{"piano":{"sandbox":"false","aid":"u28R38WdMo","rid":"R7EKS5F","offerId":"OF3HQTHR122A","offerTemplateId":"OTQ347EHGCHM"}}

BSJA results 14-20 October

ABERDEEN JNR SJC Loanhead, 20 October

ADDINGTON MANOR EC Addington, Bucks, 18-20 October

ARENA UK Allington, Lincs, 20 October

BADGWORTH ARENA Axminster, Somerset, 19 October

BLEWBURY CENTRE Blewbury Oxon, 20 October

COLLEGE EC Keysoe, Beds, 15 October

DABBS EC Giffordtown, Fife, 19-20 October

ENGLISH HOME PONY INTERNATIONALWinsford, Cheshire, 17-20 October

EXETER EC Poltimore, Devon, 19 October

GATE INN RC Solihull, Warks, 19 October

GRACELANDS EC Droitwich, Worcs, 20 October

LIMES FARM AMATEUR INTER-NATIONS Hawkinge, Kent, 18-20 October

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 17 October

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 20 October

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks, 20 October

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 15 October

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 19-20 October

PATCHETTS EC Aldenham, Herts 14 October

PENCOED COLLEGEBridgend, Wales, 18-19 October

OSBALDESTON EC Blackburn, Lancs, 20 October

WESTFIELD PARK EC Barnsley, S Yorks, 19-20 October

PATCHETTS EC Aldenham, Herts 14 October

Charles Owen British Novice 1, Rosgan Irco Lara (S Darnborough); 2, Quirion Z (P Miller); 3, Claudia Z (J Crippen). Equimax Discovery 1, Flush Harry (C Cawdron); 2, Parsons Sequel (J Crippen); 3, Clarissa’s Liquid Gold (K Varley). Great Leighs Newcomers 1, Call My Bluff (P Miller); 2, Waylands Lady Warrior (L Junak); 3, Lanique (T Allin). 1.10m Open 1, Donna Bonita III (L Phillips); 2, Lemar (S Reeve-Young); 3, Quanalero (S Aston). Horse & Hound Foxhunter 1, Diamond Dennis (L Pimblett); 2, Puidam (T Allin); 3, Holstud Z (P Miller). 1.20m Open 1, Couer (J Renwick); 2, Corodino K (S Reeve-Young); 3, Jessica Du Warchet (L Phillips). 1.30m Open 1 & 2, Cushty & Coeur (J Renwick); 3, Kellyde la Roche (P Spivey).

COLLEGE EC Keysoe, Beds, 15 October

Charles Owen British Novice 1, Bella Gioa (N Maxted Massey); 2, Inca Daisy (K McGladdery); 3, Make Believe (L Baker). Equimax Discovery 1, Delia Magna (M Scott); 2, Life Is Life II (G Slater); 3, Glentelkries (H O’Rourke). 1.05m 1, Hall Of Mirrors (R Harlock); 2, Belle Darcy (D Hoggins); 3, Queen Of The Desert (K Partrick). Great Leighs Newcomers/NDS Members Cup 1, Copper Beech Lad (N Turner); 2 & 3, Power Gent & Carnavella (S Harvey).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 15 October

Charles Owen British Novice 1, Let’s Dance Nureyev (N Tinworth); 2, Royal Frondeur (A Parker); 3, Woodlander Illya K (V Boys). Equimax Discovery 1, 2 & 3, Eloise, Cruising Attitude & Riley (A Clutterbuck). 1.05m 1, Lennox Ranger (H Hensler); 2, Je Suis RG (M Gilmour). Great Leighs Newcomers 1, Odien (A Clutterbuck); 2, Tinkers Treasure (M Gilmour). 1.10m 1, Hot Two Step (N Tinworth); 2, La Borboletta (L Abraham); 3, Roxsy (L Fitch). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Brookend Raphael’s Boy (J Biddle); 2, La Borboletta.

