{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BSJA results 17-23 November


THE HAND EC Clevedon, Avon, 17 November

90cm jnr 1, Forget Me Not (A Cole); 2, Clearwater Beaver (T Restorick); 3, Whispers Touch (A Cole). Kitt Jnr Sapphire 1, Shappen Pilgrim (T Restorick); 2, League Of His Own (A Karagianis); 3, O’Hill Princess (M Freeman). 1.05m jnr 1, Forget Me Not (A Cole); 2, Polly Flinders (B Mantel); 3, Quality Time (M Browning). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Port Wine (S Baker); 2, Highfields Sir Hugo (G Horsley); 3, Snorter (L Fishwick). 1.15m jnr 1, Frankie’s Ace (A Cole); 2, Okehurst Crackerjack (G Spence); 3, Prize Lady (L Mantel). jnr intermediate 1, Landown Three’s Are Wild (J Shackleton); 2, Prize Lady.

COOMBE PARK Totnes, Devon 19 November

British Novice 1, Blue Mountain (E Baker); 2, Toca Me (J Geraghty); 3, Ladudas Spring (K Jones). Equissage Discovery 1, Wood u Ever (E Baker); 2, Churchill Vine (J Vamvoukakis); 3, Scintilair (C Booker).Paint Centre 105cm Open 1, Shaab Moor (S Eames); 2, Shortridge Mayday (R Gardiner); 3, Carnival Barron (L Evans). Newcomers/1.10m Open 1, Butterfly (C Jones); 2, Kojak (V Done); 3, Redcross Rainman (P Done). Horse & Hound Foxhunter/1.20 Open 1, Butterfly (C Jones); 2, Redcross Rainman (P Done).

QUOB STABLES EC Hants, 19 November

British nov 1, On The Beat (C Millard); 2, Giselle (L Tosunlar); 3, Digiman (J Warricle). discovery 1, Retreats Piero (G Manson); 2, Partouche (P White); 3, Miss Pimms (D Hallion). 1m 1, Kapilles (C Davey); 2, Carnaval Atlanta (Z Hood); 3, Ridgeside Generous (Z Kelly). newcomers /1.10m 1, Pipit (B Dunning); 2 & 3, Jules Holland & Halandic Flight (J Harris). 1.20m 1, Mandriaan (B Dunning); 2, Wave (H Mousley).

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds,19 November

British nov 1, Chibley Double Time (T Lewis); 2, White Eye (P Kelly); 3, Jet (T Kier). 95cm open 1, Jet; 2, Tip Toe Tigger (K Nunn); 3, Mymwood Princess (A Clarkson). discovery 1, La Rioleett (T Brown); 2, Chibley Double Time; 3, Tis She (P Buckley). 1.05m open 1, Auburn Dream (T Brown); 2, Broadstone Ladybird (N Lightfoot); 3, Rimski (T Brown). newcomers 1&2, Rimski & Auburn Dream.

THORPE GRANGE EC Lincoln, Lincs, 19 November

0.85m 1,No Fear (C Gibbs); 2, Sucre D’Orge (C Gibbs); 3, Easy Jet (R Williams). British Novice 1, Oceanonia (L Chilvers); 2, Triple X harlie (L Chilvers); 3, Duggan (E Burton). 1m 1, No Fear; 2, Granite Rose (S Martin); 3, Starman Dan (E Burton). Equissage Discovery 1, You Go (S Thompson). Newcomers/1.10m 1, Buck Bumble (J Good); 2, Esperance (J Pullan).

