{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

International SJ results June ’04


COMPIEGNE CSIOJY France, 3-6 June

jnr speed 1, Candy Lupe (J Ruant), BEL; 2, Caprili Maybe (J Ansems), HOL; 3, Quichot Vant Exelhof (J Gil), SUI; 8, Nobu II (C Platt), GB. YR speed 1, Deesse Du Bourg (M Billot), FRA; 2, Nomograaf (P Koopmans), HOL; 3, Cactus L (E Emanuelsson), SWE. jnr 2-phase 1, Fountain Du Breuil (J Cueva), SPA; 2, Alfa DElle (T Lambert), FRA; 3, Caprilis Minardi (J Ansems). YR 2-phase 1, Fabuleux Merze (C Bellanger), FRA; 2, Lancelot (P Koopmans), HOL; 3, Guarani Du Murier (P Guignery), FRA; 8, Landini (T Mallin), GB; 9, Oscar IV (P Howard), GB. YR table C 1, Dusty Star (V Di Borgo), FRA; 2, Jelca De La Fosse (T Goffinet), BEL; 3, Elit Joy (S de Malet), FRA. jnr table C 1, Sparta (P Puig), SPA; 2, Candy Lupe; 3, Gelinote De Closet (R Potin), FRA; 6, Emigrent (L King), GB; 8, Bullands Sensation (M Beaumont), GB. YR Nations Cup 1, FRA (Eagle Du Bobois/M Billot: 0+0+4; Haram DAuvers/S de Malet: 12+15+0; Guarani Du Murier: 0+0+0; Elodie DAursaye/A Malandain: E+4+0) team total 16 (0 in jump-off); 2, ITA (Fanix De Roll/B Patrese: 8+0+2; Egano P/T Conti:4+19+6; Hollywood/L Di Roseto: 4+0+3; Galant De Semilly/A Herholdt: 8+0+0) team total 16 (5 in jump-off); 3, SWE (Quintos 2/K Soderqvist: 8+4+2; Make A Joke/F Ekstrom: 4+0+0; Dicta MB/E Emanuelson: 0+R+4; Quidos/M Parmler: 4+8+5) team total 16 (6 in jump-off); 4, BEL; 5, HOL; 6, GER; 7, SUI; 8, NOR; 9, SPA; 10, GB (Oscar IV: 8; Houpy Du Torte/N Phillips: 11; Landini: 4; Complement II/R Hill: 12) team total 23. jnr table C 1, Gelinote De Closet (R Potin), FRA; 2, Timon (L Larsson), SWE; 3, Estra Des Monts/I Kawiak), FRA; 5, Emigrent; 10, Bullands Sensation. YR speed 1, Dragee Verte (C Chercheve), FRA; 2, Primeur (N Taverne), FRA; 3, Scarlett II (R Hill). jnr Nations Cup 1, HOL (Nobel/M van der Vleuten:0+E+R; Zeno DOr/S Kuyten: 0+4+0; Minnearva/P van der Schans: 0+0+0; Caprilis Minardi: 4+4+4) team total 8 (4 in jump-off); 2, BEL (Corido/N Motmans: 0+4+4; Medline/C Theisman: 8+4+4; Picobello Talent/J Ruant: 0+0+4; Takashi Van Berkenbr: 0+4+NP) team total 8 (12 in jump-off); 3, FRA (Granush/R Potin: 0+4; Digne St Lois/A Marteau: 22+4; Giroflee DIsle/C Defives: 8+0; Elan De La Cour/Y le Vot: 0+0) team total 12; 4, SUI; 5, SWE; 6, ITA; 7eq, SPA & GB (Miss Commett/K Forsyth: 8; Perfavore/L King: 8; Pauldarys Tiger Flight/C Platt: 8; Elfi/M Beaumont: 8); 9, GER. YR 2-phase 1, Dusty Star (V Di Borgo); 2, Hatschibuh (J Kern), GER; 3, Carlson (L Raaholt), NOR. jnr grand prix 1, Minnearva; 2, Elfi; 3, Jabdullah (S Albanese), ITA. YR grand prix 1, Eagle Du Bobois; 2, German Classic (M Birkeland), NOR; 3, Fanix De Roll; 4, Lacanda (L Williams), GB.

