DEAN VALLEY EC Woodford, Cheshire, 14 June

1m jnr1, Zee Max (J Garside); 2, Impression (S Heathcote). jnr newcomers1 & 2, Always & Again & Santa Fe (S Needham). jnr Foxhunter1, Master Collier (S Needham). jnr intermediate1, A Touch Of Rust (W Whitaker); 2 & 3, Bilko Lad & Irish Frost (A Darbyshire). jnr members cup1, Foxmill Montana (W Whitaker); 2, Bilko Lad; 3, Expression (P Dobby).

SCORRIER & CHACEWATER Callestick, Cornwall, 14 June

jnr starter1, Chocolate Squirrel (J Couch); 2, Cuddles Avenue (S Stockdale); 3, Sir Peter Pan (J Emmett). jnr Foxhunter/1.10m jnr1, Little Pat’s Choice (K Palmer); 2, October (S Jarvis); 3, The Flying Cobra (A Parkin). jnr newcomers/1m jnr1, October; 2, Fairlands Star (C Mills); 3, Wild Tarragon (A Gethin). British novice1, Caerhays Bailey (A Ellery); 2, Jacobee (J Bennetts); 3, Tom Beam (J Darnell). discovery1, Isle Of Skye (C Vinnicombe); 2, Carnival Jazz II (C Phillips); 3, Princess Thumbelina (E Rowland). newcomers1, Dreamweaver (J Kirkby); 2, Bowjangle (J Retallack); 3, Piazadora (C Rushworth). 1.15m farriers’ open1, Kilkenny Gold (L Atherton); 2, Bowjangle; 3, Kermits Lover (B Facey). 1.25m grand prix1 & 2, Lanarth Lass & Rise High (B Facey); 3, Morning Cloud II (S Williams).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 14-15 June

BEIB Jnr British Novice 1, Pariss (R Connor); 2, Franky’s Gold (S Andrews); 3, Wiley Wizard (N Ellithorn). 90cm jnr 1, Spancel Hill Express (X Gill); 2, Powtan (R Connor); 3, Tic Tac Tiggle Winkle (S Duggan). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Powtan; 2, Arizona (R Connor). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Jazztime Caprice. Charles Owen British Novice 1, N Emily (E Tough); 2, Miss Avoca (C Richardson); 3, Equi Fever (D McNulty). 1m 1, Stone Flight (J Fletcher); 2 & 3, Manitoba & Chatfield Lady (E Tough). pro/am 1, Safir (C Kenyon); 2, Mrs Magic (C Richardson); 3, Milton Echo (J Shaw). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, J’Ippee (N Martin); 2, Midnight Starlight (K Phillips); 3, Townhead Robbo (N Martin). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, 2 & 3, Oakadee, Krekor & Oscar M (N Springer). 15 Jun: BEIB Jnr British Novice 1, Arizona; 2, Spice (J Forest). 90cm jnr 1, Arizona; 2, Spancel Hill Express. Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr1, Powtan; 2, Woodside Entertain (K Chevin). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Balandra Bay (C Garvey); 2, Hi Ho (R Holmes). Charles Owen British Novice 1, Miss Avoca; 2, No Finer Man (H Scott). 1m 1, Old SpringfieldFirecracker (H Goodall); 2, Mahala (H Connolly); 3, Hillview Corraclulla Star (L Tough). pro/am 1, Mrs Magic; 2, Manitoba; 3, Rimke (R Garvey). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Gangster Rap (C Richardson); 2, Steel N Velvet (N Pilkington); 3, Orlando B (K Phillipson). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Rarissimme De La Cour (N Martin); 2, Rimke; 3, Townhead Rousseau (N Morrell).

