AMIENS CSI France, 2-4 July

speed 1, Ut-Mira VH V Payz (D Joassin), BEL; 2, Helsa D’Tourelle (F Vancrayelynghe), FRA; 3, Nouska (J Davies), GB; 6, Cordalou (C Inglis), GB. speed 1, Floka Du Parc (T Rozier), FRA; 2, Counterfoil (D Inglis), GB; 3, Gavroch Des Chenes (V Di Borgo), FRA; 4, Nouska; 5, Cortaflex Kristal (J Pay), GB; 8, Cordalou. speed 1, Ialta Sitte (Y Simon), BEL; 2, Melodie De Bourgogne (P Veniss), BRA; 3, Solaris Du Beaumont (D Joassin), BEL. 2-phase 1, Aber Hallo (T Rozier); 2, Kartouche VP Watering (P Veniss); 3, AK Peanuts Z (E Mathe), FRA; 6, Sunkist (D Inglis); 9, O’Dooley (J Pay). 2-phase 1, AK Peanuts Z; 2, Sunkist; 3, O’Dooley. 2-phase 1, Melodie De Bourgogne; 2, Solaris Du Beaumont; 3, AK Peanuts Z; 6, Egalisca Du Rueire (J Davies); 8, Cordalou. accumulator 1, Ut-Mira VH V Payz; 2, Kalita De Sohan (D Joassin); 3, J’M’En Balance (D Jouanneteau), FRA. puissance 1eq, Quitana Van Lindehof (F Vancrayelynghe), Fansidar (M Tison), FRA & Solaris De Beaumont. grand prix 1, Nashville (C Lankester), HOL; 2, Energie De Bacon (J Vinckier), BEL; 3, Kartouche VP Watering; 10, El Capricho Atormentado Z (V Whitaker), GB.

DEAUVILLE CSI France, 2-4 July

speed 1, Idole Landaise (J Guery), BEL; 2, Ingr II (P Levy), SPA; 3, TGB Furst (L Thirion), BEL. 2-phase 1, Ivory Star (E Levallois), FRA; 2, Da Silva (J Guery), BEL; 3, Gatsby Du Quinhon (F Lyon), LBA; 5, Matador (R Hill), GB; 6, Hermes De Bruyeres (A Rident), GB; 8, Calisco D’Or (G Lovegrove), GB. jump-off 1, Igor Des Fontenis (P Levy); 2, Capitola IV (E Levallois); 3, Con Spirito R (T Muff), SUI; 5, Dody De Chalusse (A Rident). jump-off 1, Bellone D’Ideale (H Prudent), FRA; 2, Gare A Elle (B Pignolet), FRA; 3, Fleur XI (T Muff). speed 1, Dody De Chalusse; 2, Olympus (C Raether), US; 3, Quro (M Piaseki), ARG. puissance 1eq, Linotte De Soman (L Thirion), BEL & Sir William (M Faria), POR; 3eq, Sintax (P Pistollet), FRA, Goya Chatelet (F Lyon), Diable Vert (M Billot), FRA, Cosimar (T Muff) & Van Schijndel’s Curtis (P Raymakers), HOL. speed 1, Matador; 2, Nikita (K El Zoghby), EGY; 3, Fleur XI; 5, Scarlett II (R Hill). grand prix 1, Capitola IV; 2, Hortensia D’Elle (B Pignolet), FRA; 3, Quro.

MOORSELE CSIJY Belgium, 2-4 July

jnr speed 1, Crossways Leonard (P Sims), GB; 2, Paddy (N Motmans), BEL; 3, Quivades (F Vernaet), BEL; 8, Pirelli (H Adams), GB. YR jump-off 1, Jupilot (N Groenewoud), HOL; 2, Galant De Semilly (A Herholdt), ITA; 3, Houpy Du Tort (N Phillips), GB. jnr 2-phase 1, Crossways Leonard; 2, Fontaine (C Fontaine), FRA; 3, Quivades; 5, Pirelli. YR jump-off 1, Contact (C Boulanger), FRA; 2, Gran Duca (T Johnson), NOR; 3, Nanta (A Herholdt). accumulator 1, Jekeda LS (R Machiels), BEL; 2, Simply Good (W Devos), BEL; 3, Coconut Kiss (V Haussier), LUX. jnr GP 1, Pirate (C Deraedt), BEL; 2, Team Harmony Bianca (A Said), EGY; 3, Medline AC (C Theisman), BEL. YR GP 1, Gran Duca; 2, Jupilot; 3, Lambik (R Meuris), BEL; 5, Houpy Du Torte.

