PORTUGUESE SUNSHINE TOUR Vilamoura, 1-7 March

5-y-o 1, 10 tied inc Winchester (A John), GB & As Good As It Gets (L Hales), GB. 6-y-o jump-off 1, Hendersen (D Uson), SPA; 2, Vainqueue (L Goncalves), POR; 3, Claudius (A d’Antoni), ITA; 7, Visby Van De Helle (A Thomas). 7-y-o 2-phase 1, Ideal Du Pichoux (D Oeuvray), SUI; 2, Shannon Dale Y2K (M Ossa), ARG; 3, Innha (H Jabri), MAR. 5-y-o 1, Parade Du Houssott (D Uson); 2, Valenoir (A d’Antoni); 3, Cheira (M Bravo), POR; 7, Winchester (A John), GB; 10, Calvida Z (J Whinnett), GB. 6-y-o 1, Calgary (M Ventura), POR; 2, Vayrac Ste Hermelle (B Mathias), POR; 3, Prinz Pablo (M Viana), POR. 7-y-o 1, Mister Royal (M Ossa), ARG; 2, Perfekt (M Viana); 3, Ulluco De Miela Lua (C Domingos), POR; 7, Dean Dally (L Hales). 5-y-o 1, Kevin II (H Methqal), MAR; 2, Simple Way (E Smits), HOL; 3, Calvida Z; 6, As Good As It Gets. 6-y-o 1, Hendersen; 2, Prinz Pablo; 3, Vayrac Ste Hermelle; 7, Visby Van De Helle; 8, Ratje (L Hales). 7-y-o 1, Ideal Du Pichoux; 2, Jasmin Du Perron (F Lyon), FRA; 3, Dean Dally. amateur 2-phase 1, Indio II (J da Silva), POR; 2, Lonora (J Whinnett); 3, Bioman De Mone (M Fernandes), POR; 4, Olga (J Whinnett); 5, Vyrnwy Bovril (E Wheeler), GB. amateur speed 1, Cybele De Nuit (M Olivera), POR; 2, Heol De Boqueteau (A Giannone), POR; 3, Maya Van Pottelberg (R Vilarinho), POR; 4, Kilkenny Diamond (P Taylor). amateur jump-off 1, Glorietta (R Ruah), POR; 2, Bioman De Mone; 3, Sao Paio (B Moniz), POR; 4, SB Mission (S Bosher), GB. amateur speed 1, Cybele De Nuit; 2, Gotcha (D Mello), POR; 3, Narushuda (M Teixeira), POR. amateur speed 1, Lonora; 2, Glorietta; 3, Bioman De Mone; 9, Olga. amateur jump-off 1, Cybele De Nuit; 2, Gotcha; 3, Kilkenny Diamond; 6, SB Mission. speed 1, Dune D’Aunis (T Goffinet), BEL; 2, Little Midget (M Duffy), IRE; 3, Hopi Du Tillard (T Goffnet); 5, Lominard L (A John). 2-phase 1, Osta Rugs Que Sera (J-C Vangeenberghe), BEL; 2, Nesette (A Duran), SPA; 3, Oh Jessie (M Hughes), IRE; 5, Medeo R (A Davies), GB; 8, Rockburren (A Thomas); 11, Platinum (A Davies); 12, Pappenheimer (E Rust), GB; 13, Norlando (L Hales), GB. speed 1, Gapache D’Adriers (G-B de Balanda), FRA; 2, Goya Chatelet (F Lyon); 3, Kataleis Victorius (A Duran); 11, Celine (A Davies). 2-phase 1, Helisa De Kreisker (A Ouaddar), MAR; 2, Hilton (A Davies); 3, Gatsby De Quinhon (F Lyon); 16, Jordy West (A Thomas). jump-off 1, Heritage Fortunas (M Hughes); 2, Nesette (A Duran); 3, Celine; 7, Norlando; 8, Dawson (A John). 2-phase 1, Pedro (A Honrubia), SPA; 2 & 3, Gladstone & Fleur De Coquerie (T Goffinet). speed 1, In Cha La d’Eno (L Goncalves); 2, Jiboia (M de Mela), POR; 3, Jordy West; 5, Meruna (E Rust); 8, Rockburren (A Thomas). accumulator with joker 1, Igor De Viango (A Duran); 2, Oh Jessie; 3 & 4, Celine & Hilton.; 13, Dawson. GP 1, Gapache D’Adriers; 2, LB Galileo; 3, Osta Rugs Coronation (J-C Vangeenberghe).

