{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BSJA res 14 – 20 June ’04


PATCHETTS EC Aldenham, Herts 16 June

SENIOR NEWCOMERS 1, Black Stuff Arctic Pride (L Renwick); 2, Master Fred (R Whygood); 3, Una III (T Lewis). 1.10m OPEN 1, Jaffeur (L Junak); 2, Catweazle (S Reeve-Young); 3, Masterlock (P Miller). HORSE & HOUND FOXHUNTER 1, Royal Pilot (S Davies); 2, Bajan Blue (S Davies); 3, Combo de LEau (P Cornish). 1.25m OPEN 1, Pert (J Rothstein); 2, Phoenix Joy (A Lewis); 3, Elfi (M Beaumont). 1.35m OPEN 1, Egalisca de Ruire (J Davies); 2, Sensation (M Beaumont); 3, Medrano (B Maher). BRITISH NOVICE 1, Fiorano (C Haywood); 2, Zero What II (D Mattock); 3, Tarola (S Livsey). EQUISSAGE DISCOVERY 1, Equilibrium (L Gates); 2, Andiamo (S Livsey); 3, Twister II (P Miller).

SYKEHOUSE ARENA Doncaster, Yorks, 16 June

British novice 1, Ricochet II (I Bennett); 2, CFS Gold (S Jimmison); 3, B Fair (L Redfearn). Equissage Discovery 1, Velvet (L Innis); 2, Delexan (S Jimmison); 3, Westpoint Figo (B Aitkenhead). 1m 1, Old Springfield Firecracker (L Goodall); 2, B Smart (l Redfearn); 3, Old Springfield Zamaan (L Goodall). newcomers/1.10m 1, Jelmer (M Sampson); 2 & 3, Oscar & Delexan (S Jimmison). 1.20m 1, Jelmer; 2 & 3, Ivo II & Fine Painting (C Curtis).

DORSET SHOWGROUND West Stour, Dorset, 18-20 June

1.05m novice 1, The Flying Kiwi (H James); 2, Calvido Z (H Tredwell); 3, Santos III (Z Trim). 1.10m members cup 1, Noble Max (L Pinney); 2, Kartouche (B Ford); 3, Lannarro (N Browne). newcomers 1, Estralitta (L Elkins); 2, Santa Fee (P White); 3, Two O Two (A McKeown). Milton 5-y-o 1, 4 tied. Scope Blue Riband 1, Vangelis S (H Tredwell); 2, Cruisings Mickey Finn (J Maslin); 3, Reustrade (L Phillips). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Franklins on Air (G Strutton); 2, Possi Primo (A Valentine); 3, Woodcote Chief Witness (A Davis). B&C 1, Pavola (L Phillips); 2, Scottish Monarch (H Webb); 3, Clyde Cruiser (J Maslin). 1.15m 1, Utar (J Francis); 2, Go (E Slater); 3, Unicorn DO (J Marshall). newcomers 2nd round 1, Retro (J Tuff); 2, Unicorn DO; 3, Tinkas Serenade (E Slater). 1.15m 1, Brilliant (R Willis); 2, Kantara VH (H Tredwell); 3, Verbena VZ (K Neath). 1.20m 1, Franklins on Air; 2, Cantanova (J Harris); 3, Caola du Domain (S Reeves). Horse & Hound Foxhunter 1, Pico Bello II (G Scrutton); 2, Senorita O (J Kirkby). British novice 1, Heidi (M Hall); 2, Market Mate (P Connor); 3, Rittus (R Wollerton). Scope novice 1, My Immortal (J Mincher); 2, Giselle (L Tosunlar); 3, Nova Xequoia (A Miller). 1.10m members cup 1, Rolled Gold II (L Down); 2, Belle De Fontenel (C Flack); 3, Un Diamant (A James). newcomers 1, My Immortal; 2, Market Mate ; 3, Hilton Magic (E Dewry). Scope 1.15m 1, Beaus Retreat (J Rosewell); 2, Kartouche; 3, Kantara VH. Scope 1.25m 1, Gianni (K Spiller); 2, Mr Murdoch II (P Holmes); 3, Paola II (S Evans). 1.30m 1, Archie (J Harris); 2, Fabrice (L Oxland); 3, My Zebedee (S Evans). Scope 1.05m 1, Mendip Clover (A Valentine); 2, Santos III; 3, Santa Fee. British novice 1, Broadstone Leona (G Vale); 2, Just An Illusion II (M Brake); 3, Euro Dot Com (R Burnet). Equissage Discovery 1, Market Mate; 2, Heidi; 3, Coolgarrow (K Johnson).