LISBON CSIO Portugal, 6-9 June

table C 1, Ecu De Mieukestelt (T Hansen), NOR; 2, Igor De Viango (A Duran), SPA; 3, Eloise De Semilly (H Smolders), HOL; 10, Red Dawn (D McPherson), GB. speed 1, Kuno II (B Grandjean), SUI; 2, Oranibro Z (L Thijssen), HOL; 3, Retreats Oakie Doakie (R Maguire), GB; 9, Hugo Du Heup (D Charles), GB. jump-off 1, Only You (S Endresen), NOR; 2, Ibis II (M de Melo), POR; 3, Hello Piereville (S Cereceda), SPA. 2-phase 1, Napoleon L (F Mathy jnr), BEL; 2, Verelst Roxanne (M van Dijck), BEL; 3, Rubezahl II (A Knippling), GER; 6, Hugo De Heup. 2-phase 1, Flexpower Drossela (W Laarakkers), HOL; 2, Vilamoura Picasso (L Gonzalves), POR; 3, Dody De Chalusse (A Rident), GB; 5, Hugo De Heup. 2-phase 1, Maastricht D (P Putallaz), SUI; 2, Lifestyle 14 (A Escassi), SPA; 3, Vilamoura Kunwald De Kalvarie (F Moura), POR. jump-off 1, Papparazzi (A Knippling), GER; 2, Majestic Simple Red (A Escassi); 3, Obalia JPP (G Derroock), BEL. speed 1, Lami Cell Le General (J Peeters), BEL; 2, HBC Jacomar (M Houtzager), HOL; 3, Mr Cawley (R Maguire). grand prix 1, Riot Gun (B Grandjean), SUI; 2, Verelst Roxanne (M van Dijck), BEL; 3, Oliver Q (R Obata), JAP. Samsung Nations Cup 1, GER (Jaganita/K Engemann: 4+0; Papparazzi: 19+NP; Fleetwood/J Kreutzmann: 0+0; Janosch/H Hetzel: 4+0) team total 8; 2, BEL (Goldfinger Gerbaux/G Deroock: 0+4; Millar/J Peeters: 12+NP; Verelst Goliath: 0+8; Ivoire Du Rouet/F Mathy jnr: 0+0) = 12; 3eq, NOR (Tessio/S Endresen: 4+NP; Rex The Robber/C Oien: 4+8; Et Royal Volo/T Hansen: 0+0; Clear Round Then Party/G Gulliksen: 8+0) & SPA (Guarana Champeix/R Latham: 0+4; Lausana/L Jimenez: 9+0; Igor De Viango/A Duran: 8+NP; Cattani/M Saro: 0+4) = 16; 5, SUI = 24; 6eq, HOL & JAP = 28; 8, POR = 33; 9, GB (Hermes De Bruyeres/A Rident: 11; Two Mills Showtime: 4; Romulus 16/D Charles: 0; Poet 59/D McPherson: 8.