HOLLINGWORTH LEISURE parK Milnrow, Lancs, 20 November

newcomers/1.10m 1, Reuben (R Barton); 2, Fabienne (M Lucas); 3, Research M (J Whitaker). Foxhunter/ 1.20m 1, Olivia (R Williams); 2, Nepos Van Limbo (M Stubbs); 3, Port Benedict (K Lodge). 1.25m 1 & 2, Carmen & Wansford (J Whitaker); 2, Amadeus (A Bedford). British nov 1, Millthyme California (L Miller); 2, Junior (R Barton); 3, Touch Of Candy (W Whitaker). discovery 1, Rebel (A Ashman); 2, Capital State (G Robinson); 3, Touch’N’Go (W Whitaker). 1m 1, The BFG (J Huzzard); 2, Lostock (L Dutton). open 1, Darius D (M Stubbs); 2, Olivia; 3, Berenice (R Underwood). open 1, Filiena (M Lucas); 2, Story Teller (T Davin); 3, Stop the Music (A Edwards).

MEDSTEAD GRANGE EC Hampshire 21-22 November

open 1.10m Business Like; 2, Mimo (A Luke); 3, Brunell Schl (N Kerpola). newcomers 1, Rexton Naturella (G Cashmore); 2, Personality (A Nelson); 3, Passe Patout. open 1.20m 1, Raol Von Raphal (A Austin); 2, Prince Darco (C Read); 3, Knightley Belle (N Boulter). Foxhunter 1, Rexton Naturella; 2, Oleander (A Nelson); 3, Odessa O (G Cashmore). B&C handicap ch’ship Q 1, Elway (N Charles); 2, No Nonsense T (C Anderson); 3, Pauldarys Majenta (J Kenny). open 1.30m Q 1, Ema (N Boulter); 2, Cantanova (J Harris); 3, True Grit (G Paternoster). British nov 1, Bantry Parks Ransom (L Gordon); 2, Serabi (R Hall); 3, Rosehill Panache (C Martin). discovery 1, La Tanita (N Charles); 2, Millend Donegal (A Desmecht); 3, Partouche (P White). open 1m 1, Flogas No Problem (S Evans); 2, Dakota (S Bill); 3, Carnival Atlanta (Z Hood). open 1.05m 1, Positively Cavalier (N Boulter); 2, Wright Decision (J Birch); 3, Quick Boy (T Irving). newcomers 1, Pharoh III (A Haslock); 2, Feins Girl (L Halswell). open 1.10m 1, Gambler II (A Westphal), 2, Emerald Did He (P White), 3, Clockwork III (H Bellm). open 1.20m 1, Finns Flight (N Pavitt).

OSBALDESTON HALL RC Lancs, 21-23 November

newcomers 1, Blossom Hill (K Fuller); 2, Zalfonic Impression (C Miller); 3, Equifever Hotspot (D McNulty). 1.10m 1, Foxglen Romeo (D Ryder); 2 & 3, Cheekie Half & Intuition (L Stephenson). Foxhunter 1, Ballylarkin Jack (C Long); 2, Zyprus (W Clarke); 3, Cool Impression (N Bampton). 1.20m 1, Priamos (T Newman); 2, Pakko (K Shore); 3, Touchwood (V Jeffries). A&B 1, Temple Guess What (S Brash); 2 & 3, Landwind and Sonic Empire (S Smith). 1.05m 1, Country Harvest (V Jeffries); 2, Risley Gold (C Rushall); 3, It’s Fril (C Lineen). 22 Nov: 1.10m 1, Foxglen Romeo; 2, Houghton Rupert (C Thompson); 3, Janski Blue (D Richards). Blue Chip Power 1, Country Princess (V Thornley); 2, Josie Wales (C Richardson); 3, Fabienne (M Lucas). British nov 1, Cleopatra III (C Kenyon); 2, Flexton School (S Martin); 3, Lois III (L Redfearn). discovery 1, Westways Sam (T Green); 2, Lois III; 3, Dark Shadow (M Almond). 1m 1, Borane III (C Al-Redha); 2, Temple What A Flash (C Hanson); 3, Vivaldi De Reve (D Birtwistle); 3, Borane III. 23 Nov: 1.05m 1, Sanna Bay (C Richardson); 2, Jackson 22 (R Smith); 3, Spasmodically Salopian (J Hardy). winter nov 1, Country Princess; 2, Rush On M (S Ryan); 3, Rolita (R Davenport). 1.20m 1, Digital Diamond (L Baxter); 2, Laureat (C Collins); 3, Way Too Cool (N Bampton). 1.30m 1, Way Too Cool; 2 & 3, Retreats Okey Dokey & Two Mills Showtime (R Maguire).