SPANISH SUNSHINE TOUR 3 Vejer de la Frontera, 2-7 March

5-y-o 1, 35 tied inc Mister White (G Williams), GB; Loulou De Villiers (M Watson), GB; Grafina (R Whitaker), GB & Indian Gift (C Jones), GB. 6-y-o 1, 45 tied inc Kindly Baby & Rocco (M Broome), GB; Palouchka & Rolex (J Reed-Stephenson), GB; Rodos (G Goosen), GB; Reseaurch M (R Whitaker) & AK Krishna De Sisse (S Whitaker), GB. 7-y-o 1, 28 tied inc AK Quite Dutch (E Whitaker), GB; Ublesco (R Whitaker); Brickfield Boy (M Watson); Udally Van Overis (K Jackaman), GB; Cisco II (H Turrell), GB & Milton Paladin (M Pyrah), GB. 5-y-o 2-phase 1, Peau D’Ane (H Godignon), FRA; 2, AK Safira (J Hennau), BEL; 3, AK Lutsine Belmaniere (S Whitaker), GB; 7, Loulou De Villiers; 14, Grafina. 6-y-o 2-phase 1, AK Krishna De Sisse; 2, Kick Du Reverdy (N Leemans), BEL; 3, Ramirez II (F Mathy jnr), BEL; 4, Kindly Baby. 7-y-o 2-phase 1, AK Quite Dutch; 2, Back To Future (B Mandli), SUI; 3, Peper Girl (H Morbitzer), AUT; 12, First Knight (M Watson); 13, Ublesco. 5-y-o 1, Limelight De Breve (L Renwick), GB; 2, Winston Van Overis (K Cox), BEL; 3, Loulou De Villiers; 6, Grafina; 13, Indian Gift; 14, Mister White; 20, Jacarta (G Goosen), GB. 6-y-o 1, Kick Du Reverdy; 2, Vila Vita Varda De (F Rocha), POR; 3, Rodos (G Goosen); 16, Rolex. 7-y-o 1, Brickfield Boy; 2, Charming Boy (E Characklis-Heese), US; 3, Catwalk (C Ahlmann), GER; 11, Jakarta (G Goosen); 16, Ublesco; 19, Milton Paladin; 20, AK Quite Dutch. sml 2-phase 1, Buster (J Rosbach), BEL; 2, Tudor Onyx (T Mallin), GB; 3, Contenia VVM (C Kelly), SPA; 4, Bartonfield Duet (J Price), GB; 8 & 11, Ralina & Larigo (A Heath), GB; 14, Chipie GPZ (M Smith), GB; 15, Waterford Lad (R Jenkinson), GB. sml jump-off 1, Esperanza Del Sol (J Rosbach); 2, AK Scarlett D(J Hennau); 3, Indy Du Fonds De La Biche (J Rossbach); 7, Surcouf (T Mallin); 17, Middlebank Hindsight (C Pearson), GB. jump-off 1, Carnaval Dance (L Renwick); 2, Frederik (O Lazarus), SA; 3, Noble House III (H Bohringer), GB; 5, Opium IV (J Reed-Stephenson). big 2-phase 1, Rocky (C Ribas), BRA; 2, Malice Des Bergeries (B Alves), BRA; 3, Mini Mi (J Guerra), MEX; 6, Temple Guess What (P Barker), GB; 11, Tripoli (M Watson); 13, Quel Monsieur (H Turrell); 21, Gambler (G Goosen). speed 1, Aster (F Mathy jnr); 2, AK Blaguer (E Whitaker); 3, De La Manche (N Leemans). big 2-phase 1, Pandur (N Skelton), GB; 2, Caprigode (R Whitaker); 3, Elise (M Armstrong), GB. jump-off 1, Royal Beach Cupid (J Guerra); 2, Gagnah De Gravoto (S Lambre), MEX; 3, Karina (R Whitaker); 4, Loro Piana Hamlet; 6, Carmen (J Whitaker), GB; 7, Graf Gold (M Armstrong); 11, Back In Business (M Watson); 14, Russel (N Skelton). sml jump-off 1, Indy Du Fonds De La Biche (J Rossbach); 2, Middlebank Inquisitive Rose (C Pearson), GB; 3, Surcouf; 6, Keltons Dolly (G Heritage), GB; 7, Megan V (S Thomas), GB; 10, AK Lahore De Eden (J Whitaker), GB; 13, Vaya Van Eseene (C Pearson); 14, Bartonfield Duet; 16, Ralina. sml knockout 1, Ilarnaguq Des Mulottes (C Daurella), SPA; 2, Cassandra (N Ell), POR; 3eq, My Boy (A von Roesgen), LUX & Lummel (A Heath). sml 2-phase 1, Cyclone Du Chenal (M Seaquist), SPA; 2, Carnaval Dance; 3, Larissa (J Reed-Stephenson); 19, Narla (T Mallin). big jump-off 1, Temple Guess What; 2, Elfi (L Diniz), BRA; 3, Orlando (S Moya), SPA; 4, Tripoli; 19, Otto (G Williams). big 2-phase 1, Benny Du Luere (J Garcia), SPA; 2, Rocky; 3, Ivoire De Blagny (E Aznar), SPA; 8, Leading Floyd (J Fisher), GB; 10, Nicolette (R Whitaker). big tour speed 1, Gurana Chameix (R Latham), SPA; 2, Racaline B (S Georgopoulos), GRE; 3, Gypsy De Lucerie (N Leemans); 8, Thesaura (M Armstrong). big 6-bar 1, Askan IV (N Talbot), IRE; 2eq, AK Locarno (E Whitaker), Claudius (F Ronderso), SPA, Blue Chip Quinton (P Barker), Vila Vita Gedeon D L’Herbage (F Rocha), POR, Over Time (T Coyle), IRE & Londur (J-H Woo), KOR; 8eq, Gem Of India (J Whitaker), Onyx (G Williams) & Casino (J Renwick), GB. sml 2-phase 1, Indy Du Fonds De La Biche; 2, Goonie (K Gari), SPA; 3, Waterford Lad; 4, Ralina; 5, Bartonfield Duet; 9, Ludwig II (G Peat), GB. sml speed 1, Cyclone De Chenal; 2, Creevagh Express (C Alvarez), SPA; 3, Noble House III; 6, Spring Showers; 7, Lummel; 14, Nina Ricci (R Jenkinson). sml tour GP 1, AK Ginie-Grazie (J Hennau); 2, Katinka H (N Golding), SPA; 3, Larissa; 7, Carnaval Dance; 14, AK Henri De Here (J Whitaker). big speed 1, Malice Des Bergeries; 2, Hondeen Ducas (F Guinato), BRA; 3, Temple Guess What; 6, Quel Monsieur; 14, Ocolado (J Fisher); 19, Otto; 21, Matador (R Hill). sml GP 1, Thesaura; 2, Whinnie Jackson (B Twomey), IRE; 3, Energie Du Roc (A Ysasi), SPA; 4, Qualite (R Whitaker); 6, Olivier (D McPherson), GB; 11, Prince Of Wales (R Hill); 13, Leading Floyd; 16, M Buberth (H Turrell). big speed 1, Cushty (J Renwick); 2, Naf Naf II (D Charles), GB; 3, Royal Beach Cupid; 5, Osinie-Hune (J Whitaker). GP 1, Nordico (L Cervera), SPA; 2, Splendid VD Heffink (J Guerra); 3, A La Ballerina (K Offel), GER; 5, Graf Gold; 6, Maddock (G Goosen); 8, Arko (N Skelton); 9, Back In Business; 13, Loro Piana Hamlet; 20, Socks (J Fisher).

