AACH CSI-A Germany 23-26 May

BALMORAL CSIB Belfast, Ireland 15-27 May

LA BAULE CSIVB France, 18-20 May

LA COURNEUVE CSI-A France 24-26 May

EINDHOVEN CSIA Holland, 9-12 May

FONTAINEBLEAU CSIC France, 3-5 May

GRENOBLE JARRIE CSIC France, 24-26 May

HAMBURG DERBY CSIA Germany, 9-12 May

LA BAULE CSIO France, 9-12 May

LE TOUQET CSIP France, 10-12 May

MAUBEUGE CSIA France, 3-5 May

MODENA CSIA Italy, 3-5 May

MUNICH CSIA Germany, 9-12 May

WORLD CUP FINAL Leipzig, Germany, 1-5 May

WALES & THE WEST CSIOYJ Crick, Gwent, 2-5 May

WIESBADEN CSI-A Germany 17-20 May

WORLD CUP FINAL Leipzig, Germany, 1-5 May

speed 1, Mobilcom Graziana (T Hassmann), GER; 2, Verelst Lambada (M van Dijck), BEL; 3, Denver (R Tebbel), GER. Nestle Cup 1, Albfuhren’s Ramonus (H Weinberg), GER; 2, Lou Lou HT (R Tebbel); 3, Lord II Z (G Gulliksen), NOR; 9, Landfurst FCS(M Whitaker), GB; 13, Enjoleuse De L’Eaugrenee (R Davenport), GB. 2-phase 1, Haddon House Carlsson (M Whitaker); 2, Charlettenhof’s Charisma (S von Ronne), GER; 3, Frontline (M Fuchs), SUI. Audi Cup qual 1, Golisco Louviere (R Davenport); 2, Stainsby Carlos (G Billington), GB; 3, Skyboy’s Last (M Kutscher), GER. World Cup speed leg 1, Volkswagen Elf (J Zagor), POL; 2, Viktor (M Ward), US; 3, Gladdys S (L Beerbaum), GER; 4, Mobilcom Goldika (T Hassmann); 5, H&M Butterfly Flip (M Baryard), SWE; 6, Dobel’s Cento (O Becker), GER; 7, Parco (L Philppaerts), BEL; 8, Superville (J Turi), HUN; 9, Baloubet Du Rouet (R Pessoa), BRA; 10, Isovlas Pialotta (R-G Bengtsson), SWE; 27, Handel II (M Whitaker); 33, Grand Marnier (R Davenport). speed 1, Nightlife (J Turi); 2, Coronation (L Howard), US; 3, Denver. Golden Toast Prize 1, Mobilcom Cyrenaika (T Hassman); 2, Grandilot (O Becker); 3, Rubens (C Kneissl), GER. World Cup jump-off leg 1, Gladdys S; 2, Tinka’s Boy (M Fuchs), SUI; 3, Dobel’s Cento; 4, Adlantus As (L Nieberg), GER; 5, Mobilcom Goldika; 6, Viktor; 7, Hidden Creek’s Perrin (M Goldstein-Engle), US; 8, Baloubet Du Rouet; 9, Isovlas Pialotta; 10, Handel II; 22eq, Grand Marnier. knockout 1, Gero (J Kurten), IRE; 2, Lastro (H-J Ottens), GER; 3eq, Verelst Lambada & Frontline; 5eq, Joker’s Girl (G Billington). Audi Cup qual 1, Skyboy’s Last; 2, Kasting Horses Gavi (H Weinberg); 3, La Toya (M Fuchs); 5, Stainsby Carlos; 10, Golisco Louviere. Wernersgruner Grand Prix 1, Gold Du Talus (R-G Bengtsson); 2, Roofs (J Tops), HOL; 3, Jamiro (J Smit), ITA. speed 1, Lovely Dancer G (H-W Johannsmann), GER; 2, Verelst Lambada; 3, Mobilcom Graziana; 7, Haddon House Carlson. puissance 1, Apollo W (J Mehlkopf), GER; 2eq, Renometto (R Tebbel) & Liberty Life (C Jager), GER; 5, Joker’s Girl. Audi Cup final 1, Kasting Horses Gavi; 2, Golisco Louviere; 3, Cordina (O Becker). speed 1, Albfuhrens Ramonus (H Weinberg); 2, Nightlife; 3, Liberty (S Kohrock), GER; 12, Joyride (G Billington); 13, Haddon House Carlson. World Cup final leg 1, Priobert De Kalvarie (L Howard); 3eq, Fleur (R Texel), US, Dobel’s Cento, Baloubet Du Rouet & Charlettenhof’s Chandra (S von Ronne); 6eq, Gladdys S, Isolvlas Pialotta & H&M Butterfly Flip; 9eq, Viktor & Windy City (L Hough), US; 18eq, Handel II. overall standings 1, Dobel’s Cento; 2, Gladdys S; 3, Baloubet Du Rouet; 4eq, Viktor & Priobert De Kalvarie; 6, Mobilcom Goldika; 7eq, Isovlas Pialotta & H&M Butterfly Flip; 9, Tinka’s Boy; 10, Adlantus As; 18eq, Handel II.

