{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

International SJ Results November ’03


LIER CSI Belgium, 7-9 November

6/7-y-o 2-phase 1, Cardoso Van De Helle (K Cleeren), BEL; 2, Pikachu (K Cox), BEL; 3, Tulipe Van De Heffinck (D McPherson), GB. 2-phase 1, Quasine (D Jobertie), FRA; 2, Lelie (H Smolders), HOL; 3, Jalisco (P-M de Bruijn), HOL; 10, Playboy (E Rust), GB. jump-off 1, Titty De Laubry (G Mattar), BRA; 2, Leo K (N Lenzi), ITA; 3, Tidy (Y Hendrickx), BEL. jump-off 1, Maddock (D McPherson); 2, Orphee (R Hemeryck), BEL; 3, Laiko B (C Lund), DEN. 6/7-y-o 2-phase 1, Unic Van Het Gelut (S Corten), BEL; 2, Cardoso Van De Helle; 3, Arielle (F Galdini), BEL; 5, Tulipe Van De Helle. jump-off 1, Quatro Van Essen (M van Roosbroeck), BEL; 2, Dunja Van Schinau (C Lund); 3, Nisina Van De Wolfsakker (D Jobertie), FRA; 4, Caprigode (C McCarthy), GB. 2-phase 1, Omelli (P-M de Bruyn); 2, Lanthanid (T Lund); 3, Orphee. knockout 1, Orage (N Vrins), BEL; 2, Meruna (E Rust); 3eq, Jalisco & Flambeau (M Ruisbroek), HOL. 2-phase 1, Garmex Z (M Postelmans); 2, Rebecca De Laubry (R Hemeryck); 3, Titty De Laubray. 6/7-y-o final 1, Qualite De Papignies (K Vereeke), BEL; 2, Prozdi (G Janssens), BEL; 3, Orage; 4, Tulipe Van De Heffinck. grand prix 1, Lebora (E Geurts), BEL; 2, Fidelio De Ravel (P Cordon Muro), SPA; 3, Orphee.

VERONA CSIW Italy, 7-9 November

speed 1, Jerry Maguire (R Smith), GB; 2, Hamilton (J-C Garcia), ITA; 3, Askoll Landknecht (B Chimirri), ITA; 6, Pandur (N Skelton), GB. jump-off 1, Loro Piana Nirfan (G Govoni), ITA; 2, Marius Claudius (R Smith); 3, Special Ed (J Henselwood), CAN. World Cup pre-qual 1, Baloubet Du Rouet (R Pessoa), BRA; 2, Loreana (L Nieberg), GER; 3, Camirez B (T Hassmann), GER; 7, Kalusha (R Smith). 2-phase 1, Patchoulit Kesterbeekbos (R Angot), FRA; 2, Queen Z (L Philippaerts), BEL; 3, Platina VD Cumul (D Demeersman), BEL. 6-bar 1, Montender (M Kutscher), GER; 2eq, Dobel’s Cordina (O Becker), GER, Loro Piana Romello (J Ligresti), ITA & Hiver De Kerser (C Barbeau), SUI; 5eq, Jerry Maguire. jump-off 1, Acajou (T Hassmann); 2, Kalusha; 3, Checkmate (M Michaels-Beerbaum), GER. table C 1, Askoll Q Leos Faire (V Chimirri), ITA; 2, Dobel’s Filias (O Becker); 3, Askoll Carrior Des Ajoncs (A Marioni), ITA. World Cup qual 1, Loreana; 2, Dollar De La Pierre (R Angot); 3, AK Caridor Z (J Lansink), BEL; 7eq, Arko (N Skelton); 17eq, Marius Claudius.

VIENNA CSI Austria, 7-10 November

speed 1, Candela NRW (H Engemann), GER; 2, Aster (F Mathy jnr), BEL; 3, Azrael Des Joncs (N Melliger), SUI; 9, Qualite (R Whitaker), GB; 13, Lord Z (J Whitaker), GB. jump-off 1, Impact (D Lennon), IRE; 2, Marien (S Lambre), MEX; 3, Remus First In Seconds (A-M Bauer), AUT. table C 1, Stopke (H Simon), AUT; 2, Nivolinus (M Fuchs), SUI; 3, Aster. Derby 1, Gralshuter (H Johannsmann), GER; 2, Little Gun (H Weinberg), GER; 3, Landprinz (S Szasz), HUN. knockout 1, Renzerin VD Rampaarden (J Billington), GB; 2, Azrael Des Joncs; 3,eq, Santus (M Atzmuller), AUT & Silwa Kassiopaja (H Weinberg). jump-off 1, Canturo (B Alves), BRA; 2, LB Omar (B Mandli), SUI; 3, Potsdam (H Johannsmann). accumulator 1, Lactic Two (J Whitaker); 2, LB Omar; 3, Disco D’Or (E Bicocchi), ITA; 15, Ashley (J Billington). grand prix 1, Sheila (F Sloothaak), GER; 2, Calmero Orion (F Mathy jnr); 3, ET FRH (H Simon).

