{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

International SJ results October ’02

AARHUS CSI-W Denmark 24-27 October

ATHENS CSIO Greece, 4-7 October

CAEN CSIA France, 25-27 October

CONNAUGHT REGION Glenamaddy EC, Co. Galway. 11-13 October

DAIRYGOLD INDOOR SHOW, Millstreet, Ireland 31 October-3 November

DUSSELDORF CSIA Germany, 18-20 October

HELSINKI CSI-W CDI, Finland, 11-13 October

LEEUWARDEN CSI-A Holland 17-19 October

MAUREN CSIA Liechtenstein, 4-6 October

OSLO CSI-W Norway 18-20 October

SAINT LO CSIA France, 18-20 October

ZUIDLAREN CSI-A Netherlands 31 October-3 November

MAUREN CSIA Liechtenstein, 4-6 October

yng horse speed 1, LB Liquido (W Melliger), SUI; 2, I Know It (G Puck), AUT; 3, Van Schijndels Now Or Never (P Raymakers), HOL; 7, Sodexco Vanessen(S Rust), GB. yng horse 2-phase 1, Laurus (J Kurten), IRE; 2, Landjuwel St Hubert (D Etter), SUI; 3, Redhill Manta (M Whitaker), GB. speed 1, Wango (D Etter); 2, Cesium (M Gretzer), SWE; 3, Laurin (S Laevers), SUI; 4, Haddon House Carlson (M Whitaker); 9, Halypsa (K Mead), GB. speed 1, LB Scutt (W Melliger); 2, Preishammer (J Kurten); 3, Lord Z (J Whitaker), GB. yng horse jump-off 1, Redhill Manta; 2, Laurus; 3, Nicolette (J Whitaker). 2-phase 1, BB Nithard (W Melliger); 2, Kapital Girl (A Zoer), HOL; 3, What A Feeling (G Puck), AUT; 6, Halypsa. jump-off 1, LB Pompidu (B Maendli), SUI; 2, Polarwind (E Yaniv), ISR; 3, Carmen (J Whitaker). sml grand prix 1, Vam Schijndels Patrick (P Raymakers); 2, Lerano (J Kurten); 3, Pinoccio II (A Fuchs), SUI; 6, Haddon House Carlson. masters 1, Lord Z; 2, LB Scutt; 3, Lincoln (A Zoer).

ATHENS CSIO Greece, 4-7 October

2-phase 1, Newbawn (G Flynn), IRE; 2, Volkwagen Luron (J Zagor), POL; 3, Laughton’s Lass (S Carey), IRE; 8, Kalusha (R Smith), GB; 12, Fresh Direct Ashton (J Wingrave), GB. jump-off 1, Liffey Valley (P O’Shea), IRE; 2, Lavaletto (P Antonis), CYP; 3, It’s Magic Max (K Shore),GB; 5, Marius Claudius (R Smith); 9eq, Spring Master (J Wingrave). speed 1, Volkswagen Luron; 2, Marboro (J Vinkier), BEL; 3, Call Me Future (J Meyer), GER; 12, Fresh Direct Ashton. Samsung Nations Cup 1, GER (Liberty/S Kohrock: 0+4;Hofgut Liederbach’s Ikaruger/P Aufrecht: 4+NP; Quebec/A Berner: 4+0; Callistro/J Meyer: 0+1) team total 9; 2, SUI (Samothrace/D Oeuvray: 0+0; Daloubet D’Evordes/C Stauffer: 6+4; Kimoni Du Chat Belle Vue/F Crotta: 8+NP; Ruben Du Rydasse: 0+0) = 10; 3, GB (Abbervail Dream/D Lampard: 1+0; It’s Magic Max: 4+4; Spring Master: 16+NP; Marius Claudius: 0+4) = 13; 4, ITA; 5, IRE; 6, POL; 7, BEL; 8, HUN; 9, EGY; 10, GRE; 11, TUR. table C 1, Newbawn; 2, Laughton’s Lass; 3, Aas Ulabai (O Mariano),ARG. jump-off 1, Kalusha; 2, Fritzy (R Helsen), BEL; 3, Roble Z (D Tsatsou), GRE; 12, Carlucci (D Lampard). knock-out 1, Filienda (D Dallis), GRE; 2, Emmeraude (K Verrecke), BEL; 3, Something Special (D Natsis), GRE. table C 1, Laughton’s Lass; 2, Holz Sport Agresja (S Uchwat), POL; 3, Choctaw (P Panagiotis), GRE. grand prix 1, Marius Claudius; 2, Abbervail Dream; 3, Gisowatt Pilot High Flight (V Sozzi), ITA; 8, Spring Master.

