PATCHETTS EC Aldenham, Herts. 30 December

Charles Owen British Novice 1, Galan de Rhetoric (J Rothstein); 2, Firedance II (S Livsey); 3, Little Imp (T Stokes). Equimax Discovery 1, Galan de Rhetoric; 2, Golden Talisman (K Buck); 3, California (E-J Slater). Great Leighs Newcomers 1, Ridgeside Khalico (E-J Slater); 2, Habsburg’s Othello (P Spivey); 3, Holstud Z (P Miller). 1.10m Open 1, Little Miss Carnival (J Whinnett); 2, Spotless (P Spivey); 3, Masterlock (P Miller). Horse & Hound Foxhunter 1, Rosgan Irco Dora (J Crippen); 2, Habsburg’s Othello; 3, Otage (P Miller). 1.25m Select Open 1, Mandigo X (B Dunning); 2, Corrado II (L Phillips);3, Chief Trooper (S Reeve-Young). 1.30m Open 1, Magic Man (S Aston); 2, Charming (L Fitch); 3, Lydmar (M Dorgan).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 2 January

mini grade C 1, Smarty Party (J Andrews);2, Euro Disney (C Lomax); 3, Phoenix Dawn (S Richardson). Great Leighs Newcomers 1, Euro Disney; 2, Witches Touch Of Gamble (C Frazer); 3, Nesquik (V Young). 1.15m 1, Kizzmit (D Birtwistle); 2, The Master’s Lady (S Cutteridge). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, The Master’s Lady; 2, Elmside Orlando (M J Crawford); 3, Blacklands Remus (G Wells).

ROWALLAN Fenwick, Ayrshire, 3-5 January

Equimax Discovery 1, Gratitude (P Ferguson); 2,Loudon Elegance (M Smith); 3, Falcos Fivepence (S Thom). Great Leighs Newcomers 1, Connells Destannie (S Pitt); 2, Copperfield Diamond (L Anderson); 3, Falcos Fivepence. 1.20m/Horse & Hound Foxhunter 1, Simply Cider (I McGeoch); 2 & 3, Kaltaire & Ben Loyal (J McGeoch). 4 Jan: Charles Owen British Novice 1, Ping Pong (M Arnott); 2, Ballyknock Lad (J McGeoch); 3, Redrock Ellan Vannen (D Shaw). Equimax Discovery 1, Ping Pong; 2, JP Nevada (M Forrest); 3, Toyboy Town (I McGeoch). Great Leighs Newcomers 1, Lakota Lady (J Cross); 2, Regal Time (R Wilson); 3, Toyboy Town. 1.15m 1, Arakai (A Malcolm); 2, Tulamond (A Hamilton); 3, Now Be Dazzled (J Cross). 1.20m 1, Masterly (L Babes); 2, Burn Flight (N Warwick); 3, Travis Roma (L Johnstone). Horse & Hound Foxhunter 1, Chanoeka Z (L Scullion); 2, Blue Serpent (S Morton); 3, Now Be Dazzled. 1.25m 1, Masterly; 2, Roscoes Skip On (L Babes); 3, Burn Flight (N Warwick). 5 Jan: Charles Owen British Novice 1, Mia (M Alexander); 2, Sound Track (R Wilson); 3, Causeway (M Smith). Equimax Discovery 1, Dunreigh (N Malcolm); 2, Irish Accent (K McConnachie); 3, Hillside Honey (K Miller). Great Leighs Newcomers 1, It’s Hogmanay (I Warnock); 2, JP Nevada; 3, Heinz Choice (J Smith). BEIB Star 1, Eevee (J Smith); 2, Chippendale Lark of Tornaveen (S Thom); 3, Now Be Dazzled. Horse & Hound Foxhunter 1, Lakota Lady; 2, Street Magic (I Warnock); 3, Ben Loyal. 1.20m Open 1, Roscoes Skip On; 2, Masterly; 3, Delphus (A Hamilton).

