COLLEGE EC, Keysoe, Beds, 24 April

British Novice 1, Herbert James (Richard Gordon);2, Xeryus (John Whinnett);3, Elsadonia (Brian Comb);4, Golden Imp (Diane Ross);5, Lucky Mann (Ann Rollins);6, My Mckinley (Adam Gregory). 95 cms Open1, Theydon Snow Flake (Kate Mullins);2, Ballymore Miss Chief (Clare Jones);3, Serodie (Brian Comb);4, Woodcroft Holme Park Konig (Tim Harris).Discovery 1, Paris Turn (Katrina McGladdery) ; 2, Odam (John Whinnett);3, Salmon Pink (Katrina McGladdery);4, Chief Geronimo (Nicholas Turner);5, Western Lark (K Farren).1.05 M Open1, Kantara VH Helen Tredwell2, Dexter IV R Gilsenan3, Elvedon First Edition Sarah Rippon4, Chief Geronimo Nick Turner5, Time Flies Charlotte BathNewcomers1, Classical Jazz (Nick Turner);2, Baythorne Mouse (T Tscuchiya);Members Cup1, Elvedon First Edition (Sarah Rippon);2, Dexter IV (R Gilsemen).

TALL TREES, Camelford, Cornwall, 25 April

British novice 1, Crosswinds Knight Rider (S J Coffin); 2, The Lawbreaker (A Walker); 3, Little Ego (R Monk). discovery 1, Crosswinds Knight Rider; 2, Gew Comet (S J Brown); 3, Benneton Boy (S Gilmore). small open 1, Good Dolly (M Gadsdon); 2, Little Ego; 3, Follyfoot Trenawin Lillinor (S Jobson Scott). newcomers 1, Lanarth Lass (B Facey); 2, Deli Springtime (S Gentle); 3, Gew Vela (M Gadsdon). open 1 & 2, Rise High & Foxy Arnie (B Facey); 3, Lanarth Lass.

CHEQUER FARM STABLES, Elvington, York, 26 April

Unaffilated Open1, Maximillion (E. Braithwaite); 2, Josie (E. Metcalf); 3. Beau Beau (J. Tierney). Charles Owen British Novice 1, Great Northern Otis (R. Sheilds); 2, Nassels Ever Ready (R. Sheilds);3, Sandyfield Apple Spice (S. Knowles). Discovery 1, Doctor Feelgood (Z. Carver); 2, Hassels Ever Ready (R. Sheild); 3, Just Flint (R. Shields). 1m Open 1, Sportsfield Ginger Pop (T. Hall); 2, Court Clarion (R. Thomas). Newcomers 1, Doctor Feelgood (Z. Carver); 2, Court Clarion (R. Thomas). 1.10m Members 1, Dja’s Soft Touch (D. Mewse); 2, Fidibus (R. Williams).

CROCKSTEAD EC, Halland, Sussex, 26 April

10yrs & under- 1, 4 tied. small pony open 1, P J Picachue (E J Moore); 2, Miss Congeniality (L Bunn); 3, SilverleaRozan Cavalier (L Pheasant). 138cms 1, Lion King (O Loader); 2, Campus (C Saunders); 3, Curragh Camp (G Talbot). 128cms 1 & 2, Major Sharp & Here Come Hettie (G Talbot); 3, Bally Deep In Disguise (L Pheasant). jnr newcomers 1, Miss Congeniality. jnr int 1, Malt Street Special (L Bunn); 2, PJ Barcelona (E J Moore).

