PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 31 March

Charles Owen British Novice 1, Opus II (S Livesey); 2, Dark Therapy (R How); 3, Catweazel (S Reeve-Young). Equimax Discovery 1, Flush Harry (C Cawdron); 2, Quirien Z (P Miller); 3, Verbona VZ (J Whinnett). Great Leighs Newcomers 1, Noir Et Blanc (R Buck); 2, Clarissa’s Liquid Gold (K Varley); 3, Otsem (R Reeve-Young). 1.10m 1, Postage Stamp (C Cawdron); 2, Ridgeside Destiny (E-J Slater); 3, Mischievous (A de Bearn). Horse & Hound Foxhunter 1, Noir Et Blanc; 2 & 3,, Udo Van De Rinkerakker & Vahagn De Lorana (P Miller). 1.25m 1, Oakhill Supreme (P Cornish); 2, Corodino K (S Reeve-Young); 3, Booco (C Nash). 1.30m 1eq, Oakhill Supreme & Corodino K; 3, Booco.

TALK OF THE NORTH Rochdale, Lancs,1 April

1.25m 1, Temple Guess What (P Barker); 2, Randi (R Whitaker); 3, Gamble (A Davies). 1.35m 1, Blue Chip Kildalton Lad (P Barker); 2, It’s Magic Max (K Shore); 3, Limbo (A Davies).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 2 April

Charles Owen British Novice 1 & 2, Calypso Fantastique & Calypso Inspiration (S Lundh); 3, Temple Frontline (L Mahaffey). Equimax Discovery 1, Turbo Lad (K Grimster); 2, Calypso Light (S Lundh);3, Simply Ali (K Grimster). 1.05m 1, Little Miss Carnival (J Whinnett); 2, Ofelia (S Livesey); 3, 2D Frost (P Adams). 1.15m 1, Ofelia; 2, Original Way (P Miller); 3, Chalice II (S Reeve-Young). 1.25m 1 & 2, Chalice II & Chief Trooper (S Reeve-Young); 3, Nobody (H Kane).

ADDINGTON EC Addington, Bucks, 3 April

90cm open 1, Duplo (C Webley); 2, Luito B (A Christey); 3, Royal Dutch Delight (J Englishby). Bucks Beginners 1, five tied. 1.05m open 1, Technic (M Keen); 2, M.G.S. Classic (M Jay); 3, Lummel (A Heath). 1.10m open 1, Beechfield Triton (E Mcglynn); 2, Celano (T Goode); 3, Genesis Rz (K Acaroglu). H&H Foxhunter/1.20m open 1, Oriental II (G Slater); 2, Beechfield Triton (E Mcglynn).

FOREST EDGE EC Swaffham, Norfolk, 4 April

Charles Owen British Novice 1, Ratida (J Egmore); 2, Crackenthorpe joie De Vivre (B Harris); 3, Ashmore Reef (FButler). Equimax Discovery 1, Curvet (C Ellis); 2, Whisting Wally (J Ward); 3, Crackenthorpe joie De Vivre. 1.05m Open 1, Ferndale Cock-A-Hoop (J List); 2, Symphony Red (A Peruzzi-Smith); 3, Clover Lane (J Ward). 1.10m Members/Newcomers 1, Rusedski (L Newson); 2, Juno’s Last Edition (A Peruzzi-Smith); 3, Pikko (J Egmore). 1.20m Open/Foxhunter 1, Symphony Red (A Peruzzi-Smith); 2, Juno’s Last Edition (A Peruzzi-Smith); 3, Ferndale Cock-A-Hoop (J List).