LUCERNE CSIO Switzerland, 6-9 June

speed 1, ABC Landliebe (C OConnor), IRE; 2, VDL Groep Mistieke (L van Asten), HOL; 3, Royal Dane (M Whitaker), GB. jump-off 1, Fleur (M Whitaker), GB; 2, Cabri DElle (S Scott), GB; 3, Oliver III (J Garafolo), US; 9, Russel (N Skelton), GB. yng horse 2-phase 1, Back To Future (B Mandli), SUI; 2, Javelot De Tatihou (P Schwizer), SUI. speed 1, ABC Landliebe; 2, LB Scutt (W Melliger), SUI; 3, Giorgio (L Nieberg), GER; 6, Jerry Maguire (R Smith), GB. grand prix 1, Shutterfly (M Michaels-Beerbaum), GER; 2, Adlantus As (L Nieberg); 3, Tinkas Boy (M Fuchs), SUI. 2-horse 1, Gold Du Talus & LB Scutt (W Melliger); 2, La Toya & Nivolino (M Fuchs); 3eq, Russel & Pandur (N Skelton) & Quibell & Castle Forbes Libertina (J Kurten), IRE; 9, Fleur & Royal Dane. accumulator 1, LB Scutt; 2, Tropicana (B Twomey), IRE; 3, ABC Landliebe. jump-off 1, Gapache DAdriers (G-B de Balanda), FRA; 2, VDL Groep Escape (L van Asten); 3, La Toya. 2-phase 1, Miss Independent (l Kraut), US; 2, Tropicana; 3, Donnerlitchen (M Michaels-Beerbaum). yng horse final 1, Back To Future; 2, Plot Blue (W Muff), SUI; 3, Javelot De Tatihou (F Angot), FRA. Longines Samsung Nations Cup 1, HOL (Eurocommerce Montreal/W Schroder: 1+4; VDL Groep Grande Dame/J Tops: 0+0; VDL Groep Fleche Rouge/L van Asten: 4+4; Eurocommerce Monaco/G Schroder: 0+NP) team total 5; 2eq, BEL (Kashmir Van Schuttershof/P Le Jeune: 8+4; Clinton/D Demeersman: 0+0; O De Pomme/S van Paesschen: 0+0; Parco/L Philippaerts: 8+0); FRA (First De Launay/R Angot: 4+0; Dollar De La Pierre/R Angot: 5+8; Crocus Graverie/G-B de Balanda: 0+0; Dileme De Cephe/B Broucqsault: 4+0) & GER (Shutterfly: 0+0; Montender/M Kutscher: 0+4; Lucie4+0; Goldfever/L Beerbaum: 8+4) = 8; 5, US = 16; 6, GB (Mister Springfield/R Smith: 0+4; Portofino/M Whitaker: 4+5; Cabri DElle: 8+8; Arko III/N Skelton: 0+4) = 17; 7eq, IRE & SUI = 20; 9, ITA = 21

SPRUCE MEADOWS Calgary, Canada, 9-13 June

1.40m jump-off 1, Lady In Red (L Howard), US; 2, Coral Reef Avalon (R
Ridland), US; 3, Playboy (B Madden), US; 4, Flaretime (M Whitaker), GB. 1.45m speed 1, Cantida (A Firestone), US; 2, Faldo (A Kursinski), US; 3, Lazuli (S Riley), US. 1.45m speed 1, Armani (J Welles), US; 2, Bada Bing (R Spooner), US; 3, Sandstone Celline (G Salick), US. 1.50m speed 1,
Champagne (J Pearce), CAN; 2, Aftershock (I Millar), CAN; 3, Quriel (N dello
Joio), US; 11, Thesaura (M Armstrong), GB; 14, Sandy (M Whitaker), GB. 1.60m jump-off 1, Judgement (B Madden); 2, Bradford (R Spooner); 3, Handel II (M Whitaker); 4, Graf Gold (M Armstrong); 8, AK Kanselier (E Whitaker), GB. 10 Jun: 1.35m jump-off 1, Kilrushe (R Spooner); 2, Multinational Foods O’Malley (J Anderson), CAN; 3, Mustique (C Pratt), CAN; 5, Flaretime. 1.40m jump-off 1, Lorenzo (A Kursinski); 2, Concerto (M Ashe), US; 3, Hickstead (E Lamaze), CAN. 1.45m jump-off 1, Ashley (A Davies), GB; 2, Noulette (E Lamaze); 3, Equinox; 11, AK Eleusis De Breve (E Whitaker). 1.50m jump-off 1, Armani (J Welles), US; 2, Laconda (M Whitaker); 3, In Style (I Millar); 4, Thesaura; 6, Sandy; 10, AK Colour Of Life (E Whitaker). 1.60m jump-off 1, Fort Neuville De Joter (B Alves), BRA; 2, Judgement; 3, Darios V (M Cone), CAN;7, AK Kanselie. 11 Jun: 1.35m jump-off 1, Orleen (L Howard); 2, Double Trouble (M Cone); 3, Turtle Rocks Olivia (L Kraut), US. 1.40m jump-off 1, Kosta (B Madden); 2, Lazuli; 3, Hickstead. 1.45m jump-off 1, Gotier Mancias (E Lamaze); 2, King Louie (M Ashe); 3, Mister Mind (L Howard). 1.50m jump-off 1, S> ‘> blieft (L Howard); 2, Quirino; 3, Thesaura; 4, Sandy; 5, Laconda; 7, AK Locarno (E Whitaker); 11, Elise (M Armstrong). 12 Jun: 1.45m jump-off 1, Ria (A Aron), US; 2, Casadora (L Hough), US; 3, Sun God (A Kursinksi); 12, Sandy. 1.50m speed 1, Bradford; 2, Conquest II (B Madden); 3, Royal Beach Cupid (J Guerra), MEX; 9, AK Colour Of Life; 10, Elise; 12, Pilot Memori (G Goosen), GB; 13, AK Elusis De Breve. grand prix 1, Clasiko (L Hough); 2, Chardo (M Lamaze), US; 3, Rivendell (C Pratt), CAN; 17, Handel II; 20, Graf Gold. 13 Jun: 1.40m jump-off 1, Concerto; 2, Kosta; 3, Souvenir (M Cone); 4, Flaretime. 1.50m double slalom 1, Jamaica (A Aron); 2, Croft Little Doll (Y Candele), FRA; 3eq, Cloud Nine (B Madden) & Stuart (G Goosen); 9eq, Celine (A Davies); 17eq, AK Eleusis De Breve. 1.50m Derby 1, McGuinness (R Fellers), US; 2, Giffard De La Mare (R Pessoa), BRA; 3, Robinson (R Spooner); 13, Ashley.

