• AREA 21 Hilton, Derbys, 27 July
  • AREA 35 SUMMER Llandow, South Glamorgan, 26-27 July
  • BSJA Area 14A Crooklands, Cumbria, 27 July
  • CLEVELAND COUNTY Middlesbrough, 26 July
  • HARGATE ARENA Hilton, Derbys, 26 July
  • HECKINGTON Sleaford, Lincs, 27 July
  • LANCASHIRE JUMPING CLUB CROSTON, Lancs, 26-27 July
  • PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 26-27 July
  • PENRITH Penrith, Cumbria, 26 July
  • SYKEHOUSE ARENA Doncaster, Yorks, 27 July


    • AREA 35 SUMMER Llandow, South Glamorgan, 26-27 July

      sml 128cm 1, Bwllfa Pie (E Farr); 2, Bees Knees (A Thomson); 3, Tullibards Magic Tricks (D Perry). BEIB Jnr British Novice 1, Cuckholds Gamble (G Thomson); 2, Tyson (S Tatchell); 3, In The Pipeline (R George). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Louie (E Farr); 2, Quality Time (M Browning); 3, Don’t Matter (V White). 1m jnr 1, Claironville (B Griffiths); 2, Butchers Boy (M Edwards); 3, Batman II (M Browning). jnr open 1, Arthurs Comet (N Tate); 2 & 3, Camouflage & Red Osprey (K Haines). 1.30m 1eq, Beachcombe Eddy & Rambo (S Price); 3eq, Lominard L (A Thomas) & JSJ Joneeki. 1.25m 1 & 2, Montreux & Myrddin (M Edwards); 3, Lominard L. Charles Owen British Novice 1, Handy Sugar (M Edwards); 2, Watts The Point (R Edwards); 3, Robbie V (L Hunt). Equimax Discovery 1, Watts Middle Marsh (J Bailey); 2, Local Gossip (R Corbett); 3, Robbie V. 1.10m 1, Tresign Trev (M Edwards); 2, Petite Papoose (H Griffiths); 3, The Hobbit (N Court). Charles Owen British Novice 1, Ho U Doin (B Field); 2, Cruella Complaints (B Hill); 3, Causing Chaos (T Hawker). 1.05m 1, Spring Showers (J Price); 2, Coldbrook Quincy (A Roberts); 3, Big Mystery (M Fursedonn). Equimax Discovery 2nd round 1, Astral Express (G Evans); 2, Megan V (H Rees); 3, Big Mystery. Great Leighs Newcomers 1, Astral Express; 2, Hi Colour Of Money (C Morgan); 3, Tamarin II (N Coles). 1.15m 1, Spring Showers (J Price); 2, Mexico Bay III (T Hawker); 3, JSJ Joneeki. 1.35m 1, JSJ Joneeki; 2, Lominard L; 3, My Enigma (S Hedges). 1.25m 1, Voodoo Man (S Hedges); 2, First Edition (A Thomas); 3, Royal Elegance (H Rees).


      CLEVELAND COUNTY Middlesbrough, 26 July

      Discovery 1, Excellence (D Mewse); 2 & 3, Tully & Miss Ella B (L Bailes). Newcomers 1, Hattersall Legend (N Robinson); 2, Monopoly (K Balbach); 3, Sledwich Church Mouse (E Wright). 1.25m 1, Stainsby Sponek (J Tanfield); 2, DJA’s Soft Touch (D Mewse); 3, Take Time (K Fuller).