TOWERLANDS EC Essex, 21-23 November

newcomers 1, Rapidash Fire (D Edmundson); 2, Pentonville Lodge (N Ward); 3, Lars Night (D Edmundson). 1.10m 1, Condordedor (K Willard); 2, Odine (R Hooper); 3, Astral Dancer (S Hunnable). Foxhunter 1, Whistling Dixie (A Bywater); 2, Rapidash Fire; 3, Pepe V (T Davies). 1.20m 1, Russi Van De Zuuthoeve (T Davies); 2, Drombarra (N Ward); 3, Pelgrim K (J Egmore). B&C 1, Calvalac (K Willard); 2, M Buberth (H Turrell); 3, Prince (T Wicks). YR 1.30m 1, HS Jack In The Box (N Tinworth); 2, Roxsy (L Fitch); 3, Luxury (C Sadler). 1.30m 1, Compliment II (R Hill); 2, Russi Van De Zuuthoeve; 3, Fresh Direct Landed Gentry (T Stockdale). 22 Nov: 1.15m 1, Ridgeside Destiny (E Slater); 2, Mon Mec Duval Tibermont (C Ellis); 3, Palermo (S Newton). Foxhunter/Blue Chip Performance 1, Corona II (T Priest); 2, Whistling Dixie; 3, Ferndale Ballyheen (J Chipperfield). Foxhunter 1, Pepe V; 2, Oakwood Georgia (L Eggleston). 1.20m 1, Belvo Boy (D Charles); 2, Qutie (T Davies); 3, Tibor (W Funnell). B&C 1, Nevada (R Hill); 2, Paola II (H Turrell); 3, Pelgrim K. 1.30m 1, Naf Naf (D Charles); 2, Give Me Remus (B Twomey); 3, Russi Van De Zuuthoeve. 23 Nov: 1.20m 1, Eisenhower (S Gardner); 2, Grange Guest (J Egmore); 3, Schumacher (L Newson). B&C 1, Calvalac; 2, Quel Monsieur (H Turrell); 3, Grange Quest (J Egmore). YR 1.30m 1, Charming (S Strawson); 2, Roxsy; 3, Temple Slipway (L Newson). 1.30m 1, Fresh Direct Landed Gentry; 2, Compliment II; 3, Give Me Remus.

BARTON EC Lancs, 22 November

jnr British nov 1, Spirit De Punto (X Gill); 2, Jumping Jigsaw (H Lawson); 3, Master Bright Spark (V Derbyshire). 90cm jnr 1, Irish Frost (A Derbyshire); 2, Bolanda Boy (C Garvey); 3, Jim’s Jet (K Walker). jnr newcomers/1m jnr 1, Irish Frost; 2, Just Trio (J Ainsworth); 3, Another Polly (F Nicolson). jnr Foxhunter/jnr 1.10m 1, Barbarian Black Boy (R Cottam); 2 & 3, Bella Star & Lakeland Little Atlas (A Derbyshire). jnr members cup 1, Lynwood Gem (A Derbyshire).