PYECOMBE HORSE SHOW, 26-29 April

JB Arenas 1m Open1, Apple Pip Jack (J Russell); 2, Riann (K Willard); 3, El of a Lady (C Kirby). Equiline Newcomers 1, Carnaval Moon (B Dunning); 2, White Shadow (A Vincent); 3, Barons Graphite (B Dunning). 1.15m Open 1, Concordville (A Lewis; 2, Positively Cavalier (D Charles; 3, Northwood Flaire (C Hook). 1.25m Open 1, Against The Odds (G Williams); 2, Nederland (D Charles); 3, Yours Forevermore (B Dunning). 0.90m Open 1, Natalie (R Lamb); 2, Gerne Be Good (K Puttock); 3, Oramdarco (C Warren). Charles Owen British Novice 1, Pacco Rabane (D Wanstall); 2, Aire D’Darc (R Keevil); 3, Prince Concorde (M Barratt). Hadrian Equine Discovery 1, Darciro (R Keevil); 2, Headwind (K Gifford); 3, Di Di Festival (N Boulter). 1mOpen 1, Mr. Chelsea (K Gifford). Stevenson Grade C 1, Carnaval Moon (B Dunning; 2, LaraJoy (Z Bates); 3, Bullands Tsunani (K Ashe). Olympic Starspotters 1, Baxters Gold (J Slade); 2, Rosstowner (P Colgate); 3, Lara Joy (Z Bates). Horse & Hound Foxhunter1, Krug (D Charles); 2, O¨Leary (K Gifford); 3, Weenie Chance (L Connolly). 1.20m Open1, Hawlands Jumbo Jet (V Gosling); 2, Satan (T Priest); 3, T.W. (C Hamilton). 1.30m Open1, Machavelli (D Charles); 2, Parisienne Lady (A Collins); 3, Magna Carta II (N Boulter). DMS 1m Novice Qualifier1, Almost Irish (S Davidson); 2, Chamrock V (T Crisp); 3, Brindcleo (H Morris). Hadrian Equine Discovery 1, Sandalls Conrad IV (E Hinkley); 2, Wild Buck (K Radcliff); 3, Darco Desire (R Keevil). 1.05m Open1, Rivendell Cavalier (K Willard); 2, Renkum L’Attitude (J Bunyan); 3, Carnaby Street II (A Dunsdon). AES Milton 5 yr oldTied 1, Omega II (K Willard); Ogiorgio (C Nicol); Loganlea Eden (T Frazer); Oprah (T Priest); Offspring (A Evans); Born to Boogie (J Lister); Analyse (A Rees). SOE Young Riders Qualifier 1, Gavina (N Boulter); 2, Apple Pip Jack (J Russell); 3, Riann (K Willard). 1m. Open 1, Rivendell Cavalier (K Willard); 2, Carnaby Street II (A Dunsdon); 3, Rocksend (S Harper). AES Milton 5 yr old Tied 1, Skip Two Ramiro (D Charles); Concordski (E Rhodes); Lord Concorde (P Ormond); Uptons Sapphire (P Colgate); Concordedor (D Charles); Bullands Tsunami (K Ashe); Omega II (K Willard); Barons Graphite (B Dunning); Opportunity B (H Turrell). Accumulator 1, Against The Odds (G Williams); Be Precise (G Williams); 3, Velvisto (N Boulter). Wyndham Classic 1.25m qualifier1, Sensation (T Priest); 2, Double Trouble (J Clee); 3, Satan (T Priest). Sports Horse 6 & 7 yr old Tied 1, Rosstowner (P Colgate); Cosmopolitan IV (M Campbell); Coriama (T Priest); Rinaldo (A Lewis); Cullawn Diamond (J Annett); Gilt Bond (T Priest); Ard Leila (J Annett). Scope Junior Novice1, Tinkers Maid (G Strutton); 2, Roxley Amber Queen (R Martin); 3, Melody (H Leadbetter). Junior SOE 1m Open 1, Tinkers Maid (G Strutton); 2, Airdrie Dungannon (C Edwards); 3, Sweet Briar Rose (A Dunsdon). Charles Owen British Novice1, Lotta (K McCauley); 2, Sevilla (K McCauley; 3, Top Cat II (A Vincent). DMS 1.05m Qualifier 1, Nolton Seabreeze (T Crisp); 2, Sevilla (K McCauley); 3, Prince Bertie (A Cadman). Unaff. 2’6 1, Airdrie Dungannon (C Edwards); 2, Surprise D’or (L Farahnak); 3, Lorenzo Z (K Maple). Unaff. 3′1, Just Morgan (K Jones); 2, Irish Fella (G Strutton); 3, Charlie (J Bedford). Newcomers 1, Hannakua (B Dunning); 2, Jasmine Moon (P Colgate); 3, Concordedor (D Charles). Stevenson Grade C 1, Just Cruising (J Russell); 2, Carnaval Moon (B Dunning); 3, Beauvalon (A Frazer). SOE Ladies Qualifier 1, Gold Horizon (A Lewis); 2, Sensation (T Priest); 3, Concordville (A Lewis). Stumblewood 1.15m Open1, Kinetic (N Boulter); 2, Kalander IV (D Charles); 3, Darco Delight (D Charles). 1.30m Open1, Nederland (D Charles). Charles Owen British Novice1, Bullands Sandoval (N Boulter); 2, Darco Desire (R Keevil); 3, Morgans Flight (J Ridge). 1m Open 1, El Of A Lady (C Kirby); 2, Kilcogor (M Dorgan); 3, Southern Native (R Keevil). SOE JD/JC qualifier 1, Killycarmp Apache (B Penny); 2, Laura Lady (G Strutton); 3, Sir Gethin (R Posgate). Junior SOE 1.05m Open 1, Laura Lady (G Strutton); 2, Killycarmp Apace (B Penny. Unaff 2’6 1, Royal Joseph (N Boyce); 2, Just Morgan (K Jones); 3, Koolmilyun Sangeeta (S Mousley). Unaff 2’9 1, Royal Joseph (N Boyce); 2, Arctic Fox (K Brown); 3, Bouran (J Bedford).

