COPENHAGEN CSIO Denmark, 6-9 May

2-phase 1, Fresh Direct Glenwood Springs (T Stockdale), GB; 2, Gazell D’Aubry (T Voss), GER; 3, Metallica (T Gulaker), DEN. speed 1, Karina (R Whitaker), GB; 2, Rami (M Forsten), FIN; 3, Monique (E van der Vleuten), HOL; 8, Coeur (J Renwick), GB. 2-phase 1, Lyeke (L Heed), SWE; 2, Audi’s Sisi Van Het Gravenhof (E van der Vleuten); 3, Hermes De Reve (C McMahon), IRE. speed 1, Casino (J Renwick); 2, Landjuwel St Hubert (D Etter), SUI; 3, Newbawn (G Flynn), IRE; 8, Fresh Direct Glenwood Springs. Samsung Nations Cup 1, BEL (Capriola Van De Helle/K Cleeren: 4+NP; Lami-Cell Le General/J Peeters: 0+0; Verelst Goliath/M van Dijck: 0+0; Platina Van De Cumul/D Demeersman: 0+1) team total 1; 2, HOL (Monieq/E van der Vleuten: 5+0; Lois-Lane/W Laarakkers: 4+1; Gestion Priamus Z/V Voorn: 8+NP; Miss Montana/E Tacken: 0+1) = 11; 3, SUI (Daloubet D’Evordes/C Stauffer: 8+NP; Mme Pompadour M/F Crotta: 0+4; Hermine D’Azay/D Etter: 0+8; Granie/L McNaught: 0+0) = 12; 4, GER = 15; 5, IRE = 16; 6, GB (Nicolette II/R Whitaker: 0+4; Coeur: 4+4; Maddock/G Goosen: 4+4; Fresh Direct Cloudy Night/T Stockdale: 8+NP) = 20; 7, DEN; 8, JAP. speed 1, Casino; 2, Fresh Direct Glenwood Springs; 3, Ashdale Spirit (D Quigley), IRE. groups 1, Polly 60 (S Pederson), DEN; 2, Gazell D’Aubry; 3, Oscar (E Tacken). speed 1, Karina; 2, Hermes De Reve; 3, Guanna Champeix (R Latham), SPA. speed 1, Brokers Rhani De Puuvil (T Hansen), NOR; 2, Ravel (J Peeters); 3, Ashdale Futuro (D Quigley). grand prix 1, Equest Carnute (T Velin), DEN; 2, Nicolette II; 3, Damhus Carino (U Kirchhoff), GER.

LA BAULE CSIO France, 6-9 May

speed 1, ABC Landliebe (C O’Connor), IRE; 2, That’s Life (M Hecart), FRA; 3, Horizon Du Valon (O Guillon), FRA. power & speed 1, Gapache D’Adriers (G de Balanda), FRA; 2, Hastings (R Angot), FRA; 3, Flushing (R Breul), FRA; 5, Pandur (N Skelton), GB; 7, Elise (M Armstrong), GB. jump-off 1, Lady Des Hayettes (G Wathelet), BEL; 2, VDL Groep Eve Des Etisses (H Bourdy), FRA; 3, Pro Pilot II (E Couperie), FRA; 9, Graf Gold (M Armstrong), GB. 7-y-o 2-phase 1, Up To Date Miltoo (L Philippaerts), BEL; 2, Jyhba Pladiere (P Delaveau), FRA; 3, Jerminal En Noir (L Goffinet), FRA; 6, Ukkepuk Hof Den Dries (M Whitaker), GB. table C 1, LB Galileo (M Hughes), IRE; 2, ABC Landliebe; 3, Osta Rugs Coronation (J-C Vangeenberghe), BEL; 10, Jerry Maguire (R Smith), GB. Samsung Nations Cup 1, GER (Anka/M Ehning: 0+8; Montender/M Kutscher: 0+0; Coster/C Ahlmann: 0+4; Goldfever/L Beerbaum: R+0) team total 4; 2, FRA (Galet D’Auzay/M Robert: 0+12; Ephebe Forever/C Hermon: 2+4; First De Launay/F Angot: 0+8; Quilano De Kalvarie/M Hecart: 0+0) = 12; 3, BEL (Kingchem/P Lejeune: 4+16; Osta Rugs Quintus/J-C Vangeenberghe: 8+4; Kira III/L Philippaerts: 5+0; AK Caridor Z/J Lansink: 4+5) = 22; 4, GB (Mr Springfield/R Smith: 0+16; Fleur/M Whitaker: 13+8; Cabri D’Elle/S Smith: 9+12; Arko III/N Skelton: 0+0) = 29; 5, US; 6eq, IRE & HOL; 8, ITA. 7-y-o 2-phase 1, Jasper Bleu (L Goffinet); 2, Javelot De Tatihou (F Angot); 3, Wanahorse Julot Trefle (C Hermon), FRA. 2-phase 1, Capitola (E Levallois), FRA; 2, VDL Grope Mistieke (L van Asten), HOL; 3, Heros (B Alves), BRA; 6, Pandur; 10, Thesaura (M Armstrong). jump-off 1, Crocus Graverie (G de Balanda); 2, Landwind 19 (S Smith); 3, Russel (N Skelton). Derby 1, Calypso D’Herbiers (H Godignon), FRA; 2, That’s Life; 3, Eurocommerce Rome (W Schroder), HOL; 5, Jerry Maguire; 6, First Samuel (M Whitaker). 7-y-o grand prix 1, Up To Date Miltoo; 2, Enorm (L Beerbaum); 3, Quidame Des Hayettes Z (G Wathelet). grand prix 1, Carling King (K Babington), IRE; 2, Galet D’Auzay; 3, Eurocommerce Berlin (W Schroder).

