NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 8 April

Charles Owen British Novice 1, Prime Gold (P Wallace); 2, Naughty But Nice (S Burton); 3, Izzadora (J Foley). Equimax Discovery 1, Delirious (C Gleeson); 2, Steinberg (M Gilmour); 3, Jen-R-Us (T Davies). 1.05m 1, Fleurione (J Renwick); 2, Socrata (H Stennett); 3, Nippon (K Nunn). Great Leighs Newcomers 1, Findons Callibra (A Porter); 2, Pepe V (T Davies); 3, SidewinderSo Far So Good (J Williams). 1.15m 1 & 2, Colorado VI & Fleurione (J Renwick); 3, Hot Two Step (N Tinworth). Horse & Hound Foxhunter 1, Noir Et Blanc (R Buck); 2, Pegasus Maximus (R Ockendon-Day). 1.25m 1 & 2, Colorado VI & Cushty (J Renwick); 3, Qutie (T Davies).

BLUE CHIP CHAMPIONSHIPS, Solihull, Warwicks, 8-13 April

Equiline Horseboxes Grade C 1, Kushty (J Merriman); 2, Gresham (M Russell); 3, Landcruiser II (J Taylor). Equiline Horseboxes Novice ch 1, Buchanan’s Boy (E Wright); 2, Helm’s Mach One (J Helm); 3, Rabin (M-J Crawford). BEIB Sml Open 1, The Fox (A Brady); 2, Mytice Minding Time (J Egmore): 3, Pandora III (J Mincher). BEIB Star round 1 1, Paddock Duplicity (L Charley); 2eq, Woodentop Valentine (E Portas) & Sky Star (S Nicholson). 9 Apr: Equiline Horseboxes Grade C 1, Ziggy’s Here (N Charles); 2, Mossbank Warrior (R Neave); 3, Prince William (L Allen). Equiline Horseboxes Discovery ch 1, Darraks Mario (J Taylor); 2, Lord Cadre Noir Z (H Luck); 3, Buchanan’s Boy. BEIB Star round 2 1, Red Man (N Charles); 2, Pop Socks (S Gill); 3, Oneida Bally Pride (R Tillson). BEIB Sml Open 1, Xplode (J Bowman); 2, Go With The Flow (N Tabor); 3, Larius (G Dickens). BEIB Star ch 1, Zerro (M Russell); 2, Red Man; 3, Business Like (J Marshall). 10 Apr: Blue Chip B&C 1, Koridon (G Turner); 2, Temple Whatsit (J Egmore); 3, Roxsy (L Fitch). Blue Chip Power ch 1 & 2, Blofeld & Milton Paladin (A Bell); 3, Sasso (A Hanson). Blue Chip Performance ch 1, Millennium (T Newman); 2, Charming Touch (P Cornish); 3, Haddon House Cool Flow (J Reed-Stephenson). Blue Chip 1.25m Winter Classic 1, Brookend Feuhrer (J Renwick); 2, Decoded (M Watson); 3, Voodoo Man (S Hedges). Blue Chip Pro A&B Challenge 1, Halifax II (C Collins); 2 & 3, Arko & Pandur (N Skelton). 11 Apr: Blue Chip JC/JA 1, Weaver’s Legacy (J Ward); 2, New York Skyline (N Pavitt); 3, Garlands Cashman (L Whitehouse). Blue Chip Sparkle JC/JA ch 1, Major Angel (C Graham); 2, Catmandu (C Keeling); 3, Vuitton (S Parsons). Blue Chip A4 1, Bullands Ladalco (R Prater); 2, Solace (GWilliams); 3, Celine (A Davies). Blue Chip Dynamic B&C ch 1, Tripoli (M Watson); 2, Flare Time (M Whitaker); 3, Russel (N Skelton). Blue Chip Grand Prix 1 & 2, Luidam & Anastasia (B Twomey); 3, Loro Piana Hamlet (G Williams). 12 Apr: Kitt JC/JD 1, Blueberry Whorl (T Armstrong); 2, Molly Maid (H Stevens); 3, Glenville Bramble (N Bignell). Kitt Jnr Novice ch 1, Silver King (L Saywell); 2, Rotherleigh Tuppence (K Cubley); 3, Blue Monday (J Newnham). Kitt JC/JD 1, Wave Rebel (M Goddard); 2, Irish Builder (J Elliott); 3, Silver Aspect (L Roberts). Kitt Jnr Discovery ch 1, Irish Squibb’s Dream (C Graham); 2, Just Freddie (H Usher); 3, Cooloss (S Jimmison). 13 Apr: Kitt JC/JD 1, Zander Klein (A Cole); 2, My Destinee (C-A Chapman); 3, Pop Idol (O Evans). Kitt Jnr Sapphire ch 1, The Harrier (A Evans); 2, Smart N Well (D Moseley); 3, Fizz Pop Bang (C Hanson). Kitt Jnr Sml Open 1, Midlands Boy (E Davies); 2, Sannan ValleyPiccolo (M Townsend); 3, Custom Cruiser (L Mantel). Kitt Jnr Coral ch 1, Custom Cruiser; 2, Ooh La La (S Parsons); 3, Shipley’s Lad (H Howsam).