ROWALLAN JUNIOR PREMIERFenwick, Ayrshire, 27-29 April

1.10m jnr open. 1, Alpine Jet (L Thompson); 2, Miss Nancy (O Griffiths); 3, Mr Rubix (E Docherty). national 128cm. 1, Duncrynes Jungle Bunny (J Ward); 2, Sunseeker (O Griffiths); 3, Corralass (C Mowbray). national 138cm. 1, Bowes Charlie Brown (L Hutt); 2, Little Bobby (H Arnold); 3, Strawberry Fair III (PDobby). jnr open. 1, Cavalcade (K Bowman); 2, Titamour (A Walker); 3, Shes Elastic (J Kirk). 80cm jnr open. 1, Sparkling Santa Fe (R Imrie); 2, Tasmin Archer (S Ward); 3, Little Toppa (T Cassells). 90cm jnr open. 1, The Man From Clare (J Bell); 2, Hazel The Nut (S Lithgow); 3, My Rupert Bear (E Snape). 1m jnr open. 1, Hi Ho (A Walker); 2, Baskin Prince John (S Babes); 3, Guardias Girl (J Carberry). jnr intermediate open. 1, Statham Shalako (N Bampton); 2, Hocki (K Bowman); 3, Mr Rubix (E Docherty). Paul Fabrications Winter JA. 1, Mystery Music (E Docherty); 2, St Ives Orient Express (A Walker); 3, CJs Kemosabi (S Jeffries). jnr 1.15m open. 1, Ocean Colour Scene (D Smith); 2, Ashton Number One (M Davin);3, Copper Shell (A Walker). winter 128cm 2nd round. 1, Corralass; 2, Miss Nancy; 3, Shredder (M Sampson). winter JC 2nd round. 1, Darraks Tonto (J Taylor); 2, Keeley Rock (S Ryan); 3, TwIce As Ice (M Davin). national 138cm. 1, HazelThe Nut (S Babes); 2, Lakeland Little Cracker (R Cottam); 3, Gwaun Benjamin (R Hilliard). national 128cm. 1, Duncrynes Jungle Bunny; 2, Sisco Kid (C Mowbray); 3, Spring Disney (J Whittaker). 80cm jnr open. 1, Creden Tio Pepe (D Whittaker);2, My Rupert Bear; 3, Marsh Kyfe Rocky (A Kelly). mighty midgets. 1, Tasmin Archer; 2, Kosmic Kate (E Bell); 3, Mals Wise Guy (M Sampson). Blue Chip Jnr Newcomers. 1, Miss Wobbegone (L Thomlinson); 2, Miss Abi (S Jeffries); 3, Atomic Kitten (T Cassells). 1m jnr open. 1 & 2, Spotted Fever & The Man From Clare (J Bell); 3, Myras Boy (C McNaughton). Squibb & Davies Jnr Foxhunter. 1, Miss Abi; 2, Bishopston No Limit (Y Geddie); 3, Pocket Buttons (H McLaughlin). 1.10m jnr open. 1, Keeley Rock; 2, Spring Disney; 3, Whiskey Tipple (S Ward). national 128cm. 1, Corralass; 2, Duncrynes Jungle Bunny; 3, Sunseeker. winter 138cm 2nd round. 1, Bowes Firework (P Shaw); 2, Drysgoed Daybreak (D Smith); 3, Little Bobby (H Arnold). jnr intermediate open. 1, Hi Ho; 2, Air Force One (K Forsyth); 3, Shes Elastic. Paul Fabrications Winter JA. 1, Park Larry (K Forsyth); 2, Justa Nuther Fred (S Ryan); 3, Foxmill Montana (N Bampton). Blue Chip Sparkle. 1, Mystery Music; 2, Lamborghini Diablo (E Docherty); 3, Its Showtime (N Ferguson). national 138cm. 1, Lakeland Little Star (R Cottam); 2, Willow Park Rif Raf (J Newnham); 3, Lakeland Little Cracker. 80cm jnr open. 1, My Rupert Bear; 2, Baskin Prince John (M Heath); 3, The Man From Clare. mighty midgets. 1, Kosmic Kate; 2, Rio Recardoe (J Whittaker); 3, Marsh Kyfe Rocky. Blue Chip Jnr Newcomers. 1, Baskin Prince John; 2, Emerald Crystal Clear (L Bradford); 3, Guardias Girl. 1mjnr open. 1, Spotted Fever; 2, KCs Challenger (K Connor); 3, Emerald Crystal Clear.

