CSIO WELLINGTON Florida USA 5-9 March

Samsung Nations Cup 1, USA 8 faults; 2, Ireland 9 (Riviera (D Kerins) 0/0; Green Card (C O’Connor) 4/4; Libera (Lt. D O’Brien) 8/7; Carling King (K Babington) 1/0); 3, Canada 38. Grand Prix 1, Judgement (B Madden) USA; 2, Eros (A Kursinski) USA; 3, Gardenio (T Minikus) USA; 8, Carling King IRL.

SPANISH SUNSHINE TOUR (SHOW 4) Jerez de la Frontera, Spain, 4-9 March

5-y-o 1, 18 tied inc Krishna De Sisse (S Whitaker), GB; Olympic (A Davies), GB & Kilcoltrim Rose (C Jones); GB. 6-y-o 1, 31 tied inc Ublesco (R Whitaker), GB; Corline Z & Quite Dutch (E Whitaker), GB. 7-y-o 1, 26 tied inc Ogicky (R Whitaker); Revival (K Mead), GB; Miss Opal (D Morton), GB & Britney (M Broome), GB. 5-y-o 2-phase 1, Olympic; 2, Kenzo De La Cote (A Maldonaldo), SP; 3, Calidel (C Almeida), POR; 10, Romance (C McCarthy), GB. 6-y-o 2-phase 1, Corline Z; 2, Pathos M (E Berentsen), NOR; 3, Purdey (F Guinato), BRA; 5, Ublesco; 20, Canarias (S Whitaker). 7-y-o 2-phase 1, Mickey (T Couve), CHI; 2, Irlandaise (L Astolfi), SPA; 3, Shira (E Berentsen); 6, Revival; 9, Icare Des Granges (A Davies). 5-y-o jump-off 1, Lassalle (N Talbot), IRE; 2, Kenzo De La Cote; 3, Kingfield (P McCarthy), IRE; 4, Koi D’Herbourg; 7, Rachmaninov (E Whitaker); 14, Krishna De Sisse; 15, Rocco (M Broome); 16, Kilcoltrim Rose. 6-y-o jump-off 1, Jung De La Baliere (G Arroya), VEN; 2, Tea Lady (J Gulliksen), NOR; 3, Pandoer (P Veniss), BRA; 4, Corline Z. 7-y-o jump-off 1, Antika Joter (S Lambre), CHI; 2, Ingo Du Loup (R Whitaker); 3, Muscadet (S Guerdat), SUI; 6, Notting Hill (A Davies); 9, Locarno (E Whitaker). sml tour 2-phase 1 &2, Kapriool & Diamante Del Treja (C Palmerini), ITA; 3, Leandra (S Merkel), GER; 4, Divine Comedy (C Jones); 6, Middlebank Inquisitive (C Pearson), GB. sml tour jump-off 1, Estival Quinientos (M Vasquez), SPA; 2, Losita (A Sousa), POR; 3, Gustaffson (J Blotz), GER. sml tour speed 1, Kim (F Malta), POR; 2, La Perla Cyclone (H Peralta), SPA; 3, Royal Class (C Raaholt), NOR; 11, Primma (D Powell), GB. big tour 2-phase 1, Herle Sitte (L Cervera), SPA; 2, Tio Pepe Mr Nice Guy (A Garcia), SPA; 3, City Guy (A Davies); 14, Giotto (R Whitaker); 18, Candlelight Too (M Broome). big tour table C 1, Aster (F Mathy