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 17 October

mini drade C 1, Tamla Motown (C Spanner); 2, Classic Prince (C Smith); 3, Dreamgirl (L Brennan). newcomers 1, Thistledown Bill (A Trickett); 2, Carmel De Caprio (M Thompson); 3, Woodcroft Holm Park Konig (C Frazer). 1.15m 1, The Master’s Lady; 2, Mid Raya (A Nemeth). Foxhunter/open 1, 2 & 3, Royal Dane, Prince Termine & Croft Little Doll (A Pacheco).

ENGLISH HOME PONY INTERNATIONAL Winsford, Cheshire, 17-20 October

Fledglings qual 1, Oddsocks (M Gee); 2, Echo Wold (M Sampson); 3, Welsh Wonder (H Griffiths). 128/138cm 1, Spirit Of Bodecia (J Reveley); 2, Grey Guy (J Harland); 3, The Night Hawk (A Evans). winter 128cm 1, Skibereen Girl (L Saywell); 2, Just Cyber Space (M Sampson); 3, Proud Flyer (D Whittaker). winter 138cm 1, Colour Code (C Mowbray); 2, Grange Sandy (J Whitaker); 3, Double Dominic (J Reveley). Welcome Stakes 1, New York Skyline (L Pavitt); 2, Walmore Diamond Quest (L Whitehouse); 3, Nethertown Air To Spare (L Pavitt). Open Classic 1, New York Spritzer (L Pavitt); 2, Kahola Maestro (J Whitaker); 3, Mid West Star (H Penny). Fledglings qual 1, Ultimate Challenge(J Harland); 2, Kosmic Kate (E Bell); 3, Echo Wold. 128/138cm 1, Show Me Heaven (L Saywell); 2, Colour Code; 3, J’s Junior (L Saywell). Paul Fabrications 128cm Debut ch 1, Oddsocks (L Gee); 2, Tiger Tim (J Whittaker); 3, Highland Star (L Lorimer). Paul Fabrications 138cm Debut ch 1, Captain Sam (A Kelly); 2, Midnight Man (G Horsley); 3, Lois Dubh (H Craig). open 1 & 2, Another Dollar & New York Skyline; 3, Justa Nuther Fred (A Mizon). winter 128cm 1 & 2, Echo Wold & Benjamin Bunny (Z Wilson); 3, Show Me Heaven (L Saywell). winter 138cm 1, Miss Congeniality (M Sampson); 2, Guinness Special (D Nielson); 3, Gray Palace (J Whittaker). team: 128cm 1, England (Proud Flyer, Sligo Lucky/D Nielson,Just Cyber Space/M Sampson, Skibereen Girl/L Saywell); 2, Ireland (Lincourt Gold/H Hughes, Hollyoaks/D Willett, Micklow Rapidash/M Brierley-Barton, Mathews Girl/S Meegan); 3, Wales (My Little Tinker/D Plumley, Indian Luck/B Gardner, Ballyclough Tess/H Thomas, Welsh Wonder/O Griffiths). 138cm 1, England (My Gizmo/N Pavitt, Marsh Kyffe Jake/G Spence, Spirit Of Bodecia, Colour Code; 2, Wales (The Night Hawk/A Evans, Black Fancy/D Hughes, Fortridge Napoleon/H Thomas, Glencoes Trick Or Treat/K Haines); 3, Scotland (Lakeland Little Star/S Lithgow, Help Ma Bob/E Proudfoot, Beechway Delight/A Johnstone, Lois Dubh). 148cm 1, England (Mister Amontilano/H Paul, Sorcerer’s Apprentice/S Oliver, Bowes Gunsmoke/G Evans, Mid West Star); 2,Wales (Short Step/Z Phillips, Gems Pure Genius/V Thornley, Belfly/G Plumley, Spotty Dot Com/S Broome); 3, Scotland (Master Bill/L Hutt; 2, C’s Surprise/C McNaughton, Street Angel/J Kirk, Top Notch/E Doherty). open 1, Mystery Music (E Doherty); 2 & 3, New York Skyline & Nethertown Air to Spare. Fledglings Classic ch 1, Echo Wold (M Sampson); 2, Tullibards Bomber (J Emblen); 3, Caffros Golden Dream (R Connor). 128cm grand prix 1, Proud Flyer; 2, Hollyoaks; 3, Get Ready Freddie (O Liley). 138cm grand prix 1, Spirit Of Bodecia; 2, Guinness Special; 3, My Bugsy Malone (J Whittaker). Credit & Business Services 148cm Grand Prix 1, Mister Amontilano; 2, Gold Harvest (L Whitehouse); 3, New York Spritzer.

