{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BSJA results 28 October-3 November

AES STALLION GRADING & JUMPING SHOW Braintree, Essex, 1-3 November

ARENA UK Grantham, Lincs, 1-3 November

BLEWBURY CENTRE Blewbury Oxon, 3 November

CROCKSTEAD PARK EC Halland, East Sussex, 31 October

CROCKSTEAD PARK EC Halland, East Sussex, 3 November

EXETER EC Poltimore, Exeter, 2-3 November

HAND EC Clevedon, Avon, 3 November

HURSTBOURNE EC 2 November

KINGSTON MAURWARD Dorset, 3 November

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 2-3 November

MEDSTEAD GRANGE EC Alton, Hants, 3 November

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 29 October

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 3 November

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 28 October

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 1-3 November

SOUTH VIEW Winsford, Cheshire, 2-3 November

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 3 November

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 28 October

Charles Owen British Novice 1, Delano (S Aston); 2, Miss Vincent (N Pirie); 3, Luke Skywalker (D Cummin). Great Leighs Newcomers 1, Lanique (T Allin); 2, Noir et Blanc (R Buck); 3, Chilterns Gemstone (J Dawson). 1.10m Open 1, Irish Town Party; 2, Pouka’s Knight (J Crippen); 3, Quandalero. Horse & Hound Foxhunter 1 & 2, Tulip & Rockstar (P Charles); 3, Puidam (T Allin). 1.25m open 1, Finns Flight (L Pavitt); 2, Lacanda (L Williams); 3, Corodino K (S Reeve-Young). 1.30m Open 1, Make Haste (L Pavitt); 2, Corrada (P Charles); 3, Magic Man (S Aston).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 29 October

Charles Owen British Novice 1, Magical Merlin II (A Harris); 2, Zero Flight (P Brooks); 3, Delirious (A Adair Springett). Equimax Discovery 1, Fervour (S Stevens); 2, Magical Merlin II; 3, Let’s Dance Nureyev (N Tinworth). 1.05m 1, Irish Town Party (J Whinnett); 2, The Procrastinator (T Westron); 3, Dextrous (J Kochman). Great Leighs Newcomers 1, Cruising Attitude (A Clutterbuck); 2, Cool Kelda (N Ward); 3, Westpoint Ryam (I Aguado). 1.10m 1, La Borboletta (L Abraham); 2, Platinum (K Brown); 3, Odine (A Clutterbuck). Horse & HoundFoxhunter/1.20m 1, Platinum; 2, Huit De Coeur (J Burgess); 3, Medrano (S Harvey).

CROCKSTEAD PARK EC Halland, East Sussex, 31 October

jnr 85cm 1, Jordy My Destiny (E Belcher); 2, Gables High Flying Fike (C McKee); 3, Clewbay Pearl (E Belcher). BEIB Jnr British Novice 1, Diego Flow (E Palmer); 2, Duggans Silver Sky (A Hollett); 3, Little Tiggywinkle (H Mason-Pearson). Blue Chip Jnr Newcomers 1, PJ St Tropez (EJ Moore); 2, Diego Flow; 3, Little Tiggywinkle. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/ 1.10m 1, 2 & 3, Oakhurst Showman, PJ Grease Lightning & PJ St Tropez (EJ Moore).