jnr), BEL; 2, Watch Me II (M Armstrong), GB; 3, Nicolette II (R Whitaker); 12, It’s Mine (D Morton). big tour 2-phase 1, Hesperis D’Ariel (O Guillon), FRA; 2, Kartouche (P Veniss), BRA; 3, Oxford (C Francois), BEL; 4, Gamble XI (A Davies); 17, Halypsa (K Mead). big tour jump-off 1, Qualite (R Whitaker); 2, Epsom Rouge (P Levy), SPA; 3, Elise (M Armstrong); 5, Limbo V (A Davies). sml tour jump-off 1, Jalta (K Kruse), US; 2, Artic Clover (A Engisch), SUI; 3, Ariele (D Lopez), SPA; 5, Divine Comedy; 9, Middlebank Inquisitive. sml tour speed 1, Poker (M de Rozas), SPA; 2, Cescoint (D Pierrin), BEL; 3, La Roche (L Broberg), SWE. sml tour 2-phase 1, Tittour Will Wall (M De Rozas); 2, Grini Grazie (S Girrbach), GER; 3, Elphy De Brigeloup (M Vasquez), SPA; 12, Poerple De Lize (D Powell). big tour speed 1, Actors Leap (E Alvarez), SPA; 2, City Guy; 3, Calmero Orion (F Mathy jnr), BEL; 6, Ocolado (J Fisher), GB. big tour 2-phase 1, Ivoor (F Mathy jnr); 2, Ramiro (K Al Eid), KSA; 3, It’s Mine; 5, Watch Me II; 6, Tropicana (V Whitaker), GB. big tour jump-off 1, Hamilton De St Druion (S Lambre); 2, Karina (R Whitaker); 3, Gandini Stardust (K Al Eid); 5, Hopes Are High (M Broome); 8, Peanuts (K Mead); 11, Dominick (J Fisher). big tour 2-phase 1, Italia (B Alves), BRA; 2, Nepal (P Cordon), SPA; 3, Galoubette Mondain (R Latham), SPA; 5, Graf Gold (M Armstrong); 7, Socks (J Fisher). sml tour 2-phase 1, Middlebank Inquisitive; 2, Fashion Girl (J Blotz); 3, Artic Clover; 4, Divine Comedy. sml tour speed 1, Estival Quinientos (M Vasquez), SPA; 2, Uptons Iranda (C Raaholt); 3, Looging S (A Stenius), FIN; 5, Middlebank Hindsight (C Pearson). sml tour GP 1, Faisan Dore (M Cortezo), SPA; 2, Galoube Des Roches (J Blasco), SPA; 3, Miss Saigon (S Bergerson), NOR; 6, Primma. big tour speed 1, Ebene De Montagne (J Torres); 2, Romeo (C Francois); 3, It’s Mine; 8, Ocolado. sml GP 1, Harry Potter (K Pessoa), BRA; 2, Ecu De Meiukestelt (E Johanessen), NOR; 3, Epson Pierreville (G Ornat), SPA; 18, Nicolette II. big tour speed 1, Elisca Galante (J-M Nicolas), FRA; 2, Rainbow (C de Benedicto), BRA; 3, Meatloaf (K Bahamdan), KSA; 4, Socks. GP 1, Idle Dice (J Fisher); 2, Kor II (R Bril), HOL; 3, Diagonal (D Meech), NZ; 8, Eldorado (V Whitaker).