PENCOED COLLEGE Bridgend, Wales, 18-19 October

1.15M Open1, Manhattan Skyline (C Williams).Horse & Hound Foxhunter/1.20M Open1, Manhattan Skyline;2, Ballinteskin Hallo (J Bailey).1.25M Open1,Medio R (A Davies);2, Montreux (M Edwards).1.30M Open1, Medio R (A Davies);2, City Guy (A Davies).Charles Owen British Novice1, Clonterm Clover (M Calder-Matthews);2, Stand and Deliver (J Harris);3, Free Cheers (M Edwards);4, Wot No Sugar (M Thomas).Equimax Discovery1, Just Candy (N Purchase);2, Mighty Murph (A Parry-Jones);3, Petite Papoose (H Griffiths);4, Balboa ( J Watts).19 Oct:1M Open1, Drovers Way (B Moore);2, She’s Over the Moon (A Bowen);3, Another Beauty (M Lloyd);4, Charles My Boy (M Lloyd).Great Leighs Newcomers1, Ruxton Derby (E Slater);2, Coldbrook Tigger (A Brown).NDS Equine 1.10M Members Cup1, Ruxton Lisabella (E Slater);2, Dryscoed Dominator (P Parker).1M Open=1, Cornish Quest (K James);=1, Now or Never (K James); 3, She’s Over the Moon (A Bowen); 4, Country Collection (J Price).Balanced Horse Feeds 1.05M Amateur1, Cornish Quest (K Jones);2, Ruxton Derby (E Slater);3, The Tin Man (T Yate);4, Manhattan Skyline (C Williams);5, Coldbrook Tigger (A Brown).NDS Equine 1.10M Members Cup1, Mexico Bay III (T Hawker);2, Country Collection (J Price);3, Bowe Arrow (T Hawker).Balanced Horse Feeds 1.15M Amateur1, The Tin Man (T Yate2, Ruxton Lisabella (E Slater);3, Hi Pal (C Williams);4, Golan Logan (D Clapp);5, Ruxton Conundrum (E Slater). Horse & Hound Foxhunter/1.20M Open1. JSJ’s Gallant Grey (S Arkell).1.25M Open1, Montreux (M Edwards).Charles Owen British Novice1, Gold Rahkarn (N Band);2, Dann D (H Smith);3, Uncle Peter (H Poulter);4, Rixton Pheonix (P Hayes);5, Celtic Dancer (L Pipples).Equimax Discovery1, Uncle Peter (H Poulter);2, Clovers Gold (J Bailey);3, Dann D (H Smith).

ADDINGTON MANOR EC Addington, Bucks, 18-20 October

Horse & Hound Foxhunter 1, Platignum II (J Popely); 2, Primeur (S Davies); 3, Licara (J Popely). 6/7-y-o 1, Flambeau (A Saywell); 2 & 3, Nouska & Lulu (L Murphy). 1.25m select 1, It’s Cool (L Scullion); 2, Mauritius V (J Popely); 3, Arielka (L Hales). 1.30m 1, Coeur (J Renwick); 2, Clover Chief (C Hamilton); 3, Egalisca De Louviere (J Davies). Olympia qual (jump-off) 1, Blue Chip Quinton II (P Barker); 2, Arko III (N Skelton); 3, Mulligan (D McPherson). open 1, Brookend Fuehrer (J Renwick); 2, Marble (P Spivey); 3, Cavallo II (C Luyckx). 19 Oct: Horse & Hound Foxhunter 1, Licara; 2, Lulu; 3, Canaras (S Whitaker). 6/7-y-o 1, Platignum II; 2, Nouska ; 3, Locarno 62 (E Whitaker). 1.25m select 1, Larom G (B Maher); 2, Flambeau; 3, Shearwater Olivier (D McPherson). 1.30m 1 & 2, Hennessy & Dalton D (J Hogg); 3, Cavallo II. Olympia qual (A4) 1, Two Mills Showtime (R Maguire); 2, Cortaflex Lucy May (A Saywell); 3, Arko III. accumulator 1, Brookend Fuehrer; 2, Blue Chip Kildalton Lad (P Barker); 3, Orissa (G Luckett). 20 Oct: Horse & Hound Foxhunter 1, Licara ; 2, Lulu; 3, Mo (D Baker). 6/7-y-o 1, Platignum II; 2, Flambeau; 3, Nouska. 1.25m select 1, Larom G; 2eq, Mercurius (L Murphy) & Hello Mossy (A Edwards). Olympia qual (grand prix) 1, Fleuron De St Gil (V Young); 2, Arko III; 3, Kanselier (E Whitaker). 1.30m 1 & 2, Couer & Cushty (J Renwick); 3, Kelly De La Roche (P Spivey). power & speed 1, Melton (G Luckett); 2, Hennessy; 3, Coeur.