AES STALLION GRADING & JUMPING SHOW Braintree, Essex, 1-3 November

Approved: P Filer & D Johnson’s Carl; J Lister’s Cavalier Z; S Lamb’s Papachico; C Whitaker’s Quinten; J Reader’s Titus van Euvebraeke; Brendon Stud’s Caretino Glory; Mrs Hanley’s Utah; T Corsa’s Royal Rose; D McPherson & A Saywell’s Shearwater Olivier. Licensed: H Tronbiseck’s Lenski; G Williams’s Contestor; D Slatter’s Mister Majestic; Equine AI Ltd’s Lou Lou De Villiers; P Filer’s Pauldarys Flick Flack; D Cornish’s Ocombo De L’Eau; J Bircham’s Count Alaric; M Baker’s Easy Tiger; P Filer & S Platt’s Ramzes; M Marsh’s Croft Another Love; Equine AI Ltd’s Najed; D Cornish’s Grand Centauer; S Nicol’s Prince L; S Scott’s Heart Throb; Mr & Mrs C Edwards’s Candy Man; A Evans’s Offspring; M Schumaker’s Crown Rhodonite; A & L Gustavii’s Lar Chin G; J Bunyan’s Findon Fourleaf; Brendon Stud’s Hamilton Tropics; C O’Hara’s Quo Vadis; D McGonigal’s Rafiki. Equimax Discovery (4-y-o warm-up) 1, Hamilton Tropics (J Clee); 2, Najed (W Plunkett); 3, Royal Rose (M Dye). Great Leighs Newcomers 1, Prince L (G Williams); 2, Cevin Z (S Franks); 3, Candy Man (C Edwards). Horse & Hound Foxhunter 1, Shearwater Olivier (A Saywell); 2, Utah (C Hanley); 3, Barons Graphite (B Dunning). 1.30m 1, Nederland (J Clee); 2 & 3, Rafiki & JP Liberty (C Curtis). 1.40m 1, The Megabyte (C Baker). 3 Nov: Great Leighs Newcomers 1, Just T (L Skelton); 2, Millthyme Luksus (L Miller). Horse & Hound Foxhunter 1, Findon Supreme (J Bunyan); 2, Kennox Sunico (A Kent); 3, Millthyme Cappachino (L Miller). 4-y-o ch 1, Cavalier Z (M Gilmour); 2, Caretino Glory (J Clee); 3, Grand Centauer (P Miller). 5-y-o ch 1, Prince L; 2, Cevin Z; 3, Heart Throb (S Scott). 6-y-o ch 1, Shearwater Olivier; 2, Crown Rhodonite (E Shaw).

ARENA UK Grantham, Lincs, 1-3 Nov

Charles Owen British Novice 1, Country Grammer (P Howard); 2, Cyber Pet (N Turner); 3, Calypso Fangtastic (N Laming). Equimax Discovery 1, Neverland (P McKeever); 2, Dario Storm (A Strawson); 3, U Bet (M Potter). Arena Novice 1, Wicked Red (J Sloane-Allen); 2, Polhemond (C Hammond); 3, Gryfel (M Russell). Great Leighs Newcomers 1, Calvino II (L Godber); 2, Roshanis Last Tango (J Sizer); 3, Dario Storm. NDS Members Cup 1, Zerro II (M Russell); 2, Robo Cop (S Strawson); 3, Copper Beech Lad (N Turner). Horse & Hound Foxhunter 1, Lexa (M Potter); 2, Palermo II (M Lanni); 3, Oroness (M Korenika). 1.20m members cup/1.20m 1 & 3, Prince Termie & Royal Dane (A Pacheco); 2, Silk (J Reed-Stephenson). 2 Nov: Charles Owen British Novice 1, Calypso Fangtastic; 2, Tilly Curtis (L Brennan); 3, Retreat’s Top That (S Robertson). Equimax Discovery 1, Neverland; 2, Dario Storm; 3, Bertie Bubble (A Marris). Arena Novice 1, Bertie Bubble; 2, Skerne March Skye (A Dunn); 3, Calypso Causeway (N Laming). Great Leighs Newcomers 1, Baileys Opium (J Reed-Stephenson); 2, Neverland; 3, Dario G (C Johnson). NDS Members Cup 1, Zerro II; 2, Crown Alliance (P McKeever); 3, Southfalle Cosma Seventy Nine (A Botham). Horse & Hound Foxhunter 1, Lexa; 2, Roscoes Golani (S Tobin). 1.20m members cup/1.20m 1, ZerroII; 2, Nikita II (K Grant); 3, Crown Alliance. 3 Nov: Charles Owen British Novice 1, Hawkesley Prince Of Thieves (V Nixon); 2, Java Kandahar (J Whinnett); 3, Retreat’s O’Hara (D Foster). Equimax Discovery 1, The Short Straw (N Smith); 2, Country Grammer; 3, Hawkesley Prince Of Thieves. Great Leighs Newcomers 1, Telstar (V Young); 2, Neverland; 3, Retreat’s O Lady (C Robertson). BEIB Star 1 & 3, Parcival Van Het Mheer & Darius D (M Stubbs); 2, The Fox (A Brady). Horse & Hound Foxhunter 1, Maggie (A Foster). 1.20m members cup/1.20m 1, 2 & 3, Croft Little Doll & Prince Termie & Alcina. 10 Nov: BEIB Jnr British Novice 1, Rowella (J Snape); 2, Magic Moment (H Potts); 3, CB Sam (S Gunn). StarChaser Jnr Discovery 1, Just Spot Me Now (K Hardy); 2, Just Freddie (J Ingham); 3, Bowes Potland Land (L Hutchinson). Kitt Jnr Sapphire 1, Its Logic (D Wingrove); 2, Machu Pichu (J Shears); 3, Smart N Well (D Moseley). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/jnr 1.10m 1, Derwen Red Lion (Z Kelly); 2, Mirah Sampson (H Penny); 3, Fagan Bay (S Strawson). Blue Chip Jnr Sparkle 1 & 2, T’Adh Leis & Another Dollar (L Pavitt); 3, Derwen Red Lion.

