PYECOMBE Pyecombe, Sussex, 16-18 June

1m1, Walton Bombardier (L Long; 2, Concordedor (K Willard); 3, Lamarbon Autumn Star (A Dunsdon). 1.10m1 & 2, Domini II & La Rochelle (GWilliams); 3, Downtown Jazz (C Ellis). Foxhunter1, China Blue (C Nicol); 2, De Niro (G Williams); 3, In A Mo (M Tomlinson). 1.25m1, Solace (G Williams); 2, Quel Monsieur (H Turrell); 3, La Rochelle. 1.30m1 & 2, Loro Piana Hamlet & Unbelievable Darco (G Williams); 3, Maestro Magic (C Ellis). British novice1, Kissed By Kate (C Ellis); 2, Nancy (T Priest); 3, Neverland II (G Talbot). 1m1, Parcival II (E Volk); 2, Maxella (A Adams); 3, Kissed By Kate. discovery1, Parcival II; 2, Gold Rush (E Sender); 3, Supreme Attraction (I Cobb). newcomers1, Crest Of A Wave (E Rhodes); 2, Irish Darco (C Ellis); 3, Oleander (A Nelson). 1.05m1, Country Minstrel (H Adams); 2, Lucky Step (J Whibley); 3, Lady Aimee (E Sender). 1m1, Lady Aimee; 2, Lady Tropics (L Thirlwell); 3, Gold Rush. 4-y-o Style & Performance1, Warco (S Beatson); 2, Silvester (C Nicol); 3, Sebastian III (S Beatson). 5-y-o Style & Performance1, Caretino Glory (S Beatson); 2, Mersley Mon Capatain (B Dunning); 3, Lucky Luke (J Hedburg). Foxhunter1, Olara (H Coulstock); 2, Carnaval Pleasure (K Cooper) 3, Nesta B (T Hammond). 1.20m1, Buddy Bunn (C Bunn); 2, M (H Adams); 3, Just Like Josh (K Wellings). 1.30m1 & 2, Loro Piana Hamlet & Unbelievable Darco; 3, Olona (B Dunning). British novice1, Salutaire (T Barker); 2, Trendy Boy (A Sirrett); 3, The Dollar (S Mastoranni). 1m1, Country Minstrel; 2, Longford Weasel (J Carpenter); 3, Chardonnay (J Randall). discovery1, High Harvey (N Miller); 2, Aroldo (E Harrison); 3, Parcival II. newcomers1, Leonara Smart (C Belson); 2, Just Flynn (K Wellings); 3, Parcival II. 1.10m/Members Cup1, Royal Recruut(G Talbot); 2, Premier (B Dunning); 3, Business As Usual (A Meredith). newcomers1, Harry J (D Gill); 2, New Town Bella (T Murrell); 3, Leonara Smart. 1.20m Derby1, Gold Horizon (A Lewis); 2, Domini II; 3, Almaz (G Williams). 1.15/1.25m Accumulator1, Almaz; 2, Domini II; 3, La Rochelle. 1.20m members cup1, Pamina Van Het Heidenhof (C Brayshaw); 2, Kelly De La Roche (J Whibley); 3, Bullands Dark Lady (S Gorham). Foxhunter1, Ozatown (L Long); 2, Hamilton Tropics (G Williams); 3, Caretino Glory. 1.30m1, Concordeville (A Lewis) 2, No Problem (L Long); 3, Nederland (S Beatson). British novice1, Wychman (D Gandolfi); 2, Woodhurst Liberty (Z Ross); 3, Untouchable Van De Zuuthoeve (M Berry-Robinson). 1m1, Temple Springer (K Watts); 2, Imenti (C Foreman); 3, Country Minstrel. discovery1, Sorrentos Son (K Pollard); 2, Only Joking (M Williams); 3, Landlord V (K Watts). 1.10m1, No Fear (C Gibbs); 2, Donna Bonnita III (L Phillips); 3, Walton Bombardier. discovery1, Royal Rok (E Sender); 2, Midnight Beach (C Yeates); 3, Primus Inter Pares (E Hailey). 1m grand prix1, No Fear; 2, Downtown Jazz; 3, Omiro (S Beatson). Harris & Bailey YR1, Obleem (B Penny); 2, Riaan; 3, Thornavons Microlite (N Tinworth). 1.25m1, Pamina Van Het Heidenhof; 2, Kelly De La Roche; 3, Skip Jack (D Connock). British novice1, Tommy Thumb (C Franks); 2, Ursus (C Foreman); 3, Denstar (C Hamlet). 1.05m1, Hamilton Star (E McElland); 2, Temple Springer; 3, Knockieran Crest (S Wickes). newcomers1, Hamilton Star; 2, Knockieran Crest: 3, Castle Ashby (A Bilsland).