WIERDEN CSIYJ Holland, 9-13 June

YR jump-off 1eq, Houpy Du Torte (N Phillips) & Lacanda (L Williams), GB;
3, Quidos (M Parmler), SWE; 11, Prince Of Wales (R Hill), GB. jnr jump-off 1, Lanjaron (P van der Schans), HOL; 2, Dargita Z (M van der Vleuten), HOL; 3, VDL Arkansas (P van der Schans); 11, Salenka Van’t Hertsveld (R Prater), GB; 13, Casyopaya (J Billington), GB; 19, Gambit (L Pavitt), GB. jnr speed 1, Bullands Ladalco (R Prater); 2, Venice (M Bruggink), HOL; 3, Top Gun (A Bjorklund), SWE; 6, Make Haste V (L Pavitt); 10, Miss Commett (K Forsyth), GB; 11, Elmside Orlando (S Heaven), GB; 15, Casyopaya; 16, Nobu II (C Platt), GB; 17, Gambit. jnr speed 1, Bullands Ladalco; 2, Bylou (M Bruggink); 3, Team Harmony Maureen (A Said), EGY; 6, Make Haste V; 8, Marco III (J Billington); 10, Elmside Orlando. jnr speed 1, Dargita Z; 2, Pirate (C Deraedt), BEL; 3, Border Music (O Nelson-Danevad), SWE. YR table C 1, Easterstar (W Vos), HOL; 2, Blue River (J Vetker), HOL; 3, Artina (L Sporre), SWE; 5, Nevada (R Hill). YR speed 1, Kalarda (M van Bijsteren), HOL; 2, Rabella (S Breitenstein), SUI; 3, Espoir (S Lutgens), HOL; 8, Giacomo (J Scullion), GB. YR sml grand prix 1, Easterstar; 2, New Mexico (L Berghauser Pont), HOL; 3, Pino (M Schroder), HOL. jnr sml grand prix 1, Samantha C (A Augustsson), SWE; 2, Venice; 3, Nobu II; 8, Bullands Ladalco; 9, Make Haste V. YR speed 1, Marinko (L Berghauser Pont); 2, Blue River; 3, Paco (D Kuipers), HOL; 7, Pride Of EHG (S Butchart), GB; 12, Chanoeka Z (J Scullion). YR grand prix1, Illusion (M Schroder), HOL; 2, Ippon (L de Gooijer), HOL; 3, Leemhoeve’s Blue Eyes (D Kuipers); 9, Chanoeka Z. jnr team 1, HOL (Pamia/J Ansems: 4+0; Hertel Jozieni/S Ubachs: 4+8; Venice: 4+6; Lanjaron: 0+0) team total 14; 2eq, GB I (Jurius/S Heaven: 4+4; Lamaree/K Butchart: 24+E; Pauldarys Tiger Flight/C Platt: 4+8; Casyopaya: 0+0) & GB 2 (Salenka Vant Hertsveld: 4+4; Ollies Party Piece/S Butchart: 16+24; Miss Commett: 4+0; Gambit: 8+0) = 20. YR
team
1, GB (Lacanda: 0+4; Summertime Molly/A Thompson: 0+8; Houpy Du
Torte: 0+0; Prince Of Wales: 0+0) team total 2; 2, GER (Lorenzo/B Claren: 0+4;
Argon/I Ginters: 0+4; Genua/N Hintzen: 24+25; My Dream/S Busch: 0+4) = 12; 3, HOL (New Mexico: 4+4; Leemhoeve;s Blue Eyes: 8+0; October/K van de Neiuwenhuyzen: 8+0; Dublin V/W Vos: 4+0) = 16.

