AMSTERDAM CSI-W The Netherlands 13-16 Dec

FRANKFURT CSIA Germany, 13-16 Dec

GENEVA CSIW Switzerland, 6-9 Dec

MAASTRICHT CSI-A Germany 29 Nov-2 Dec

PARIS CSI-A France 30 Nov-2 Dec

STOCKHOLM CSI-B Sweden 30 Nov-2 Dec

MECHELEN CSI-W 26-30 Dec

STOCKHOLM CSI-B Sweden 30 Nov-2 Dec

1m40, with one jump-off 1, Graal (L Bratt Fedricson) SWE; 2, Frenchdas(B Twomey) IRL; 3, Leidy (R Whitaker) GBR; 4, Alanca Z (M Gretzer SWE); 5, Dow Jones Courcel (D Lennon) IRL. Land Rover Cup 1m50, with one jump-off 1, Monique (M Baryard) SWE, 2, Give Me Remus (B Twomey) IRL; 3, Cinderella (M Gretzer) SWE; 6, Cloudy Night (C Hanley). 1m40 Top Score with a Joker 1, Cloudy Night (C Hanley); 2, VDL Cardento (P Eriksson) SWE; 3, Utfors Mynta (H Lundback) SWE; 4, Liscalgot (D Lennon) IRL; 8, Frenchdas (B Twomey) IRL.1m35 1, Dream On (M Baryard) SWE; 2, Graal Lisen (Bratt Fredricson) SWE; 3, Lanz (P Eriksson) SWE; 5, Give Me Remus (B Twomey) IRL; 6, Dow Jones Courcel (D Lennon) IRL Land Rover Grand Prix, 1m50 1, Liscalgot (D Lennon) IRL; 2, Give Me Remus (B Twomey) IRL; 3, Cinderella (M Gretzer) SWE; 8, Cloudy Night (C Hanley) IRL. 1m35 1, Dow Jones Courcel (D Lennon) IRL; 2, Lanz (P Eriksson) SWE; 3, Rodrigo (C Hanley) IRL; 10, Frenchdas (B Twomey) IRL.

MAASTRICHT CSI-A Germany 29 Nov-2 Dec

Ordina Prix, 1.40m 1, Espadon (L Philippaerts) BEL; 2, Lord Adelheid (P Geerink) NED; 3, Tinello Rodebburghs Indiana (A Voorn) NED; 4, Cajou (J Dubbeldam) NED; 5, Preishammer (JKurten) IRL. Rabobank Prix, 1.40m Take Your Own Line 1, Silwa Kassiopaja (H Weinberg) GER; 3, Carthago 2000 (R Tebbel) GER; 4; VDL Laroche (A Hoorn) NED; 5, Duke of Lando (J Kurten) IRL. Aegon Prix 1.50m 1, Verelst Espadon (L Philippaerts) and Verelst Cumano BD (M Van Dijck) NED; 2, Preishammer (J Kurten) IRL and Macanudo De Niro (P Wylde); 3, Audi’s Kathja (E Hendrix) and Audi’s Impression (E Van Der Vleuten. Accumulator against the Clock with Joker 1, Carthago 2000 (R Tebbel) GER; 2, Jeola (E Tacken) NED; 3, Bioagrico Joyau D’Hof Ten Bos (S Van Paesschen) BEL; 8, Preishammer (J Kurten) IRL.

CSI-A PARIS France 30 Nov-2 Dec

GRAND PRIX CCF 1, Isovias Pialotta (R Goran Bengtsson) SWE; 2, Loro Piana Dime De La Cour (R Arioldi) ITA; 3, Caresino (H Luther) GER; 4, Roofs (J Tops) NED; 5, Carnavelley (P Charles IRL.

