{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BSJA results 22-27 October

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 22 October

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 26-27 October

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 27 October

BSJA AREA 43A Brickfield EC, Isle of Wight 27 October

CALEDONIAN JUNIOR FINALS Fenwick, Ayrshire, 25-27 October

COOMBE PARK Totnes, Devon 27 October

DEVON LEISURE CENTRE Fishcross, Alloa, 27 October

DUCKHURST FARM Staplehurst, Kent, 25 October

DUCKHURST FARM Staplehurst, Kent, 27 October

EXETER EC Poltimore, Devon, 26 October

FOREST EDGE EC Drymere, Norfolk, 25-27 October

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, E.Sx, 23 October

HAND EC Clevedon, Avon, 25-26 October

HURSTBOURNE EC Whitchurch, Hants, 25 October

KENT & SUSSEX REGIONAL JUNIOR SHOW Staplehurst, Kent, 26 October

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 22 October

MEDSTEAD GRANGE EC 26 October

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 27 October

RICHMOND EC Brough, North Yorks, 27 October

ROCKHAMPTON EC Berkeley, Glos, 27 October

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 25-27 October

WELSH JSJ Pencoed College, Wales, 26 October

WESTFIELD PARK EC Barnsley, S Yorks, 23 October

WESTFIELD PARK EC Barnsley, S Yorks, 27 October

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 22 October

British novice 1, Metropolitan II (W Clarke); 2, Renegade II (N Coupe); 3, Ulster Darco (W Clarke). 1m 1, Moorhey Tomahawk (R Mason); 2, Rosina Royal (J Martin). Foxhunter/1.20m 1, Pinocchio II (W Clarke); 2, Thornbank Hannah (T Newman); 3, Rinette (W Clarke). 1.25m 1, Europe K (N Coupe); 2, JJ II (S Lowther). newcomers 1, Summer Breeze II (N Coupe); 2, Cassi Limelight (S Lowther); 3, Vivachi Millenium Bob (S Ballard). 1.10m 1, Ryelands Sea Master (N Martin);2, Moonlight Heroin (N Coupe); 3, Carnival Choice (C Conlon).

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 22 October

sml 128/138cm 1, Pitlands Woodside Velvet (K Evans); 2, Wedgewood (R Offord). BEIB Jnr British Novice 1, Abacus Flamingo (K Evans); 2, Secret Spectacle (C Ede); 3, Oasthill Firousi (S Mead). sml jnr open 1, Hawkswood Havana (C Ransby); 2, Princess Kya (H Adams); 3, Snowstorm (T Gosling). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Reflex Rashell (CRansby); 2, Snowstorm. 1.05m jnr 1, Woodlands JF (D Garner); 2, Rolling Rock (L Card); 3, Pocket Sprung (A Hanson). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Culverstone Candy Twist (M West); 2, Woodlands JF.

GOLDEN CROSS EC Golden Cross, E.Sx, 23 October

Charles Owen British Novice 1, Riverlino (C Connor); 2, Venus De Mylo (E Michel); 3, Broadreed Jack The Lad (V Hocking). Hadrian Equine Discovery 1, Touch of Irish (L Long); 2, Farrington Primadonna (M Deacon); 3, Hail Marie (S Elliott). Gardiner 1.10m M’Cup/Newcomers 1, No Problem (L Long); 2, Jetaway (C Lewis); 3, Kashmira (S Elliott). EQuest Midway Open 1, No Problem (L Long) 2, Jetaway (C Lewis); 3, Sebastian (J Charlesworth).

WESTFIELD PARK EC Barnsley, S Yorks, 23 October

Great Leighs Newcomers/1.10m Open 1, Tendresse Van Het Ryehof; 2, Roshai’s Last Tango (J Sizer); 3, Gary Owen (K Fuller). Horse & Hound Foxhunter/1.20m Open 1&2, Go Again & Take Time (K Fuller). 1.25m Open 1, Liberty (A Pachco); 2, Skippy E Van Lindehof (L Whitaker); 3, Royal Dane III (A Pacheco). Charles Owen British Novice 1, Market Tinka (L Whitaker); 2, Westpark Casamso (S Dobek); 3, Apache Craze. Equimax Discovery 1, Chancelloe (M Beevers); 2, Maunby Castle (P Crowther). 1.00m Open 1, Thurstonland Mac; 2, Westland Venture (L Hobson).