REGION F, Aldenham, Herts, 28-29 April

148cm 1 & 2, New York Spritzer & New York Skyline (L Pavitt); 3, Treebo Willowbrook (L Whitehouse).jnr showjumper 1, New York Spritzer; 2, Colton Maelstrom (M Beaumont); 3, Quayside Caution (G Plumley). jnr novice 1, Dunnamon (L Salisbury); 2, Mr Muldoon (R Hawes); 3, Top Line Lad (R Prater). newcomers 1, Emerald Blackbird (K Grimster); 2, Girls Knight (J Dent); 3, Blue Amber (H Penny). jnr Foxhunter1, Top Line Lad (R Prater); 2, Right Said Freddie (A Holley); 3, Flashpoint III (V Pepper). jnr select 1, Maxton Hi-Jack (R Prater); 2, Prince Khan (G Plumley); 3, B For Beatrix (C Platt). 1m novice 1, Helios De Govy (G Burchmore); 2, Lonestar (T Ivory); 3, Kharnabbey Street (N Saunders). beginners- 1, 15 tied. Newcomers 1, Lord Darco (G Luckett); 2, Kildalton Fox (P Adams); 3, Marlborough Of Haynes (C Berger). 1.15m open 1, Highwood Renegade (N Olliffe); 2, Leona (P Kelly); 3, Strandhills Sandy Villa (A Lyons). 1.25m open 1, Rodrigo III (P Spivey); 2, Broadstone Ladysman (G Luckett); 3, Dagobert (E Brook).