AMSTERDAM CSI-W The Netherlands 13-16 Dec

1.40m 1, Byagotti (L Thijssen), HOL; 2, Captivation (A van Vulpen), HOL; 3, Quasimodo Van De Molendreef (D Jobertie), FRA. Febo Cup 1, Sao Paulo (H Smolders), HOL; 2, Hippo Assen Summer Night (S Luning), HOL; 3, Tinello Capella (V Voorn), HOL. Eurocommerce Omniworld Prijs 1, Miss Montana (E Tacken), HOL; 2 & 3, Faldo & Lincoln (A Zoer), HOL. 1.40m speed 1, Filou De Mesnil (M van Dijk), BEL; 2, Broere Maroon (WJ van der Schans) HOL; 3, Liminka (A Firestone), US. 1.45m jump-off 1, Opstalans Medline (R-G Bengtsson), SWE; 2, Kalusha (R Smith), GB; 3, For De La Hardiere (E Couperie), FRA. Heineken Prijs 1, For Pleasure (M Ehning), GER; 2, Lord Z (B Mandli), SUI; 3, Priobert De Kalvarie (L Howard), US. De Telegraaf Prijs 1, Gelha’s Junior (M Ehning); 2, Jeola (E Tacken); 3, Opstalans Medline. horse/pony pair 1, AK Peanuts Z (J Lansink), BEL & Candy Boy (N Melse), HOL; 2, Filou De Mesnil & Wiskerke’s Fred (C Wiskerke), HOL; 3, BB Caprera(J Dubbeldam), Hol & Condios (L Brentjes), HOL. TNT Sires of the World qual 1, Stiegelmaier’s Radiator (R Tebbel), GER; 2, AK High Valley (J Lansink); 3, Quasimodo Van De Molendreef. Invent in Motion World Cup qual 1, Priobert DeKalvarie; 2, Grande Dame (J Tops), HOL; 3, AK Zandor Z (J Lansink). Nissan KNF Challenge Trophy 1, Lavera (A van Vulpen; 2, Limone (S Veldhuis), HOL; 3, Lupicor (R Linssen), HOL. Rai Prijs 1, Mr Springfield (R Smith); 2, Lucky Punch (L Howard); 3, Keaton (A Voorn), HOL. Nissan KNF Challenge Trophy 1, Lupicor; 2, Kluivert (A van der Berg), HOL; 3, Milando (M Verheijden), HOL. Ing Grand Prix 1, Priobert De Kalvarie; 2, De Sjiem (J Dubbeldam); 3, Equest Carnute (T Velin), DEN.

FRANKFURT CSIA Germany, 13-16 Dec

1.45m 1, Cappucino (B Herbert), GER; 2, Santorin (T Hoster), GER; 3, Illusion (J Sprehe), GER. Mitsubishi Millennium Trophy 1, Zorro (R Sten), GER; 2, Ranja (T Hoster); 3, Juvena (N Eberle), GER. 1.45m speed 1, Just Do It (M Michaels-Beerbaum), GER; 2, Van Schijndel’s Fabienne (P Raymakers), HOL; 3, Donald Du Breau (P Wylde), USA; 8, Gamble (A Davies), GB. Friends Cup 1, Wathen’s Cyr Carel (L Medley), US; 2, German Girl (C Holzer), GER; 3, Wathen’s Neco (L Medley). 1.50m jump-off 1, Kris Kentauer (P Raymakers), HOL; 2, Costa Calma (M Merschformann), GER; 3, Calman (R Moormann), GER. Fachverlag Fraund Trophy 1, Trueman (C Jager), GER; 2, Leeroy (R Litz), GER; 3, Joker (F Wagner), GER. Hypo Vereinsbank Cup 1, Warren NRW (L Gripshover), GER; 2, Fein Cera (P Wylde; 3, Enchante (C Bronfman), US. Oddset Cup 1, Polyfax (L Gripshover); 2, La Piko S (K Schafer), GER; 3eq, Gladys B (B Herbert), GER & Gamble; 9eq, Jamaica La Silla (J Davenport), GB. Friends Cup 1, Wathen’s Cyr Carel; 2, Wathen’s Neco (L Medley), US; 3, German Girl. Preis der Borbet 1, Nelly Kim (U Bruns), GER; 2, Bubble Gum (C Steinbach), GER; 3, Monique (N Hafemeister), GER. Licher Champions Cup 1, Lincoln M (M Merschformann), GER; 2, Libero’s Lucille (O Becker), GER; 3, Carmen (J Ehning), GER; 12, Limbo V (A Davies). Preis der Borbet 1, Angel (S-B Hentschel), GER; 2, Nico The Champ (K Kniha), GER; 3, Sunny (R Dreschler), GER. Preis der Gold-Zack 1, Gamble; 2 & 3, Grace & Illbruck Calimero (R Moormann), GER. Mitsubishi Jump & Drive 1, Royal Fun G (B Herbert), GER; 2, Borbet Indra (F Plock), GER; 3, La Piko S. Friends Cup 1, Noblesse (S Kinzelbruck), GER; 2, FAN Synthesizer (J Mieleszco), GER; 3, German Girl. Mitsubishi Grand Prix 1, ET FRH (H Simon), AUT; 2, Polymiro (DMeech), NZ; 3, Argelith Stakkato (E Bitter), GER. Letzte Chance 1, Santorin; 2, Rugby (A Kamm), GER; 3, Roma San (K Eisenhofer), GER.