SPRUCE MEADOWS 4 Calgary, Canada, 7-11 July

1.45m 1, Lio Caylon (M Porter), US; 2, Celine II (A Davies), GB; 3, Antigua (L Kraut), US; 5, Flaretime (M Whitaker), GB. 1.50m speed 1, Naomi (M Ashe), US; 2, Carolus H (S Riley), US; 3, Lorenzo (A Kursinski), US; 4, AK Kanselier (E Whitaker), GB; 5, Graf Gold (M Armstrong), GB; 7, Maddock (G Goosen), GB. 1.60m jump-off 1, Lady-D (J Campf), US; 2, Equinox (N Dello Joio), US; 3, Opus Sept (S Riley); 5, Sandy (M Whitaker); 10, Elise (M Armstrong). 1.45m jump-off 1, Limmertair (C Bronfman), US; 2, Sincere (A Kursinksi); 3, Celine II (A Davies), GB. 1.50m jump-off 1, Lutopia (M Ashe); 2, Conquest II (B Madden), US; 3, Jacquet (J Millar), CAN; 4, Thesaura (M Armstrong); 8, Laconda (M Whitaker). 1.60m jump-off 1, Quriel (N Dello Joio); 2, Judgement (B Madden); 3, Robinson (R Spooner), US. 1.45m jump-off 1, Quietude (C Calvert), CAN; 2, Powerpoint (J Guerra), MEX; 3, Limmertair; 4, Stuart (G Goosen); 11, Celine; 12, Flaretime. 1.45m speed 1, Aquardiente (H Olson), US; 2, Savenir (M Cone), CAN; 3, Sincere. 1.50m jump-off 1, Miss Independent (L Kraut); 2, McGuinness (R Fellers), US; 3, Graf Gold; 15, AK Kanselier; . 1.50m jump-off 1, Darios V (M Cone); 2, Lutopia (M Ashe); 3, Harry Potter (N Pessoa), BRA. 1.60m jump-off 1, Opus Sept (S Riley); 2, McGuinness; 3, Hilton Flight (R Spooner); 8, Ashley (A Davies); 12, Elise; 18, Maddock. Queen Elizabeth II Cup 1, Canturo (B Alves), BRA; 2, El Campeons So Long (N Shahinian-Simpson), US; 3, Splendid VD Heffink (J Guerra); 8, Thesaura; 17, AK Locarno 62 (E Whitaker). speed 1, Bradford (R Spooner); 2, Antigua Bay (L Kraut); 3, Royal Beach Cupid (J Guerra); 6, Laconda; 9, Elise.

GEESTEREN CSI Holland, 8-11 July

jump-off 1, Audi’s Oklund (E van der Vleuten), HOL; 2, Chica (D Maarse), HOL; 3, Kruimel (B Bles), HOL. 2-phase 1, Equis Rodenburgh’s Nevada (A Hoorn), HOL; 2, Okometa DTR (J Munsterhuis), HOL; 3, Cermit (N Fearon), IRE; 4, Pappenheimer (E Rust), GB. speed 1, Norit Loretta DTR (P Geerink), HOL; 2, Loro Piana Nirfan (G Govoni), ITA; 3, Heaudine (E Tacken), HOL. 2-phase 1, Lomitas (T Hassmann), GER; 2, I Sinia (R-Y Bost), FRA; 3, Flexpower Drosella (W Laarakkers), HOL. jump-off 1, Broere VDL Atlantic (W-J van der Schans), HOL; 2, Mr Springfield (R Smith), GB; 3, Gem Of India (J Whitaker), GB. speed 1, BMC’s Kupido (J Steinfert), HOL; 2, Guarana Champeix (R Latham), SPA; 3, Equis Rodenburgh’s Nevada. speed 1, Athletico (D Lennon), IRE; 2, Rulanda (L Neiberg), GER; 3, Polarwind (F Sloothaak), GER. group 1, Castle Forbes Libertina (J Kurten), IRE; 2, Van Schijndel’s Now Or Never (P Raymakers), HOL; 3, Irco Miro G (J Whitaker); 8, Pandur (N Skelton), GB; 9, Kalusha (R Smith); 11, Nicolette (R Whitaker), GB. jump-off 1, Gasaya’s La Pomme (L Thisjssen), HOL; 2, Sundance K (F Sloothaak); 3, Lucie 55 (L Nieberg); 4, Qualite (R Whitaker). accumulator 1, Collin (T Hassmann); 2, O’Cor D’Emilion (H van de Pol), HOL; 3, VDL Maserati (M van Asten), HOL; 4, Russel (N Skelton). table C 1, Balaboeska R (J Dubbeldam), HOL; 2, Firth Of Clyde (C Ahlmann), GER; 3, Lomitas; 5, Osini-Hune (R Whitaker). grand prix 1, Lucie 55; 2, Gem Of India; 3, Pinocchio (P Wylde), US; 12, Arko III (N Skelton).