DABBS Fife, Scotland, 9 April

Maiden Stakes 1, Whippie (S Sinclair); 2, Anique Ernie (S Cord); 3, B Fantastique (M Moore). Charles Owen British Novice 1, Connell Hill Lady (M Beveridge); 2, Agincourt II (M Livingstone); 3, JP Montana (C Fox). Equimax Discovery 1, Oldo (S Lohoar); 2, Rangitiki (S Low-Mitchell); 3, Anique Spot On (H Forster). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, North Light II (L Johnstone); 2, Modetia (H Forrest); 3, Silly Van Het Vijverbos (J Raeside). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Ngauruhoe (S Low-Mitchell); 2, Silly Van Het Vijverbos (J Raeside).

SYKEHOUSE ARENA, Sykehouse, S Yorks , 10 April

Charles Owen British Novice 1, Vuriosity Van Den Heuval (M Stubbs); 2, Big Ben Original (D Skidmore); 3, Orla (F Walmsley). Equimax Discovery 1, Pleasant Dreams (L Rafferty); 2, Fir Trees Tarzan (I Bennett); 3, Extra Dexter (C Hulme). 1m Open 1, Rocket Roddy (G Rose); 2, B Smart (L Redfearn); 3, Grace O’Malley (F Aspinwall). 1.10m Members Cup 1, Miss Debutante (L Redfearn); 2, Port Royal (H Bennett). Horse & Hound Foxhunter 1, Amadeus (A Bedford).

FOREST EDGE EC Swaffham, Norfolk, 11 April

British Novice 1, Primadonna (S Gardner); 2, Denton Talisman (L Barber); 3, Furiosto’s Fireblade` (K Osbourne Smith). Discovery 1, Big Deal Burt (J Colley); 2, Magical progression (G Middleditch). 1.05M Open 1, Claydons Rachel (S Gardner); 2, Miss Irish Rose (I Heaton). 1.10 Members/Newcomers 1, Claydons Rachel (S Gardner); 2, Clover Lane (J Ward).

THE HAND EC Clevedon, Avon, 11 April

Charles Owen British Novice 1, Highland Joker (H Woodgate); 2, The Done Thing III (D Abrahams); 2, Tarmac Adam (C Baker). Equimax Discovery 1, Master Splash (S Berry); 2, Highland Joker; 3, It’s Quiz Time (R Dimbylow). 1.05m 1, Only Wishes (L Chapman); 2, Carnaval Fever (K Johnson); 3, Shimmering Ice (C Edwards). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Symetric (J Hobbs); 2, Geometric (D Crossman); 3, My Miss Saigon (A Thomas). Scope 1.15m 1, Nanette B (A Thomas); 2, Symetric (J Hobbs); 3, Geometric. Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Simson (V Eklov); 2, Jordy West (A Thomas); 3, The Grey Horse (P Baber).

