{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

International SJ results September ’02

JARDY CSIA France, 27-29 September

MESIKON CSIA Switzerland, 26-29 September

SPRUCE MEADOWS CSIO Masters, Canada, 4-8 September

VICENZA CSI-A 6-8 September

WORLD BREEDING CHAMPIONSHIPS Zangesheide, Belgium, 26-29 September

CSIO SPRUCE MEADOWS Masters, Canada, 4-8 September

Finning Cup – 1.30m-2.20m Int. Open Jumper Sec. II, 4 Sep1, Champion Du Lys (L Beerbaum) GER; 2, Fleur Z (L McNaught) SUI; 3, Paavo N (J Kurten) IRL.

CSI-A VICENZA 6-8 September

Premio Askoll Holding, 1.35 Table A – Sep 61, Pakko (H Marshall) IRL; 2, Dedale III (N Chiaudani) ITA; 3, Gandini Alcazar d’Elle (A Bologni) ITA.Premio Comune di Vicenza, 1.40 Table A Against the Clock – Sep 71, Pakko Time (H Marshall) IRL 41.84; 2, Quercus du Maury (J Cairaschi Dagut) FRA 42.71; 3, Diagonal (D Meech) NZL 43.98.Premio Vimet Precious Metals Vicenza, 1.35 Two Phases – Sep 81, Pakko (H Marshall) IRL; 2, Landgraaf (N Chiaudani) ITA; 3, Cador (S Nogara) ITA.Premio Jolly Hotels Gran Premio Due manches (GRAND PRIX)1, Flyinge Garibaldi (F Moyersoen) ITA; 2, Peter Pan (A Marioni) ITA; 3, Splendido (H Marshall) IRL.

MESIKON CSIA Switzerland, 26-29 September

yng horse speed 1, Nivolinus (M Fuchs), SUI; 2, Landjuweel St Huber (D Etter), SUI; 3, Con SpiritoR (T Muff), SUI. sml speed 1, Galet D’Auzay (M Robert), FRA; 2, Laurin (S Laevers), BEL; 3, Almaro CH (W Gabaluther), SUI. medium speed 1, Lincolm L (M Merschformann), GER; 2, Van Schijndel’s Kris (P Raymakers), HOL; 3, LB Pompidu (B Mandli), SUI. big 2-phase 1, Granie (M Fuchs); 2, Fighting Alpha (L Nieberg), GER; 3, Lugano IX (W Muff jnr), SUI. big jump-off 1, Chopin (R Tebbel), GER; 2, Loverboy (K Cleeren), BEL; 3, Heritage Fortunas (M Bravo), POR. sml jump-off 1, BB Nithard (W Melliger), SUI; 2, La Toya (M Fuchs); 3, Lord William (C Bronfmann), US. medium 2-phase 1, Olympia (M Robert); 2, LB Scutt (W Melliger); 3, Fleur XI (T Muff). yng horse 2-phase 1, Onoire (J Stenfert), HOL; 2, ForPleasure (C Heim), GER; 3, Hombre D’Oz (W Gabaluther). table C 1, First Samuel (M Whitaker), GB; 2, Mr Moneymaker (P Estermann), SUI; 3, Albfuhrern’s Ramonus (H Weinberg), GER. pair 1, D Lynch & M Whitaker; 2, N & W Melliger; 3, P Freimuller & H Weinberg. yng horse jump-off 1, Laguna Venezia (M Merschformann); 2, Flic Flac (L Nieberg); 3, I Know It (G Puck), AUT. grand prix 1, Handel II (M Whitaker); 2, Comtessa (G De Roock), BEL; 3, Cinderella (M Gretzer), SWE.