HARGATE ARENA Hilton, Derby, 14-15 June

newcomers1, Landown Chase The Ace; 2, Orlof Wisbecq (S Crespin); 3, Retreats Rekdal (R Chatfield). 1.10m1, Summertime Molly (A Thompson); 2, Elegant C (S Clark); 3, Master Harley (A Hunter). Foxhunter1, Surcouf (A Trickett); 2, Conal Di Caprico (M Thompson); 3, The Rock (C Healey). 1.25m1, What A Business (A Trickett); 2, Frou Frou D’Anchin (A Trickett); 3, Elegant C. B&C1,Sir Graditz (L Glendinning); 2, Blayney Spice (C Healey); 3, Lexikon (I Christodoulou). British novice1, Retreats Ladykiller (L Newman); 2, Retreats Prima Vera (L Newman); 3, Sunburst III (E Shaw). discovery1, Dublin’s Delight (L Handford); 2, Lucy II (E Shaw); 3, Microscope (C Healey). inter novice1, Cracker Island (L Thorpe); 2, Bally Miss Cruise (N Chadwick); 3, O Celano (A Thompson). NDS Members Cup1, Lord Winthrop (D Fairclough); 2, Viking Warrior (H Morley). 15 Jun: 1m1, Moniar (N Gallimore); 2, Bellona (G Goodwin); 3, Matinee Idol (P Arthers). inter novice1, Its Tutti Frutti (K Hall); 2, Santana III (L Glendinning); 3, Tudor Onyx (A Trickett). Foxhunter1, Little Miss Socks II (M Thompson); 2, Aughton Kerry Gold (C Vaughan); 3, Tudor Onyx. 1.25m1, The Fox (A Brady); 2, What A Business (A Trickett); 3, Cuddly Coachman (S Pountain). 1.35m1, Red Wharf Clover Light (S Gee); 2, Dalton D (J Hogg); 3, Prospect Hill (L Poxon). British novice1, Tralee (N Profitt); 2, Jimmy Riddle II (A Jalland); 3, Silver Coin (P Arthers).18 Jun: British novice1, Monard Quest (E Spanner); 2, In Sync (C Healey); 3, Indiane D’Espoire (A Hunter). discovery1, Retreats Ladykiller; 2, Highstyle (S Ryan); 3, Pubantos (J Bowen). inter novice1, Monard Quest; 2, Pleunie (S Ryan); 3, Landown Chase The Ace (A Hunter). Foxhunter1, Landown Native New Yorker (A Hunter); 2, Pleunie. speed1, Cuddly Coachman; 2, Dream D’Islande (K Forsyth); 3, Just Teasing (A Trickett).

KENYON ECWarrington, Cheshire, 14-15 June

Equimax Discovery 1, Clarissa (C Collins); 2 & 3, Cochise & Dun For Fun (A Fazakerley). Great Leighs Newcomers 1, Gracias (P Murphy); 2 & 3, Raffiness & Cassius Clay (G Billington). 1.10m1, Thornbank Hannah (T Newman); 2, Clover Highlight (R Maguire); 3, Revitalised (D Richards). Horse & Hound Foxhunter 1, Leonardo Van De Helle (K Shore); 2, Dragon Kiss (A Edwards); 3, Oldlands Calypso (L Creighton). 1.20m 1, Hallo Mossy (A Edwards); 2, Nikita J (A Fazakerley); 3, Croft Latifia (J Garton-Pope). 1.30m 1, Retreats Oakie Doakie (R Maguire); 2, Frederick (O Lazarus); 3, Hallo Mossy. 1.20m 1, Jubilant (J Andrews); 2, Clover Highlight; 3, Amber Gold (S Bowen). Great Leighs Newcomers 2nd round 1, Tarina N (M Bunting); 2, The Bird (C Edwards); 3, Grazie (P Murphy). Scope B&C 1, Lakeland Gold Diamond (S Buckley); 2, Rinette (N Jennings); 3, Addy The Eagle (O Lazarus). Essen Group Ladies’ch 1, Capello IV (T Newman); 2, Crown Rhodonite (E Shaw); 3, Hallo Mossy. 1.25m 1, Lakeland Gold Diamond; 2, Casyopeya (J Billington); 3, Wansford (R Whitaker).

