NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 20 May

Charles Owen British Novice 1, Lachouette (J Mincher); 2, Wie Skippy DC Heldenlaan (G Barton); 3, Abriz Z (S Babb). Equimax Discovery 1, Foxhill Banjo (R Lacy); 2, Adams Enigma (R Dabner); 3, Zero Flight (P Brooks). sml open 1, Cruaghs Choreographer (K Wratten); 2, Country Minstral (H Adams); 3, Let’s Dance Nureyev (N Tinworth). Great Leighs Newcomers 1 & 2, Ballyhean & Thingmybob (J Chipperfield); 3, ES Reinout (B Maher). A4 1, Brookend Fuehrer (J Renwick); 2, Pik Junior (k Andrews); 3, Rialto (J Draper). 1.25m 1, Brookend Fuehrer; 2, Pandora III (J Mincher).

BLEWBURY CENTRE Blewbury Oxon 21 May

Charles Owen British Novice 1, Caviar Candy Girl (R Moss); 2, River Child (D Wilson); 3, Orlando Van T Heulden (J Casson). mini grade C 1, Sydney Jive (J Baldwin); 2, Snowleaf (A De Verteuil); 3, Just A Song (L Hudson). Equimax Discovery 1, Molly Shambles (D Dick); 2, Orlando Van T Heulden; 3, Sobranie (A De Verteuil). Great Leighs Newcomers 1, Chinnor Delta (P Crago); 2, Harpers Hill (G Fletcher); 3, Springbok (D Dick). NDS Members Cup 1, Shannon Shore (A Gordon); 2, Palermo lV (L King); 3, Business Like (J Marshall). Horse & Hound Foxhunter 1, Promis (A Thompson); 2, Ping Pong (E Bjorkman); 3, Tre-mence (A Austin). 1.20m 1, Shannon Shore; 2, Kantara VH (H Tredwell); 3, Forban du Thot (J Marshall). 1.30m 1, Forban du Thot; 2, Promised Land (G Fletcher); 3, Ping Pong.

CROCKSTEAD EC Halland, E.Sx, 21 May 2003

Charles Owen British Novice1, Salutaire (T Barker); 2 , Mister Beano (R Gardiner).Gustavii Stud 1m Restricted Open 1, Skippy Royale (J Whibley);2, Prince Concorde (M Barratt); 3, The Roan Ranger (L Kane. Crockstead 1.05m Open 1, My True Blue (L Burchell); 2, Jetaway (C Lewis); 3, Prince Concorde. Newcomers / 1.10m Open 1, Daytona Bay (R Gardiner); 2, Kerplunk (L Burchell); 3, Anderida Anika (R Keevil). Horse and Hound Foxhunter/1.20m Open =1, Daytona Bay (R Gardiner) and Caporetto (S Gosling).

GADLAS FARM Ellesmere, Shropshire, 21 May

Equimax Discovery 1, Orvil (D Quigley); 2, Kildemmock (S Cadwallader); 3, Prince of Diamonds (C Chapman). Great Leighs Newcomers 1, Isadora III (D Morton); 2, Cassius Clay (Z Shelski); 3, Furrows In Clouds (H Price). Horse & Hound Foxhunter 1, Jalisco De Brummes (D Quigley); 2, Raffiness (G Billington); 3, Pop Idol (J Durham). 1.20 Open 1, Gaelic Box OfTricks (P Lamb); 2, Candy Loop (R Bevis).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts 21 May

Great Leighs Newcomers 1, Vina II (R Prater); 2, Clover Grey (G Burchmore); 3, Bajan Blue (S Davies). Horse & Hound Foxhunter 1 & 2, Primeur & Gurruam Crescendo (S Davies); 3, Genius II (P Spivey). 1.25m 1, Concordville (A Lewis); 2, Brookend Fuehrer (J Renwick); 3, Lydmar (M Dorgan). 1.35m 1, Sky Fly (R Hill); 2, Corrodino K (S Reeve-Young); 3, Otage (P Miller). Charles Owen British Novice 1, Meridian Flame (C Gregory); 2, Lowland II (E Brook); 3, Tolo Diamond (J Robinson). Equimax Discovery 1, Pimosa (L Junak); 2, J Vins Mar H (E-J Slater); 3, First Noel (R Pearson). 1m 1, Retreats Walkabout (E Smallman); 2, Eisenhower (R Pearson); 3, Lemar (S Reeve-Young).

NORTHALLERTON EC Yafforth, 21 May

JM Equestrian 1.05m 1, Adel Hage (L Thompson-Storr). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Ferndale Summer (S Blakey); 2, Dovecote Justice (A Cowan); 3, Sedgewick Church (E Wright). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Ferndale Summer; 2, Nouvelle II (E Wright); 3, Trendi (J Barker). 1.25m 1, Kelvedon First Edition (S Blakey). Charles Owen British Novice 1, Spring Equinox (E Wright); 2, Patheral (K Kerr); 3, Westbourne Easy (A Cana). Equimax Discovery 1, Hatheral Celebration (N Robinson); 2, Temple Whatever (J Russell); 3, Libertino (D Mewse).