DUCKHURST FARM Staplehurst, Kent, 25 October

British novice 1, Orions Unique Comet (S Pemble); 2, Silver Hawlea (S Wilkinson); 3, Riverino (C Conner). discovery 1, Renkum Gazelle (B Hawkes); 2, Tequila Sunrise IV (A Hoffman); 3, Goodtimes Boy (J River). 1.05m 1, Tequila Sunrise; 2, Girls Night Out (S Sidwell); 3, Zanimo (J Knight). newcomers/1.10m 1, Fait Vous Jour (L Howes); 2, Penninsula Lad (L Rixon); 3, Girls Night Out.

HURSTBOURNE EC Whitchurch, Hants, 25 October

Discovery 1, Petit (H Mousley); 2, Flash Captain (R Moss); 3, Carnival Character (H Flerher). Newcomers 1, Overture (B Dunning); 2, Flash Captain (R Moss); 3, Looks Different (V Ashworth). Open 1.10 1, Elvis (B Dunning); 2, Raol Von Raphael (A Austin). 1.10 Members Cup 1, Edenside Cavalcardo (V Ashworth); 2, Overture (B Dunning); 3, Orthello Moor (N Kayal). Foxhunter 1, Larrissa II (J Fry); 2, Raol Von Raphael (A Austin); 3, Rockstar (P Charles). Open 1.20 1, Daninos (L Pavitt); 2, Finns Flight (L Pavitt); 3, Olona (B Dunning). Open 1.30 1, Rebel Rex (L Williams); 2, R H Imagine (L Fogerty); 3, Daninos (L Pavitt).

HAND EC Clevedon, Avon,25-26 October

British novice 1, King Tex (B Verning); 2, Orient Line (P Dooran); 3, Skips (L Chapman). 1m 1, Only Wishes (L Chapman); 2, Rodeo Star (J Peake); 3, Loralei (C Baker). newcomers/1.10m 1, Copperchip (C Baker); 2, Bartonfield Duet (J Price); 3, Ocano S (C Baker). 1.15m 1, Nescio J (S Heaven); 2, Bourien (L Whitehouse). jnr Foxhunter 1, Jurius (S Heaven); 2, Laughton James (C Baker). 26 Oct: 1.15m 1, Just T (L Skelton); 2, HL Hugo (S Dart). 1.20m/Foxhunter 1, Jurius; 2, Gift Wrapped II (S Bowen); 3, Oryssa (P George). 1.25m select 1, Laughton James; 2, Hallo Mossy (A Edwards). British novice 1, My Miss Saigon (A Thomas); 2, Miss Congeniality Too (T Guppy); 3, Romein (C Presley). discovery 1, Mystic Echo (S Hamblin); 2, Samirron (V Gunn); 3, My Miss Saigon. newcomers/1.10m 1, Dragon Kiss (A Edwards); 2, Geometric (J Hobbs).