VILAMOURA TOUR (SHOW 3) Portugal, 3-9 March

5-y-o 1, 7 tied inc Adare Gamble (J Whinnett), GB. 6-y-o speed 1, Franklins Promise (G Cashmore), NZ; 2, Ungaro (E Smits), HOL; 3, Echo Beach (M Hughes), IRE; 5, Dean Dally (L Hales), GB. 7-y-o 2-phase 1 & 2, Tabora vh Kapelhof & Tristan (H Smolders), HOL; 3, Ozanne (L Diniz), BRA. 5-y-o 2-phase 1, Viola vh Smishof (B Mathias), POR; 2, Courcheval (G Barradas), POR; 3, Du Nobel (M Hughes); 6 & 7, Java Kandahar & Adare Gambe (J Whinnett). 6-y-o jump-off 1, Little Dandy (N Nanning), HOL; 2, Jan Willem (H Smolders), HOL; 3, Echo Beach; 7, Dean Dally. 7-y-o speed 1 & 2, Tabora vh Kapelhof & Tristan (H Smolders); 3, Ozanne (L Diniz), BRA. 5-y-o jump-off 1, Henderson (D Uson), SPA; 2, Zmalve Z (M Frutoso) POR; 3, Rodeisa (A Portela), POR. 6-y-o 2-phase 1, Jan Willem; 2, Little Dandy; 3, Echo Beach; 8, Dean Dally. 7-y-o jump-off 1, Ozanne; 2, Crocket (L Gonzalves), POR; 3, Ibis II (M de Melo), POR. 1.40m speed 1, Filou Du Carpont (A Ledermann), FRA; 2, Lassergut Contour (S van Paesschen), BEL; 3, Fetiche De Boheme (L Gonzalves). 1.30m 2-phase 1, Little Lady (M Everse), HOL; 2, Floedingo Du Gue (H Aramis), POR; 3, Othello (J Munsterhuis), HOL; 8, Ruby Lodge (L Hales). 1.35m jump-off 1, Lassergut Carramba (S van Paesschen); 2, Propaganda (F Jansson), SWE; 3, Russel (N Skelton), GB; 6, Norlando (L Hales); 7, Pandur (N Skelton); 18, My Lord (E Rust), GB. 1.40m 2-phase 1, Nababo (M de Melo); 2, Etendard (D Oeuvray), SUI; 3, That’s Me (A Knippling), GER; 9eq, Pappenheimer (S Rust), GB. 1.30m speed 1, Que Sera (J-C Vangeenberghe), BEL; 2, Othello; 3, Bioman De Mone (J Chuva), POR; 12, Sodexco Vanessen (S Rust). 1.35m speed 1, Laurienta (N Nanning); 2, Meruna (E Rust); 3, Finer Point (J Chuva), POR; 7, Norlando. 1.30m jump-off 1, Etendard; 2, Volubilis (G Murigneux), FRA; 3, Glenn Ross (S van Paesschen); 6, Meruna. GP 1, Gredo La Daviere (L Ganzalves); 2, Pandur; 3, Nanbabo (M de Melo); 8, Kezeeta (S Rust). 1.15m 2-phase 1, Cybelle De Nuit (M Oliveira), POR; 2, Lonora (J Whinnett); 3, Jade (G Teixeira), POR; 5, Little Miss Carnival (J Whinnett). 1.25m speed 1, Halme (M Mello), POR; 2, Jessie Wren (R de Simone), BEL; 3, Sevan (A Jansson), SWE. 1.15m speed 1, Boris (C Pereira), POR; 2, Jade; 3, Cybelle De Nuit; 4, Lonora. 1.25m jump-off 1, Moreno (J Mello), POR; 2, Nora (V Capellmann), GER; 3, She’s Magic (J Jarvis), GB. 1.15m speed 1, Romana (M van der Horst), POR; 2, Lugano (M da Costa), POR; 3, Eurocommerce Sevilla (L Periera), POR; 10, Lonora. 1.25m 2-phase 1, Elliot Du Plant (R d’Orey), POR; 2, Eros De Cachy (L Rebelo), POR; 3, Sevan; 8eq, Vyrnwy Bovril (E Wheeler), GB.

