{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BD results 14-20 October

BEAVER HALL Leek, Staffs, 19 October

BOLD HEATH EC Cheshire, 20 October

ETTRICK FOREST Selkirk, Borders, 19 October

FOREST EDGE Drymere, Norfolk, 16 October

HARTPURY COLLEGE Hartpury, Glos, 20 October

HUNTERS EQUESTRIAN Cirencester, Glos, 15 October

HURSTBOURNE EC Whitchurch, Hants 14 October

KINGSTON MAURWARD Dorset, 20 October

PATCHETTS EC Aldenham, Herts. 20 October

TALL TREES Camelford, Cornwall, 19-20 October

THORPE GRANGE Lincs, 16 October

HURSTBOURNE EC Whitchurch, Hants 14 October

Prelim 17 (Mrs P Watts) 1, Floristan (T Barrabas); =2, Aska (P Stacy); =2, Lady Tulip (S-Jane Prew). nov 39Q (Mrs B Amos) 1, Catherston Nutsafe (H Williamson); 2, Maximus III (P Bunter); 3, Capitulo (S Harrison-Longmate). rest 1, Prussian Prinz (M Hoare); 2, Chakotay (V Clarke) 3, Miribella (D Groves). elem 56 1, The Giraffe (P Bunter); 2, Lord Galahad (J Gee); 3, Catherston Duellist (H Williamson). rest 1, La Masqerade (H Gray);2, Synod Rory (R Seagrove) 3, Ganderdown Grasshopper (A Britton).

HUNTERS EQUESTRIAN Cirencester, Glos, 15 Octobermed 61 (Lady Inchcape) 1, Highlander V (L Farrer) 72.4; 2, Onassis II (R Bird) 70.7; 3, Adios (E Austin) 66.6. rest 1, Ulerups RuderKnaegt (V Patrick) 69; 2, Jackson (C Strange) 63.1; 3, Nostradamus (M Griffin) 62.4. Frankley International Med 71Q (N Burton) 1, Orlando JB (R Bird) 70.6; 2, Onassis II 69.7; 3, neckar (C Robson) 65.8. rest 1, Engscaards Winston (D Evans) 67.4; 2, Jackson 62.9; 3, Ulerups Ruderknaegt 62.3.

FOREST EDGE Drymere, Norfolk, 16 October

prelim 18 (J Lywood) 1, Fabulous (R Gibbons) 64.16; 2, Acadamy Award (E Hoeg) 63.75; 3, Silver Grove (B Whitburn) 62.08. nov 21 1, Candlelite (P Childerhouse) 69.5; 2, Silmarillion (J Bates) 59.5; 3, Mystic Charm II (L Perry) 55. rest 1, Broughton Lady (M Davies) 66.5; 2, Acadamy Award 63.5; 3, Eurobease Law (G Winchester) 60. nov 32 1, Candlelite 67.83; 2, Crackenthorpe Daytona (B Harris) 64.78; 3, Betelgeuse (J Betterman) 63.48. rest 1, Broughton Lady 61.3; 2, Fabulous 60.43; 3, Silver Grove 56.52. elem 54 1, Betelgeuse 56.15. rest 1, Crackenthorpe Daytona.

THORPE GRANGE Lincs, 16 October

elem 41 1, Falkor (P Townsend) 65. rest 1, Honor’s Valour (J Wilson) 68.4; 2, Class Act (M Crawford) 64.4; 3, Kente Grandmaster (J Robinson) 60.4. Blue Chip Pro Elem 56 1, Corals Show Girl (J Marsh) 61.66; 2, Falkor 59. rest 1, Kente Grandmaster 61.66; 2, Class Act 61.33; 3, Honor’s Valour 61.33. med 61 1, Moondancer (C Clement-Green) 60.68. rest 1, Rival Bid (D Vardey) 63.1; 2, Jordulo (J Light) 61.37; 3, Outstanding (H Trivett) 61.03. Frankley International Med 75 1, Moondancer 58.1. rest 1, Rival Bid 63.78; 2, Outstanding 59.45; 3, Jordulo 59.45.