PYECOMBE 18 – 20 June

JB Arenas 1.05m Open 1, No Fear (C Gibbs); 2, Nabucco (E Harrison); 3, Over The Odds (S Garry). Equistyle 1.10m Open 1, Chatain (P Colgate); 2, No Problem (L Long); 3, Hullander (M Williams). Foxhunter 1, Pantani Z (G Williams); 2, Lisha Luba (C Hamilton); 3, Sebastian III (S Franks). 1.25m Open 1, Non Stop Royale (S Franks); 2, Unbelievable Darco (S Franks); 3, Dazzal (M Williams). Brendon Horse & Rider Centre British Novice 1, Crofters Realm II (A Roebuck); 2, Mayfield Madam (M Gibbs); 3, Milltyme Intuition (F Frankland). Chris Warren Dentist Discovery 1, Argus VDT (A Boyce); 2, Lissinard Pandora (S La Thorpe); 3, My Blake (G Lysaght). 1m Open 1, Oakhurst Deel Lady (G Talbot); 2, Come On Bob (S Gosling); 3, By George Its Good (E Connor). Equestrian Elite 1.10m Open 1, Walton Bombardier (L Long); 2, Favorite (G Talbot); 3, Jance (J Whibley). Select Hospital Services 1m Grand Prix 1, Black Number (L Long); 2, Downtown Jazz (S Franks); 3, Irish Town Party (R Pearson). Browning & Wellings Newcomers 1, Thallot K (S Franks); 2, Donna Carrera Z (C Reed); 3, Neverland II (G Talbot). Show Sound 1.15m Open 1, Chicago Lad (D Wise); 2, Omiro (S Davidson); 3, Ducatti (C Hamilton). D & D Construction 1.30m Open 1, Non Stop Royale; 2, Nederland F (S Franks); 3, Quel Monsieur (H Turrell). Harris & Bailey South England Young Riders 1, Narc (T Pearson); 2, Battlecruiser (F Patty); 3, Carnavella (F Patty). Jim Hills Sports British Novice 1, Mayfield Madam; 2, No Prisoners (C Gibbs); 3, Another Williams (R Palmer). The Bowman 1m Open 1, Mayfield Madness (M Gibbs); 2, Kates Chancer (D Roud); 3, Tamara (M Shirley). Stoners Jewellers Under 18s/Veterans 1, Ace Korral (A Adams); 2, Snowman (A Adams); 3, Oakhurst Deel Lady. Stumblewood 1.15m Open 1, No Problem; 2, Quidam Unique (M Barratt); 3, Downtown Jazz. Radical Equine Health BEIB HOYS Grade C Qualifier 1, Royal Rose II (J Annett); 2, Cassiano Z (D McPherson); 3, Playboy S (H Turrell). Streeters Agency Foxhunter 1, Rikky Boy (C Platt); 2, Rialto III (J Draper); 3, Val Blanc Van Het Panishof (L Pavitt). 1.25m Open 1, Ema (N Boutler); 2, Loro Piana Hamlet (G Williams); 3, Gold Horizon (A Lewis). Scope 1.35m Open 1, Rinaldo II (A Lewis); 2, Hollywood (C Nicol); 3, Cullawn Diamond (J Annett). British Novice 1, Conchitti De Sabre Z (M Gibbs); 2, Tristan K (E Sender); 3, Darco One (G Talbot). Brendon Stud Disco very 1, Carnival Rio (N Boulter); 2, Starlight Excel (D Burchell); 3, Special To Me (S Franks). 1m Open 1, Mayfield Madness; 2, Billy Go Lightly (C Franks); 3, Zanimo (P Knight). Stoners Jewellers Under 18s/Veterans 1, Oakhurst Deel Lady; 2, Sadie Sparks (F Patty); 3, Tommy Thumb (C Franks).