GENEVA CSIW Switzerland, 6-9 Dec

T-Systems Prix du Jockey Club 1, Fanatic Juvenia (R Attali), FRA; 2, Flinal Des Delices (N Gaumann), SUI; 3, Argot (F Graf), SUI. Prix du Jura 1, Verelst Raspoetin (L Philippaerts), BEL; 2, Mobilcom It’s Christiane (T Hassmann), GER; 3, Verelst It’s Texas De Revel(M van Dijck), BEL. Prix des Communes Genevoises 1, Espadon V (L Philippaerts); 2, Maastricht D (P Putallaz), SUI; 3, LB Annaconda (W Melliger), SUI. Prix du Saleve 1, Prince Of Wales FCS (M Whitaker), GB; 2, Luc (M Robert), FRA;3, Bonita (J Kurten), IRE. Prix en Chatillon 1, Loro Piana Stella (G Govoni), ITA; 2, Non Stop Mobilcom (T Hassmann); 3, Opstalan’s Medline (R-G Bengtsson), SWE. T-Systems Prix du Jockey Club 1, Diablesse De Frely (S Imhoff), SUI; 2, Rico XVI (N Gaumann), SUI; 3, Wiva De L’Essert (J Gil), SUI. Prix de Mont-Blanc 1, Verelst Quebec (L Philippaerts); 2, Casanova (A Firestone), US; 3, Luc. Prix de Cheval de Sport 1, Mobilcom It’s Christiane; 2, Verelst It’s Texas De Revel; 3, Galet D’Auzay (M Robert). Grand Prix Land Rover 1, Baloubet Du Rouet (R Pessoa), BRA; 2, Isovlas Pialotta (R-G Bengtsson); 3, Loro Piana Paprika Della Logia (R Arioldi), ITA. Prix Borie et Cie 1, Loughtown Atlanta (M Robert) & Opstalan’s Medline; 2, Espadon & Verelst Lambada (M van Dijck); 3, Non Stop Mobilcom & Domingo (U Kirchhoff), GER. Prix du Rhone 1, Mobilcom Cyrenaika (T Hassmann); 2, Zeno D’Or (J Rothlisberger), SUI; 3, Almaro (W Gabathuler), SUI. Prix Tribune de Geneve 1, Figaro’s Boy (L Beerbaum), GER; 2, Prince Of Wales FCS; 3, Verelst Iceberg (M van Dijck). CCF Private Banking World Cup qual 1, H&M Butterfly Flip (M Baryard), SWE; 2, Baloubet Du Rouet; 3, Loro Piana Dime De La Cour (R Arioldi). Prix Television Suisse Romande 1, Maastricht D (P Putallez), SUI; 2, Alligator Fontaine (E Navet), FRA; 3, Machno Carwyn (F Schoch), SUI. Rolex/Gandini Top 10 Challenge 1, Goldfever (L Beerbaum); 2, Verelst Otterongo (L Philippaerts); 3, Team Ericsson Gio Granno (F Sloothaak), GER. Prix Mebaum & Enterprise Baumann 1, Delon (L Nieberg), GER; 2, Damhus Los Del Rio (U Kirchhoff); 3, Team Ericsson Qaja (M Fuchs), SUI. Prix Schokke 1, Tanorah (N Rutschi), SUI; 2, Raphela (M Beerbaum), GER; 3, Galet D’Auzay. Rolex Classic 1, Handel II (M Whitaker); 2, Verelst Otterongo; 3, De Sjiem (J Dubbeldam), HOL.

