BSJA AREA 35 Llandow, South Glamorgan, 21-22 June

sml 128cm1, Daylight Dancer (E Farr); 2, Ballyclough Tess (H Thomas); 3, Bwllfa Pie (E Farr). 128/138cm1, Ballyclough Tess; 2, Bwllfa Pie; 3, Dapper Dee (S Dunwell). Squibb & Davies Jnr Foxhunte/1.10m jnr1, Riverside Dream (G Horsley); 2, Fortridge Napoleon (H Thomas); 3, Little Baboushka (A Williams). jnr open1 & 2, Mavericks Chance & Mountain Ghost (H Thomas); 3, Rusty Rock (K Haines). mini major1, Mavericks Chance & Hampton (G Evans); 2, Dapper Dee & Ballinteskin Timahoe (E Eynon); 3, Butchers Boy (M Edwards) & Aprilas Starlight (M Edwards). Scope 1.35m1, Cynffig Showtime (E Eynon); 2, Rockburren (A Thomas); 3, Rambo III (S Price). 1.25m1, Myrddyn (M Edwards); 2, Ballinteskin Tommo (E Eynon); 3, Cloud Nine (A Thomas). Horse & Hound Foxhunter1, Chakatay (E Eynon); 2, My Miss Saigon (A Thomas); 3, Another Quest (M Edwards). B&C1, Picton Primmadonna (E Eynon); 2, JR Black Magic (C Morris); 3, Diamond S (S John). Charles Owen British Novice1, Breinton Bezique (M Edwards); 2, Wot’s The Point (R Edwards); 3, Bally Glisheen Clover (J Willcox). Equimax Discovery1, Flying Kite (M Edwards); 2, Ballinteskin Playboy (E Eynon); 3, Waders (G Evans). Great Leighs Newcomers1, Miss Ellie Go Lightly (P Miles); 2, Vouvray (L Bevan); 3, Can It (E Eynon). 1m1, Aprilas Starlight; 2, Tresigin Trev (M Edwards); 3, Zacharias John (M Butcher). NDS Members Cup1, Zacharias John; 2, Hampton; 3, Spring Showers (J Price). BEIB Jnr British Novice1, Special Agent Splash (R Rowsell); 2, Tyson (S Tatchell); 3, Carlton Lightfoot (C Hacker). Blue Chip Jnr Newcomers1, Quality Time (M Browning); 2, Makbeau (R Frances); 3, Lovie (C Hacker).22 Jun: Great Leighs Newcomers1, Vouvray; 2, Astral Express (G Evans); 3, Eastwood (E Eynon). Horse & Hound Foxhunter1, My Miss Saigon; 2, Chakotay; 3, Ballinteskin Laughton’s Flight (E Eynon). 1.40m1, Danger Mouse (E Eynon); 2,Cloud Nine; 3, Rambo III (S Price). 1.25m1 & 2, Myrrdin & Montreaux (M Edwards); 3, Picton Primadonna (E Eynon). 1.15m1, Spring Showers; 2, Stro Jap Velvet Pearl (E Eynon); 3, Petite Papouse (H Griffiths). veterans’ accumulator1 & 2, Castleton Flight & Mighty Murph (A Parry-jones); 3, Kensi (H Evans). jnr 1.10m1, It’s Shananigans (A Williams); 2, Fortridge Napoleon; 3, Riverside Dream. jnr open1, Mavericks Chance; 2, Litle Baboushka; 3, Fortridge Napoleon. sml 128cm1, Bwllfa Pie; 2, Waterstone Star (A Davies); 3, Bees Knees (A Thomson). Paul Fabrications 128cm Debut1, Roseview Little Love (C Golledge); 2, Bees Knees; 3, Miss Moondance (S Jenkins). do, 138cm1, Mr Sanco (E Farr); 2 & 3, Tilston Raven & Double Dash Dot (J Pearson). BEIB Jnr British Novice1, Mr Brilliaghlastic (S Ransom); 2, Cuckholds Gamble (G Thompson); 3, Special Agent Splash (R Rowsell). Blue Chip Jnr Newcomers1, Quality Time (M Browning); 2, Louie (E Farr); 3, Merlin Respar Kes (D Parsons). Charles Owen British Novice1, Crossroads (E Eynon); 2, Causing Chaos (T Hawkes); 3, Unbreakable (R Faulkner). Equimax Discovery1, Ballinteskin Playboy; 2, Astral Express; 3, Face The Music (S Williams). NDS Members Cup1, Spring Showers; 2, Mexico Bay III (T Hawker); 3, Bartonfield Duet (J Price).

