{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BSJA results 19-20 July ’03

  • AREA 16 CHARITY SHOW Doncaster, Yorks, 20 July
  • BADGWORTH ARENA Axbridge, 19 – 20 July
  • DABBS SENIOR SHOW Dabbs Show & Activity Centre 19 July
  • LOUGH FARM Brisco, Cumbria, 20 July
  • SYKEHOUSE ARENA Holmpton Farm, Nr Doncaster 20 July



    • BADGWORTH ARENA Axbridge, 19 – 20 July

      19 July – Charles Owen British Novice Championship 1, Henry Himself (A Pitcher); 2, Wendeweise (J Smart); 3, Clondarrig Rupert (L Cooper). Equimax Discovery Championship 1, Coldicote Libby (J Marks); 2, Red Light (L Pinney); 3, Eddisons Dream (M Marino). 1.05 mtr Open 1, Just Whispa (H Buffin); 2, Iron Mike (J Egglishaw); 3, Carnival Fever (K Johnson). Great Leighs Senior Newcomers 1, Ka Ching II (P George); 2, Musafa (M Marino); 3, Zetor (A Karagianas). NDS equine 1.10 Members Cup 1, Quiz’s Son (J Peake); 2, Noble Max (L Pinney). 1.15 mtr Open 1, Fabrice (L Oxland); 2, Noble Max (L Pinney). Horse and Hound Foxhunter / 1.20 Open 1, Dutch Whisper (P Baber); 2, Musafa (M Marino). 20th July – BEIB Junior British Novice 1, Balfern Stroller (L Clarke); 2, Glensavin Page Boy (C Meadows); 3, Timberhill Poppy (C Bacon). 0.95mtr Open 1, Miss Liddington (C Mills); 2, Fleetwater Falcon (S Rundell); 3, Purple Stars High Flyer (E Meadows) . Blue Chip Feed Balancer Junior Newcomers/ Open 1, Cavendish (G Hann); 2, Timberhill Flame (C Bacon); 3, Celtic Lad (G Hann). Squib & Davies National Junior Foxhunter/ 1.10 Open 1, Celtic Lad (G Hann); 2, Millie Mollie Mandy (G Cook). Credit & Business Systems 1.15 Select Open Qualifier 1, Cavendish (G Hann); 2, Millie Mollie Mandy (G Cook).


      DABBS SENIOR SHOW Dabbs Show & Activity Centre 19 July

      Britsh Novice 1, Edenside Sparkle (O Steven); 2, Edenside Reuben (R Gatherum); 3, Macauley IV (A Lohoar). Discovery 1, Edenside Sprakle (P Steven); 2, Ritmique (S Low-Mitchell); 3, It’s Dillon (C McGregor). Milton Championship Qualifier 1, Ritmique (S Low-Mitchell); 2, Rainbow Dml (K Argo); 3, Pines Leonardo (M Swinton). Newcomers 1, T in Vienna (M Taggart); 2, Omagh Darlin (S Low-Mitchell); 3, Orion Sun (R Payne). Newcomers/1.10m Open 1, Derryna Cavalier (N Sim); 2, Ferry Diamond (S Watson). Foxhunter/1.20m Open 1, Gozo (S Brash); 2, Koop’s Whisper NK (J Dawson); =3, Midnight Dancer (S Stewart); =3, Derryna Cavalier (N Sim). 1.25m Open 1, Linton Lavado (W Ferguson); 2, Mr Busy (A Bonelli Baird).


