THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 7 January

95cm 1, Jays Mystique (D Perry); 2, Toss Burns (S Morris); 3, MymwoodPrincess (A Clarkson). 1.05m 1, Malaga II (J Crowson); 2 & 3, Riva Ruel & Brooks Diamond (P Price). 1.15m 1, Easton Promise (K Patrick); 2, Ursula II (L Green). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Exclusive Imp (S Morris).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 7 January

Charles Owen British Novice 1, Shady Curtis (M Pimblett); 2, Delirious (C Gleeson); 3, TLC Brandysnap (K de Graaff). Equimax Discovery 1, Mulloughdrin Diamond (S Lane); 2, Zero Flight (P Brooks); 3, Hal Gold (C Gleeson). 1.05m 1, Troublesome (K de Graaff); 2, Blakeney Cowboy (A Woodgate); 3, Hal Gold. 1.15m 1, Mandini (L Louden); 2, Ukinda (J Burgess). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Watussi (J Biddle); 2, Huit De Coeur (J Burgess).

ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, West Sussex, 7 January

Charles Owen British Novice 1, Pico (L Squibb); 2, PUK Balia (G Strutton); 3, Warco (J Clee). 1m1, Harry Hopkins (T Goodall); 2, Duca Star (M Dorgan); 3, Hollywood (C Nicol). 1.05m 1, Hollywood; 2, Adams Marisco (C Baker); 3, Duca Star. Great Leighs Newcomers 1, China Blue (C Nicol); 2, Prince L (G Williams). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Blackstuff Clover Story (G Williams); 2, Neander (C Nicol); 3, Prince L. 1.30m 1, Lydmar (M Dorgan); 2, Titus Van Euverbraeke (G Williams); 3, Naff Naff II (D Charles).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 8 January

Charles Owen British Novice 1, Brookmeade Maisie (C Bennett); 2, Cabalva Director (C Martin); 3, My Secret (H Saget). Equimax Discovery 1, Zuccaro (C Bennett); 2, Peaceful Warrior (C King); 3, Lancers Lot (C King). Great Leighs Newcomers/1.10m 1 & 2, Kiss & Tell ll & Opportunity B (H Tredwell); 3, Ile Blanche (C Grime).

ROWALLAN Fenwick, Ayrshire, 10-12 January

jnr 1m 1, Sparkling Special Edition (L Hutt);2, Tshakanni (W Melville Smith); 3, Cheeky Chester (J Smith). jnr 1.10m 1, Colour Code (C Mowbray); 2, Highling Flash Of Fortune (E Galbraith); 3, Bowes Charlie Brown (L Hutt). 128/138cm 1, Willow The Wisp II (J Smith); 2, Cheeky Chester; 3, Colour Code. jnr open 1, Papadacus (J Newnham); 2 & 3, Stainsby Top That & Master Bill (L Hutt). 11 Jan: BEIB Jnr British Novice 1, Bronwyns Bright Idea (L Beattie); 2, Bally Gawley Lad (W Melville Smith); 3, Langcroft Cream Cracker (C Craig). jnr 90cm 1, Silver Wonder (C Miller); 2, Tshakanni; 3, Debbies Dream (D Susans). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Allegro Non Trotto (W Melville Smith); 2, Flying Chance (L Beattie); 3, Tweedside Clementine (L Mackie). jnr1m 1, Applejax Solitaire (D Smith); 2, Anique Sandiego (J Drummond); 3, Barochan Steel Delight (J Spy). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Ocean Colour Scene (D Smith); 2 & 3, Lakeland Little Wonder & Lakeland Little Classic (R Cottam). winter JC 1, Kale Cathay (E Galbraith); 2, Applejax Solitaire (D Smith); 3, Arjay (R Walker). winter 138cm 1, Marsh Kyfe Jake (E Snape); 2, Lakeland Little Cracker; 3, Willbound (J Drummond). jnr intermediate 1 & 2, She’s Elastic & Street Angel (J Kirk); 3, Arjay. 12 Jan: Parklands Country Club Restricted Sml Pony 1, Ginger Nut Jester (L Beattie); 2, Bullfa Bonnie (E McIntosh); 3, Holly Hedge Hopper (V Willock). jnr 90cm 1, Langtons Lights (L Robertson); 2, Marsh Kyfe Jake; 3, Sparkling Santa Fe (R Imrie). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Orphan Abbie (N Devlin); 2, Sobranie Cocktail (R Imrie); 3, Slip Knot (V Murdoch). jnr 1m 1, Bowes Charlie Brown; 2, Little Bobby (S Lithgow); 3, Willow The Wisp II. Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Colour Code; 2, Lakeland Little Classic; 3, Bowes Charlie Brown. winter 128cm 1, Silver Wonder; 2, Sligo Lucky (C Miller); 3, Willow the Wisp II. jnr intermediate 1, Lakeland Little Wonder; 2, Master Bill; 3, Mr Swampy (D Smith). winter 138cm 1, Little Bobby; 2, Willbound; 3, Colour Code. jnr open 1, Street Angel; 2, Stainsby Top That; 3, Master Bill.