WORLD BREEDING CHAMPIONSHIPS Zangesheide, Belgium, 26-29 September

6-y-o qual 1, Tibaldi (D Demeersman), BEL; 2, La Mauricette D’Heroc (F Galdini), BEL; 3, Mozart Des Hayettes (G Wathelet), BEL; 40, Cayleigh Z (G Goosen), GB; 70, Miss Opal (D Morton), GB; 98, Cenita M (G Goosen); 101, Skip Two Ramiro (J Clee), GB; 111, Olona (B Dunning), GB; 116, Locarno (S Whitaker), GB; 125, Titus Van Euverbraeke (G Williams), GB. 5-y-o qual 1, 72 tied, incl Primeur (S Davies), GB, Unbelievable Darco (J Clee) & Paparazzi (G Goosen); 74eq, Candy’s Man (C Edwards), GB; 76eq, AK Canarias (S Whitaker), GB; 115eq, Ass Of Nedistar (G Goosen), GB. 7-y-o qual 1, Singular Joter II (B Alves), BRA; 2, AdelinoDe Lagoa (M Soussa), BRA; 3, Hamilton De St Druon (S Lambre), MEX; 64, Stable Express Niagra B (D Morton); 82, Neander (C Nicol), GB; 96, Maestro Magic (C Ellis), GB. 27 Sep: 7-y-o qual 1, No Time (P Geerink), HOL; 2, Splendit Van De Heffinck (WGreve), HOL; 3, Splinter Van’t Schuurke (A Verschelde), BEL; 39, Nederland (J Clee); 66, Neander; 87, Stable Express Niagra B; 95, Maestro Magic. 5-y-o qual 1, 58 tied, incl AK Canarius, Paparazzi, Primeur & Candy’s Man; 69eq, Ass Of Nedistar & Unbelievable Darco; 140, Carnival’s Choice (F Coles), GB. Sires of the World qual 1, Gem Of India (G Wathelet), BEL; 2, Millar (K Vereecke), BEL; 3, Bis De La Mare (S Vangeenberghe), BEL. 6-y-o qual 1, Orlando (R Hines), AUS; 2, TaBella Van Sombeke (K de Clercq), BEL; 3, Zallina (H Schmidt), GER; 15, Skip Two Ramiro; 23, Cayleigh Z; 31, Olona; 56, Titus Van Euverbraeke; 63, Miss Opal; 80, Locarno. 28 Sep: 5-y-o consolation 1, Unbelievable Darco; 2, Peper Girl (M Albaracin), ARG; 3, Unique Van Het Hooghemelrijk (J Meulemans), BEL; 17, AK Canarias; 40, Ass Of Nedistar; 45eq, Candy’s Man; 49, Carnival’s Choice. 6-y-o consolation 1, Miss Opal; 2, Atlantica (P Veniss), BRA; 3, Labor’s VDL On Line (J Vrieling),HOL; 7, Titus Van Euverbraeke; 41, Skip Two Ramiro; 49, Centina M; 53, Locarno. Sires of the World Grand Prix 1, AK High Valley Z (J Lansink); 2, Broere VDL Atlantic (W-J van der Schans), HOL; 3, Favoritas (N Johnsen), NOR. 7-y-o consolation 1, Uriella III (P Schwizer), SUI; 2, Nagano (L Philippaerts), BEL; 3, Sir Major De La Cour (S Vangeenberghe); 33, Neander; 40, Maestro Magic; 44, Stable Express Niagra B; 55eq, Nederland. 29 Sep: 5-y-o ch 1, Ultra-Top Van’t Paradis (JRooms), BEL; 2, Cobra (P Geerink), HOL; 3, Miss Calei Joter (B Alves); 25, Primeur; 26, Paparazzi. 6-y-o ch 1, Mozart Des Hayettes; 2, Cayleigh Z; 3, Carpe Diem Z (A Duran), SPA. 7-y-o ch 1, No Time; 2, Miss Hans (J Paterson-Robinson),AUS; 3, AK Chellano Z (J Lansink).

CSIA JARDY France, 27-29 September

speed 1, Dragee Verte (P Rozier), FRA; 2, Hennesey (R Smith), GB; 3, Gigolo A (B Herbert), GER; 10, Leo Z (D Lampard), GB. 2-phase 1, That’s Life (M Hecart), FRA; 2, Prins Aydin (B Garez), FRA; 3, Geode De Meriguad (R-Y Bost), FRA. speed 1, Fidji D’Evordes (R Breul), FRA; 2, Kalusha (R Smith); 3, Loro Piana Dime De La Cour (R Arioldi), ITA; 4, Fresh Direct Parcival (T Stockdale), GB. 28 Sep: speed 1, Prins Aydin; 2, Geolinote De Fief (N Delmotte), FRA; 3, Marius Claudius (R Smith); 4, Fresh Direct Glenwood Springs (T Stockdale). table C 1, Filou De Cardi (R Breul); 2, Djalisco Du Guet (E Navet), FRA; 3, Echappee Moussure (R Arioldi). jump-off 1, Quilano De Kalvarie (M Hecart); 2, Eve Des Etisses (H Bourdy), FRA; 3, Exploit De Roulard (N Delmotte); 5, Fresh Direct Parcival. sml grand prix 1, Fastourel Du Cap (H Godignon), FRA; 2, Carlucci (D Lampard); 3, That’s Life; 5, Marius Claudius. accumulator 1, Insolante (P Rozier); 2, Envoye Special (P Delaveau), FRA; 3, Bolero De Brecey (N Delmotte); 7, Leo Z; 10, Enjoleuse De L’Augrenee (R Davenport), GB. grand prix 1,Luc (R Davenport); 2, Eve Des Etisses; 3, Fidji D’Evordes; 4, Abbervail Dream (D Lampard).

You may like...