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 4 January

1.05m 1 & 2, Miss Goldsmith & Hairos Way (L Newson); 3, Ferguson Grey (L Alston). easibed Winter Novice 1, Brooklands Jack The Lad (C Brown); 2, Cavaliers Casual Touch (C Healey); 3, Rapkyns Echelon (N Pirie). 1.15m 1 & 3, Kiss And Tell & Kantara VH (H Tredwell); 2, Qutie (T Davies). 1.25m 1,2 & 3, Quartz, Qutie & Russi Van De Zuuthoeve (T Davies).

ADDINGTON MANOR EC Addington Bucks 4-5 January

90cm Open 1, Streetwise Sienna (A Clarkson); 2, Howards Hopscotch (N Champion); 3, Jump For Buttons (W Sharp). 1.0m Open 1, Lord Timothy (P Tozer); 2, Favorite (N Pinchen); 3, Just Emelda (M Bunting). 1.10m Open 1, Spotless (P Spivey); 2, Happiness (K Green); 3, Floribunda (R Gilsenan). Foxhunter 1, Brizante (T Stockdale); 2, Percolando M (J Wingrave); 3, Chamonix (M Cartmell). 1.20m Open 1, Antoinette II (G Luckett); 2, Radiant C (S Rawding); 3, Bullands Ladulco (R Prater). 1.25m Select/Open 1, Melissa C (S Rawding); 2, Waylands Playboy (R Prater); 3, Madam Butterfly V (N Fiddes). 5 Jan: Jnr British Novice 1, Cathedine Marvel (G Slater); 2, Glenville Brambles (N Bignell); 3, Littlle Black Witch (N Dell). Jnr 90cm Open 1, Got To Be Cash (L Wingrove); 2, Little Irish Clover (J Wingrove); 3, Glenville Brambles (N Bignell). Jnr Newcomers 1, Dancing With Wolves II (S Nichols); 2, Just Hester (J Alcock); 3, Apache Cloud (S Nichols). Jnr Foxhunter 1, Gamble (F C Hilton Jones); 2, Simply Rosie (E Ashworth). Jnr Members Cup 1, Maxton Hijak (R Prater); 2, Paddioco (L Mantel); 3, Landown Three’s Are Wild (J Shackleton). Jnr Inter Open 1, Prize Lady (L Mantel); 2, Landown Three’s Are Wild (J Shackleton); 3, Maxton Hijack (R Prater).

ROYAL LEISURE Henfield, West Sussex, 4-5 January

British novice 1, Tsnnami (G Brianle); 2, Mystic Breeze (G Talbot); 3, Laughtons Fly By Nite (B Scutt). discovery 1, Ani Alme (J Clee); 2, Graf Native (S McLeane). 1.05m open 1, Luna Bailia ( D Garner); 2, His Nibbs II (L Pheasant); 3, Gold Blade (Z Hutton). newcomers 1, Irish Dario (C Ellis); 2, Cosanostra Z (K Jackaman); 3, New Horizon (C Doel). 1.15m open 1, Adams Chantonnay (C Brayshaw); 2, Blackstreet Clover (G Williams); 3, Paminuam Het Heidehof (C Brayshaw). British Novice 1, P U K Balia (G Strutton); 2, Molesworth (A Cornwell); 3, Ulisina (B Menzies). Discovery/DMS Novice 1, Turbo Lad (K Grimster); 2, Ulisina (B Menzies); 3, Alsfree (C Williams). 1.05m open 1, Ace Horrall (L Long); 2, Baywood Black Magic (V Forward); 3, Jetaway (C Lewis). newcomers 1, White Easter (H Morris); 2, N Fenomeer (P Nisbett); 3, Oleander (A Nelson). 1.15m open 1, White Easter; 2, Gold Blade(Z Hutton); 3, Sandalls Fruman (E Hinchley). 1.25m open 1, Castle Quinnclover (D Baker); 2, Brindisi (H Morris).

