GATE INN RC Solihull, Warks, 21 January

A4 warm-up.1, Hillfarm Special (J Southall); 2, Brookfield Dr Pepper (A Thompson); 3, Ashcroft Lady (M-C Pederson). Equiline Horseboxes Discovery.1, Mantovani (N Emery); 2, Brookfield Dr Pepper; 3, Upton Griffinie (A Saywell). Charles Owen British Novice.1, Stargazer Round The Corner (J Tilsley); 2, Barn Owl (S Pountain); 3, Midnight Cappecia (S-A Evans). mini grade C.1, Saxon Symphony (P Bunting); 2, Ashcroft Diamante(A Trickett); 3, Midnight Blue Savannah (S-A Evans). BHF Newcomers.1, Monachi Prima Donna (K Homer); 2, Kiss N Tell (H Tredwell); 3, Spring Rupert (C Slater).

GLENEAGLES ECAuchterarder, Perth, 21 January

Charles Owen British Novice.1, Brazen Fairy (I Johnston); 2, Riverside Boy (D Shaw); 3, The Klondyke (J Brogan).Hadrian Equine Discovery.1, M¡Lady Penelope (J Brogan); 2, Here¡s Harvey (J Beith); 3, Riverside Boy. BHF Newcomers/Futurity Classic.1, CompactGold (L Jamieson); 2, Marchburn Illusion (A Hamilton); 3, Big Surprise (L Yeoman). 1.15m open.1, Garth Joseph (A White); 2, Airdrie Silver King (R Brady); 3, Temple Flash Harry (D Duffin). Horse & Hound Foxhunter/Braveheart qual.1, Meadowhead Diamond (A Bonelli-Baird); 2, La Bonita (G Gillespie); 3, Crisp N Even (D Duffin). 1.25m open.1, B Dynamic (R Brady); 2, Coral Gold (J Aird); 3, Here¡s Jack (R Brady).

COLLEGE ECKeysoe, Beds, 23 January

Charles Owen British Novice.1, Elusive Lady (A Butcher); 2, Little Cash (Ra De Wick); 3, Ballyroe (J Midgley). 95cm open.1, Flora (M Darling); 2, Elusive Lady; 3, Blenheim Walnut. Hadrian Equine Discovery.1, Prime Time Percy (S Rippon); 2, Sportsfield Flight (V Bertrand); 3, Flush Harry (C Cawdron). 1.05m open.1, Kantara V H (H Tredwell); 2, Malaga II (J Crowson); 3, Londons Night Owl (M Farmer). BHF Newcomers.1, Kiss And Tell II (H Tredwell); 2, Some Day Soon (L Kemplay); 3, Shulamyth (P Walton). BEIB Members Cup.1, Ali Bubbah (N Dixon); 2, Cooger (K Partrick). Horse & Hound Foxhunter/1.20m open.1, China Drum (K Winter); 2, Otzivchevya (S Antonvich); 3, Ali Bubbah.

SYKEHOUSE ECDoncaster, Yorks, 24 January

Charles Owen British Novice. 1, Emma¡s Star (A Brady); 2, Pleasant Dreams (L Rafferty). Hadrian Equine Discovery. 1, Tally Ho Magna (C Pearson); 2, My Funny Valentine (A Brady). 1m open. 1, Merlin Gee (C Curtis); 2, My Harvest Gold (A Brady). BHF Newcomers. 1, Burgundy Quest (E-J Sugden); 2, Mr George (R Bennion). BEIB Members Cup. 1, Handel¡s Messiah (A Bedford); 2, Burgundy Quest. 1.20m open. 1, Priamos (A Bedford); 2, Aninimo (S Smith).

TALL TREES, Camelford,Cornwall, 24 January

Small Open 90cms 1, Follyfoot Trenawin Lillinor (S Jobson Scott); 2, Greneet (TBrown); 3, Myriad Tigereye (P Connor). DMS Novice. 1, Just Spirit (T Bowden);2, Mr Spiderman II (H Knight); 3, Gordy Hazaar (H Finch). Small Open. – 1, DeliSorella (S Gentle); 2, Kiwi Lad (B Ball); 3, Fire Up (T Brown). DMS Adventurer. 1, Kiwi Lad (B Ball); 2, Lanarth Ladd (B Facey); 3, Broadstone Balmoral (KDeithrick). Senior Newcomers. 1, Wildmoor Gemini (E Oldham); 2, Lanarth Lass (BFacey); 3, Hawklands Princess Blue (P Connor). BEIB 1.10 Members Cup. 1, RiseHigh (B Facey); 2, Deli Sorella (S Gentle); 3, Tall Trees Mr Mac (G Windsor).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 25 January