      AREA 16 CHARITY SHOW Doncaster, Yorks, 20 July

      Robinsons Country Leisure Charles Owen British Novice 1, Allegre (J Hughes); 2, Handels Largo (A Bedford); 3, Spellbound Abracadabra (L Hardy). Pert Plumbing Equimax Discovery 1, Just Azbach (E Norman); 2, Donna’s Touch Of Spice (D Sellers); 3, Tapaz (R Burr). Walker Cooke 1m 1, Bulgarian Man (C Busfield); 2, Spellbound (L Broxup); 3, Schindler Noir (L Whitaker). Wilkinsons Great Leighs Newcomers 1, Just Azbach; 2, Blacup Shushannah (A Denton); 3, Donna’s Touch Of Spice. Fossway Print 1.10m 1, Kenokens Boy (A Garner); 2 & 3, Amaryllis & Coppice Sandpiper (E Cox). Parklands Equestrian Supplies Horse & Hound Foxhunter 1, Falcon House Amani (P Warmoth); 2 & 3, Skerne March Skye & Pourqoui (C Curtis). Davenport Horseboxes 1.20m 1 & 2, Randi’s Gold & Ower Al (C Curtis).


      LOUGH FARM Brisco, Cumbria, 20 July

      WCF Country Centres 1.20m 1, Oakadee (N Springer); 2, Niolet (N Jennings); 3, Lakeland Masquerade (S Fox). Foxhunter 2nd round 1, Pall Mall H (A Hamilton); 2, Orlando (M Edgar); 3, Here’s Our Mare (D Duffin). Senator Home 1.30m 1, Cappello IV (T Newman); 2, Her’s Jack (D Duffin); 3, Giacomo (L Scullion). N Jennings Website 6-bar 1eq, Stone Flight (J Fletcher), Montero (N Jennings) & Giacomo (R Maguire). Penrith Body Repairs Shining Star final 1, Ingrid (S Fox); 2, Quayside Castle Natique (J Dixon); 3, The Jungle Boy (G Smith). Pioneer Foods Great leighs Newcomers 1, Crackenthorpe Lady J (C Chappelhow); 2, Riversleigh (P Ashburner); 3, Rosita II (KShaw). NDS Members Cup 1, Lakeland Masquerade; 2, Whatever (B Carruthers); 3, Blackford Cavalier (L Creighton). G Hodgson Shining Star 1, Sporting Charisma Charisma (L Tough); 2, Amanda Lear (J Greenwood); 3, Ratino (J Gate). B Heslop Accumulator 1, Jean Genie (S Clifford); 2, Blackford Cavalier; 3, Beyond Question (E Cottam. C Robinson Charles Owen British Novice 1, Fields Of Gold (G Fox); 2, Quayside Cobble Beach (A Cowin); 3, Hamilton Effect (E Wright). Jackson Timber Equimax Discovery 1, Fields Of Gold; 2, Midtown Milton (L Creighton); 3, Jean Genie.


      SYKEHOUSE ARENA Holmpton Farm, Nr Doncaster 20 July

      Nursery Stakes 1, Oddy (R Roe); 2, Magical Macky (R Roe); 3, Dooneen Abby (S Gunn). 128/138 Handicap 1, Dovecote Delight (R Gunn); 2, Hold on Henry (J Clayton); 3, Cairo Gold (J Clayton). Small Pony Open 1, Millie Vermillie (J Sizer); 2, C’est La Vie II (J Clayton); 3, Something about Mary II (S Green). 138 National Championship Qualifier 1, HR Owen (L Gee); 2, Tattle Tale (J Sizer); 3, Hold on Henry (J Clayton). BEIB Junior British Novice 1, Dovecote Delight (R Gunn); 2, Jazdon Quickstep (J Wilson-Ayres); 3, Wispa II (C Hill). Blue Chip Newcomers 1, Chocolate Supreme (R Hughes French); 2, Solo Artist (C Kemp); 3, Jon Jo Knockie (M Kirkby). 1.0m Junior Open 1, Irish Bullder (J Elliott); 2, Little Darco (B Massarella). Squibb & Davis Junior Foxhunter/1.10 Open 1, Irish Bullder (J Elliott); 2, Kerry’s Kate (V Kerry); 3, Solo Artist (C Kemp).

    You may like...