VILAMOURA TOUR (SHOW 4) Portugal, 10-15 March

5-y-o 1, 9 tied, inc Adare Gamble (J Whinnett), GB. 6-y-o 1, Jan Willem (H Smolders), HOL; 2, Johnny De La Haye (L Gonzalves), POR; 3, Echo Beach (M Hughes), IRE. 7-y-o 1, Obelix (J Munsterhuis), HOL; 2, Tabora vh Kapelhof (H Smolders); 3, Ozanne (L Diniz), BRA. 5-y-o speed 1, Du Novel (M Hughes), IRE; 2, Courcheval (L Gonzalves); 3, RC’s Good Shot (N Kjorven), NOR. 6-y-o speed 1, Jan Willem; 2, Pardoie (M Everse), HOL; 3, Mo Chroi (G Flynn), IRE. 7-y-o 2-phase 1, Tabora vh Kapelhof; 2, Ibis II (M de Melo), POR; 3, Tristan (H Smolders). 5-y-o jump-off 1, Henderson (D Uson), SPA; 2 & 3, Vayrac De St Hermelle & Viola vh Smishof (B Mathias), POR: 5, Adare Gamble. 6-y-o jump-off 1, Echo Beach; 2, Ungaro (E Smits), HOL; 3, Franklins Promise (G Cashmore), NZ. 7-y-o jump-off 1, Ozanne; 2, Odile (E Smits); 3, Royal Vialli (G Cashmore). sml tour 2-phase 1, Cybelle De Nuit (M Oliveira), POR; 2, Lummel (R Santos), POR; 3, Romana (M van der Horst), POR; 4, Lonora (J Whinnett). sml tour speed 1, Honneur Des Saules (G Moura), POR; 2, Okely Biarritz (R Santos); 3, Sevan (A Jansson), SWE; 5, Vyrnwy Bovril (E Wheeler), GB. big tour jump-off 1, Quick Brown (L Gonzalves); 2, Taco Van De Breemeersen (B Mathias); 3, Nathalita (E Smits), HOL; 4, Ruby Lodge (L Hales), GB. big tour 2-phase 1, Filou Du Carpont (A Ledermann), FRA; 2, Pandur (N Skelton), GB; 3, Papparazzi (A Knippling), GER; 8, Pappenheimer (S Rust), GB. big tour 2-phase 1, Que Sera (J-C Vangeenberghe), BEL; 2, Okometa (J Munsterhuis), HOL; 3, Jogatina (L Walsh), IRE; 6, She’s Magic (J Jarvis), GB. big tour speed 1, Eloise De Semilly (H Smolders), HOL; 2, Goldstar (L Diniz); 3, Laurienta (N Nanning), HOL; 9, Meruna (E Rust), GB. big tour jump-off 1, Lelie (H Smolders); 2, It’s Chico (N Nanning); 3, Little Lady (M Everse). big tour 2-phase 1, Silberkranich (H Carvalho), POR; 2, Kashmire De St Hermelle (H Smolders); 3, Keaton (M Everse); 4, Pandur; 6, Russel (N Skelton); 8, Cajou (E Rust); 17, My Lord (E Rust). sml tour 2-phase 1, Lonora; 2, Boris (C Rodrigues), POR; 3, Lummel. sml tour jump-off 1, Cybele De Nuit (M Oliveira), POR; 2, Old Gringo (M Lopes), POR; 3, Sevan.