GLENEAGLES EC, Auchterarder, Perthshire, 4 April

discovery 1, Distinctly Different (S Gilzean); 2, Statesman (L Swain); 3, Duval (C Blackburn). Scottish amateur qual 1, Uptown Girl (T Nicholson); 2, No Telling (F Burgoyne); 3, Modetia (H Forrest). newcomers/futurity classic 1, Milton Opus (A Hamilton); 2, Murphy’s Toddy (E Gilbert); 3, Iver (J Dawson). Foxhunter 1, Iver; 2, Volano (A Craig); 3, It’s Another (V Winter). 1.25m 1, Teddy Bear II (A Hamilton); 2, Olita II (J Gate); 3, Harlequin Sunset (A Craig). RHS B&C 1, Pall Mall H (A Hamilton); 2, Donna Z (J Dawson); 3, Uber (A Spalding). 5 Apr: discovery 1, Newparks Gerani (A Field); 2eq, Kamee (S Stevenson) &Anique Spot On (H Forster). newcomers/futurity classic 1, Mystical Magic (J Smith); 2, Connelly (D Shaw); 3, Tanart Van De Elshoeve (P Argo). Foxhunter/ braveheart qual 1, It’s Hogmanay (I Warnock); 2, Silly van Het Vijverbos (J Raeside); 3, Distinctly Different. 1.25m 1, Kelso Billabong (L Jamieson); 2, Teddy Bear II; 3, Here’s Jack (D Duffin). B&C 1, Hi Regard (G Hutton); 2, Gazette Manciase (D Taylor); 3, Ngauruhoe (S Low-Mitchell). 1.40m ch 1, Silvan VanTexel Bos (A Hamilton); 2, Travis Roma (L Johnstone); 3, Ludwig H (A Hamilton). 6 Apr: discovery ch 1, Distinctly Different; 2, Connelly; 3, Omagh Darlin (S Low-Mitchell). 1.05m 1, Toyboy Town (L Cecchini); 2, Scarlet O Hara III (N Sheard); 3, Statesman. futurity classic ch 1, Milton Opus; 2, Connelly; 3, It’s Hogmanay. braveheart classic ch 1, Pall Mall H; 2, Highland Paganini (K Fitzgerald); 3, Iver. 1.25m ch 1, Here’s Jack; 2, Hunter’s Level (J Brogan); 3, B Dynamic (R Brady). grand prix 1, True Braveheart (M Young); 2, Donna Z; 3, Harlequin Sunset.

ROWALLAN AC, Fenwick, Ayrshire, 4-6 April

1m jnr 1, Colour Code (C Mowbray); 2, Wizzadoras Dream (C McNaughton); 3, Rolly (M Reed-Stephenson). 1.10m jnr 1, Toleman Express (J Newnham); 2, Overnight Sensation (K Scott); 3, Ceefax (C McNaughton). 128cm/138cm 1, Colour Code; 2, Lakeland Little Cracker (J Drummond). jnr open 1, Weavers Legacy (J Ward); 2, Street Angel (J Kirk); 3, Spot The Lady (J Ward). 5 Apr: jnr British novice ch 1, Live Sparks (E Proudfoot); 2, Nimbus (G Taylor); 3, Little Toppa (T Cassells). 90cm jnr 1, Grey Guy (J Harland); 2, Bronwyn’s Bright Idea (L Beattie); 3, Silver Wonder (C Miller). jnr newcomers ch 1, Ceefax (C McNaughton); 2, Flying Chance (L Beattie); 3, Tick Tock Two Tone (J Newnham). jnr Foxhunter ch 1, Blue Monday (J Newnham); 2, Flying Chance (L Beattie); 3, Riversdale St Emilion (J Ward). national 128cm 1, Kosmic Kate (E Bell); 2, Sligo Lucky (C Miller); 3, Flinor Songbird (E Stoker). national 138cm 1, Colour Code; 2, Guinness Special (D Neilson); 3, Lois Dubh (H Haig). jnr intermediate1, Loobeen Shamrock (A Mizon); 2, Spot The Lady; 3, Mr Swampy (D Smith). 6 Apr: restricted small pony ch 1, Ginger Nut Jester (L Beattie); 2, Red Wharf Bobby (R Modlin); 3, Bwilfa Bonnie (R Modlin). 90cm jnr ch 1, Grey Guy; 2, Silver Wonder; 3, Flinor Songbird (E Stoker). 1m jnr ch 1, Colour Code; 2, Guinness Special; 3, Extra Bound (J Kirk). 1.10m jnr ch 1, Colourwood Colando (J Harland); 2, Weavers Legacy; 3, Stainsby Top That (L Hutt). 128cms ch 1, Willowthe Wisp II (J Smith); 2, Flinor Songbird; 3, Sligo Lucky (C Miller). jnr intermediate ch 1, Mr Swampy (D Smith); 2, Loobeen Shamrock; 3, Master Bill (L Hutt). national 138cms ch 1, Willbound (J Drummond); 2, Guinness Special; 3, Lois Dubh. jnr open ch 1, Street Angel; 2, CJ’S Kemosabi (A Mizon); 3, Applejax Red Stripe (D Smith).