AACHEN CSIO Germany, 13-18 July

speed 1, ABC Landliebe (C O’Connor), IRE; 2, Goldika (M Ward), US; 3, Tango (C Kappler), US; 5, Kalusha (R Smith), GB; 14, Exploit De Roulard (J Whitaker), GB.speed 1, Goldfever (L Beerbaum), GER; 2, Tinka’s Boy (M Fuchs), SUI; 3, First De Launay (F Angot), FRA. yng horse speed 1, Lomitas (T Hassmann), GER; 2, Orlando VD Heffinck (D Demeersman), BEL; 3, Wanahorse.com Julot Trefle (C Hermon), FRA. jump-off 1, Quickstar II Z (M Ward), US; 2, Judgement (B Madden), US; 3, Iceberg (A Firestone), US; 6, Pandur (N Skelton), GB. jump-off 1, Joel (G-J Bruggink), HOL; 2, Goldfever; 3, Eurocommerce Montreal (W Schroder), HOL. yng horse speed 1, Lomitas; 2, VDL Groep Powerfee (S McIntosh), BUL; 3, Urasie (R Pessoa), BRA. hunting 1, Tauber VH Kapelhof (L Philippaerts), BEL; 2, ABC Landliebe; 3, Tango; 8, Irco Miro G (J Whitaker). jump-off 1, Baloubet Du Rouet (R Pessoa); 2, Gladdys S (L Beerbaum); 3, Castle Forbes Maike (J Kurten), IRE. speed 1, Quickstar II Z; 2, Irish Independent Annabella (C O’Connor); 3, Gentleman Platiere (E Navet), FRA. Nations Cup 1, GER (Dobel’s Cento/O Becker: 8+0; Montender/M Kutscher: 4+0; Coster/C Ahlmann: 4+0; Shutterfly/M Michaels-Beerbaum: 0+NP) team total 8; 2, US (Fein Cera/P Wylde: 0+4; Casanova/A Firestone: 8+8; Sapphire/M Ward: 4+0; Authentic/B Madden: 4+0) = 12; 3, FRA (First De Launay: 4+0; Cigale Du Tallis/E Angot: 11+0; Ephebe For Ever Ecolit/C Hermon: 12+4; Dollar Du Murier Hauts Deseine/E Navet: 0+0) = 15; 2, IRE = 16; 5eq, HOL & BEL = 20; 7, GB (Marius Claudius/R Smith: 4+9; Exploit Du Roulard: 12+8; Cabri D’Elle/S Smith: 0+8; Russel/N Skelton: 9+1) = 30; 8, ITA = 68. winning round 1, Farina (R Tebbel), GER; 2, Iceberg; 3, Diamonds Daylight (A Pollmann-Schweckhorst), GER. best of champions 1, J Dubbeldam, HOL; 2, L Beerbaum; 3, C Ahlmann. hunting 1, Edza De St Denis (M Fuchs); 2, ABC Landliebe; 3, Gelha’s Junior (J Ehning), GER; 8, Jerry Maguire (R Smith). yng horse jump-off 1, Dow Jones (C Ahlmann); 2, For Keeps (L Nieberg), GER; 3, Enorm (L Beerbaum). last chance 1, Glenn (A Pollmann-Schweckhorst); 2, Checkmate (M Michaels-Beerbaum); 3, Hooligan De Rosyl (B Broucqsault), FRA. grand prix 1, Tinka’s Boy; 2, Coster; 3, Verelst Goliath (M van Dijck), BEL.

