Thursday 15 November

Oakley Horseboxes 5/6-y-o 2-phase

1, Chakira Van Het Hek (Nicole Pavitt); 2, Midnight Man II (Paul Crago); 3, Vernon G (Laura Renwick); 5, Orina (Andrew Davies); 6, Last Hiro (Tony Pearson); 7 & 8, Cibelle Fravanca & Udo DV (Robert Whitaker); 9, Tiger Lilly II (John Popely); 10, Classic (Jo Pay); 11, Ahorn Van De Zuuthoeve (Henry Turrell); 12, Cor Z (Kate Jackaman); 14, Voske (Louis Godber); 15, Vent (Claire Robertson); 16, Curtis (Di Lampard); 18, Fan Fair (Tony Pearson); 19, Celano Z (Chris Ellis); 20, U2 The First (Daniel Moseley); 22, Van David (David McPherson); 23, Cleopatra (Tim Gredley).

Julia Biddle Amateur 2-phase

1, Mercurius (Kathleen Baker); 2, Sonate (Jessica Barker); 3eq, Lominard L (Tony Pearson) & Sonybanta (Hannah Mousley); 5, Landon D’Asnieres (Caroline Flitch); 6, Port Royal (Polly Aitken); 7, Parlinus (Sophie Strawson); 8, Norlando (Lisa Hales); 9, Passe Partout Wisbecq (Nicola Sheard); 10, Udarca II Van Het Eikelbos (Aimee John); 11, Glorial (Adele Nuth); 12, Cushty (Julia Biddle); 14, Oscar (Rose Neave).

Shaw Farm Stud 2-phase Challenge

1, Onyx V (Guy Williams); 2, Sablet O (Laura Renwick); 3, Time Out M (Ben Maher); 4, Fantasia (Carron Nicol); 5, Utah Girl (Matthew Lanni); 6, Pedro (Geoff Billington); 7, Lavaletta (Mark Armstrong); 8, Anderida Anneka (Rachel Keevil); 10, Quidam Panache (Chris Ellis); 12, Ella IV (Joe Clayton); 14, Fresh Direct Una (Tim Stockdale); 15, Lavinda (Sarah Lynch); 16, Tygris (Charlotte Howell); 17, Rosgan Irco Dora (Simon Crippen); 18, Pircolando M (Tim Stockdale); 19, Twister (Lucinda Huzzey); 21, Loxley (Michael Whitaker); 22, Tomboy B (Tim Gredley); 24, Carrols Cavalier (Chris Sadler); 25, Little Ear (Lucy Bunn); 26, Kerball (William Whitaker); 28, Atlanta VI (John Popely).

Tushingham Stable Hire jump-off Stakes

1, Pjort (Geoff Luckett); 2, Soliegette (Vicky Tulloch); 3, Rudetski II (Robert Whitaker); 4, Azucar (Louise Whitaker); 5, Connery (Robert Bevis); 7, Novella (Matthew Lanni); 8, Wonderboy (Georgie Strutton); 9, Pablo V (Ben Maher); 10, Insultech Iqbal Des Hayettes (James Billington); 11, Cassabachus (Geoff Billington); 12, Hermes De Bruyeres (Alex Rident); 13, Retreats Uppercut (Claire Robertson); 14, Randi’s Gold (Jo Pay).

Friday 16 November

Neil Jones 5/6-y-o jump-off

1, Beluga (Laura Renwick); 2, Chateau De Brion Quainton (Ben Maher); 3, Cleopatra De Laubry (Tim Gredley); 4, Chakira Van Het Hek (Nicole Pavitt); 5, Kalico Bay (Tim Stockdale); 6, Balder Van De Riloo (Anthony Condon), IRE; 7, Varmisch (Louis Godber); 8, Argento (Louise Whitaker); 9, Vent (Claire Robertson); 10, Ballade Van Het Moleneind (Billy Twomey), IRE; 11, Classic (Jo Pay); 12, Valente (Tim Gredley); 13, Triple X (Ben Maher); 14, Vimba (Christina Kallmert), SWE; 15, Ondine Du Logis (Simon Crippen); 16, Uno II (Stuart Harvey); 17, Karla III (Elizabeth Hughes); 18, Ugela Bell (Christina Kallmert); 19, Zorro (Carron Nicol); 20, Urban (Hannah Coulstock); 21, Unique III (Paul Crago); 22, Nemo De L’Herbage (Lisa Hales).

