WAVECREST CHAMPIONSHIP SHOW 8 December

1.15m Open 1, Kouros du Pachis (J Rothstein); 2, Ramazotti (J Renwick); 3, City Slick (D Burnham). Wavecrest 1.25m 2003 Championship 1, Gold Horizon (A Lewis); 2, Roberto (C Silfverling); 3, Mercurius (B Maher). Wavecrest 1.35m 2003 Championship 1, Tulip VD Heffink (D McPherson); 2, Now or Never (V Young); 3, Oscar IX (P Howard).

SUMMERHOUSE EC Hardwicke, Glos, 9 December

British novice 1, Rulenska (L Yeomans); 2, Griffin (S Young); 3, Harry’s Bar (J Blakeway). discovery 1, Rye Guy (A Dawes); 2, I No Nothing (P Tatner); 3, Just A Play Boy (C Sowen). newcomers 1, Charlie’s Limited Edition (A Dawes); 2, Rye Guy. 1.10m members cup 1, River Chase (J Loffet). 1.15m 1, Summerhouse Cruiseman (H Gallop). Foxhunter/1.20m 1, Cockleford Mystery (M Moor).

BADGWORTH ARENA Nr Axbridge, Somerset 13-14 December

Saturday – SNR British Novice 1, 1, Mauns Limerick (L Dunbar); 2, Desirabel (C Presley); 3, Looks As If (P Baber). SNR Discovery 1, Chocky II (A Watson); 2, Ard Princess (K Bird); 3, V.I.P Olivier (T Wilson). SNR 1.05 MTR Open 1, Springtime Bunny (M Hobbs); 2, Rigoletto (P Baber); 3, Look Alike (P Baber). SNR Newcomers/Open 1.10 1, Rocky V (T Trendell); 2, Oneida Alley Cat (B Moore); 3, Did’s Ragtime (K Pike). SNR Open 1.15 1, Dutch Whisper (P Baber); 2, Oneida AlleyCat (B Moore); 3, Issy Bell (K Pike). SNR Foxhunter/ Open 1, Oneida Bally Pride (B Moore); 2, Issy Bell (K Pike). Sunday – SNR 1.00 mtr Open 1, Unforgettable (J Rosewell); 2, Hilton Magic (E Dewey); 3, Ladi Dah (S Coombes). SNR Equiline Novice Champ. Qualifier 1, Norton Taboo (K Pearce); 2, Initio (R Bottomley); 3, Wayside Jar Jar Binx (K Grimster). SNR Discovery 1, De Beers Down The Hatch (C Phelps); 2, Baribal (L Wesbroom); 3, Mrs Doubtfire (BJ Watts). SNR 1.05 mtr Open 1, Alpheus (J Hobbs); 2, Triple Flight (M Marino ); 3, Shenandoah (C Keeval ). SNR Newcomers/ 1.10 mtr Open 1, Ex-Fold Horrace (J Douglas ); 2, Cullen (J Storrie); 3, Retreats Pierd (G Mason). SNR 1.15 mtr Open 1, Oneida Bally Pride (B Moore ); 2, Penny Market (J Douglas). SNR Foxhunter/ 1.20 mtr Open 1, Onedia Bally Pride (B Moore); 2, Oneida Imp (B Moore); 3, Manyahna (J Storrie).