SPANISH SUNSHINE TOUR (SHOW 5) Vejer de la Frontera, 11-16 March

5-y-o 2-phase 1, Yakarta (L Espinosa), COL; 2, Lassalle (N Talbot), IRE; 3, Kingfield (P McCarthy), IRE; 5, Kilcoltrim Rose (C Jones), GB; 7, Rocco (M Broome), GB. 6-y-o 2-phase 1, Corline Z (E Whitaker), GB; 2, Joal De Madame (J-M Nicolas), FRA; 3, Quite Dutch (E Whitaker). 7-y-o 2-phase 1, Ilostra Dark (P Rozier), FRA; 2, Power Point (J Guerra), MEX; 3, Taro (J Rojo), ARG; 6, Notting Hill (A Davies), GB. 5-y-o GP 1, Krishna De Sisse (E Whitaker); 2, Libero Boy (N Talbot); 3, Kingfield; 5, Rocco; 6, Kilcoltrim Rose. 6-y-o GP 1, Quite Dutch; 2, Purdey (F Guinato), BRA; 3, Miss Calei Joter (B Alves), ARG; 4, Ublesco (R Whitaker), GB. 7-y-o GP 1, Atlantica (P Veniss), BRA; 2, Incognito De Glatigny (J Rojo); 3, Tricky Van Het (M Girrbach), GER. sml tour 2-phase 1, Estival Continua (M Vasquez), SPA; 2, Rio Van De Padenborre (A Davison), GB; 3, Divine Comedy (C Jones), GB. sml tour jump-off 1, Gustafsson (J Blotz),GER; 2, Abdulla (K Molander), FIN; 3, Furstrenquell D (S Merkel), GER; 6, Middlebank Inquisitive (C Pearson), GB. sml tour speed 1, La Perla Yellow (A Fredricks), SPA; 2, Everest’s First (N Andersin), FIN; 3, Faisan Dore (M Cortezo-Dolagaray), SPA; 7, Primma (D Powell), GB. big tour 2-phase 1, City Guy (A Davies); 2, Burgonder (L Escobar), SPA; 3, Idol De Ganex (A Arango), SPA; 4, Thesaura (M Armstrong), GB; 9, Ocolado (J Fisher), GB. big tour speed 1, Eku De Mieukestelt (E Johanessen), NOR; 2, Aster (F Mathy jnr), BEL; 3, Watch Me II (M Armstrong); 4, Watch Me (D Morton), GB; 9, Tropicana (V Whitaker), GB. big tour 2-phase 1, Gandini Stardust (K Al Eid), KSA; 2, Hamilton De St Druion (S Lambre), MEX; 3, National Guard (R Al Duhami), KSA; 5, Hopes Are High (M Broome); 12, Graf Gold (M Armstrong). big tour table C 1, Giffard De La Mare (R Pessoa), BRA; 2, Kartouche VD (P Veniss), BRA; 3, Coolcorran Cool Diamond (R Splaine), IRE; 4, Elise (M Armstrong); 9, Limbo V (A Davies). sml tour jump-off 1, Fashion Girl (J Blotz), GER; 2, Diamante Del Trefa (C Palmerini), ITA; 3, Gustafsson (J (J Blotz), GER. sml tour team 1, AK Two Unlimited (S Donn), GB; Ketchup Du Rezidal (J Perrin), BEL& Cescoint (D Perrin), BEL; 2, Sir II (P Jarvloo), EST; Kelvin (A Davison), GB & AK Kilkenny (S Donn); 3, Twice Nice (P Vandenebro), SPA; Ascot (L Broberg), SWE & Discovery (P Vandenebro), SPA. sml tour 2-phase 1, Felicia Ask (S Girrbach), GER; 2, Tittour Will Wall (M De Rozas), SPA; 3, Gini Grazie (S Girrbach); 7, Poerple De Lize (D Powell); 14, Primma. Big tour jump-off 1, Grandola (L Garcia), SPA; 2, Come Down (A Duran), SPA; 3, Joy (K Weder), SUI; 6, Celine (A Davies); 7, Thesaura; 24, It’s Mine (D Morton). big tour 2-phase 1, Ivoor (F Mathy jnr); 2, Ecu De Mieukestelt; 3, Elisca Galante (J-M Nicolas), FRA; 6, Gamble XI (A Davies); 8, Watch Me II; 12, Tropicana. big tour speed 1, Aster; 2, Indecis Des 6 Censes (D Meech), NZ; 3, Et Royal Volo (T Hansen), NOR. big tour jump-off 1, Coolcorran Cool Diamond; 2, Warren (S Lambre); 3, Seven Up (O Krasyukk), UKR. sml tour 2-phase 1, Sommersby (C Bruni), SUI; 2, Leandra (S Merkel), GER; 3, Rio Van De Padenborre (A Davison); 4, Divine Comedy. sml tour speed 1, Meadowhead McGann (M Irving), GB; 2, Kim (F da Costa), POR; 3, Gini Grazie (S Girrbach); 5, Kelvin. sml tour GP 1, Grafin 8 (J Blotz); 2, Elphy De Brigeloup (M Vasquez),SPA; 3, Landregen (Y Garcia-Cereceda), SPA; 9, Middlebank Hindsight (C Pearson). big tour speed 1, Elisca Galante; 2, Burgonder; 3, Lion (T Couve), CHI; 5, Thesaura; 9, It’s Mine; 11, Candlelight Too (M Broome). sml GP 1, Aster; 2, Gandini Kelly Boy (R Pessoa); 3, Cappucino (T von Rettig), FIN; 4, Gamble XI; 7, Hopes Are High; 10, Tropicana. big tour 2-phase 1, Benny Du Leure (J Garcia), SPA; 2, Ulior Ds Isles (A Benavente), SPA; 3, Arrisma (N Talbot); 10, Giotto (R Whitaker); 12, Celine II. GP 1, Et Royal Volo; 2, Odiene (C Ribas), BRA; 3, Fort De Neuville (B Alves), BRA; 4, Graf Gold; 7, Karina (R Whitaker). sml tour invitational 1, Elphy De Brigeloup; 2, Royal Beach Lenoire (A Engisch), SUI; 3, La Perla Cyclone (M Garcia). big tour invitational 1, Gandini Stardust; 2, Diagonal (D Meech); 3, Warren.