mini grade C. 1, Market Maker II (C Hoeg-Mudd); 2, My Girl X (L Brennan); 3, Miss Orinoco (J Coleman). BHF Newcomers. 1, Market Mover (S Meyerding); 2, S Para D (L Brennan); 3, Market Mischief (S Meyerding). open/Horse & Hound Foxhunter. 1, Here We Go (R Robinson); 2, Equity (C Frazer); 3, Laskan (V Young). 28 Jan: warm-up stakes. 1, Beulah Belle (J Helm); 2, Narla (T Mallin); 3, Market Mischief (L Meyerding). Blue Chip Performance.1, Uptons Spice (M Bunting); 2, S Para D; 3, Nixion (H van Heyningen). Charles Owen British Novice. 1, Reflex IV (J Helm); 2, Gosford Lady (L Hollick); 3, To Tango (J Helm). BHF Newcomers. 1, Naram (M Williams); 2, Rose Of Tralee (M Edgar); 3, Centra Two Z (D Burnham). small open. 1, Shannon Shore (L Newman); 2, Jum Jum (W Plunkett); 3, Dry Icicle (E White). open. 1, Lord Cromwell (D Burnham); 2, Dunhill De Cotil (K James); 3, Equity. 8 Feb: mini grade C. 1, One HastyRetreat (T Boon); 2, State Occasion (O Townend); 3, Classic Cola (G De Faria). BHF Newcomers. 1, Croft Little Doll (B Twomey); 2, Randolf (R Chatfield); 3, The Wexford Lady (S Cutteridge). open/Horse & Hound Foxhunter. 1, Equity; 2, Springmaster (J Wingrove); 3, Hargate Cavalier (A Hunter). 11 Feb: Charles Owen British Novice. 1, Height Of Glory (S Robertson); 2, The Rock (C Healey); 3, Retreats Hey Presto (C Robertson). mini grade C. 1, Mysterious Lady (D Schofield); 2, Listers Boy (D Whitehead); 3, Retreats Non Stop (B Murphy). BHF Newcomers. 1, Holwell Lodge Ryan (B Murphy); 2, Braunston Fandango (M Williams); 3, Lindsey (D Skelton). open/Horse & Hound Foxhunter. 1, Nobody & Shannon Shore (L Newman); 3, Dunhill De Cotil.

MARKFIELD ECLeics, January 25

Mini Grade C 1, Market Maker II (C Hogg-Mudd); 2, My Girl X (LBrennan); 3, Miss Orinoco (J Coleman). Newcomers 1, MarketMover (S Meyerding); 2, S Para D (L Brennan); 3, Market Mischief(S Meyerding). Open incorporating Foxhunter 1, Here We Go (RRobinson); 2, Equity (C Frazer); 3, Laskan (V Young).

LORDSBRIDGE Barton, Cambs, 27-28 January

Charles Owen British Novice. 1, Mystic Megan (H Connelly); 2, My Louise (S Preston); 3, December Calmead (H Lewis). Hadrian Equine Discovery. 1, Baythorne Mouse (M Williams); 2, Rough Evening (J Chipperfield); 3, Maverick (S Wilkin). BHF Newcomers. 1, Bean A Gent (L Chorlton); 2, Troyka (J Egmore); 3, Grandioso Lad (E Hunter). BEIB Members Cup. 1, Westgrove Diamond (H Gould); 2, Reet Petite (N Fiddes); 3, EBGB (J Chipperfield). Charles Owen British Novice..1, Slaney Imp (H Cockrell); 2, Retreats Oakie Doakie (K Doyle); 3, Ryan¡s Cocktail (J Hyde). West Of England grade C. 1, Retreats Oakie Doakie; 2, Ghost Buster (J Davies); 3, Maldek (K Doyle).

EXETER ECPoltimore, 28 January

jnr warm-up.1, Jack The Nipper (C Mills); 2, Final Destination (T Stone); 3, Strollee (G Han). Kraiburg Jnr Discovery.1, Bertie Bassett (F Denning); 2, Hell¡s Angel (T Hutchins); 3, Camouflage (K Pike jnr warm-up.1, Fairlands Star (T Trendell); 2, Agent J (L Trendell); 3, Boss Boy (S J Coffin).Blue Chip Sparkle.1, Jacks Game (K Bloomfield); 2, Hells Angel; 3, Okehurst Showman (A Furlong). 1m jnr open.1, CR Operation Charlie (S J Coffin); 2, Gleneasky Flight (R Ash); 3, Mr Softee (J Dunn). Richard Ash Horseshoes qual.1, CROperation Charlie; 2, Barclays Smart As A Dart (K Downs); 3, The Ginger Bug (J Davis).