NORTON HEATH EC Essex, 13-14 December

British novice 1, Tiffcrum French (M Gilmour); 2, Lissadell (M Pimblett); 3, Kimberley Star (T Mason).discovery 1, Indio (M Gilmour); 2, Kilmeadon (M Fursedonn); 3, Scotch Mist (J Morris). 1.05m 1, Narc (M Gilmour); 2, Mysterious (S Mitchell); 3, Gryfel (M Haggett). newcomers 1, Pira (L Renwick); 2, Primadonna (S Gardner); 3, Pilus (S Clutterbuck). Foxhunter/1.20m 1, Phoenix Joy (A Lewis); 2 & 3, Andora & O’Dooley (J Pay). S McCabe 1.30m 1 & 2, Onyx V & Loro Piana Hamlet (G Williams); 3, Charming (S Strawson). 14 Dec: British novice 1, Carthago Z (C Millbank); 2, Dinah II (K Watts); 3, Bally Dankel (K Fitzgerald). discovery 1, Abriz Z (H Hensler); 2, Dinah II (K Watts); 3, Meridian Flame (C Gregory). 1m 1, Robo Cop (K Harris); 2, Rockford Lady (K Wilson); 3, Ratida (K Nunn). 1.10m members cup 1, Charming; 2, Lanaree (K Butchart); 3, Chime (A Strawson). accumulator 1, Nippon (K Nunn); 2, Brookend Raphael’s Boy (J Biddle); 3, Occupation (V Cooper). 16 Dec: British novice 1, Brockleys Sherif (D Guilfoyle); 2 & 3, Lissadell & Sydney IV (M Pimblett). discovery 1, Elmwood Gold (K Armstrong); 2, Handley Barns Spring (J Cummins); 3, Sydney IV. 1.05m 1, Pico (L Squibb); 2, Modjo Lady (E Harrod). newcomers 1, Uline (L Louden); 2, Pentville Lodge (N Ward); 3, Rusty (M Lockhart). 1.10m 1, La Clochette (L Abraham); 2, Retreats She’s A Lady (L Louden). Foxhunter/1.20m 1, La Clochette; 2, Drumbarra (N Ward); 3, Huit De Couer (J Burgess).

SOUTH WALES EC Heol-Y-Cyw, 13 December

75cm Junior Starter 1, Flying Princess (R Jenkins); 2, Tullibards Majic Trick (D Perry); 3, Mr Sanco (E Farr). 90cm Open 1, Louie II (E Farr); 2, Mr Sanco (E Farr); 3, Show Me Heaven (S Jenkins). 1m Open/Newcomers 1, Don’t Matter (V White); 2, Batman II (M Browning); 3, Louie II (E Farr). Top Score 1, Louie II (E Farr); 2, Batman II (M Browning); 3, Don’t Matter (V White).

AREA 34A BRICKFIELDS 14 December

Seniors – Open 0.85m 1, T. Savannah (F Hinds); 2, Miss Possible (K Begley); 3, Nutkin Feather Duster (S Begley). Charles Owen British Novice Championship – First Round 1, Stans Clover Girl (E Thornton); 2, Maximillion Mirage (R Booth); 3, T Savannah (F Hnds). Discovery Championship – First Round 1, Golden Locket (C Hannam); 2, Triple X II (J Day); 3, Silver George (L Shirlaw). 1m Open 1, Cool Cullen Colleen (A Eldridge); 2, Olympus Aprils Quest (S Begley); 3, My Lady Louise (S Begley). 1.05m Open 1, Mirabella (R Booth); 2, Master Nadel (N Price); 3, Manhattan (S Begley). Senior Member’s Cup 1.10m/ Senior Newcomers 1, Riverwood (R Booth); 2, Golden Locket (C Hannam); 3, Finocchio (H Webster). National 1.25m Open 1, Riverwood (R Booth); 2, Lucky Girl II (S Begley). Juniors Open 0.80m 1, Sky High Sunday (G Read); 2, Brookside Buttons (D Shirlaw); 3, Teen Spirit (J Vaughan). BEIB Junior British Novice Championship – First Round 1, Brookside Buttons (D Shirlaw); 2, Bowcombe Jack the Lad (D Shirlaw); 3, My Mr Mercury (J Bircham). Junior Progress Stakes 1, Lady Millenium (H Webster); 2, Sky High Sunday (G Read); 3, Oak Dene Midnight Arrival (J Bircham). Blue Chip Feed Balancer Junior Newcomers First Round/1m Open 1, Irish Rose II (P Green); 2, My Mr Mercury (J Bircham); 3, Teen Spirit (J Vaughan). Squibb and Davies National Junior Foxhunter/1.10m Open Competition 1, Irish Rose II (P Green).