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 18-20 June

1.15m 1, Clyde Coaster (R Chassels); 2, Never Never (L Johnston); 3, Kelso Billabong (D Shaw). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Caspian (N Warwick); 2, Clyde Coaster; 3, My Lulu (N Robb). newcomers 1, Burnelite (N Warwick); 2 & 3, Chip Chase & Solitaire (R McCrae). Equissage Discovery 1, Mr Stanley (M Smith); 2, Kelso Red Rock (D Shaw); 3, Radancer (W Rennie). 19 Jun: British novice 1, Mr Stanley; 2, Fernrigg Bay (J Duffy); 3, My Flight (V Stewart). Equissage Discovery 1, Aprils Gold (P Willliams); 2, Akoestiek Van Landhuise (R Leonard); 3, Le Marquind (J Cameron). newcomers 1, Burnelite; 2, Nathalie II (S Babes); 3, Cainby (N Ross Watt). Horse & Hound Foxhunter 1, Dream Clover Zest (R Leonard); 2, Vicky Van De Zuuthoeve (J Cameron); 3, Carvella (V Stewart). 1.20m 1, Djidda II (J Scullion); 2, CB Rapide (S Hutt); 3, Cavalier Angel (L Hutt). Scottish Grade C ch 1, Nistria (L Babes); 2, Spinola Creek (S Linford); 3, Nikita (R McCrae). 1.30m 1 & 2, Roscoes Skip On & Valencia (L Babes); 3, Bella Quinta (S Babes). 20 Jun: British novice 1, Fernrigg Bay (J Duffy); 2, My Flight ; 3, Quick Time (R Pottie). Equissage Discovery 1, Fernrigg Bay; 2, Shakira (R Leonard); 3, Artisan (S Laird). newcomers 1, Burnelite (N Warwick); 2, Nistria; 3, Mr Brown (A McCartney). Horse & Hound Foxhunter 1, Eskidja (J Scullion); 2, Dream Clover Zest; 3, Furistinno (A Henderson). 1.20m members cup 1, Kamishca (J Dixon); 2, Caspian; 3, Spinola Creek. 1.30m 1, Aventurine (S Babes); 2, Image Fair Deal (S Brash).

THREE COUNTIES Malvern, Worcs, 18-20 June

B&C 1, Arazona (C Webley); 2, My Miss Saigon (A Thomas); 3, Chaka III (L Bevan). 1.25m 1 & 2, Attorney General & Barrister QC (C Webley); 3, Black Prince (R Tillson). 19 Jun: 1.25m 1, Liber Ace (A Thompson); 2, Knightsford Diamond (R Tillson); 3, From Russia With Love (A Connelly). 1.35m 1, Black Prince; 2, Graceful (C Webley); 3, Perth (S Arkall). 20 Jun: 1.25m 1, Knightsford Diamond; 2, FI Orlando K (R Tillson); 3, My Boy (B Smith). B&C 1, Inces Falco (C Biddle); 2, My Boy; 3, From Russia With Love.

BSJA AREA 40 Blackmore, Essex, 19-20 June

Smarter Builders 1.15m 1, Pride Of EHG (K Butchart); 2, My Fair Flicka (I Aguado); 3, Pentonville Lodge (N Ward). Horse & Hound Foxhunter/Scope Blue Riband 1, Loch Hoy (S Clutterbuck); 2, Pavarotti II (S Tobin); 3, Joy de Gamet (Z Warren). Oneda Viviers B&C 1, ES Premium (B Maher); 2, Phoenix Joy (A Lewis); 3, Lucky Moon 2 (P Howard). High Offley Stud 1.25m 1, O’Harry (J Renwick); 2, Bullands Sensation (M Beaumont); 3, My Life (T Conyers). 1.35m 1, O’Harry; 2, Prince L (T Jose); 3, Tender Emotion (H Penny). 20 Jun: 90cm 1, Don’t tell The Wife (L Fitch); 2, Melford Phoenix (L Crampin); 3, Animoco (L Fitch). Scope Novice 1, Meina Of Bellhouse (S Allen); 2, Sabina II (M Russell); 3, Mellons Grey Lady (D Everett). Scope Adventurer 1 & 2, Limelight De Breve & Fairhand Lady; 3, Scotch Mist (J Randall). 1.10m members cup 1, Carnaval Dance (L Renwick); 2, Big Mystery (M Fursedonn); 3, Mister Inquisitive (K Smith). Smarter Builders 1.15m 1, Roxsy (L Fitch); 2, Carnaval Dance; 3, Brookend Fuehrer (L Renwick).