HOLMSIDE ECCo Durham, 28 January

11 & under. 1 & 2, Its Only Money & Kiltomar Spring (A Valk); 3, Mr Frisk (D Nielson).jnr British novice. 1, Esselle (S Martin); 2, Little Powerhouse (E Denton); 3, Private Ryan (H Davies). small pony open. 1, Mr Frisk; 2, Kitsmill After Eight (E Harrison); 3, Micklow Rapidash (D Nielson). Blue Chip Jnr Newcomers. 1, Stainsby Springloaded (E Denton); 2, Bowes Dark Warrior (L Orton); 3, Lady Jessica (J Cairns). Scope Jnr Progressive. 1, Esselle; 2 & 3, Aquarius Challenge & Little Irish Frost (R Walker). Squibb & Davies Jnr Foxhunter. 1, Kilkenny Boy II (R Roberts); 2, WH Miss Molly (F Lynbourn); 3, Bowes Smoke Signal (H Swales). jnr members cup. 1, Phoenix Inquisitive (C Bowlam); 2, Sparks Can Fly (H Swales); 3, Silver Oyster (R Roberts).

SOUTH WALES EQUESTRIAN CENTRE, Heol-y-cyw, Bridgend, Glamorgan. January 27-28 128 open – 1, Mena Fach (D Parsons); 2, Charleys Angel (C Roworth); 3, Blaen Pentre Showman (K Tobin). 128/138 handicap / – 1, PaddyFs Delight (S Tatchell); 2 & 3, Woldgate Dancing Shadow & Tremenyn Flyaway (H Thomas). british novice – 1, Miffy Boy (B Moorcroft); 2, Charleys Angel; 3, Jem of Dan Y Lan (N Tate). Kraiburg Jnr Novice Qualifier – 1, Silver Saturn (R Lee-Jones); 2, Just Bubbles (C Roworth); 3, CL A Go Go (K Evans). members cup – 1, Mavericks Chance (J Bailey); 2, Short Step (Z Phillips); 3, Silver Aspect (S Thomas). RichardAsh Horse Shoes Jnr Championship Qualifier – 1, Mavericks Chance; 2 & 3, Spancel Hill Express & Monies Golden Quest (R Mason). Blue Chip Jnr Newcomers – 1, BrofiskinFlying Colours (C Williams); 2, Louie (S Grey); 3, Go Girl (H Moore). Charles Owen British Novice – 1, Cathael Defender (C Grossmith); 2, Tiger Waters (ZLlewellyn); 3, Pembrey Reveille (C Morris). Hadrian Equine Discovery – 1,Country Collection (J Price); 2, Maple Lodge (A England); 3, Standby (C Morris). 1.0M open – 1, Tresigin Trev (M Edwards); 2, Country Collection (J Price); 3, Maerdy Swoppit (K Davey). newcomers – 1, Standby (C Morris); 2, Jupilot (N Purchase); 3, Aeron Panda Bear (C Morris). BEIB members cup – 1, Bluebell Wood (M Jefferies); 2, Aeron Panda Bear; 3, Ashroe Clover (N Palmer). 1.20M Open – 1 & 2, Mister Woppitt & Limbo (A Davies); 3, JSJ Lux Bay (S Arkell). 1.25M open – 1, Peny Bryn Girl (J Lacy); 2, Mister Woppit; 3, JSJ Lux Bay.

