{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BSJA results 10-13 January

BLACKDYKE FARM, Blackford, Cumbria, 13 Jan

CROCKSTEAD PARK EC, Halland, E Sussex, 10 Jan

EAST GAVIN, Alloa, Clackmannanshire, 12-13 Jan

EXMOOR EC, Poltimore, Devon, 13 Jan

FARAWAY RIDING CENTRE, Rothienorman, Aberdeenshire, 13 Jan

HAND EC, Clevedon, Avon, 12-13 Jan

HURSTBOURNE EC, Whitchurch, Hants 11-13 Jan

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 13 Jan

LORDSBRIDGE ARENA, Barton, Cambs, 12-13 Jan

MARKFIELD EC, Markfield, Leics, 10 Jan

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 13 Jan

MEDSTEAD GRANGE, Alton, Hants, 12 Jan

NORTHALLERTON EC, Yafforth, North Yorks, 13 Jan

OSBALDESTON RC, Blackburn, Lancs, 13 Jan

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts, 13 Jan

PRESCOTT ARENA, Baschurch, Shrops, 13 Jan

ROCKHAMPTON EC, Berkeley, Glos, 12 Jan

ROWALLAN ACTIVITY CENTRE, Fenwick, Ayrshire, 11-13 Jan

SOUTH VIEW EC, Winsford, Cheshire, 12-13 Jan

WESTFIELD PARK EC Barnsley, S. Yorks 13 Jan

WIX EC, Wix, Essex, 13 Jan

YORKSHIRE RC Markington, Yorks, 13 Jan

CROCKSTEAD PARK EC, Halland, E Sussex, 10 January

11 & under 1 & 2, Watermans Cartier & Tullibards Finisk Aero (J Emblem). jnr 90cm 1, Lexies Golden Flame (A Morris); 2, Flaxlands Archelous (E J Moore); 3, Emerald Evening Star (A Flemming). Jnr Newcomers 1, Master Benson (R Patty); 2, The Frisky Copper (A Stevenson); 3, Clevedon Prince Russell (A Morris). 138cm 1 & 2, Goldies Welsh Flyer & Silverlee Rozen Cavalier (E J Moore). JC 1, Rainbow Monarch (F Patty). jnr open 1, Okehurst Showman (E J Moore).

MARKFIELD EC, Markfield, Leics, 10 Jan

mini grade C 1, Ursula (L Green); 2, Kilree Bouncer (B Upton); 3, S Para D (L Brennan). Newcomers 1, Iago Du Quesney (B Twomey); 2, Another May Day (C Robertson); 3, Ladies Man Spirit (D Lampard). 1.15m 1, The River Lady (S Cutteridge); 2, Jamel (L Brennan); 3, Lord Winthrop (M Boddy). Foxhunter/open 1 & 2, Leo Z & Contendra (D Lampard); 3, Larissa (M Whitaker).

HURSTBOURNE EC, Whitchurch, Hants 11-13 Jan

11 Jan: Newcomers 1, Grafik; 2, Yoshin (K Bosworth); 3, Retreats Star Turn (K Doyle). Foxhunter 1, Minka III (R Willis); 2, Nixion (M Watson); 3, Xplode (J Bowman). Scope 1.25m 1, Decoded (M Watson); 2, Make Haste (L Pavitt); 3, Sunorra’s Son (D Morris). B&C 1, X Files (R Willis); 2, My Little Soldier (J Shaw); 3, Rex. 1.30m 1, Make Haste; 2, True Hero (R Bevis); 3, Macepark Valhalla (G Barton). 12Jan: 1.25m 1, Flashdance II (R Willis); 2, Decoded; 3, Andorra III (J Pay). 1.30m 1, Make Haste; 2, Rodrigo (C Hanley); 3, Tinellos Celine (D McPherson). 1.40m 1, Tinellos Celine; 2, Make Haste; 3, Macepark Valhalla. Blue Chip Performance 1, Minka III; 2, Olona (B Dunning); 3, The Viking (C Grime). Blue Chip Dynamic 1, Oakhurst High Life (K Doyle); 2, Cash Back (G Glazzard); 3, Gitan D’Incoville (M Watson). 13 Jan: 1.30m 1, Kalander IV (B Dunning);2, Rex; 3, Springmaster (J Wingrove). winter A&B grand prix 1, Stable Express Barry Bug (G Glazzard); 2, Bullands Extrovert (N Boulter); 3, Nova Du Montois (A Auston). Osborne Refrigerators Winter Grade C 1, Renisto (R Bevis); 2, Rabanna (R Willis); 3, Graf Special (W Funnell). 1.25m 1, Mill Lauragh (K Bosworth); 2, Prince Darco (J Harris); 3, Maldek (K Doyle).