GATE INN RC West Mids, 21-22 June

jnr 1m1, Cottage Celeste (A Cole); 2, Bowes Potland Lad (L Hutchinson); 3, Kay Way (C Williamson). jnr British novice 2nd round1, KM Bronze (C Mitchell): 2, Wyrehill Brandy Snap (S Oliver); 3, Folly Jo’s Mr Chips (L Bettinson). jnr British novice1, Shady Domain (H Patchitt); 2, Magic Moment (H Potts); 3, Dusty Marion (K Brennan). jnr newcomers1, Wyrehill Brandy Snap; 2, Delta’s Delight (S Kelsey); 3, Diamond Lad (H Stevens). jnr Foxhunter1, Cottage Celeste; 2, Murphy’s Flight (J Wingrove). jnr members cup1, The Triple Echo (J Wingrove); 2, Cosheen Sea Breeze (S Jones): 3, Wayside It’s A Buzz (A Measor). 22 Jun: British novice1, Just Lucy (S Edwards); 2, The Ballyglass Kid (C Robbins); 3, It’s Aquilla (S Boylan). discovery1, Une Despoire (SWall); 2, Miss Tango (H Upton); 3, On Line Z (B Murphy). mini grade C1, Romany Carousel (J Southall): 2, Planxtie (L Richardson); 3, Pikador II (H Jackson). jnr newcomers1 & 2, Odillon Van Der Walshe & Pinnochio 45 (S Wall); 3, Asterix Hot Ice (S Russell). jnr members cup1 & 2, Kilcarroll Diamond & Pacific Quest (S Russell): 3, Imelda (M Bunting).

GOLDEN CROSS EC E.Sx, 21-22 June

Watsons of Heathfield 1m Open1, Starblazer (C Ripley); 2, Nabucco (E Harrison); 3, Chevalier De Valois (J Piper). Track Right Small Derby1, Babylon Lanneret (D Clarke); 2, Concordedor (K Willard); 3, The Beacon Horse (D Clarke). EQuest Midway Open Q1, Bullands Dark Lady (S Gorham); 2, Kashmira (S Elliott) 3, Sevilla II (B Dalton). £200 Equest Midway Final1, Bullands Dark Lady; 2, No Problem (L Long); 3, Calvalac (K Willard). Anglo European Studbook £200 1.30m1, Calvalac; 2, Paola(H Turrell); 3, Offspring (A Evans). Stroods at Hickstead British Novice1, My Wild Megan (C Baker); 2, Murphys Dream (K Wratten); 3, Firecracker (J Martina). Swift Alarms 1m/Direct Marketing Scope Q1, Yew Too (A Evans); 2, Cassio (A Evans); 3, Gamoudi (J Piper). NFU 1.05m/Direct Marketing Scope Q1, Yew Too; 2, Cassio; 3, Paris Prince (H Turrell). Renkum Stud Great Leighs Newcomers/1.10m Open1, Look Sharp (H Wiltshire); 2, Charisma (A Evans); 3, Alston Dewdrop (C Worcester). 1.10m Riding Farm Open Derby1, Charlies Gaelic Gamble (L Stevenson); 2, Abearearon Prince (F Cardrick); 3, Sevilla. Collison Construction 1.15m Scope Qualifier1, Odessa M (B Penny); 2, Concordedor (K Willard); 3, Spin Doctor (F Whittington). The RumaryOpen/Horse And Hound Foxhunter1, Ozatown (L Long); 2, Nike Karl (K Conway); 3,Nobel Ami De Val De Geer (P Nesbitt). Team Willard / Chase Fencing 1.25m 1, Calvalac; 2, Off Spring (A Evans); 3, Southern Maestro (N Miller). Stevenson Jewellers Eventers ‘V’ Show Jumpers Challenge 1, Welton V (E Baldwin); 2, Jeraboam (J Tattersal); 3, Stay Cool (J Martin). Stroods British Novice1, Beach Bop (M Hylands); 2, Major Harley (L Oxley); 3, Reflections (B Mayers). Horse HealthEquimax Discovery1, Pauldarys Two Tone Tiger (C Collison); 2, Mo Jo C (K Howell); 3, Gamoundi. Swift Alarms 1.05m Open1, Lydmar (M Dorgan); 2, Rio Giovanna(M Perris); 3, Palava (S Burgess). Renkum Stud / Great Leighs Newcomers1,WillyGoslar (J Piper); 2, Golden Rose (J Murphy); 3, Dancing Queen (F Patty).