WALES & THE WEST CSIOYJ Crick, Gwent, 2-5 May

international classes jnr warm-up 1.25/1.35m two phase 1 & 2, Selectra & Colour of Life (E Whitaker), GB; 3, Thornavon Microlite (N Tinworth), GB. young rider warm-up 1.30/1.40m two- phase 1, Lluisa (M Diederichsmeier), GER; 2, Gladstone (T Goffinet), BEL; 3, Landini (V Mallin), GB. 3 May: jnr 1.30m speed 1, Hotline (E Whitaker), GB; 2, Memmory (G Plumley), GB; 3, Garfield (J Rode), GER. young rider 1.35m speed 1, Comme ci Comme ca (S Hollenbeck), GER; 2, Cora (T Rieskamp-Goedeking), GER; 3, Ocior (B Maher), GB. jnr 1.25m 1, Leemhoeves Holschers Dream (D Kuipers), NED; 2, Kolambo (J Rode), GER; 3, Charley Time (J Sprehe), GER. YR 1.30m 1, VDL Groep Marnix (W Greve), NED; 2, Lluisa; 3, Arctic Dromin (S Pharo), GB. 4 May: jnr Nations Cup 1, Germany 4 (A Schill/Cassanova, 0+4, S Meurer/Loch Ness, 0+E, J Sprehe/Paganini, 4+0 & J Rode/Garfield, 0+0); 2, Holland 16 (V Voorn/Tinello Capella, 0+8, D Kulpers/Leemhoeves Juska, E, P Koopmans/Lancelot, 4+0 & W Vos/Dublin V, 0+0); 3, GreatBritain 31 (S Heaven/Jurius, 13+8, G Strutton/Kanselier, 14+0, S John/Ballinteskin What At Girl, 20+4 & G Paternoster/True Grit, 4+0). YR Nations Cup 1, Great Britain 17 (J Wingrave/Spring Master, 0+0, K Mead/Peanuts 6, 1+4, R Robinson/Anastasia, 14+12 & M Broome/Hopes Are High, 8+4); 2, Germany 24 (T Rieskamp-Goedeking/Lucille-Marie, 0+4, F Kasselmann/Possehls Chagall, 4+8, M Diederichsmeier/Runaway, 4+12 & S Hollenbeck/Quoque Z, 8+4); 3, Holland 27 (T Franssen/Lavarotti, 7+4, R Weiring/Flexpower Capuchina, 21+4, T Brinkman/Expo on Horse, 12+0 & W Greve/Le Bon, 4+0). jnr 1.25/1.30m 1, Renoir (P Koopmans), NED; 2, Jack la Cour (W Vos), NED; 3, Ladermie (A Schill), GER. YR 1.30/1.35m 1, Dune D’aunis (T Goffinet); 2, Touchwood (V Jefferies); 3, Lluisa. 5 May: jnr Grand Prix 1, Far & Away (W Vos), NED; 2, Garfield (J Rode), GER; 3, True Grit (G Paternoster), GB. YR Grand Prix 1, Gladstone (T Goffinet), BEL; 2, Lavarotti (T Franssen), NED; 3, Domino de Fel (N Bruynseels), BEL. jnr & YR 1.30m 1, Renoir (P Koopmans), NED; 2, Lluisa; 3, Leemhoeves Holschers Dream.
See BSJA results 30 April-5 May for national class results

FONTAINEBLEAU CSIC France, 3-5 May

2-phase 1, Hilton Clover (C McMahon), IRE; 2, Helios De La Verrerie), FRA; 3, Hunter’s Level (C Collins), GB; 12, Lorenzo (C McCarthy), GB. speed 1, Havane De Talma (F Pelamatti), FRA; 2, Florestan De River (S Delestre), FRA; 3, Playboy VD Somme (V Lambrecht), BEL; 7, Caprigode (C McCarthy). 2-phase 1, Fee D’Helby (R-Y Bost), FRA; 2, Ludwiene (H Bourdy), FRA; 3, Blue Blanc Rouge II (G Doerr), FRA. 2-phase 1, Gypsy De Lucerie (L Le Vot), FRA; 2, Gladius (F Pelamatti), FRA; 3, Ginger Cookie (T Couve), CHI. speed 1, Gypsy Du Chanu (R-Y Bost); 2, Lucky Luke C (S Delestre), FRA; 3, Picasso (C Benedicto), BRA. table C Derby 1, Havanne De Talma (F Pelamatti); 2, Hunter’s Level; 3, Galisco Du Mesnil (R-Y Bost). speed 1, Playboy VD Somme; 2, Lucky Luke C; 3, Ludwiene. grand prix 1, Sandstone Laurin (G Salick), US; 2, Blue Blanc Rouge II; 3, Belladona (H Prudent), FRA; 10, Caprigode.