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire. 11-13 April

Equimax Discovery 1, Nearly A Million (A Christie); 2, Statesman (L Swain); 3, Safe Home (F Miller). Great Leighs Newcomers 1, Maghermore Gail Clover (A Craig); 2, Nearly A Million; 3, Irish Accent (K McConachie). 1.15m 1, Nethertowns Kiss (D Duffin); 2, Oka G (V Christie); 3, Blue Serpent (S Morton). Horse & Hound Foxhuner/1.20m 1, Volan (A Craig); 2, Aventurine (L Babes); 3, Nethertowns Kiss. 12 Apr: Charles Owen British Novice 1, Ballragget Boy II (J Lamont); 2, Falcon Lord (V Dalrymple); 3, Secundus Scaramouche (E Foote). Equimax Discovery 1, Robocob (S Tothill); 2, Karaya (V Forrest); 3, Nearly A Million. Great Leighs Newcomers 1, Murphys Toddie (E Gilbert); 2, Karaya; 3, Toyboy Town (L Cecchini). 1.15m 1, Dun Olaf (M Young); 2, WS Ryans Touch (V Forbes); 3, Master Lovett (M Nairn). Horse & Hound Foxhunter ch 1, Maximillian Mohawk (M Kilmurry); 2, Tandetto D (C Lithgow); 3, Whatever (M Kilmurry). 1.25m ch 1, Nethertowns Kiss; 2, Travis Roma (L Johnstone); 3, Roscoes Skip On (L Babes). 13 Apr: Charles Owen British Novice ch 1, Ben Skeid (K Murdoch); 2, Dixie Chardonnay (J Simpson); 3, Ballyragget Boy II. Equimax Discovery ch 1, Dilwys Northern Echo (K Murdoch); 2, Karaya; 3, JP Nevada (M Forrest). HSBC Bank Grand Prix/1.30m ch 1, Hi Regard (G Hutton); 2, Silvano Van Texel Bos (A Hamilton); 3, Lochlaiden (J McGeoch). Great Leighs Newcomers ch 1, Nebraska (K Connor); 2, Heinz Choice (J Smith); 3, Hillside Honey (K Miller). 1.15m ch 1, Nethertowns Kiss; 2, Solo Flight II (L Brash); 3, Eevee (J Smith). 1.20m ch 1, Nethertowns Kiss; 2, Burn Flight (N Warwick); 3, Teddy Bear II (A Hamilton).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 12-13 April

12 Apr: BEIB Jnr British Novice 1, Galicores Memphis Belle (J Payne); 2, Girl Talk (H Coulson); 3, Running Rivers (L Boakes). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Galicores Memphis Belle; 2, Abacus Flamingo (K Evans); 3, Papagouyou (R Holder). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Lucky Two Times (M Sapsford); 2, Bobby Bracken (L Sims); 3, Sandstorm Tiger (H Berryman). jnr members cup 1, Blue Amber (H Penny); 2, New York Spritzer (L Sims); 3, Miss Abbeytown (O Loader). 10 & under 1, 5 tied. 128cm 1, Hollyoaks (D Willett); 2, My Little Pumpkin (E Scholes); 3, Pendini (A Green). national 128cm 1, My Little Pumpkin; 2, Get Ready Freddie (O Liley); 3, Hollyoaks. 138cm 1 & 2, Campus & Dawn Flame (Z Adams); 3, Pitlands Woodside Velvet (C Ransby). national 138cm 1, Just Be OK (O Liley); 2, Campus. 13 Apr: 10 & under 1eq, Will Take A Chance (C Bastone), WSP Oh Boy (E Scholes) & Pendini. 128cm 1, My Little Pumpkin; 2, J’s Junior (D Willett); 3, Get Ready Freddie. national 128cm 1, My Little Pumpkin; 2, Micklow Rapidash (M Brierley Barton). 138cm 1, Dawn Flame; 2, Ballyclough Brisco (D Willett); 3, Mr Polo (J Loader). national 138cm 1 & 2, Campus & Dawn Flame. BEIB Jnr British Novice 1, Brysmith Firestone Spirit (K Ford); 2, Enchanting Carousel (H Bruce); 3, Will Take A Chance. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Abacus Flamingo; 2, Laytons Bits & Pieces (J Few); 3, Irish Hot Shot (E Windsor Luck). 1.10m jnr1, Short Step (H Arnold); 2, Kinetic II (K Lister); 3, Identity II (S Broome). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Lucky Two Times; 2, Irish Hot Shot. jnr intermediate 1, Mister Amontilano (H Paul); 2, Mid West Star (H Penny); 3, Kerrymount (S Broome).