LANCASHIRE SJC Croston, Lancs, 21-22 June

mini jnr1, Emmersbrook Rosella (G Whitaker). sml pony1, Powtan (R Connor). jnr British Novice1, Relgill Little Gem (X Gill); 2, Wily Wizard (N Elithorn); 3, Another Polly (F Nicholson). jnr newcomers1, Bella Star (A Derbyshire); 2, Arizona (R Connor). jnr members cup1, Lynwood Gem (A Derbyshire); 2, Malnor Misty Lad (W Whitaker); 3, Irish Frost (A Derbyshire). jnr open1, Foxmill Montana (W Whitaker); 2, Irish Frost. 22 Jun: 128/138cm1, Little Logic (W Whitaker); 2, Mystic Starlite Express (G Whitaker). sml pony1, Mystic StarliteExpress. jnr British novice1, Parris (R Connor); 2, Another Polly; 3, Sportsfield Sea Fever (S Ward). jnr newcomers/1m jnr1, Rainbow Times (W Whitaker); 2, Spancil Hill Express (X Gill); 3, Darraks Babe (S Ward). jnr Foxhunter1, Elan Mr Charles (S Magee). jnr members cup1, Bilko Lad (A Derbyshire); 2, Foxmill Montana; 3, Hawkswood Madrid (S Magee). jnr open1 & 2, Bilko Lad & Irish Frost. British novice1, Vivachi Diva (L Cliburn); 2 & 3, FS Supreme & Playboy(L Creighton). discovery1,Highfield Dee Jay (T Heath); 2, The Kingsman (K Wright); 3, Lift Off (J Robinson). 1.05m1, It’s Eric (C Lineen); 2, Randy Away (L Smith); 3, Miss Avoca (C Richardson). newcomers1, Orlando B (K Raine);2, Rainbow L (D Ryder); 3, Highwell Raconteur (J Powell). 1.15m1, Our Blue Boy (J Powell); 2, Pretty Woman (J Andrews); 3, Intario (M Feeley). open1, Way Too Cool (N Bampton); 2, Zeiliki Go Go (C Richardson); 3, Prins Pablo (A Derbyshire).