WALES & THE WEST Crick, Monmouthshire, 4-6 April

Charles Owen British Novice 1, Dutch Jewel (S Hacker); 2, Cruising Mickey Finn (J Maslin); 3, Kamel De Garred (S Lane). Equimax Discovery 1, Crown Glory (M Edwards); 2, Orlando’s Princess (A Collins); 3, Maximum Deal (H Marsh). Great Leighs Newcomers 1, Galan De Rhetorie (J Rothstein);2, Touch Of Clover (R Faulkner); 3, Chakotay (E Eynon). Horse & Hound Foxhunter 1, Ireland’s Hope (C Metcalfe); 2, Patries (T Dunn); 3, Ideal De Mazure (D Morton). Dodson & Horrell 1m 1, Hometime (R Pearson); 2, Rodeo Star (J Peake); 3, Ashroe Clover (Z Phillips). NAF 1.05m 1, Hopes For Guy (C Metcalfe): 2, Swankey Lady (M Lilley); 3, Just Tommy (T Foot). 1.20m 1, Xplode (J Bowman); 2 & 3, King Murphy & JGE Nenagh (G Burchmore). B&C 1, Miss Opal (D Morton); 2, Picton Prima Donna (E Eynon); 3, Skerne Skytality (D Morton). Paul Under-16 1.20m 1, My Lego Man (Z Phillips); 2, Patries; 3, Equim Du Plessis (H Paul). Sportsman 1.25m 1, It’s Mine (D Morton); 2, City Guy (A Davies); 3, Cash Back (DMorton). Fusion Electrical/Sea Shell Aquariums 12 & Under 1, 10 tied. Jump for Joy Training 1, 8 tied. 138/138cm 1, Mr Blue (J Sawyer); 2, Campus (Z Adams); 3, Indian Luck (B Gould). Cushionbed Jnr 1.05m 1, Finnegans FancyFred (T Page); 2, Ausdan Klavy (M Edwards); 3, Cappagh More (E Nuttall). Oakley 148cm 1, Walmore Diamond Quest (L Whitehouse); 2, Island Greengrass (H Paul); 3, Batman (L Whitehouse). BEIB Jnr British Novice 1, Irish Paddy’s Star (S Cornwell); 2, Wyrehull Brandy Snap (S Oliver); 3, KM Bronze (C Mitchell). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Cottage Celeste (A Cole); 2, Little Craft (D Stanbridge); 3, Mr Sanco (E Farr). jnr members cup 1, Highfields Sir Hugo (L Whitehouse); 2,Frankie’s Ace (A Cole). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Fayre Dinkum (G Talbot). 5 Apr: Charles Owen British Novice 1, Megan V (H Rees); 2, Isadora (D Morton); 3, Skyboy’s Magic Mouse (D Price). Equimax Discovery 1, Megan V; 2 & 3, Vivaldi & Royalton (S Aston). Great Leighs Newcomers 1, Galan de Rhetorie; 2, Ballinteskin Laughton’s Flight (E Eynon); 3, Reflection (P Scandrett). Horse & Hound Foxhunter 1, Wave (R Hook); 2, Patries; 3, Equim Du Plessis. Dodson & Horrell 1m 1, Cooking With Floyd (C Watts); 2, Sucre D’Orge (C Gibbs); 3, Hometime. NAF 1.05m 1, Sonic Ace (M Brake); 2, Petite Papoose (H Griffiths); 3, Gina G (M Brake). Jump for Joy 1.15m 1, Blacklands Romulus (C Marsh);2, JGE Nenagh; 3, King Murphy. Scope B&C 1, Skerne Skytality; 2, Brimley’s Fedora (J Maslin); 3, Celtic Endeavour (H Rees). Thurlstone Hotels Under-18 1, Darcline (T Dunn); 2, Lucky Lips (A Brown); 3, Ashroe Clover. 