CALEDONIAN JUNIOR FINALS Fenwick, Ayrshire, 25-27 October

jnr 90cm 1, Grey Guy (D Harland); 2, Diego (A Valks); 3, Breamish Sunburst (H McCaie). jnr novice 1, Blue Monday (S Babes); 2, Jacaranda Prince (K Scott); 3, Kerrix Cabaret (G Taylor). Caledonian 11 & under 1, Gizmo The Gladiator (J Smith); 2, Kerrix Cabaret; 3, Westerton Top Secret (J Smith). 128/138cm 1, Grey Guy; 2, Duncrynes Jungle Bunny (J Drummond); 3, Kosmic Kate (E Bell). jnr 1.10m 1, Top Knotch III (E Doherty); 2, The Harrier (A Evans); 3, Toleman Express (J Newnham). jnr open 1, Top Knotch III; 2, Mystery Music (E Docherty); 3, Darraks Babe (S Ward). 26 Oct: jnr discovery 1, Jacaranda Prince; 2, Master Spring (H Haig); 3, Slip Knot (M Murdoch). jnr 90cm 1, Royal Declan (A Valks); 2, Ultimate Challenge (J Harland); 3, Cultsmill Buttons (J Spence). 11 & under 1, Kosmic Kate; 2, Westerton Top Secret; 3, The Night Hawk (O Evans). novice final 1, Blue Monday; 2, Red Hot Indian (B Valks); 3, Slip Knot. winter 128cm 1, Midnight Dynamite (H Haig); 2, Duncrynes Jungle Bunny; 3, Corralass (E Bell). jnr newcomers 1, Shady Lady (N Dingwall); 2, Jacaranda Prince; 3, Total Chaos (K Smith). 1m jnr 1, Lakeland Little Classic (R Cottam); 2, Papadaccus (J Newnham); 3, Merry Go Zita (T Cassells). jnr coral 1, The Harrier (A Evans); 2, RS Sky High (R Walker); 3, Sobranie Cocktail (R Imrie). winter 138cm 1, Colour Code (C Mowbray); 2, Royal Declan (A Valks); 3, West Flight (H McCaie). 2-fence challenge 1, Mystery Music; 2, Top Knotch III. 27 Oct: 11 & under 1, Ultimate Challenge; 2, Diego; 3, Merry Go Zita. 11 & under final 1, Kosmic Kate; 2, Gizmo The Gladiator; 3, Merlin Gold (G Mitchell). 128cm final 1, Duncrynes Jungle Bunny; 2, Midnight Dynamite; 3, Kosmic Kate.jnr 1m 1, Papadacus; 2, Master Spring (H Haig) 3, Nicola (E Proudfoot). jnr sparkle 1, Lakeland Little Wonder (R Cottam); 2, Toleman Express; 3, Arjay (R Walker). jnr sapphire 1, The Harrier; 2, RS Sky High; 3, Total Chaos. jnr newcomers final 1, Red Hot Indian; 2, The Shady Lady; 3, Lakeland Little Atlas. jnr Foxhunter final 1, Extra Bound (J Kirk); 2, LakelandLittle Classic; 3, Arjay. 138cm final 1, Colour Code; 2, Royal Declan; 3, Wizzadoras Dream (C McNaughton). 148cm final 1, Mystery Music; 2, Street Angel (J Kirk); 3, CJ’s Kemosabi (E Doherty).

FOREST EDGE EC Drymere, Norfolk, 25-27 October

Charles Owen British Novice 1, Lady Karleou (V Clarke); 2, Blenheim Tsing Song (T Conyers); 3, Pick And Mix (N French). Equimax Discovery 1, Kildalton XJS (R Walker); 2, Ferndale Rackateer (TBancroft); 3, Herbizee (S Murphy). Great Leighs Newcomers 1, Miss Illustrious (S Strawson); 2, Starbrook (F Garrett); 3, Mytice Minding Time (J Egmore). NDS Members Cup 1, Robocop (S Strawson); 2, Ard Leila (R Walker); 3, Claydons Rachel (S Gardner). schooling open 1, Jaguar II (J Egmore). 26 Oct: Charles Owen British Novice 1, Harveys Courage (H Heaton); 2, Gold Admiral (R Carter); 3, Inca Girl (L Rayner). Equimax Discovery 1, Ferndale Lady Grey (S Cox); 2, Gold Admiral (R Carter); 3, Lady Be Lucky (C Hockold). open 1, Sidney Rough Diamond (S Feeke); 2, Ferndale Long Arnold (S Cox); 3, Archdale (L Trundley). Great Leighs Newcomers 1, Ferndale Long Arnold; 2, Co-Pilot (G Winchester). 27Oct: Charles Owen British Novice 1, He’s A Boy (R Bond); 2, Crackenthorpe Joie De Vivre (D Harris); 3, Harveys Courage (H Heaton). Equimax Discovery 1, Valco (J Egmore); 2, Spirit Of Hope (K Harris); 3, Claydons Nom De Plume (S Gardner). NDS Members Cup 1, Mytice Minding Time; 2, Hall Of Mirrors (R-J Hartock). schooling open 1, Jaguar II.