PARIS-BERCY CSIW France, 4-7 March

speed 1, JPC Attila (J-M Nicolas), FRA; 2, That’s Life (M Hecart), FRA; 3, Ecu De Mieukestelt (T-A Hansen), NOR; 5, First Samuel (M Whitaker), GB. jump-off 1, Kannan (M Hecart), FRA; 2, Dileme De Cephe (B Broucqsault), FRA; 3, Lincolm L (T Hassmann), GER. table C 1, That’s Life; 2, Gandini Bianca D’Amaury (R Pessoa), BRA; 3, Ricarda T (M Gretzer), SWE; 4, First Samuel. jump-off 1, Noble Savage H (M Ehning), GER; 2, Kalusha (R Smith), GB; 3, Lomitas (T Hassmann). World Cup pre-qual 1eq, Envoye Special (P Deleveau), FRA & Baloubet Du Rouet (R Pessoa); 3, Equest Carnute (T Velin), DEN. jump-off 1, Lincolm M; 2, Jumex Sport Qredo (H Bourdy), FRA; 3, Dobels Cordina (O Becker), GER. table C 1, Gandini Bianca D’Amaury; 2, Felix Des Noues (P Wylde), US; 3, Kalusha; 8eq, First Samuel. World Cup GP 1, Baloubet Du Rouet; 2, Parco (L Philippaerts), BEL; 3, Dobel’s Fiala (O Becker).