ARENA UK Grantham, Lincs, 5 January

Charles Owen British Novice 1, Priamiss (K Hufton); 2, R Hostess (M Boddy); 3, Svengali Bay (A Large). Equimax Discovery 1, Harper Chance (J Oliver); 2, Renate (A Duncan); 3, Belair Prince (J Hardy). Arena Novice 1, Dario Storm (A Strawson); 2, Reinarte F (S Cawkwell); 3, Cornice (S Ottewell). Great Leighs Newcomers 1, Chiwago (L Brennan); 2, Renate (A Duncan); 3, Cardoso (P Barker). NDS 1.10m Members Cup 1, Major Impression (R Ward); 2, Robo Cop (S Strawson); 3, Ginas Comet (B Tyler-Stones). Horse & Hound Foxhunter/1.20m Open 1, The Fox (A Brady); 2, Jamel (L Brennan); 3, Whinny Jackson (M Pyrah). National Select 1.25m Open/Open 1, Magic Prince (A Brady); 2, Castle Anna (A Thompson); 3, The Fox (A Brady).

BERKELEY Glos, 5 January

Charles Owen British Novice 1, My Oliver Twist (A Dawes); 2, Portius (T Hill); 3, Pocket Rocket (J Webb). 1m/Scope 1m 1, Now Or Never II (K James); 2, Look Alike (P Baber); 3, My Oliver Twist. 1.05m 1, Ashdale Canda (T Owen-Bines); 2, Country Collection (J Price); 3, Bardino Gold (A Dawes). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Golden Sapphire (J Bingham); 2, Just Wispa (H Buffin); 3, Tara Springs (A Biltcliffe). Stable Express 1.15m 1, Kartouch (B Ford); 2, Cornish Quest (K James); 3, Broadleaze Tika (T Owen-Bines).

BOLD HEATH EC Widnes, Cheshire, 5 January

sml open 1, Justin The Spirit (L Johnson); 2, Miss Mulberry Hill (I Wynne); 3, Labito (M Daniels). Blue Chip Star 1 & 2, Treasure’s Calder Mill & Broadstone Destiny (I Wynne); 3, Leonardo (J Powell). Great Leighs Newcomers 1, Pienroos (J Powell); 2, Little Interactive (S Twist); 3, Space Hopper (N Shone). Horse & HoundFoxhunter 1, Coney King (K Forsyth). Charles Owen British Novice 1, Vegas Two Thymes (R Lomax); 2, Flame (C Reynolds); 3, The Puzzle (W Dyas). Equimax Discovery 1, Silver Spark (K Bloor); 2, Wheathill Paris (S Ho); 3, The Quiet Man(W Dyas).

CELT ‘N’ GAEL EC Gwalchmai, Anglesey, 5 January

10 and under 1, Beechburns Candyfloss (V Benson-Roberts). Jnr British Novice 1, Oakfield Quicksilver (C Roberts); 2, Blues to Remember (G Lowri). 90cm jnr Open 1, Blues to Remember; 2, Anjulie (C Morris). Blue Chip jnr Newcomers/1m Open 1, Andersons Grey Delight (C Roberts); 2, Coolcarronjazz (N Bream); 3, Kilmullen Fionn (C Roberts). Jnr Foxhunter/1.10m Open 1, Coolcarronjazz. British Novice 1, It Takes Two (N Pritchard); 2, Thistle Do Nicely (N Jones); 3, Cregans Hope (E Clwyd-Parry). Discovery 1, Mr Imp (N Pritchard); 2, Ready Steady Go (C Roberts); 3, It Takes Two. Newcomers/1.10 Open 1, Dragonettes Demita (D Jones); 2, Corkhill Shannon (C Jones-Griffiths); 3, Milrose Zalmine (A Williams). 1.10m Members Cup 1, Its Rock on Tommy (C Owen); 2, Corkhill Shannon.