LIMES FARM AMATEUR INTER-NATIONS Hawkinge, Kent, 18-20 October

sml tour 1.10m 1, Cruaghs Choreographer (K Wratten); 2, Starlight Royal Mission (A Wildish); 3, Madam Zaza (N Boorman). big tour 1.20m 1, Business As Usual (A Meredith); 2, Kartouch (B Ford); 3, O’Hayo (E Hermans), BEL. 1.10m accumulator with joker 1, Number One (E Hermans); 2, Sevilla II (B Dalton); 3, Gypsy Des Monceaux (S Pavey). 1.20m accumulator with joker 1, Cruaghs Choreographer; 2, O’Hayo; 3, Rookhill Star (N Boorman). 1.10m 1, Cruaghs Choreographer; 2, Rookhill Star; 3, Limes Play It Again (H Broad). 1.10m grand prix 1, Cruaghs Choreographer; 2, Ranjal (E Hermans); 3, Starlight RoyalMission. 1.20m 1, e-horse Rafaello Van De Furloshoeve (S Gelaude), BEL; 2, Business As Usual (A Meredith); 3, Kartouch (B Ford). 1.20m grand prix 1, O’Hayo; 2, Business As Usual; 3, Market Mystery (H Mossop). 1.10m speed 1, Olimore (S Hatton); 2, Sevilla II (B Dalton); 3, Malaro (L King). 1.20m speed 1, Business As Usual; 2, Madame Zaza; 3, La Figaro (J Eastwood). 1.10m team 1, GB (Cruaghs Choreographer; Starlight Royal Mission; Gypsy Des Monceaux; The Perfect Gent/B Roberts-Morgan); 2, GB (Limes Play It Again; Ousbeck/M Keen; Renkum Kaylanta/L Minderman; Rookhill Star). 1.20m team 1, GB (Business As Usual; Market Mystery; Kartouch; Milton Phoenix/N Bedford); 2, BEL (Number One; e-horse Rafaello Van De Furlosoeve; Jody/P Melotte; O’Hayo).

BADGWORTH ARENA Axminster, Somerset, 19 October

jnr British novice 1, R’Hamlet (L Hammond); 2, Ariel (B Mantel); 3, Showtime II (T Hutchins). jnr 95cm 1, Polly Flinders (B Mantel); 2, Lily The Pink (E Catterall); 3, Claire De La Lune (S Telling). jnr newcomers 1, Maple Syrup (H Wells); 2, Showtime II (T Hutchins). jnr Foxhunter 1, Snorter (L Fishwick); 2, Willow Park Skywalker (L Mantel);3, Claire De La Lune. jnr open 1, Willow Park Skywalker; 2, Paddioco (L Mantel).

EXETER EC Poltimore, Devon, 19 October

Charles Owen British Novice 1, Rosy Rumour (S Childs); 2, Exmoor Jester (G Bassett); 3, Mystic Mars (R Aitken). Equimax Discovery 1, Brimley’s Night Owl (J Maslin); 2, Mr Burlington Bertie (E Gawler); 3, Limestone Lass (C Fox). 1.05m 1, Follyfoot Trenawin Lillenor (S Jobson-Scott); 2, Broomford Brazen (D Rosewell); 3, Lebanese Gold (C Rushworth). NDS Members Cup 1, Emerald Spirit (S Rosewell); 2, Prince Farn (V Done); 3, Vague Impression (K Spiller). 1.15m 1, Makita II (M Lilley); 2, Woodcotes Chief Witness (N Wood).