1.30m ch 1,Cynfig Showtime (E Eynon); 2, Laughton James (C Baker); 3, Bourien (L Whitehouse). 128cm 1, Hollyoaks (D Willett); 2, Pepsi Girl (B Mantel). 138cm 1, Mr Blue; 2, Campus; 3, Fortridge Napoleon (H Thomas). Fusion Electrical/Sea Shell Aquariums 12 & under 1, 21 tied. Jump for Joy Training 1, 17 tied. Cushionbed 1.05m 1, Snorter (L Fishwick); 2, Maverick’s Chance (S Holroyd); 3, Stormy Affair (J Swambo). Oakley 148cm 1, Walmore Diamond Quest; 2, Wandering Celt (H Paul); 3, Prize Lady (L Mantel). BEIB Jnr British Novice 1, Cottage Celeste; 2, Irish Paddy’s Star; 3, Tara’s Frost (L Dowding). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Cottage Celeste; 2, Celtic Moondancer (L wade); 3, Little Craft. jnr members cup 1, Desert Secret (L Whitehouse); 2, Frankie’s Ace; 3, Willowpark Skywalker (L Mantel). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Cappagh More; 2, Ausdan Clavy. 128/138cm 1, Finnegan’s Fancy Fred; 2, Dawn Flame (Z Adams); 3, Midnight Man (G Horsley). 6 Apr: Charles Owen British Novice 1, Isadora; 2, Talhaearn Org (K Yeo); 3, Jaloop (E Barker). Equimax Discovery 1, Abi’s Eternal Flame (C Morris); 2, Miss Undecidable (N Merritt); 3, VIP What’s This (B Verning). Great Leighs Newcomers 1, Galan de Rhetorie; 2, Clonterm Easy Go (L Elkins); 3, Reflection. Horse & Hound Foxhunter 1, Millstreet Sir (C Morris); 2, Dean Dally (L Hales); 3, Mulloughdrin Diamond (S Lane). Dodson & Horrell 1m 1, Bartonfield Duet (J Price); 2, Oneida Imp (B Moore); 3, Serdodie (B Comb). NAF 1.05m 1, Castletown Flight (A Parry-Jones); 2, Twilight Tracker (K Blandford); 3, Oneida Imp. 1.20m members cup 1, JGE Nenagh; 2, My Lego Man; 3, Springtime (K Tropp). Paul Under-16 1.20m 1, Equim Du Plessis; 2, Silver Moon Shadow (Z Phillips); 3, Call My Bluff (S Broome). Toggi 1.25m Grand Prix 1, Voodoo Man (S Hedges); 2, Picton Prima Donna; 3, City Guy. 1.35m 1, Chain Reaction; 2, Britney (M Broome); 3, Norlando (L Hales). 128cm 1, Indian Luck. 138cm 1, Campus; 2, Fortridge Napoleon; 3, Mr Blue. Fusion Electrical/Sea Shell Aquariums Under-12 1, 14 tied. Jump for Joy Training 1, 13 tied. jnr 1m Derby 1, Sorcerer’s Apprentice (S Oliver); 2, Hot Copper (E Farr); 3, Stormy Affair. Cushionbed Jnr 1.05m 1, Maverick’s Chance; 2, Riverside Dream (G Horsley); 3, High Spec (E Akers). Oakley 148cm 1, Prize Lady; 2, Island Greengrass; 3, Bowes Gunsmoke (L Wade). BEIB Jnr British Novice 1, A White Knight’s Tale (L Standbridge); 2, Danny’s Dream (V Best); 3, Mr Brillagh Tastic (S Ranson). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Cottage Celeste; 2, Chems Endeavour (C Lowther-Harris); 3, Joey’s Delight (J Williams). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Zander Klein (A Cole); 2, Ausdan Klavy.