ROWALLAN ACTIVITY CENTRE, Fenwick, Ayrshire, 11-13 Jan

jnr 1m 1 & 2, Colour Code & Lakeland Little Cracker (C Mowbray); 3, Lara Jane (R Haynes). jnr 1.10m 1, C’s Surprise (C McNaughton); 2, Stainsby Top That (J Raeside); 3, Mr Swampy (D Smith). 128/138cm 1, Colour Code; 2, Dickens (A Kelly); 3, Lakeland Little Cracker. jnr open 1, Applejax Mr Ed (D Smith); 2, Mr Rubix (L Thomson). 12 Jan: jnr 90cm 1, Sparkling Santa Fe (R Imrie); 2, Lara Jane; 3, Tsharanni (W Melville Smith). Jnr Discovery 1, Sparkling Red Express (R Imrie); 2, Sparkling Midnite Express (M Murdoch); 3, Lakeland Little Wonder (R Cottam). Jnr Newcomers 1, Highline Flash Fortune (E Galbraith); 2, Miss Jones (J Stirling); 3, Lakeland Little Wonder. winter JC 1, Highline Flash Fortune; 2, Applejax Red Stripe (D Smith); 3, Overnight Sensation (K Scott). jnr 1.05m 1, Papadacus (J Newnham); 2, Master Bill (L Hutt); 3, Lakeland Little Star (S Lithgow). winter 128cm 1, Lochnatousa Star (S Lithgow); 2, Duncrynes Jungle Bunny (J Drummond); 3, Another Chance III (N Dingwall). winter 138cm 1, Colour Code; 2, Penny Farthing (J Stirling); 3, Lakeland Little Star. jnr intermediate 1, Master Bill; 2, Bowes Cemtex (N Robb); 3, Mr Swampy. 13 Jan: Parklands 11 & under 1, Midnight Gelignite (H Haig); 2, Mr McGregor (M Buchanan); 3, Jazzy Tazzy (G Mitchell). jnr 90cm 1, Another Chance III; 2, Midnight Gelignite; 3, Barbarian Black Boy (R Cottam). jnr 1m 1, Captain Flipper (H Haig); 2, Black Bob(K Connor); 3, Dillars Just William (L McKinnon). Jnr Foxhunter 1, Highline Flash Fortune; 2, Lamborghini Diablo (M McLeish); 3, Applejax Red Stripe. winter 128cm 1, Midnight Dynamite (M Baillie); 2, Lara Jane; 3, Marsh Kyfe Rocky (AKelly). winter 138cm 1, Colour Code; 2, Lakeland Little Cracker; 3, Wizzadoras Dream (C McNaughton). jnr intermediate 1, Top Knotch III (E Docherty); 2, Master Bill; 3, Stainsby Top That. 148cm 1, Top Knotch III; 2, Mystery Music (E Docherty); 3, Mr Swampy.

