Who’s in the winning line up at Hickstead’s Derby SJ meeting 23 – 26 August

Thursday 23 August

SCAYNES HILL SPEED STAKES
1, Virtual Village Hunters Level (J Whitaker); 2, Roundstreet Charlie (J Renwick); 3, DiamondExplosion (Capt G Flynn); 4, Smooth Contender (B Dunning); 5, Racal B (D Charles); 6, RS Isaac (J Fredricson).

The HASSERODER SALVER
1, First Samuel (M Whitaker); 2, Virtual Village Hunters Level (J Whitaker); 3, Secret Love (J Smit); 4, Zixten (M Gretzer); 5, High Five (C Luyckx); 6, Carrig Dubh (Capt G Flynn).

THE REFCO DERBY TANKARD
1, Balladine Du Mesnil (O Guillon); 2, Feliciano 823 (M Gretzer); 3, Cabri D’Elle (S Smith); 4, Landdame FRH (F Sloothaak); 5, Miss Sante (D Inglis); 6, Prince Of Wales FCS (M Whitaker).

Friday 24 August

THE OSBORNE REFRIGERATORS DERBY TRIAL
1, Carnavelly (Peter Charles), 2, Carling King (Kevin Babington), 3, Abbervail Dream (Di Lampard),4, Greve Molke 937 (Jens Fredricson),5, Romulus 16 (Damian Charles) 6, First Samuel (Michael Whitaker)

THE BRIGHTON SPEED STAKES
1, RS Isaac (Jens Fredricson)2,Bullands Extrovert (Nicky Boulter), 3, Brookend Fuerher (John Renwick),4, Racal B (Damian Charles),5, D Magician (Jo McGlory)6, Caprigode (Claire McCarthy)

Saturday 25 August

THE HASSERODER SPEED DERBY
1, RS Isaac (Jens Fredricson),2, Virtual Village Hunters Level (John Whitaker), 3, Hotline (Ellen Whitaker),4, Diamond Explosion (Capt Gerry Flynn),5, Eperlan Du Fouquet (Di Lampard) , 6, La Clochette (Lara Abraham)

THE HASSERODER TROPHY
1, Senator Hennessy (Robert Smith2, Elise (Mark Armstrong), 3, Livingstone (John Whitaker),4, Luidam (John Popely) 5, Carrig Dubh (Capt Gerry Flynn) 6, Miss Sante (Duncan Inglis)

Sunday 26 August

THE PEUGEOT DERBY
1, Corrada (Peter Charles), =2, Magna Carta II (Nicky Boulter), = 2nd Give Me Remus (Billy Twomey),= 4 Wiston Bridget (Tim Stockdale), = 4 Four Roses (Peder Fredricson), =4 Virtual Village Steps Helsinki,= 4 Prince of Wales (Michael Whitaker)