CANNES CSI France, 10-13 June

speed 1, LB Scutt (W Melliger), SUI; 2, Russel (N Skelton), GB; 3,
Laurus (J Kurten), IRE. jump-off 1, MacKinley (R-G Bengtsson), SWE; 2eq, Castle Forbes Maike (J Kurten), Envoye Special (P Delaveau), FRA, Flushing (R Breul), FRA, Osta Rugs Quintus (J-C Vangeenberghe), BEL & Gem Of India (J
Whitaker); 7eq, Arko (N Skelton). jump-off 1, Pandur (N Skelton); 2,
Meurer’s Le Patron (T Hassmann), GER; 3, Corinessa (H Bourdy), FRA. team 1, Rascin P Raymakers), HOL, Eurocommerce Berlin (W Schroder), HOL & Eurocommerce Fortaleza (G Schroder), HOL; 2, Jumex Sport Qredo (H Bourdy), FRA, Wannahorse Flash Varennes (E Couperie), FRA & Envoye Special; 3, Carmen (J Whitaker), Russel & Horsbord Des Isles (R Davenport), GB. table C 1, Taber VH Kapelhof (L Philippaerts); 2, Felix Des Noues (P Wylde), US; 3, Carmen; 4, Russel. grand prix 1, Mackinley; 2, Dester De La Lande (B Sainsardos), FRA; 3, Kira III (L Philippaerts), BEL; 6, Arko.

MOORSELE CSI Belgium, 11-13 June

jump-off 1, Max Utopia (G Coumans), HOL; 2, Orka (J Vinckier), BEL; 3,
Eh Bien Gommery (A Herholdt), ITA. yng horse jump-off 1, Uno De Laubry (G Mattar), BRA; 2, Royal Cavalier (D Molin); 3, Audis Radja (H Ankacrona), SWE. jump-off 1, Audis Latoya (H Ankacrona); 2, Samurai (H van Laer), BEL; 3, El Capricho Atormentado Z (V Whitaker), GB. jump-off 1, Aconda (R Helsen), BEL; 2, Cointreau Z (G Ooms), BEL; 3, Ireach Hay Guy (C Huis In’t Veld), HOL; 7, El Capricho Atormentado Z; 10, Edessas Fanfare (K-A Riches), GB. jump-off 1, Max Utopia; 2, Topaz vd Zeept (A Georgiou), GRE; 3, Vaillant (K de Waele), BEL. yng horse jump-off 1, Uquador (K de Waele); 2, Pegasus (P Uytendael), HOL; 3, Clayton (D Mollin); 8, Ugandi (K-A Riches). yng horse jump-off 1, Vulkanus (J Vinckier); 2, Uquador; 3, Vico (F Velasco), CHI; 12, Ugandi. 2-phase 1, Eh Bien Gommery; 2, Pablo (F Velasco); 3, Ottaline (P Uytendael), HOL. 2-phase 1, Armani (V Lambrecht), BEL; 2, Naktibro (G Coumans), HOL; 3, Audis Latoya (H Ankacrona); 6, El Capricho Atormentado Z; 7, Edessas Fanfare. grand prix 1, Munsterhuis Lease Ovelix (J Munsterhuis), HOL; 2, Mogik De Sauranne (G Ooms); 3, Qwipsy Van Berentrose (S Corten), BEL.