CHESHIRE COUNTY Tabley, 17-18 June

NDS Members Cup 1, Foxglen Romeo (D Ryder); 2, HS Rebound (M Bryceland); 3, Secret Rumour (N Proffitt). Bateson Trailers 1.25m 1, Capello IV (T Newman); 2 & 3, Princess Jade & Pakko (K Shore). Cheshire 1.40m 1, Atlantis (P Murphy); 2, Pakko; 3, Candy Lupe (R Bevis). NDS Members Cup 1, The Titanic (H Hankey); 2, Dovecote Justice Prudence (A Cowan); 3, I Wanna Bee (G Robinson). B&C 1, Casyopaya (J Billington); 2, Nienke (C Shepherd); 3, Pamone (J Whitaker). sml open 1 & 2, Will E Squeak & Mill Lauragh (K Bosworth); 3, Croft Latifia (J Garton-Pope). Horse & Hound Foxhunter 1, Nebraska (A Ashman); 2, Una Van Berkenbroek (J Garton-Pope); 3, Miss Amber (J Callwood).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 17 June

British novice1, Shaina (T Davies); 2, Mexico Way II (D Davies); 3, Rastello-M (J Mincher). discovery1, Triangle Van BM (E Slater); 2 & 3, Landora & Loch Hoy (C White). 1.05m1, Jazzed Up (E Slater); 2, Kingsclere Diamond Lady (J Mincher); 3, Castlebin Boy (B Martin). newcomers1, Riley (S Lane); 2, Palencia (K Butchart); 3, California (E Slater). A41, Cocoon II (D Mattock); 2, Hot Two Step (N Tinworth); 3, Jazzed Up. Foxhunter1, Ukinda (J Burgess); 2, Rabbs (D Mattock). 1.25m1eq, Quasimodo & Cocoon II (D Mattock).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 17 June17 Jun: Charles Owen British Novice 1, Miss Ballinguard (D Perry); 2, Carnival City (C Woods); 3, Ballyell Jo Jo (B Comb). Equimax Discovery 1, Zambuca (C Wilson); 2, Calypso Inspiration (S Lundh); 3, Ballyell Jo Jo. 1.05m 1, Easter (D Perry); 2, Halcyon (B Kilby); 3, Re Apply (D Harrison). Great Leighs Newcomers 1, 2 & 3, Berbena VZ, Westlife Queen & One Lady R (J Whinnett). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Marlborough Of Haynes (C Berger); 2, Solitaire Sky (D Harrison). NDS Members Cup 1, Marlborough Of Haynes; 2,Miss Millennium (N Denton).

BLEWBURY Blewbury, Oxon, 18 June

newcomers/members cup1, Rebellious (T Fletcher); 2, Rivendale Loki (P Allsina); 3, Eden GI Jane (E-J Rodney). Foxhunter/1.20m1, Oksana W(A Thompson); 2, Overa (G Fletcher); 3, Senten (R Moss). 1.30m1, Suma’s Oscar (H Tredwell); 2, Laura’s Choice (G Fletcher); 3, Opportunity B (J Cassan). discovery/1m1, Waltzing Matilda (A Backhouse); 2, Abdul Gafar (K Brooks); 3, AliceSprings (J Halim). British novice1, Farrington Saffron (C Mowbray); 2, Clandy Boye (A Backhouse); 3, River Child (J Halim).p>PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 18 June18 Jun: Great Leighs Newcomers 1, Pavarotti (S Tobin); 2, Udo Van De Rinkerakker (P Cornish); 3, Otto Jambo M (V Shavarien). Horse & Hound Foxhunter 1, Persicaria (K Rayner-Brown); 2, Quiren Z (P Miller); Otsem. 1.25m 1, Orion II (S Tobin); 2, Corodino K; 3, Chief Trooper (SReeve-Young). 1.35m 1, Orion II; 2, Estranged; 3, Charming Touch (P Cornish). Charles Owen British Novice 1, Little Imp (T Stokes); 2, Barracaberry Sapphire (J Mincher); 3, Opus II (S Livsey). Equimax Discovery 1, Calypso Inspiration (S Lundh); 2, Verdi (L Renwick); 3, Rallisca (J Mincher). 1m , Temple What A Flash (L Renwick); 2, Kingsclere Diamond Lady (J Mincher); 3, Lemar.