MEDSTEAD GRANGE, Alton, Hants, 12 Jan

British Novice 1, Quick Step (C Belston); 2, Clips (D Jocelyn); 3, Lucy Hill (B Bick). discovery 1, Another Pop Song (L Lockwood); 2, Bumbles (H Knowles); 3, Princess Pearl (C Ross-Taylor). 1m 1, Redwood Park (M Etherington); 2, Cassandra (V Hempell); 3, Cider Rose (I McDermid). 1.05m 1, Altesse Du Moulin (S Evans); 2, Wildfire (K Pullen); 3, JJ Finn (J Stouper).Newcomers 1, Apology Accepted (R Wollerton); 2, The Stone Fly (H Knowles); 3, Whispering Spirit III (B Sporne). 1.10m 1, Clockwork III (N Charles); 2, Pauldary’s Top Tiger (P Filer); 3, Redman (N Charles).

ROCKHAMPTON EC, Berkeley, Glos, 12 Jan

128/138cm 1, My Godfather (L Mantel); 2, Tremenyn Flyaway (H Thomas); 3, Playmate Whizz (J Swambo). 128cm 1, Oakhills Flashpoint (J Swambo); 2 & 3, Pepsi Girl & Flickers Fortune (B Mantel). 138cm 1, Dreamtime Outlaw (G Spence); 2, Sannan Valley Piccolo (M Townsend); 3, Polly Flinders (B Mantel). jnr A4 1, Tremenyn Flyaway; 2, Whiskey On The Rocks (S Johnson); 3, Coconut Creek (J Kington). Scope Jnr Progressive 1, Forever Rosy Red (H Cartwright); 2, Knockbeg Captain (L Coward); 3, Mister D (H Shepperd). JD/JC/JA 1, EMR Catato (K Neath); 2, Wild Wild West (J Kington); 3, Matsurus Sensai (L Mantel). jnr open 1, EMR Catato; 2 & 3, Willowpark Skywalker & Prize Lady (L Mantel).

EAST GAVIN, Alloa, Clackmannanshire, 12-13 January

British Novice 1, Highland Paganini (T Carruthers); 2, Nazime (A Wilson); 3, Vinnie The Villain (T Carruthers). discovery 1, Pengelly Sudini (H Forster); 2, Keltic Eyre (C Cousar); 3, Maria (L Swain). Newcomers 1, Hairshaws Glaswegian (A Hamilton); 2, Papita S (J Taylor); 3, Tully Draw (R Wilson). Members Cup 1, Tully Draw; 2, Orkellos Limited Edition (R Wilson); 3, Trigamatic (K Fitzgerald) Foxhunter 1, Drumbreck Lad (A Hamilton); 2, Highland Princess (A Craig); 3, Spirit Of Hope (L Johnstone). 1.30m 1, Silvano Van Texel Bos (A Hamilton); 2, Sanbucca Baby (A Craig);3, Travis Roma (L Johnstone). 13 Jan: sml open 1, True Cavalier (M Young); 2, Miniature Free Flow (D Duffin); 3, Gold Island (I Warnock). Foxhunter 1, Red Heather (L Cuthbertson); 2, Calvello (J Watson); 3, Kinsman (C Doonan). 1.20m 1, Gozo (S Brash); 2, Airdrie Silver King (R Brady); 3, Larissa (G Gillespie). pair 1, Hallo Butterfly (L Babes) & Sanbucca Baby; 2, Gavinson (L Power) & Lynhill (S McKie); 3, Summerhill Let’s Dance (S Linford) & Highland Little Minx (J Cameron). 1.40m 1, Silvano Van Texel Bos; 2, B Dynamic (R Brady); 3, Giacomo (L Scullion). Charles Owen British Novice 1, September Secret (S Lennox); 2, Highland Little Minx; 3, Hejera (S Tothill). discovery 1, Hairshaws Glaswegian; 2, Hejera; 3, Pole Position (D Duffin). Newcomers 1, The Eulogy (C Lindsay); 2, Touch Of Lux (D Duffin); 3, Orkellos Special Edition (D Duffin).