HELSINKI CSI-W CDI, Finland, 11-13 October

International Trophy: two phase (1.40m)1, Espadon (C King) USA; 2, Audi’enemarke Castana (E Van Der Vleuten) NED;3, Kansas (M Forsten) FIN; =4, Sea Wolf (E Johannessen) NOR;=4, Perina (M Michaels-Beerbaum) GER; 6, Quriel (N Dello Joio) USA;31, Anglesey Diamond (T Lloyd) GBR;=32, Luc (R Davenport) GBR;Sonera World Cup Qualifier1, Equest Carnute (T Velin) DEN;2, Raoni De Jucaso (L Philipaerts) BEL; 3, Jonggor’s Kid Gentleman (Y Houtackers) NED; 4, Stella (Meredith Michaels-Beerbaum) GER;5, Caliskan (C King) USA;6, Glasgow (N Dello Joio) USA; 11, Grand Marnier (R Davenport) GBR.Helsinki Grand Prix1, Kamea (A Lindelow) SWE;2, Eurocommerce Berlin (W Schroder) NED;3, Eurocommerce Napels (G Schroder) NED;4, Calaro (A Ripke) GER; 5, Stella (M Michaels-Beerbaum) GER;6, Godsend Du Reverdy (T Velin) DEN;30, Luc (R Davenport) GBR.Winning Round: two rounds (1.40m)1, Landato (C Raether) USA; 2, Cagliostro 931 (N Arvidsson) SWE; 3, Kansas (M Forsten) FIN;4, Vdl Groep Spiga (L Van Asten) NED;5, Feline Des Isles (A Van Leeuwen) NED; 6, L’umonia (R Aaltonen) FIN; 13, Luc (R Davenport) GBR.Fei World Cup1, Goldika (T Hassmann) GER; 2, Equest Carnute (T Velin) DEN;3, Glasgow (N Dello Joio) USA; 4, Fine Kiss (T Freytag Von Loringhoven) AUT; 5, Skymann (A Van Leeuwen) NED; 6, Caliskan (C King) USA; =28, Grand Marnier (R Davenport) GBR.

CONNAUGHT REGION Glenamaddy EC, Co. Galway. 11-13 October

Young Horse: 1.10m – 1st qualifier1, Sligo Royale (G Slattery);2, Castleside Y2K (J Rabette);3, Madame P (C McMunn).1.20m – 1st qualifier1, Young Farney (S Breen);2, Welcome Flagmount (G Slattery);3, Dusky Clover (P Duffy).1.30m – 1st qualifier1, Notre Dame (G Slattery);2, Tullibards Remini (B Kuehnle);3, Captain Clover (G Slattery).13 Oct: Finals: 1.10m1, Stilo Soviet (T Slattery);2, Clear Sky Diamond (R Kerins);3, Bouncy Butler (T Hanley).1.20m1, Jessie B (G Slattery);2, Tupelo (D Horkan);3, Welcome Flagmount (G Slattery).1.30m1) Clover Supreme (S Breen);2) Riverdance Clover (C Power);3) Notre Dame (G Slattery).Leading Rider: Gabriel Slattery.