CERVIA CSI Italy, 7-9 May

jump-off 1, Piccadilly Grey (K Wechselberger), ITA; 2, AK Mickey (E Whitaker), GB; 3, Eloise De Semilly (H Smolders). 2-pahse 1, Nouvelle (W-J van der Schans), HOL; 2, Sarah De St Pierre (K Verrecke), BEL; 3, Isaac (R Zetterman), SWE; 9, AK Kanselier (E Whitaker); 15, Two Mills Showtime (R Maguire). ladies’ speed 1, AK Blaguer (E Whitaker); 2, Lecomte (G Marquet), ITA; 3, Jetro (K Fouzailov), ISR. speed 1, Braveheart (B Goodin), NZ; 2, Broere Newton (W-J van der Schans); 3, Gandini Alcazar D’Elle (A Bologni), ITA; 8, Agropoint Calira (J Wingrave), GB. 6/7-y-o speed 1, Joyau D’Opal (G Govoni), ITA; 2, Pommerance (J Vrieling), HOL; 3, Bohemian Rhapsody (A Penalosa), COL. speed 1, BCO VDL Oranta (A Hoorn), HOL; 2, Black Lady (F Brotto), ITA; 3, Piccadilly Grey. jump-off 1, Lenie (K el Zoghby), EGY; 2, Goldfinger Gerbaux (G de Roock), BEL; 3, Cordijana Z (N Chiaudani), ITA; 8, Agropoint Calira. 6/7-y-o 2-phase 1, Jeckill Du Ry (E Bicocchi), ITA; 2, Pommerance; 3, Kingfield (N Talbot), IRE. ladies’ jump-off 1, Jetro; 2, Lecomte; 3, Nucarlos (N Spotti), ITA. 2-phase 1, Piccadilly Grey; 2, BCO Olymp (A Hoorn); 3, Hygie De La Lande (B Suter), ITA. table C 1, Broere Newton; 2, Nightlife (J Wingrave); 3, Gold Crown (G Cashmore), NZ. ladies’ 2-phase 1, AK Blaguer; 2, Lecomte; 3, Fair Lady Nantuel (A Giuntini), ITA. 6/7-y-o jump-off 1, P Pilot W (W-J van der Schans); 2, Bohemian Rhapsody; 3, Aktino (B Goodin). masters 1, AK Kanselier; 2, Money Talks (D Bartalucci), ITA; 3, Nouvelle; 4, Two Mills Showtime. grand prix 1, Broere Maroen (W-J van der Schans); 2, Franklin’s Flyte (G Cashmore); 3, Caya (S Burke), US.