NOSTELL PRIORY Nostell, Yorks. 21-22 June

BEIB Jnr Br.Nov 1, Chocolate Supreme (R Hughes); 2, Golden Silk (K Castle); 3, Mr Scrumptious (J Thompson). Scope Jnr. Nov =1, Golden Silk; =1, Boden Lady (H Roe); =1, Whiley (C Kirkby). Scope Jnr. Progressive 1, Midnight Madame (J Thompson); 2, Diamond Expression (S Jimmison); 3, Field House Maveric (J Clayton). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Little Darco (B Massarella); 2, Irish Top Cat (H Bramley); 3, BackChat (J Thompson). Squibb & Davies Jnr Fox 1, Chocolate Supreme; 2, Royal Fanfare (C Massarella); 3, Little Darco. Jnr Members Cup 1, Just Freddie (H Usher); 2, Diana’s Memory (H Webb). Charles Owen Br. Nov 1, Little Munchkins (J Pullen); 2, October Breeze (H Lister); 3, Glen Ryan (T Timms). Equimax Discovery 1, Old Springfield Firecracker (L Goodall); 2, Castello II (T Barratt); 3, Carolyn (C Eccles). DMS 1m Nov 1, Kilcooley Marquise (R Barton); 2, Big Ben Original (D Skidmore); 3, Vanha (K Bamford). DMS 1.05m Adventurer 1, Bandol (R Barton); 2, Romeo II (R Evans); 3, Hill Lady (A Aydon). Great Leighs Newcomers 1, Little Feat (C Busfield); 2, Stan Brown (J Dodsworth); 3, Braunston Primrose (C Miller). 1.10 Members Cup 1, Gambarda (G Pollard); 2, Foxfield Flatstone (M Duggan); 3, Blue Beauty (C Miller). 1.15 Open 1, Gambarda; 2, Mick O’Malley (A Romeril).

SCORRIER & CHACEWATER Callestick, Cornwall, 21 June

21 Jun: jnr British novice1, Secret Service (L J Hardy); 2, Cuffsgrange Original (J Pascoe); 3, Plymswood Melody May (J Couch). 90cm jnr1, Silver Shrew (L Davies); 2, Cuffsgrange Z (J Pascoe). jnr members cup1, Silver Shrew; 2, Little Pat’s Choice; 3, Riversdale Clicquot (R Jinks). jnr newcomers1, Chocolate Squirrel; 2, Quarrystone Smartie Pants (J Pascoe); 3, The Flying Cobra (A Parkin). 1.10 jnr1, Riversdale Clicquot. 1.05m1, Magoury Star (L Trendell); 2, Carburrow (S Wooding); 3, Rubick (J Shore). discovery 2nd round1, Arrowans Irish Cracker (C Jones); 2 & 3, Un Diamant & Presco S (A James). 1.20m1, Master Rose (S Rosewell); 2, No Wise Cracks (S J Coffin); 3, Rise High. Foxhunter1, Follyfoot Mr D (B Facey); 2, Dreamweaver (J Kirkby). 1.30m 1, Foxie Arnie (B Facey); 2, Boadiceas Revenge (A Ellery); 3, Rise High. British novice1, Crosswinds Chocolate Rollo (S J Coffin); 2, Dr Pepper (S Wooding); 3, Early Morning (A Ellery). discovery1, Caerhays Bailey (A Ellery); 2, Zero Option (A Willcox); 3, Rioja II (H Askey).