LEEUWARDEN CSI-A Holland 17-19 October

6/7-y-o jump-off 1, Lydia (K Levy), US; 2, Nintendo (R Bril), HOL; 3, Van Schijndels Cindy (P Raymakers), HOL;7, Sodexco Vanessen (S Rust), GB. 2-phase 1, Labor’s VDL Kalusha (J Vrieling), HOL; 2, Eloise De Semilly (H Smolders), HOL; 3, Norit Loretta (P Geerink), HOL; 12, Rodac (S Rust). speed 1, Espadon (C King), US; 2, Robijn VDBH Z (P Lejeune), BEL; 3, Cat’s Charly (K Olsmeyer), HOL; 11, Marius Claudius (R Smith), GB. jump-off 1, Norit Joint Venture (P Geerink); 2, Lou Lou (V Tuganov), RUS; 3, HBS Jacomar (M Houtzager), HOL; 14, Mr Springfield (R Smith). 6/7-y-o jump-off 1, Norit No Time (P Geerink); 2, Ovidius (J Dubbeldam), HOL; 3, Tinello Prestige (A Voorn), HOL; 14, Sodexco Vanessen. speed 1, Broere VDL Corland (W-J van der Schans), HOL; 2, Van Schijndels Kris (P Raymakers); 3, Norit Loretta (P Geerink);10, Kezeeta (S Rust); 12, Carlucci (D Lampard), GB. table C 1, Lord William (C Bronfman), US; 2, Labor’s VDL Kalusha; 3, Dow Jones Courcel (D Lennon), IRE; 6, Lucky Sky (R Smith); 14, Rodac; 15, Leo Z (D Lampard). group jump-off 1, Marius Claudius; 2, Paramo K (A Voorn); 3, Caliskan (C King); 13, Carlucci. grand prix 1, Labors VDL Edminton (J Vrieling); 2, JPC Modesto (J-M Nicolas), FRA; 3, Chica Bay (P Rassas), US; 8, Mr Springfield. 2-phase 1, Lucky Sky; 2, Stouten’s Lemay (E Tacken), HOL; 3, Norit Loretta. jump-off 1, Corino (B Alvez), BRA; 2, Aboyeur (H Engemann), GER; 3, Robijn VDBH Z; 6, Marius Claudius.

DUSSELDORF CSIA Germany, 18-20 October

speed 1, Catella AW (A Pollmann-Schweckhorst), GER; 2, Nonplusultra (K Offel), GER; 3, Ka Tessa (O Lemmer), GER. jump-off 1, Gandini Bianca (R Pessoa), BRA; 2, Leena (M Beerbaum), GER; 3, LB Scutt (W Melliger), SUI. masters 1, Royal Charmer (M Fuchs), SUI; 2, Preishammer (J Kurten), IRE; 3, Gralsshuter (H-W Johannsmann), GER; 15, Landfurst FCS (M Whitaker), GB. 2-phase 1, Lincolm L (M Merschformann), GER; 2, Gogo Girl (L Gripshover), GER; 3, Lanitop (F Fervers), GER; 4, Cortaflex Machiavelli (W Funnell), GB. grand prix 1, Lord Z (J Whitaker), GB; 2, Damhus Los Del (U Kirchhoff), GER; 3, Aegon Dover (L Diniz-Knippling), BRA; 13, Landfurst FCS. knock-out 1, Woody Woodpecker (C Ahlmann), GER; 2, Heloise Champei (T Hoster), GER; 3eq, Esat (H Diemer), GER & Jolly Jumper (M Bettinger), GER; 5eq, Sunny Top (J Whitaker). speed 1, Duc De St Martin (H Diemer); 2, Landos (D Lynch), IRE; 3, Looping (J Krackow), GER. table C 1, Exquis Rodenburgh’s Nevada (EWillems-Geeroms), HOL; 2, Over The Top (S Horrig), GER; 3, Ragtime Joe (M Bettinger). speed 1, Giorgio 19 (K Schneider), GER; 2, Grand Cherie (N Destree-Kradepohl), GER; 3, GG Lawton (L Steinbruchler), SUI. table C 1, Rhythmik (O Lemmer), GER; 2, Hello Max (G Tillman), GER; 3, Arturo Jun (C Ahlmann). 7/8-y-o 2-phase 1, Charlie Brown (K Offel); 2, Conquest Of Paradiso (H Simon), AUT; 3, Melina (R Pessoa); 7, Nicolette (J Whitaker). 7/8-y-o speed 1, Nivolinus (M Fuchs); 2, Charlie Brown; 3, Acajou (M Merschformann). 7/8-y-o grand prix 1, Nivolinus; 2, Janosch (H Hetzel), GER; 3, Loredor (A Pollmann-Schweckhorst). jump & drive 1, Arturo Jun; 2, Melina; 3, Jolly Jumper.