SPRUCE MEADOWS CSI Calgary, Canada, 16-20 June

1.45m speed 1, Galop De Beaumont (L Howard), US; 2, Del Destino (K Farlinger), CAN; 3, Starlet (T Phillips), CAN; 4, Celine II (A Davies), GB. 1.55m jump-off 1, Calliso (J Henselwood), CAN; 2, In Style (I Millar), CAN; 3, Royal Beach Cupid (J Guerra), MEX; 10, AK Kanselier (E Whitaker), GB; 11, Thesaura (M Armstrong), GB. 17 Jun: 1.35m jump-off 1, Dean Dally (J Guerra); 2, Sampras (J Welles), US; 3, Pia (L Flavin), US. 1.40m speed 1, Kenwi (L Howard), US; 2, Limmertair (C Bronfman), US; 3, Markant (C Pratt), CAN; 10, Elise (M Armstrong). 1.50m jump-off 1, Casadora (L Hough), US; 2, Royal Beach Cupid (J Guerra); 3, Quirino J (R Spooner), US; 4, Graf Gold (M Armstrong); 8, AK Locarno (E Whitaker). 18 Jun: 1.30m jump-off 1, Dean Dally; 2, Cantida (A Firestone), US; 3, Hickstead (E Lamaze), CAN. 1.40m jump-off 1, Gotier Mancias (E Lamaze); 2, Markant (C Pratt), CAN; 3, Octavius (J Welles), US; 5, Ashley (A Davies); 10, Elise. 1.50m jump-off 1, Robinson (R Spooner); 2, Harry Potter (R Pessoa), BRA; 3, Millcreek Marco Taere (Y Candele), FRA; 4, Thesaura. 19 Jun: 1.35m jump-off 1, Penelope (J Welles); 2, Picon (B Madden), US; 3, Estival (K King), US. 1.45m jump-off 1, Quirino J; 2, Judgement (B Madden); 3, Jacquet (J Millar), CAN; 6, AK Kanselier; 10, Elise. 20 Jun: grand prix 1, Clasiko (L Hough), US; 2, Judgement; 3, Royal Beach Cupid; 12, Thesaura; 17, Graf Gold.

