{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

International SJ results July 2001

CINZANO CSI A, Italy 6-8 July

FALSTERBO CSIO, Sweden, 12-15 July

GEESTEREN CSI-A, Netherlands, 6-8 July

IKAST CSIO, Denmark, 4-8 July

LIGNIERES CSI-C Switzerland 13-15 July

LUMMEN CSIO, Belgium, 11-15 July

LUMMEN CSIOP Belgium, 11-15 July

NEUENDORF CSI-A Switzerland 5-8 July

ROYAN CSI-A, France, 20-22 July

SANEM Luxembourg, 20-22 July

SPANGENBERG CSI-A, Germany, 20-22 July

HAGEN CSIO-J/YR, Germany, 4-8 July

jnr speed. 1, Perfekt H (F Hassmann), GER; 2, Illusion (J Sprehe), GER; 3, Runaway (M Diedrichsmeier), GER; GB: 5, Mauritius (L Williams), GB; 12, Scarlett (R Hill), GB. jnr j/o. 1, Eagle Du Bobois (M Billot), FRA; 2, Shalom Tip Top (M Kearins), IRE; 3, Loro Piana Goewanita (F Aquila), ITA; GB: 14, Granada (L Williams), GB. jnr j/o. 1, Discovery (F Guedes), POR; 2, Shalom Tip Top; 3, Catman (B Maher), GB; 5, Mauritius; 10, Tougardens Joshuan (S Willsone), GB; 13, Sky Fly (R Hill). jnr Nations Cup. 1, GER (Casablanca/P Weishaupt; Illusion; Rodrigo/F Hassmann; Lester/C Muller) team total 16 in 213.02; 2, FRA (Eagle Du Bobois; Elodie D’Aursaye/A Malandin; Elan Du Logis/A Katz; Digne Saint Lois/R Marteau) = 16 in 224.52; 3, GB (Bally Rose/J Daley; Ocior/B Maher; Granada; Tougardens Joshuan) = 24; 4, BEL; 5, IRE; 6, HOL; 7, ITA. jnr table C. 1, Mauritius; 2, Eskil (A Malandin); 3, Coucou Des Vivreau (M Billot); 4, Catman; 12, Scarlett. jnr grand prix. 1, Ocior; 2, Andiamo (J Sprehe); 3, Kwidanta (V Voorn), HOL; 12, Tougardens Joshuan; 14, Granada. YR speed. 1, Firis De La Maine (G Wathelet), BEL; 2, Virtual Village Randi (R Whitaker), GB; 3, Quarto De La Cour (G Wathelet). YRj/o. 1, Appolinaire (R Moloney), IRE; 2, Orchis DB (A Bartoletti), ITA; 3, Golisco Louviere (R Davenport), GB; 9, Virtual Village Steps Helsinki (R Whitaker); 13, Two Mills Showtime (R Maguire), GB. YR j/o. 1, Locando (J Ehning), GER; 2, Sao Paulo (H Smolders), GER; 3, Kadi (T Meulemeesters), HOL. YR Nations Cup. 1, GER (Possehl’s Chagall/F Kasselmann; Gameboy II/J Holz; Gelha’s Junior/J Ehning; Liberty/S Kohrock) team total 4; 2, ITA (Quodex vd Laesdijkstee/F Corsi; Malibu/ECarbone; Orchis; Poppy Van Stenkerke/P Migliorini) = 20; 3, HOL (Geroll/M van Vliet; Liverpool/H Smolders; Loncorde/R Linssen; Kapsones/T Meulemeesters) = 24; 4, IRE; 5, BEL; 6, GB (Ephesia/L Whitaker; Virtual Village Steps Helsinki; Two Mills Showtime;Goliso Louviere). YR speed. 1, MPS Beau Gars (M Stevens), GER; 2, RAS Fidele (T RieskampGeodeking), GER; 3, Cookiep (P Migliorini). YR grand prix. 1, Classix Girl (L Matthes), GER; 2, Kasino; 3, Quebec (A-M Benner), GER; 13, LivingstonII (L Whitaker).

IKAST CSIO, Denmark, 4-8 July

Grand Prix Qualifier 1, Rincoola Abu (Cpt.G Flynn) IRL; 2, Dream On (M Baryard) SWE; 3, Chavette Ask (L Pedersen) DEN.

NEUENDORF CSI-A Switzerland 5-8 July

Grand Prix 1, Cosima II (M Fuchs) SUI; 2, Loverboy (K Cleeren) BEL; 3, Adlantus As (L Nieberg) GER; 4, Traxdata Carnavelley (P Charles) IRL;Prix Crossair 1, Mecano (S Guerdat) SUI; 2, VDL Groep No Doupt (L Asten) NED; 3, Orange Juice (P Charles) IRL.

CINZANO CSI A, Italy 6-8 July

Young Horses-1m30 1, Niall Talbot (IRL) Fancy Brown; 2, R. Grimm (SUI) Shebah by Komos; 3, G. Galli (ITA) Lambich du St Hubert.