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 1-3 November

jnr 1m 1, Willow Park Rif Raf (J Newnham); 2, Red Wharf Bobby (R Modlin); 3, Highling Flash Of Fortune (E Galbraith). 1.10m jnr scurry 1, Willow Park Red Rif; 2, The Shady Lady (N Dingwall); 3, Extra Bound (J Kirk). 128/138cm 1, Corralass (E Bell); 2, Ultimate Challenge (J Harland); 3, Duncrynes Jungle Bunny (J Drummond). jnr open 1, Master Bill (L Hutt); 2, Toleman Express (J Newnham); 3, Highling Flash Of Fortune. 2 Nov: BEIB Jnr British Novice 1, Live Sparks (E Proudfoot); 2, Roundknowe Pop Diva (L McCrea); 3, Langcroft Cream Cracker (C Craig). 90cm jnr 1, Sparkling Santa Fe (R Imrie); 2, Western Armada (M McDonald); 3, Little Miss Dream Catcher (E McFarlane). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Slip Knot (V Murdoch); 2, RS Sky High (R Walker); 3, The Shady Lady. 1m jnr 1, Western Armada; 2, Guiness Special (D Neilson); 3, Willow Park Rif Raf. 1.10m jnr 1, Papadacas (J Newnham); 2, Wickenstones Classic Touch (J Kirk); 3, Stainsby Hot Spot (H McLaughlin). winter JC 1, Lakeland Little Classic (R Cottam); 2, Extra Bound; 3, Highling Flash Of Fortune. winter 128cm 1, Corralass; 2, Ultimate Challenge; 3, Duncrynes Jungle Bunny. winter 138cm 1, Guinness Special; 2, The Shady Lady; 3, Wizzadoras Dream (C McNaughton). jnr intermediate 1, Mystery Music (E Doherty); 2, Toleman Express; 3, Top Knotch III (E Doherty). 3 Nov: Parklands Country Club RestrictedSml Pony 1, Bullfa Bonnie (E McIntosh); 2, Merlin Gold (G Mitchell); 3, Fourmerk Jeremy Fisher (F Tague). 90cm jnr 1, Slip Knot; 2, Western Armada; 3, Silver Wonder (C Miller). 1m jnr 1, Allegro Non Trotto (W Melville Smith); 2, Guinness Special; 3, Lakeland Little Star (S Lithgow). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Highling Flash Of Fortune; 2, Lakeland Little Classic; 3, Sparkling Special Edition (L Hutt). winter 128cm 1, Sligo Lucky (C Miller); 2, Duncrynes Jungle Bunny; 3, Silver Wonder. jnr intermediate 1 & 2, Top Knotch III & Mystery Music; 3, Street Angel (J Kirk). winter 138cm 1, The Shady Lady; 2, Euroflash (D Neilson); 3, Nicola (E Proudfoot). jnr open 1, Mystery Music; 2, Master Bill; 3, C’s Surprise (C McNaughton).