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 21-22 June

21 Jun: British novice1, Carnival City (C Woods); 2, Now Or Never (K Green); 3, Editorial II (S Babb). discovery1, Bella Gioia 3 (N Maxted-Massey); 2, Ryan (K Coppen); 3, Ralina (G Slater). 1.05m1, Carnival Chance (C Wilson); 2, Fleurione (H Craven); 3, Georgefields Amber Diamond (F Christian). newcomers1, Instant Credit (V King); 2, Another Artist (C Allen); 3, Granette (A Benham). members cup1, Miss Millenium (N Denton); 2, Gonzalas (N Benterman); 3, Happiness (K Green). 4-y-o style & performance1, Little Phantom (C Frazer); 2, Wie Skippy (G Barton); 3, Red Harvey Rose (M Jay). 5-y-o style & performance1, Allround (A Rodgerson); 2, Grand Centauer (p Miller); 3, Baileys Palouscka (J Reed-Stephenson). 22 Jun: British novice1, Carnival City; 2, Harrison; 3, Amstells Man Of Steel (S Lloyd). 95cm1, Vager (S Northwood); 2, Flash Biker (R Dearden); 3, Leanne Dancer (J Young). discovery1, Race Against Time (A Heads); 2, Applecroft Star (J Day); 3, Indra De Beauteaux (G Cosford). 1.05m1, Broadstone Ladybird (N Lightfoot); 2, Carminay (M Smith); 3, Applecroft Skyline (J Day). members cup1, Desert Peace (N Pirie); 2, Carminay (M Smith); 3, Fleurione. newcomers1, Cottage Prince (D Harrison). 1.15m1, Master Ludo (A Francis-Jones); 2, Hot Two Step (N Tinworth). Foxhunter1 & 2, Tinka’s Dame & Cassina (A Bradley). 1.25m1, Tinka’s Dame. 1.30m1, Tinkerbell (M Jones); 2, Oroness (M Korenika). 24 Jun: British novice1, CJ Gregory’s Girl (K Downes); 2, Keep It Reel (K Stockley); 3, Ballyel Jo Jo (B Comb). 95cm1, Lucky Man (A Rollins); 2, Streetwise Sienna (A Clarkson); 3, Princess Of Diamonds (J Belcher). discovery1, Autumn Fall (S Grimes); 2, Midas Touch (G Mason); 3, Bella Gioia 3. 1.05m1, Georgefields Amber Diamond; 2, Beechfield Triton (E McGlynn); 3, Easter (D Perry). newcomers1m, Time Flies (C Bathe). NDS Members Cup1, Miss Millenium (N Denton); 2, Beechfield Triton; 3, Master Otter (S Edmunds).

BSJA OXFORDSHIRE Blewbury, Oxon, 22 June

nr British novice1, Didi Spider (C de Verteuil); 2, Centre Point (L Goodridge); 3, Clonross Quick Step (K Johnson). jnr newcomers1, Tree Partridge Goa Supreme (G Wheeler); 2, Union Jack (D Johnson). jnr Foxhunter1, Ossie Bear (H Jenkins); 2, Mac Of Haynes (E Ashworth); 3, Tree Partridge Goa Supreme. jnr members cup1, Ossie Bear; 2, Simply Rosie (E Ashworth); 3, Irish Angel Delight (A Measor). beginners1eq, Kingswell Kitty Fisher, Sebranie & Brevity (A de Verteuil). British novice1, Farrington Saffron (C Mowbray); 2, Tanso (V Ashworth); 3, My Miss Ellie (G Hibbard). discovery1, My Miss Ellie; 2, Alice Springs (J Harvey); 3, Brevity. newcomers1, Ballybrack (A Austin); 2, Ralisca (J Mincher); 3, Calia Sting (J Crippen). 1.10m1, Kingsclere Diamond Lady (J Mincher); 2, Fair Actress (I Kerr); 3, Kiss And Tell II (H Tredwell). Foxhunter1, Tender Emotion (T Fletcher); 2, Fleethouse Zacharia (C Nichols). 1.20m1, Kantara VH (H Tredwell); 2, Business Like (J Marshall); 3, Retreats Little Midget. 1.25m1, Suma’s Oscar (H Tredwell); 2, Pouchka’s Knight (J Crippen); 3, Hennessy (C Grime).

DEAN VALLEY EC Woodford, Cheshire, 22 Jun

90cm jnr1, The Highwayman (R Addison). jnr newcomers/1m jnr1, The Highwayman; 2, Power Point (A Baker). jnr Foxhunter/1.10m jnr1, Hidden Extra (R Seals); 2, Germanie (C Smith). jnr members cup1, Germanie; 2, Meretown Martini (A Baker); 3, Jacks Fortune (R Seals). British novice1, Furisto Bob (C Smith); 2, Irish Times (J Gough-Roberts); 3, Croft Camptra (M Marsh). newcomers1, Jacob (O Haydon); 2, Converse All Star (H Wild); 3, Chan Tillee (T Barker). 1.10m1, Revitalised (D Richards); 2, Digital Diamond (L Baxter). Foxhunter/1.20m1, Ranome Z (E Staveley); 2, Sur Coeuf (A Broster); 3, Second Hand News (D Richards). 1.25m1 & 2, Just Teasing & What A Business(A Trickett).