      HARGATE ARENA Hilton, Derbys, 26 July

      DMS Adventurer/1.05m 1, Santana Pa Ti (R Hill); 2, Bellona (G Goodwin); 3, Lord Winthrop (D Fairclough). Milton 5-y-o 1eq, R Umonia 52 (G Turner) & Rush On M (S Ryan); 3, 4 tied. Great Leighs Newcomers 1, Hobsons Madam Joker (A Turner); 2, Santana III (L Glendinning); 3, Fairviews Charlie Brown (J Ross), Horse & Hound Foxhunter/DMS Blue Riband 1, Ronetto (M McCourt); 2, Braunston Playboy (M Williams); 3, Calvino II (L Godber). 1.20m 1, Bally Che Guevara (E Portas); 2, Heart & Soul (R Hill); 3, Braunston Udarca (M Williams). A/B/C 1, Lexikon (L Glendinning); 2, Barry Bug (A Trickett); 3, Bally Che Guevara. Charles Owen British Novice 1, Silver Coin (P Arthers); 2, Ashwood Benjamin (M Thompson); 3, Supra Van Het Eeelshof (S Harrison). Equimax Discovery 1, Glencrutton River Dancer (A Eardley); 2, Silver Coin; 3, Zaffonic’s Last Impression (C Miller). Ken Beeston qual 1, Craigmancie Flyer (J Halsall); 2, B Different (E Portas); 3, The Hostess (J Johnson)


      LANCASHIRE JUMPING CLUB CROSTON, Lancs, 26-27 July

      Great Leighs Newcomers 1, Metropolitan (W Clarke); 2 & 3, Delphie Friday Bay & Olympia (G Allen). Scope 1.15m 1, Miss Dominique (M Wood); 2, Pion Roos (J Powell); 3, Novex (N Pym). 1.20m 1, Kildaire (M Lucas); 2, DMS Classic (A Brown); 3, Ashdale Jackpot (L Cliburn). Horse & Hound Foxhunter 1 & 2, Una Van Berkebroek & Croft Gloriosa (J Garton-Pope); 3, Second Hand News (D Richards). 1.30m 1, Adamo America (T Davin); 2, Jubilant (J Andrews); 3, Little Lucy (J Mustoe). Charles Owen British Novice 1, BLF Robin D Bornival (L Ryan); 2, Nearly A Million (C Richardson); 3, Kildare Lady (L Ho). Equimax Discovery 1, Millrowes Say No More (J Powell); 2, BLF Robin De Bornival; 3, CC’s Bridget (L Cliburn). mini jnr 1, JJ Malibu Classic (C Salkeld); 2, Its Dynamo Digby (F Nicholson); 3, Powtan (R Connor). sml pony 1, Powtan; 2, Austin Springtime (R Connor). BEIB Jnr British Novice 1, Arizona (R Connor); 2, Just Trio II (J Ainsworth); 3, Another Polly (F Nicholson). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Arizona; 2, Reigill Little Gem (X Gill); 3, Springfield Spring Fever (S Ward). jnr members cup 1 & 2, Applejax Mr Ed & Applejax Red Stripe (D Smith); 3, Woodside Way (K Chevin). jnr intermediate 1, Expressive II (P Dobby); 2 & 3, Applejax Red Stripe & Applejax Mr Ed. 128/138cm 1, His Nibs (S Costello). sml pony 1, His Nibs. BEIB Jnr British Novice 1, Pariss (R Connor); 2, Another Polly; 3, Reigill Little Gem. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Arizona; 2, Indie Rock (G Priestley); 3, Reigill Little Gem. 1m jnr 1, Spancel Hill Express (X Gill); 2, Bryteg Caramel Cream (K Chambers). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Indie Rock. jnr members cup 1, Hi Lo (L Holmes); 2, Zeemax (J Garside); 3, Caramel II (P Dobby). 1.15m open 1, Fingers Crossed (J Buxton). jnr intermediate 1, Airforce One (P Dobby); 2, Caramel; 3, Applejax Mr Ed. Charles Owen British Novice 1, Equifever Hot Shot (D McNutty); 2, Its Monkey Business (Z Stringer); 3, Arthurs Million (J Parkinson). Equimax Discovery 1, Stormy Morning (B Morriss); 2, Space Monkey (G Williamson); 3, Mr Penfold (N Bampton). 1.05m 1, Hillview Cordulas Star (E Tough); 2, Rustic Gent (M Hatley); 3, Risley Gold (C Rushall). Milton 5-y-o 1, Rolita (J Davenport); 2eq, Veni Vidi Vichi (M Jagger) & Equifever Hot Shot. Olympic Star Spotters 1eq, Ulana (P Lamb) & Zyprius (W Clarke); 3eq, Bolingy Brook (A Ashman) & Una Van Berkebroek. Great Leighs Newcomers 1, DJ’s Havanah (A O’Neill); 2, Janou De La Valle (G Allen); 3, Patricia III (C Birch). 1.15m 1, Adamo America; 2, Crack Malone (K Phillips); 3, Gaelic Tricks (P Lamb). 1.25m 1, Little Lucy; 2, Borave III (C Al-Reda); 3, Adamo America.


      PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 26-27 July

      90cm 1, Zero Wattage (L Fitzgerald); 2, Sandino (M Sibley); 3, Ballachmoon Lad (S Clarke). 1m 1, Lemar (S Reeve-Young); 2, Private Eye (V Nathaniels); 3, Milldale (S Reeve-Young). 1.05m 1, Belgian Waffle (C Chaplin); 2, Phoenix Joy (A Lewis); 3, Grandioso Lad (E Hunter). 1.10m 1, Corodino K (S Reeve-Young); 2, Crest Of The Wave (K Honey); 3, Chalice II (S Reeve-Young). jnr 90cm 1, Precious Cargo (S Campion); 2, Benjamin Bunnykins (K Campion); 3, Little Irish Amber (E Ashworth). BEIB Jnr British Novice 2nd round 1, Gilbert’s Domain (H Patchitt); 2, Tree Partridge Goa Supreme (G Wheeler); 3, Apache Cloud (S Nichols). 1.15m jnr 1, Mr Muldoon (R Hawes); 2, New Inn Summertime (A Inceman). 30 Jul: Great Leighs Newcomers 1, Juanita II (S Crippen); 2, Caha Sting (J Crippen); 3, Dauntless Double Diamond (J Piper). Horse & Hound Foxhunter 1, Juanita II (S Crippen); 2, Iden De Bonfort (S Aston); 3, Oakwood (M Dorgan). national 1.25m 1, Ema (N Boulter); 2, JGE Nenagh (G Burchmore); 3, Corodino K. 1.35m 1, Corodino K; 2, Quasimodo (D Mattock); 3, Henry Macanri (M Dorgan). Charles Owen British Novice 1, Diamond Favour (B Comb); 2 & 3, Comedy Girl & Dancing Calypso (S Lundt). Equimax Discovery 1, Firedance (S Livsey); 2, Ballyhoo Barnaby (A Murdock); 3, RS Charisma (E-J Slater). 1m 1, Lady Calypso (E Slater); 2, Sienna’s Renkum Shauna (A Clarkson); 3, Timber King (L Hopwood).


      PENRITH Penrith, Cumbria, 26 July

      Great Leighs Newcomers 1, Rosita (K Shaw); 2, Dolphaz Ruby (K Bowman); 3, Riversleigh (P Ashburner). 1.10m 1, Stone Flight (J Fletcher); 2, Lakeland Masquerade (S Fox); 3, Thinford Rufus (R Thompson). Horse & Hound Foxhunter 1, Crackenthorpe Jamboree (C Chappelhow); 2, Quayside Castle Oranta (J Dixon); 3, Dolphaz Ruby. 1.20m 1, TL’s Gamble (H Hool); 2, Stone Flight; 3, Sea Saga (K Bowman). 1.25m 1, TL’s Gamble; 2 & 3, Oscar M & Oakadee (N Springer). 128/138cm 1, Lakeland Little Cracker (C Mowbray); 2, GS Hot Gossip (A Lumley); 3, Beyond Belief (L Ferguson). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1 & 2, Barbarian Black Boy & Lakeland Little Wonder (R Cottam); 3, Mirah Kilgobben Rebel (J Bell). jnr open 1, Cavalcade (J Bowman); 2, Lakeland Little Wonder; 3, Arjay (R Walker).