YOUNG RIDER/JNR EUROPEAN CHAMPIONSHIPS Vilamoura, Portugal, 15-18 July

YR table C 1, Qadance vd Molendreef (B Devulder), FRA; 2, Crown Rhodonite (E Shaw), GB; 3, Gustav M2 (L Raaholt), NOR; 18, Alfredo (B Maher), GB. jnr A4 1, Isolde Gosse de Cerisy (B Grieg), NOR; 2, Jabdullah (S Albanese), ITA; 3, Casyopaya (J Billington), GB; 8, Continue B (G Plumley), GB; 15, Bullands Sensation (M Beaumont), GB; 20, Omelli (T Gredley), GB. 16 Jul: jnr team ch 1, GB (Bullands Sensation: 0+0; Omelli: 0+0; Continue B: 0+4: Casyopaya 0+0) team total 0; 2, GER (K Kniha/Arabella 318: 4+0; T Sprehe/Franco 43: 4+0; T Weinberg/Chanell 75: 6+8; F Hassmann/Queen Liesa: 0+0) = 8 (4 in jump-off); 3, HOL (J Ansems/Minardi: 0+0; S Kuyten/Zeno d’Or: 0+12; M van der Vleuten/Dargita Z: 0+4; P van der Schans/Minneravera: 0+4) = 8 (8 in jump-off). 17 Jul: YR team ch 1, GB (R Whitaker/Karina: 0+4; L Williams/Lacanda: 0+0; Crown Rhodonite: 0+8; Alfredo: 4+8) team total 12; 2, BEL, (J Motmans/Quick Chin van der Elsendam: 12+8; G Patteet/Frisomat Nelke vh Waterschoot: 5+16; J-A Melchior/Espoir Z: 0+0; N Bruynseels/Domini de Fel: 0+4) = 17; 3, HOL (V Voorn/Gestion Priamos Z: 4+4; D Kuipers/Leemhoeves Juska: 8+8; K vd Nieuwenhuyzen/Kathja: 4+0; W Greve/Payton: 0+12) = 20. YR A7 1, Accordiano (A Bourns), IRL; 2, Frisomat Nelker vh Waterschoot; 3, Rainbow 63 (P Ruping), GER. 18 Jul: jnr individual ch 1, Queen Liesa; 2, Omelli; 3, Takeshi van Berkenbroek (J Spaas), BEL; 4eq, Continue B; 11eq, Casyopaya; 16, Bullands Sensation; 29eq, Miss Commett (K Forsyth), GB. jnr A7 1, Jabdullah; 2, Luciano 175 (M Mcauley), IRL; 3, Zeno d’Or. YR individual ch 1, Nanta (A Herholdt), ITA; 2, Tequi d’l CH (F Schoch), SUI; 3, Espoir Z; 4, Karina; 7, Lacanda; 10, Oscat (P Howard), GB; 11, Crown Rhodonite; 28eq, Alfredo.

LA CORUNA CSI Spain, 22-25 July

2-phase 1, Renzerin VD Rampaarden (M Whitaker), GB; 2, That’s Life (M Hecart), FRA; 3, Laurus (J Kurten), IRE. speed 1, Fleur (M Whitaker); 2, Landjuwel (R Raitchev), BUL; 3, Epson Pierreville (G Ornat), SPA; 8, Gem Of India (J Whitaker), GB. jump-off 1, Calypso D’Herbiers Ecolit (H Godignon), FRA; 2, Galant D’Isigny (J Garcia), ITA; 3, Forsyth (T Hassmann), GER. accumulator 1, Der Lohmann (T Hassmann); 2, Renzerin VD Rampaarden; 3, Equito Du Houssel (A Honrubia), SPA. speed 1, Muerer’s Le Patron (T Hassmann); 2, Checkers (B Mandli), SUI; 3, That’s Life; 6, Carmen (J Whitaker). jump-off 1, Indigo IX (B Mandli); 2, Portofino (M Whitaker); 3, Kannan (M Hecart). speed 1, Parco A (S Moya), SPA; 2, Equito Du Houssel; 3, Gerschwin Breviaire (L Cervera), SPA. 2-phase 1, Gem Of India; 2, Riot Gun (B Mandli); 3, Checkers; 4, Fleur. sml grand prix 1, Renzerin VD Rampaarden; 2, Der Lohmann; 3, Raffia (J-C Vangeenberghe), BEL. speed 1, Carmen; 2, Fee Du Priolet (H Godignon); 3, Equito Du Houssel. 2-phase 1, Meurer’s Le Patron; 2, Laurus; 3, Cher (J Rojo), ARG. grand prix 1, Hermine D’Auzay (D Etter), SUI; 2, Portofino; 3, I Caesar (D Lennon), IRE.