DEAN VALLEY EC Woodford, Cheshire, 19-20 June

1m jnr 1 & 2, Colour Waves & Flying Chance (L Beattie); 3, Rosmuc Rebel (J Spence). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Ocean Blue (L Dutton); 2, Holly Hocks (A Grey); 3, Baskin Sir Patrick (A Platts). national 138cm 1 & 2, Brynore Lass & Shady Fox (A Harding); 3, Double Dominic (J Clayton). Credit & Business 1.15m jnr 1 & 2, Applejax Solitaire & Woodside Entertainer (A Derbyshire); 3, Eskimo Prince (K Curphey). Smith of Whiteinch Primary 1, six tied. national 128cm 1, Credon Tip Top (C Beeson). Tiny Tots 1, 4 tied. Prograde Jnr Novice 1, 6 tied. national 138cm 1, 4 tied. Prograde Jnr Novice 1, Mystic Bay (K Rothwell); 2, Babalicious Blue (K Whitters); 3eq, Jack the Lad (K Tranter) & Little Miss Splash (R Foster). Blue Chip Jnr Newcomers/jnr progressive 1, Little Miss Splash; 2, Holly Hock (A Grey); 3, Robber Red (S Platt). Tiny Tots 1, Brookhall Glimpse (A Dobson) & Thornycroft It’s Me (L Edwards); 3, Dinky Dynamite (L Mitchell). Smiths of Whiteinch 128/138cm 1, Double Domonic, The Night Hawk (O Evans) & What Complaints (L Charley). national 128cm 1, Brookhall Glimpse; 2, Flinor Songbird (E Stoker); 3, Miss RNB (J Monks). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/jnr Adventurer 1, Watson Thornton Shrewsbury (P Thornton); 2, Rowewall Mr Softy (T Restorick); 3, Fieldhouse Maverick (J Clayton). 1.15m jnr select 1, It’s Shenanigans (A Williams); 2, Kingfisher Tarantella (J Clayton); 3, Applejax Solitaire. jnr intermediate 1, Westside Ross (S Charley); 2, Rhapsody Lad (S Needham); 3, Woodside Way (A Derbyshire). 1m jnr 1, More Than Milton (J Smith); 2, Jazz Time Caprice (S Duggan); 3, Jasper (S Charney). Blue Chip Jnr Newcomers 2nd round 1, Bella Star (A Derbyshire); 2, Tick Tock Two Tone (E Stoker); 3, The Ideallist (S Martin). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/jnr adventurer 1, Never Say Never (S Needham); 2, Fieldhouse Maverick; 3, Go Large (R Evans). 1.15m jnr 1, Colour Waves (L Beattie); 2, Red Of Haines (T Restorick); 3, Woodside Way (A Derbyshire). 1.25m jnr 1, Rhapsody Lad (S Needham); 2, Woodside Entertainer (A Derbyshire); 3, Westside Ros (S Charley).

KINGSWOOD EC 19 – 20 June

19/6 – 90cm Open 1, Darville Libero (C Bradshaw); 2, Diplomat VII (A Berry); 3, Oakleys Ace (G Dickens). Equissage Dicovery 1, Innocent II (N Emery); 2, Nupilia (M Munt); 3, Tacco (S Davies). 1-05m Accumulator 1, Beetlejuice (J Jones); 2, Uptown Girl (C Freeman); 3, Oxbow (J Jones). 1-15m Grand Prix Qualifier inc Smarter Builders 1-15m Qualifier 1, Secret Smile (P Linning); 2, Pow Wow II (M Smith); 3, Reigning Star (M Pearson). 20/6 – 90cm Open 1, Caramba Z (N Affi); 2, Just Jake (A McLagan); 3, Marco VI (S Taylor). Mini Grand Prix 1, Elite III (P Harris); 2, Oakleys Ace (G Dickens); 3, Caramba Z (N Affi). Speed Grand Prix 1, Kadans (J Jones); 2, Kings Ride Diamond (V Swinnerton); 3, Alana’s Ballad (E Brooks). Grand Prix 1, Uptown Girl (C Freeman); 2, World Party (P Harris); 3, Reigning Star (M Pearson).