HAND EC, Clevedon, Avon, 12-13 Jan

British Novice 1, Tarrust (P Miles); 2, Rigoletto (P Baber); 3, Amazing Grace III (W Bartlett). discovery 1, Barney Rebel; 2, Fedora (J Maslin); 3, Geometric (D Crossman). 1.05m 1, Pioneer Lady (R Jones); 2, Fedora; 3, Haarlem Knight (H Vallender). Newcomers 1, Geometric; 2, Diamond Lady II (L Atherton); 3, Knightsford Diamond (H Rees). 1.10m 1, Knightsford Lady Lord (H Rees); 2, Tender Touch (J Storrie); 3, Shaab Moor (B Barratt). Foxhunter 1, Lundegards Fakir (L Elkins); 2, Quick II (J Ford); 3, Knightsford Diamond. 1.20m 1, Jurius (S Heaven); 2, Joli Baron (K Pearce); 3, Rolled Gold II (L Down). Bath & West qual 1, JSJ’s Gallant Grey (S Arkell); 2, Carontina (G Cranton); 3, Hallo Mossy. 13 Jan: 1.15m 1, Knightsford Lady Lord; 2, JSJ’s Bank Lass (S Arkell); 3, Pen Y Bryn Diamond (C Morris). Bath & West grade C 1, Piccola Star (J Lynden); 2, Knightsford Lady Lord; 3, Simson (V Eklov). 1.30m 1, Hallo Mossy; 2,Laughton James (C Baker); 3, Krugers Diamond (H Rees). British Novice 1, Microlite (M Crossman); 2, Knightsford Jumbo (H Rees); 3, Furze Farm Rushy Legend (C Presley). 1m 1, Millwood Miss Ballistic (A Miller); 2, Diamond Hill II (CDolan); 3, Clockwork Orange (N Jackson). Newcomers/1.10m 1, Rose-A-Bazaar (G Hannay); 2, Treadudwell Toyboy (V Tuffs); 3, Dryscoed Dominator (P Parker).

LORDSBRIDGE ARENA, Barton, Cambs, 12-13 January

British Novice 1, Starstruck (M Williams); 2, Shannondale Showman (S Cronin); 3, Swift Curtis (L Fonnereau). discovery 1, Temple Buccaneer (J Russell); 2, Miss Modena (J Norris); 3, Thomasina (S Boys). 1.05m 1, Corlano HS (K Tropp); 2, Magique Du Chene (N Fiddes); 3, On Top Of The World (C Robinson). Newcomers 1, Minka II (K Tropp); 2, Temple Matelot (G Lovegrove). Members Cup 1, Veneur (C Doherty); 2, Miss Millenium (N Denton); 3, Reet Petite (N Fiddes). Foxhunter/1.20m 1, Reet Petite; 2, Burlington II (C Brown); 3, Polydor (S Harvey). 13 Jan: British Novice 1, Universal Toy Boy (V Pepper); 2, Speedy Diamond (C Brown); 3, McTaggart (L Sargeant). discovery 1, Smooth Sensation (J Tilsley); 2, Diagramma (E Rolfe); 3, Final Fling (D Smith). 1.05m 1, Foxdens Muscadet (R Walker); 2, Fleurione (J Egmore); 3, Libro (H Tredwell). Newcomers 1, Kino Du Radoux (R Cord); 2, Madam Butterfly V (N Fiddes); 3, Temple Ryfield (J Russell). BEIB Star 1, Foxdens Muscadet (R Walker); 2, Raja II (H Stennett); 3, Just Cruising (J Russell). Foxhunter/1.20m 1 & 2, Polydor & Narina (T Gredley); 3, Reet Petite.