HURSTBOURNE EC 2 November

British Novice 1, Ballybrack (Anna Austin); 2, Southern Peach (G O’Malley); 3, Cavalier Candy Girl (R Moss). Discovery 1,Cheveron Chantilly Lace (B Hockham); 2, Marina (A Gordon); 3, Derry’s Pride (C Ralph). Newcomers 1, Marina (A Gordon); 2, Pauldary’s Foxy Tiger (C Platt); 3, G G Orpheus (K Doyle). Open 1.10m 1, Concordedor (K Willard); 2, Riaan (K Willard); 3, Leon IV (A M White). Foxhunter 1, Oh Serius (G Paternoster); 2, Prince Darko (C Read); 3, Market Mischief (L Meyerding). Open 1.20m 1, Dolce Rosa (A Kublin); 2, Business Like (J Marshall); 3, Hastings (A Austin). Open 1.25m 1, Orange Juice (P Charles); 2, Rebel Rex (L Williams); 3, Oakhurst High Life (K Doyle).

EXETER EC Poltimore, Exeter, 2-3 November

Charles Owen British Novice 1, Delta Drift (M Page); 2, Capuccino Twist (V Clements); 3, De Beers Down The Hatch (T Cheffings). Equimax Discovery 1, Delta Drift; 2, Mysterious Girl (V Clements); 3, Dia Zandora (C Rushworth). 1m 1, Arrowans Irish Crackers (C Jones); 2, Charlie Kimberlyte (C Wilson); 3, Preston II (C Rushworth. 1.05m 1, De Beers Dominic (C Wilson). NDS Members Cup 1 & 2, Contraband Ruler & Un Diamont (A James); 3, De Beers Dominic. 3 Nov: Charles Owen British Novice 1, Binneys Xai-Xair (S Tredigo); 2, Triple Flight (M Marino); 3, Cappuccino Twist. Equimax Discovery 1, Up The Road (J Horne); 2, King Tex (B Verning); 3, Loralei (C Baker). 1.05m 1, De Beers Dominic; 2, Rocky V (T Trendell); 3, Up The Road. 1.10m 1, Vague Impression (K Spiller); 2, Quick Darco (J Tuff); 3, Broomford Brazen (D Rosewell). 1.20m 1, Grannex (S Williams); 2, Desert Ruler (A James); 3, Redcross Rainman (J Tuff). 1.25m 1, Gianni (K Spiller); 2, Laughton James (C Baker); 3, HL Hugo (S Dart).

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 2-3 November

12 & under 1, Groveley’s Just Marmite (D Maybin); 2, Magic Choice (J Sawyer); 3, HR Maverick (R Offord). sml pony 1, Magical Miss (T Wratten); 2, Magic Choice; 3, Go For Broke (J Sawyer). 85cm jnr 1, Perrymans Impeccable (C-A Chapman); 2, Millhouse Magic (H Windsor); 3, Little Irish Fern (E Kitt). Kitt Jnr Novice 1, My Destiny (C-A Chapman); 2 & 3, Wayside Autumn Splash & Wayside Hot Gossip (K Grimster). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Kosmic Moon (C Bailey); 2, La Questionnaire (S Frost). 3 Nov: BEIB Jnr British Novice 1, Candy Lass (T Ponton); 2, Millraid Mustang (R Walters); 3, Westlife Original (J Payne). 90cm jnr 1,Perrymans Impeccable; 2, Sandy Boy (S Ponton); 3, A White Knight’s Tale (L Standbridge). Kitt Jnr Sapphire 1, He’s An Extra (C-A Chapman); 2, Jordy My Destiny (E Belcher); 3, Puzzle It Out (K Tippett). 1m jnr 1, Wanda Bewitched (S Frost); 2, James Blonde (F Loveman); 3, Gemstone Jet (C Hanson). JC/JA 1, Bobby Bracken (L Sims); 2, Mr Muldoon (R Hawes); 3, Heritage Silamal (E Kelly). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Bobby Bracken; 2, Mr Muldoon.