LOANHEAD EC Aberdeen, 19-20 June

tinkerbell 1, Treasure Cookir (R Meiklejohn); 2, Grove Hotshot (L Smith). future star 1, Lara Jane (M Haynes); 2, Grove Hot Stuff (L Smith); 3, Whalton Cavatino (D Drury). BEIB Jnr British Novice 1, Night Of Sophistication (H Ross); 2, Tantika (C Timmins); 3, Well Smart (D McKenzie). 12 & under 1eq, Va Va Voom II (H Ross) & Springleigh Switched On (M Russell). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, RB Spot On (H Haig); 2 & 3, Maxton Hijak & Springleigh Switched On (M Russell). Squibb & Davies Jnr Foxhunter.1,10m 1, Js Dream (Y Geddie); 2, Golden Grove Sunshine (H Haig); 3, Ratina (C Timmins). new recruits 1, 5 tied. future stars 1, Hillcrest Nightingale (A Cormack); 2, Miss Clever Clogs (R Haynes); 3, Lara Jane. BEIB Jnr British Novice 1, Flutey (M Russell); 2, Garlores Total Eclipse (N Mutch); 3, Night Of Sophistication (H Ross). 128/138cm 1 & 2, RB Spot On & Golden Grove Sunshine; 3, Tantika. Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Keltique Silver Mist (S Wilson); 2, Garlores Last Samurai (S Mutch); 3, Flutey. mini grand prix 1, Barmekin Mist (L Barclay); 2, Help Ma Bob (E Proudfoot); 3, Springleigh Switched On. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Ratina; 2 & 3, Smart Sam II & Cuffesgrange Trigger (H Haig). grand prix 1, Dancing Time (E Proudfoot); 2 & 3, Bishopston No Limit & Js Dream (Y Geddie).

PATCHETTS Aldenham, Herts 19 June

Small Pony Open 1, Forever Penny (R Gunn); 2, Paddys Day (J Drea); 3, Emmersbrook Rosella (G Whitaker). HOYS 128cms Qualifier 1, Magic Shadow (C Evans); 2, Midnight Dynamite (P Allen); 3, My Little Tinker (D Plumley). Charles Owen HOYS 138cms Qualifier 1, Royal Declan (A Pownall); 2, Mystic Starlight Storm (G Whitaker); 3, Midnight Man (O Hilliard). Junior 1.15m Open 1, Softee Supa Nova (Z Adams); 2, Apple Jax Mr Edna (D Willett); 3, Prize Lady (L Mantel). Junior Restricted Open 1, Custom Cruiser (L Mantel); 2, Willoway Dreamer (S Frost); 3, Wave Rebel (M Goddard). Junior 1.25m Open 1, Hopala (H Paul); 2, Mister Amontilano (H Paul); 3, Kilkenny (S Agnew). 20 June: Junior 1.15m Open 1, For a Few Dollars More (H Berriman); 2, Zeemax (C Mowbray); 3, Hedgefield Riverdance (J Swambo). Kraiburg Junior Show Jumper of the Year 1, Mister Amontilano (H Paul); 2, Gold Harvest (D Willett); 3, Colton Maelstrom (N Sewell). Squibb & Davies National Junior Foxhunter II Round 1, Ed Cillia (J Whittaker); 2, Thorndell Carrowbaum Kilmore (D Moseley); 3, Edna (N Pavitt). Junior Intermediate Open 1, Custom Cruiser (L Mantel); 2, New York Skyline (S Frost); 3, Hedgefield Riverdance (J Swambo). Scope Festival 2004 Junior Progressive Champ Qualifier 1, Tequila Three Shots (H Barrell); 2, Sylvia III (H Paul); 3, Kimba Ladd (C Ambrose). Scope Festival 2004 Junior Adventurer Champ Qualifier 1, Saucy Shenanigans (H Broad); 2, Edna (N Pavitt).