BEAVER HALL Leek, Staffs, 19 October

Nov 24 (L Hadfield)1, Callme Solomoan (A Davey) 66.6;2, Ontario (H Bracewell) 65.5;3, Goldalton (J Phythian) 65.18.Rest1, Conor (K Cunningham) 65.92;2, Prince Oberon (S Lindsey) 63.7;3, Big Jig (V Williams) 62.59.Nov 32Q (C Porterfield)1, Ontario (H Bracewell) 66.52;2, Hulland High Flyer (L Neale) 64.78;3, Goldalton (J Phythian) 63.04.Rest1, Scorcers Art (T Welsh) 61.73;2, Conor (K Cunningham) 60.43;3, Prince Oberon (S Lindsey) 60.Elem 44 (L Hadfield)1, Panama Hattie (T Brean) 62.Rest1, Bally Neety (L Nazer) 67.6;2, Highland Haise (J Phythian) 65;=3, Yoxmoor Anna (D Cooper) 63.6;=3, Dantes Dream (J GLover ) 63.6.Elem 54Q (C Porterfield)1, Lostock Dream (V Irlam) 61.29;2, Don Adamas (J Horswill) 60.76;3, Panama Hattie (T Brean) 55.Rest1, Highland Haise (J Phythian) 60.38;2, Dantes Dream (J Glover) 57.3;3, Yoxmoor Anna (D Cooper) 56.15.Med 75Q (C Porterfield)1, Don Adamas (J Horswill) 62.43.Rest1, Lostock Dream (V Irlam) 60.81;2, Dylan IV (J Tomlinson) 57.82;3, Joli Coeur (D Bonell) 57.56.

ETTRICK FOREST Selkirk, Borders, 19 October

prelim 18 (T Graham) 1, Ivan (L Keir) 67.08; 2, Charlie Blue (F Peto) 65.42; 3, Noble Duncan (N Rowson) 63.33. nov 32 (Lady Hope) 1, Master Roddy (A Millar) 66.9; 2, Lord Rupert (A Miller) 63.04; 3, Calvados (S Wight) 61.74. rest 1, Conquer Everest (S Peart) 66.09; 2, Charlie Blue (F Peto) 59.57; 3, Proud Image (C Mackintosh) 52.61. elem 54 (F Busby) 1, Skipper Time (F Peto) 72.6; 2, Master Roddy 66.54; 3, Toomyvara II (P Harrison) 62.31. rest 1, Red Welling (C Eardley) 62.69; 2, Ben Tudor (P Baird) 62.31; 3, Conquer Everest (S Peart) 58.46. med 71 (J McAulay) rest 1, Flying Senator (M Friis) 68.71; 2, Skipper Time 67.42; 3, Toomyvara II 58.06.

TALL TREES Camelford, Cornwall, 19-20 October

prelim 10Q (J Dale) 1, Sam Hatti (R Monk) 68.18; 2, Gew Comet (S J Brown) 67.73; 3, Belvoir II (R Holdsworth) 66.36. nov 21 (N Du Plessis) 1, Cas-Konie (A Daems) 70; 2, Beoma (A Daems) 67.5; 3, SOS Little Cuba (G Stokes) 66.5. rest 1, Little Lucifer (K Lisk) 63.5; 2, Interesant (C Davies) 63; 3, Bondleigh Lord Of The Manor (C Dannen) 62.5. nov 32Q (L Woof) 1, Cas-Konie 68.7; 2, SOS Little Cuba 66.96; 3, Deli Heartbeat 61.74. rest 1, Gew Comet 60.43; 2, Belvoir II 60; 3, Little Lucifer 59.56. elem 44 (H Shepherd) 1, Celtic Chorus (D Randall) 60.8; 2, Danske Prinz (S Watson) 60.2; 3, Broomford Berwick (D Randall) 57.6. elem 54Q (L Woof) 1, Broomford Berwick 60; 2, Danske Prinz 58.85; 3, Celtic Chorus 56.54. rest 1, Ocello (J Crocker) 60.38; 2, Sam Hatti 55.38; 3, Dream Of Magic (G Lynch) 55. med 61 rest (G Makey-Harfield) 1, Chilpark Oliver Twist (S Rance) 59.31; 2, Irresistible (E Pearse) 55.52; 3, Mac III (A Jacobs) 55.52. med 74Q 1, Sovereign Marque (J Fullick) 61.94. rest 1, Ballina Kelly (J Fullick) 59.72; 2, Chilpark Oliver Twist 58.89; 3, Just Ivens (S Fassenfelt) 56.94. adv med 98 (M McGinley) 1, Sovereign Marque 61.58; 2, Ferdi Berryman (E Bray) 60.53; 3, Ballina Kelly 58.68. adv 106 1, Grantbourne Demon (J Philp); 2, Ferdi Berryman 58.06; 3, Snow Dazzler (M Pascoe) 55.16.

BOLD HEATH EC Cheshire, 20 October

prelim 10 1, Silent Lord (M Evans) 70.45; 2, Fragrant Night (P Holden) 70; 3, Dales Delight (D Lyons) 63.64. nov 32 1, Weltkind (S Hurst) 70.87; 2,Wish Of Sheepcote (C Ballantyne) 70.13; 3, Just Willoughby (D Cartmel) 68.7. rest1, Gypsy Moth (K Cunningham) 68.26; 2, Fragrant Night 65.22; 3, Silent Lord 64.35. elem Q 1, Russian Sable (LL Roberts) 70; 2, Wish Of Sheepcote 67.69; 3, Just Willoughby 62.69. rest 1, Sealpoint (P Higgins) 66.92; 2, Just Plain Rosie (N Holt) 65.38; 3, My Obsession (C Hargreaves) 64.23. med 74Q 1, Brockvale Jojnjo (S Bradshaw) 67.5; 2, Westland Castellan (D Breeze) 61.11; 3, Russian Sable 56.94. rest 1, Wheathill Sting (N Saynor) 66.11; 2, Icarus III (J Lloyd Clarke) 64.77; 3, BP (D Lannan) 64.17.