COLLEGE EC, Keysoe, Beds, 27 January

1.25 M Open1, New York Spritzer (Louise Pavitt);2, Bobby Bracken (Louise Pavitt);3, Colourwood Colando (David Harland) ; 4, Colton Maelstorm (Martha Beaumont)5, Three in One (Kirsty Forsyth);6, Red Hot Basil ( Sophie Broome). Paul Fabrications Winter J A1, R S Black Jack (Nicola Boak);2, Colton Maelstrom (Martha Beaumont);3, Gold Harvest (Lance Whitehouse);4, Meadowcroft Minstrel (Leanne Riley);5, Treebo Willowbrook (Lance Whitehouse);6,Colourwood Colando (David Harland).1.10 M Single Fence Open1, Maxton Hijak (Ryan Prater);2, Majestic Moments (Leigh Maybin);3, Mittenhill Classic (Anna Strawson);4, Woodhose Half N Half (Sophie Strawson);5, Nobodys Blue But Mine (Laura King);6, Minnie Me (Margaret Dobby); 7, Sorcerers Apprentice III (Samantha Oliver);8, Mac Of Haynes (Sarah Upton);9, Fenland Fudge (Laura King);10, Holywell Humble Pie (Katie Shaw);11, Highrise (Rebecca Griffis);12, Brooklands Bewitched (Katie McCarthy);13, Kerrymount (Sophie Broome);14, Red Of Haynes (Victoria Pepper);15, Strawberry Fair III (Margaret Dobby).Blue Chip Sparkle JA/JC1, Riverside Dream (Sophie Ryan);2, Robo Cop (Anna Strawson);3, Loobeen Shamrock (Katie Shaw);4, Not Smart Enough (Sophie Strawson);5, Woodhouse Half N Half (Sophie Strawson);6, Mr Swampy (Georgina Kay);7, Thatil Do (Lance Whitehouse);8, Foxlynch With A Splash (Jessica Marshall);9, Copper Shell (David Walker);10, Desert Queen (Sarah Upton). Winter128 Second Round1, Duncrynes Jungle Bunny (Jodie Ward);2, Miss Nancy (William Griffiths);3, Magic Shadow (Olivia Hilliard);4, Rosslara Boy (Laura Mantel);5, My Little Tinker (Danika Plumley);6, Willow The Wisp(Kaisha Smith).1.10 M Single Fence Open1, Maxton Hijak (Ryan Prater);2, Miss Nancy (William Griffiths);3, Wickenstone Fantasy (Sophie Strawson);4, Babog Dubh (Charlotte Spence);5, Hi Ho (Andrew Walker);6, Sorcerers Apprentice III (Samantha Oliver);7, Highrise (Rebecca Griffiths) ; 8, Loobeen Shamrock (Katie Shaw);9, Flyaway Peter (Darren Smith);10, Holywell Humble Pie (Katie Shaw);11,Ballyconneely (Martha Beaumont).Winter 138 Second Round1, Miss Moon (Danielle Joliffe);2, Mill Road Rusty (Paul Sims);3, Strawberry Fair III (Margaret Dobby);4, Dreamtime Outlaw (Georgina Spence);5, Wickenstone Fantasy (Sophie Strawson);6, Dawn Flame (Elissa Davies);7, Moelgwyn Cavalier (Megan Elliott).Paul Fabrications Winter JA1, Colton Maelstrom (Martha Beaumont);2, Mid West Star (Hanna Penny);3, R S Black Jack (Nicola Boak);4, New York Spritzer (Louise Pavitt);5, Treebo Willowbrook (Lance Whitehouse);6, Nethertowns Air To Space (Portia Howard.1.15 M Select Open1, Eskimo Prince (Sarah Upton);2, Midlands Boy (Stephen Gardner);3, New York Blues (Louise Pavitt);4, Diamond Calypso (Sophie Heaven);5, On Your bike (Kirsty Polland);6, Telstar Snap Shot (Leigh Maybin); 7, Air Force One (Kirsty Forsyth);8, Button Up (Leigh Maybin);9, Just Jupiter Esq (Christine Brooks);10, Pauldarys Tigers Flight (Charlotte Platt);11, Maxton Hijak (Ryan Prater);12 Not Smart Enough (Sophie Strawson).Winter JC Second Round1, New York Blues (Louise Pavitt) ;2, Sky One (Paul Sims);3, Majestic Moments (Leigh Maybin);4, Telstar Snap Shot (Leigh Maybin);5, Dara Express (Katy Baggott);6, Eskimo Prince (Sarah Upton);8, Kool N Calm (Laura Louden);9, Sand Storm Tiger (Anna Strawson);10, Katies Choice (Charlotte Platt);11, Thatil Do (Lance Whitehouse).