LE TOUQUET CSIPJ France, 7-9 May

jnr 2-phase 1, Daninos (L Pavitt), GB; 2, Ganache L’Amandoun (I Kawiak), FRA; 3, Tonda (S Poukens), BEL; 5, Coney King (K Forsyth) GB; 10, Aventurine (S Babes), GB. jnr table C 1, Bourien (L Whitehouse), GB; 2, Flipper De Caluy (A Leriche), FRA; 3, Kirie Du Chateau (D Demullewie), BEL; 12, Bullands Sensation (M Beaumont), GB. jnr speed 1, Team Harmony Maureen (A Said), EGY; 2, Picaire Des Pins (A Lemens), FRA; 3, Lakeland Gold Diamond (A Mizon), GB; 5, Miss Commett (K Forsyth). jnr grand prix 1, Elfi (M Beaumont); 2, Lafite 2 (P Zuger), SUI; 3, Captaine De Vaut (P Jouanneteau), FRA; 5, Lakeland Gold Diamond; 8, Make Haste V (L Pavitt). jnr Nations Cup 1, SUI (Fandaole De Carolines/J Gil: 19+8; Feydau Des Touches/D Deillon: 1+0; Helle De Carence/R Sottas: 4+0; Lafite 2: 4+NP) team total 17; 2, GB (Lucky/H Paul: 6+0; Miss Commett: 4+4; Bella Qenta/S Babes: 8+19; Bullands Sensation: 4+0) = 18; 3, HOL (Cookie III/W Heijdens: 12+12; Sam 116/J Post: 8+0; Keaton/S Kuyten: 8+0; Bylou/M Bruggink: 8+0) = 24. pony 2-phase 1, Galaxie Du Vicomte (E George), FRA; 2, Caramel (P Dobby), GB; 3, T’Adh Leis (N Pavitt), GB; 5, A Touch Of Rust (W Whitaker), GB; 7, Chester II (N Sewell), GB; 9, Patchwork Warrior (H Webster), GB. pony speed 1, Colton Maelstrom (N Sewell); 2, New York Spritzer (L Sims), GB; 3, Clover Dash (M Sampson), GB; 4, Mister Amontilado (H Paul); 5, Another Dollar (N Pavitt); 7, Spot The Lady (J Ward), GB. pony speed 1, Chester II; 2, Gavroche De La Roc (A Desmet), BEL; 3, Huize Pico’s Rigel (A de Panisse), FRA; 8, Patchwork Warrior. pony grand prix 1, Floating Change (S Needham), GB; 2, Colton Maelstrom; 3, CJ’s Kemosabi (L Saywell), GB; 5, Expression III (P Dobby); 6, Girl’s Knight (H Webster); 8, Mister Amontilado. pony Nations Cup 1, GB 2 (Mister Amontilado: 4+0; Floating Change: 0+0; Girl’s Knight: 0+0; Colton Maelstrom: 4+NP) team total 4; 2, SUI 2 (Top Chiaro Di Luna/D Lazzarotto: 0+0; Vestalle/N Tanner: 12+8; Top World Princess/J Meylan: 4+4; Machno Carwyn/J Schoch: 0+0) = 8; 3eq, FRA 3 (Chaveta II/J Boulle: 4+4; Joyau D’Argent/S Castel: 4+0; Gazay Du Faucon/J Lambert: 0+6; Indienne Du Poirier/N Porte: 4+0) & GB 1 (Expression III: 0+4; Walmore Diamond Quest/E Davies: 0+4; Micklow Madness/D Neilson: 0+4; Spot The Lady: 7+0) = 12; 5, GB 3 (CJ’s Kemosabi: 8+4; Clover Dash: 4+0; Knockbeg Westbury: NP+NP; New York Spritzer: 4+0) = 20.

BALMORAL CSI Belfast, 12-14 May

6/7-y-o ch 1, Belvidere (E Little); 2 & 3, Judos & Alaska (C Swail). Janssen Animal Health 5-y-o ch 1, Ballydiamonds Promise (J McCloskey); 2, Unexposed (C Swail); 3, Creevagh Ferro (D McDermott). WKD A/B/C ch 1, Arran (J Hogg); 2, Salon (E Little); 3, Shalom Twist (V Clarke). Issac Agney Mercedes Welcome Stakes 1, Carrigh Dubh (D O’Brien), IRE; 2, Larashlease (S Smith), IRE; 3, Blue Chip Quinton (P Barker), GB; 6, Daresbury (K Shore), GB. P&O Irish Sea Stakes 1, Pakko (K Shore); 2, Best Western (T Bartlett), IRE; 3, Temple Guess What (P Barker); 5, Hilton (A Davies), GB. amateur ch 1, Database (M Wilson); 2, Instant Access (A Moffett); 3, Silvermine (G Esler). Giltspur Scientific Topscore 1, Carrigh Dubh; 2, Timbuctoo (P Murphy), GB; 3, Pakko; 4, Pall Mall H (A Hamilton), GB; 6, Hilton; 7, Wexford (R Maguire), GB. spectalular 1, Hermes De Reve (C McMahon), IRE; 2, Lucy May (A Saywell), GB; 3, Celine (A Davies); 4, Tiomie Star (P Murphy). Aon McMillen Power & Speed 1, Pakko; 2, Pall Mall H; 3, Best Western. Vodafone Grand Prix 1, Green Card (C O’Connor), IRE; 2, Lucy May; 3, Effective (E Doyle), IRE; 4, Back In Business (M Watson), GB; 5, Mr Cawley (R Maguire).