DORTMUND CSIW Germany, 13-16 March

yng horse speed 1, Acajou (M Merschformann), GER; 2, Casio (V Tuganov), RUS; 3, Ludi (L Beerbaum), GER. speed 1, Katinka H (M Bettinger), GER; 2, Debue (H-G Goskowitz), GER; 3, Silwa Little Gun (H Weinberg), GER. speed 1, LB Pompidou (B Mandli), SUI; 2, Anatefka (J Kraus), GER; 3, Excelsior (H-G Goskowitz). yng horse speed 1, Kassandra (R-G Bengtsson), SWE; 2, Isaac (R Zetterman); 3, Ludi. speed 1, Eurocommerce Fortaleza (G Schroder), HOL; 2, Granni G (Y Houtackers), HOL; 3, Lapeti (P Wylde), US. World Cup pre-qual 1, Cyrenaika (T Hassmann), GER; 2, Anka (M Ehning), GER; 3, Parco (L Philippaerts), BEL. group ch 1, Cantaro (S von Ronne), GER; 2, Chopin (R Tebbel), GER; 3, Montender (M Kutscher), GER. accumulator 1, Verelst Quebec (L Philippaerts), BEL; 2, Charlottenhof’s Athletica (S von Ronne); 3, Silwa Little Gun. speed 1, Colbert GTI (M Renzel), GER; 2, Djane Des Fontenis (G Kubiak), POL; 3, Kenzo Des Hottieres (H Knorr), GER. winning round 1, Champion Du Lys (L Beerbaum); 2, Roofs (J Tops), HOL; 3, Mr Springfield (R Smith), GB. yng horse jump-off 1, Sinclaire (C Ahlmann); 2, Kira III (L Philippaerts); 3, Ludi. jump-off 1, Adolf D (F Sloothaak), GER; 2, Preishammer (J Kurten), IRE; 3, Giorgio (L Nieberg), GER; 10, Marius Claudius (R Smith). puissance 1, Palm Beach (L Gripshover), GER; 2eq, Argentina (J Ehning), GER & Apache (H-J Klopper), GER. World Cup qual 1, Fighting Alpha (L Nieberg); 2, Eurocommerce Geneve (G Schroder), HOL; 3, Goldfever (L Beerbaum); 10eq,Mr Springfield. table C 1, B&B Medicott Dialog H (F Hassmann), GER; 2, Adlatus (M Bettinger), GER; 3, Albfuhrens Ramonus (H Weinberg).

‘S-HERTOGENBOSCH CSIW Holland, 20-23 March

speed 1, Frontline (M Fuchs), SUI; 2, Cool Man (S Guerdat), SUI; 3, Van Schijndel’s Kris (P Raymakers), HOL. jump-off 1, Marome NW (G-J Bruggink), HOL; 2, Royal Charmer (M Fuchs); 3, Eurocommerce Monaco (G Schroder), HOL. speed 1, Lord Z (J Whitaker), GB; 2, Clinton (D Demeersman), BEL; 3, Liscalgot (D Lennon), IRE. 2-phase 1, Tinello Corona (A Voorn), HOL; 2, Frontline; 3, Bianca (R Pessoa), BRA. jnr 2-phase 1, Crocodile Dundee (J Vetker), HOL; 2, Audi’s Impression (M van der Vleuten), HOL; 3, Leemhoeve’s Juska (D Kuipers), HOL. Zangersheide Sires of the World ch 1, Lincoln (A Zoer), HOL; 2, Grandilot (O Becker), GER; 3, Lucky Boy (M Ehning), GER; 6, Marius Claudius (R Smith), GB. World Cup pre-qual 1, Parco (L Philippaerts), BEL; 2, Dobel’s Fiala (O Becker); 3, Goldfever (L Beerbaum), GER; 15, Mr Springfield (R Smith). jnr speed 1, Audi’s Impression; 2, Leemhoeves Juska; 3, Quidame VD Wolfsakker (S Rhyner), SUI. speed 1, Tinello Corona; 2, H&H Tamina (M Baryard), SWE; 3, Figaro’s Boy (L Beerbaum); 13, Golisco Louviere (R Davenport), GB. winning round 1, Bianca; 2, Adlantus As (L Nieberg), GER; 3, Hildon Fleche Rouge (S McIntosh), BUL. puissance 1, Aspirant BY ZYX (M Wenz), GER; 2eq, AK&K Omega (Y Hari), JAP, Wilkana (O Mezger), GER & Lactic Two (J Whitaker). World Cup qual 1, Baloubet Du Rouet (R Pessoa); 2, Mr Springfield; 3, Grande Dame (J Tops), HOL. jnr jump-off 1, Frisomat Nelke VH Waterschoot (G Patteet), BEL; 2, Lemhoeve’s Notre Narcos (D Kuipers), HOL; 3, New Mexico (L Berghauser Pont), HOL. jnr jump-off 1, Hertel Nero (S Ubachs), HOL; 2, Audi’s Impression; 3, Minneavera (P van der Schans), HOL. grand prix 1, Marius Claudius; 2, Eurocommerce Montreal (W Schroder), HOL; 3, Adlantus As.