OSLO CSI-W Norway 18-20 October

2-phase 1, Landata (C Raether), US; 2, Isolde Gosse De Cerisy (D Olsen), NOR; 3, Faro De La Treille (P Freimuller), SUI. World Cup pre-qualifier 1, Goldika (T Hassmann), GER; 2, AK John Z (J Lansink), BEL; 3, Charlottenhof’s Charisma (S von Ronne), GER; 19, Grand Marnier (R Davenport), GB; 20, Fresh Direct Parcival (T Stockdale), GB. accumulator 1, Ecu De Mieukestelt (E Johannessen), NOR; 2, Denver (R Tebbel), GER; 3, Havane De Quincy (R-G Bengtsson), SWE; 9, Fresh Direct Glenwood Springs (T Stockdale), GB. jump-off 1, Verelst Quebec (L Philippaerts), BEL; 2, Loro Piana Kiruna II (G Govoni), ITA; 3, Faro De La Treille (P Freumuller), SUI; 6, Golisco Louviere (R Davenport); 8, Fresh Direct Marleen (T Stockdale). Rikstoto Grand Prix 1, Stella (M Michaels-Beerbaum), GER; 2, Caucalis (K Prudent), FRA; 3, Cyrenaika (T Hassmann); 7, Luc (R Davenport). speed & handiness 1, Charlottenhof’s Athletica (S von Ronne); 2, Hilton (G Gulliksen), NOR; 3, H&M Tamina (M Baryard), SWE; 5, Fresh Direct Glenwood Springs. jump-off 1, Verelst Quebec; 2, Lucky 4 Sum (C O’Connor), IRE; 3, Faro De La Treille; 4, Fresh Direct Marleen. knockout 1, Brokers Caramia (E Johannessen), NOR; 2, Fresh Direct Glenwood Springs; 3eq, Hilton & Isolde Gosse De Cerissy. Land Rover World Cup qual 1, Glasgow (N Dello Joio), US; 2, AK Zandor Z (J Lansink); 3, Equest Carnute (T Velin), DEN; 13eq, Grand Marnier & Fresh Direct Parcival.

SAINT LO CSIA France, 18-20 October

speed 1, Alligator Fontaine (E Navet), FRA; 2, Hameaux D’Arville (G Wathelet), BEL; 3, Quattro (D Demeersman), BEL. speed 1, Marboro (J Vinckier), BEL; 2, Elue De St Simeon (J Epaillard), FRA; 3, Epode De La Rose (G Wathelet). speed 1, clair Des Bois (G Wathelet); 2, clair Des Etisses (L de Azevedo jnr), BRA; 3, Flushing (P Martin), FRA. jump-off 1, Millar (K Vereecke), BEL;2, Quilano De Kalvarie (M Hecart), FRA; 3, Diamant De Semilly (E Levallois), FRA. speed 1, Quattro; 2, Etornella (F Angot), FRA; 3, Emeraude (K Vereecke), BEL. speed 1, Hameaux D’Arville; 2, Alligator Fontaine; 3, Prins Aydin (B Garez), FRA. jump-off 1, Gerfaut D’Helby (B Rocuet), FRA; 2, Fidgie Girl (F Boudant), FRA; 3, True Hero (R Bevis), GB. accumulator 1, Daloubet D’Evordes (C Stauffer), SUI; 2, Windgates Paragon (C Swail), IRE; 3, Irka (J Vinckier). stallion jump-off 1, clair Des Bois; 2, Millar; 3, Galopin De Boele (E Navet); 7, Hosire Des Chaines (R Bevis). sml grand prix 1, Irka; 2, Elue De St Simeon; 3, Platina (D Demeersman); 11, Karina (R Whitaker), GB. grand prix 1, Ueleme (O Jouanneteau), FRA; 2, Clinton (D Demeersman); 3, Dragonne Rouge (P Poletto), FRA.