REGION F Aldenham, Herts, 12-13 April

Scope jnr 90cm novice 1eq, Quarry Farm Rolo Polo (L Thompson & Mock Beggar Drifter (S Abbot); 3, Celtic Moondancer (L Wade). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Mock Beggar Drifter; 2, Celtic Moondancer (L Wade); 3, Snatch (N Sewell). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Dun Enough (S Parry); 2, Irish Double Delight (A Clark). 1.15m jnr 1 & 3, New York Skyline & Another Dollar (N Pavitt); 2, Mister Amontilano (H Paul). 148cm 1, Hopala (H Paul); 2, New York Skyline; 3, Colton Maelstrom (N Sewell). 13 Apr: JGE Commercials Bucks Beginners 1, 10 tied. Great Leighs Newcomers 1, Ramzes (D Johnson); 2, Grand Centauer (P Cornish); 3, Lucky Lady Van’t Steinershorf (C Moyce). 1.15m 1, Vetiver Du Gamet (M Beaumont); 2, JGE Nenagh (G Burchmore); 3, Pouka’s Knight (J Crippen). Scope 1.25m 1, Roberto (C Silverling); 2, Golden Pele (P Spivey); 3, Mississippi B (PColgate). Scope 1.35m 1, Mercurius (B Maher); 2 & 3, Tinello Celine & Gambit VII (J Burger).

SOUTH VIEW Winsford, Cheshire, 12-13 April

South View Novice 1, Northern Sky’s The Limit (N Lewis); 2, Global Star (K Shore); 3, Cool Impression (N Bampton). Great Leighs Newcomers 1, Leonardo Van De Helle (K Shore); 2, Bankole (J Davies); 3, Bowes Spin Doctor (L Ho). Horse & Hound Foxhunter 1, Beechwood Sundance (K Shannon); 2, Simba’s Pride (C Collins); 3, Leonardo Van De Helle. 1.15m 1, Fabritzio (G Billington); 2, Be Nimble (S Gibson); 3, Keltic Fantasy (I Wright). 1.25m 1 & 2, Pakko & Nebel (K Shore); 3, Way Too Cool (N Bampton). DMS Novice 1, Roscoes PromiseTo Be (C Colllins); 2, Toronto (E Tough); 3, Classic Cola (C Thompson). DMS Adventurer 1, Westwood Red Fox (A Lamb); 2, Toronto; 3, Pammy (E Davies). 1.05m 1, Bradmore Killeen (S Mantle); 2, Indiamere (E Tough); 3, It’s Showgirl (G Williamson). Great Leighs Newcomers 1, Mr Mandela (P Sims); 2, Tendresse (M Rowles); 3, It’s Fresco (R Carter). 1.15m 1, Gaelic Box Of Tricks (P Lamb); 2, Playboy (P Sims); 3, It’s Showgirl.