GATE INN RC Solihull, Warks, 19 October

British novice 1, Magic Melody (E McPherson); 2, He’s Smurfy (A Bancroft); 3, Ozornair (E Castle). discovery 1, Andretti Clover (A Davies); 2, Une Despoir & Pinnochio 45 (S Wall). minigrade C 1, Baileys Irish Dream (P Harris); 2, Leap Frog (S Wall); 3, My Boy (S Hooper). newcomers 1, King’s Archer (H Jackson); 2, Gold Blend (L Cox); 3, EMR Tarantino (R Phillips). members cup 1, Smartie Sometimes (J Runewicz); 2, EMR Tarantino; 3, Retreats Bamba Jamba (D Foster).

DABBS EC Giffordtown, Fife, 19-20 October

Charles Owen British Novice 1, Zanzibar B (M Rae); 2, Odyseuss (G Ulke); 3, First Light III (D Bonelli Baird).Equimax Discovery 1, Bravecourt (A Bonelli Baird); 2, First Light III; 3, Rear View (L Yeoman). 1.10m 1, Dun Olaf (M Young); 2, Anique Duty Calls (A Bonelli Baird); 3, Bandrum Dillan (R Payne). Great Leighs Newcomers 1, WS Highrise (M Hendry); 2, No Telling (F Burgoyne); 3, Lolita Lady (J Cross). 1.15m amateur 1, WS Star Touch (T Nicolson); 2, Maestro (L Smith); 3, WS High Rise. B&C 1, She’s Our Mare (D Duffin); 2, Meadowhead Diamond (A Bonelli Baird). 1.25m select 1, Dun Olaf; 2, She’s Our Mare. 20 Oct: 1m 1, Navarro IV (A Grant); 2, Laumzdar (R Bothwell); 3, Newparks Connosseur (L Corsie). 1.05m amateur 1, Orkellos Limited Edition (V Logan); 2, Araki (A Malcolm); 3, Stina (N Gillespie). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Trigamatic (K Fitzgerald); 2, Sandraff (A Hamilton); 3, Ngarruhoe (S Low Mitchell). 1.30m 1, Temple Flash Harry (D Duffin); 2, Delphus (A Hamilton); 3, Donna Z (J Dawson). Great Leighs Newcomers 1, Cartel (A Hamilton); 2, Bravecourt (A Bonelli Baird); 3, Iver (J Dawson). Balanced Horse Feeds 1.25m Amateur 1, Gozo (S Brash); 2, Trigamatic; 3, Meadowhead Diamond.

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 19-20 October

Charles Owen British Novice 1, Let’s Dance Nureyev; 2, Master Diplomat (M Clift); 3, Deleno (S Aston). Equimax Discovery 1 & 2, Cruising Attitude & Riley; 3, Rocci III (L Fitch). Great Leighs Newcomers 1 & 2, Lola Cruiso & Chardanney (J Randall); 3, Louisianna Bay (N Triggs). 1.10m 1, Hot Two Step; 2, Findon Innocence (T Phillips); 3, Happy As A Samboy (L Peacock). Horse & Hound Foxhunter 1, Dextrous (J Kochman); 2, Arcadius Lad (L Peacock); 3, Drombarra (N Ward). 1.20m 1, Lawyer (L Fitch); 2, Jessica Du Warchet (L Phillips); 3, Pamina Van Het Geidehof (C Brayshaw). 1.25m 1 & 2, Concordeville & Gold Horizon (A Lewis); 3, Lawyer. 20 Oct: Charles Owen British Novice 1, Miss Altitude (M Harris); 2, Raket C (J Mincher); 3, Delirious (A Adair Springer). 1m 1, Kingsclere Diamond Lady (J Mincher); 2, Secret Surprise (K Swabey); 3, Rambo’s Pearl (S Allan). Equimax Discovery 1, Sadie Sparks (F Patty); 2 & 3, Let’s Dance Nureyev & Woodlander Illya K (N Tinworth). Great Leighs Newcomers 1, Lola Cruiso; 2, Delta Librae (A Hanson); 3, Chardannay. NDS Members Cup 1, Donna Bonita (L Phillips); 2, Apple Pip Jack (M Russell); 3, Brookend Rosita (J Biddle).