ROTTERDAM SUPER LEAGUE Holland, 17-20 June

6/7-y-o jump-off 1, Jolly Girl De Kervec (J-M Nicolas), FRA; 2, Rockefeller (G-J Bruggink), HOL; 3, Up To Date Miltoo (L Philippaerts), BEL; 7, Ukkepuk Hof Den Dries (M Whitaker), GB. speed 1, Lincoln (A Zoer), HOL; 2, Fortuna Des Beuvry (S Guerdat), SUI; 3, Oscar (E Tacken), HOL. jump-off 1, Arko III (N Skelton), GB; 2, Corona (P Wylde), US; 3, Flipper DElle (L Goffinet), FRA. accumulator 1, Gerry Maguire (R Smith), GB; 2, Tropicana (B Twomey), IRE; 3, Loro Piana Aramis (R Arioldi), ITA; 6, Pandur (N Skelton). 2-phase 1, Marius Claudius (R Smith); 2, Corona; 3, Laughtons Lass (S Carey), IRE; 5, Karina (R Whitaker), GB; 14, Pandur. Samsung Nations Cup 1, FRA (Flipper DElle/L Goffinet: 0+0; Cigale Du Taillis/E Angot: 0+4; JPC Modesto Equifoam/J-M Nicolas: 0+0; VDL Groep Eve Des Etisses/H Bourdy: 8+8) team total 4 (0 in jump-off); 2, BEL (Kashmire VD Schuttershof/P Lejeune: 0+4; Verelst Goliath/M van Dijck: 4+0; AK Cumano/J Lansink: 4+0; Parco/L Philippaerts: 0+0) team total 4 (4 in jump-off); 3, IRE (Anastasia III/B Twomey: Killosery/S Carey: 0+4; Heritage Fortunas/M Hughes: 4+0; Carling King/K Babington: 4+12) = 12; 4, GB (Mr Springfield/R Smith: 4+4; Portofino/M Whitaker: 0+0; Nicolette II/R Whitaker: 8+8; Russel/N Skelton: 0+11) = 16; 5, US = 24; 6, ITA = 28; 7, HOL = 35; 8, GER = 36. six-bar 1eq, Glenn (C King), US & Disco DOr (E Bicocchi), ITA; 3eq, Heritage Transmission (M Hughes), IRE, Boeves Oswin (E van der Vleuten), HOL & HBC Lucky Boy (M Houtzager), HOL; 7eq, Gem Of India (J Whitaker), GB. 6/7-y-o speed 1, Up To Date Miltoo; 2, Franky (M Fuchs), SUI; 3, Echo Beach (C OConnor), IRE; 6, Ublesco (R Whitaker); 7, Nureev Du Houssoil (J Whitaker), GB. 2-phase 1, Jumex Sport Qredo (H Bourdy); 2, Irish Independent Annabella (C OConnor); 3, Stella (M Michaels-Beerbaum), US. groups 1, Lismakin (S Carey); 2, For Fun (H Smolders), HOL; 3, Marome (G-J Bruggink); 9eq, Pandur (N Skelton). table C 1, Van Schijndels Cindy (P Raymakers), HOL; 2, LB (M Hughes); 3, Graal (P Fredricsson), SWE. 6/7-y-o jump-off 1, Broere VDL Pacific (W-J van der Schans), HOL; 2, Up To Date Miltoo; 3, VDL Groep Glory (L van Asten), HOL. TYOL 1, Tauber Van Het Kapelhof (L Philippaerts); 2, Questo (A Miranda), BRA; 3, Norit Loretta (P Geerink), HOL. grand prix 1, Joel (G-J Bruggink); 2, Verelst Roxanne (M van Dijck); 3, Eurocommerce Montreal (W Schroder), HOL.

FREUDENBERG CHIOP Germany, 18-20 June

speed 1, Bertha’s Clover (D O’Brien), IRE; 2, Barry’s Beauty (E Zorzetto), ITA; 3, Rosana 38 (G Perolo), ITA; 8, Knockbeg Westbury (L Pheasant), GB. speed 1, Playback II (R Bergmann), GER; 2, Quins (K Eckermann), GER; 3, Bonito (T Stehr), GER; 10, Walmore Diamond Quest (E Davies), GB. consolation 1, Top Jolly Coeur (T Pscherer), GER; 2, Cappagh Supreme (A Latta), IRE; 3, Sunny 93 (P Doller), GER. grand prix 1, Playback II; 2, Black Deville (J Dallamano), FRA; 3, Kiltormer (J Dieckell), GER; 5, Knockbeg Westbury; 8, Spot The Lady (J Ward), GB; 9, Girl’s Knight (H Webster), GB; 10, New York Spritzer (L Sims), GB. Nations Cup 1, GER (Bonito/T Stehr: 0+4; Rivo/S Blum: 0+8; Kiltormer: 5+0; Quins: 8+4) team total 13 faults; 2, GB (Knockbeg Westbury: 8+4; New York Spritzer: 5+6; Spot The Lady: 0+0; Walmore Diamond Quest: E+0) = 17; 3, IRE (Berthas Clover: 4+4; Western Wonder/D Simpson: 12+4; Scarlet H/B Kuehnle: 4+13; View Spot On/D Kenny: 8+19) = 37.