SOUTH VIEW EC, Winsford,Cheshire, 12-13 Jan

South View Novice 1, Highland Hope (C Collins); 2, Butterball Brown (N Barbour); 3, Cloughside Party Popper (K Pitcher). Newcomers 1, Anderson Free Spirit (C Collins); 2, Astella (L Williams); 3, Sir Graditz (S Gee). Foxhunter 1, Croft Loretta (M Marsh); 2, The Beez Neez (E Shaw); 3, Lexicon (S Gee). 1.15m 1, Kalando (V Bevan); 2, Mauritius (L Willliams); 3, Razzmataz (C Collins). 1.25m 1, Bambuk (C Collins); 2, Granada 232 (L Williams); 3, Golisco Louviere (R Davenport). DMS Novice 1, Orlando (K Shore); 2, Kingsford Trademark (M Holland); 3, Fantasy (A Bratt). DMS Adventurer 1, Thor (C Shore); 2, Tenderess (L Rowles); 3, Star Of Fortuna (S Pountain). 1.05m 1 & 2, Broadstone Destiny & Miss Mulberry Hill (I Wynne); 3, Mr Baileys Irish Dream (P Harries). 1.15m 1, Mauritius; 2, Provincial Broker (J Daly); 3, Bujans (C Collins). 1.25m 1, Bambuk; 2, Kalando; 3, It’s Magic Max (K Shore).

BLACKDYKE FARM, Blackford, Cumbria, 13 Jan

British Novice 1, Country Squire III (B Rogers) 2, Tiger Rex (C Nichol), 3, Tobermory (T Clark). 90cm 1, Lady Tigger (D Mewse); 2, Toomyvara (D Wadge); 3, Beyond Question (E Cottam). discovery 1, Jean Genie (J Dixon); 2, Oldlands Jalisco (L Creighton); 3, Sky Classic (N Jennings). 1.25m select 1, Mount Lofty (W Dunlop); 2, DJA’s Soft Touch (D Mewse); 3, CB Rapide (A Fazakerley). Blue Chip Dynamic 1, The Master Farrier (S Clark); 2, CB Mission (A Fazakerley); 3, Stoneflight, (J Fletcher). newcomers 1, Remember Me (M Lucas); 2 & 3, Mr Bobby Sox & Matthew II (R Friend). Foxhunter/1.20m 1, Cirus 76 (A Fazakerley); 2, Matthew II; 3, Lowther Glowbug (J Bowman).

EXMOOR EC, Poltimore, Devon, 13 Jan

Jnr British Novice 1, Ansop Double Time (S Rowcliffe); 2, Springtime Holiday (K Kneen); 3, Hollyoaks Artistic Charm (E Wooton). jnr 85cm 1, Don’t Chance It (A Mills); 2, Kashmir Blue (D Gynn); 3, Mr Meldrew II (L Clarke). Jnr Newcomers 1, Peasdown Sparkling Perry (V Clements); 2, Solar Extreme (T Hutchins); 3, Darby’s Knap (S Rowcliffe). jnr progressive/1m 1 & 2, Crosswinds Sunmist Condor & CR Operation Charlie (S J Coffin); 3, Mr Meldrew II. Jnr foxhunter 1, Longriver Foxglove (H Bishop); 2, Abba’s Liberty Bell (L Eggington). jnr open 1 & 2, Crosswinds Sunmist Condor & CR Operation Charlie.

FARAWAY RIDING CENTRE, Rothienorman, Aberdeenshire, 13 Jan

early riser 1, The Flying Pheonix (L Ferguson); 2, Sonic Boombang (T Smith); 3, Craigmancie April (J Jackson). British Novice 1, The Flying Phoenix; 2, Annie Oakley (S Sinclair); 3, Steps Brae (V Parry). discovery 1, Porthill DJ (J Burnett); 2, Mega Mixed Up (M Bee); 3, Vienna V (T Craigie). 1.05m 1, Gazette Manciase (D Taylor); 2, Esmir (L Ross); 3, Kamima (D Taylor). Newcomers 1, Kelly’s Eye (L Ross); 2, Maximum Mollis (L Craigie). Members Cup 1, Racal S (S Sinclair); 2, Gazette Manciase; 3, Deister S (S Sinclair). Foxhunter/1.20m 1, Le Monopoly (S Hamilton); 2, Kelly’s Eye; 3, Lamall (N Slater). A/B/C 1, Le Monopoly; 2, Lamall.