Other SJ classes from Hickstead

Horse & Hound Foxhunter 1, Loganlea Eden (A Fraser); 2, Jermanji (B Duff); 3, Hawthorn Breeze (R Barton). Safety Systems YR 1, Feria D’Etenclin (R Whitaker); 2, Connaught (J McGlory); 3, Isabel II (R Power). Squibb & Davies Jnr Open 1, New York Spritzer (L Pavitt); 2, Colton Maelstrom(M Beaumont); 3, New York Skyline (L Pavitt). freshmens sec 1 1, Nira Thosta (G Williams); 2, Mister Naughty (N Channing-Williams); 3, Opportunity B (H Turrell). do, sec 2 1, Hanukah (B Dunning); 2, Lord Concorde (N Tinworth); 3, Jaspaire (D Charles). 1.30m 1, Alaway (J Draper); 2, Satan (T Priest); 3, La Dona (M Hughes). 138cm 1, Curragh Camp (G Talbot); 2, Fieldens Tamarind (P Neill); 3, Malt Street Special (L Bunn). 128cm 1, Major Sharpe (G Talbot); 2, Welsh Wonder(H Skelton); 3, Here Comes Hettie (G Talbot). novice futurity 1, Nederland (D Charles); 2, Lara Joy (R Power); 3, Bumpy (N Channing-Williams). grade B 1, Nederland; 2, Foxglen Bally Boffey (A Rees); 3, Catapult III (B Twomey). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, TJ’s Cosmic Gold (G Plumley); 2, Lucky Lady Jane (H Skelton); 3, Tomadachi II (G Strutton). 23 Aug: novice futurity ch 1, Bumpy; 2, Lara Joy; 3, Riaan (K Willard). grade B ch 1, Catapult III; 2, Francesco Di Georgio (R Whitaker); 3, Scarlett II (R Hill). Safety Systems YR ch 1, Great Love II (E Whitaker); 2, Matador (R Hill); 3, Casanova V (J Hill). grade C 1, Bumpy; 2, Lucky Mexico (C Ellis); 3, Roena (P Kelly). Thomas Bates 7-y-o 1, 12 tied. Horse & Hound Foxhunter 1, Qui Vive (J Draper); 2, Jermanji; 3, Delta (P Miller). 1.40m 1, Bullands Ladalco (T Stockdale); 2, Lauren II (J Popely); 3, Landfurst FCS (M Whitaker). Squibb & Davies Jnr Cup 1, New York Spritzer; 2, Miami Bound (E Whitaker); 3, Bobby Bracken (L Pavitt). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Scarlet Adventure (C Saunders); 2, Floating Change (B Penny); 3, Lady Zee (R Deblasi). freshmens sec 1 1, Ballycae Guerera (E Portas); 2, Cruaghs Choreographer (K Wratten); 3, Beachfields Dancing West (A McGlynn). do, sec 2 1, Paris House (G Strutton); 2, Hawthorn Sierra (T O’Hara); 3, Nike Karl (K Conway). 138cm 1, Midnight Starlite Express (W Whitaker); 2, Malt Street Special; 3, Foxlynch Buckeroo (D Dunne). 128cm 1, Major Sharpe; 2, Pepsi Girl (L Mantel); 3, Here Comes Hettie. 4-y-o 1, Hollywood (C Nicol); 2, Omiro (N Tinworth); 3, Pjort (M Bellinger). 5-y-o 1, Brisante (T Stockdale); 2, Opportunity B; 3, Orky II (G Williams). AON 6-y-o 1, 25 tied. Safety Systems YR 1, Knave Of Diamonds (M Cartmell); 2, Doubl IXE (D Tsatou); 3, Claydons Cilla (R Power). 24 Aug: grade C ch 1, Carlucci (D Lampard); 2, Fred IV (G Burchmore); 3, Retreats Oakie Doakie (K Doyle). 4-y-o ch 1, Bandoleon (B Menzies); 2, Dinero (G Williams); 3, Lanique (S Davies). 5-y-o ch 1, Brisante; 2, Carnaval Pleasure (K Cooper); 3, Tibor (D Charles). AON 6-y-o ch 1, Baxters Gold (D Charles); 2, JGE Nenagh (P Kelly); 3, Montedan (T Stockdale). 1.30m 1, Catapult III; 2, Kalander V (B Dunning); 3, Anastasia FCS (B Twomey). jnr Foxhunter ch 1, Mill Road Alex (J Whitaker); 2, Charlies Angel (H Morgan); 3, Chocolate Dolla (F Kelly). Squibb & Davies Jnr Open 1, Miami Bound; 2, Bobby Bracken; 3, New York Skyline. freshmens sec 1 1, Battle Cruiser (J Patty); 2, Showbiz II (D Powell); 3, Minka II (A Collins). do, sec 2 1, O’Leary (T Priest); 2, Business As Usual II (A Carabine); 3, Oran Darco (J Annett). 138cm ch 1, Fieldens Tamarind; 2, Magical Miss (T Wratten); 3, Broomells Ming (L Stonestreet). 128cm ch 1, Fontmell Rasputin (H Skelton); 2, Major Sharpe; 3, Pepsi Girl. Horse & Hound Foxhunter 1, Lara P (C McAuley); 2, Boston (A Collins); 3, Qui Vive. 1.40m 1, Feria D’Etenclin; 2, Estranged (P Cornish); 3, Cobretti (L van Heyningen). Safety Systems YR 1, Just Cruising (J Russell); 2, Knave Of Diamonds; 3, Jalisco III (R Gradley). 25 Aug: Squibb& Davies 148cm ch 1, New York Spritzer; 2, Red Of Haynes (V Pepper); 3, Okehurst Showman (E-J Moore). Squibb & Davies Jnr Novice Derby 1, Kildesart Lad (I Dalton); 2, Moneygold Magic (M Eilberg); 3, Little Miss Milton (K Baggott). Fordyce Curry Novice Derby 1, Ackworth Eclipse (V Roberts); 2, Flash Harry (G Turner); 3, Loganlea Eden. 1.40m 1, Carnival King (B Dunning); 2, Estranged (P Cornish); 3, Granstein (F Sloothaak). Horse & Hound Foxhunter 1, Qui Vive; 2, Dominick (J Fisher); 3, Mercury (B Dunning). Safety Systems YR 1, Nicolette II (R Whitaker); 2, Navasudo (A Griffith); 3, Emska (J Hill). sml pony open 1, Magical Miss; 2, Mystic Starlight Express; 3, Necta Peebles (J Davison). 26 Aug: Fordyce Curry YR Derby 1, Scarlett II (R Hill); 2, Valiants Pride N Joy (J McGlory); 3, Francesco Di Giorgio (R Whitaker). Squibb & Davies 148cm Derby 1, Island Greengrass (H Paul); 2, Miami Bound; 3, Kahola Maestro (H Paul). Squibb & Davies 138cm Derby 1, Fieldens Tamarind; 2, Necta Peebles; 3, The Great Houdini (J Wingrave). Squibb & Davies 128cm Derby 1, Major Sharpe; 2, Welsh Wonder. Hickstead International Stakes 1, Formidable (F Sloothaak), GER; 2, Irco Mac (J Fredricson); 3,Rincoola Abu (Capt G Flynn). novice stakes 1, Marmora (M Dorgan); 2, Onaston (A Rees); 3, Southern Maestro (N Miller).