NORTHALLERTON EC, Yafforth, Yorks, 13 April

Charles Owen British Novice 1, Athletik (R Ledford); 2, Gilkin Firkin (S Shields); 3, Lynwood Warrior (M Cairns). Scope 2003 DMS 1m Novice Qualifier 1, Romulus (A Peacock); 2, Sweet Cargo (L Dodds); 3, Vern De Rowelle (R Shields). Scope 2003 DMS 1.05m Adventurer 1, Cappa Clover (C Watson); 2, Havannah Pace (J Earle); 3, Tick N Tima (L Turnbell). Great Leighs Newcomers 1, Seacroft Sapphire (C Hill); 2, Nina Ricci (J Russell); 3, Oransay (L McCafferty). 1.10m Open 1, Great Northern Otis (R Shields); 2, Royal Blood (R Shields); 3, Domino (S Brash). Horse & Hound Foxhunter First Round 1, Clover Classic (J Russell); 2, Opporto (A Bell); 3, Oransay (L McCafferty). 1.20m Open 1, Waterford Lad (P Barker); 2, Aminimo (S Russell); 3, Ferndale Summer (S Blakey). 1.25m Open 1, Aminimo (S Russell); 2, Crievestone (J Brannan); 3, Nixion.

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, West Sussex, 13 April

13 Apr: Charles Owen British Novice 1, Mojo C (K Howell); 2, Lingard Jolys (J Rowe); 3, Gertrude (H Morris). Equimax Discovery 1, Cilbran Caradog (A Wright); 2, Beaubally (K Baker); 3, A Regular Fool (J Hodgeson). 1.05m 1, Walton Bombadier (L Long); 2, Brindisi; 3, Bluebell Merlin (N Boulter). Great Leighs Newcomers 1, Lovely Jubbly (N Boulter); 2, Elle II (M Dorgan); 3, Annetty (J Slade). NDS Members Cup 1, Walton Bombadier; 2, Bluebell Merlin; 3, No Problem (L Long). 1.15m 1, Odessa M (B Penny); 2, Hamilton Magic (C Ellis); 3, Sunkist (H Turrell).

STAINSBY GRANGE EC Thornaby, Cleveland, 13 April

13 Apr: tiny tots sml pony1, Bowes Springbok (J Flanagan); 2, Miss Congeniality (M Sampson); 3, Royal Declan (A Valks). Flanagan Family 128cm ch 1, Tiger Tim (J Whittaker); 2, Metric (H Smallwood); 3, Cappagh Misty (P Allen). A Scott 138cm ch 1, Miss Congeniality; 2, Colourcode (C Mowbray); 3, Grey Palace (J Whittaker). BEIB Jnr British Novice 1, Little Brown Boy (S Hardisty); 2, My Honey Monster (D Smith); 3, Penshaw Partytime (K Vayro). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Hillandale Aero (J Bowman); 2, Rising Star (K Rhodes); 3, CC Bowes Mr Twister (M Martin). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Weavers Legacy (J Ward); 2, Cavalcade (J Bowman); 3, Diana’s Memory (H Webb). jnr open 1, Spot The Lady (J Ward); 2, Canteeny (H Webb); 3, Mittenhill Classic (D Smith).

THORPE GRANGE EC, LINCOLN, Lincs 13 April

0.80M Open1, TownsendPtolomey (E Brown); 2, JazdonQuickstep (J Wilson-Ayres); 3, MissMagical Mist (K Wilson). BEIBBritish Novice1, Redferns Ria(C Parkes); 2, Bubbly Butterscotch(C Kinsley); 3, Oddy (R Roe). 1mOpen1, Oddy; 2, Corsay Sam(W Newton). Blue Chip Newcomers1, On Red Bull (N Bamford); 2, KylemoreConqueror (T Strawson); 3, Silver Supreme II(N Bamford). Squibb & Davies Foxhunter1, Kylemore Conqueror.