PORTUGUESE SUNSHINE TOUR 4 Vilamoura, 8-14 March

5-y-o 1, 12 tied inc As Good As It Gets (L Hales), GB. 6-y-o 1, 15 tied inc Ratje (L Hales). 7-y-o 1, 8 tied. 5-y-o speed 1, Parade Du Houssott (D Uson), SPA; 2, Winchester (A John), GB; 3, As Good As It Gets. 6-y-o 1, Calgary (M Ventura), POR; 2, Viola vh Smishof (B Mathias), POT; 3, Rayje. 7-y-o 1, Queen Utopia (G Barrades), PIR; 2, Pablo (T Sugitani), JAP; 3, Ideal Du Pichoux (D Oeuvray), SUI; 8, Dean Dally (L Hales). World Challenge 5-y-o ch 1, HHS Caesar (M Hughes), IRE; 2, As Good As It Gets; 3, Parade Du Houssott. do, 6-y-o 1, Viola vh Smishof; 2, Casper (R Ramiers), POR; 3, Vainquer (L Goncalves), POR; 5, Ratje. do, 7-y-o 1, Une De Pomme De Wijnendal (J Chuva), POR; 2, Picasso III (M Ventura); 3, Ungaro (D Oeuvray). speed 1, In Cha La D’Eno (L Goncalves); 2, Idole Du Banney (A Quaddar), MAR; 3, Ulabai (M Ossa), ARG; 4, Gamble (A Davies), GB; 6, Rockburren (A Thomas), GB; 8, Meruna (E Rust), GB. 2-phase 1, Igor De Viango (A Duran), SPA; 2, Celine (A Davies); 3, Oh Jessie (M Hughes); 7, Hilton (A Davies). 2-phase 1, Pedro (A Honrubia), SPA; 2, Twenty (B Prouve), BEL; 3, Prinses D’Amour Erperhof (G Barrados), POR. amateur 2-phase 1, Felix De La Loisne (V Pinto), POR; 2, Voltan (J Marsans), SPA; 3, Symfonie (V Domingos), POR. amateur speed 1, Oseille De Meia Lua (I Cunha), POR; 2, La Toya (A Muller), GER; 3, Lancaster (C Marinas), SPA; 5, Jasmijn (J Whinnett), GB. jump-off 1, Histoire D’Isigny (J Thomas), FRA; 2, Horizon Du Valon (O Guillon), FRA; 3, Heritage Fortunas (M Hughes), IRE. speed 1, Pedro (A Honrubia), SPA; 2, Gapache D’Adriers (G-B de Balanda), FRA; 3, LB Galileo (M Hughes). amateur jump-off 1, Blue Lagoon (M Oliveira), POR; 2, Olga (J Whinnett); 3, Voltan; 10, SB Mission (S Bosher), GB. amateur speed 1, Jasmijn; 2, Kilkenny Diamond (P Taylor), GB; 3, My Honey Hill (J Sloan Allen), IRE. 2-phase 1, Llavanera Sofia Z (A Duran), SPA; 2, Top Gun (H Mathqal), MAR; 3, Jaranca (A Llanza), SPA. accumulaotr 1, Fersen Mail (G-B de Balanda); 2, Oh Jessie; 3, Krug De Meia Lua (J Thomas), FRA; 4, Celine. GP 1, Gapache D’Adriers; 2, Lamalushi (T Sugitani); 3, Pedro; 7, Quinto III (E Rust). amateur speed 1, Blue Lagoon; 2, Sao Paula (B da Maia), POR; 3, Ronsard (J Marsans). amateur jump-off 1, Garibaldi Du Desir (A Braamcamp), POR; 2, Juicy Du Coty (T Hannonen), FIN; 3, Lancaster.

