 2, Rachel Anna Corbett — Toyd Tango — Southern Down 127; =3rd Claire Nowland — Onyx — Iongatestone 124; =3 Rebecca Hanson — Moorfield Vice Versa — Longton; 5, Carly Thomas — Kilncopse Crusader — New Forest PR 119; 6, Polly Mosley — Foxy Lady — New Forest PE 118; 7, Mandy Craig — Morning Orchid — Bay 117; 8, Emma Day — Eriss — Huntingdon 117; 9, Sam Bowles — Dream — Sevenoaks 117; 10, Polly Crowther — Post Script — Holme Valley 116.

Junior Equitation Jumping: Team Results
1, Ingatestone 342 Claire Nowland — Onyx 124, Caoline Steward — Midnight Malibu 99, C Reynolds — Water Lilly 109, Sarah Ponting — Irish Dream 109. 2, Longton 342 Anna Riding — Sherwood Libeitty 113, Rebecca Hanson — Moorfield Vice Versa 124, Abigail Ascroft — Saskian Moore 105, Gary Priestley — Lady Eleanor 98. 3, Huntingdon 340 Sarah Hamlett — Take A Bow 111, Caroline Wedd — Strumble Rocky 106, Meghan Warth — Stonebridge Camelott 112, Emma Day — Eriss 117. 4, New Forest PE 339 Carly Thomas — Kilncopse Crusader 119, Polly Mosley — Foxy Lady 118, Zoe Lodwidge — Bakeburn Romeo 102, Knightwood — zola Budd Eliminated. 5, Holme Valley 325 Charlotte Wellings — Jessica 1200, Suzy Taylor — Just Go Again 98, Rebecca Robinson — Brigg View Lonely Tiger 109, Polly Crowther — Post Script 116. 6, Sevenoaks 323 Anthony Waterfield — Grand Duel Master 116, Thomas Barnes — Didi 90, Sam Bowles — Dream 117, Rebecca Smith — Humdoliedy 85. 7, Sunniside 321 Laura Gray — Solent Sailor 116, Naomi Fox — Oscar 95, Hollie Brown — Whinnie 109, Gemma Carson — Merlin Magic 96. 8, Joydens 317 Toni Burrows — Beaujolais 111, Hayley Windsor — Rolo 93, Rebecca Hicks — Sirocco Diamond 96, Nadine Daly — Brigadier B 110. 9, Cherwell Valley 316 Katy Briggs — Red 105, Jonathan Dunkley — Caris Poet 98, Toni York — Just Josh 96, Kyleigh Lennon — Larkin 113. 10, Rochdale 315 Samantha Ainswoth — Highland Corsage 109, Stephanie Sloane — Toby Two Scoops 105, Sophie Marshapp — The Mariner 101, Jennifer Brown — Amber 93.

Junior Show Jumping:Individual Results
Arena 2
1, Sarah Khan — Pennine Lad — Cherwell Valley 0.00; 2, Rachel Thomas — Strawberry Hill — Dyffryn C 0.00; 3, Emily Bowles— Just Sandpiper — Sevenoaks 0.00; 4, Polly Crowther — Ruthcayne Cock Robin- Home Valley 0.00; 5, Rebecca Robinson — Brigg View Lonely Tiger — Holme Valley 0.00; 6, Anna holley — Fred — peterborough 0.00; 7, Rhiannon Bonney — Bolt From The Blue — Newquay 0.00; 8, Amey Postlethwaite — Dublin Dream — Chiltern 0.00; 9, Leah Gypps — tommy — Saffron Walden 0.00; 10, Amy Smith — Bella Star — Rochdale 0.00.

Junior Show Jumping: Team Results
1, Holme Valley .00 Rebecca Robinson — Brigg View lonely Tiger 0.00, Katherine Mellor — Danny Debt 0.00, Polly Crowther — Russcayne Cock Robin 0.00, Charlotte Wellings — Jessica 0.00. 2, Rochdale 0.00 Amy Smith — Bella Star 0.00, Faye Buffet — Total Caro 0.00, Jennifer Brown — Amber 4.00, Emma Fletcher — Extra Extra 3.75. 3, Dyffryn C 4.00 James Sidebottom — Hatbaloo 16.¨, Abigail Lacy — Quidi Vidi 0.00, Emma Kinsey — Narrator 4.00, Rachel Thomas — Strawberry Hill 0.00. 4, Newquay 8.00 Jemima Soltys — Tiffany 8.00, Tracey Russon — Georgie 31.50, Rhiannon Bonney — Bolt From the Blue 0.00, Laura Mares — Derrygong 0.00. 5, Peterborough 8.00 Susanna Taylor — Unique Latuiere 4.00, Ben Arthrey — Meg 10.50, Kelly Manchett — High Society 4.00, Anna holley — Fred 0.00. 6 Longton 8.00 Kara phillips — Midnite Holly 8.00, Terence Greene — Pinball Wizard 0.00, Linzi Baron — Top Gun 16.00, Anna Riding — Sherwood Liberty 0.00. 7, Reigate 8.00 Jemma Hounsell — Dutch April 0.00, Natalie Naylor — Echo 9.50, Hayley Wrist — Sir Edmund 4.00, Megan Williams — Medoc-c 4.00. 8, Weymouth 12.00 Abbey Swaffield — Mine’s A Double Eliminated, Nicola White — Mystic Prince 8.00, Freya Baxter — Cwm Dovey Frenin 0.00, Lucy Greenwood — Boogie 8.00. 9, Sevrn Valley 12.00 Dawn Copsey — Phantom Clover 0.00, Katie Scully — Moon River 4.00, Liza Scully — Madamme Marms Eliminated, Laura Williams — Indian Pipe Dream 8.00. 10, Sevenoaks 12.00 Sarah Coleman — Rickleton Flint Eliminated, Julie Ralbot — Gold Bubloon 4.00, Emily Bowles — Just Sandpiper 0.00, Anthony Waterfield — Grand Duel Master 8.00.