EXETER EC Poltimore, Devon, 14 December

jnr British Novice 1, Marshall Cherry Pie (C Greep); 2, Bouncing Opposition (N Schofield); 3, Tegwyn (D Colton). 85cm jnr 1, Tyson II (J Arnold-Jones); 2, Miss Liddington (C Mills); 3, Copper (E Pitts). jnr newcomers 1, Tyson II; 2, Trinity Gold Rush (J Arnold-Jones); 3, Okehurst Wild & Willing (H Clelland). 1m jnr 1, Cavendish (G Hann); 2, Tomadachi II (E Wells); 3, League Of His Own (A Karagianis). jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, League Of His Own; 2, Crosswinds Winnie The Pooh (K Kneen); 3, Fairlands Star (C Mills). 22 Dec: British novice 1, River Of Gold (J Batchelor); 2, Tumblewood Denzil (J Douglas); 3, Nevada II (D Binding). discovery 1, Bramble (K Richards); 2, Showtime (T Hutchins); 3, The Cheeky Mare (H Dunstan). 1m 1, California Moor (A Andrews); 2, Castle Blayney (L Leatham); 3, Un Diamant (A James). 1.10m members cup 1, Noble Max (L Pinney); 2, Wickhams Fancy (P George); 3, Kiehtan (T Kneen). 1.15m 1, Just Tommy (S Norman); 2, Rocky V (T Trendell); 3, Vague Impression (K Spiller).

NORTHALLERTON EC Yafforth 14 December

Charles Owen British Novice 1, Ethel (N Colbeck); 2, Hea Cuppa (C Grimes); 3, Dovecote Hathan Green Holly (J Cowan). Equimax Discovery 1, Shiverlea (L Ward); 2, Kelsey Clover (R Collinson); 3, Poulakerry Beauty (S Pitt). 1.10m Open 1, Gibside Sarleen (A Mills); 2, Ferndale Summer Breeze (A Wall); 3, Nijinski II (A Bell). Great Leighs Newcomers 1, Shiver St George (S Deary); 2, Von Trapp (M Kendall); 3, Vako Van Her Kapplehaff (D Mewse). Horse & Hound Foxhunter First Round/1.20m Open 1, Mistrato (S Russell); 2, Opporto (A Bell); 3, Blofeld (A Bell).

OSBALDESTON HALL RC Blackburn, Lancs, 14 December

British novice 1, It’s Monkey Business (Z Stringer); 2, Mon Cherie (M Ainscough); 3, Celtic Purple Diamond (M Bower). discovery 1, Flintstone School (S Martin); 2, I’m Randi Too (D Carpenter); 3, Nonette H (M Marsh). newcomers 1, Feaverland (J Mustoe); 2, Spasmodically Salopian (J Hardy); 3, Lowmoor Bentley (N Wainwright). 1.10m 1, Commando Flight (D Carpenter); 2, Domingo II (S Buckley); 3, Stone Flight (J Fletcher). BEIB Star 1, Ranome Z (E Staveley); 2, Gambarda (G Pollard); 3, Little Lucy (J Mustoe). 1m 1, Foxglen Romeo (D Ryder); 2, May Design (J Bailey); 3, Start From Scratch (S Drake). 1.10m members cup 1, Gambarda; 2, Tristam (N Hendry); 3, Start From Scratch.

RODBASTON COLLEGE Penkridge, Staffs, 14 December

novice 1, Dolly Bright Spark (N Mahn); 2 & 3, Alisha’s Attic & Lexington Ghost (M Thompson). discovery 1, Picador De Follie (T Fowles); 2 & 3, Midnight Cavalier & Kadans Z (D Morton). newcomers 1, Gunstone As If (P Harris); 2, Picador De Follie; 3, Miss Tango (H Upton). 1.10m 1, Advent (N Marmont); 2, Easy Buck (K Rose); 3, Beechwood Camilla (M Braithwaite). Foxhunter/1.20m 1, Gentle Breeze (D Morton); 2, Fritz Luke (J Helm); 3, Rex (M Braithwaite). 1.25m 1, Gentle Breeze.