MAUBEUGE CSIA France, 3-5 May

sml speed 1, Hidalgo Des Bois (P Delaveau), FRA; 2, Horus De Bresnil (E Couperie), FRA; 3, Say You Will (E Alexander), AUS. speed 1, Elu De St Simeon (O Guillon), FRA; 2, Guard De L’Echenau (A Guatier), FRA; 3, Fuschia D’Amaury (C Lopez), COL; 7, D McPherson), GB. 2-phase 1, Equateur Du Meix (R Breul), FRA; 2, Bizance D’Arbaz (C Lopez); 3, Fersen Mail (G-B De Balanda), FRA; 4, Randi (R Whitaker), GB. speed 1, Chamal Conibert (R Raskin), AUT; 2, First De Launau (F Angot), FRA; 3, Fidji D’Evordes (R Breul); 5, Landed Gentry (T Stockdale), GB. table C 1, Fersen Mail; 2, Brustor J’Aime La Vie (K Cleeren), BEL; 3, Tinello Rodenburgh’s Indiana (A Voorn), HOL; 7, Glenwood Springs (T Stockdale). 1.45m jump-off 1, Lotus XV (P Delaveau); 2, Crocus Graverie (G-B De Balanda); 3, Livingstone (H Luther), GER; 5, Carlucci (D Lampard), GB; 10, Kalusha (R Smith), GB. 6-bar 1, Oliver Metodo (A de Miranda), BRA; 2, Van Schindel’s Fabienne (P Raymakers), HOL; 3 & 4, Lord Liberty W & Randi (R Whitaker); 5eq, Coriama (D McPherson) & Steps Helsinki (J Whitaker), GB. 7-y-o 1, Hysope De Saulcy (N Delmotte), FRA; 2, Herton Des Vaux (J Epaillard), FRA; 3, Capriola Van DeHelle (K Cleeren). 1.40m speed 1, Marboro (J Vinckier), BEL; 2, Glenwood Springs; 3, Guard De L’Echenau. 7-y-o 1, Hold Up Jac (J Epaillard); 2, Naomi (D Lennon), IRE; 3, Capriola Van De Helle; 5, Montedan (T Stockdale); 7, Nicollette (J Whitaker). grand prix 1, St Honore’s Liquido (J Guerra), MEX; 2, Nabab De Reve (P le Jeune), BEL; 3, First De Launay; 13, Abbervail Dream (D Lampard); 16, Parcival (T Stockdale).

MODENA CSIA Italy, 3-5 May

jump-off 1, Chapman Rouge (L-F de Azevedo), BRA; 2, Ildefonso (G Govoni), ITA; 3, Quinsley (S Corten), BEL; 5, Fosbury (M Kelly), GB. speed 1, Sternstunde (M Kelly); 2, Bioagrico Joyau Hof Tem Bos (S van Paesschen), BEL; 3, Dominique (L Falomo), ITA. two-phase 1, Dowson (G Cattapan), ITA; 2, Lord Marco (G Rolli), ITA; 3, Larcos B (A Vitelli Marrani), ITA. two-phase 1, Loro Piana Aramis (R Arioldo), ITA; 2, Loro Piana Las Vegas (G Govoni); 3, Olympia (M Robert), FRA. speed 1, Kilian (G Rolli), HOL; 2, Lemato (R Arioldi); 3, Clarck De Bacon (T Pomel), FRA. two-phase 1, Odile (E Smits), HOL; 2, Tornado (R Bril), HOL; 3, Optical Illusion (A Zoer), HOL; 14, Onaston (A Rees), GB. two-phase 1,Galet D’Auzay (M Robert); 2, Ildefonso; 3, Loro Piana XXXVI (G Govoni). 6-y-o 1, Tornado; 2, Optical Illusion; 3, Tango Van Het Lindenhof (N Chiaudani), ITA; 5, Onaston. grand prix 1, Tiramisu (P Postelmans), BEL; 2, Loro Piana Paprika(R Arioldi); 3, Seven Up (O Krasuk), UKR; 9, Sternstunde.