SPANISH SUNSHINE TOUR 4 Vejer de la Frontera; 9-14 March

5-y-o 1, 35 tied inc Mister White (G Williams), GB; AK Lutsine Belmaniere (E Whitaker), GB; Limelight De Breve (L Renwick), GB & Summit W (M Broome), GB. 6-y-o 1, 38 tied inc Kindly Baby (M Broome); Rolex (J Reed-Stephenson), GB & AK Koi D’Herbourg & AK Krishna De Sisse (E Whitaker). 7-y-o 1, 39 tied inc Milton Paladin (M Pyrah), GB; Pira (L Renwick); Padisjah R (D McPherson), GB; AK Quite Dutch (E Whitaker) & Udally Van Overis (K Jackaman). 5-y-o 2-phase 1, Shogun 2 (M Kutscher), GER; 2, Aprendiz CG (L Espinosa), SPA; 3, AK Warco (S Girrbach), GER; 10, Summit W. 6-y-o 2-phase 1, Union Cruiser (J Torres), SPA; 2, Caramba Z (C Bosch), SPA; 3, Armagedon 3 (K Offel), GER; 8, AK Koi D’Herbourg. 7-y-o 2-phase 1, Jerry Des Hayettes (N Leemans), BEL; 2, Hanky Panky (G Bockmann), GER; 3, Donia (K Al Eid), KSA; 4, Brickfield Boy (M Watson), GB; 9, Pira. 5-y-o 1, Walber’s Caletta (E Berentsen), NOR; 2, Cefalo (M Grunthal), GER; 3, Limelight De Breve; 13, Grafina (R Whitaker). 6-y-o 1, Vito (k Cox), BEL; 2, Rharmeta (N Leemans); 3, Rolex; 13, Palouchka (J Reed-Stephenson); 14, Rhodos (G Goosen), GB; 16, AK Koi D’Herbourg. 7-y-o 1, Pathos M (E Berentsen); 2, Pira; 3, Sandy Lane (J Guerra), MEX; 6, Playboy S (H Turrell), GB; 7, Ublesco (R Whitaker); 10, Paola (H Turrell); 18, Pop Town (G Goosen). sml tour 2-phase 1, Bartonfield Duet (J Price), GB; 2, Megan V (S Thomas), GB; 3, Jiverdi (M Paiva), POR; 8, Croft Summer Wine (V Gunn), GB; 12, Chipie GPZ (M Smith), GB; 13, AK Lahore De Eden (J Whitaker), GB. sml tour jump-off 1, Jessie Wren (R de Simone), BEL; 2, Granuja (C Velasquez), SPA; 3, Kuirat De Meia Lua (S Partington), SPA; 4, Spring Showers (J Price); 5, Surcouf (T Mallin), GB; 13, Lummel (A Heath), GB. sml tour speed 1, Carnaval Dance (L Renwick); 2, AK Henri De Here (J Whitaker); 3, Opium IV (J Reed-Stephenson). big 2-phase 1, Prima Donna (P Veniss), BRA; 2, Folka Du Parc (T Rozier), FRA; 3, Fabuleux Merze (A Miranda), BRA; 6, Osinie-Hune (R Whitaker); 14, Ocolado (J Fisher), GB. big table C 1, Cushty (J Renwick), GB; 2, Atlantica (P Veniss); 3, AK Blaguer (E Whitaker); 9, Carmen (J Whitaker), GB; 15, Matador (R Hill), GB. big 2-phase 1, Quatro (F Mathy jnr), BEL; 2, Kartouche VD Watering (P Veniss); 3, Casino (J Renwick); 4, Loro Piana Hamlet (G Williams); 7, Blue Chip Quinton (P Barker), GB; 8, Naf Naf II (D Charles), GB; 9, Prince Of Wales (R Hill). big jump-off 1, Guarana Champeix (R Latham), SPA; 2, Russel (N Skelton), GB; 3, Coeur (J Renwick); 7, Paladin (B Reilly), GB; 17, Hugo De Heup (D Charles). sml jump-off 1, Embrun De La Sieye (J Calvo), VEN; 2, Quemondo De Flemalle (D Rieman), US; 3, Jiverdi; 4, Ralina (A Heath); 8, Quarterback (J Whitaker). sml accumulator 1, AK Scarlett D (J Hannau); 2, Borrower (M Blasquez), SPA; 3, Kuirat De Meia Lua (S Partington); 7, Surcouf; 8, Spring Showers. sml 2-phase 1, Capeline (J Sievertsen), GER; 2 & 3, Larissa & Opium (J Reed-Stephenson); 7, Narla (T Mallin); 8, AK Henri De Here; 14, Atlanta Z (H Bohringer), GB; 21, Carnaval Dance. big speed 1, Aster (F Mathy jnr); 2, Prima Donna; 3, Temple Guess What (P Barker); 11, AK Charriol (S Whitaker), GB. big 2-phase 1, Cushty; 2, AK Blaguer; 3, Elise (M Armstrong), GB; 10, Leading Floyd (J Fisher); 12, Olivier (D McPherson). big jump-off 1, Espoir De Puits (E Alvarez), SPA; 2, Carmen; 3, Kartouche VD Watering (P Veniss); 5, Stuart (G Goosen); 10, Graf Gold (M Armstrong); 21, Onyx (G Williams). big 2-phase 1, Nordico (A Cervera), SPA; 2, Lady Weingard (J Sprehe), GER; 3, Back In Business (M Watson); 4, Thesaura (M Armstrong); 9, Coeur; 10, AK Kanselier (E Whitaker); 16, Hugo De Heup; 19, Loro Piana Hamlet; 20, Pandur (N Skelton). sml 2-phase 1, Waterford Lad (R Jenkinson), GB; 2, Pazilna (J Cobas), ARG; 3, Bartonfield Duet; 7, Quarterback; 8, Megan V; 19, AK Lahore De Eden. sml speed 1, Curry H (N Pentti), FIN; 2, Noble House III (H Bohringer); 3, Pratoni (I Mustikkamaa), FIN; 4, Lummel; 7, Simarron (V Gunn); 13, Croft Summer Wine. sml tour GP 1, Atlanta Z; 2, Elphi De Brigueloup (M Vasquez), SPA; 3, Larissa; 11, AK Henri De Here. big speed 1, Prima Donna; 2, Benny De Leure (J Fontain), SPA; 3, Malice Des Bergeries (B Alves), BRA; 6, Quel Monsieur (H Turrell); 16, Gambler (G Goosen); 20, Urani (M Armstrong); 21, Scarlett II (R Hill). sml GP 1, Hors La Loi II (R Pessoa), BRA; 2, Subliem (J Salvador), SPA; 3, Quatro; 8, Elise; 10, Olivier; 23, Leading Floyd; 25eq, Casino & Naf Naf II. big speed 1, Oliver Metodo (A Miranda), BRA; 2, Stuart; 3, Queen Z (R Pessoa); 4, Blue Chip Quinton; 16, Idle Dice (j Fisher). GP 1, Harry Potter (R Pessoa); 2, Sherry Mury Marais Z (P McEntee), BEL; 3, Carlot (M Sundberg), SWE; 5, Maddock (G Goosen); 6, Qualite (R Whitaker), 9, Back In Business; 11, Arko (N Skelton); 17, Poet (D McPherson); 23, Coeur.