ROYAN CSI France, 22-25 July

2-phase 1, Intrepide Du Valon (A Chenu), FRA; 2, Contino (B Wilhell), GER; 3, Hug o Gesmeray (G Wathelet), BEL; 10, Qui Vive (R Bevis), GB. speed 1, Grain De Voltaire (J Epaillard), FRA; 2, Nairobi (L Thijssen), HOL; 3, Index (H Luther), GER. jump-off 1, Baladine Du Mesnil (O Guillon), FRA; 2, Fleche Du Plessis II (J Epaillard); 3, Flore Du Plessis II (A Chenu). table C 1, Fleche Du Plessis II; 2, Larna (M Rothlisberger), SUI; 3, Site (Y Simon), BEL. jump-off 1, Hyades Belmaniere (J Epaillard); 2, Fastourel Du Cap (T Anciaume), FRA; 3, Haxelle Dampierre (P Jarry), FRA; 7, Two Mills Showtime (R Maguire), GB. 6-bar 1, Ionesco De Brekka (O Guillon); 2, Hiver Des Gres (S Gramont), FRA; 3, Samir (H Knorr), GER. jump-off 1, Inas De L’Oasis (O Robert), FRA; 2, Nairobi; 3, Retreats Oakie Doakie (R Maguire). speed 1, Hadj Des Bruyeres (J Bonnet), FRA; 2, Goya Chatelet (F Lyon), LBA; 3, No Mercy (J Vrieling), HOL. grand prix 1, Esquis Rodenburghs Colorado (H Smolders), HOL; 2, Fastourel Du Cap; 3, Ernest (T Masui), JAP.

CORTINA D’AMPREZZO CSI Italy, 23-25 July

speed 1, Espoir De La Chaise (F Accordi), ITA; 2, Comtess III (L Polakova), CZE; 3, Liola Di San Patrignano (P del Favero), ITA. speed 1, Dartagnan De Paice (S Brugnone), ITA; 2, Zora (L Reiner), GER; 3, FLB Caesarius (L Minoli), ITA. 2-phase 1, Dedale III (A Penalosa), COL; 2, Saluut D (P Segolini), ITA; 3, Jamal De Juraire (J Dagut), FRA. jump-off 1, Jasmijn (C Cuyer), FRA; 2, Fandango X (G Cinti), POL; 8, Agropoint Calira (J Wingrave), GB. 2-phase 1, Hassan (S Broglia), ITA; 2, Lanciana B (M Helbok), AUT; 3, Remeny (G Szuhai), HUN. 2-phase 1, Shalom Everyday Love (L Marchesin), ITA; 2, Prinses VD Bakkershoevebel (L Minoli); 3, Dartagnan De Paice. jump-off 1, Gratianus VD Heffinck (A Paolo), ITA; 2, Lascara (L Appeal), POL; 3, Hygie Du Golfe (J Dagut). speed 1, Golden Gate (K Schiller), AUT; 2, Luberty (M Faccincani), ITA; 3, Midas Crown Cheron (S Hipp), GER; 10, Agropoint Calira. grand prix 1, Jasmijn; 2, Hugie Du Golfe; 3, Sandrino (A Carrara), ITA; 10, Agropoint Calira. 30 Jul: speed 1, Gandini Alcazar D’Elle (A Bologni), ITA; 2, Spring Master (J Wingrave); 3, Crack Du Taillan (M Zamana), ITA; 6, Nighlife (J Wingrave). 2-phase 1, Kastello (G Rolli), ITA; 2, Lascara; 3, Askoll Salto Van’t Riethof (A Marioni), ITA. speed 1, Kilian (G Rolli); 2, Spring Master; 3, Fandango X. grand prix 1, Fandango X; 2, Haida Du Castillon (G Rolli); 3, Even Du Vallon (J Dagut); 6, Agropoint Calira.