SOUTH VIEW premierWinsford, Cheshire, 26-28 January

Web Factory 1.25.– 1, Mauritius (L Williams); 2, Image (S Smith); 3, Waterford Lad (P Barker). Killoran Aggregates 6/7-y-o Sport Horse. – 1, 9 tied. Scope 1.35m. – 1, Puerto Rico (T Newman); 2, Stable Express Barry Bug (G Glazzard); 3, Broker’s Caramia (B Twomey). Ballaseyr Stables B&C. – 1, Ecordal (N Channing-Williams); 2, Zamba (D Morton); 3, Blue Chip Quinton (P Barker). Horse & Hound Foxhunter. – 1 & 2, Neliane & Sunboy (P Barker); 3, Alacrity (R Davenport). Ballaseyr Stables B&C. -1, Rana Rabbit (C Collins); 2, Foxglen Bally Boffy (A Rees); 3, Will E Squeak (K Bosworth). Blue Chip Pro.– 1, Blue Chip Quinton; 2, Paddock Duplicity (L Drown); 3, Ballaseyr Cortina (C Neureiter). Web Factory 1.25m.– 1, Gion (S Gibson); 2, Waterford Lad; 3, It’s Cool (L Scullion). Scope 1.35m. – 1, Stable Express Barry Bug; 2, Kildalton Lad (P Barker); 3, Coronne (R Hill). Ballaseyr Stables B&C.– 1, Mauritius; 2, Kinarus (S Scott); 3, Anastasia FCS (G Gillespie). Osborne Refrigerators Winter Grade C. – 1, Sunboy; 2, Gavina (N Boulter); 3, Renzeren (M Whitaker). Web Factory 1.25m. – 1 & 2, Hi Society Party & Outer Limits Fly You (M Watson); 3, Loheke Helios De Bournville (S Hanley). Winter A&B Grand Prix. – 1, Cabri D’Elle (S Smith); 2, Granado (B Twomey); 3, Parade V (P Morris).

LORDSBRIDGE Barton, Cambs, 27-28 January

Charles Owen British Novice.1, Mystic Megan (H Connelly); 2, My Louise(S Preston); 3, December Calmead (H Lewis). Hadrian Equine Discovery.1, Baythorne Mouse (M Williams); 2, Rough Evening (J Chipperfield); 3, Maverick (S Wilkin). BHF Newcomers.1, Bean A Gent (L Chorlton); 2, Troyka (J Egmore); 3, Grandioso Lad (E Hunter). BEIB Members Cup.1, Westgrove Diamond (H Gould); 2, Reet Petite (N Fiddes); 3, EBGB (J Chipperfield). Charles Owen British Novice.1, Storm Song (K Tattle); 2, Our Man Montgomery (L King); 3, Portunia Rose (J Abbott). Hadrian Equine Discovery.1, Mr Oaksey (S Hamlet); 2, Foxglen Myrddin (K Tattle); 3, Polydor (T Greadly). BHF Newcomers.1, Cosy Money (P Buckley); 2, Bilbo (H Cook); 3, Madam Butterfly (N Fiddes). BEIB Members Cup.1, Longmeads Destiny (C Berger); 2, Everything But (M Cooper); 3, Russi Van De Zuuthoeve (B Watson). Horse & Hound Foxhunter.1, Gio II (S Harvey); 2, The Busker (N Dixon); 3, Qutie (T Davies). 1.20m open.1, Quartz (T Davies); 2, Rampus (S Antovich); 3, Russi Van De Zuuthoeve.

SOUTH WALES EC Glamorgan, 27-28 January

128cm open. 1, Mena Fach (D Parsons); 2, Charleys Angel (C Roworth); 3, Blaen Pentre Showman (K Tobin). 128/138cm. 1, Paddys Delight (S Tatchell); 2 & 3, Woldgate Dancing Shadow & Tremenyn Flyaway (H Thomas). jnr British novice. 1, Miffy Boy (B Moorcroft); 2, Charleys Angel; 3, Jem Of Dan Y Lan ( N Tate). Kraiburg Jnr Novice. 1, Silver Saturn (R Lee-Jones); 2, Just Bubbles (C Roworth); 3, CL A Go Go (K Evans). jnr members cup. 1, Mavericks Chance (J Bailey); 2, Short Step (Z Phillips); 3, Silver Aspect (S Thomas). Richard Ash jnr qual. 1, Mavericks Chance; 2 & 3, Spancel Hill Express & Moneygold Quest (R Mason). Blue Chip Jnr Newcomers.1, Brofiskin Flying Colours (C Williams); 2, Louie (S Grey); 3, Go Girl (H Moore). Charles Owen British Novice. 1, Cathael Defender (C Grossmith); 2, Tiger Waters (Z Llewellyn); 3, Pembrey Reveille (C Morris). Hadrian Equine Discovery. 1, Country Collection (J Price); 2, Maple Lodge (A England); 3, Standby (C Morris). 1m open. 1, Tresigin Trev (M Edwards); 2, Country Collection; 3, Maerdy Swoppit (K Davey). BHF Newcomers. 1, Standby (C Morris); 2, Jupilot (N Purchas e); 3, Aeron Panda Bear (C Morris). BEIB Members Cup. 1, Bluebell Wood (M Jefferies); 2 , Aeron Panda Bear; 3, Ashroe Clover (N Palmer). 1.20m open. 1 & 2, Mister Woppitt & Limbo (A Davies); 3, JSJ Lux Bay (S Arkell). 1.25m open. 1, Pen Y Bryn Girl (J Lacy); 2, Mister Woppit; 3, JSJ Lux Bay.