SOUTH VIEW Winsford, Cheshire, 2-3 November

South View Novice 1, Bally Sally (G Jones); 2, Exandella (K Shannon); 3, Primitive Loch (M Wynne). Great Leighs Newcomers 1, Tomopolitan (S Lane); 2, FI Jokers Wild (N Proffitt); 3, Jezu (T Newman). 1.15m 1, Thornbank Hannah (T Newman); 2, Gaelic Box Of Tricks (P Lamb); 3, Fair Actress (J Billington). Balanced Horse Feeds 1.25m Amateur 1, Reesh (C Membury); 2, Exclusive Splash (T Knox); 3, Red Domino (K Nixon). 1.25m 1, Capello (T Newman); 2, EMR Rebound (C Collins); 3, Parade V (P Morris). Charles Owen British Novice 1, Ilon (L Hollinshead); 2, Sea Me (C Neilson-Hampsen); 3, Entender (C Collins). Equimax Discovery 1, Exandella; 2, Entender; 3, Yet Another Story (M Wynne). 1m 1, Bally Sally; 2, Grand Classe (J Daly); 3, Inschallah’s Legacy (C Smith). Balanced Horse Feeds 1.05m Amateur 1, Gaelic Harmony (L Riley); 2, PC Wilson (E Woolley); 3, Lowhill Jester (A Horan). Balanced Horse Feeds 1.15m Amateur 1, Miss Mulberry Hill (I Wynne); 2, Just Top Cat (T French); 3, Keltic Fantasy (I Wright).

BLEWBURY CENTRE Blewbury Oxon, 3 November

1.05m 1, Edenside Cavalcado (V Ashworth); 2, Le Bon Esprit (A de Verteuil); 3, Hot Ice (M Gatland). Blue Chip Power/Great Leighs Newcomers 1, Cymryn Sands (V Ashworth); 2, Question Time IV (H Tredwell); 3, Citrus Spring (M Gatland). Charles Owen British Novice 1, Geneva (EJ Slater); 2, Tangerine Dream (S Franklin); 3, Just A Song (L Hudson). Equimax Discovery 1, Lucy lll (EJ Slater); 2, Tangerine Dream; 3, Sobranie (A de Verteuil).

CROCKSTEAD PARK EC Halland, East Sussex, 3 November

10 & under 1, 5 tied. jnr 85cm 1 & 3, Flaxlands Archelus & Kachanski (M Freeman); 2, My Godfather (J Reynolds). BEIB Jnr British Novice 1, Gables Highflying Filco (C McKee); 2, Fair Dinkum (G Talbot); 3, Legally Blonde (KM Randall). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Kachanski; 2, PJ St Tropez; 3, Nyton Curtain Cascade (F Bellm). 1m jnr 1, Maltstreet Silver Stream (E Toomey); 2, Highling Greenacres Blueprint (J Loader). winter 128cm 1, Waterman’s Cartier (J Emblen); 2, PJ Picachue (KM Randall); 3, Here Comes Hettie (C Surtees-Chapman). winter 138cm 1, Highling Greenacres Blueprint; 2, Beejay’s Blackjack (L Berryman); 3, Moralla King (G Talbot). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Mr Polo (O Loader); 2, PJ St Tropez; 3, Beejay’s Blackjack. winter JC 1, Miss Abbeytown (O Loader); 2, PJ St Tropez; 3, Major Angel (C Graham). jnr intermediate 1 & 2, PJ Grease Lightning & Okehurst Showman; 3, Major Angel.