ROESER CSI Luxembourg, 18-20 June

speed 1, Kermit (N Fearon), IRE; 2, Jumpilot (E Smits), HOL; 3, Kloe D’Archonfosse (F Bossu), BEL; 4, Kalando (V Bevan), GB. speed 1, Flash D’Arros (A Rodrigues), VEN; 2, Silvio (S Hauter), GER; 3, Cettric W (M Wirths), GER. 2-phase 1, Quicksilber (H Clabots), BEL; 2, Cathleen (M Wirths); 3, Royal Beach Farao (K Cox), BEL; 7, Galisco D’Or (G Lovegrove), GB. 2-phase 1, TGB Furst (L Thirion), BEL; 2, Jumpilot; 3, Nikon’s Honeybee (R Brouwer), HOL; 10, Ge Tou (G Lovegrove). jump-off 1, Flash D’Arros; 2, Wild Cat Clover King (N Fearon); 3, Silvio. speed 1, Fancy Brown (N Fearon); 2, Heureka De La Loge (P Geryl), BEL; 3, Royal Beach Farao; 4, Dirak Du Don Jon (G Lovegrove). speed 1, Kalando; 2, Jumpilot; 3, Image De Pivoine (F Schmidt), FRA. speed 1, Zarah Leander (U Volmer), GER; 2, Audi’s Dolce Vita (H Ankacrona), SWE; 3, Silvio; 5, Dirak Du Don Jon. grand prix 1, Lord Cavalier (D Ouvray), SUI; 2, Royal Beach Farao; 3, Kali De L’Espinette (F Bossu), BEL.

SPRUCE MEADOWS 3 Calgary, Canada, 30 June-4 July

1.40m speed 1, Lio Caylon (M Porter), US; 2, Coral Reef Avalon (R Ridland), US; 3, Far West (D Kerins), IRE; 5, Ashley (A Davies), GB. 1.40m speed 1, Octavius (J Welles), US; 2, Lord William (C Bronfman), US; 3, Take Care (A Millar), CAN; 4, AK Kanselier (E Whitaker), GB. 1.45m jump-off 1, Lorenzo (A Kursinski), US; 2, Laconda (M Whitaker), GB; 3, Ria (A Aron), US. 1.45m jump-off 1, Del Destino (K Farlinger), CAN; 2, Rainland Mel (A Fleck), US; 3, Nabucco (D Kerins). 1.50m jump-off 1, In Style (I Millar), CAN; 2, Casadora (L Hough), US; 3, Sandy (M Whitaker); 6, Graf Gold (M Armstrong), GB; 9, Handel II (M Whitaker). 1.45m jump-off 1, Solitaire VH Costerveld (B Alves), BRA; 2, Miss Independent (L Kraut); 3, Far West; 14, Stuart (G Goosen), GB. 1.50m speed 1, Ashley; 2, Sapphire (M Watring), PUR; 3, Nottingham (S Riley), US; 4, Laconda; 7, Elise (M Armstrong); 8, AK Kanselier. 1.60m 1, Handel II; 2, Lady-D (J Campf), US; 3, Shania (C Calvert), CAN; 7, AK Locarno 62 (E Whitaker). 1.45m 1, Ketel One (R Fellers), US; 2, Moonlight (L Clarke), AUS; 3, Galop De Beaumont (L Howard), US. 1.50m speed 1, Bradford (R Spooner), US; 2, AK Colour Of Life (L Kraut); 3, Lio Caylon; 6, Laconda; 8, Pilot Memori (G Goosen); 9, Elise. 1.60m jump-off 1, Handel II; 2, In Style; 3, Sandy; 7, AK Kanselier; 12, AK Locarno 62. 1.45m jump-off 1, Solitaire VH Costerveld; 2, Stuart; 3, Jacquet (J Millar), CAN; 5, Elise. 1.50m jump-off 1, Armani (J Welles), US; 2, Harry Potter (R Pessoa), BRA; 3, Octavius (J Welles); 5, Sandy.

You may like...