LINCOLNSHIRE COUNTY Lincoln, 18-19 June

Star of the Future1, Tripoli (M Watson); 2 & 3, Hawthorne Breeze & Romina (R Barton). Mason Jewellers Stakes1, William’s Spirit (D Lampard); 2, Coeur (J Renwick); 3, Royal Dane (A Pacheco). A41, Larisa (J Reed-Stephenson); 2, Great Love (SWhitaker); 3, Tripoli. young show jumper award1, Renetti (N Jennings); 2, Witches Touch Of Fleur De Lys (C Frazer); 3, Catch A Cloud (R Walker). IT1, Coeur; 2, William’s Spirit; 3, Cartier (J Whitaker).

NORTHALLERTON EC Yafforth 18 Jun

1.05m Open 1, Cappa Clover (C Watson); 2, Zenory (N Hartle). Great Leighs Newcomers 1, Gasaya’a Knockout (J Russell); 2, Ferndale Summer (S Blakey); 3, Seacroft Sapphire (C Hill). Horse & Hound Foxhunter First Round 1, Ferndale Summer (S Blakey); 2. Temple Norma (S Brash). Charles Owen British Novice 1, Superior (S Cuthbert); 2, Ossie Osbourne (R Collinson); 3, Daisy Reed (S Russell). Equimax Discovery 1, Royal Touch (T Hopson); 2, Superior (S Cuthbert); 3, Up for grabs (C Wilde).

ROYAL HIGHLAND Ingliston, 19-22 June

Highland Challenge1, Blue Chip Quinton (P Barker); 2, Pakko (K Shore); 3, Priamos (T Newman). Thomas Bates & Son 7-y-o1, Arkansas II (S Neads); 2, Take Time (K Fuller); 3, Teddy Bear II (A Hamilton). A&B1, Sarah’s Pride (C Curtis); 2, Sky News (K Shore); 3, Valencia II (L Babes). 20 Jun: IT1, Junior II (A Saywell); 2, Midtime (R Bevis); 3, Cortaflex Lucy May (A Saywell). grade A ch1, Blue Chip Quinton; 2, Pakko; 3, Ashdale Spirit (D Quigley). 21 Jun: Andrew Black A&B1, Pakko; 2, Priamos (T Newman); 3, Bally Rose (K Shore). Jean Gillespie Memorial B&C ch1, Pall Mall H (A Hamilton); 2, She’s Our Mare (D Duffin); 3, Rinette (N Jennings). Aon Grand Prix1, Two Mills Showtime (R Maguire); 2, Pakko; 3, Karina (R Whitaker). Aon 6-y-o1eq Paradis & Pall Mall H; 3, 5 tied. 22 Jun: George Babes JC ch1, Lakeland Little Wonder (R Cottam); 2, Irish Freestyler (J Bell); 3, Micklow Madness (D Neilson). Horse & Hound Foxhunter ch1, It’s Hogmanay (I Warnock); 2, Sea Lion (S Main); 3, Raymond II (D Duffin). A&B ch1, Retreats Oakey Dokey (R McGuire); 3, Townhead Karibundi (J Andrews). grade C ch1, Zodiac II (D Duffin); 2, Light N’ Sassy (K Fitzgerald); 3, Lhanna (L Buchan). SJSS JA ch1, Master Bill (L Hutt); 2, Arjay (R Walker); 3, Cavalcade (J Bowman). do, 128cm1, Metric (H Smallwood); 2, Sligo Lucky (C Miller); 3, Corralass (E Bell). do, 138cm1 & 2, Colour Code & Lakeland Little Cracker (C Mowbray); 3, Sligo Lucky (D Neilson).