      AREA 21 Hilton, Derbys, 27 July

      Great Leighs Newcomers 1, Lar Connaght (K Rose); 2, Tzarina Z (I Pitts); 3, Orlof Wisbecq (S Crespin). Ken Beeston int novice 1, Calvino II (L Godber); 2 & 3, Santana III & Hollywood IV (L Glendinning). Horse & Hound Foxhunter 1, Juanita II (S Crippen); 2, Fantasie (A Bratt); 3, Just Emelda (M Bunting). Plastribution 1.25m select 1, Dale Park Jongleur (S Pountain); 2, Norlando (L Hales); 3, Nazzarco (S Livesey). 1.30m 1, Red Wharf Clover Light (S Gee); 2, Tarina N (M Bunting); 3, Norlando. DMS Novice 1, Matinee Idol (P Arthers); 2, Moniar (N Gallimore); 3, Possible Candidate (G Goodwin). Charles Owen British Novice 1, Brooklands Bobby Dazzler (N Gallimore); 2, Sunny Times (A Rodgerson); 3, Golddance (K Rose). Equimax Discovery 1, Romaleva (G Turner); 2, Lake Cruise (A Hunter); 3, Lucy II (S Scott).


      BSJA Area 14A Crooklands, Cumbria, 27 July

      jnr A4 1 & 2, Woodstock Archer & Saxon (F Ellwood); 3, Balandra Bay (C Garvey). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Barbarian Black Boy (R Cottam); 2, Balandra Bay; 3, Saxon. JD/JC/JA 1, Barbarian Black Boy; 2, Whinfield Red Penny; 3, Simply Ben (C Garvey). Charles Owen British Novice 1, Escalgie (L Kendall); 2, FS Supreme (L Creighton); 3, Von Trapp (M Kendall). Equimax Discovery 1, Coolgate Chancer (D Allonby); 2, Quayside Crack On (J Dixon); 3, HDs Half & Half (H Hool). Great Leighs Newcomers 1, Little Ryan (L Cottam); 2, Quayside Crack On; 3, Riversleigh (P Ashburner). 1.10m 1, Lakeland Masquerade (S Fox); 2, Leonie (L Alston). Horse & Hound Foxhunter 1, TL’s Gamble (H Hool); 2, Javatin (L Alston); 3, Oldlands Calysol (L Creighton). table C 1, Lakeland Masquerade; 2, O’Danna (K Dryside); 3, Ingrid (S Fox).


      HECKINGTON Sleaford, Lincs, 27 July

      Abbott Travel B&C 1 & 2, Ower Al & Rafiki (C Curtis); 3, Fred Curtis (L Brennan). Twells Vauxhall Open 1, Sarahs Pride (C Curtis); 2, Hawthorn Breeze (R Barton); 3, Randi’s Gold (C Curtis). Lincolnshire Echo/Bob Burns IT 1, Cushty (J Renwick); 2, Temple Croesus (P Barker); 3, Cortaflex Lucy May (A Saywell).


      SYKEHOUSE ARENA Doncaster, Yorks, 27 July

      Charles Owen British Novice 1, Clonoulty Clover (I Bennett); 2, Tie Breaker (L Brennan); 3, Insatiable (S Mckie). Equimax Discovery 1, Eddie’s Law (I Bennett); 2, Handels Largo (A Bedford); 3, Monkstown (Z Carver). 1m 1, Be Smart, (L Redfern); 2, J’s Saluki (A Cole); 3, Blacup Shushannan (A Denton). Great Leighs Newcomers/NDS Members Cup 1, Miss Debutante (L Redfern); 2, Bandol (R Howell); 3, Royd Flash (L Redfern). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1 & 2, Miss Nikita & Royd Flash (L Redfern).