LA BAULE CSIO France, 9-12 May

2-phase 1, Hastings (B Rocquet), FRA; 2, Hysope De Saulcy (N Delmotte), FRA; 3, Hooligan De Rosyl (B Broucqsault), BRA. speed 1, Lemon Park (K Prudent), FRA; 2, Ihorn (J-C Garcia), COL; 3, Emeraude Minotiere (F Angot), FRA. 2-phase 1, Bizance D’Arbaz (C Lopez), COL; 2, King Cavalier (D Ouvray), SUI; 3, Carlett (H Luther), GER; 11, Eldorado (V Whitaker), GB. jump-off 1, Bamboula Du Thot (O Guillon), FRA; 2, Sandstone Laurin (G Sallick), US; 3, Defi Platiere (V Chimirri), ITA; 6, Landed Gentry (T Stockdale), GB; 18eq, Abbervail Dream (D Lampard), GB. 2-phase 1, Hastings; 2, SecretLove (L Philippaerts), BEL; 3, Cajano (H Luther); 6, Montedan (T Stockdale). table C 1, Ella Du Moulin II (E Navet), FRA; 2, Gasby Fly (R-Y Bost), FRA; 3, Jericho De Mauvinage (A Penalosa), COL; 4, Steps Helsinki (J Whitaker), GB. grand prix 1, Hascal (A Hoorn), HOL; 2, Diamont De Semilly (E Levallois), FRA; 3, Dileme De Cephe (B Broucqsault); 10, Abbervail Dream. 2-phase 1, Envoye Special (P Delaveau), FRA; 2, Equito Du Houssel (T Masui), JAP; 3, Bretzel (R Latham), SPA; 9, Carlucci (D Lampard), GB. jump-of 1, Europa Einz (H Luther); 2, Halfi De Fontaine (E Levallois); 3, Proseco (M Renzel), GER; 4, Nicolette II (J Whitaker); 8, Montedan. Derby 1, Laroni (E Wettstein), SUI; 2, Lemon Park; 3, Experio (ELevallois); 4, Steps Helsinki; 10, Landed Gentry. 2-phase 1, Carroir Des Ajoncs (A Marioni), ITA; 2, Lady Carthago (A Hoorn); 3, Richebourg (F Angot), FRA. Nations Cup 1, SPA (Bretzel: 0+0; Danseur De Caverie/C Torres: 0+4; Nikita De Laubry/F Sarasola: 0+5; Falcon Internet Gysmo/R Jurado: NP+4) team total 8 in 262.37; 2, FRA (Diabolo Du Parc II/L Leygue: 0+0; Eve Des Etisses/H Bourdy: 4+0; Olympia/M Robert: 0+4; Baladine Du Mesnil/O Guillon: 8+4) = 8 in 265.97; 3, HOL (Collezione Cesaro La Perla/R Eras: 6+0; Joel/G-J Bruggink: 0+8; Hascal: 0+4) = 18; 4, GER; 5, ITA; 6, SUI; 7, GB (Abbervail Dream: 0; Eldorado: 4; Lactic Two/J Whitaker: 16; Parcival/T Stockdale: 4); 8, BEL; 9, BRA; 10, USA; 11, JAP; 12, COL.

EINDHOVEN CSIA Holland, 9-12 May

2-phase 1, My Lor (R Heiligers), HOL; 2, Jawalisa V (J Martens), HOL; 3, Van Schijndel’s Acconda II (P Raymakers), HOL; 7, Farrington (K-A Riches), GB. speed 1, Aster (F Mathy jnr), BEL; 2, Audi’s Impression (E van der Vleuten), HOL; 3, Jux (K Cleeren), BEL. 2-phase 1, Liscalgot (D Lennon), IRE; 2, Broere VDL Atlantic (W-J van der Schans); 3, Livorna (F Martin), GER. table C 1, Ivoor (F Mathy jnr); 2, Fouchin Trevira (M Thirouin), FRA; 3, Killosery (Lt S Carey), IRE; 8, Kalusha (R Smith), GB. hit & hurry 1, Audi’s Impression; 2, Aster; 3, Quasimodo Van De Molendreef (D Jobertie), FRA. jump-off 1, St Honore’s Liquido (J Guerra), MEX; 2, Van Schijndels Kris (P Raymakers); 3, Platina VD Cumul (D Demeersman), BEL. jump-off 1, Konto (F Martin), GER; 2, Norit Joint Venture (P Geerink), HOL; 3, Broere Loreas (W-J van der Schans). speed 1, Flexpower Capuchina (R Wiering), HOL; 2, Nairobi (I van de Bosch), HOL; 3, Chess (D Maarse), HOL. jump-off 1, Van Schinjndel’s Acconda II; 2, Nada (J Terceira), BRA; 3, Cristo (N Tonissen), GER; 15, Farrington. accumulator 1, Fouchin Trevira; 2, Aster; 3, Jux. grand prix 1, St Honore’s Liquido; 2, Stapp’s Aerobic (W Schellekens), HOL; 3, Isabella (G Remmen), NOR. 2-phase 1, Audi’s Impression; 2, Marius Claudius (R Smith), GB; 3, Karioka Des Follee (J Peeters), BEL. 2-phase 1, VDL Labor’s Mississippi (J Vrieling), HOL; 2, Anthem (D Lennon); 3, Aster; 4, Marius Claudius. CSIC grand prix 1, Chess; 2, Flexpower Capuchina; 3, Mindira II (F Berggren), SWE. Derby 1, Audi’s Goldenbridge (E van der Vleuten); 2, Norit Joint Venture; 3, Konto.