VALKENSWAARD CSI Holland, 23-25 July

6/7-y-o 2-phase 1, Cassiano Z (D McPherson), GB; 2, Cadett (P Raymakers), HOL; 3, Kingfield (N Talbot), IRE. speed 1, True Love (S Segal), US; 2, Chianto (A Moore), CAN; 3, River (B Marano), US. sml 2-phase 1, Prima Donna (P Veniss), BRA; 2, Tinka Lady (E Lamaze), CAN; 3, Flash D’Arros (A Rodrigues), VEN. amateur speed 1, Fleine De Presle (N Ginther), FRA; 2, O Boy (D Cojuangco), PHI; 3, Sheekhah (Prince F Alschallah), KSA; 4, Nouska (J Davies), GB. big jump-off 1, In Style (I Millar), CAN; 2, AK Caridor Z (E Mathe), FRA; 3, Casita (K Bahamdan), KSA. medium speed 1, Abba Z (J-A Melchior), BEL; 2, Cardoso Van De Helle (K Cleeren), BEL; 3, Stuart (G Goosen), GB. amateur 2-phase 1, Lattitude (B Soetearts), BEL; 2 & 3, Hillary C & Jewel’s Titanium (L Morrone), US; 7, Libertador (O Lazarus), GB; 8, Egalisca Du Ruiere (J Davies). sml speed 1, Cardoso Van De Helle; 2, Ladermie (A Schill), GER; 3, Constella Z (E Mathe); 6, Narina (T Gredley), GB. amateur 2-phase 1, Chianto; 2, Duc De Vernier (P Zobel), PHI; 3, Jumex Sport Apollo (P Poe), US; 5, Nouska. 6/7-y-o speed 1, Cassiano Z; 2, Unic Van’t Gelutt (K Al Eid), KSA; 3, Carlotta (A Schill); 6, For Fun II (J Davenport), GB. medium jump-off 1, Flash D’Arros; 2, Stuart; 3, Souvenir Van De Heffink (K Cleeren); 9, Red Dawn (D McPherson). big jump-off 1, Corinessa (H Bourdy), FRA; 2, BCO Olymp (A Hoorn), HOL; 3, Capriola Van De Helle (K Cleeren); 7, Maddock (G Goosen). 6/7-y-o final 1, Unic Van’t Gelutt; 2, Jazz De Coquerie (R Al Duhamy), KSA; 3, Picasso Z (E Mathe); 10, Cassiano Z. medium final 1, Van Schijndels Optical (P Raymakers); 2, Olona (R Al Duhamy); 3, Bioagrico Lorrain Z (E Lamaze). sml final 1, Abba Z; 2, Libelle (A Hoorn); 3, Prima Donna. amateur grand prix 1, True Love; 2, River; 3, Go West (S Segal); 6, Horsbord Des Isles (M Dawes), GB. grand prix 1, Issis Du Marais (S Guerdat), SUI; 2, Annabella (P Veniss); 3, In Style; 7, Florie Du Moulin (J Davenport). amateur jump-off 1, Lattitude; 2, Take Care (K Matthews), CAN; 3, Helypso Du Rocher (E De Moussec), FRA.

EUROPEAN PONY CHAMPIONSHIPS Poland, 27 July-1 August

1st individual qual 1, Classic Burberry (T Vandingenen), BEL; 2, Amigo Fontana (P Wielgorska), POL; 3, Quickstar (M van Mierlo), HOL; 10eq, Spot The Lady (J Ward), GB; 13, Colton Maelstrom (N Sewell), GB; 21, Walmore Diamond Quest (N Davies), GB; 23, Mister Amontilano (H Paul), GB; 45, New York Spritzer (L Sims), GB. 2nd individual qual 1, Quickstar; 2, Balou (S Brugman), HOL; 3, Spot The Lady; 4, New York Spritzer; 6, Mister Amontilano; 13, Colton Maelstrom; 45, Walmore Diamond Quest. individual ch 1, Mister Amontilano; 2, Black Devil (J Dallamano), FRA; 3, Balou; 4eq, New York Spritzer; 17, Spot The Lady; 20eq, Colton Maelstrom. consolation 1, Miss Bluf (H Mertens), BEL; 2, Cushla (T Hougaard), DEN; 3, Darling Dip (A Garcia), SPA. team ch 1, GB (Colton Maelstrom: 8+8; Spot The Lady: 0+0; New York Spritzer: 0+4; Mister Amontilano: 0+4) team total 8; 2, SWE (Emira/S Nytop: 18+8; Sun Flight/M Faijermo: 4+0; Edenside Sunshine/A Kjellberg: 0+4; Queen/A Zetterman: 4+0) = 12 (0 in 101.79 in jump-off); 3, FRA (Black Devil: 0+4; Chavettall/J Boulle: 4+4; Largo Laverne/D Ratzel: 8+0; Dexter Leam Pondi/A Chambard: 0+12) = 12 (0 in 104049 in jump-off); 4, DEN; 5, GER; 6, HOL; 7, SUI; 8, IRE; 9, BEL; 10eq, NOR & ITA; 12, POL.