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 25-27 October

1.25m 1, Renzeren VD Ramparden (J Billington); 2, Marnix G (D Quigley); 3, Croft Euphoria (P Morris). 1.35m 1, Renzeren VD Ramparden; 2, Timbuktu (L Henderson); 3, Marnix G. newcomers 1, Maelog Maximum (L Kilsby-Davies); 2, Westbrook Diamond (D Quigley); 3, Handels Renaldo (A Bedford). Foxhunter 1, FI Monami D’Odeigne (N Phillips); 2, Amadeous (A Bedford). novice 1, Counting Clover (N Proffitt); 2, Roscoes Serena (T French); 3, Ratisbon (C Nicholas). newcomers 1, Une D’Espoir (S Wall); 2, Passion M (P Morris); 3, Heart Throb (S Scott). 1.15m 1, Reesh (C Membury); 2, Razzmataz (C Collins); 3, Broadstone Destiny (I Wynne). 1.25m 1, Bambuk (C Collins); 2, What Ever You Want (M Bunting); 3, Carmen (J Whitaker). 1.25m 1, Ricochet Rex (J Billington); 2, Kingston De Morzaine (K Douglas); 3, Ephesia (J Whitaker). 1.35m 1, Renzeren VD Ramparden; 2, Onarco (M Marsh); 3, Carmen. British novice 1, Formula Four (N Cadman); 2, Croft Gloriosa (J Garton-Pope); 3, Ontario (S Scott). discovery 1, Ushie K (P Lamb); 2, Jokers Diamond (C Spencer).

EXETER EC Poltimore, Devon, 26 October

BEIB Jnr British Novice 1, Charisma (C Mills); 2, Follyfoot Snow Leopard (V Jobson-Scott); 3, Blainslie Ruby Wedding (L Loughton). jnr 85cm 1, My Little Dancing Brave (G Hallet); 2, Thurlestone Red Cirrus (M Grose); 3, Clare De La Lune (S Telline. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Maple Syrup (H Wells); 2, Bowcastle Mendip (L J Dale); 3, Woodlands Charisma (C Mills). Area 50 jnr 1m 1, The Ginger Bug (J Davis); 2, Hopscotch Toffee Pop (H Webb); 3, Mr Meldrew II (L Clarke). jnr members cup 1, Vikings Irish Taggy (J Dunn); 2, Mr Meldrew II.

KENT & SUSSEX REGIONAL JUNIOR SHOW Staplehurst, Kent, 26 October

BEIB Jnr British Novice 1, Brownie Cracker (D Newman); 2, Secret Spectacle (C Ede); 3, Snappy Dragon (B Davidson). jnr 85cm 1, Magical Miss (T Wratten); 2,Jordy My Destiny (E Belcher); 3, Millhouse Magic (H Windsor). Kitt Jnr Discovery 1, Jordy My Destiny; 2, Gabannas Royale (D Garner); 3, Bynywood Llewllyn (L Maybin). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Cosmic Moon (C Bailey); 2, Mini Madame (H Windsor); 3, Mountain High (L Bunn). jnr regional open championship 1, PJ’s Grease Lightening (EJ Moore); 2, Button Up (L Maybin); 3, Millhouse Magic (H Windsor). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, In A Minute (M West); 2, My Touch Of Frost (L Stone-Street). jnr intermediate open 1, PJ’s Grease Lightening; 2, Culverstone Candy Twist (M West); 3, Woodlands JF (D Garner).

MEDSTEAD GRANGE EC 26 October

Open 0.85m 1, Frisco Springs (P Greenway-Cross); 2, Tiptop (B Dunning); 3, J J Cizorna (J Stolper). British Novice 1, Tiki Toa (D Jocelyn); 2,Travis (S Evans); 3, Chevron Chatilly Lace (B Hockman). Discovery 1, Tiki Too (D Jocelyn); 2, Ace Rolo (A Crane); 3, Killara Belle (C Baxter). Amateur 1.05m 1, Natasha HL (R Downing); 2, Magnan III (Sa Bardell); 3, Altesse De Moulin (S Evans). Members Cup 1.10m 1, Cantanova ( J Harris); 2, The Wright Decision (J Birch); 3, Dinky Dino (J Harris).