WESTFIELD PARK EC Barnsley, S Yorks, 19-20 October

Charles Owen & Co British Novice 1, Milton Paladin (A Bell); 2, Palicea (L Astall); 3, Wiley Wiz Kid (D Brook). 1.00m Open 1, Thurstonland Mac (G Kzorsanski); 2, Griffith (J Wickstrom); 3, Ever Eddie (I Macdonald). Great Leighs Newcomers 1&2, Rhubarbs Freshaer Than Ever & Father’s Footsteps (C Curtis). 1.10m Open 1, The Fox (A Brady); 2, Luxa (M Potter); 3, Sunnyside Up (H Bennett). Blue Chip Performance Qualifier 1, Ranome Z (E Staveley); 2, Luxa (M Potter); 3, Ower Al (C Curtis). B & C 1, Magic Prince (A Brady); 2, Mr George (C Curtis); 3, Largo II (M Boddy). 1.30m Open 1, Seven Dales (A Bell); 2, Munsboro Finton (J Wickstrom). 20 Oct: Charles Owen & Co British Novice 1, Apache Craze (K Bennion); 2, Goulton Exclusive (N Robinson); 3, Hanson II (J Andrews). 1m Open 1, Handels Oriodante (K Astall); 2, Scarlett O’Hara (N Sheard); 3, Spot On Jazz (M Fox). Great Leighs Newcomers 1, Tendresse Van Het Ryehof (L Whitaker); 2, Comedy Of Errors (A Walker). 1.10m Open 1, Jerina (J Andrews); 2, The Fox; 3, Pride Of EHG (J Whitaker). 1.25m Open1, Livingston (L Whitaker); 2, Koridon (G Turner); 3, Fine Painting (J Shaw). Blue Chip B & C Qualifier 1, Largo II; 2, Lamaree (S Jack); 3, Pamone (L Whitaker). 1.30m Open 1, Romina (D Clarkson); 2, JP Liberty (C Curtis); 3, Capitalize (A Walker).

ABERDEEN JNR SJC Loanhead, 20 October

60cm jnr 1, ML Brushstrokes (K Andrews); 2, Little Miss Butterfly (V Gilmartin); 3, Simply Sparry (H Ross). future star 1, Dalgan Express (K Spalding); 2, Tshakanni (W Melville-Smith); 3, Arkens Field (K Spalding). BEIB Jnr British Novice 1, The Real Deal (L Boulton); 2, Simply Sparry; 3, Partly Cloudy (L Little). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Just Jim (W Melville-Smith); 2 & 3, Allegro Non Trotto & T’Shakani (W Mellville-Smith). 128/138cm 1 & 2, Arkens Field & Dalgan Express. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Osca’s Paragon (l Lathan); 2, Rose Of Sligo (A McDonald); 3, Just Jim. 1.15m jnr 1, Rose Of Sligo; 2, Treasure Cookie (A McDonald); 3, Just Jim.

ARENA UK Allington, Lincs, 20 October

Charles Owen British Novice 1, The Robster (M Potter); 2, Selbstganger (T Harris); 3, Delexan (S Hobson).Equimax Discovery 1, Beau Peter (M Poole); 2, Dario Storm (A Strawson); 3, FI Westminster (R Burr). Arena UK Novice 1, Occie (Z Day); 2, Miss Illustrious (S Strawson); 3, Tullamore Dew (N Way). Great Leighs Newcomers 1, Fountaindale (K Grant); 2, Baybrook (L Holmes); 3, Amadeous (A Bedford). NDS Members Cup 1, Robo Cop (S Strawson); 2, Murphy Obugu (T Blackburn); 3, Mig (A Nemeth). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Prince Termie (A Pacheco); 2, Retreats Uppercut (C Robertson); 3, Nikita II (K Grant).