PENSHAW EC Co Durham, 14-15 June

11 &under1, 10 tied. sml pony1, Spirit Of Boadicea (J Reveley); 2, Golden Fortune (A Valks); 3, Bowes Springbok (J Flannigan). 128cm1 & 2, Benjamin Bunny II & Echo Wold (Z Wilson). 138cm1, Spirit Of Boadicea; 2, Guinness Special (DNeilson); 3, Mosstown Teddy (A Valks). BEIB Jnr British Novice1, Spirit Walker (L Stephenson); 2, Highling Cola Light (V Roberts); 3, Another Dazzle (A Valks). jnr novice1, 11 tied. jnr progressive1, Tyrgos Victoria (J Lamb); 2, Cavan Piper (R Tidd). jnr newcomers/1m1, Patch Of Colour (K Porter); 2, Baskin Ilex (S Adams); 3, My Cosmic Dust (A Wright). jnr Foxhunter/1.10m1, Darraks Babe (S Ward); 2, Master Manoeuvre (D Neilson). 15 Jun: British novice1, Jade Briar Flier (K Jefferson); 2, Marcant (V Allen); 3, Meadowcroft Gemstone (H Easby). novice1, Marcant; 2, Superior (S Cuthbert); 3, Cloud Dancer (S Dinning). adventurer1, Mystic Poet (J Days); 2, Ladyman’s Spirit (P Robertson); 3, Mayo Minor (E Boynton). newcomers1, Jesse (R Ledford); 2, Dutch Melody (V Tulloch); 3, Seacroft Sapphire (C Hill). Members Cup1, Ferndale Summer Breeze (S Blakey); 2, Seacroft Sapphire; 3, Alpine Marc (D Lillie). 1.15m1, Lord Bertram (E Mould); 2, Alpine Marc; 3, Goulton Zayla (E Denton)

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 14-15 June

sml pony starter 1, Finnegans Fancy Fred (J Foster); 2, Thorneycroft Misty Blue (R Sampson); 3, CleopatraIV (D Maybin). 128/138cm 1, Thorneycroft Misty Blue; 2, Gemstone Jet (C Hanson); 3, Ballyglass Rose (S Charley). sml pony 1, Strawberry Fair III (M Sampson); 2, Coco Can (R Massarella). BEIB Jnr British Novice 1, Glenville Brambles (N Bignell); 2, Cefngar Ben (H Arnold); 3, Colorado VII (E Williamson). JD/JC 1, TJ’s Cosmic Gold (E J Moore); 2, Cool Blue Rue (C Roe); 3, Riversdale St Emilion (J Ward). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Max Factor (A Kapsalis); 2, MissCrunchie (D Farnsworth); 3, Carmel (H Roe). 1.05m jnr 1, TJ’s Cosmic Gold; 2, Justa Nuther Fred (A Mizon). 15 Jun: 1.05m jnr 1, My Little Munchkin (P A Blosse); 2, Sannan Valley Piccolo (M Townshend); 3, It’s Chelsea (K Smith). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, PJ St Tropez (E J Moore); 2, Custom Cruiser (L Mantel); 3, Rathsallagh Flash (M Thompson). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Athenry (H Craven); 2, Diamond Lad (H Stevens). jnr members cup 1, WaveRebel (M Goddard); 2, Spot The Lady (J Ward); 3, Stambrooke Miss Golightly (M J Parkin). jnr intermediate 1, Prize Lady (L Mantel); 2, Sheridans Archangel (S Pirie). 3, Ossie Bear (H Jenkins).

BSJA AREA 43A Godshill, IOW, 15 June

Charles Owen British Novice 1, Havenstreet Sweet Sensation (A Purdy); 2, Tyas Little Star (L Vale); 3, Didi Della (H Furnell). Equimax Discovery 1, Flints Mirror Image (L Vale); 2, Big Brother Two (M Mellon); 3, Tyas Little Star. 1m 1, Bilbo Baggins VI (J Bircham); 2, Manhattan (S Begley). 1.05/DMS Adventurer 1, Alogo (N Price); 2, Cool Cullen Colleen (S Begley); 3, Dutch Passion (N Price). NDS Members Cup/Great Leighs Newcomers 1, Lucky Girl II (S Begley); 2, Alogo. URL/Stable Express 1.25m 1, Alogo; 2, Lucky Girl II. BEIB Jnr British Novice 1, Salty’s Grey Storm (P Green). jnr progress 1, Oakdene Midnight Arrival (J Bircham); 2, Knightford Challenger (M Green). Blue Chip Jnr Newcomers/jnr 1m/Scope Jnr Progressive 1, Knightford Challenger (A-C Graves). 1.05m jnr 1, Patchwork Warrior (H Webster). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Patchwork Warrior.