GOTHENBURG CSIW Sweden, 27-30 March

2-phase 1, Noble Savage H (M Ehning), GER; 2, Kassandra (R-G Bengtsson), SWE; 3, Laiko B (C Lund), DEN. speed 1, Olympia (M Robert), FRA; 2, Gandini Bianca D’Amaury (R Pessoa), BRA; 3, Frontline (M Fuchs), SUI; 5, Lucky Sky (R Smith), GB; 14, Lord Z (J Whitaker), GB. jump-off 1, Mr Springfield (R Smith); 2, Granie (M Fuchs); 3, Cantaro II (S von Ronne), GER; 11, Lactic 2 (J Whitaker). jump-off 1, Goldika (T Hassmann), GER; 2, Falbala Coruber (T Coyle), IRE; 3, Charlottenhof’s Chandra (S von Ronne); 9, Marius Claudius (R Smith). World Cup pre-qual 1, Mr Springfield; 2, Albertino (L Nieberg), GER; 3, Dobel’s Fiala (OBecker), GER; 9, Lord Z. knock-out 1, Ricardo T (M Gretzer), SUI; 2, Kupido (D Lennon), IRE; 3eq, Lactic 2 & Lassall M (M Merschformann), GER; 9eq, Lucky Sky. table C 1, Libero’s Lucille (O Becker); 2, Gandini Bianca D’Amaury; 3, H&M Tamina (M Baryard), SWE. World Cup qual 1, Granie; 2, Joli Coeur (F Sloothaak), GER; 3, H&M Butterfly Flip (M Baryard); 8eq, Marius Claudius. speed 1, Olympia; 2, Quifilio (F Sloothaak); 3, Frisky IV (L Beerbaum), GER; 11eq, Lucky Sky.grand prix 1, For Pleasure (M Ehning), GER; 2, Tinka’s Boy (M Fuchs); 3, Mynta (H Lundback), SWE.

WELKENRAEDT CSIJA/B Belgium, 28-30 March

B speed 1, Maverna (M Russell), GB; 2, Comptessa (F Haberscheidt), BEL; 3, Exton Sea Lord (H Adams), GB; 4, Bally Che Guevara (E Portas), GB; 12, Delounny (H Adams). A speed 1, Zerro (M Russell); 2, Pimpernel (M Quintelier), BEL; 3, Cantaloupe (P Devos), BEL. B table C 1, Maverna; 2, Gros Minet (C Catoul), BEL; 3,Gitane Du Cornet (J Macedoine), BEL; 8, Bally Che Guevara. A table C 1, Cantaloupe; 2, Silwa Kassiopaja (T Weinberg); 3, Harmonie Savoie (L Del Puppo), FRA. A 2-phase 1, New Mexico; 2, Espoir Du Albonais (S Lutgens), HOL; 3, Fellini (DZetterman), SWE; 6, Bullands Ladalco (R Prater). A jump-off 1, Opstalans Chanel (T Weinberg), GER; 2, Matchball (F Knorren), GER; 3, New Mexico (L Berghauser Pont), HOL; 5, Capitalise (A Walker), GB; 7, Waylands Playboy (R Prater), GB. Baccumulator 1, Gitane Du Corner (J Macedoine), BEL; 2, Locksley (A Weinberg), GER; 3, Possum (S Wilwert), LUX; 10, Maverna. A accumulator 1, Bullands Ladalco; 2, Hulysse Du Fief (N Janssen), BEL; 3, Pimpernel. B grand prix 1, Gros Minet; 2, Rio Fantastica (S Wilwert); 3, Iroise Du Quesnoy (R Liegois), BEL. A grand prix 1, French Kiss (N Janssen); 2, clair Des Etisses (C Schoonbroodt), BEL; 3, Waylands Playboy; 5, Zerro.