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 13 Jan

128/138cm 1, Another Shady Lady (E Kelly); 2, Wickenstone Fantasy (S Butchart). jnr sml open 1, Kingston Toy Boy (E Toner); 2, Amberleigh (L White). BEIB Jnr British Novice 1, Just Jake III (C Ramsby); 2, Little Black Magic (C Rampling); 3, Carbrook Special Edition (K Evans). jnr open 1, Montana Mindy (D Ancient); 2,Kristons Flower Power (L Louden); 3, HR Maverick (C Hanson). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Little Cherub (K McCarthy); 2, Pendini (C Banner); 3, Bally Sid (L Louden). jnr open 1, Master Sox (D Garner); 2, Kool N Calm (L Louden). jnr members cup 1, Jackeroo Jasper (L Louden).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 13 Jan

Charles Owen British Novice 1, Thyme Money (L Humber); 2, Beau Peter (M Poole); 3, All Ears (L Page). mini grade C 1, My Leading Lady (T Jannion); 2, Dun And Dusted (D Doyle); 3, Kilavil Cruise (W Plunkett). Great Leighs Newcomers 1, Quanny Lady (D Whitehead); 2, Elmside Orlando (M-J Crawford); 3, First Night (W Plunkett). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Keshi (L Poxon); 2, Lord Cromwell (D Burnham); 3, Anastasia (B Twomey).

NORTHALLERTON EC, Yafforth, North Yorks, 13 Jan

jnr 90cm 1, Diego III (A Valks); 2, Fear Snatcher (D Harland); 3, Royal Declan (A Valks). Kraiburg Jnr Discovery 1, McFlurry (A Valks); 2, Little Storm (A McCullough); 3, Celtic Fusion (S Robinson). Jnr Newcomers 1, Forge Freeway (J Pringle); 2, Aigle-du-Blanc (C Alpin); 3, Kilgobben King Flyer (E Corner). Jnr Foxhunter 1, Diego III (A Valks); 2, Northern Highlights (S Charlton). jnr members cup 1, Little Irish Lad (S Robinson); 2, Whisky Tipple (S Ward). 11 & under 1, Diego III; 2, Royal Declan; 3, Ultimate Challenge (J Harland). sml pony 1, Royal Declan; 2, Corra Lass (E Bell).

OSBALDESTON RC, Blackburn, Lancs, 13 Jan

British Novice 1, State Of Confusion (J Andrews); 2, CC’s Bridget (L Cliburn); 3, Brookhouse Breezer (R Becconsall). discovery 1, Presto M (A Bell); 2, Pegasus II (C Kenyon); 3, Pretty Woman (G Catlow). 1m 1, It’s Eric (N Coupe); 2, Carbonado (S Ryan); 3, Hephaistos (J Powell) Newcomers 1, Cold Harbour Nip (K Raine); 2, Cleo Springs (J Carr); 3, It’s Ocean Blue (K Tsang). members Cup 1, Count Belair (V Jefferies); 2, Capitalize (A Walker); 3, Junies Girl (D Andrews). select 1.25m 1, Jubilant (D Andrews); 2, Atlantis (P Murphy); 3, Rinaldo (W Clarke).

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts, 13 Jan

British Novice 1, Bow & Arrow (T Hawker); 2, Premier Rendezvous (M Fursedown); 3, Constant Moon (A Bettle). discovery 1, Sefton Morning Star (Z Capon); 2, Waylands Lady Warrior (L Junak); 3, Affricks Ice (S Wylie). 1.05m 1, Carlow (J Whinnett); 2, Mr Happy (S Walley); 3, Technic (M Keen). 1.15m 1, Fedora (D Brown); 2, Chief Trooper (S Reeve Young); 3, Findon Innocence (L Phillips). 1.25m 1 & 3,Quandelero & Magic Man (S Aston); 2, Corrado II (L Phillips).