EUROPEAN VETERAN CHAMPIONSHIPS La Baule, France, 13-16 May

sml 2-phase 1, Askarino (C Poppe), GER; 2, Ariano III (A Eberle), SUI; 3, Grand Galo (N Le Dunff), FRA. big 2-phase 1, Havane D’Incoville (A Hinard), FRA; 2, Carmena (D Sporri), SUI; 3, Galant De Saint Ho (P Paillot), FRA. sml speed 1, Lessing 7 (C Poppe); 2, Ramina Knap Targa (R Deloof), BEL; 3, Quibel (G Embourg), BEL. big speed 1, Sem Z (J-A Souverins), BEL; 2, Amoray (B Ford), GB; 3, Frimeur Du Quesnay (S Cruse), FRA. European ch 1st qual (table C) 1, Iemen (J-M de Sousa), POR; 2, Folle Avoine IV (V Sion), FRA; 3, Giry Du Saul (A Martel), FRA; 5, All Ablaze (P Dunning), GB. sml Derby 1, Baron D’Aurevilly (A Tourbier), FRA; 2, Ariano III; 3, Altesse Du Moulin III (R Gosselin), FRA. big Derby 1, Havane D’Incoville; 2, Nuit St Georges (S Goffin), BEL; 3, Elios (P Charon), BEL. big accumulator 1, Sem Z; 2, Liris R (K Rodde), GER; 3, Carmena (D Sporri), SUI; 4, Clarissa (L Evans), GB; 5, Amoray; 7, Caola Du Domain (S Reeves), GB. sml accumulator 1, Caprice XIV (R Krech), SUI; 2, Fidjia Des Gats (B Bloch), FRA; 3, Exito (S Muller), GER. European ch 2nd qual (jump-off) 1eq, Corde (R Koch), SUI & Lucky De Bonair (E Theisen), GER; 3eq, Bounty De Conde (A Valentin Smith), FRA, All Ablaze, Giry Du Saul, Nero (J-A Souveryns), Happy Paula (W Raabe), GER, Ultima (D Sporre) & Enrico (H Willenberg), GER. sml speed 1, Oxford (R Homburg), BEL; 2, Askarino; 3, Exito. grand prix 1, Grand Galo; 2, Havane D’Incoville; 3, Sem Z; 6, The Publisher (L Birke), GB; 9, Milette (P Crann), GB; 10, Amoray. European ch final leg 1eq, Dortmund (S Goffin) & Folle Avoine IV; 3eq, Bounty De Conde & Giry Du Saul. European ch final individual classification 1, Giry Du Saul; 2, Lucky De Bonair; 3, Folle Avoine IV; 9, All Ablaze. European ch final team classification 1, FRA (Giry Du Saul; Folle Avoine IV; Bounty De Conde; Fundiss/P Baronnet); 2, SUI (Belem Du Garon/L Baleri; Qu En Dira T’On/R Krech; Ultima; Corde); 3, GER ( Lucky De Bonair; Graf Max/G Brauer; Enrico; Happy Paula; 4, GB (Okehurst High Life/L Howes; The Publisher; All Ablaze; Milette/P Crann).