ARENA UK Grantham, Lincs, 20-22 June

British novice1, Buckaroo Too (J Ward); 2, Bouncing Off The Walls (T Pytches); 3, Lou Lou De Villers (M Watson). discovery1, Squareform Lad (M Lanni); 2, Temple What’s New (J Egmore); 3, Lou Lou De Villers . Milton 5-y-o/Olympic Star Spotters1, 7 tied. newcomers1, Word Perfect II (C Bartle); 2, Little Lefanie (M Watson); 3, U Bet (M Potter). YR1, Roshais Last Tango (J Sizer); 2, Nethertowns Rascal (R Postle); 3, Jack Curtis (A Postolowsky). 1.20m members cup1, Carneville (S Watson); 2, Princess Cleo (M Kyle); 3, Lady III (G Elliott). Foxhunter1, Chiwago (L Brennan); 2, First Knight (M Watson); 3, Utah Girl (M Lanni). 1.25m1, Dawn Cracker (T Liddle); 2, Princess Cleo; 3, Danaos Du Mesnil (S Ward). 21 Jun: British novice1, Topaz Z (R Burr); 2, Innish More Mine (M Smith); 3, Karasso’s Kenrick (D Morris). discovery1, Secret Smile (P Linning); 2, Obelix VI (R Buckland); 3, Zatou (V Douglas). Milton 5-y-o/Olympic Star Spotters1, 4 tied. YR1, Santana Pa Ti (R Hill); 2, Mid Nadini (C Trogisch); 3, Lismore Heights (L Bolsover). newcomers1, Little Lefanie; 2, Libertine (C Fraser); 3, U Bet. Foxhunter1, Ublesco (J Whitaker);2, First Knight; 3, Oakwood Georgia (L Eggleston). 1.20m members cup1, The Fox (A Brady); 2, Ashgroves Laughtons Pet (S Shaw); 3, My Life (T Conyers). 1.25m1, Alcina (A Pacheco); 2, Pamone (L Whitaker); 3, Danaos Du Mesnil. 22 Jun: warm-up1, Rockhill Super Star (C Woolhouse); 2, Keeshka (L Eggleston); 3, Montyzooma (G Manchester). British novice1, Finbar II (J Hughes); 2, Insatiable (S McKie); 3, Pomerol II (S Stoker). discovery1, Ralma (S Cawkwell); 2, Loritta (D Burn); 3, Retreats Razzamatazz (L Robertson). British novice 2nd round1, Finnegans Imp (Z Day); 2, Hello Motto (C Shepherd); 3, Secret Smile. Milton 5-y-o/Olympic Star Spotters1, 4 tied. newcomers1, Loritta (D Burnham);2, Braunston Playboy (M Williams); 3, Little Miss (M Watson). August Silk YR1, Lexa (M Potter); 2, Red Wharf Roly (K Grant); 3, Ocano S (M Eilberg). NDS Members Cup1, Dawn Cracker (T Liddle); 2, Libertine ; 3, JC Prinz Amor. Foxhunter/1.20m members cup1, Witches Touch Of Gamble (D Lampard); 2, Sister Bing (G Barton); 3, Calvino (L Godber).