Allease Amateur jump-off

1, Rusty (Lauley Squibb); 2, Sonybanta (Hannah Mousley); 3, The Bing (Leesa Long); 4, Market Mover (Sue Ricketts); 5, Mysteron (Rebecca Walker); 6, Port Royal (Polly Aitken); 7, Glorial (Adele Nuth); 8, Udarca II Van Het Eikelbos (Aimee John); 9, Peter Pan (Richard Waygood); 10 & 11, Tender Moment & Lominard L (Tony Pearson); 12, Kildalton Lad (Hannah Mousley); 13, Norlando (Lisa Hales); 14, Claydons Phoenix (Zoe Warren).

Claydon Horse Exercisers 2-phase

1, Retreats Oakie Doakie (Amanda Derbyshire); 2, Amaryllis Van De Heffinck (Nicole Pavitt); 3, Lavaletta (Mark Armstrong); 4, Fantasia (Carron Nicol); 5, Rosgan Irco Dora (Simon Crippen); 6, Allegro (Anthony Condon); 7, Rhodos (Claire Robertson); 8, Ranita (Joost Martens), HOL; 9, Tomboy B (Tim Gredley); 10, Ricardo (Aneik Poels), HOL; 11, Athos (James Paterson-Robinson), AUS; 12, Master Cruise (Di Lampard); 13, Karla III (David Simpson); 14, Niko IV (Louis Godber); 15, Kanon De Lambarde (Robert Bevis); 16, Kool Kaiser (Laura Johnson).

Crown Equestrian/HKM jump-off

1, Irish Independent Echo Beach (Cian O’Connor), IRE; 2, Anastasia III (Billy Twomey); 3, Temple Ryefield (Paul Barker); 4, Pedro (Geoff Billington); 5, Sarlino (William Whitaker); 6, Cottage Prince (Nigel Coupe); 7, Sablet O (Laura Renwick); 8, Insultech Iqbal Des Hayettes (James Billington); 9, Soliegette (Vicky Tulloch); 10, Little Tinka (Mandy Goosen); 11, Sefana (Mark Armstrong); 12, Wonderboy (Georgie
Strutton); 13, Novella (Matthew Lanni); 14, Hollywood (Carron Nicol); 15, Balaboeska DDH (Robbert Ehrens), HOL.

Yu Tiger Accumulator with Joker

1, Quainton Quirifino Z (Ben Maher); 2, Rex (Mark Armstrong); 3, Quinton (Paul Barker); 4, Quick Chin Van De Elsendam (Jan Motmans), BEL; 5, Hosire Des Chaines (Robert Bevis); 6, Je T’Aime Flamenco (Anthony Condon); 7, Crown Rhodonite (Sophie Tobin); 8, Tjelke L (Simon Crippen); 9, Seander (Louis Godber); 10, Royal Rose (Jodie Streeter).

Saturday 18 November

Mid Essex Gravel Speed

1, Amaryllis Van De Heffinck (Nicole Pavitt); 2, Historie De Brenne (Gustavo Arroya), VEN; 3, Pircolando M (Tim Stockdale); 4, Kambera Vilelongue (Diana Marsa Lafarge), SPA; 5, R Rubertha (Tom Whitaker); 6, Rhodos (Claire Robertson); 7, Tjelke L (Simon Crippen); 8, Tygris (Charlotte Howell); 9, Flaretime (Daniel Neilson); 10, Hollywood (Carron Nicol); 11, Loops De Batilly (William Whitaker); 12, Caravaggio Z (Di Lampard).

Platt & Murrell Amateur Speed

1, Tender Moment (Tony Pearson); 2, Kildalton Lad (Hannah Mousley); 3, Valentino (Sophie Strawson); 4, Silwa Kassiopaja (Lea Popely); 5, Landor D’Asnieres (Caroline Flitch); 6, Udarca II Van Het Eikelbos (Aimee John); 7, Iolanthe (Trilbie Cook); 8, Umpire (Sophie Robertson).

NK Fencing Jump-Off Stakes

1, Presly (Joost Martens), HOL; 2, Lavaletta II (Mark Armstrong); 3, Sablet O (Laura Renwick); 4, Niko IV (Louis Godber); 5, Retreats Uppercut (Claire Robertson); 6, Play Boy S (Henry Turrell); 7, Quinton (Paul Barker); 8, Hosire Des Chaines (Robert Bevis); 10, Lucy May (Daniel Moseley); 11, Royal Concorde (Shane Breen), IRE.