PONDEROSA 19 – 20 June

19/6 – Snr Unaff Warm Up 1, Bend It Like Bella (R Williams). Snr British Nov 1, Kildalton Kay (H George); 2, Bend It Like Bella (R Williams); 3, Flirt Kerellec (M Hobbs ). Discovery 1, Dainty Dance (I Johnson); 2, Tripple X (G Allen); 3, Millenium Boy (P Davies). 105m Open 1, Poolmoor Darkstar (M Hobbs); 2, Maximum Deal (H Marsh). Snr Newcomers 1, Maerdy Jolly (C Noble); 2, Maximum Deal (H Marsh); 3, Delphy Friday Bay (G Allen). 110m Open 1, Halido (V Keith); 2, Hunting Town (G Allen). Foxhunter /120m Open 1, Spring Showers (J Price); 2, Kilkenny Diamond (P Taylor). Jnr Starter Open 1, Cambrian Star (H Riseborough); 2, Mr Sanco (E Farr); 3, Miss Moondance (R Jenkins). Small Pony Open 10 & under 1, 5 tied. Paul Fabs Debut 128 1, Yaverland Shot Silk (F Thomson); 2, Cambrian Star (H Riseborough); 3, Spooky Lucy (S Jenkins). Paul Fabs Debut 138 1, Pink Champers (F Bentley); 2, Skehanna Girl (J Davies); 3, Mr Sanco (E Farr). 128/138 Handicap 1, Fontmell Rasputin (J Alcroft); 2, Banana Daigiri (B Blake); 3, Spooky Lucy (S Jenkins). Jnr Brit Nov 1, Chems Endevour (C Lowther Harris); 2, Lady Indiana (F Bentley); 3,Galaxy Golden Boy (E Jenkins). Jnr Training/Ponderosa Discovery Qual 1, 6 tied. Jnr Newcomers /1m Open 1, Clarionville (B Griffiths); 2, Silver Sands (C Meachin); 3, Able Albert (C Meachin). Jnr Foxhunter / 110m Open 1, Again & Again (H Thomas); 2, Mountain High (H Thomas). 115m Jnr Open 1, Arthur Comet (S Jenkins). 20/6 – Snr Unaff Warm Up 1, Holy Hit; 2, Clevedon Just Maybe (S Manners). Snr British Nov 1, Little Red Dazzler (G Evans); 2, Clevedon Just Maybe (S Manners); 3, Paddys Girl (R Thomas). Discovery 1, Little Red Dazzler (G Evans); 2, Mama Mia (M Edwards); 3, Solar Shadow (B Field). 105m Open 1, Desert Storm (N Tate); 2, Sabrina (S Hedges); 3, Maerdy Swoppit (K Davey). Newcomers 1, Visby Van De Helle (A Thomas); 2, Awsome Spark (G Evans); 3, Labello (S Hedges). 110m Open 1, Sabrina (S Hedges); 2, Rookhill Star (J Rowe); 3, Spring Showers (J Price). 125m Open 1, Jordi West (A Thomas); 2, Montreux (M Edwards). Jnr Starter Open 1, Charlies Angel (K Williams); 2, Painted Chip (J Mendoza); 3, Ajax (M Minshall). Scope Tiny Tots 1, 7 tied. 128/138 Hcap A4 1, Little Telly Tubby (BBlake); 2, Banana Daiquiri (B Blake); 3, Pink Champers (F Bentley). National 138 1, Pink Champers (F Bentley); 2 Beauty II (M Webb). National 128 1, Banana Daiquiri (B Blake); 2, Indian Gold (B Gould). Jnr Brit Nov – 1, Trixies Black Velvet (N Phillips); 2, Time Sequence (T Goodwin); 3, White Water (L Bullock). Jnr Training/Ponderosa Discovery Qual 1, 9 tied. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Black Mystery (M Edwards); 2, Vanilla Cruise (M Webb); 3, Another Polly (C Scudamore). 1m Open 1, Irish Paddy Star (S Cornwell); 2, Ausdan Klavey (M Edwards). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/ 110m Open 1, Butchers Boy (M Edwards); 2, Arthur Comet (S Jenkins); 3, Extra Bound (L Bettinson). 115m Jnr Open 1, Belfly (D Plumley); 2, Butchers Boy (M Edwards).

SCORRIER & CHACEWATER Truro, Cornwall 19 June

BEIB Jnr British Novice 1, Brookhill Lad (L Moore); 2, Barry’s Girl (J Couch); 3, Let’s Party (S Stockdale). 85cm jnr 1, Miss Liddington (C Mills). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Greylands Independent Trader (C Mills); 2, Bonnie (R Bowden); 3, Brookhill Lad. 1m jnr 1, The Flying Cobra (A Parkin). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Sir Watkin (A Wilcox); 2, The Flying Cobra; 3, Hillside Drummer Boy (A Ottaway). The Bijou 1.15m 1, Parkmore Coleen (A Ellery); 2, Hi Jinge (C Gwennap); 3, Highview Braveheart (A Richards). 1.25m 1, No Wise Cracks (S J Coffin); 2, Morning Cloud (A Ellery); 3, Simson (L Whitehouse). Young Showjumper Award 1, Key Defendant (R Beecroft); 2, Story Teller (M Davin); 3, Santana III (S Broome). British novice 1, Dr Pepper (S Wooding); 2, Aruroa Mission (L Mares); 3, Dutch Jazz (C Phillips). 1m 1, Stitch In Time (A Wiliams); 2, Sea Girl (A Ellery); 3, Lucifer III (J Benney). 1.10m members cup 1, Sea Girl; 2 & 3, I’m Downtown & Pendarves Raffles (A Ellery).