ROYAL LEISURE W Sussex, 14 December

British novice 1, Quickshift Millie (C Hall); 2, Polymeric (V Lindfield); 3, Silver Banner (J Moore). discovery 1, Hilton Nook (C Lewis); 2, Bugsy (E Carroll); 3, OBS Diamond Excel (K Tate). 1.05m 1, Ridout Rose (S Frankland); 2, Hilton Nook; 3, Positively Cavalier (L Haiswell). newcomers 1, Oingy Boingy (N Wilson); 2 & 3, Warco & Shimmer-E (E Carroll). 1.15m 1, Jetaway (C Lewis); 2, Brindisi (H Morris); 3, Yorkie Park (J Cox). 1.25m 1, Maestro Magic (C Ellis); 2, Castlequinn Clover (D Baker); 3, Ivanhoe D’Elle (D Charles). 16 Dec: British novice 1, Shannagarry (R Fenton); 2, Roadstar (C Nicol); 3, Penny Way (L Kane). 1m 1, Black Number (L Long); 2, Mayfield Live The Life (M Gibbs); 3, Hillview Diamond II (N Mulgrew). 1.05m 1, Lucky Step (J Whibley); 2, Favorite (G Talbot); 3, Vinnie (N Mulgrew). newcomers 1, Ardal Boy (N Braidwood); 2, Romeo B (J Popely); 3, Biscuit Blue (C Nicol). 1.15m 1, Nonstop Royale (E Carroll); 2, In A Mo (M Tomlinson); 3, Nabucco (A Hoar). 1.25m 1, In A Mo; 2, Papachico (C Nicol). 21 Dec: British novice 1, Oakhurst Deel Lady (G Talbot); 2, Don Quixote (J Silcock); 3, Quoram (C Connor). discovery 1, My Star Chance (L Coleman); 2, Ballinvella Giant (D Narman); 3, Sophie II (S Smith). 1.05m 1, Walton Bombardier (L Long); 2, Concordedor (K Willard); 3, Babylon Lannaret (E Rigden). newcomers 1, Black Number; 2, OBS Diamond Excel (K Tate); 3, Peanutella (l Long). 1.15m 1, Favorite; 2, Brindisi (H Morris); 3, Fables Promise (C Millard). 1.25m 1, Royal Recruut (G Talbot); 2, Quel Monsieur (H Turrell). 22 Dec: British novice 1, My Star Chance (L Coleman); 2, Tommy Thumb (C Franks); 3, Oakhurst Deel Lady. discovery 1, Welshman II (E Carroll); 2, On The Beat (C Millard); 3, Kim (L Stoner). 1.05m 1 & 2, The Beacon Horse & Cosima Seventy-Nine (D Clarke); 3, Zante (L Gardner). newcomers 1, Personality (A Nelson); 2 & 3, Valkor & Waldhorn (C Ellis). 1.10m 1, Gion (C Millard); 2, Guidam Unique (M Barratt). YR 1, Odessa M (B Penny); 2, Nicky Lord (M Shirley); 3, Royal Recruut. Foxhunter/1.20m 1, Maestro Magic (C Ellis); 2, Warco; 3, Guidam Unique.

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 14 December

tiny tots 1, 12 tied. sml pony 1, Golden Fortune (A Valks); 2, My Bugsy Malone (J Whittaker); 3, Willowpark Riff Raff (E Stoker). winter 128cm 1, Duncrynes Jungle Bunny (P Allen); 2, Go Mandingo (F Moiser); 3, Hollyoaks (J Flannigan). winter 138cm 1, Fountain Ranger (O Hilliard); 2, Mighty Flyer (A Valks); 3, Bowes Ricochet (D Willett). pair relay 1, Young Polar Bear (A Valks) & Bowes Ricochet; 2, Beamish Sunburst (H McCaie) & Bowes Cemtex (A Valks); 3, Dinky Diva (S McNicholas) & Bowes Look Sharp (M Foster). jnr British Novice 1, Magic Potion (L Parkinson); 2, Lady In Black (J Morton); 3, Kerry’s Boy (S Farrell). jnr newcomers 1, Let’s Go Lucky (D Neilson); 2, Pink Lady (Z Taylor); 3, Flame Of Tara (J Revely). 1m jnr 1, Baskin Ilex (S Adams); 2, Tick Tock Two Tone (E Stoker); 3, Patch Of Colour (K Porter). jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Flame Of Tara; 2, Northern Highlights (S Charlton); 3, Wandering Spirit (A Valks).