THE COLLEGE EC, Keysoe,Beds, 28-29 April

Discovery1, Olive Oyl (J Sizer);2, Golden Imp (D Ross);3, Jambaree Teeba (W Finch).1.05m Open1, Bold Reality (S Sizer);2, Dexter’s Puzzle (Rory Gilsenan);3, Georgefields Amber Diamond (Fiona Christian).Newcomers1, On Tour (R Harlock);2, Retreats Uppercut (C Robertson);3, Oprah 11 (S Davis).Open1, Shamu 11 (L Pimblett); 2, Nozem M (K Nelson); 3, Paddock Sportsline (L Drown).Foxhunter1, Carnival Boo (L Pimblett);2, Plesk (R Werth); 3, Fieurione (J Egmore).The Breeders Cup1, Kelly de la roche (P Sivey); 2, Shami (L Pimblett); 3, Euphoria (D Mattock).Star Of The Future1, Red Salutation (H Tredwell); 2, Panama Avoca (R Werth).British Novice1, Timberlady (S Robertson); 2, Scheherczar (G Maclean); 3, Danny Boy (S Pointon).Discovery1, Boycott Tonic (H Hankey); 2, Hall of mirrors (R Harlock); 3, Mystic Megan (H Connelly).1.05 M Open1, Fallowfields Mister Plod (R Collins);2, Larius (G Dickens); 3, Oakleys Ace (G Dickens).Newcomers1, Marnix G (D Willson); 2, Time to Tango II (N McDonnell);3, William Hill (N McDonnell).Foxhunter1, Hot Ice (M Gatland); 2, Jagassi (K Nelson); 3, Time To Tango II(N McDonnell).Open1, Paddock Sportsline (L Brown); 2, Sublime (D McGlynn); 3, Retreats Hanky Panky (L Robertson).Grade C Qualifier1, Kiss And Tell (H Tredwell); 2, Fierione (J Egmore);3, Leo Z (C Frazer).B&C Qualifier1, Red Saluation (H Tredwell);2, Any Time II (D Lampard); 3, Epiland Du (D Lampard).

THE COLLEGE EC, Keysoe, Beds 30 April

1.25M Open1,Rodirgo III (P Spivey); 2, Williams Spirit (D Lampard); 3, Retreats She’s a Lady (V Young).Blue Chip Energy A&B 1, The Show Girl (V Young); 2, Traxdata Golden Pele (P Spivey); 3, Red Salutation (H Tredwell).Newcomers1, Traxdata Singita (P Spivey); 2, Market Force (R Robinson).Milton Championship 1, It’s Dime (M Pyrah);2, Taifun (S Neads); 3, Ipanema (Sdavies).Foxhunter/1.20 M Open1, Carnival Boo (L Pimblett); 2, Rodrigo III (P Spivey).Olympic Star Spotters1, Shamu II (L Pimblett); 2, Traxdata Singita (P Spivey).

WEST WILTS ECHolt, Wilts, 29 April

Charles Owen British Novice. 1, Erandil (B Stewart); 2, Business As Usual III (F Menzies); 3, Master Tom (B Ford). Hadrian Equine Discovery. 1, Crystal Blue (A Edwards); 2, Olga II (B Price); 3, Business As Usual III. newcomers. 1, Katies Charm (F Brennan); 2, Major Bethel (B Ford); 3, Ruxton Irish Mist (T Sparkes). 1.20m open. 1, Rolled Gold II (L Down); 2, Ruxton Jemima (T Sparkes); 3, True Grit III (B Smith). Horse & Hound Foxhunter. 1, Bog Diamond (B Smith); 2, Ladidah (K Newbery); 3, Uno (N Gauntlett). 1.25m open. 1, Ruxton Jemima; 2, Amoray (B Ford); 3, Rolled Gold II. 1 May: Charles Owen British Novice. 1, Token Gesture (T Myles); 2, KM Sky High (K Miller); 3, Ever So Irish (SBassett). Hadrian Equine Discovery. 1, Caliber (N Gauntlett); 2, Marconi (L Elkins); 3, Irish Bounty (C Myles). BEIB Members Cup. 1, Sulgrave Murphy (N Gauntlett); 2, Springtime Poppet (V Thirlwell); 3, Pioneer Lady (R Jones). 1.20m open. 1, Uno; 2, Mandehling Boy (T Blake).