TODMORDEN Todmorden, Lancs, 19 June

topscore 1, Capella IV (T Newman); 2, Lakeland Gold Diamond (A Mizon); 3, Tanadee (C Curtis). 1.40m 1, Pure Shores (C Collins); 2, Lakeland Gold Diamond; 3, Silk (C Collins). Horse & Hound Foxhunter 1, Macieth (C Collins); 2, Taipan (A Mizon); 3, Lucky Touch (L Redfearn). newcomers 1, Lucky Touch; 2, Romsina (C Curtis); 3, Majestic (N Bampton).

EAGLESFIELD EQUESTRIAN Ash, Kent, 20 June

1m 1, The Beacon Horse (D Clarke) 2, Cwrtycadno Mel (K McBryde) 3, Sandpiper II (S Bowles) British novice 2nd round 1, Sanna (S Atkins) 2, Flash Brigade (G Olsen) 3, San Marco V (C Moyce). 1.10m 1, Southey Express (S Nickels).

ELSWICK RIDING CENTRE Preston, Lancs, 20 June

British novice 1, Oakhouse Linnet (S Gardner). Equissage Discovery 1, St Lucia (M Almond); 2, Applejax Amigo (D Smith). newcomers 1, Opandi (D Andrews); 2, St Lucia; 3, Applejax Amigo. 1.10m 1, Stonecross Venture (E Metcalf); 2, Pavonne (D Andrews). Horse & Hound Foxhunter 1 & 2, Promise & Out Here (J Andrews).

REDPOST, Totnes Devon June 20

jnr warm-up 1, League of HIs Own (A Karagianos); 2, The Panther (P A Bloose); 3, Daylight Robbery (P A Bloose). Blue Chip Feed Balancers jnr newcomers second round 1, Kerie (N Scholfield); 2, Sunkist Lad (J Wingrove); 3, Cappagh More (E Nuttall). jnr West of England Championship 1, Dibberford Williams (E Nuttall); 2, Zero To Hero (P A Blosse); 3, Master Collier (A Cole). snr newcomers 1, Royal Rok (J Tuff); 2, Preston II (C Rushworth); 3, Ami Alme (A Andrews). PH Hair Systems National 1.25 open qualifier 1, Wryly (J Tuff); 2, Wildmoor Gemini (E Oldham); 3, Presco S (A James). 1.30 open 1, Ganton Rufus (C Rushworth); 2, Wryly; 3, Wildmoor Gemini. David Meek 1.15 open qualifier 1, Redcross Rainman (J Tuff); 2, Shirwell Scarlett Ribbons (A Williams); 3, Baron Graphite (C Rushworth). Tozers Solicitors 1.20/Members Cup Direct qualifier 1, Shalom Zara (A Williams); 2, Belsford Spirit (B Tuff); 3, Hamilton Magic (P Done). British novice 1, Dizzy Daisy (D Gynnn); 2, Rustic Dancer (L Eggington); 3, Eastleigh Mr Swallow (K Perring). Equissage discovery 1, Billy Easter (T Hutchins); 2, Merger (D Gynn); 3, Royal Rock. jnr 70cm open qualifier 1, Peter Paint Box (C Bruce); 2, YoYo (H Frost); 3, Forget Me Knot (M Gratton). 80cm open qualifier 1, Mickey Finn (H Frost); 2, Ottaway (J Peacock); 3, Seasons Hy Charm (J Peacock). Marksway Horsehage jnr championship 1, YoYo; 2, Shore Mr Motivator (J Peacock); 3, Maimore Partyfrock (L Caunter). 90cm jnr open 1, Loughnatousa Carlus (N Scholfield); 2, Bombay Mix (M Grose); 3, Red Hot Rocket (N Greep).

You may like...