AARHUS CSI-W Denmark 24-27 October

yng horse 2-phase 1, VDL Groep Mistiek (L van Asten), HOL; 2, Capitol’s Dream (M Kuscher),GER; 3, Lassergut Jumping Jack (T Nagel), GER; 21, Golisco Louviere (R Davenport), GB. 2-phase 1, Nikias (J Philippaerts), BEL; 2, Balaboeska R (J Dubbeldam), HOL; 3, Verelst Krisia (M van Dijck), BEL. speed 1, Loro Piana Kiruna II (G Govoni), ITA; 2, Brokers Caramia (E Johannesen), NOR; 3, Loro Piana Las Vegas (G Govoni); 18, Fresh Direct Glenwood Springs (T Stockdale), GB. yng horse speed 1, Golisco Louviere; 2, Cher (B Nagel), GER; 3, Capitol’s Dream. World Cup pre-qualifier 1, Loro Piana Havinia (G Govoni); 2, Champion Du Lys (L Beerbaum), GER; 3, LB Pompidu (B Mandli), SUI; 22, Landfurst FC (M Whitaker), GB; 26, Grand Marnier (R Davenport). yng horse grand prix 1, Audi’s Sissy VH Gravenhof (E vander Vleuten), HOL; 2, Golisco Louviere; 3, Capitol’s Dream. World Cup qual 1, Gladdys S (L Beerbaum); 2, Baloubet Du Rouet (R Pessoa), BRA; 3, For Pleasure (M Ehning), GER; 13eq, Handel II (M Whitaker). knock-out 1, Willemoes (T Lund), DEN; 2, Graziana (T Hassmann), GER; 3eq, Rajonas (L Raaholt), NOR & Ard Chuan Star (M Vestergarrd), DEN; 9eq, Golisco Louviere. group jump-off 1, Balaboeska R; 2, Landfurst FC; 3, Cyrenaika FRH (T Hassmann); 9, Grand Marnier. table C1, Mullins (T Nagel); 2, Fleron (M Kutscher), GER; 3, Djalisco Du Guet (E Navet), FRA. grand prix 1, Caucalis (K Prudent), FRA; 2, Stella (M Michaels-Beerbaum), GER; 3, Lassergut Chagall (T Nagel); 16, Fresh Direct Parcival (T Stockdale), GB.

CAEN CSIA France, 25-27 October

2-phase 1, Erudite D’Orval (S Lambre), MEX; 2, Devinette D’Elle (B Pignolet), FRA; 3, Elisca Galante (J-M Nicolas), FRA. stallion speed 1, First De Launay (F Angot),FRA; 2, Quirio Van De Heffinck (W Smet), BEL; 3, Hosire Des Chaines (R Bevis), GB. jump-off 1, Lotus (P Delaveau), FRA; 2, Flipper D’Elle (L Goffinet), FRA; 3, Kadorijke (W Smet); 9, Eldorado (V Whitaker), GB. 6-bar 1eq, Gazelle De Madame (J-M Nicolas), Furio De Vimo (R Breul), FRA & Limbo V (A Davies), GB. speed 1, Quiapal (F Cattebeke), BEL; 2, Caluma De Rhuys (J-M Nicolas); 3, Farfadet De Rouet (L Urrea), COL. stallion jump-off 1, Felin Pierreville (C Stauffer),SUI; 2, Hooligan De Rosyl (B Broucqsault), FRA; 3, Elu De La Gallerie (T Anciaume), FRA; 11eq, Hosire Des Chaines. speed 1, Envoye Special (P Delaveau), FRA; 2, Fiji D’Evordes (R Breul); 3, Fidelio Du Thot (T Anciaume). masters 1, Egerie St Loise (T Anciaume); 2, Devinette D’Elle; 3, Mohicano (J-I Rojo), ARG. sml grand prix 1, Capriola Van De Helle (K Cleeren), BEL; 2, Million (M Robert), FRA; 3, Marmer (R Lopez), COL; 9, Mid Time (R Bevis); 14, Tropicana (V Whitaker); 22, Gamble (A Davies). grand prix 1, Eve Des Etisses (H Bourdy) FRA; 2, Flipper D’Elle (L Goffinet), FRA; 3, Daloubet D’Evordes (C Stauffer).