EAGLESFIELD EQUESTRIAN Ash, 22 June

British Novice 1,Diamondz Edge (L Russell); 2, Baronsdown Crystal Dancer (S Scrivens); 3, Mayville Fair Play (S Bliss). Discovery 1, Parisienne (L Anderson); 2, Sid’s Son (Darren Wise); 3, Uline (L Louden). 1.05metre open 1, Moonlight Raider (H Watchorm); 2, Blarney Bandit (K Ward); 3, Semi Sonic (L Parnham). Newcomers =1, Cwrtycadno Mel (K McBryde); =1, Praetorian Guard (H Watchhorn); 3, Moretto (M Fyfe). 1.15metre open 1, Ikana (M Fyfe); 2, Won’t Forget Me (L Parnham); 3, Colorado Countdown (J Annett). Foxhunter/1.20metre open 1, Anderida Polydora (J Annett); 2, Kvarto (Jane Annett); 3, Helio (H Watchorn).

GRACELANDS EC Droitwich, Worcs, 22 June

jnr 90cm1, Got To Be Cash (J Wingrove); 2, Cottage Celeste (A Cole); 3, Bowes Potland Lad (L Hutchinson). jnr British novice 2nd round1, Cottage Celeste; 2, Amazing Grace (D Birch): 3, G Force (R Creece). 1m jnr1, Zeemax (J Garside); 2, Watson & Thornton Emerson (P Thornton); 3, Orlando King (K Neath). jnr newcomers1, Half Star (S Thompson): 2, Wyrehill Brandy Snap (S Oliver); 3, Templedruid Anastasia (L Jackson). sml jnr open1, Jasperoo (N Colclough); 2, Half Star; 3, Zeemax. jnr British novice1, Nia Con Dios (H Hyde); 2, Irish Charm (S Kelsey); 3, Corrigan McCauley (J Timmis).

OVERTON GRANGE FARM Smallwood, Cheshire, 22 June

Scope Novice1, Glencrutter River Dance (A Eardley); 2, Stormy Morning (B Morris); 3, Brooklands Bobby Dazzler (N Gallimore). Equimax Discovery1, Stormy Morning; 2 & 3, Tigger Two & Treasures Madam Jospehine (I Wynne). 1.05m1, Kildernock (S Carowall); 2, Little Harvey (S Dix); 3, It’s The Mighty Midget (M Lewis). Great Leighs Newcomers1, Nikimba (G Goodwin); 2, High Hill (A Forster); 3, R Luther (T French). 1.10m1, Dutch Classic (G Goodwin); 2, Magic Life (H Kelsall). Horse & Hound Foxhunter/1.20m1, Clarissa (CCollins); 2, Parlinos (T French). BEIB Jnr British Novice1, Cool Bar Arcade (J Cowley); 2, Brookhill Glimpse (A Dobson); 3, Brookbay Rufus (F Crompton). 90cm jnr1, Playmate Whizz (A McKain); 2, Brookhall Glimpse; 3, Go Large (R Evans). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr1, Golden Jodine (K Parker); 2, Overton Magic Lady (R Young); 3, Go Large. 128cm1, His Nibs (S Costello). Scope Jnr Adventurer1, Parkgate Snowstorm (K Clarkson); 2, Parkgate Supersonic (M Bryceland); 3, Go Large.

VOICE OF THE HORSE Houghall, Co Durham, 22 June

1.25m grand prix1, Sir Gravitz (L Glendinning); 2, Seacroft Lad (D Harland); 3, Legal Jaguar (S Nurse).