BSJA AREA 18 Winsford, Cheshire, 22-23 November

jnr British novice 1, Irish Barnaby Rubble (R Taylor); 2, Allandale Fair Cameo (H Brobyn); 3, Little Big Man (N Pedroza). 90cm jnr 1 & 2, Tremenyn Flyaway & Maverick’s Chance (H Thomas); 3, Dancing Time (V Crank). 1m jnr 1, Tremenyn Flyaway; 2, Tioren (R Addison); 3, Mystic Starlite Express (G Whitaker). jnr newcomers 1, Mr McSorley (S Leach); 2, Rushton’s Lad (G Garside); 3, It’s Sugar Ray (N Bream). winter 128cm 1, Playmate Whizz (A McKain). winter JC 1, Parkgate Snowstorm (K Clarkson); 2, Irish Splash Of Colour (J Gracie). jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Toleman Five Star (P Shaw); 2 & 3, Rainbow Times & Foxmill Montana (W Whitaker). 1.20m jnr 1, Foxmill Montana & Ringo Star (W Whitaker). 23 Nov: jnr British nov 1, Little Big Man; 2, Allandale Royal Blue (H Brobyn); 3, Irish Pegasus (S Higgin). 90cm jnr 1, Tremenyn Flyaway; 2, Emmersbrook Rosella (G Whitaker); 3, Sammy’s Rock (D Humphreys). jnr newcomers 1, Bowhouse Tomos (L Johnson); 2, Lady Limerick (Z Owen); 3, Irish Splash Of Colour. 1m jnr 1 & 2, Tremenyn Flyaway & Maverick’s Chance. 128/138cm 1 & 2, Tremenyn Flyaway & Fortridge Napoleon. jnr Foxhunter/1.10m 1, Fortridge Napoleon; 2 & 3, Air Force One & Tigerwood (P Dobby). 1.20m jnr 1, Air Force One; 2, Foxmill Montana; 3, Tigerwood.

DABBS ACTIVITY CENTRE Giffordtown, Fife, 22 November

British novice 1, Hello Buster (D Duffin); 2, Anique Spot On (L McFadzean); 3, Duncrynes Prima Donna (M-C Doyle). Equissage Discovery 1, Heathcliff II (D Duffin); 2, Going Dutch V (L Yeoman); 3, Kirkton Colour Code (D Duffin). newcomers 1, Toy Boy Town (L Cecchini); 2, Kirkton Colour Code; 3, WS Highrise (M Hendry). .1.10m 1, Emotions (A Hamilton); 2, Anique De Luca (D Bonelli-Baird); 3, Modetia (H Forrest). 1.15m 1, Milton Only You (A Hamilton); 2, Nethertowns Kiss (D Duffin); 3, Mississippi B (S Hutt). Horse & Hound Foxhunter 1, Big Red Too (T Carruthers); 2, Universal (M Young); 3, Iver (K Argo). 1.20m 1, Volano (A Craig); 2eq, Trigamatic (K Fitzgerald) & High Regard (G Hutton). 1.30m 1, Volano; 2, Ludgwig H (A Hamilton); 3, B Dynamic (R Brady).

GREENLANDS Carlisle, Cumbria, 22 November

British novice 1, Sorento (R Leonard); 2, Diamond Seville (E Cottam); 3, Justin (L Robertson). discovery 1, Rocktops Giggles (A Lines); 2, Bianco Four Leaf (J Bowman); 3, Valentino VI (J Bowman). 1m 1, Ardgaineen Lass (M Kendall); 2, Spring Melody (P McKeever); 3, Von Trapp (M Kendall). newcomers 1, Valco Van Het Kapelhoff (D Mewse); 2, Dollarville (P Dodds); 3, Northern Impression (J Park). 1.10m 1, Gibside Sarleen (A Mills); 2, Material Girl (L Thomlinson); 3, Spring Melody. 1.15m 1, Olita II (J Gate); 2, Blackford Cavalier (L Creighton); 3, Sea Saga (K Bowman). Horse & Hound Foxhunter 1, Cardoso (P McKeever); 2, Valco Van Het Kapelhoff; 3, Nina Ricci (R Jenkinson). .1.20m 1 & 2, Jippee & Rarrissimme De La Cour (N Martin); 3, Diamond Deal (D Wicks). 1.30m 1, Mr Whoppit (J Gate); 2, Oakadee (N Springer); 3, Rarrissimme de La Cour.