MECHELEN CSI-W 26-30 Dec

CSIW 1m45 1, Priobert De Kalvarie (L Howard) USA; 2, Hi Society Party (C Swail) IRL; 3, Audi’s Kathja (E Hendrix)Land Rover Masters1, Parco (L Philippaerts), BEL; 2, Diane De Terlong (O Jouanneteau), FRA; 3, Nabab De Reve (P Le Jeune), BEL; 8eq, Tornado FCS (M Whitaker), GB. Easynet 1.40m1, Enjoleuse De L’Augrenee (J Davenport), GB; 2, Emeraude (K Vereecke), BEL; 3, Perhaps VH Berkenhof (S Corten), BEL. De Buyl Insurance 2-phase1, Irnita (K Cleeren), BEL; 2, Idame Du Mury Marais (P McEntee), BEL; 3, Neron de La Tourelle (G De Roock), BEL. Flandria Rent Queen’s Cup1, Flintstone (E Blaton), BEL; 2, Promesse (J Smits), BEL; 3, Eldorado (V Whitaker), GB. Ifor Williams Table C1, Davidoff (G Wathelet), BEL; 2, Vilja Wasa (J Pals), HOL; 3, Quaranta (F Lacus), BEL. De Meeuw jump-off1, Energie De Bacon (J Vinckier), BEL; 2, Tinello Corona (A Voorn), HOL; 3, Pion (M Whitaker). Britisch Wax jump-off1, Jente (P Loncin), BEL; 2, Florie Du Moulin (J Davenport); 3, Spino Spinelli (M Boes), BEL. Virtus jnr 2-phase1, Dublin V (W Vos), HOL; 2, Rosanne VD Withoeve (A Vorsselmans), BEL; 3, Quentouchko (D Caubergs), BEL; 7, Hotline (E Whitaker), GB; 8, Sky Fly (R Hill), GB.Equipp jnr jump-off1, Clever Boy (E Leemans), BEL; 2, Easter Star (W Vos); 3, Pandora (S Debonnet), BEL; 7, Great Love (E Whitaker). Keukens Geens pony 2-phase1, Machno Carwyn (F Schoch), SUI; 2, Rockin Morris (E Petersson), SWE; 3, My Mystic Lad (C Heymans), BEL. Reydams Vrachtwagens pony jump-off1, New York Skyline (L Pavitt), GB; 2, Kahola Maestro (H Paul), GB; 3, Pocohontas IV (F Schoch). Securis Table A1, Orka (J Vinckier), BEL; 2, Irnita; 3, Palm Beach (LGripshover), GER. Keuken Geens jump-off1, Onousco B (G Wilson), NZ; 2, Quinsley (S Corten); 3, Rodney’s Future (J Pals), HOL; 7, Enjoleuse De L’Augrenee. KBC-Eurosport World Cup pre-qualifier1, Verelst Otterongo (L Philippaerts); 2, Warren NRW (L Gripshover); 3, Lincolm M (M Merschformann), GER. Cavalor pony accumulator1, New York Spritzer (L Pavitt); 2, Randel (W Aegten), BEL; 3, Golden Rock (T Lips), BEL. Reynaers Aluminium jnr accumulator1, Loncorde (S Kuyten), HOL; 2, Digne Saint Lois (R Marteau), FRA; 3, Tinello Rodenburgh’s Louisiana (V Voorn), HOL. Cavalor Voeder Table A1, Luke (J van Hove), BEL; 2, Nabuco (F Galdini), BEL; 3, Raliesa (D Keymolen), BEL; 5, Enjoleuse De L’Augrenee. DCMjump-off1, Priobert De Kalvarie (L Howard), US; 2, Hi Society Party (C Swail), IRE; 3, Audi’s Kathja (E Hendrix), HOL; 4, Pion. Mode & Sport pony jump-off1, Grenade Du Nord (C Defives), FRA; 2, Bucephale II (J Brahier), SUI; 3, Wilhelmina Z (J Melchior), BEL. Agora CSIC Grand Prix1, Florie Du Moulin; 2, Brustor Cesar (S Brutsaert), BEL; 3, Promesse. Virtus jnr jump-off1, Golden Drum (G Patteet), BEL; 2, Great Love; 3, Mompty (E Leemans), BEL; 4, Scarlett II (R Hill).Land Rover World Cup qual1, Lincolm L; 2, Eurocommerce Geneve (G Schroder), HOL; 3, Johan Du Mury Marais (P McEntee); 5eq, Eldorado & Landfurst FC (M Whitaker). TNT Sires of the World1, AK High Valley Z (J Lansink), BEL; 2, Millar (K Vereecke), BEL; 3, Landstreicher Mobilcom (T Hassmann), GER. Emmers Ruitersport pony jump-off1, New York Skyline; 2, Picobello Skylight (G Ruant), BEL; 3, Mr Magic Boy (E Petersson), SWE; 7, Heineken Hill (S Broome), GB. De Sutter Naturally jnr jump-off1, Dixit De Berne (S Kroon), SWE; 2, Tinello Capella (V Voorn); 3, Nenia (S Rhyner), SUI; 4, Scarlett II. Verelst Belgian-bred1, Platina VD Cumul (D Demeersman), BEL; 2, Ohrid (J Meulemans), BEL; 3, Onousco B. Zangersheide pony grand prix1, New York Spritzer; 2, My Mystic Lad; 3, Machno Carwyn. Flanders on Ice jump-off1, Verelst Quebec (L Philippaerts); 2, Cathleen W (M Wirths), GER; 3, Le General (J Peeters), BEL; 7, Guy Du Moulin (R Davenport), GB. Bioagrico jnr grand prix1, TGB Furst (S Vigneron), BEL; 2, Dublin V; 3, Silwa Wapiti (T Weinberg), GER; 5, Hotline. Carlsberg grand prix1, Lincolm M; 2, Neron De La Tourelle; 3, Tinello Rodenburgh’s Colorado (A Voorn); 4, Grand Marnier (R Davenport); 9, Landfurst FC.