HAMBURG DERBY CSIA Germany, 9-12 May

speed 1, D’Artagnan (L Bratt-Fredricson), SWE; 2, Lassergut Highlight (B Nagel), GER; 3, Gelha’s Panama (M Ehning), GER; 8, Ema (N Boulter), GB. speed 1, Charlottenhof’s Iberio (S von Ronne), GER; 2, Arturo Junior (C Ahlmann), GER; 3, Polyfax (L Gripshover), GER. jump-off 1, Landstreicher Mobilcom (T Hassmann), GER; 2, Coster (C Ahlmann); 3, Charlottenhof’s Chandra (S von Ronne). yng horse speed 1, Degenhardt’s Caprisio (H Wulschner), GER; 2, Pol Power (L Gripshover); 3, Mobilcom Quinara (T Hassmann); 7eq, Prinses Z (M Whitaker), GB. jump-off 1, Giorgio (K Schneider), GER; 2, Champion Du Lys (L Beerbaum), GB; 3, Charlottenhof’s Iberio; 5, Magna Carta (N Boulter). yng horse speed 1eq, Julia (H-J Ottens), GER & Katie Riddle (L Nieberg), GER; 3, Ivana (D Schroder), GER. accumulator 1, Gandini Bianca D’Amaury (R Pessoa), BRA; 2, Lady Orion (A Sakakini), EGY; 3, Cantaro (S von Ronne). yng horse speed 1, Julia (H-J Ottens), GER; 2, Katie Riddle; 3, Ivana. ladies’ jump-off 1, Caddy (I Rauert), GER; 2, Ling Tong (I Bayer-Boveleth), GER; 3, Hollywood (K Ernsting-Engemann), GER. grand prix 1, Anka (M Ehning); 2, KVWS Eole (Y Houtackers), HOL; 3, Lord II Z (G Gulliksen), NOR. speed & handiness 1, Chamberlain (C Straub), GER; 2, Littlefoot (I Rauert); 3, Lelodie (P Fredricson), SWE. yng horse final 1, Prinses Z; 2, Ivana; 3, Lassergut Corlette (B Nagel). Derby 1, Charlottenhof’s Iberio; 2, Locando (M Ehning); 3, Montanus Faro (B Nagel); 11, Magna Carter.

MUNICH CSIA Germany, 9-12 May

speed 1, Coco Chanel (H Simon), AUT; 2, Palamona (M Mang), GER; 3, Claas J (M Gude), GER. yng horse speed 1, Liberty (M Gude); 2, Ontario (M Kuhner), GER; 3, Finesse (P Weishaupt), GER. jump-off 1, Grando (R Konemund), GER; 2, Captain Hook (A Glockl), GER; 3, Enjoleuse De L’Eaugrenee (R Davenport), GB. yng horse 2-phase 1, Laura XI (A Krieg), GER; 2, LB Oh Harry (M Marschall), GER; 3, Siracusa Karajane (H Wenz), GER. speed 1, Gyllenberg Sails Away (S Numminen), FIN; 2, Matahab (J Krackow), GER; 3, ET FRH (H Simon). two-phase 1, Explosiv (H Simon); 2, Casablanca (P Weishaupt; 3, Hella (T Muhlbauer), GER; 7, Luc (R Davenport). table C 1, Fantast (A Brenner), GER; 2, Casablanca; 3, Anatefka (J Kraus), GER. jump-off 1, Quick Silver (R-G Bengtsson), SWE; 2, Damhus Galileo (U Kirchhoff), GER; 3, Cool Man (A Krieg). yng horse final 1, Looping (J Krackow), GER; 2, Georgenhof’s Lausejunge (H-T Ruder), GER; 3, Contendra Z (M Beerbaum), GER. table C 1, Ramont (T Muhlbauer); 2, Fantast; 3, Ohrid (J Meulemans), BEL. grand prix 1, ET FRH; 2, Isinia (R-G Bengtsson); 3, Celestino R (J Kraus).