GIJON CSIO Spain, 28 July-1 August

speed 1, Fee Du Priolet (H Godignon), FRA; 2, Der Lohmann (T Hassmann), GER; 3, Herva Des Hayettes (G Wathelet), BEL. jump-off 1, Fleur (M Whitaker), GB; 2, Hugo Gesmeray (G Wathelet); 3, Kannan (M Hecart), FRA; 10, Gem Of India (J Whitaker), GB. 2-phase 1, Lady Des Hayettes (G Wathelet); 2, Hermine D’Auzay (D Etter), SUI; 3, Nairobi (L Thijssen), HOL. table C 1, Guarana Champeix (R Latham), SPA; 2, Tres Coronas Mariachi (L Medal), SPA; 3, Maastricht D (P Putallaz), SUI; 7, Retreats Oakie Doakie (R Maguire), GB. accumulator with joker 1, That’s Life (M Hecart); 2, Londontimes (L Leygue), FRA; 3, Fontain Du Breuil (J Arias), SPA; 9, Qui Vive (R Bevis), GB. jump-off 1, Meurer’s Le Patron (T Hassmann); 2, Fleur; 3, Kannan; 9, Gem Of India. Samsung Nations Cup 1, FRA (Diablo Du Parc II/L Leygue: 0+4; Dester De La Lande/B Sainsardos: 0+4; Cyrenaika/P Leon: 4+4; Obelix/H Godignon: R+8) team total 16, 0 in 35.72 in jump-off; 2, MEX (Imperio Rouge/S Lambre: 0+0; Scappino Chanel/G Tazzer: 8+8; Minotauro/G Ramos: 4+8; Bohemio/F Senderos: 0+4) = 16, 4 in 36.21; 3, HOL (Nairobi: 0+4; Lois Lane/W Laarakkers: 5+8; Greve Molke/J Vrieling: 4+4; Oliver Q/H Smolders: 0+4) = 16, 4 in 37.01; 4, SPA; 5, GER; 6, POR; 7, BEL; 8, NOR; 9, GB (Gem Of India: 5; Two Mills Showtime/R Maguire: 8; Hosire Des Chaines/R Bevis: 20; Portofino/M Whitaker: 12) = 25. speed grand prix 1, That’s Life; 2, Der Lohmann; 3, Guarana Champeix; 10, Qui Vive. 2-phase 1, Renzerin vd Rampaarden (M Whitaker); 2, Equito Du Houssel (M Honrubia), SPA; 3, Merva Des Hayettes (G Wathelet), BEL. speed 1, Hermine D’Auzay; 2, Fleur; 3, Nordico (L Cervera), SPA. accumulator 1, That’s Life; 2, Lolita (F Rodrigues), SPA; 3, Hermine Des Moitiers (L Escobar), SPA; 6, Renzerin vd Rampaarden. grand prix 1, Riot Gun (B Granjean), SUI; 2, Kannan; 3, Imperio Rouge; 8, Portofino.