WELSH JSJ Pencoed College, Wales, 26 October

80cm Rest 1, Daylight Dancer (E Farr); 2, Mr Sanco (E Farr); 3, Misty Jazz (C Rowarth). 128/138cm Rest 1, Mr Sanco (E Farr); 2, Bwllfa Pie (E Farr); 3, Charley’s Angel (V White). 85cm Open 1,Tremenyn Flyaway (H Thomas); 2, Glynebourne Wood Sorrell (B Griffiths); 3, Clarionville (B Griffiths). BEIB Jnr Brit Novice 1, Millfield Dancer (S Tatchell); 2, Route Two (R George); 3, My Mr Barney B (E Jenkins). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Broadway Bandit (J Tilley); 2, KE Just As I Am (C Parsons); 3, Brofiskin Flying Colours (D Parsons). Squibb & Davies Jnr Fox/1.05m Open 1, Fortridge Napoleon (H Thomas); 2, Jack (R Anstee); 3, Calrionville. Winter JC 1, Camouflage (K Haines); 2, Rusty Rock (K Haines). Jnr Members Cup 1, Rhapsody Lad (L Whitehouse); 2, See and See (E Davies); 3, Fortridge Napoleon. Jnr Intermediate Open 1, Rhapsody Lad; 2, Moneygold Magic (M Eilberg); 3, Garland Cashman (L Whitehouse). 138/ 128cms 1, Tremenyn Flyaway; 2, Mr Sanco; 3, Loughnatousa Star (O Griffiths). Winter 128 1, Loughnatousa Star (O Griffiths). Winter 138 1, Fortridge Napoleon; 2, Walmore Ricochet (L Eilberg); 3, Trench Casanova (E Griffiths).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 26-27 October

Jnr British novice 1, Emmasbrook Rosella (G Whitaker); 2, Lexus Duo (S Stringer); 3, Wiley Wizard (N Ellithron). 90cm jnr 1, Mystic Starlite Express (G Whitaker); 2, Bolandra Boy (C Garvey). jnr newcomers 1 & 2, Devlin & Buckley Boy (K Chevin); 3, The Terrible Tiger. 1m jnr 1, Softee Super Nova (S Needham); 2, Mystic Starlite Express; 3, Bolandra Boy. jnr Foxhunter/1.10m jnr 1 & 2, Germanie & Loughnatousa Carlos (C Smith). British novice 1, Honey Top (K Raine); 2, Two Socks (D Hayes); 3, Mob Monster (C Cartmel). discovery 1, Diamond Parks (N Wainwright); 2, Picasso II(C Wainwright); 3, Keasden Blossom Time (R Garvey). 1m 1, Rosina Royal; 2, Crack Malone (K Phillips). newcomers/1.10m 1, Ryelands Sea Master; 2, It’s Showgirl (C Richardson); 3, Dinard (R Maguire). Foxhunter/1.20m 1, Rinette; 2,Ramisimme De La Cour (N Martin). 27 Oct: jnr British novice 1, Brownedge Bobby (S Needham); 2, Entertainer (K Chevin). 90cm jnr 1, Forest Gump (D Humphries); 2, Devlin; 3, Bay Breeze (D Humphries). jnr newcomers/1m jnr 1, Kite(A Smith); 2 & 3, Devlin & Buckley Boy. jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Master Collier (A Smith); 2, Kite; 3, Woodside Way (K Chevin). British novice 1, Jubilarno (K Salkeld); 2, Max Steel (E Tough). discovery 1, Atlantic Breeze (M Grant); 2, Mr Lenny (J Woodacre). 1.05m 1, Rare Team (G Pollard); 2, Rosina Royal. newcomers/1.10m 1, Ryelands Sea Master; 2, Bowlers To Chesnick (E Tough); 3, Ludwig II (P Murphy). Foxhunter/1.20m 1, Way Too Cool (N Bampton); 2, Sublime (N Martin).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 27 October