COLLEGE EC JNR PREMIER Keysoe, Beds, 27-28 January

1.25m jnr open. – 1 & 2, New York Spritzer & Bobby Bracken (L Pavitt); 3, Colourwood Colando (D Harland). Paul Fabrications Winter JA. – 1, RS Blackjack (N Boak); 2, Colton Maelstrom (M Beaumont); 3, Gold Harvest (L Whitehouse). 1.10m single fence jnr open. – 1, Maxton Hi-Jack (R Prater); 2, Majestic Moments (L Maybin); 3, Mittenhill Classic (A Strawson). Blue Chip Sparkle. – 1, Riverside Dream (S Ryan); 2, Robocop (A Strawson); 3, Loobeen Shamrock (K Shaw). winter 128cm 2nd round. – 1, Duncrynes Jungle Bunny (J Ward); 2, Miss Nancy (O Griffiths); 3, Magic Shadow (O Hilliard). 1.10m single fence jnr open. – 1, Maxton Hi-Jack; 2, Miss Nancy; 3, Wickenstone Fantasy (S Strawson). winter 138cm 2nd Round. – 1, Miss Moon (D Jolliffe); 2, Mill Road Rusty (P Sims); 3, Strawberry Fair III (P Dobby). Paul Fabrications Winter JA. – 1,Colton Maelstrom; 2, Mid West Star (H Penny); 3, RS Blackjack (N Boak). Scope 1.15m Select Jnr Open.– 1, Eskimo Prince (S Upton); 2, Midlands Boy (S Gardner); 3, New York Blues (L Pavitt). winter JC 2nd round. – 1, New York Blues; 2, Sky One II (P Sims); 3, Majestic Moments.

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 28 Jan

jnr British novice. 1, Castle Wellan (A Measor); 2 & 3, Rocky B & Oak Meadow Bethan (E Ashworth). jnr discovery. 1, Cappa (E Ashworth); 2, Farriers Glamour Girl (M Pitts); 3, Rinsey Wild Honey (V Saddler). Blue Chip Jnr Newcomers. 1, Princetown Lad (S Payne); 2, Silver Ocean (N Carpenter); 3, Squeaky (D Goodwin). small jnr open. 1, Three Colours Red (L Wade); 2, Broadleaze Kalusha (RBeecroft); 3, Tea Cozy (K Baxter). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Princetown Lad; 2, Tea Cozy; 3, Kandahar II (R Beecroft). jnr intermediate open. 1, Kandahar II. 4 Feb: Charles Owen British Novice. 1, Oh So Smart (B Smith); 2eq, NC Let¡s Go (N Price) & Invisible Ink (J Adderley). Hadrian Equine Discovery. 1, NC Lets Go; 2, Oh, So Smart; 3, Thameside Pinzala (N Saunders). small open. 1, Knowle Park; 2, Sparticus (B Smith); 3, Kantara VII (H Tredwell).

OSBALDESTON RCBlackburn, Lancs, 28 January

Charles Owen British Novice. 1, Salter Royd (B Thompson); 2, Archers Valentino (T Baker); 3, Moorhey Premier (R Mason). Hadrian Equine Discovery. 1, Cheekie Half (L Stephenson); 2, Cleo Springs (J Carr); 3, Walmore Discovery (N Phillips). BHF Newcomers. 1, Rushton Renown (J Marsden); 2, Skwal (M Diamanitides); 3, Jay Jay Peejay (J Clayton). 1m open. 1, Miami Playboy (L Mansfield); 2, Cruising Tom (N Martin); 3, Maimi Diamond (L Mansfield). 1.10m open. 1, Strawberry Twister (L Lidford); 2, Sandgraph (D Andrews); 3, Polly Garter. open. 1, Trojan Magna (G Pollard); 2, Sandgraph; 3, Jubilant (D Andrews).