GEESTEREN CSI-A, Netherlands, 6-8 July

Grand Prix 1, Royal Discovery (M Beerbaum) GER; 2, Liscalgot (D Lennon) IRL; 3, Eurocommerce Geneve (G Schroder) NED; 4, Coolcorron Cool Diamond (R Splaine) IRL. Heijdens Textile Prize 1, Broere Kimberly (W-J Van Der Schans) NED; 2, Bluf (E Klokman) NED; 3, Virtual Village Hunters L (J Whitaker) GBR; 4, Audi’s Kathja (E Hendrix) NED; 5, Exander (H Marshall) IRL.

LUMMEN CSIO, Belgium,11-15 July

jump-off. 1, Double O Seven (P Lejeune), BEL; 2, Gold Run II (T Hayashi), JAP; 3, Caucalis (P Delaveau), FRA. speed. 1, Depres (P Delaveau); 2, Experio HN (E Levallois), FRA; 3, Beaureviers (T Muff), SUI. jump-off. 1, Diamond De Semilly (E Levallois); 2, Divin II (P van Broekhoven), BEL; 3, Prince De Revel (L Philippaerts), BEL. jump-off. 1, Frascator Mail (P Delaveau); 2, Petropolis (J Meulemans), BEL; 3, Heros (S Laevers), BEL; 8, Gemini De Terlong (J Popely), GB. Samsung Nations Cup. 1, IRE (Carling King/K Babington: 0+0; Bonita/J Kurten: 12+NP; Garronturton Lady/D Lennon: 4+4; Coolcorran Cool Diamond/R Splaine: 0+4) team total 12 in 254.11; 2, BEL (O De Pomme/S van Paesschen: 8+NP; Verelst Goliath/M van Dijck: 12+0; AK Caridor Z/J Lansink: 4+0; Parco/L Philippaerts: 0+0) = 12 in 266.99; 3, JAP (Vicomte Du Mesnil/T Shirai: 0+0; Lamalushi/T Sugitani: 8+NP; Ernest/T Masui: 0+8; Swanky/T Hayashi: 4+8) = 20; 4, FRA = 36; 5, GB (Bit More Candy/C Edwards: 4+4; Lugana Beach/S Wild: 12+8; Luidam/J Popely: 12+NP; Canter De L’Odon/D Charles: 0+9) = 37. table C. 1, Experio HN; 2, Adagio Du Hill (N Chiadauni), ITA; 3, Quadrans (N Leemans), BEL. accumulator. 1, Elando (D Hendrickx), BEL; 2, Quel Homme (J Philippaerts), BEL; 3, Kassa (O Baldo), ITA; 13, Canter De L’Odon. small grand prix. 1, Rosa VIII (V Chimirri), ITA; 2, Coq Royale (P Bucci), ITA; 3, Garmez Z (M Postelmans), BEL. Derby. 1, Experio HN; 2, J’Aime La Vie (K Cleeren), BEL; 3, Carroir Des Ajoncs (A Marioni), ITA. 7-y-o. 1, Verelst Rasputin (L Philippaerts); 2, Karioka Des Follee (J Peeters), BEL; 3, Broere Maroon (W-J van der Schans), HOL; 5, Merifields Starstruck (J Popely). speed Derby. 1, Verelst Othello (L Philippaerts); 2, Quadrans (N Leemans), BEL; 3, Depres (P Delaveau). grand prix. 1, Broere Goldenbridge (W-J van der Schans); 2, Defi Platiere (V Chimirri; 3, Heros.

LUMMEN CSIOP Belgium, 11-15 July

1.10m jump-off. 1, Lady (N Janssen), BEL; 2, Indentity II (H Paul), GB; 3, Picobello Chip (J-P Ruant), BEL; 4, Up & Coming (G Plumley), GB; 6, Riverside Dream (S Heaven), GB. 1.20m jump-off. 1, Shiky-Micky (C Schoonbroodt), BEL; 2, Mississippi (J Vetker), HOL; 3, Lex (D Greeve), HOL; 6, Crocodile Dundee (G Plumley); 10, Walmore Diamond Quest (L Whitehouse), GB. 1.20m jump-off. 1, Boogy (C Halleux), BEL; 2, Zar (A-L Nielsen), DEN; 3, Jalisco (C Schoonbroodt), BEL; 4, Riverside Dream. Nations Cup. 1, GB (Walmore Diamond Quest: 0+4; Diamond Calypso/S Heaven: 0+4; Island Greengrass/H Paul: 0+0; Meadowcroft Minstrel/L Riley: 0+4) team total 8 in 256.11; 2, HOL (Mississippi: 12+4; Niels/T Lips: 0+0; Mister Amontinaro/S Lutgens: 4+0; Lex/D Greeve: 5+0) = 8 in 265.59; 3, IRE (Enoville Flight/B Gaffney: 4+8; Magic Rose/C O’Regan: 1+0; Nature’s Glory/B Byrne: 14+10; Kildysart Lad/I Dalton: 0+8) = 21. 1.20m jump-off. 1, Promisses (N Janssen), BEL; 2, Elmara (F Wittouck), BEL; 3, Ecrin D’Arquetan (S Buytaert), BEL; 8, Quayside Caution (G Plumley); 9, Crocodile Dundee; 11, Identity II. table C. 1, Mississippi; 2, Lex; 3, Golden Valley (T Lips). small grand prix. 1, Identity II; 2, Up & Coming; 3, Jalisco; 4, Riverside Dream. grand prix. 1, Meadowcroft Minstrel; 2, Lex; 3, Mister Amintinaro; 7, Diamond Calypso; 8, Walmore Diamond Quest; 9, Crocodile Dundee.