jnr British novice 1, Irish Chocabloc (S Powell-Brett); 2, Sligo Stripe (M Marriage); 3, Coxwell Warrior (M Wood). jnr discovery/12 & under 1, My Godfather (J Reynolds); 2, Coxwell Warrior; 3, It’s Bobby Dazzler (A Measor). jnr newcomers/sml jnr open 1, My Godfather; 2, Merlins Secret (T Baillie); 3, Sligo Stripe. jnr Foxhunter/1.10m jnr 1 & 2, RS Blackjack & Dooley (HArnold); 3, Irish Rosebud (K Brooks). jnr members cup 1, Dooley; 2, Three Dog Night (C de Verteuil); 3, RS Blackjack.

BSJA AREA 43A Brickfield EC, Isle of Wight 27 October

British novice1, Carnival Daydream (J Hayles);2, Ultimate Hero (N Gaskin);3, Toad (S Read);4, Miss Possible (S Begley).Equimax Equine Discovery1, Niels (J Warrick);2, Ultimate Hero (N Gaskin);3, Carnival Daydream (J Hayles);4, Nutkin Feather Duster (KBegley);5, Finochio (D Webster).1m Open1, Marche Manor Red Breeze (H Webster);2, Ramiro Star (K Begley);3, My Lady Louise (S Begley);4, Olympus Aprils Quest (S Begley);5, Manhattan (E Ashwell).1.05m Open1, Mirabella (R Booth);2, Niels (J Warrick);3, Manhattan (J King);4, Four Seasons II (K Begley);5, Marche Manor Red Breeze (H Webster).Member’s Cup 1.10m/Great Leighs Newcomers1, Lucky Girl II (S Begley);2, Mirabella (R Booth);3, Riverwood (R Booth);4, Four Seasons II (K Begley);5, Olympus Aprils Quest (S Begley).Foxhunter/1.20M Open1, Lucky Girl II (S Begley);2, Riverwood (R Booth);3, Ramiro Star (K Begley).Jnr British Novice1, Cameo Midnight Eclipse (T Hughes);2, Double Trouble Too (R Vaughn);3, Just Minka (S Wendes);4, My Best Buddy (L Tate);5, High Bouncer (T Hughes).Jnr Progress Stakes1, Mr Magic (L Tate);2, Sky High Sunday (K Hinds);3, My Best Buddy (L Tate);4, Thornton Midnight Sun (P Green);5, Solitaire Diamond (J Raymond).Jnr Newcomers1, Bowhaylands Painted Lady (H Wevster);2, Sky High Sunday (K Hinds);3, Kangaroo Angel (H Wevster);4, Willoway Dreamer (E Bissell);5, Greenlinks Little Nell (LWade)Jnr Foxhunter/1.10m Open1, Little Ruby Red (L Wade)2, Bowhaylands Painted Lady (H Wevster)3, Kangaroo Angel (H Wevster).

COOMBE PARK Totnes, Devon 27 October

Equiline HorseBoxes Q 1, Quick Darco (J Tuff); 2, Exford Horace (J Douglas); 3, Rieu (J Tuff). Equimax Discovery 1, Exford Horace (J Douglas); 2, Moorhaven Molly Malone (E Baker). NFU Mutual 1.05m Open 1, Valesco (P Conner); 2, Hope II (J Tuff); 3, Preston (A Kane). Great Leighs Newcomers 1, Quick Darco (J Tuff); 2, Contraband Ruler (A James). Newton Abbot Paint Centre 1.15m Open 1, Red Cross Rainman (J Tuff); 2, Valesco (P Conner); 3, Un Diamant (A James).