PATCHETTS ECAldenham, Herts, 28 January

Charles Owen British Novice. 1, One Eye (J Seddon); 2, Miss Modena (L King); 3, Last Of Angra (T Viol). Hadrian Equine Discovery. 1, Majority Verdict (T Bovingdon); 2, Lough Mask (G Davis); 3, Haydon (T Hawker). 1.05m open. 1, Kallie (PKelly); 2, PJ Little Lord (K Harris); 3, Rondoo (S Sayers). BEIB Members Cup. 1, Kallie; 2 & 3, Arouane & Neg¡d (L Burchmore). 1.20m open. 1, Leona (P Kelly); 2, Orchidee (R Willis); 3, Toy (L McLachlan). 29 Jan: Charles Owen British Novice. 1, Furisto Hill (J Mincher); 2, Lolita (L Holloway); 3, Ridgeside Graduate (E Slater). Hadrian Equine Discovery. 1, Sunshine Starburst (L Junak); 2, Orka C (S Rawding); 3, Morality C (J Mincher). BHF Newcomers. 1, Traxdata Little Miss Carnival (P Spivey); 2, Faerely Sharp (I Hudson); 3, Morality C. 1.10m open. 1, Bullands Craftsman (J Mincher); 2, Saab Turbo (S Rawding); 3, TL¡s Favorite (S Aston). Horse & Hound Foxhunter. 1, Roena (P Kelly); 2, Mr Cawley (A Lyons);3, Traxdata Little Miss Carnival. 1.20m open. 1, Traxdata Golden Pele (P Spivey); 2, Leona; 3, African Rival (L Pavitt). 1.30m open. 1, Championesse II (D McPherson); 2, Lorenz II (L van Heyningen); 3, Sinatra (P Crago).

ROCKHAMPTON ECRockhampton, Berkeley, 28 January

128cm. 1, Playmate Whizz (J Swambo); 2, Little Barney Bear (B J White); 3, Smart Charlie (C Williamson). 128cm intro. 1, Icicle (S Williams); 2 Golden Bonita (E Williamson); 3,Little BarneyBear. 138cm. 1, My Godfather (L. Mantel); 2, Red Baron (T Waldron); 3, Playmate Buzz (J. Swambo). 128/138cm. 1, Icicle; 2, Welsh Suprise (J Shakleton); 3, Foxmill San Diego(L. Mantel). 148cm. 1, Squirrel (A Turner); 2, Fletchwood Dragon (S Case); 3, Alacrity Lad (S Hacker). jnr open. 1, Welsh Suprise; 2, Foxmill San Diego; 3, Granby Calief. jnr A4. 1, Doms Choice.

ARENA UKAllington, Notts, 28 January

jnr British novice. 1, Chancley Kerry Pippin (A Buckland); 2, Golden Forester (F Germany); 3, The Pied Piper (H Gibbs). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Ickleton Hot Property (Z Kelly); 2, What Complaint (D Moseley); 3, Irish Double Dice (E Rodney). jnr members cup. 1, Jems Pure Genius (V Thornley); 2, Western Armada (E Rodney); 3, Stainsby Hot Spot (E Denton).Squibb & Davies Jnr Foxhunter. 1, Smutty Girl (A Bullman); 2, Irish Double Dice; 3, Major Angel (C Graham).jnr open. 1, Cider Sue (C Graham); 2, Jems Pure Genius. intermediate jnr open.1, Wandering Celt (K Sims); 2, Littleborough (K Cosgrove).

KINGSTON MAURWARDDorchester, Dorset, 28 January

90cm warm up.1, Midnight Magic (T Bridgeman); 2, Tremels Northern Star (M Mould); 3, Mistress Millie (R Andrews). Equiline Horseboxes Novice.1, Midnight Magic; 2, Class Gold V (K Doyle); 3, Crystal Blue (A Edwards). BEIB Members Cup.1, Elleva (J Gregory); 2, Lanibantos (B Dunning); 3, Royal Pagent (V Coath). small open.1,Storm Cat (Z Trim); 2, Sundrum (B Bick); 3, Animation II (D Jay). Bath & West qual.1, Slaney Imp (H Cockrell); 2, Retreats Oakie Doakie (K Doyle); 3, Ryan¡s Cocktail (J Hyde). West Of England grade C.1, Retreats Oakie Doakie; 2, Ghost Buster (J Davies); 3, Maldek (K Doyle).