FALSTERBO CSIO, Sweden, 12-15 July

MCR Cup 1, Secret Love (J Smit), ITA; 2, Baron Netscape (F Connors), IRE; 3, Rododendra Del Terriccio (A Bracci), ITA. SEB Cup 1, Equest Carnute (T Velin), DEN; 2, H&M Butterfly Flip (M Baryard), SWE; 3, Montanus Faro (B Nagel), GER. two-phase 1, Rododentra Del Terriccio; 2, Carnegie Iowa (E Wester), SWE; 3, En Avant Du Rouet (B Nagel); 13, Virtual Village Prince Of Wales (M Whitaker), GB. Samsung Nations Cup 1, IRE (Cruiseway/F Connors: 4+8; Waterford Crystal/C O’Connor: 0+0; Boherdeal Clover/D O’Brien: 0+0; RincoolaAbu/G Flynn: 0+NP) team total 8 in 249.79; 2, GER (Aperio/A Pollmann?Schweckhorst: 4+0; Mantanus Faro: 0+E; Carara L/M Renzel: 12+0; Chapel/E Gundel: 4+0) = 8 in 254.72; 3, SWE (H&M Butterfly Flip: 0+4; Utfors Mynta/H Lundback: 4+16; Greve Molke/J Fredricson: 8+8; VDL Cardento/P Eriksson: 0+4) = 20. H&M Derby 1, Graal (L Bratt-Fredricson), SWE; 2, Carlos (M Renzel); 3, Cassino (A Ott), SUI; 9, Virtual Village Prince Of Wales. grand prix 1, Jamiro (J Smit); 2, Aperio; 3, Carara L.

LIGNIERES CSI-C Switzerland 13-15 July

jump-off 1, Sternstunde (M Kelly), GB; 2, Athos (M Dreher), GER; 3, Kupido (B Grandjean), SUI. two-phase 1, Dune De La Vigne (M Kelly); 2, Zarino Dream (R Wallerbosch), HOL; 3, Fantasia Gesmeray (C Tardy), SUI. Speed 1, Hello Skehana (M Pollien), SUI; 2, Lady Louise (M Dreher), GER; 3, Insolite (N Pasquier), SUI; 7, Fosbury (M Kelly). grand prix 1, Jordan IV (P Dusseiller), SUI; 2, Concerto Du Semnoz (E Angeloz), SUI; 5, Sternstunde.

ROYAN CSI-A, France, 20-22 July

Petit Grand Prix Paris Turf 1, Luigy K (D Lynch) IRL; 2, Vicomte Du Mesnil (T Shirai) JAP; 3, Cabre Ibarra (M Pellegrin) FRA.

SANEM Luxembourg, 20-22 July

table A. 1, Calisco Du Marais (M Kugel), FRA; 2, Kasjmir (P Jurriens), NED; 3, Furioso (M De Bruijn), BEL. speed. 1, Flash Bounce (N Verlooy), BEL; 2, Rland Axel (A Verlooy), BEL; 3, Feerie Du Taillan (E Marainte), BRA; 5, Kalando (V Bevan), GB. A7. 1, Delta I (F Dumartin), FRA; 2, Harvard (G Brocard), BEL; 3, Chess (D Maarse), NED. two-phase. 1, Lacoste (F Miranda), BRA; 2, Lois Lane (V Bevan); 3, Calin (G Guinato), BRA. table C. 1, Goldy (L Leemans), BEL; 2, Outer Limit (J Guerra), MEX; 3, Pagena (L Leemans), BEL. two-phase. 1, Elando (D Hendricks), BEL; 2, Delta I; 3, Feerie Du Taillan. A7. 1, Chica (D Maarse); 2, Idego (A Lefebvre), LUX; 3, Lois Lane. A7. 1, Kritall (E Guerts), BEL; 2, Delta I; 3, Lominad L (A Van Leeuwen), NED. A7. 1, Flash Bounce; 2, Gorbi 38 (P Schumacher), GER; 3, Delabarre (S Dufour), FRA.

SPANGENBERG CSI-A, Germany, 20-22 July

EAM-Preis – 2nd Grand Prix Qual. 1, Just Do It (M Michaels-Beerbaum) GER; 2, Potsdam 4 (H-W Johannsmann) GER; 3, Cruiseway (F Connors) IRL.

You may like...