William Claridge Amateur Grand Prix

1, Kor II (Charlotte Foreman); 2, Sonybanta (Hannah Mousley); 3, Lominard L (Tony Pearson); 4, Parlinus (Sophie Strawson); 5, Rusty (Lauley Squibb); 6, The Bing (Leesa Long); 7, Glorial (Adele Nuth); 8, Port Royal (Polly Aitken).

Hunnable Topscore with Joker

1, Pablo V (Ben Maher); 2, Quick Chin Van De Elsendam (Jan Motmans), BEL; 3, Rudetski II (Robert Whitaker); 4, Wonderful Melody Van De Helle (Andrew Davies); 5, Aladdin St Ghyvan (Nick Motmans), BEL; 6, Lanzelot (Geoff Billington); 7, Royal Rose (Jodie Streeter); 8, Rosgan Irco Dora (Simon Crippen).

Unex Masters

1, Tinka’s Serenade (Billy Twomey), IRE; 2, Complete (Cian O’Connor), IRE; 3eq, Toklund (Tim Gredley) & Soliegette (Vicky Tulloch); 5, Pjort (Geoff Luckett); 6, Tripoli (James Paterson-Robinson), AUS; 7, Cassabachus (Geoff Billington).

Sunday 18 November

Quainton Stud 5-Y-O Grand Prix

1 & 2, Triple X & Chateau De Brion Quainton (Ben Maher); 3, Ondine Du Logis (Simon Crippen); 4, Vent (Claire Robertson); 5, Vene Vidi Vici (Tim Stockdale); 6, Viceroy (Neil Fiddes); 7, Vernon G (Laura Renwick); 8, Zorro (Carron Nicol); 9, Cor Z (Kate Jackaman); 10, Victorio II (Hannah Coulstock).

Anglo European Studbook 6-Y-O Grand Prix

1, Beluga II (Laura Renwick); 2, Ballade Van Het Moleneind (Billy Twomey), IRE; 3, Boheme Van De Ganzenakker (Michaela Webb); 4, Classic (Jo Pay); 5, Uwwalon (Stuart Harvey); 6, Mr Darcy (John Popely); 7, Jerome II (Charlotte Howell); 8, Tiger Lilly II (John Popely); 9, Cacherel Z (Giles Turner); 10, Renkum Off Centre (Billy Twomey); 11, Alimo (Charlotte Foreman).

Small Grand Prix

1, Henri De Herne (Thomas Whitaker); 2, Crown Rhodonite (Sophie Tobin); 3, What’s Next (Richard Davenport); 4, Rhodos (Claire Robertson); 5, Wonderful Melody Van De Helle (Andrew Davies); 6, Sablet O (Laura Renwick); 7, Red Dawn (Henry Turrell); 8, Contesse SZ (Louise Whitaker); 9, Ranita (Joost Martens), HOL; 10, Anderica Anica (Rachel Keevil); 11, Mr Cawley (Robert Maguire); 12, Complete (Cian O’Connor), IRE; 13, Cavinem (Billy Twomey); 14, Histoire De Brenne (Gustavo Aroyo), VEN; 15, Presly (Joost Martens); 16, Onyx V (Guy Williams); 17, Fantasia (Carron Nicol); 18, Hotline (Joe Whitaker); 19, Karla (David Simpson), IRE; 20, Cermit (Amanda Derbyshire); 21, Reflection (Aniek Poels), HOL; 22, Hollywood (Carron Nicol); 23, Yabbadabbadoo (Tim Page); 24, Ella IV (Joe Clayton).

Grand Prix

1, Lacroix (Robert Whitaker); 2, Hermes De Bruyeres (Alex Rident); 3, Madonna VII (Tomas Couve), CHI; 4, Fresh Direct Animation II (Tim Stockdale); 5, Limelight De Breve (Laura Renwick); 6, Anastasia III (Billy Twomey); 7, Insultech Iqbal Des Hayettes (James Billington); 8, World Cruise (Shane Breen), IRE; 9, Merva Des Hayettes (Guy Williams); 10, Retreats Uppercut (Claire Robertson); 11, Niko IV (Louis Godber); 12, Wonderboy (Georgie Strutton); 13, Pedro (Geoff Billington).

www.unextowerlands.com