LE TOUQET CSIP France, 10-12 May

2-phase 1 & 2, New York Skyline & New York Spritzer (L Pavitt), GB; 3, Elmah (A Wateau), FRA; 5 & 6, Island Greengrass & Kahola Maestro (H Paul), GB; 7, Hero’s Son (A Bravington), GB; 8, Chester II (N Sewell), GB; 10, Cavalcade (J Bowman), GB. A4 1, New York Spritzer; 2, Meadowcroft Minstrel(M Beaumont), GB; 3, New York Skyline; 4, Colton Maelstrom (M Beaumont); 5, Batman (L Whitehouse), GB; 6, Mister Amontilano (H Paul); 10, CJ’s Kemosabi (A Mizon), GB. A4 1, Forban Pondy (A Guillot), FRA; 2, Tarasque (A Alexandre), FRA; 3, Lady Adelheid (E Blondel), BEL; 5, Kahola Maestro; 8, Little Ruby Red (L Wade), GB; 10, Ballyconnelly (M Beaumont). jump-off 1, New York Skyline; 2, Ballyfinn Clover (H Bohringer), GB; 3, Forever Rosie (P Sims), GB; 5, Master Manoeuvre (A Bravington); 7, Forever Katie (L Sims), GB; 8, Desert Queen (L Whitehouse); 9, Ocean Colour Scene (D Smith), GB. grand prix 1, Belfly (G Plumley), GB; 2, Colton Maelstrom; 3, Mid West Star (H Penny); 4, CJ’s Kemosabi; 5, Loobeen Shamrock (K Shaw), GB; 6, Mister Amontilano; 7, New York Spritzer. jump-off 1, Connors Classic (V Thornley), GB; 2, Forever Rosie; 3, Why Not (A Paillot), FRA; 4, Red Of Haynes (C Saunders), GB; 6, Myrah Sampson (H Penny); 7, Air Force One (P Dobby), GB; 8, Money Gold Magic (M Eilberg), GB; 9, TJ’s Cosmic Gold (G Plumley); 10, Little Ruby Red. A4 1, Hero’s Son; 2, New York Skyline; 3, Kahola Maestro; 4, Landown Three’s Are Wild (H Bohringer); 6, Caramel (P Dobby); 8, Exquisite II (M Eilberg); 10, Kay’s Fancy (P Sims). Nations Cup 1, GB 2 (New York Spritzer: 0+0; Mister Amontilano: 4+0; CJ’s Kemosabi: E+8; Colton Maelstrom: 0+0) team total 4; 2, FRA = 8; 3, GB 1 (Belfly: 0+0; Loobeen Shamrock: 0+8; Bowes Gunsmoke/G Evans: 4+12; Mid West Star: 0+4) =12.

BALMORAL CSIB Belfast, Ireland 15-27 May

6/7-y-o 1, Tinka’s Girl (C O’Connor; 2, Cavaleve (L Courtney); 3, Mansfield Cruise (E Little). 5-y-o 1, Tiffcrum Almighty (L McGarry); 2, Belvidere (E Little); 3, Sandvella (T Bartlett). A/B/C ch 1, Rockrimmon Senator (T White); 2, Apollo Mission (B Adrain); 3, Doncella (E Little). Mitsubishi Welcome Stakes 1, Splendido (H Marshall), IRE; 2, Out Of Touch (J Kernan), IRE; 3, Ericasam (F Connors), IRE; 4, It’s Magic Max (K Shore), GB; 5, Candle Queen (S Quigley), GB; 7, Europe K (N Coupe), GB; 8, Giacomo (R Maguire), GB. Mitsubishi Speed 1, Hillview Lad (T Bartlett), IRE; 2, Two Mills Showtime (R Maguire); 3, Windgates Mystery (C Swail), IRE; 7, Sanbucca Baby (A Craig), GB; 8, Lexicon (S Gee), GB. amateur 1, Touch O’Mourne (P McIlwrath); 2, Fairview Shannon (M Wilson); 3, Spitting Diamond (J Nevin). topscore 1, Kilrush (L Courtney), IRE; 2, It’sCool (R Maguire); 3, Irish Independent Casper (C O’Connor), IRE; 4, Nebel (A Bell), GB; 7, Kaltaire (J McGeoch), GB. jump-off 1, Feeling Fine Too (S Quigley), GB; 2, Laraghlease Western Desert (S Smith), IRE; 3, Windgates King Coal (C Swail); 6, Europe K; 7, Giacomo. power & speed 1eq, Decoded (M Watson), GB & ABC Landliebe (C O’Connor); 3, Pakko (H Marshall); 5, Nebel; 7, Lexicon. Safeway Grand Prix 1, Two Mills Showtime; 2, Splendido; 3, Ericasam.