HAND EC Clevedon, Avon, 3 November

BEIB Jnr British Novice 1, Timberhill Flame (C Bacon); 2, Moonlight Mystique (K Goss); 3, Snowbug (M Gibbs). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Springtime Holiday (O Sorrell); 2, Groveley’s Fen (S Williams); 3, Snowbug. jnr 1.05m 1, Billy Don’t Be A Hero (S Oliver); 2, Timberhill Flame; 3, Skybourne II (G Spence). winter JC 1, Okehurst Crackerjack (G Spence); 2, See & See (E Davies); 3, Rusty Rock (K Haines). Blue Chip Sparkle 1, Batman II (L Whitehouse); 2, Okehurst Crackerjack; 3, RS Blackjack (H Arnold). jnr intermediate 1, Exquisite II (M Eilberg); 2, RS Blackjack.

KINGSTON MAURWARD Dorset, 3 November

1.05m 1, Limestone Lass (C Fox); 2, Snowfire (S Brown); 3, Chas Randall (J Warwick). Easibed Novice 1, Woodland Ryme (D Batten); 2, Mergatroid (J Webb); 3, Woodcoate Chief Witness (N Wood). 1.15m 1, Bentley Rhythm Ace (M Hoskins); 2, Okappi de Lavzelle (M Mallon).

MEDSTEAD GRANGE EC Alton, Hants, 3 November

open 1m 1, Missippi Lady (E Sweeney). discovery 1, Ace Rollo (A Crane). open 1.10m 1, Nalida(C Millard); 2, My Darling (S Evans); 3, Well Bay (E Lloyd). newcomers1, Passe Partout (C Corke); 2, Autumn Gold IV (B Wallace). amateur 1.15m1, Castle Quin Clover (D Baker); 2, Larason (L King); 3, Lebestina (A Luke).Foxhunter 1, Royal Flush (S Mercer); 2, Penny Apples (S Crippin), 3, Odysseus (R Willis).open 1.20m 1, Kelzelma De Lambry (R Willis); 2, Radiant C (S Crippin); 3, Clockwork III (N Boulter). amateur 1.20m 1, Osjo (S Mercer); 2, Super Girl (S Mercer); 3, Princess Pearl (C Ross-Taylor).

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 3 November

Charles Owen British Novice 1, It’s Harry Potter (D McNulty); 2, Omega Moon (A Brown); 3, Ruby Royale (A Hothman). Equimax Discovery 1, Lady Chatsworth (D McNutly); 2, Safir (C Kenyon); 3, Intuition (L Stephenson). Great Leighs Newcomers 1 & 2, Kyros Crystal Classic & It’s Oblivious (C Shepherd); 3, Simply Blue II (A Pocklington). 1m 1, Landmine (D Howarth); 2, Panama Franco (A O’Neil); 3, It’s Billy The Kid (L Tough). members cup 1, Rare Team (G Pollard); 2, Bowlers To Chesnick (E Tough); 3, Sky News (C Richardson). select 1.25m 1, Pinocchio II (W Clarke); 2, Way Too Cool (N Bampton); 3, Ludwig II (P Murphy).

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 3 November

novice 1, Burtree Diplomat (K Dent); 2, Jesse (A Lowne); 3, May Design (J Bailey). Equiline Horseboxes Discovery 1, Mayp Minor (E Boynton); 2, Holy Diamond (S Cuthbert); 3, Darraks Marco (J Taylor). 1m 1, Gibside Sarleen (A Mills); 2, Florentina II (H Swailes); 3, Ferndale Summer Breeze (S Blakey). Great Leighs Newcomers 1, Elysee Paolo S (A Bell); 2, Clover Classic (J Rusell); 3, Galaxy Express (C Craven). members cup 1, Kizzmit (D Birtwistle); 2, Storm Alert (J Cowan); 3, Bowes Bedazzled (H Swailes). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Didi Voltaire (D Birtwistle); 2, Nijinsky II (PBarker); 3, Kizzmit.

You may like...