DORSET SHOWGROUND 20-22 June

Equimax Discovery1, Martleaves Danny Boy (K Saker); 2, Carnivals Class Act (M Webb); 3, Light Image (A Balmain). DMS 1.05 Scope1, Carnivals Class Act; 2, Flying Fireball (J Case); 3, Redlight (L Pinney). 1.10m1, L’Amor (Z Trim); 2, Huckleberry Diamond (B Talbot);3, Brimleys Fedora (J Maslin). Olympic Starspotters 1, For Fun (G Urch) & Woodcoate Chief Witness (N Wood). 1.20m/Horse & Hound Foxhunter1, Amoray (B Ford); 2, Bentley Rhythm Ace (M Hoskins); 3, Blackacre Fushijamn (J Smart). Charles Owen British Novice1, Summer Solstice (V Abbot); 2, Tinsel (G Morris; 3, Delphy Dude (S Case). 1m Scope 1, Whelping Matilda (G Morris); 2, Bare Necessity (J Rosewell); 3, Summer Solstice. Equimax Discovery 1, No Big Deal (J Rimmer); 2, Power Day (E Robson); 3, Red River Gold (J Maslin). Great Leighs Newcomers 1, Lord Lucan II (S Tupman); 2, Lingot De Leaugrenee (J Francis); 3, Dee Dee (N Merrit). 1.10m 1, Sundrum (B Bick); 2, Noble Max (L Pinney); 3, Shantung II (C Sheldon-Smith). 1.15 Scope 1, Kartouch (B Ford); 2, Rolled Gold (L Down); 3, Orryssa (P George). DMS 1.20 Blue Riband 1, Clyde Cruiser (J Maslin); 2, For Fun; 3, Mossbank Warrior (R Neave). URL 1.25 Scope 1, Gianni (K Spiller); 2, Poplars Present (M Hall); 3, Penny Market (J Douglas). Charles Owen British Novice 1, MP’s Return (M Steele); 2, Sandi Belle (A Gilman); 3, Hey There (G Stirling). 1.05m 1, Billwood Master Marvel (R Watson); 2, Chat Balou (S Anthony); 3, Wentworth (N Francis).Charles Owen British Novice 1, Van Demon (M Marino); 2, Simply Seamus (B Wood); 3, Portlaw Candy (K Martin). Equimax Discovery 1, Van Demon; 2, Billy Smart ;3, MPs Return. 1.05m 1, Cooking ! With Flo yd (K Watts); 2, Toscogo (Z Trim); 3, Just Whispa (H Buffin). Great Leighs Newcomers 1, Rapps Blue Persian (A Brake); 2, Triple Flight (M Marino); 3, Galaxy (P Baber). 1.10m 1, Rapps Fair Deal (A Brake); 2, Ewerbys Rio II (S Bardell), 3, Garrison Scout (K Martin). 1.15m 1, Gleneasky Flight (R Ash); 2, Dutch Whisper (P Baber); 3, Bentley Rhythm Ace. 1.20m/Horse and Hound Foxhunter 1, Kartouch; 2, Clyde Cruiser; 3, Ewerbys Rio II. 1.25m 1, Amoray; 2, Gianni; 3, Panella (Z Trim).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 20 June

20 Jun: 128cm1, Hollyoaks (D Willett); 2, Tiger Tim (J Whittaker); 3, J’s Junior (D Willett). 138cm1, Spirit Of Bodecia (J Reveley); 2, Strawberry Fair III (M Sampson); 3, It’s Lulu II (M Saywell). 148cm1, Oh La La (S Parsons); 2, Red Hot Basil (M Sampson). 21 Jun: sml pony1, Magical Miss (T Wratten); 2, Mars Kyfe Jake (E Snape); 3, Mini Madam (H Windsor). HOYS 128cm1, Hollyoaks; 2, Tiger Tim; 3, Flinor Songbird (E Stoker). HOYS 138cm1, Golden Fortune (A Valks); 2, Finnegans Fancy Fred (T Page); 3, Diego III (S Needham). 1.15m jnr1, Bobby Bracken (L Sims); 2, Okehurst Showman (E-J Moore); 3, Red Hot Basil (M Sampson). jnr rest1, Custom Cruiser (L Mantel); 2, Lucky Lady Jane (L Saywell); 3, Stambrook Miss Golightly (M-A Parkin). jnr intermediate1, Gold Harvest (L Whitehouse); 2, New York Spritzer (L Sims); 3, Prize Lady (L Mantel). 22 Jun: 1.15m1, Caramel II (P Dobby); 2, Walmore Diamond Quest (L Whitehouse); 3, Landown Three’s Are Wild (J Shackleton). jnr Foxhunter 2nd round1, Riversdale St Emillion (J Ward); 2, Snatch (A Mizon); 3, Zero To Hero (P-A Blosse). jnr show jumperof the year1, Spot The Lady (J Ward); 2, Gold Harvest; 3, New York Spritzer. sml pony1, Polly Flinders II (B Mantel); 2, Magical Miss; 3, Lion King (R Bee). 128cm1, Magic Shadow (C Evans). 138cm1, Ballyclough Brisco (D Willett); 2 & 3, Campus & Dawn Flame (Z Adams).