OSBALDESTON RCBlackburn, Lancs, 28 January

Charles Owen British Novice.1, Salter Royd (B Thompson); 2, Archers Valentino (T Baker); 3, Moorhey Premier (R Mason). Hadrian Equine Discovery.1, Cheekie Half (L Stephenson); 2, Cleo Springs (J Carr); 3, Walmore Discovery (N Phillips). BHF Newcomers.1, Rushton Renown (J Marsden); 2, Skwal (M Diamanitides); 3, Jay Jay Peejay (J Clayton). 1m open.1, Miami Playboy (L Mansfield); 2, Cruising Tom (N Martin); 3, Maimi Diamond (L Mansfield). 1.10m open.1, Strawberry Twister (L Lidford); 2, Sandgraph (D Andrews); 3, Polly Garter. open.1, Trojan Magna (G Pollard); 2, Sandgraph; 3, Jubilant (D Andrews).

PATCHETTSECAldenham, Herts, 28 January

Charles Owen British Novice.1, One Eye (J Seddon); 2, Miss Modena (L King); 3, Last Of Angra (T Viol). Hadrian Equine Discovery.1, Majority Verdict (T Bovingdon); 2, Lough Mask (G Davis); 3, Haydon (T Hawker). 1.05m open.1, Kallie (P Kelly); 2, PJ Little Lord (K Harris); 3, Rondoo (S Sayers). BEIB Members Cup.1, Kallie; 2 & 3, Arouane & Neg¡d (L Burchmore). 1.20m open.1, Leona (P Kelly); 2, Orchidee (R Willis); 3, Toy (L McLachlan). 29 Jan: Charles Owen British Novice.1, Furisto Hill (J Mincher); 2, Lolita (L Holloway); 3, Ridgeside Graduate (E Slater). Hadrian Equine Discovery.1, Sunshine Starburst (L Junak); 2, Orka C (S Rawding); 3, Morality C (J Mincher). BHF Newcomers.1, Traxdata Little Miss Carnival (P Spivey); 2, Faerely Sharp (I Hudson); 3, Morality C. 1.10m open.1, Bullands Craftsman (J Mincher); 2, Saab Turbo (S Rawding); 3, TL¡s Favorite (S Aston). Horse & Hound Foxhunter.1, Roena (P Kelly); 2, Mr Cawley (A Lyons); 3, Traxdata Little Miss Carnival. 1.20m open.1, Traxdata Golden Pele (P Spivey); 2, Leona; 3, African Rival (L Pavitt). 1.30m open.1, Championesse II (D McPherson); 2, Lorenz II (L van Heyningen); 3, Sinatra (P Crago).

ROCKHAMPTON ECRockhampton, Berkeley, 28 January128cm.1, Playmate Whizz (J Swambo); 2, Little Barney Bear (B J White); 3, Smart Charlie (C Williamson). 128cm intro.1, Icicle (S Williams); 2 Golden Bonita (E Williamson); 3,Little Barney Bear. 138cm.1, My Godfather (L. Mantel); 2, Red Baron (T Waldron); 3, Playmate Buzz (J. Swambo). 28/138cm.1, Icicle; 2, Welsh Suprise (J Shakleton); 3, Foxmill San Diego(L. Mantel). 148cm.1, Squirrel (A Turner); 2, Fletchwood Dragon (S Case); 3, Alacrity Lad (S Hacker). jnr open.1, Welsh Suprise; 2, Foxmill San Diego; 3, Granby Calief. jnr A4.1, Doms Choice.

LORDSBRIDGE ARENABarton, Cambs, 31 January

Charles Owen British Novice. 1 & 2, Happy Cavalier & Mr Watson (F Wells); 3, Dunbledare (V Beeley). Hadrian Equine Discovery. 1, Mr Watson; 2, Bilbo (H Cook); 3, Carland HS (K Tropp). BHF Newcomers. 1, The Surrealist (R Neil); 2, Corland HS; 3, Madam Butterfly (N Fiddes). BEIB Members Cup. 1, Reet Petite (N Fiddes). Horse & Hound Foxhunter/small open. 1, Colorado VI (J Egmore); 2, Solitaire Sky (D Harrison).

MARKFIELD ECLeics, January 28

Warm-up Stakes 1, Beulah Belle (J Helm); 2, Narla (T Mallin);3, Market Mischief (L Meyerding). Blue Chip Performance 1,Uptons Spice (M Bunting); 2, S Para D (L Brennan); 3, Nixion (Hvan Heyningen). British Novice 1, Reflex IV (J Helm); 2,Gosford Lady (L Hollick); 3, To Tango (J Helm). Newcomers 1,Naram (M Williams); 2, Rose of Tralee (M Edgar); 3, Centra Two Z(D Burnham). Small Open1, Shannon Shore (L Newman); 2, JumJum (W Plunkett); 3, Dry Icicle (E White). Open 1, LordCromwell (D Burnham); 2, Dunhill de Coti (K James); 3, Equity (CFrazer).