JM EQUESTRIAN Durham, 22 November

sml pony open 1, Golden Fortune (A Valks); 2, Bowes Springbok (J Flanagan); 3, Tandragee Lad (V Jones). winter 128cm 1, Magic Monkey (A Green). winter 138cm 1, Golden Fortune; 2&3, West Flight & Chestnut Wonder (H McCaie). jnr 90cm 1, Little Jessie (E Douglas); 2, Bowes Cemtex (A Valks); 3, Bowers Peter Pan (V Jones). Kitt Jnr Novice 1, Didacoy Diamond (S Causer); 2, Kerry’s Boy (S Farrell); 3, Rich Brown (F Mosier). Kitt Jnr Discovery 1, Rising Mist (H McCaie); 2, Tyreos Victoria (J Lamb); 3, Murphy’s Irish Clover (N Stockhill). jnr 1m 1, Costello Boy (K Leach); 2, Sabra (J Ward). Kitt Jnr Sapphire/Blue Chip Jnr Newcomers 1, Tyreos Victoria; 2, Never Say Never (S Needham); 3, Costello Boy. 23 Nov: 1.05 jnr 1 & 2, Aklah Dark Princess & Casper Go Faster (C Lowther). Kitt Jnr Coral/Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Aklah Dark Princess; 2, Midnight Madam (J Thompson); 3, Cool Oss (S Jimmison). jnr 1.10m 1, Golden Fortune; 2, Micklow Madness (D Neilson); 3, Patch Of Colour (K Porter). Blue Chip Pro Jnr Sparkle JC/JA 1, Golden Fortune; 2, Micklow Madness; 3, Dunwoodie (L Saywell). sml pony 1, Bowes Sleeping Beauty (J Flanagan); 2, Penny Farding (S Staples). winter 128cm 1, Golden Benito (M Robinson). winter 138cm 1, Miss Congeniality (M Sampson); 2, Golden Fortune.

ROYAL LEISURE CENTRE W Sussex, 22-23 November

British nov 1, Just Morgan (K Jones); 2, Connemara Lass (K Clarke); 3, Orions Fortuna (N Stones). discovery 1, Darco Special (A Boyce); 2, Royal Brook Blue Breeze (A Bricka); 3, Neverland II (G Talbot). 1.05m 1, Babylon Lanneret (E Rigden); 2, Derrygolans Hero (A Boyce); 3, Vinnie (N Mulgrew). newcomers 1, Valenthieno (C Nicol); 2, Cavaliers Command (A Clover); 3, Lomond (S Hannington). Foxhunter/ 1.20m 1, Royal Recruut (G Talbot); 2, Nicky Lord (M Shirley); 3, Hamilton Magic (E Sender). Track Right 1.15m 1, Skip Jack (J Annett); 2, Lord Concorde (A Boyce); 3, Yew Too (A Evans). 23 Nov: 128/138cm 1, Groveleys Just Marmite (D Maybin); 2, Campus (Z Adams); 3, Charlie Beau (P Salter). winter 128cm 1, Just Cyber Space (J Emblen); 2, Groveleys Just Marmite. winter 138cm 1 & 2, Dawn Flame & Ashbrook Lad (Z Adams); 3, Moyralla King (M Lovett). jnr newcomers 1, Back In Town (C Uden); 2, Cambrai Fenman (H Berryman); 3, Ottoway (B Gregory). 1m 1, Jessie Rabbit (J Drea); 2, B For Beatrix (L Berryman). jnr British nov 1, Blue Skyliner (J Cavelle); 2, Midnight Princess (R Parkes); 3, My Last Rolo II (L Haynes). jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Diego Flow (E Palmer); 2, Softee Supanova (Z Adams); 3, Gables High Flying Filco (C McKee). jnr members cup 1, Diego Flow; 2, Knockbeg Westbury (L Pheasant). 25 Nov: British nov 1, Rusty (M Lockhart); 2, Argyll Robertson (M Dorgan); 3, Tarantella (S Jennings). 1m 1, What About Me (D Jearum); 2, China Drum (S Forbes); 3, Black Silk (R Osborne). 1.05m 1, Malaro (M Dorgan); 2, Nike Karl (K Conway); 3, Robin VII (J Neal). newcomers 1 & 2, Malaro & Aire D’Darc (M Dorgan); 3, Silvester (C Nicol). Foxhunter/1.20m 1 & 2, China Blue & Valenthieno (C Nicol); 3, Papachico (M Maksa). 1.30m 1, Krakatoa (S Marsh); 2, Belvo Boy (D Charles); 3, Pionier II (C Nicol).