HARTPURY COLLEGE Hartpury, Glos, 20 October

nov 21 1, Bartok II (K Whiston) 75; 2, Premier Torque (N Burton) 72; 3, Tzarina (K Homer) 71.5. rest 1, Dollar Rose (K Allen) 79; 2, Prince Madoc (L Walmsley) 69.5; 3, Torton Petition (M Daley) 66.5. nov 33Q 1, Tzarina 68.2; 2, Bartok II 67.59; 3, Haagen II (L Colley) 66.9. rest 1, Dollar Rose 70; 2, Torton Petition 69.31; 3, Lord Diamond (H Wicks) 64.83.elem 44 1, Donna Parrina (P Woof) 70.4; 2, Faerly Sharp (P Fisher) 66; 3, Will (E Clark) 62.4. rest 1, Island Robby (S Thomas) 65.2; 2, Montanna Cruise (R Tomlin) 63.6; 3, May Mest (K Daw) 62.8. elem 56Q 1, Donna Parrina 68.33; 2, Faerly Sharp 66; 3, Clover Patch (J Robinson) 65. rest 1, Island Robby 65.67; 2, Lord Of The Rings (E Wilesmith) 64.67; 3, Tranquility Bay (S Thomas) 65.67. med 74Q 1, Highlander V (L Farrer) 65.83; 2, Faerly Sharp 64.72; 3, Broadstone D’Arcy (J Michaels) 57.5. rest 1, Nostradamus (M Griffin) 64.72; 2, Zion (Z Sleigh) 62.77; 3, Diablo II (L Dutton) 60.83.

KINGSTON MAURWARD Dorset, 20 October

Nov 33 (J Titley) 1, Fleetwater Corrida (J Stolper) 64.48; 2, Excalibur XL (S Brown) 62.41; 3, Fleetwater Ace of Hearts (J Stolper) 62.72. Rest =1, Bondleigh Lord of the Manor (C Dannam) 63.79; =1 High Mark (N Byfield) 63.79; 3, Enigma IV (S Harrington) 62.41. Nov 39Q (L Baldwin) 1, Excalibur XL (S Brown) 64.07; 2, Fleetwater Ace of Hearts (62.96); 3, Fleetwater Corrida (J Solper) 62.96. Rest 1, Cadnam Cat Nap (N Byfield) 64.07; 2, Enigma IV (S Harrington) 61.85; 3, Little Lady Nell (L Davis) 61.85. Elem 47 (S Russell) 1, Warleigh Serenity (K Marsh) 66.30; 2, Miss Firecracker (L Hutchinson) 65.56; 3, Zeranja (S Kozuba-Kobuska) 63.33. Rest 1, Stafford Teasel (W Kemp) 63.33; 2, Filur II (C Harrison) 62.22; 3, O’Hara III (A Lunt) 61.48. Elem 56Q (D Simpson-Price) 1, Miss Firecracker (L Hutchinson) 66; 2, Palano (S Brown) 63; 3, Warleigh Serenity (K Marsh 62. Rest 1, O’Hara III (A Lunt) 61.67; 2, Stafford Teasel (W Kemp) 59.33; 3, Filur II (C Harrison) 57.33

PATCHETTS EC Aldenham, Herts. 20 October

Horsesense Prelim 18Q. Sec A 1, Prince Pearl (T Forrest); 2, Eliot (M Manning); 3, Charlie (K Storey). Sec B 1, Rococco III (D Driver); 2, U-Genius (S Pattison); 3, Aston Kymbalt (M Petersen). Nov 23 1, Renoir II (J Belloy); 2, Cirque du Soleil (S Pattison); 3, Ozon (J Burchell). rest 1, Petersburg (L Davies); 2, Aston Kymbalt; 3eq, Simone III (M Thumwood), Rangatira (N Johnson), Sir Oscar (K Forman) & Sea Nove Sante (J Greening). Nov 24 1, Sheepcote Westpoint (S Edwards); 2, Moncassova (A Bowman); 3, Brungrange Augustus (J Modder). rest 1, Landseer P (P Locke); 2, Welt Magic (A Hoeffler); 3, Kudos II (J Davison). Blue Chip Feed Balancer Nov 39Q 1, Vintage Tattinger (R Algar); 2, Sheepcote Westpoint; 3, Moncassova. rest 1, Sir Oscar; =2, Landseer P & J. A. B. Prisco (J Buck).

You may like...