CROCKSTEAD EC Halland, Sussex, 5 January

90cm 1, Morning Master (B Hicks); 2, Airmax (L Mathews); 3, Jester Dream (L von Kuehn). Charles Owen British Novice 1, Picasso IV (J Mincher); 2, Lucre (H Taylor); 3, Ultimate Hero (N Deakin). Equiline Discovery 1, Smirnoff Red (J Pyke); 2, Boy C (J Bosley); 3, Picasso IV. 1.05m 1, Jeraboam (G Tattersall); 2, Snow Bunting (S Evans); 3, Bouran (J Bedford). Great Leighs Newcomers/NDS Members Cup 1, Battle Cruiser (F Patty); 2, Snow Bunting; 3, Lucky Turbina (S Grigg).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 5 January

jnr 1.25m 1 & 2, Nethertown’s Air To Spare & New York Skyline (N Pavitt); 3, Sorcerer’s Apprentice (S Oliver). AK Horseboxes JA Winter Classic 1, Savy Mill (J Whitaker); 2, Hopala (H Paul); 3, Spot The Lady (J Ward). BEIB Jnr British Novice 1, Irish Cohla Blue (S F Powell-Brett); 2, Sharpe’s Lane (H Howsam); 3, Galtree Springs (H Bromley). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Dun Woody (L Saywell); 2, El Toreador (M Elliott); 3, Emma Rose (H Bates). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Dun Woody; 2, Brynway Duke (A Crockett); 3, The Irish Builder (J Elliott).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 5 January

Charles Owen British Novice 1, The Double (K Holt); 2, Jacko (A Sylvain); 3, Radford Navigator (E Gray). 1m 1, Ballyflint (J Hill); 2, True Saying (S Cooper); 3, Hellas (B Wallace Stocks). Equimax Discovery 1, Calypso Spice (K Harris); 2, Fleugans (N Clark); 3, Tangible Asset (S Wilson). 1.05m 1, Semi Sonic (L Parnham); 2, Living Colour (B Dove); 3, Dexter II (D Ross). Great Leighs Newcomers 1, Zin Zan (J Armstrong-Small); 2, Won’t Forget Me (L Parnham); 3, Ridgeside Generous (Z Kelly). NDS Members Cup 1, Hugo I Go (L Louden); 2, Living Colour; 3, Shanbhaha (S Coughlan).

SOUTH VIEW EC Cheshire, 5 Jan

DMS Novice 1 & 2, Phoenix & Flagmount Junior (C West); 3, High Hill (A Forster-Davies). DMS Adventurer 1, Exandella (K Shannon); 2, Miss Amber (J Callwood); 3, Surprise Surprise (L Brown). Great Leighs Newcomers 1, Haughton Rupert (C Thompson); 2, Roscoes Serena (T French); 3, Miss Amber. 1.15m 1, Thornbank Hannah (T Newman); 2, Niagra B (G Billington); 3, Fair Actress (J Billington). IT Business Centre 1.25m 1, Granada 232 (L Williams); 2, Reesh (C Membury); 3, Bally Rose (J Daly).

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 5 January

DMS Novice 1, Baboushka II (S Wright); 2, Bowes Revolution (N Pow); 3, Gilkhorn Ferkin (S Shields). DMS Adventurer 1, Baboushka II; 2, Ringforth Diva (C Dennis); 3, Tom Tom (R Shields). Great Leighs Newcomers 1, Dovecote Justice Prudence (A Cowan); 2, Kosmic Colours (S Russell); 3, Dutch Rhapsody (V Tulloch). members cup 1, Ted’s Way (D Harland); 2, Stainsby Powerplay (V Allen); 3, Lingmoor (S Holland). Stable Express 1.15m 1, Ted’s Way; 2, Great Northern Otis (R Shields); 3, Ferndale Cleo (A Wall).