ARENA UK Grantham, Lincs, 23 November

British nov 1, Boleybawn Zante (S Roe); 2, Glidawn Eddie (R Parrott); 3, Perfect Tone (L McConnell). discovery 1, Mr Jinks (J Butler); 2, Retsina H (J Hughes); 3, Sancerre (D Doyle). nov 1, Little Temptress (J Burns); 2, Retsina H; 3, Pembridge Endeavour (T Fletcher). newcomers 1, Research M (J Whitaker); 2 & 3, Squareform Lad & Romario II. 1.10m members cup 1, Darius D (M Stubbs); 2, Waltons Sure Thing (S Taylor); 3, Portofino II (M Lanni). Foxhunter 1, Nepos Van Limbo (M Stubbs); 2, Lontano (F Norman); 3, Rendriks I (R Holden). 1.20m 1, Bellfield Lass (M Foley); 2, President Utopia (M Lanni); 3, Foxdens Muscadet (R Walker).

BLACKDYKE FARM Blackford, Cumbria, 23 November

novice 1, Pennington Star (A Wardrope); 2, Bee Boy (G Ulke); 3, Classical Moment (A Gasgarth). discovery 1 San Tropez (A Cowin); 2, Northern Impression (J Park); 3, Pennington Star. newcomers 1, Northern Impression (J Park); 2 Quayside Cobble Beach (A Cowin); 3, The Jungle Boy (G Smith). 1.10m 1, Biggles (C Garlick); 2, Another Ambition (S Walker); 3, Blackford Cavalier (L Creighton). 1.15m amateur 1, Shady Canadian (M Mason); 2, Just Jenny (E Galbraith); 3, Oesha (R Walker). Foxhunter 1, Ocano S (K Leak); 2, The Jungle Boy (G Smith). 1.20m 1, Blackford Cavalier; 2, Crown Alliance (E Galbraith); 3, Another Zanzibar (W Dunlop). 1.30m 1, Hectique (L McCafferty); 2, Nixion (K Leak); 3, Mr Whoppit (J Gate).

BSJA AREA 43A Brickfields, IOW, 23 November

85cm 1, Miss Possible (K Begley); 2, Olympus Aprils Quest (S Begley); 3, Princess Sparkles (B Cook). British nov 1, Silver George (L Shirlaw); 2, Miss Possible; 3, Khan II (A Wright). discovery 1, Foghorn Leghorn (R Foulk); 2, Silver George; 3, Khan II. 1m 1, My Lady Louise (S Begley); 2 & 3, Mirabella & En Vogue (R Booth). 1.05m 1 & 2, En Vogue & Mirabella; 3, Cool Cullen Colleen (A Eldridge). 1.10m members cup/ newcomers 1, Lucky Girl II (S Begley); 2, Four Seasons II (K Begley); 3, Golden Locket (C Hannam). .1.20m/Foxhunter 1 & 2, Lucky Girl II & Manhattan (S Begley). 80cm jnr 1, Citizen Kane (J Raymond); 2, Brookside Buttons (D Shirlaw); 3, Sky High Sunday (G Read). jnr British Nov 1, Double Trouble Too (R Vaughan); 2, Okedene Midnight Arrival (J Bircham); 3, Okehurst High Hopes (R Vaughan). jnr progress 1, Okehurst High Hopes; 2, Salty’s Grey Storm (P Green); 3, Lady Millennium (H Webster). jnr newcomers/ 1m 1, Havenstreet Sweet Sensation (H Webster); 2, Sky High Sunday; 3, Lady Millennium.