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 15 June15 Jun: Charles Owen British Novice 1, Siberian Storm (M Cooper); 2, Waylands Jestique (C Black); 3, Red Watch (C Powell). Equimax Discovery 1, Royal Promise (T Potter); 2, Catweazle; 3,All Change (Z Evans). 1.05m 1, Lemar; 2, Ridgeside Destiny (E-J Slater); 3, Market Leader (C Wilson). 1.15m 1, Miss Chievous (A de Bearn); 2, Gaugin De Tarsy (S Reeve-Young); 3eq, Eden GI Jane (E-J Rodney) & Quasimodo (A Hardie). 1.25m 1, Corodino K (S Reeve-Young); 2, Quasimodo; 3, Rabbs (A Hardie).

SYKEHOUSE ARENA Sykehouse, S Yorks 15 June

1.28cms Novice Competition 1, Intoto (Z Wilson); 2, Dove Cote Dynamite (R Gunn); 3, Rosies Roan (R Gunn). 1.38CMS Novice Compeition 1, Magical Mackie (R Roe); 2, C B Sam (S Gunn); 3, Barney B (A Tate). BEIB Junior British Novice Competition 1, Back Chat (J Thompson); 2, Rosies Roan (R Gunn); 3, Tramore (A Tate). BlueChip Junior Newcomers Competition 1st round 1, Cool Oss (S Jimmison); 2, Tick Tock Two Tone (J Newnhan); 3, Back Before Dark (L Gee). 1m Open 1, Midnight Mann (O Hilliard); 2, HR Owen (L Gee). Squibb & Davis Newcomers Competition 1st round 1, Chocolate Supreme (R Hughes French); 2, Tick Tock Two Tone (J Newnham); 3, Irish Top Cat (H Bramley). 1.10m Open 1, Diana’s Memory (H Webb); 2, Lucy Lady Jane (L Saywell); 3, Red Hot Basil (M Sampson). ‘Zed Cards’ Junior Members Cup 1, Red Hot Basil (M Sampson); 2, Gilberts Domain (H Pratchett); 3, Tyke Tyler (A Soar).

ULLSWATER SJC Carlisle, Cumbria, 15 June

sml pony1, Colourcode (C Mowbray); 2, Jim’s Jest (K Walker); 3, Lakeland Little Cracker (C Mowbray). jnr Newcomers1, Blueberry Whirl (T Armstrong); 2, Quayside Candy (A Lumley). 1m jnr1, Colourcode; 2, Barbarian Black Boy (R Cottam); 2, Jim’s Jest. jnr Foxhunter/1.10m1, Barbarian Black Boy; 2,Arjay (R Walker); 3, Lakeland Little Wonder (R Cottam). jnr open1, Lakeland Little Classic (R Cottam); 2, Lakeland Little Wonder; 3, Arjay. discovery1, Hello Hardy (S Beattie); 2, Cruise On Jake (K Dunlop); 3, Tobermory II (T Clark). newcomers1, Material Girl (L Thomlinson); 2, Riversleigh (P Ashburner); 3, Rollover Clover (A Anderson). 1.10m1, Ingrid (S Fox); 2, Ally Bear (N Whittam); 2, Another Zanzibar (W Dunlop). Foxhunter/1.20m1, Ingrid; 2, Another Zanzibar; 3, Master Farrier (T Clark). 1.25m1, Oscar M (N Springer); 2, Mount Lofty (W Dunlop); 3, Oakadee (N Springer).