HELDEN CSIOY/J Holland, 13-16 May

jne speed 1, Payda DS (M van der Vleuten), HOL; 2, Caprilli Maybe (J Ansems), HOL; 3, Broere Pacific (P van der Schans), HOL; 5, Narina (T Gredley), GB; 10, Memmory (G Plumley), GB. YR speed 1, Eagle Du Bobois (M Billot), FRA; 2, Easter Star (W Vos), HOL; 3, Nomograaf (P Koopmans), HOL. jnr jump-off 1, Fan De St Gatien (G Batillat), FRA; 2, Team Harmony Wright Or Wrong (A Said), EGY; 3, Nobel (M van der Vleuten); 4, Omelli (T Gredley); 5, Carlsson 17 (J Billington), GB. YR jump-off 1, Crown Rhodonite (E Shaw), GB; 2, Champagner (I Hofschroer), GER; 3, Dublin V (W Vos); 4, Oscar IX (P Howard), GB; 5, Lavinda (S Lynch), GB. YR jump-off 1, Illusion (M Schroder), HOL; 2, Leonard (T Genn), BEL; 3, Java De Balme (P Guignery), FRA. jnr jump-off 1, Tell The Difference (S Lauber), SUI; 2, Narina; 3, Ipricieuse De Bois Madame (B Ganassini), ITA. YR Nations Cup 1, GB (Lavina: 12+9; Crown Rhodonite: 4+0; Oscar IX: 4+4; Lacanda/L Williams: 0+0) team total 12; 2eq, FRA (Elodie D’Aursaye/A Malandain: 0+4; Elan Du Logis/A Katz: 17+1; Guarani Du Murier/P Guignery: 4+4; Eagle Du Bobis: 0+4) & HOL (Kathja/K van den Nieuwenhujz: 8+4; Matador/M-L Bakker: 4+0; Nerina/M Schroder: 0+8; Lancelot/P Koppmans: 0+5) = 13. YR accumulator 1, O Chaplin (W Greve), HOL; 2, Nomograaf; 3, Eurocommerce Havanna (T Brinkman), HOL. jnr grand prix 1, Nobel; 2, Minneavera (P van der Schans); 3, Gragentin (V Ambrosetti), ITA; 6, Omelli. jnr Nations Cup 1, FRA (Granush/R Potain: 8+0; Fan St Gatien/G Batillat: 4+12; Giroflee D’Isle/C Defives: 8+0; Galeine/E Francart: 0+4) team total 16; 2, ITA (Gragentin: 4+4; Othello Van De Pereboom/B Ganassini: 8+0; Aladin De Louze/M Bottanelli: 4+4; Irian Jafa/S Coata: 12+12) = 24; 3, HOL (Caprili’s Minardi/J Ansems: 12+0; Bylou/M Bruggink: 8+16; Jeola/N Tacken: 4+8; Nobel: 0+8) = 28; 4, GB (Carlsson 17: 8+4; Omelli: 4+12; Pauldarys Tiger Flight/C Platt: 8+4; Continue B/G Plumley: 8+4) = 32. YR grand prix 1, First Chance (S Breitenstein), SUI; 2, Crown Rhodonite; 3, Briljant (P Lemmen), HOL; 13, Lacanda.

AACH CSI Germany, 14-16 May

speed 1, Akita (A Ott), SUI; 2, Kora (U Carstensen), GER; 3, GK Helena (J Naeve), GER. speed 1, Donnerlitchen (M Michaels-Beerbaum), GER; 2, Meurer’s Le Patron (T Hassmann), GER; 3, Antares (J Kurz), GER. speed 1, Cantate Z (G Govoni), ITA; 2, Jumex Sport Qredo (H Bourdy), FRA; 3, Fortuna De Beuvry (S Guerdat), SUI; 4, AK Kanselier (E Whitaker), GB. yng horse speed 1, Virginia (M Beerbaum), GER; 2, First Class III (B Mandli), SUI; 3, Lolita H (T Hassmann). yng horse speed 1, Jolly Girl De Kervec (J-M Nicolas), FRA; 2, Virginia; 3, Lasita (G Govoni); 14, AK Mickey (E Whitaker). speed 1, JPC Rexito Z (J-M Nicolas); 2, For Fun (M Ehning), GER; 3, Matahab (K Offel), GER. groups 1, For Pleasure (M Ehning); 2, Landbaron (K Offel); 3, Fortuna De Beuvry. speed 1, Ramadan Z (E Netto de Almeida), POR; 2, Looping (J Krackow), GER; 3, Swanky (T Hayashi), JAP. yng horse grand prix 1, Lolita H; 2, Couleur Rubin (L Beerbaum), GER; 3, Ochinda SH (H Bourdy), FRA. sml grand prix 1, Atlantis (S Schlusselburg), GER; 2, Favoriet (S Boniberger), GER; 3, Jordaan (C Butzler), GER. grand prix 1, For Pleasure; 2, JPC Modesto Equifoam (J-M Nicolas); 3, Mariachi (L Diniz-Knippling), BRA.