PREMIER STALLION GALA Aldenham, Herts, 5 April

Nutri Science 4-y-o 1, 7 tied. Top Spec 1.10m 1, Hamilton III (Sire: Siprano/damsire: Alentour/Studbook grading: AES/SHB GB) (J Clee); 2, Dolf (G Cashmore); 3, Prince L (Concorde-Amethist/AES) (G Williams). New Priory Stud 5-y-o 1, Caretino Glory (Cheenook-Glorieux/AES) (J Clee); 2, Rolex (Garanco-Concorde) (H Luck); 3, Grand Centauer (Centauer Z-Grand Canyon/AES) (P Cornish). Supporters of British Breeding Best British-Bred Hamilton Tropics (Hamilton III-Tropic Star/AES) (J Clee). Glebe Farm Stud 1.20m 1 & 2, Omiro (Olympic Ramiro-Etretat/AES) & Unbelievable Darco (Darco-Grandeur/AES/SHB GB) (J Clee); 3, Pauldary’s Romeo (Racot-Chopstick/AES) (P Filer). Dodson & Horrell/Owners Aloud Small Grand Prix 1, Lucky Sky (AES) (J Hogg); 2 & 3, Titus Van Euvebreake (Capital-Lys De Darmen/AES) & Insider (Darco/AES) (G Williams). Owners Aloud Grand Prix 1 & 2, Randi (Ramzes III-Stanley/AES) & Quinten II (Darco-Guinolet/AES) (R Whitaker); 3, Nederland F (Holland-Ramiro Z/AES/SHB GB) (J Clee).

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, West Sussex, 5-6 April

Charles Owen British Novice 1, Sonconcorde (K Willard); 2, Prince Charming (E Lovett); 3, Tommy Thumb (C Franks). Equimax Discovery 1, Wild Imagination (G Talbot); 2, Rookwood Oliver (G Elson); 3, Jack Of Hearts (S Rejbakoz). 1.05m 1, Brindisi (H Morris); 2, Rapidash Pokemon (Z Newhouse); 3, Wrens Obana Blue (L Moss). Great Leighs Newcomers/NDS Members Cup 1, Octopus (J Philips); 2, Ozatown (L Long); 3, Pablo (M Dorgan). 1.15m 1, Concordedor (K Willard). 1.25m 1, Southerns Major (M Dorgan). 6 Apr: sml pony 1, Tullibards Bomber (J Emblen); 2, Major Sharpe (G Talbot). BEIB Jnr British Novice 1, Topstar Surprise (C Howell); 2, Coral Twilight (J Wood). 1m jnr 1, Major Sharpe; 2, BJ Blackjack (L Berryman). Blue Chip Jnr Newcomers/Scope Jnr Progressive 1, Brownie Cracker (D Newman); 2, Night & Day (L Pheasant); 3, Fayre Dinkum (G Talbot). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/Scope Jnr Adventurer 1, Fayre Dinkum; 2, Lovya Longtime (L Bunn); 3, Mertagh Eros (G Elson). Scope jnr 1.15m 1, Knockbeg Westbury (L Pheasant); 2, Night & Day; 3, CK Sandstorm (G Talbot).