DEVON LEISURE Clackmannanshire, 23 November

BEIB Jnr British Novice 1, Muirsland Heather Belle (G Anderson); 2, Outrath Hero (L Beattie); 3, Blueberry Muffin (H Rankine). jnr 90cm 1, Stone Park Heather (F Tague); 2, Corralass (M Russell); 3, Ballytaggart Boy (C Geddes). 11 & under 1, 5 tied. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Wallsinghams Return (J Spence); 2, Treble Trix (L Collins); 3, Live Sparks (E Proudfoot). jnr 1.10m 1, Master Spring (A Cormack); 2, Springleigh Switched On (M Russell); 3, Help Ma Bob (E Proudfoot). winter 138cm 1, Little Bobby (S Lithgow); 2, Help Ma Bob; 3, Bronwyns Bright Idea (H Haig). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Snittles Just Jim (W Melville Smith); 2, Gems Pure Genius (M Baillie); 3, Mulberry Big Ben (J Kirk). jnr open 1, Wickenstones Classic Touch (H Haig); 2, Mulberry Big Ben; 3, Picadero (J Kirk). 30 Nov: British novice 1, Woodend Special Edition (L Pettigrew); 2, Mr Majenta II (S Penman); 3, Foxy Red Rose (C Kennedy). Equissage Discovery 1, Belville Charley (K Fitzgerald); 2, Galway Boy II (T Nicholson); 3, Going Dutch V (L Yeoman). newcomers 1, Robot Cob (S Tothill); 2, Bellville Charley; 3, Raymond II (D Duffin). 1.10m 1, Emotions (A Hamilton); 2, Linnhill (L Power); 3, Cavalier Angel (L Hutt). Horse & Hound Foxhunter 1, My Lulu (N Robb); 2, Big Red Too (K Fitzgerald); 3, Miss Calella (M McShane). 1.20m 1, Gavinson (L Power); 2, Sandraph (A Hamilton); 3, Tylers Vivien (K Connor). 1.30m 1, Nethertowns Kiss (D Duffin); 2, Highland Paganini (K Fitzgerald); 3, Ludwig H (A Hamilton).

FOREST OF DEAN EC Yorkley, Glos, 23 November

British nov 1, Greenway Tiger Lily (E Gwinnutt); 2, Marta Hari (G Smith); 3, Harves Diminutive (N McDonald). discovery 1, Harry Flannagan (S Smith); 2, Kahlua (R Sheppard); 3, Solar Shadow (B Field). 1m 1, Irish Chance (V Keith); 2, Ballinean (E Gwinutt); 3, Kahlua. newcomers/ 1.10m 1, Spring Showers (J Price); 2, Mister Sweedie (S Richards); 3, Bartonfield Duet (J Price). Foxhunter/1.20m 1, Spring Showers; 2, River Chase (J Loffett); 3, Bluebell Wood (E Gwinnutt).

GOLDEN CROSS EC East Sussex, 23 November

British nov 1, Top Gun II (L Kearney); 2, Houdini (F Patty); 3, Dan The Pie Man (J Chandler). 1m rest 1, Starblazer (C Ripley); 2, Katinkas Revenge (C Ricca); 3, Just A Rose (C Riley). 1 Jump Ahead 1.05m 1, Walton Bombardier (L Long); 2, Lilacs Classic (A Stevenson); 3, Aberaeron Prince (M Barratt). newcomers/1.10m 1, Hamilton Magic (E Carroll); 2, Lilacs Classic; 3, Jetaway (C Lewis). Foxhunter/1.20m 1, Anderida Anika (R Keevil) 2 & 3, Irish Darco & Hamilton Magic (E Carroll).