EINDHOVEN CSI Holland, 20-23 May

speed 1, Norit Loretta (P Geerink), HOL; 2, October (K van den Nieuwenhuyzen), HOL; 3, Broere Newton (W-J van der Schans), HOL. 2-phase 1, VDL Groep Think Twice (L van Asten), HOL; 2, Gem Of India (J Whitaker), GB; 3, Albfuhrens Ramonus (H Weinberg), GER; 13, Nicolette II (R Whitaker), GB. table C 1, Exquis Rodenburgh’s Nevada (A Hoorn), HOL; 2, VDL Groep Mistieke (L van Asten); 3, Rodenburgh’s Indiana (E van der Vleuten), HOL; 5, Jerry Maguire (R Smith), GB; 6, Lactic Z (J Whitaker); 9, Qualite (R Whitaker). table C 1, BMC’s Kupido (J Stenfert), HOL; 2, Broere Newton; 3, Osinie-Hune (R Whitaker); 4, Tibor (W Funnell), GB. jump-off 1, Linus 99 (L Schultz), SWE; 2, LB Scutt (W Melliger), SUI; 3, Greve Molke (J Vrieling), HOL; 10, Lactic Z; 12, Buddy Bunn (W Funnell). jump-off 1, Marius Claudius (R Smith); 2, Sydney (K Babington), IRE; 3, Machiavelli (W Funnell). 2-phase 1, Rodenburgh’s Indiana; 2, Firmament (T Hoster), GER; 3, Nikon’s Honeybee (R Brouwer), HOL. accumulator 1, No Mercy (J Vrieling; 2, Landos (D Lynch), IRE; 3, Osinie-Hune; 8, Carmen (J Whitaker). grand prix 1, Audi’s Jikke (E van der Vleuten); 2, BCO VDL Oranta (A Hoorn); 3, Heritage Fortunas (M Hughes), IRE; 9, Machiavelli. 2-phase 1, LB Galileo (M Hughes); 2, Machiavelli; 3, Royal Beach Faro (K Cox), BEL; 6, Osinie-Hune. Derby 1, Greve Molke; 2, Equis Rodenburgh’s Nevada; 3, Buddy Bunn; 4, Lactic Z; 8, Jerry Maguire; 9, Qualite. amateur 1.15m 2-phase 1, Pikachu (D van den Bosch), BEL; 2, Infomotives Rokomyra (N Huismans), HOL; 3, Mona Lisa S (D Roelofsen), HOL. do, 1.25m 1, Lucky Lady (I van den Bosch), HOL; 2, Jabbawocky (D van den Bosch); 3, Little Joe (J Lammers), HOL; 13, Lovely Rita (M Dawes), GB. do, 1.35m 1, Grand Canyon (L Leemans), BEL; 2, Caliente (N Melliger), SUI; 3, Chianti IV (C-A Krech), SUI. 1.10m 2-phase 1, Pikachu; 2, Hey Bubba (E Dammen), BEL; 3, Infomotives Rokomyra; 7, Lovely Rita. do, 1.20m 1, Barbalo De L’Essert (S Jost), SUI; 2, L’Attitude (B Soetaers), BEL; 3, Olando (J Klein-Zievering), HOL. do, 1.30m 1, Classic Lady (J Terceira), BER; 2, Online (R Heijligers), HOL; 3, Flashbounce (N Verlooy), BEL. 1.30m jump-off 1, Classic Lady; 2, Rancorde (B Schoenmakers), HOL; 3, Online. do, 1.20m 1, Rowen Heze (B Schoenmakers); 2, Imam Du Perchet (T Nievergelt), SUI; 3, Blom’s Parodie (J Neefs), HOL; 6, Lovely Rita. do, 1.15m Hey Bubba; 2, Infomotives Rokomyra; 3, Royal Airforce (P van Straaten), HOL. 1.15m jump-off 1, Mona Lisa S; 2, Pikachu; 3, Royal Airforce. do, 1.25m 1, L’Attitude; 2, VDL Groep Narita (K Rothengather), HOL; 3, Blom’s Parodie; 11, Lovely Rita. do, 1.35m 1, Dargita Z (M van der Vleuten), HOL; 2, Online; 3, Caliente II.