TORONTO CSIW Canada, 12-16 November

welcome stakes 1, Nicos (I Millar), CAN; 2, Youp (L Howard), US; 3, Hidden Creek’s Pasadena (M Engle), US. speed challenge 1, Rolex Van Berkenbroeck (S Guerdat), SUI; 2, Diamonds Daylight (A Pollmann-Schweckhorst), GER; 3, Royal Future (A Firestone), US. hit & hurry 1, Iceberg (A Firestone); 2, Du Gateaux (M Ward), US; 3, Millcreek’s Marco Taere (Y Candele), HOL; 8, Dobel’s Frechdachs (M Whitaker), GB. World Cup qual 1, Portofino (M Whitaker); 2, Limbo V (A Davies), GB; 3, Goldika (M Ward). jump-off 1, Iceberg; 2, Espresso Thyme (Y Candele); 3, Valentino (I Millar); 5, Gamble (A Davies). gambler’s choice 1, Nicos; 2, Leona (K Cudmore), CAN; 3, Du Gateaux; 4, Dobel’s Frechdachs. speed 1, Portofino; 2, Hidden Creek’s Pasadeno; 3, Rolex Van Berkenbroeck); 8, Limbo V. canine/equine relay 1, Du Gateaux; 2, Iceberg; 3, Hidden Creek’s Pasadena; 4, Gamble’ 6, Dobel’s Frechdachs. Big Ben Grand Prix 1, Sapphire (M Ward); 2, Limbo V; 3, Portofino.

BERLIN CSIW Germany, 14-17 November

speed 1, Djane De Fontenis (G Kubiak), POL; 2, Championesse D’Amazones (M Diederichsmeier), GER; 3, Illusion (J Sprehe), GER. speed 1, Lincoln (A Zoer), HOL; 2, Sails Away (S Numminen), FIN; 3, MacKinley (R-G Bengtsson), SWE. speed 1, Charlottenhof’s Athletica (S von Roenne), GER; 2, Qel Homme (J Sprehe); 3, Grand Cherie (N Destree-Kradepohl), GER. table C 1, Adlantus (L Nieberg), GER; 2, Noble Savage (M Ehning), GER; 3, Lincoln. yng horse speed 1, Laurus (J Kurten), IRE; 2, Quintana (M Diederichsmeier); 3, Fambus (C-O Nagel), GER. World Cup pre-qual 1, Eve Des Etisses (H Bourdy), FRA; 2, Shutterfly (M Michaels-Beerbaum), GER; 3, Anka (M Ehning). puissance 1eq, Liberty Life (C Jager), GER & Djane De Fontenis; 3, Sambo (C Ahlmann), GER. clock 1, Laurius (F Meyer Zu Hartum), GER; 2, Giannina (I Laerdal), NOR; 3, Cata (S Burke), US. Audu ch 1, Eurocommerce Montreal (W Schroder), HOL; 2, Adlantus; 3, Gralshuter (H Johannsmann), GER. speed 1, Bianca D’Amaury (R Pessoa), BRA; 2, Jumex Sport Qredo (H Bourdy); 3, Le Mans (M Beerbaum), GER; 8, Kalusha (R Smith), GB. ybg horse ch 1, For Fun (M Ehning); 2, Ludi (L Beerbaum), GER; 3, Forsyth FRH (T Hassmann), GER. Championship of Berlin 1, Marius Claudius (R Smith); 2, Giorgio (L Nieberg); 3, Eve Des Etisses. World Cup qual/grand prix 1, Equest Carnute (T Velin), DEN; 2, Controe (M Kutscher), GER; 3, Eve Des Etisses. table C 1, Luisa II (M Diederichsmeier); 2, Hella (J Krakow), GER; 3, Amiata G (F Lugge), GER.