ZUIDLAREN CSIA Holland, 30 October – 1 November

2-phase 1, Indullah T (H Holtus van Triest), HOL; 2, Niolly Prat (J Laseur), HOL; 3, Folle De Lui (M Ashe), US; 7, Rodac (S Rust), GB. jump-off 1, Chica Bay (P Rasas), US; 2, Qerly Chin (C Barbeau), SUI; 3, Ami D’Or (R Vos), HOL; 13, My Lord (E Rust), GB.speed 1, Folle De Lui; 2, Jumping Jack (A Willems), HOL; 3, Speedy De Laubry (V Howley), IRE; 7, Gamble (A Davies), GB; 9, Meruna (E Rust). 2-phase 1, Tinello Corona (A Voorn), HOL; 2, Kor II (R Bril), HOL; 3, Windgates Mystique (C Swail), IRE; 7, Kezeeta (S Rust); 13, My Lord. speed 1, Ginger Watt (D Lennon), IRE; 2, Noilly Prat; 3, Collezione Cesaro Panthera (A Voorn); 4, Limbo V (A Davies); 12, Marius Claudius (R Smith), GB. stallion jump-off 1, Marome (G van Bruggink), HOL; 2, Ever Jarnac De La Bonnette (D Jobertie), FRA; 3, Aegon’s Dover (L Dinoz-Knippling), BRA. jump-off 1, HBC Jacomar (M Houtzager), HOL; 2, Mr Springfield (R Smith; 3, Warrior W (M Wirths), GER. speed 1, Noilly Prat; 2, Landos (D Lynch), IRE; 3, Morning Star (D Maase), HOL; 5, Gamble. 2-phase 1, Marome; 2, Corbay De Labarde (C Barbeau), SUI; 3, HBS Nena (M Houtzager). table C 1, Lucky (R Bril); 2, Lucky Sky (R Smith); 3, Ginger Watt; 6, Captain Wellington (A Davies). jump-off 1, Joel (G van Bruggink); 2, Audi’s Ascke (H Ankarcrona), SWE; 3, Carmen (J Whitaker), GB. 2-phase 1, Lincoln (A Zoer), HOL; 2, Lord William (C Bronfmann), US; 3, Stella VIII (D Oeuvray), SUI; 11, Carmen; 13, Gamble. grand prix 1, Windgates King Koal (C Swail); 2, Tinello Corona (A Voorn); 3, Waitaki (H Hetzel), GER; 14, Limbo V.

DAIRYGOLD INDOOR SHOW, Millstreet, Ireland 31 October-3 November

Open Horse 1, Sculptured (S Breen); 2, Pakko (H Marshall); 3, Wise Crack (S Smith). Dairygold Indoor Derby 1, Gelvin Clover (C McMahon); 2, Cruiseway (F Connors); 3, Gerry Maguire (E Holstein). BDO Simpson Xavier Indoor Speed Derby 1, Springfield Ohio (R Splaine); 2, Millstreet Miss (F Connors); 3, Cavalier’s Choice (J Greene). Dairygold Indoor Grand Prix1, Out of Touch (J Kernan); 2, Killossery Kruisette (Lt D O’Brien); 3, Bornacoola (Capt G Flynn).

You may like...