HAMBURG CSI Germany, 20-23 May

speed 1, Der Lohmann (T Hassmann), GER; 2, Gina Ginelli (R Tebbel), GER; 3, Noble Savage H (M Ehning), GER. speed 1, Champion Du Lys (L Beerbaum), GER; 2, Argentina (J Ehning), GER; 3, Ussul (H Schmidt), GER. grand prix 1, Eurocommerce Lanapoule (G Schroder), HOL; 2, Couleur Rubin (L Beerbaum); 3, Carmen (J Ehning). yng horse speed 1, Conteros (T Hassmann); 2, Cindy (H Luther), GER; 3, Clausen (H Wulschner), GER. accumulator 1, Heros (B Alves), BRA; 2, Rulanda (L Nieberg), GER; 3, Gina Ginelli. yng horse speed 1, Zandor (M Stevens), GER; 2, Conteros; 3, Zallina (H Schmidt). jump-off 1, Giffard De La Mare (R Pessoa), BRA; 2, Miranda (H Lundback), SWE; 3, Callistro (J-F Meyer), GER. ladies’ 1, VDL Groep Calvaro Star (S McIntosh), BUL; 2, Haut De Val Cordon (L Muro), SPA; 3, Favoriet (S Boniberger), GER. jump-off 1, Lolita H (T Hassmann); 2, Eurocommerce Monaco (G Schroder); 3, Portofino (M Whitaker), GB. speed Derby 1, That’s Me (R Tebbel); 2, Indecis De Six Censes (D Meech), NZ; 3, Heros. yng horse grand prix 1, Conteros; 2, VDL Groep Powerfee (S McIntosh); 3, Casandra (M Ehning). Derby 1, Collin (T Hassmann); 2, Champion Du Lys; 3, Fort Neuville De Joter (B Alves).

LA COURNEUVE CSI France, 21-23 May

7-y-o 1, 10 tied incl Fresh Direct Corlato (T Stockdale), GB. 2-phase 1eq, Night Rider (K El Zoghby) & Liras Van De Kleine (R Raskin), AUT; 3, Igor Des Fontenis (P Levy), SPA. speed 1, Sylver II (R Raskin); 2, Intrepide Du Valon (A Chenu), FRA; 3, Ideal Breceen (P Delaveau), FRA. jump-off 1, Mr Acrobat (E Navet), FRA; 2, Grandino (A Sande), NOR; 3, Daloubet D’Evordes (C Stauffer), SUI; 6, Fresh Direct Cloudy Night (T Stockdale). 7-y-o 2-phase 1, Jyhba Plardiere (P Delaveau); 2, Jalis De Riverland (L Leygue), FRA; 3, Jadis De Toscane (P Rozier), FRA; 8, Fresh Direct Corlato. table C 1, Felix De Vialonne (S Lafouge), FRA; 2, JPC Attila (J-M Nicolas), FRA; 3, Hym D’Isigny Lassergut (E Navet). jump-off 1, Melodie De Bourgogne (P Veniss), BRA; 2, Heline Du Bois (J Hurel), FRA; 3, Ideal De Prissey (P Rozier); 4, Qui Vive (R Bevis), GB; 7, Pappenheimer (E Rust), GB. speed 1, I Sinia (R-Y Bost), FRA; 2, First De Launay (F Angot), FRA; 3, Fastourel Du Cap (T Anciaume), FRA. 2-phase 1, Olona (R Al Duhami), KSA; 2, Heline Du Bois (J Hurel), FRA; 3, Fleur XI (T Muff), SUI. accumulator 1, Felix De Vialonne; 2, I Caeser (D Lennon), IRE; 3, Taylor (C Rivetti), BRA; 6, Qui Vive; 9, El Capricho Atormentado Z (V Whitaker), GB. grand prix 1, Grandino; 2, Kannan (M Hecart), FRA; 3, Gypsy De Bacon (S Pellon Maison), ARG; 11, Fresh Direct Cloudy Night. 7-y-o grand prix 1, Utah Van Erpekom (C Hanley), IRE; 2, Javelot D’Helby (F Angot); 3, Pedro (E Mathe), FRA; 4eq, Fresh Direct Corlato.