DEVON LEISURE CENTRE Fishcross, Alloa, 27 October

British novice 1, Clover Diamond (K Ritchie); 2, Shore Hill Jacko (K Fitzgerald); 3, Trust Me Van Het Dennenhof (T Carruthers). discovery 1, Copperfield Elite (L Anderson); 2, Rear View (L Yeoman); 3, L’Etoile (RBothwell). newcomers 1, Gymnastique (A White); 2, Tanart Van De Elshoeve (P Argo); 3, Milamore (S Houlden). 1.10m 1, Summerhill Let’s Dance (S Linford); 2, Light N’ Sassy (K Fitzgerald); 3, North Light (L Johnstone). Foxhunter 1, Middlebank Hindsight (C Pearson); 2, Landioso (S Neads); 3, Iver (J Dawson). 1.20m 1, Piccolo (L Johnstone); 2, Roscoes Skip On (L Babes); 3, Balou (S Hislop). 1.30m 1, Here’s Jack (D Duffin); 2, Roscoes Skip On; 3, Gavinson (L Power).

DUCKHURST FARM Staplehurst, Kent, 27 October

British novice 1, Ungaro’s Joyls (J Rowe); 2, Tocado (J Annett); 3, Maybe Gold (S Gladdens). discovery 1, Foxhill Banjo (S Lacey); 2, Ballymore Black Cat (T Galbraith); 3, Meadowcroft Charisma (C Pizzala). 1m 1, Findon Far East (J Bunyan); 2, Anteous (A Thompson); 3, Lennox Ranger (H Hensler). 1.05m 1, Just Sandpiper (E Bowles); 2, Beltons Clare De Lune (C Hawker); 3, Blackstuff Silver Spring (T Brown). newcomers/1.10m 1, Findon Fourleaf (J Bunyan); 2, Perfect (A Harris); 3, Blackstuff Silver Spring.

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 27 October

1.05m open 1 & 2, Irish Town Party & Lonora (J Whinnet); 3, Quandalero (S Aston). 1.10m Open 1, Caha Sting (J Crippen); 2, Chalice II (S Reeve-Young); 3, Cloverstone (R Singleton). 1.25m Select Open 1 & 3, Corodino K & Gauguin de Tarsy (S Reeve-Young); 2, Granchino (S Aston).

ROCKHAMPTON EC Berkeley, Glos, 27 October

128/138 1, Polly Flinders (B Mantel); 2, Pepsi Girl (B Mantel); 3, Ariel (B Mantel). 128/138 HC 1, Pepsi Girl; 2, Ariel; 3, Little Gypsy Jack (BJ White). JO A4 1, Pepsi Girl; 2, Ariel; 3, Little Gypsy Jack.

RICHMOND EC Brough, North Yorks, 27 October

Charles Owen British Novice 1, Buchanan’s Boy (E Wright); 2, Jesse (A Lwrie); 3, Cappa Rocky (P McKeever). Equimax Discovery 1, Buchanan’s Boy; 2, Tom Tom (R Shields); 3, Simply Blue II (A Pocklington). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, DJA’s Soft Touch (D Mewse); 2, Grantbourne Landslide (J Little); 3, Simply Blue II. Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, DJA’s Soft Touch; 2, Lady Boss (K Leake); 3, Gamble On (S Russell). select 1.25m 1, DJA’s Soft Touch; 2, Mister Maxi (R Bowman); 3, Lady Boss.

WESTFIELD PARK EC Barnsley, S Yorks, 27 October

11 yrs & under 1, Mystic Starlite Express (G Whitaker); 2, Echo Wold (Z Wilson); 3, Little Missy (A Prime). 128cms/138cms Handicap 1, Willbound (M Sampson); 2, Show Me Heaven (L Saywell); 3, Odd Socks II (L Gee). Winter 128cms 1, Show Me Heaven; 2, Flinor Songbird (E Stoker); 3, Odd Socks II. Winter 138cms 1, H R Owen (L Gee); 2, Cairo Gold (J Clayton); 3, Tantassaig Sandie (M Sampson). BEIB Junior British Novice 1, Emmersbrook Rosella (G Whitaker); 2, Riverside High Rise (L Saywell); 3, J’s Dun For Fun (J Nason). Blue Chip Junior Newcomers/1m Open 1, Island Star (L Saywell); 2, Malnor Misty Lad (W Whitaker); 3, Dunwoody (L Saywell). Squibb & Davies Junior Foxhunter/1.10m Open 1, Island Star; 2, Dromana Rose (D Richardson).

You may like...