STUTTGART CSI Germany, 20-23 November

speed 1, Balaboeska (J Dubbeldam), HOL; 2, Jerry Maguire (R Smith), GB; 3, Calvaro Star (S McIntosh), BUL; 9, Pandur (N Skelton), GB. jump & drive 1, Hollywood (h Engemann), GER; 2, Balaboeska; 3, Godsend Du Reverdy (T Velin), DEN; 4, Haddon House Carlson (M Whitaker), GB. speed 1, Goldfever (L Beerbaum), GER; 2, Authentic (B Madden), US; 3, Leena (M Beerbaum), GER; 7, Marius Claudius (R Smith), GB. speed 1, Balaboeska; 2, Desilvio (B Madden); 3, Tinello Capella (A Pollmann-Schweckhorst), GER. speed 1, Parco (L Philippaerts), BEL; 2, Baloubet Du Rouet (R Pessoa), BRA; 3, Anka (M Ehning), GER. Masters 1, Authentic; 2, Shutterfly (M Michaels-Beerbaum), GER; 3, Partytime (J Dubbeldam). jump-off 1, Candela NRW (H Engemann; 2, Eurocommerce Deaville (W Schroder), HOL; 3, Arioso Du Theillet (S Behring), GER; 4, Fleur Z (M Whitaker), GB. knockout 1, Acajou (T Hassmann), GER; 2, Loro Piana Aramis (R Arioldi), ITA; 3eq, Sambo (C Ahlmann), GER & Flanagane (B Steurer-Collee), GER; 5eq, Haddon House Carlson; 9eq, Kalusha (R Smith). ladies’ Masters 1, Quibell (J Kurten), IRE; 2, Hofgut Liederbach’s Eburovic G (P-L Aufrecht), GER; 3, Argelith Stakkato (E Bitter), GER. accumulator 1, Fine Kiss (T Freitag von Loringhoven), AUT; 2, Camirez B (T Hassmann); 3, Verelst Goliath (L Philippaerts); 7, Abrisca (M Whitaker). grand prix 1, H&M Butterfly Flip (M Baryard), SWE; 2, Parco; 3, Coster (C Ahlmann); 16, Abrisca.

BOIS LE ROI CSI France, 21-23 November

speed 1, Insolante (P Rozier), FRA; 2, Coucou Des Vivreau (M Billot), FRA; 3, Primadonna (P Veniss), BRA. 2-phase 1, Etincelant II (R Sarmento), BRA; 2, Ganache L’Amandour (P Rozier), FRA; 3, Golden De L’Elfe (A Riguet), FRA; 8, Caprigode (C McCarthy), GB. jump-off 1, Eagle Du Bobois (M Billot), FRA; 2, Daloubet D’Evordes (C Stauffer), SUI; 3, Corino (B Alves), BRA. table C 1, Primadonna; 2, Calisco Du Marais (F Pelamatti), FRA; 3, Inquitomea (R-Y Bost), FRA. speed 1, Haria Des Chaines (R-Y Bost); 2, Rianty VD Mosselcentrale (H Melse), HOL; 3, Guepiere (J Bonnet), FRA; 10, Valhalla (G Barton), GB. puissance 1eq, Havane D’Espoir (G Lebon), FRA & Renardos (P Putallaz), SUI; 3, 4 tied; 9eq, Sister Bing (G Barton). accumulator 1, Coucou Des Vivreau; 2, Histoire De Brenne (S Maison), ARG; 3, Hardy Du Mont (H Kamada), JAP. small grand prix 1, Enzo De La Pre (M Blanco), SPA; 2, Rexito Z (C Rivetti), BRA; 3, Gazelle De Mizouar (F Pelametti), FRA; 6, Sister Bing. grand prix 1, Corino; 2, Energie De Bacon (J Vinckier), BEL; 3, L’Amie (P Putallaz).