DORTMUND CSIW Germany, 11-14 March

young horse speed 1, Leo 127 (L Griese), GER; 2, Lolita H (T Hassmann), GER; 3, Witches Touch Of Fleur De Lys (S von Ronne), GER. speed 1, Larius W (F Meyer zu Hartum), GER; 2, Miss Speed (S Numminen), FIN; 3, Malwine (T Muhlbauer), GER. sml speed 1, Falcao (R Wiebelt), GER; 2, Gigi (S Nagel-Tornau), GER; 3, Alegro (E Ryttenborg), GER. middle speed 1, Eurocommerce La Coruna (G Visser), HOL; 2, Hildon Sport 3 (S Nagel-Tornau); 3, Suleika (U Klotzel), GER. big speed 1, Cartiero (S Nied), GER; 2, Aurelio (A Michel), GER; 3, Sunday Van Overis (N Sandrinna), GER. yng horse speed 1, Van Schijndel’s Optical (P Raymakers), HOL; 2, Lalique-B (A Ripke), GER; 3, Oladin M (M van Roesbrook), BEL. speed 1, Gina Ginelli (R Tebbel), GER; 2, VDL Groep Mistieke (L van Asten); 3, Zandor (M Stevens), GER. group 1, Quilano De Kalvarie (M Hecart), FRA; 2, Glenn (A Pohlmann-Schweckhorst), GER; 3, LB No Mercy (C Liebherr), SUI. jump-off 1, Checkmate (M Michaels-Beerbaum), GER; 2, Van Schijndel’s Now Or Never (P Raymakers); 3, Gran Corrado (Y Houtackers), HOL. young horse ch 1, Lolita H; 2, Lalique-B; 3, Ovidius (J Dubbeldam), HOL. jump-off 1, Catania (F Plock), GER; 2, Holsatia (A Ripke), GER; 3, Life Is Paradise (H Wenzel), GER. puissance 1, Wilanka (O Mezger), GER; 2, Firmamant (T Hoster), GER; 3, Lord-Grande (K Otte-Weise), GER. grand prix 1, Lucie (L Nieberg), GER; 2, Sandro Boy (M Ehning), GER; 3, Polyfee (L Gripshover), GER; 9eq, Luc (R Davenport), GB.