PRESCOTT ARENA, Baschurch, Shrops, 13 Jan

90cm jnr 1, Coch-y-Bon-ddu (O Roberts); 2, Wentward Violetta (L Thomas); 3, Norton Van Steengeind (MWilliams). Jnr Novice 1, Miss Verna (H Kelsall); 2, Brynore Lass (A Harding); 3, Senor Astrix (S Broadley). sml jnr open 1, The Pie Man (A Baker); 2, Scooby Boo (M Williams); 3, Tilston Raven (R Steele). Jnr Newcomers 1 & 2, Lawley Shady Lady & Wentward Violetta (L Thomas); 3, The Pie Man. jnr members cup 1, Meretown Martini (S Edenborough); 2, Bowes Watch Out (P Shaw); 3, Scooby Boo. Blue Chip Sparkle 1, Meretown Martini; 2, Scooby Boo; 3, Bowes Watch Out.

WESTFIELD PARK EC Barnsley, S. Yorks 13 Jan

Nursery Stakes 1 & 2, Bally Red Wharfe & Miss Wizzy Wig (M Sampson); 3, Captain Fantastic (T Whitaker). Small Pony Open 1, Spirit of Bodecia (J Reveley); 2, Grange Sandy (J Whitaker); 3, Proud Flyer (J Whittaker). Winter 128cms 1, Get Ready Freddie (T Whitaker); 2, Proud Flyer (J Whittaker); 3, Skibberean Girl (L Saywell). Winter 138cms 1, Double Dominic (J Reveley); 2, Strawberry Fair (P Dobby); 3, Spirit of Bodecia. Jnr British Novice 1, Lifes High Hopes (J Clayton); 2, Rainbow Dancer II (J Wilson); 3, Barnaby Barnett (S Staples). Jnr Newcomers 1, Loobeen Lady (P Dobby); 2, Saving Grace (C Richards); 3, The Irish Rocket Man (S Heathcote). Jnr Foxhunter 1, National Express (M Elliott); 2, Sopps Toby (A Allen); 3, Moelgwyn Cavalier (M Elliott). Winter JC 1, Kinetic (E Whitaker); 2, Royal Mint (J Whitaker); 3, Tyke Tyler (A Soar). Jnr Intermediate Open 1, Royal Mint; 2, Tigerwood (P Dobby); 3, Kilkenny (E Whitaker).

WIX EC, Wix, Essex, 13 Jan

British Novice 1, Crofts Highflyer (P Theobald); 2, Fleetwood Gyspy King (R Foster); 3, Postcard From Paris (S Hobbs). discovery 1, Royal Velvet II (L Tacey); 2, Colista (T Arnold); 3, Shepherd Boy (I Locke). Newcomers 1, Second Inspiration (D Surrett); 2, Quackers (B Watson); 3, Chalk To Paint (R Haag). Members Cup1, Gymcrack Fortune (T Davies); 2, Thomas Curtis (M Milner-Moor); 3, Second Inspiration. 1.15m 1 & 2, Quartz & Russi Van De Zuuthoeve (T Davies); 3, Harbour Lites (L Wrigley). 1.20m 1 & 2, Quartz & Russi Van De Zuuthoeve.

YORKSHIRE RC Markington, Yorks, 13 Jan

Charles Owen British Novice 1, Talk Of Excitement (E Abrahams); 2, Just Buster (N Hudson); 3, Hawthorn Miracle (M Gray). discovery 1, Hawthorn Sierra (T O’Hara); 2, My Double H (P Denton); 3, Yes Clover (R Blane). 1m 1 & 3, Spartacus & Sunnyside Up (H Bennett); 2, Cottage Bay (K Brennan-Vaccard). Great Leighs Newcomers 1, Double Diamond (L Carrick). BEIB Members Cup 1, Magna Dee (C Pedley). sml open 1, Double Dare II (L Carrick).

You may like...