BELFAST CSI N Ireland, 27-30 November

2-phase 1, Aster (F Mathy jnr), BEL; 2, Jerry Maguire (R Smith), GB; 3, Naomi (S Lambre), MEX. Equestrian Surfaces speed 1, Kalusha (R Smith); 2, Adlantus As FRH (L Nieberg), GER; 3, Boherdeal Clover (Lt D O’Brien), IRE; 5, Tibor (W Funnell), GB; 7, Russel (N Skelton), GB. Four Dee Engineering winning round 1, Marius Claudius (R Smith); 2, Arko (N Skelton); 3, Hermes De Reve (C McMahon), IRE; 6, Cortaflex Machiavelli (W Funnell). Odyssey Arena topscore 1, Ivoor (F Mathy jnr); 2, Cheval M (F Sloothaak), GER; 3, Coronation (J-C Vangeenberghe), BEL; 4, Randi (R Whitaker), GB; 7, Elise (M Armstrong), GB; 8, Lactic Two (J Whitaker), GB; 9, Russel. My Travel Lite speed 1, Royal Charmer (M Fuchs), SUI; 2, Aster; 3, Pandur (N Skelton); 9, Gamble (A Davies), GB. Odyssey jockey pair relay 1, Randi (R Power/R Whitaker); 2, Greenane Diamond (J Murtagh/L Courtney); 3, Lincourt Cavalier (K Whelan/P Smyth). jump-off 1, Marius Claudius; 2, Heritage Fortunas (M Hughes), IRE; 3, Gelvin Clover (C McMahon); 4, Cortaflex Mondriaan (W Funnell); 7, Arko; 8, Limbo (A Davies). Crumley Construction accumulator 1, Lactic Two; 2, Jerry Maguire; 3, Phin Phin (R Bril), HOL; 4, Pandur. Horseware jump-off 1, Russel; 2, Kalusha; 3, It’s Magic Max (P Charles), GB; 9, Qualite (R Whitaker). Wilson’s Auction speed 1, Karina (R Whitaker); 2, Zara’s Pride (P Smyth), IRE; 3, Laurus (J Kurten), IRE; 6, Tibor; 9, Retreats Oakie Dokie (R Maguire), GB. Equestrian Sports Promotion puissance 1, Farceur De Haul (R Breul), FRA; 2eq, XL (H Marshall), IRE, Midnight Call (E Doyle), IRE, Lactic Two, Jerry Maguire, Conduct (C Swail), IRE & Giacomo (R Maguire). Balloo 6-bar 1, Hilton III (A Davies); 2, Jerry Maguire; 3, Katie Riddle (L Nieberg); 4, Randi; 7eq, Giacomo, Lactic Two & Russel. Days Hotel speed 1, Kalusha; 2, Miss Montana (E Tacken), HOL; 3, Retreats Oakie Dokie; 7, Thesaura (M Armstrong); 10, Cortaflex Machiavelli. Newletter Equestrian knockout 1, Lactic Two; 2, Hilton III; 3eq, Edza De St Denis (M Fuchs) & Quito De Luiz (S Vangeenberghe), BEL; 9eq, Tibor & Randi. Envirocare Grand Prix 1, Limbo; 2, Arko; 3, Hermine Imperiale (D Etter), SUI; 5, Marius Claudius; 9, Lord Z (J Whitaker); 10, Two Mills Showtime (R Maguire).

MUNICH CSI Germany, 27-30 November

speed 1, Glenn (A Pollmann-Schweckhorst), GER; 2, Der Lohmann (T Hassmann), GER; 3, Indigo (A Brenner), GER. 2-phase 1, VDL Groep Mistieke (L van Asten), HOL; 2, Arry (R Tebbel), GER; 3, Der Lohmann. yng horse speed 1, Canaille (K Offel), GER; 2, Fambus (C-O Nagel), GER; 3, Portland L NRW (M Kutscher), GER. Audi ch 1, Anka (M Ehning), GER; 2, Gladdys S (L Beerbaum), GER; 3, Capital W (T Schepers), GER. speed 1, Candela NRW (H-H Engemann), GER; 2, Pontifex (L Gripshover), GER; 3, Arry. jump-off 1, Championesse D’Amazones (M Diederichsmeier), GER; 2, Caya (S Burke), US; 3, Sinclaire (C Ahlmann), GER. yng horse final 1, Hermes De St Lois (R Pessoa), BRA; 2, Rainy Day (A Pollmann-Schweckhorst); 3, Oprah (Y Houtackers), HOL. grand prix part a 1, Mynta (H Lundback), SWE; 2, HBC Jacomar (M Houtzager), HOL; 3, Elwood (C-O Nagel), GER. part b 1, Dobels Cento (O Becker), GER; 2, Anka; 3, Argelith Stakkato (E Bitter), GER.

PARIS PORTE DE VERSAILLES France, 28-30 November

speed 1, Verelst Quebec (L Philippaerts), BEL; 2, LB Scutt (W Melliger), SUI; 3, Patchouli T Kesterbeekbos (R Angot), FRA; 5, Fresh Direct Glenwood Springs (T Stockdale), GB. 2-phase 1, Lotus XV (P Delaveau), FRA; 2, First De Launay (F Angot), FRA; 3, Loro Piana Aramis (R Arioldi), ITA; 4, Cabri D’Elle (S Smith), GB. jump-off 1, Tlaloc M (R Angot); 2, Calypso D’Herbier (H Godignon), FRA; 3, Pro Pilot (E Couperie), FRA; 4, Jerome (T Stockdale). speed 1, Fresh Direct Glenwood Springs; 2, Fandzi (H Godignon); 3, Patchouli T Kesterbeekbos. 2-phase 1, Hildon Premier Cru (E Mathe), FRA; 2, Hellraiser Clemence (J Guerra), MEX; 3, Verelst Quebec. winning round 1, Diamant De Semilly (E Levallois), FRA; 2, Jumex Sport Qredo (H Bourdy), FRA; 3, Loro Piana Le Mato (R Arioldi); 8, Cabri D’Elle. speed 1, Landjuwel (R Raitchev), BUL; 2, That’s Life (M Hecart), FRA; 3, Hildon Premier Cru; 4, Landwind (S Smith). grand prix 1, Eve Des Etisses (H Bourdy); 2, Luc (R Davenport), GB; 3, Quilano De Kalvarie (M Hecart).

You may like...