BLEWBURY CENTRE Blewbury Oxon, 20 October

Grassroots intro 1, Rocksend (S Harper); 2, Irish Pageant (E Eltham); 3, Tangerine Dream (S Franklin). 1m 1, Dedication (N Trinder); 2 & 3, Le Bon Esprit & Lily’s Limelight (A de Verteuil). 1.05m amateur 1, Fleethouse Katinka (V Ashworth); 2, Chipie De Brecey (D Hall); 3, Apollo Manor (R Collett). Great Leighs Newcomers/NDS Members Cup 1 & 2, Edenside Cavalcado & Waterford Knight (V Ashworth); 3, Hinton Harry (H Ronaldson). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Hinton Harry; 2, Edenside Cavalcado; 3, Celano (T Goode).

GRACELANDS EC Droitwich, Worcs, 20 October

jnr Foxhunter/1.10m 1 & 2, Wayside It’s A Buzz & Marty’s View (K Grimster); 3, Cloughins Prince (K Conway). winter JC 1, Marty’s View; 2, Cloughins Prince; 3, Meretown Mischief (L Apperley). jnr British novice 1, Rapps Romeo (E Akers); 2, J’s Simba (J Dancer); 3, Polly Flanders (K Grimster). sml jnr open 1 & 2, High Spec & Rapps Dun Popper (E Akers); 3, Gold Point Two (O Roberts). jnr discovery 1, Got To Be Cash (L Wingrove); 2, Flashback Q (M Williams); 3, Mr D (H Shepherd). jnr newcomers 1, Bulcaun Eddie (B Davies); 2, Rhonna (O Roberts); 3, Hedgefield Chancer (D Markham).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 20 October

British novice 1, Celtic Bay (A M Martin); 2, Paeta (J O’Leary); 3, Collononey (C Healey). mini grade C 1, Polyphonic (A Trickett); 2, Calvino II (L Godber); 3, Lamischa (A Nock). newcomers 1, Staretta (R Ferry); 2, Mid Oak (K Baggott); 3, Grantbourne Grand Grannus (R Postle). 1.15m 1, Summertime Molly (A Thompson): 2 & 3, Telstar & Luxury (C Sadler). Foxhunter/open 1, Musketeer (D Walsh); 2, Burlington II (C Brown); 3, Nethertown Rascal (R Postle).

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks, 20 October

11 yrs and under 1, Bowes Misty Grey (J Flannigan); 2, Stainsby So What (R Tidd); 3, Conrhenny Drake (J Ratcliffe). Small Pony Open 1, Diego III (A Valks); 2, Royal Declan (A Valks); 3, Stainsby So What(R Tidd). Jnr British Novice 1, Paddy Murphy (E Ratcliffe); 2, Mystical Murphy (A Houldsworth); 3, Regal Image (C Jackson). Jnr 95cm Open 1, Milligan Hill (R Cana); 2, Diego III (A Valks); 3, Royal Declan (A Valks). Jnr Newcomers 1, A Patch of Colour (K Porter); 2, Bowes Misty Grey (J Flannigan); 3, Sawley Liquorice (A Lippell). Jnr Foxhunter/1.10m Open 1, Forge Freeway (J Pringle); 2, Little Irish Lad (S Robinson).

OSBALDESTON EC Blackburn, Lancs, 20 October

Charles Owen British Novice 1, Atlantic Breeze (H Grant); 2, Flame (C Reynolds); 3, Dovecote Sweetie. Equimax Discovery 1, Highwell Raconteur (J Powell); 2, Original Prankster (L Cattan); 3, Ulster Darco (W Clarke). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Rinnette (W Clarke); 2, Mendez (E Blackburn); 3, Rock Cottage King (A Pilling). Great Leighs Newcomers 1, Sparticus (M Marsh); 2, Safir (C Kenyon); 3, King Cobbler (K Bowman). 1.30m 1, Kingston De Morzaine; 2, Pinochio (W Clarke); 3, Salopian Inschallah.

You may like...