WIESBADEN CSIAGermany, 18-20 May

7/8-y-o 1, Raphaela (M Beerbaum), GER; 2, Prinses Z (M Whitaker), GB; 3, Don Oskar (C Ahlmann), GER; 9, Golisco Louiviere (R Davenport), GB. speed 1, Candela (H-H Engemann), GER; 2, Champion Du Lys (L Beerbaum), GER; 3, Gigolo A (B Herbert), GER. speed 1, Meurer’s Le Patron (R Tebbel), GER; 2, Goldfever (L Beerbaum); 3, ET FRH (H Simon), AUT. 7/8-y-o 1, Raphaela; 2, Dagenhardt’s Caprisio (H Wulschner), GER; 3, Artos(M Ehning), GER; 6, Golisco Louviere. Audi ch 1, For Pleasure (M Ehning); 2, Taylor Made (R Pessoa), BRA; 3, Goldfever. speed 1, Iris (H-H Engemann), GER; 2, Mobilcom Cyrenaika (T Hassmann), GER; 3, Phin Phin (R Bril), HOL. 7/8-y-o ch 1, Billy Orange (R Bril); 2, Artos; 3, Collin (M Merschformann), GER; 8, Golisco Louviere. speed grand prix 1, Fresch Dachs (M Whitaker); 2, Candela; 3, Mobilcom Cyrenaika. grand prix 1, Champion Du Lys; 2, Gralshuter (H-W Johannsmann), GER; 3, Hildon Fleche Rouge (S McIntosh), NZ; 6, Landfurst FCS (M Whitaker).

LA BAULE CSIVB France, 18-20 May

speed 1, Baron D’Aurevilly (A Tourbier), FRA; 2, Dortmund (S Goffin), BEL; 3, Golden Gloria (R Halfar), GER; 6eq, Peninsula Lad (L Howes), GB; 12eq, Chat Balou (L Evans), GB. speed 1 & 2, Diamond 24 & Novi’s Prize (T Kumer), GER; 3, Diamond Way (K Burkhardt), SUI; 4 & 5, Jasper V & Milette (P Crann), GB; 11, The Publisher (L Birke), GB. sml speed Derby 1, Jody (P Melotte), FRA; 2, Chat Balou; 3, Golden Gloria; 7, Polyphonic (L Birke). speed Derby 1, Nuit Saint Georges (S Goffin); 2, Jasper V; 3, Carmen II (M Willman), GER; 10, Peninsula Lad; 11, Milette. sml Derby 1, Frederic DB (G Embourg), BEL; 2, Zenital (H Tonjes), GER; 3, Grandeur (A Eberle), SUI; 8, Polyphonic. Derby 1, Ariano III (A Eberle); 2, Celina (M Willman); 3, The Publisher; 4, Chinnor Enigma (C Steele), GB; 6, Jasper V; 8, Flightline Pikeur (C Steele). grand prix 1, Milette; 2, Conjano (R Deloof), BEL; 3, Belem Du Garun (B Luigi), SUI; 10, On Que (L Howes). jump-off 1, Ariano III; 2, Jody; 3, Zenital; 7, Chat Balou; 11, Polyphonic; 15, Peninsula Lad. jump-off 1, Eole Des Mezieres (A Valentin Smith), FRA; 2, Bisou De Terlong (J-L Massoni), BEL; 3, Jasper V; 11, Chinnor Enigma. Nations Cup 1, SUI (Irish Coffee III/T Muff: 0+0; Diamond Way: 4+0; Royal Destiny/E Ernst: 4+0; Belem Du Garun: 8+0) team total 8 in 242.22sec; 2, GB (The Publisher: 0+16; On Que: 0+0; Milette: 4+0; Flightline Pikeur: 8+4) = 8 in 251.41; 3, BEL 2 (Dundee De Briere/J-L Masoni: 0+0; Sunny Boy/P Melotte: 4+0; Renmans Quality/M de Buck: 8+E; Frederic DB/G Embourg: 8+0) = 12; 4, GER 1; 5, GER 2; 6, BEL 1.