HARTPURY COLLEGE Hartpury, Glos, 23 November

starters 8 tied. British nov 1, Butternant Josh (J Blakeway); 2, Comely Lady (F Birch); 3, Tinka’s Belle (S Teasdale). discovery 1, Shenandoah (C Kennel); 2, Silver Moomin (CL Bond); 3, Kildalton Max (B Talbot). 1m 1, Manyahana (J Storrie); 2, Just Whissha (H Biffin); 3, KE First Diamond (K Bevan). newcomers 1, Cocopelli (K Bevan); 2, Hidden Agenda (G Oakley); 3, Mr TSW (A Angel). 1.10m 1, KE One More Time (K Bevan); 2, Springtime Poppet (M Moor); 3, Giro Tiller (J Storrie). 1.20m/Foxhunter 1, Honeybourne (J Dixon); 2, Cockleford Mystery (M Moor).

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 23 November

128/138cm 1 & 2, Fair Surprise & Kristons Flower Power (C Ellis). 85cm jnr 1, Weggs Last Chianti (C Hunnable); 2eq, Kelly’s Magical Mist (A Clements) & Fontmell Rasputin (J Alcroft). jnr British nov 1, Miss Truly Scrumptious (G White); 2, Langfield Fine Time (C Dodd); 3, Bakeburn Silver Nymph (K Shrimpton). jnr newcomers 1, Kiro (H Flemming); 2, Sunnyside It’s It (R Offord). 1m jnr 1, Hilltop Baby Blue (R Underhill); 2, Ravens Quest (K Evans).

PATCHETTS EC Herts, 23-24 November

British novice 1, Another Jackson (W Taylor); 2, Romulus III (F MacPherson); 3, Just Lizzie III (M Potter). discovery 1, Tiger Feet (G Paternoster); 2, Zentec (J Rothstein); 3, Romulus III. 1.05m 1, Fallowfield Mr Plod (R Collins); 2, Nancy’s Flight (J Abbott); 3, Galan De Rhetorie (J Rothstein). 1.15m 1, Chief Trooper (S Reeve-Young); 2, Roena (J Abbott); 3, Gaugin De Tarsy (S Reeve-Young). 1.25m 1 & 2, Chief Trooper & Corodino K (S Reeve-Young); 3, Knocknacary (J Clarke). 24 Nov: newcomers 1, Shimmer E (E Carroll); 2, Obsession (L Renwick); 3, Chaconne (S Reeve-Young). 1.10m 1, Hamilton Magic II (E Carroll); 2, Galan De Rhetorie; 3, City Slick (D Burnham). Foxhunter 1, Presco (C Luyckx); 2, Irish Darco (E Carroll); 3, Ridgeside Khalico (EJ Slater). 1.25m 1, Mercurius (B Maher); 2, Roberto (C Silfverling); 3, Tulip VD Heffink (D McPherson). 1.35m 1, Onyx (G Williams); 2, Roberto; 3, Coeur (J Renwick). British nov 1, Pessoa (J Rothstein); 2, Orton Lane Chantelle (C Foreman); 3, Hidden Valley (C Cawdron). discovery 1 & 2, Azure & Pessoa (J Rothstein); 3, Orton Lane Chantelle.

SYKEHOUSE ARENA Yorks, 23 November

nursery stakes 1, 13 tied. 128/138cm 1 & 2, Chestnut Wonder & West Flight (H McCaie); 3, HR Owen (l Gee). fault 7 out 1, Beamish Sunburst (H McCaie); 2, Moonlight (P Aitken); 3, Tommy Tee (A Tate). jnr British nov 1, Midnight Mover (R Kealey); 2, Kerry’s Little Cracker (l Kerry); 3, Mighty Sir Hugo (D Basnett). jnr newcomers 1, Rising Mist (H McCaie); 2, Fieldhouse Maverick (J Clayton); 3, Kenmore Owen (F Norton). 1.05m 1, Kachanski (k Williams); 2, The Irish Builder (J Elliott). 1.10m jnr 1, The Irish Builder (J Elliott).

You may like...