SPANISH SUNSHINE TOUR 5 Vejer de la Frontera, 16-21 March

5-y-o 1, Sjapoo (M Forsten), FIN; 2, Limelight De Breve (L Renwick), GB; 3, Siske (P van Broekhoven), BEL; 4, Loulou De Villiers (M Watson), GB. 6-y-o 1, Armagedon (K Offel), GER; 2, Opium vh Doornenhof (J Guerra), MEX; 3, Kraft D’Teclin (L Lopez), COL; 4, Kindly Baby (M Broome), GB. 7-y-o 1, Picobello (J Salvador), SPA; 2, Charming Boy (E Characklis-Hesse), US; 3, Paolo II (H Turrell), GB; 7, Padisjah R (D McPherson), GB; 12, Ublesco (R Whitaker), GB; 17, Jacarta (G Goosen), GB; 18, AK Quite Dutch (E Whitaker), GB. 17 Mar: 5-y-o ch 1, Walber’s Caletta (E Berentsen), NOR; 2, Mister White (G Williams), GB; 3, Sorraya (G Cashmore), NZ; 5, Loulou De Villiers. 6-y-o ch 1, Armagedon; 2, Ramirez II (F Mathy jnr), BEL; 3, Kaki Du Moulinet (T Couve), CHI; 5, Rolex (J Reed-Stephenson), GB. 7-y-o ch 1, Back To Future (B Mandli), SUI; 2, Jus De Fontenis (S Guerdat), SUI; 3, VDL Groep Powerfee (S McIntosh), BUL; 5 & 6, Cisco II & Playboy (H Turrell); 12, AK Quite Dutch. 18 Mar: sml tour 2-phase 1, Waterford Lad (R Jenkinson), GB; 2, Ketchup Du Rezidal (J Pierrin), BEL; 3, Ralina (A Heath), GB. sml jump-off 1, Douceur IV (M Sainz de Rozas), SPA; 2, AK Gini-Grazie (J Hennau), BEL; 3, Spring Showers (J Price), GB; 10, Lummel (A Heath); 12, Croft Summer Wine (V Gunn), GB. sml table C 1, AK Henri De Here (J Whitaker), GB; 2, Carnaval Dance (L Renwick); 3, Larisa (J Reed-Stephenson); 6, Narla (T Mallin), GB. big tour 2-phase 1, Temple Guess What (P Barker), GB; 2, Prima Donna (P Veniss), GB; 3, Galante De Signy (J-C Triana), ITA; 8, Quel Monsieur (H Turrell); 12, Tripoli (M Watson); 17, Urani (M Armstrong). big speed 1, Flash D’Arros (A Rodrigues), VEN; 2, Casino (J Renwick), GB; 3, AK Blaguer (E Whitaker); 11, Gem Of India (J Whitaker), GB. big 2-phase 1, Cushty (J Renwick); 2, Quatro (F Mathy jnr); 3, Espoir Du Puits (E Aznar), SPA; 5, Naf Naf (D Charles), GB; 7, AK Kanselier (E Whitaker); 22, Onyx (G Williams); 24, Idle Dice (J Fisher), GB; 27, Blue Chip Quinton (P Barker). big table C 1, Royal Beach Cupid (J Guerra), MEX; 2, Coeur (J Renwick); 3, Oliver Metodo (A De Miranda), BRA; 4, Loro Piana Hamlet (G Williams); 5, Prince Of Wales (R Hill), GB; 13, Thesaura (M Armstrong), GB. 19 Mar: sml jump-off 1, Ketchup Du Rezidal; 2, Ithakis Des Isles (J-F Rondoux), FRA; 3, Gai Jin (C Kelly), SPA; 5, Middlebank Inquisitive Rose (C Pearson), GB; 6, Waterford Lad; 7, Simply Blue (A Heath); 8, AK Lahore De Eden (J Whitaker), GB. sml team 1, AK Calli (S Girrbach), GER; Gavilan IV (M Rodriguez), SPA; Croft Summer Wine; 2, Nettuno (M Sanudo), SPA; Alfayed (B Gustavsson), SWE; Uraziano (A Geiss), GER; Filou De La Mouche (N Gustavsson), SWE; 3, Esperanza Del Sol (J Rosbach), BEL; Okavango Du Trianon (D Pierrin), BEL; Lascar (J Pierrin); Retina (A Macias), SPA. sml 2-phase 1, Conti (F da Costa), POR; 2, Noble House III (H Bohringer), GB; 3, Filine (P Astolfi), SPA; 7, Narla; 12, Larisa; 13, Atlanta Z (H Bohringer). big jump-off 1, Temple Guess What; 2, Otto (G Williams); 3, Malice Des Bergeries (B Alves), BRA; 5, Quel Monsieur; 8, Scarlett (R Hill); 19, Tripoli; 20, Urani. big 2-phase 1, Pikachu (K Cox), BEL; 2, Mini Mi (J Guerra); 3, Aster (F Mathy jnr); 4, Casino; 10, Leading Floyd (J Fisher); 15, Norman (G Goosen). big speed 1, Bucareste (B Alves), BRA; 2, AK Blaguer; 3, Cushty. big jump-off 1, Nintendo (R Bril), HOL; 2, Coeur; 3, Qualite (R Whitaker); 6, Graf Gold (M Armstrong). 20 Feb: sml 2-phase 1, Leilai (M Aminoff), FIN; 2, Waterford Lad; 3, Embrun De La Sieye (J Calvo), VEN; 5, Larigo (A Heath); 3, Paris Prince (J Fisher); 8, Ludwig (M Smith), GB. sml speed 1, Douceur IV (M de Rozas), SPA; 3, Indira (N Pentti), FIN; 5, Simarron (V Gunn). sml tour GP 1, AK Gini-Grazie; 2, Majestic Picaro (A Fredricks), SPA; 3, Carnaval Dance; 9, AK Henri De Here. big speed 1, Flash D’Arros; 2, Illusion; 3, Mini Mi; 4, Temple Guess What; 6, Scarlett. sml GP 1, Rocky (C Ribas), BRA; 2, Caprigode (R Whitaker); 3, Gem Of India. big 2-phase 1, Cushty; 2, Masdecaballos Maestro (L Cervera), SPA; 3, Hermes Rouge (S Guerdat). GP 1, New River (R Sarmento), BRA; 2, Russel (N Skelton), GB; 3, Meautry’s Locarno (L Diniz), BRA; 6, Karina (R Whitaker); 16, Blue Chip Quinton; 19, Casino. 21 Mar: sml tour invitational GP 1, AK Henri De Here; 2, Gold Crown (R Corkery), IRE; 3, Narisudo (A Griffiths), IRE; 5, Narla; 6, Pira (L Renwick). big tour invitational GP 1, Montender (M Kutscher), GER; 2, Chippison (M Burke), IRE; 3, VDL Groep Calvaro Star (S McIntosh),; 8, Coeur; 9, Maddock (G Goosen).