AACH CSI-A Germany 23-26 May

Audi yng horse 1, Quibell (J Kurten), IRE; 2, Melina Oosterhoevens (R Pessoa), BRA; 3, Madame Pompadour (F Crotta), SUI. speed1, Volkwagen Luron (J Zagor), POL; 2, ABC Ratio (A Opatrny), CZE; 3, Lanitop (F Fervers), GER; 9, Landed Gentry (T Stockdale), GB. speed 1, Kevin (T Beck), GER; 2, Carina (A Witzemann), GER; 3, Atreus (U Collee), GER. Audi yng horse 1,Melina Oosterhoevens; 2, Raphaela (M Beerbaum), GER; 3, Quibell; 5, Princes Z (M Whitaker), GB. speed 1, Leena (M Beerbaum); 2, Lando (O Becker), GER; 3, Clip Des Champs (A Fuchs), GER. jump-off 1, Landed Gentry; 2, Cleopatra (M Kutscher), GER; 3, Charisma (S von Ronne), GER. two-phase 1, Kevin; 2, Carina; 3, Kimoni Du Chateau Bellevue (F Crotta), SUI. speed 1, Gandini Bianca D’Amaury (R Pessoa); 2, Mobilcom Graziana (T Hassmann), GER; 3, Parcival (T Stockdale). Audi yng horse ch 1, Raphaela; 2, Golisco Louviere (R Davenport), GB; 3, Galet D’Auzay (M Robert), FRA. sml grand prix 1, Leo K (N Lenzi), ITA; 2, Innovation (J Naeve), GER; 3, Cool Man (T Kohler), GER. Audi grand prix 1, Mobilcom Goldika (T Hassmann); 2, Goldfever (L Beerbaum), GER; 3, Tinka’s Boy (M Fuchs); 15, Grand Marnier (R Davenport).

LA COURNEUVE CSI-A France 24-26 May

7-y-o 1, 17 tied. jump-off 1, Egerie St Lois (T Anciaume), FRA; 2, Phin Chin (P le Jeune), BEL; 3, Galisco De Mesnil (R-Y Bost), FRA; 6, Leo Z (D Lampard), GB. speed 1, Courage (G Bertran de Balanda), FRA; 2, Insolente (P Rozier), FRA; 3, Auleto (D Marscella Robert), FRA. jump-off 1,Quilano de Kalvarie (M Hecart), FRA; 2, Didam de la Ressee (S Delstre), FRA; 3, Lindor (A von Essen), SWE; 9, Elise (M Armstrong), GB. jump-off 1, Hachelem (O Juanneteau), FRA; 2, Calmero Orion (F Mathy jnr), BEL; 3, Salvador (E Tacken), HOL.table C 1, Pakko (H Marshall), IRE; 2, Aster (F Mathy jnr); 3, That’s Life (S Lambre), MEX. jump-off 1, Frivole D’Authieux (S Lambre); 2, D’Jalisco Du Guet (E Navet), FRA; 3, Oliver Metodo (A Alfonso de Miranda Neto), BRA. jump-off 1, That’s Life; 2, Pakko; 3, Europa Eins (H Luther), GER; 8, Contendra (D Lampard). grand prix 1, Ephebe Forever (C Hermon), FRA; 2, Fee D’Helby (R-Y Bost); 3, Ability De Lagoa (B Alves Resende), BRA.

GRENOBLEJARRIE CSIC France, 24-26 May

2-phase 1, Helico Du Rouet (P Planchat), FRA; 2, Capucine Chuqerie (D Troussier), FRA; 3, Diane Du Bourg (G Lassus), FRA; 4, Dune De La Vigne (M Kelly), GB. speed 1, Lahngrafin (J-F Goutorbe), FRA;2, Kelvin (J van Roosbroeck), BEL; 3, Duke Of Bausch (G Martin), FRA. jump-off 1, Fosbury (M kelly); 2, Bonifas (D Troussier), FRA; 3, Free Love (V Feuillerac), FRA. speed 1, Hekla (W Pierrot), FRA; 2, Farceux Joyeux (D Troussier); 3, Norina (J Vergauwen), BEL. 2-phase 1, Duke Of Bausch; 2, En Avant Du Rouet (P Planchat), FRA; 3, Fosbury. Volvo Sml Grand prix 1, Elsa Du Buisson (P-L Riche), FRA; 2, Dollar Du La Lande (J-P Charginan), FRA; 3, Peurdy Royal (G Martin), FRA. speed 1, Forever Green (P-L Roche), FRA; 2, Dune De La Vigne; 3, Farceur Joyeux. grand prix 1, Elsa Du Buisson (P-L Roche); 2, Sternstunde (M Kelly); 3, Uddie De L’Hallali (A Revel Lafay), FRA. puissance 1eq, Amihill (J Demolder), BEL, Lahngrafin & Faon Des Halles (F Singer), FRA.