HERTS COUNTY Redbourn, Herts, 23-24 May

Equimax discovery 1, One Lady R (J Whinnett); 2, Applecroft Skyline (J Day); 3, Idem De Bonfort (S Aston). Great Leighs newcomers 1, Grand Centauer (P Cornish); 2, Vivaldi (S Aston); 3, Caha Sting (J Crippen). Horse & Hound Hoxhunter 1, Jocunda Bay (M Dorgan); 2, Udo Van De Rinkerakka (P Miller); 3, Universal Toyboy (V Pepper). NDS members cup 1, Fallowfield Mr Plod (R Collins); 2, Grandioso Lad (E Hunter); 3, Semi Sonic (L Parnham). IT 1 & 2, Coeur & Cushty (J Renwick); 3, Lactic Two (J Whitaker). Scope B&C 1, Rosgan Irco Dora (J Crippen); 2, Narino (T Gredley); 3, Oliver (D McPherson). 1.25m 1, Genette Kervec (J Crippen); 2, Oakhills Supreme (P Cornish); 3, High Five (C Luycx). open A4 1, Estranged (P Cornish); 2, Southern Major (M Dorgan); 3, Saxony (P Crago).

TALK OF THE NORTH Milnrow, Rochdale, Lancs, 23-26 May

Great Leighs Newcomers/1.10m 1, It’s Quick Star (G Billington); 2, Gracias (P Murphy); 3, Escape II (M Lanni). Horse & Hound Foxhunter 1, Nesko J (A Pacheco); 2, French Gypsy (M Kyle); 3, Larissa (J Popely). 1.20m 1, Dawn Cracker (T Liddle); 2, Aldis Magic (T Knox); 3, Novey III (N Pym). B&C 1, Casiopaya (G Billington); 2, Pall Mall II (A Hamilton); 3, Ogicky (J Whitaker). YR 1.30m 1, Lord Liberty W (R Whitaker); 2, Renzerin VD Rampaarden (J Billington); 3, Jurius (S Heaven). 1.35m 1, Redhill Manta (A Pacheco); 2, Atlantis II (P Murphy); 3, Silvano Van Texelbos (A Hamilton). 1.10m 1, Impressive (L Greenwood); 2, Amber Gold (S Lowther); 3, Papiston (J Popely). Jnr sml 1, New York Skyline (N Pavitt); 2, Touch Of Rust (W Whitaker); 3, Applejax Red Stripe (D Smith). JA trial 1, New York Skyline; 2, Colton Maelstrom (N Sewell); 3, Spottie Dot Com (S Broome). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Bella Star (A Derbyshire); 2, Tinker Two (S Duggan). jnr 1.10m 1, Lynwood Gem (A Derbyshire); 2, Rainbow Times (W Whitaker); 3, Rockies Tough Cookie (J Davison). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Silver King (L Saywell); 2, Elan Mr Charles (S McGee); 3, Woodside Way (K Chevin). jnr 1m 1, Malnor Misty Lad (W Whitaker); 2, Lucky Lady Jane (L Saywell); 3, Lynwood Gem. 128/138cm 1, Tiger Tim (J Whittaker0; 2, Skibbereeen Girl (E Stoker); 3, Grange Sandy (A Pownall). YR 1.30m 1, Jurius; 2, Crown Rhodonite (E Shaw); 3, Snickers (E Fletcher). 1.30m 1, Silk (C Collins); 2, Bailey’s Pion (J Reed-Stephenson); 3, Castillo (P Murphy). 1.25m 1 & 2, Temple Guess What & Waterford Lad (P Barker); 3, Teddy Bear II (A Hamilton). HOYS grade C 1, Tedechine Sept (J Popely); 2, Elegant C (S Clark); 3, C The Bird (C Edwards). jnr sml 1, Garlands Cashman (L Whitehouse); 2, Foxmill Montana (W Whitaker); 3, Caramel II (P Dobby). JA trial 1, New York Skyline; 2, Walmore Diamond Quest (L Whitehouse); 3, Colton Maelstrom. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Bella Star; 2, He’s Just Jasper (D Burrows). jnr 1m 1, Rainbow Times; 2, Grange Sandy; 3, Cat Balou (H Usher). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Master Collier (S Needham); 2, Cat Balou; 3, Malnor Misty Lad. 128/138cm 1, Necta Peebles (J Davison): 2, Dreamtime Outlaw (Z Wilson); 3, Bugsy Malone (J Whitaker). Great Leighs Newcomers 1, Jezu (T Newman); 2, Gert (A Pacheco); 3, Look At Me(M Marsh). 1.10m 1, Hollywood (C Nicol): 2, Panama Franco (A O’Neill); 3, Paradis (T Newman). Horse & Hound Foxhunter 1, Digital Diamond (L Baxter); 2, Lucky Moon II (P Howard); 3, Ulrich (B Twomey). 1.25m accumulator 1, Decoded (M Watson); 2, Teddy Bear II; 3, Pagena (B Twomey). IT 1, Colour of Life (E Whitaker); 2, Onarco (J Whitaker); 3, Halifax (C Collins). jnr sml 1, Savy Mill (J Whitaker); 2, Tigerwood (P Dobby); 3, A Touch Of Rust. JA trial 1, Colton Maelstrom; 2, Bowes Gunsmoke (L Wade); 3, New York Skyline. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Golden Bear (R Bayliss); 2, Pop Idol (O Evans). jnr 1m 1, Germonie (C Smith); 2, Mystic Starlight Express (G Whitaker); 3, Mars Kyfe Jake (ESnape). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Misty Day (L Mellor); 2, Cat Balou; 3, Master Collier. jnr 1.10m 1, Germonie; 2, Master Manouvre (D Neilson).