CSIW ‘s-HERTOGENBOSCH Holland, 25-28 March

speed 1, Nintendo (R Bril), HOL; 2, Tinello Laurenzo’s Kairo (A Voorn), HOL; 3, Omar (H Smolders), HOL. jump-off 1, VDL Oranta (A Hoorn), HOL; 2, Harry Potter (P Wylde), US; 3, Minka’s Diamond (E Tacken), HOL. speed 1, Van Schijndels Optical (P Raymakers), HOL; 2, VDL Hold Up Premier (W-J van der Schans), HOL; 3, Oprah (Y Houtackers), HOL. 2-phase 1, Van Schijndels Cindy (P Raymakers); 2, First Samuel (M Whitaker), GB; 3, Nintendo. Zangersheide Sires of the World 1, Marius Claudius (R Smith), GB; 2, Lareina Z (D Lennon), IRE; 3, Audi’s Oklund (E van der Vleuten), HOL; 6, Handel II (M Whitaker). World Cup pre-qual 1, Kalusha (R Smith); 2, Potofino (M Whitaker); 3, Quibell (J Kurten), IRE. speed 1, Norit Larino (P Geerink), HOL; 2, Marome NW (G-J Bruggink), HOL; 3, S&L 11th Blleker (G Puck), AUT. GP 1, Joel (G-J Bruggink), HOL; 2, Nintendo; 3, VDL Groep Larissa (S Guerdat), SUI; 5, Kalusha; 6, Handel II. speed 1, Not Again (L Philippaerts), BEL; 2, Shirley (A Pollmann-Schweckhorst), GER; 3, VDL Groep Rolex (S Guerdat). accumulator 1, Mr Springfield (R Smith); 2, Norit Joint Venture (P Geerink); 3, Audi’s Monique (E van der Vleuten). World Cup qual 1, Goldfever (L Beerbaum), GER; 2, Dileme De Cephe (B Broucqsault), FRA; 3, Sundance K (F Sloothaak), GER. puissance 1eq, Mozart (G Puck) & Liberty Life (C Jager), GER; 3eq, Diable De Corps (H van der Pol), Geysir (H Forkert), GER, Aspirant (M Wenz), GER & Wilanka (O Mezger), GER.

CSI AUVERS France, 26-28 March

2-phase 1, Guard De L’Echenau (F Delbos), FRA; 2, Gipsy De La Cour II (F Lyon), FRA; 3, Hunter De Laume (D Morel), FRA; 6, Ge Tou (G Lovegrove), GB. 7-y-o 1, Joli Jumper Boy (F Boudant), FRA; 2, Peter (G Doerr), FRA; 3, Junte De Forets (F Paris), FRA; 8, Ali (G Lovegrove). 2-phase 1, Capitola (E Levallois), FRA; 2, Gordon De La Loge (F Delbos); 3, Huron De Kerser (P Delaveau), FRA. speed 1, Helios Du Banney (G Doerr); 2, Gips De Canteloup (D Perez), FRA; 3, Isatis De L’Herbage (F Angot), FRA. accumulator 1, Gipsy De La Cour; 2, Ingres II (P Levy), SPA; 3, Royal De La Chenee (F Grillard), FRA; 4, Ge Tou. A4 1, Igor De Fontenis (P Levy); 2, Gordon De La Loge; 3, Gare A Elle (B Pignolet), FRA. 7-y-o 1, Jak Lulu D’Aubigny (B Pinolet); 2, Joy Des Bruyeres (F Lyon); 3, Javelot D’Helby (F Angot), 10, Ali. 2-phase 1, Lotus (P Delaveau); 2, Flipper D’Elle (L Goffinet), FRA; 3, Verelst Roxanne (M van Dijck), BEL. table C 1, Java De Balme (P Guignery), FRA; 2, Hunter De Laume (D Morel), FRA; 3, Iliade D’Helby (F Angot). 2-phase 1, Happy Girl (F Boudant); 2, Ingres II; 3, Goya Chatelet (F Lyon); 6, Dody De Chalusse (A Rident), GB. 7-y-o GP 1 & 2, Javelot D’Helby & Jevelot De Tatihou (F Angot); 3, Jubilee D’Ouilly (A de Ponnat), FRA. GP 1, Diamont De Semilly (E Levallois), FRA; 2, Verelst Goliath (M van Dijck); 3, Fidelio Du Thot (T Anciaume), FRA; 10, Hermes De Bruyeres (A Rident).