MADRID CSI Spain, 27-30 May

speed 1, Diamot (D Giro), SPA; 2, JPC Attila (J-M Nicolas), FRA; 3, Ecu De Mieukestelt (T-A Hansen), NOR. 2-phase 1, Masdecaballos.com.Maestro (L-A Cervera), SPA; 2, JPC Rexito Z (J-M Nicolas); 3, Calaro (G Gulliksen), NOR. speed 1, Espoir De La Haye (J Garmendia), SPA; 2, Rodenburghs Exquis Colorado (H Smolders), HOL; 3, Ivoire Du Rouet (F Mathy jnr), BEL; 9, Lactic Two (J Whitaker), GB. 2-phase 1, Maastricht D (P Putallaz), SUI; 2, Aster (F Mathy jnr); 3, Fresh Direct Glenwood Springs (T Stockdale), GB; 6, Osinie-Hune (R Whitaker), GB. jump-off 1, Guana Champeix (R Latham), SPA; 2, I Caesar (D Lennon), IRE; 3, Pedro (A Honrubia), SPA; 12, Nicolette II (R Whitaker). puissance 1eq, Lactic Two & Vilamoura Picasso (L Sabino), POR; 3eq, Goldfinger Gerbaux (G Deroock). speed 1, Qualite (R Whitaker); 2, JPZ Rexito Z; 3, Domani (P Kolly), SUI; 12, St Honores Liquido (D Charles), GB. pair relay 1, Maastricht D & Sensation B (P Kolly), SUI; 2, Carmen (J Whitaker) & Osinie-Hune; 3, JPC Attila & Aster. grand prix 1, Nicolette II; 2, JPC Modesto Equifoam (J-M Nicolas); 3, Lois Lane (W Laarakkers), HOL; 7, Fresh Direct Cloudy Night (T Stockdale). speed 1, Rodenburghs Exquis Colorado; 2, Domani (P Kolly); 3, Kuno II (B Grandjean), SUI. accumulator 1, Maastricht D; 2, Ecu De Mieukestelt; 3, Life Style (A Escassi), SPA; 9, Carmen. King’s Cup 1, Ivoire Du Rouet; 2, Riot Gun (B Grandjean); 3, Millar (J Peeters), BEL.

ROME SUPER LEAGUE Italy, 27-30 May

speed 1, Tauber Van Het Kappelhof (L Philippaerts), BEL; 2, That’s Life (M Hecart), FRA; 3, Carrior Des Ajoncs (A Marioni), ITA. jump-off 1, Pandur (N Skelton), GB; 2, Andiamo Z (J-C Vangeenberghe), BEL; 3, Nouvelle (W-J van der Schans), HOL. 2-phase 1, Royal Charter (M Fuchs), SUI; 2, Broere VDL Atlantic (W-J van der Schans); 14, Russel (N Skelton). jump-off 1, Marius Claudius (R Smith), GB; 2, Cigale Du Tallis (E Angot), FRA; 3, Swanky (T Hayashi), JAP. table C 1, Landliebe (C O’Connor), IRE; 2, Tauber Van Het Kappelhof; 3, Championesse D’Amazones (M Diederichsmeier), GER; 9, Jerry Maguire (R Smith). Samsung Nations Cup 1, HOL (Audi’s Jikke/E van der Vleuten: 0+0; Joel/G van Bruggink: 0+4; Lowina/A Zoer: 4+0; De Sjiem/J Dubbeldam: 4+R) team total 8; 2, GB (Mr Springfield/R Smith: 12+0; Portofino/M Whitaker: 8+0; Cabri D’Elle/S Smith: 4+20; Arko III/N Skelton: 0+0) = 12; 3, ITA (Elkintot/M Grossato: 12+0; Equinoxe Du Morin/E Fiorelli: 0+8; Albin III/J C Garcia: 0+12; Lemato/R Arioldi: 0+5) = 13; 4eq, GER, FRA & US; 7, IRE; 8, BEL. speed 1, Landliebe; 3, Rododendra Del Terriccio (A Bracci), ITA; 3, Campino (V Chimirri), ITA; 7, Pandur. sml grand prix 1, Nouvelle; 2, Marius Claudius; 3, Fleur Z (M Whitaker). puissance 1eq, Jerry Maguire, Disco D’Or (E Bicocchi), ITA, Aramis (R Arioldi), Feronia (G Consorti), ITA & Dacapo (C O’Connor); 7eq, Royal Dane (M Whitaker). 2-phase 1, Landliebe; 2, Tauber Van Het Kapelhof; 3, Campino; 12, Landwind (S Smith). grand prix 1, Cigale Du Tallis; 2, Galet D’Auzay (M Robert); 3, Ephebe Forever (C Hermon), FRA; 8, Arko III; 11, Mr Springfield.