WINDSOR PARK EC Windsor, Berks, 5-6 April

1.05m open 1, Derreen Rose (J Potter); 2, Toy Town (A Austin); 3, Waikato River (K Honey). Great Leighs Newcomers 1, Two D Frost (P Adams); 2, Pauldarys Joylasso (J Kenny); 3, Bally Brack (A Austin). Horse & Hound Foxhunter 1, The Big Chocolate Smartie (S Sayers); 2, Pembridge Avochs Shannon (M Farmer); 3, Sir Clinton (J Potter). URL Stable Express 1.25m Open 1,Miss Fifi (K Brown); 2, Platinum (K Brown); 3, Cocoon II (D Mattock). 1m open 1, Lady Elvira (A Sunthanker); 2, Vex Red (S Moore); 3, Step On It II (K Preston). Equimax Discovery 1, Bally Brack (A Austin); 2, Mr Schnitzel (M Butter); 3, Lemon Jelly (L Bolsover). 1.15m open 1, Pimpernel (A Austin); 2, Killarney Hero (T Hedges); 3, Matches Magic Milly (S King). Charles Owen British Novice 1, Gentract Options On a Whim (S Graham); 2, Chartlerlands Teddy Edward(J Davies); 3, Gentle George (B Smith). JGE Commercials Ltd Bucks Beginners 1, five tied. Great Leighs Senior Newcomers 1, Retreats Orrina (K Doyle); 2, Two D Frost (P Adams); 3, Pauldary’s Magenta (J Kenny). Horse & Hound Foxhunter 1, Lets Go (A Austin); 2, Pauldary’s Magenta (J Kenny); 3, Tender Emotion (J Halim). Scope B/C Champ Q 1, No Doubt (J Crippen); 2, Lets Go (A Austin); 3, Cantanova (J Harris). national 1.30m open 1, Go (A Austin); 2, Laura’s Choice (G Fletcher); 3, R J Imagine (L Fogerty). Charles Owen British Novice 1, Roncorde (S Mercer); 2, Rock Tango (S Harper); 3, Market Update (A Royal). Equimax Discovery 1, Jungle Drum (J Crippen); 2, Clover Dancer (J Smith); 3, Mr Schnitzel (M Butter). 1.15m Open 1, Ewerbys Rio III (S Bardell); 2, Killarney Hero (T Hedges); 3, Magnum III (S Bardell). BEIB Jnr British Novice 1, Sandleas Midnight Dancer (S Myson-Davies). Blue Chip Feed Balancer Jnr Newcomers 1, Enchanting Carousel (H Bruce). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m open 1, Ossie Bear (H Jenkins); 2, Lady Jigs (S Goding); 3, Mayfair (G Broughton-Pipkin).

BLEWBURY CENTRE, Blewbury, Oxon, 6 April

British novice 1, Bay Rhapsody (K Thrower); 2, Merlin’s Secret (T Baillie); 3, Billy Roan (E Ashworth). jnr novice 1, Longstone Choir Master (L Tate); 2, Star Image (K Oliver); 3, Pembroke Girl (T James). jnr newcomers/jnr progressive 1, Irish Chocobloc (S Powell-Brent); 2, Clear Water Beaver (T Restoriche); 3, Apache Cloud (S Nichols). sml jnr open 1, Irish Rosebud (K Brooks); 2, Little Irish Amber (E Ashworth); 3, Ballykissangel (N Pavitt). jnr Foxhunter/jnr adventurer 1, Irish Rosebud; 2, Willoway (S Frost); 3, Simply Rosie (E Ashworth). jnr members cup/jnr 1.15m select 1, Short Step (H Arnold); 2, AJ’s Dibberford Irish (J Davis); 3, Its Shenanigans (A Williams). jnrintermediate 1 & 2, Another Dollar & New York Skyline (N Pavitt); 3, AJ’s Dibberford Irish.

OVERTON GRANGE FARM Smallwood, Cheshire, 6 April

Charles Owen British Novice 1, Mystical Merlin (C Miller); 2 & 3, My Ted & Clear Crystal (J Watson). Equimax Discovery 1, Hello Motto (C Shepherd); 2, It’s The Mighty Midget (M Lewis); 3, Helsinki (C Shepherd). 1.05m 1, Simba’s Pride (C Collins); 2, Little Harvey (S Dix); 3, Haughton Rupert (C Thompson). Great Leighs Newcomers 1, Fantasie (A Bratt); 2, Pleunie (S Ryan); 3, Glenwoody (S Hambleton). 1.10m 1, Nethermuir Aztec (C Collins); 2, Croft Latiffia (J Garton-Pope); 3, Lowhill Jester (A Horan). BEIB Jnr British Novice 1, Grannagh Kristin (C Miller); 2, Master Oliver (S Hancock); 3, Mufasa (S Withington). 90cm jnr 1, His Nibs (S Costello); 2, Forever Katie (S Locker); 3, Playmate Whizz (A McKain). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Parkgate Snowstorm (K Clarkson); 2, Elan Mr Charles (S Magee); 3, Lady Gallaway (E Porter). 1m jnr 1, Kick The Clouds (S Magee); 2, Forever Katie. national 128cm 1eq, Playmate Whizz & Flickers Fortune (A McKain). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Mountain Ranger (D Jolliffe); 2, Elan Mr Charles; 3, Lady Gallaway. jnr 1.10m 1, Hawkswood Madrid (S Magee).