ASCONA CSI Switzerland, 30 July-1 August

yng horse speed 1, Jacana Des Monts (G da Silva), BRA; 2, Parabol (W Muff), SUI; 3, Malva (M Deslauriers), CAN. YR 2-phase 1, Rabella (S Breitenstein), SUI; 2 & 3, Quibus & Galayo La Silla (C Sorg), SUI. jump-off 1, Chatwin (C Barbeau), SUI; 2, Corofina (A Aron), US; 3, Ninja (G Nuti), ITA. speed 1, BMC’s Kupido (J Stenfert), HOL; 2, Loriot XI (C Barbeau); 3, Ivoor (F Mathy jnr), BEL. 2-phase 1, Lugano XI (W Muff); 2, Radja Van’t Arkelhof (N Rutschi), SUI; 3, Infante Des Chenes (T Hauri), SUI; 10, Laguina (R Davenport), GB. accumulator 1, Granie (M Fuchs), SUI; 2, Nadir Di San Patrignano (J Smit), ITA; 3, Ostara (L Kraut), US. jump-off 1, Hayate (B Goodin), NZ; 2, New River (R Sarmento), BRA; 3, Corranda PMS (N Schurtenberger), SUI. YR speed 1, Koncorde (S Lauber), SUI; 2, Galayo La Silla; 3, Rabella. yng horse 2-phase 1, Lobster (S Pedersen), DEN; 2, Make Believe Lonhro (F Crotta), SUI. speed 1, Millar (J Peeters), BEL; 2, Jamaica (A Aron); 3, Ivoor. yng horse final 1, Lobster; 2, BB Cayenne (R Birchler), SUI; 3, Joyou D’Opal (G Govoni), ITA. YR final 1, Rabella; 2, Galayo La Silla; 3, First Chance (S Breitenstein). grand prix 1, La Toya (M Fuchs); 2, Lamicell Le General (J Peeters); 3, Cantus (N Schurtenberger); 9, Laguina.

VALKENSWAARD CSI Holland, 30 July-1 August

amateur 1.25m speed 1, Electra D’Amaury (N Ginther), FRA; 2, Ruth La Escondida (F Zambrano), MEX; 3, Nouska (J Davies), GB. sml 2-phase 1, Prima Donna (P Veniss), BRA; 2, Tango (C Kappler), US; 3, Narina (T Gredley), GB. amateur 1.35m 1, Chianto (A Moore), CAN; 2, Ebene (I Baillet), FRA; 3, An Via (S Coppedge), US; 7, Olivier (O Lazarus), GB; 8, Egalisca Du Rueire), GB. yng horse 2-phase 1, Jerry Des Hayettes (M Ward), US; 2, Lowen Herz (D McPherson), GB; 3, Suzie Quattro (A Knippling), GER. medium speed 1, Olona (R Al Duhami), KSA; 2, Van Schijndel’s Patrick (P Raymakers), HOL; 3, Coming Star (R Sweely), US. big jump-off 1, Meautry’s Pleasure (A Knippling); 2, Queen Z (R Pessoa), BRA; 3, AK Peanuts Z (E Mathe), FRA; 4, Idle Dice (J Fisher), GB; 7, Socks (D McPherson). sml speed 1, Nisinia Van De Wolfsakker (D Jobertie), FRA; 2, Kinzo’s Nadine (G Coumans), HOL; 3, Ladermie (A Schill), GER; 4, Narina. yng horse speed 1, Jerry Des Hayettes; 2, Jadis De Toscane (P Rozier), FRA; 3, P-Pilot (W-J van der Schans), HOL; 9, Rodos (G Goosen), GB. amateur 1.35m 2-phase 1, Egalisca Du Rueire; 2, De Casar (V Couperie), FRA; 3, Electra D’Amaury (N Ginther), FRA. amateur 1.25m 2-phase 1, Jewel’s Titanium (L Morrone), US; 2, Lattitude (B Soetearts), BEL; 3, Gillehammer (M Fisher), US. medium jump-off 1, Naktibro (G Coumans); 2, Senna (P Rozier); 3, Coeur (M Ward), US; 4, Medrano (T Gredley). big jump-off 1, Nouvelle (W-J van der Schans); 2, Ginster Noir (A Miranda), BRA; 3, Quickstar II Z (M Ward). yng horse final 1, Lowen Herz; 2, Kinzo’s Pepper (G Coumans); 3, Pubertha (N Kleinpenning), HOL. medium final 1, Socks; 2, Eurocommerce Berlin (W Schroder), HOL; 3, Meran (F Fervers), GER; 9, Lulu 41 (J Davenport), GB. sml final 1, Indira (M Forsten), FIN; 2, Cobra (P Geerink), HOL; 3, Madonna VII (N Kleinpenning); 7, Cassiana Z (D McPherson); 9, Narina. amateur 1.35m final 1, Reggae (C Harrison), US; 2, Naomie (M van der Vleuten), HOL; 3, O Boy (D Cojuangco), PHI; 10, Horsbord Des Isles (M Dawes), HOL. amateur 1.25m final 1, Parmala Douche (M van der Vleuten); 2, Gillehammer; 3, Egalisca Du Rueire; 8, Nouska. grand prix 1, Jumex Sport Qredo (H Bourdy), FRA; 2, Florie Du Moulin (J Davenport); 3, Poet (D McPherson).