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts, 6 April

British novice 1, Take A Chance (K Norton); 2, Bacches (T Vance); 3, Siberian Storm (N Cooper). discovery 1, Calypso Inspiration (S Lundh); 2, Take A Chance (K Norton); 3, Hamilton’s Star (E McLelland). 1.05m 1, Donna Bonita III (L Phillips); 2, Little Miss Carnival (J Whinnett); 3, Happiness (K Green). 1.15m 1, China Drum (N Boulter); 2, Golden Pele (P Spivey); 3, Beechfield Triton (E McGlynn). 1.25m 1, China Drum; 2, Singita (P Spivey); 3, Chief Trooper (S Reeve-Young). 9 April: Foxhunter 1, Galan De Rhetoric(J Rothstein); 2, ES Premium (B Maher); 3, Iquem De Plessis (H Paul). national 1.25m 1, Gold Horizon (A Lewis); 2, Tom Boy (K Brown); 3, Lydmar (M Dorgan). 1.35m 1, Vento (B Maher); 2 & 3, Cushty & Coeur (J Renwick). British novice 1, Lady In Red (M Dorgan); 2, Robin Hood III (N Fiddes); 3, Baccara Z (B Johnson). discovery 1, Vivaldi (S Aston); 2, Take A Chance; 3, Tswalu (P Spivey). newcomers 1, Tswalu; 2, Randaletto (N Fiddes); 3, Royalton (S Aston).

STAINSBY GRANGE EC Thornaby, Cleveland, 6 April

Charles Owen British Novice 1, Athletik (R Ledford); 2, Spasmodically Salopian (J Hardy); 3, Harry The Spider (K Stonehouse). Equimax Discovery 1, Hale Bop (S Russell); 2, Ginger Connors (V Allen); 3, Highling Masquerade (R Reay). 1.10m 1, Ferndale Summer Breeze (S Blakey); 2, Gibside Sarleen (A Mills); 3, Legal Jaguar (S Nurse). Great Leighs Newcomers 1, Dovecote Justice Prudence (A Cowan); 2, Temple Corrona (P Barker); 3, Patricia II (K Leak). NDS Members Cup 1, Temple Norma (S Brash); 2, Ferndale Summer Breeze; 3, Seacroft Lad (D Harland). 1.25m 1, Stainsby Sponeck (J Tanfield); 2, Temple Croesus (P Barker); 3, Stainsby Don Edwardo (J Tanfield). 1.20m 1, Ferndale Summer Breeze; 2, Ted’s Way (D Harland); 3, Nixion (K Leak). Horse & Hound Foxhunter 1, Clover Classic (J Russell); 2, Quayside Castle Natique (J Dixon).

SYKEHOUSE ARENA Sykehouse, S Yorks, 6 April

Nursery Stakes 1, Forever Penny (R Gunn); 2, Emmersbrook Rosella (G Whitaker); 3, Sisco Kid (K Adams). Small Pony Open 1, Royal Declan (A Valks); 2, Tiger Timms (J Whitaker); 3, Grains Sandy (A Pownall). 128/138 Handicap 1, Golden Fortune (A Valks); 2, Bowes Springbock (J Flannigan); 3, Simptico (M Sampson). National 138 Q 1, Grey Palace (J Whitaker); 2, Golden Fortune (A Valks); 3, Nectar Pebbles (J Davison).Jnr British Novice 1, Whispa II (C Hill); 2, Hutton Ambo Gemini (J Thompson); 3, Cecilia (I Roe). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Irish Builder (J Elliott); 2, Western Andy (H Davies); 3, Chocolate Supreme (R Hughes-French). Jnr 1mOpen 1, Cider Sue (L Saywell); 2, Kentucky Blue (T Whitaker); 3, Red Hot Basil (M Sampson).