TOWERLANDS EC Braintree, Essex, 10-12 January

Charles Owen British Novice 1, Okarina (J Charlesworth). Equiline Discovery 1 & 2, Lucky Luke III & FI Galina (J Charlesworth). 1.05m 1, Phoenix Ostrov (G Barton); 2, Galina (H Stennett); 3, Positively (D Mattock). Great Leighs Newcomers 1, Temple Cenarcos Z (N Tinworth); 2, Premium II (B Maher); 3, Licara (J Popely). 1.10m 1, Positively; 2, Raja II (H Stennett). Horse & Hound Foxhunter 1, Tedechine Sept (J Popely); 2, Lola Cruiso (J Randall); 3, Sebastian (J Charlesworth). 1.20m 1, Jessica du Warchet (L Phillips); 2, Hot Two Step (N Tinworth); 3, Velsk (G Barton). 1.30m 1, Diamond Dennis (L Pimblett); 2, Mauritius V (J Popely); 3, Panama Avoca (G Werth). 11 Jan: 85cm 1, Portunia Rose (C Blew); 2, Tennessee Silver Jazz (E Volk); 3, Erne Hill (D Smith). 95cm 1 & 2, Little Miss Carnival & Lonoro (J Whinnett); 3, Limes Play It Again (H Broad). 1.05m 1, Apple Pip Jack ( M Russell); 2, Ballin Rose (S Cooper); 3, Temple Springer (K Watts). NDS Members Cup 1, Lawyer (L Fitch); 2, Copper Beech Lad (N Turner); 3, Socrata (H Stennett). Horse & Hound Foxhunter 1, Roxsy (L Fitch); 2, Sebastian. 1.20m 1, Lawyer; 2, Grandas (A Watkins); 3, Raja II. 1.30m 1, HS Jack In The Box (N Moon); 2, Gramena (R Ockendon-Day); 3, Zerro II (M Russell). 12 Jan: 1.05m 1, Phoenix Ostrov; 2, Curlicue (J Chipperfield); 3, Orka C (J Charlesworth). Great Leighs Newcomers 1, Tankers Town (S Hunt); 2, Ferndale Racketeer (T Bancroft); 3, Mulloughdrin Diamond (S Lane). 1.10m 1, Olimore (S Hatton); 2, Lady Tropics (L Thirlwell); 3, Granchino (S Aston). BEIB Star 1, Zerro II; 2, Granby Mifaleh (H Janulewicz); 3, Grandas. 85cm 1, Tennessee Silver Jazz; 2, My Little Madame (C Fenn); 3, Temple Springer. Charles Owen British Novice 1, Erne Hill; 2, Landlord V (K Watts); 3, Tiller Girl (P Stoddart). Equimax Discovery 1, Landlord V; 2 & 3, Which Way Is Up & Tiptoe Tigger (K Nunn).

SOUTH VIEW EC Winsford, Cheshire, 11 January

Golden Bear Tiny Tots 1eq, Little Missy (A Prime), Brookhall Glimpse (A Dobson), My Girl’s Over The Moon & Powtan (R Connor). 128/138cm 1, Fountain Ranger (O Hilliard); 2, Again & Again (S Needham); 3, Gwaun Benjamin (O Hilliard). Scope Jnr Novice 1, 7 tied. Scope Jnr Progressive 1, Miami Gold (V Davies); 2, Irish Pegasus (S Higgin); 3, Irish Splash Of Colour (K Parker). Scope Jnr Adventurer/jnr 1.10m 1, Young Charisma (P Sims); 2, The Harrier (A Evans); 3, Jazztime Caprice (S Duggan). 1.15m jnr 1, Young Charisma; 2 & 3, Tiger Wood & Expression (P Dobby).

THE HAND EC Clevedon, Avon, 11-12 January

Charles Owen British Novice 1, Lay Down The Law (F Hay); 2, Topic III (L Dodgson); 3, Heatherfield Lennox (B Moore). Equimax Discovery 1, Symetric (D Crossman); 2, The Quarryman II (S Elliott); 3, Parisienne (C Moyce). 1.05m 1, Noble Hay (L Pinney); 2, Morning Miracle (S Ward); 3, Only Wishes (L Chapman). Great Leighs Newcomers 1, Just T (L Skelton); 2 & 3, Mandra & VIP Power Day (B Verning).1.15m 1 & 2, Collmore Petrina & Oneida Bally Pride (R Tillson); 3, Cuesta (A Edwards). 1.25m 1, Hallo Mossy (A Edwards); 2, Springtime Poppit (S Heaven); 3, Danger Mouse (E Eynon). 12 Jan: Horse & Hound Foxhunter 1, Nescio J (S Heaven); 2, Furious Whisper (V Lynden); 3, Miss Ireland (A John). 1.20m 1. Catherston Sorcinite (R Moor); 2, Cynfig Showtime (E Eynon); 3, Cockleford Mystery (R Moor). Osborne Refrigerators Winter Grade C 1, Pjort (C Moyce); 2, Cantanova (J Harris); 3, Othello’s Retreat (V Lynden). 1.30m 1, Laughton James (C Baker); 2, Lominard L (A John); 3, Danger Mouse. 90cm 1, Charlie Kimberlite (C Wilson); 2, Cooking With Floyd (C Watts); 3, Tredithick Hannah (C Presley). 1m 1, Just Whispa (H Buffon); 2, De Beers Dominic (C Wilson); 3, TC Murphy’s Girl (C Boardman). 1m 1, Shimmering Ice (C Edwards); 2, De Beers Dominic; 3, KE One More Time (K Bevan).

LORDSBRIDGE ARENA Barton, Cambs, 11-12 January

Charles Owen British Novice 1, Little April Showers (J Craven); 2, Max Factor (A Kapsalis); 3, Crack On (M Dell). Blue Chip Jnr newcomers 1, Okehurst Charlie Chaplin (L Sims); 2, Ballyroan Lad (S Farrant); 3, Snatch (N Sewell). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Blue Amber (H Penny); 2, Keelings Phoenix (C Keeling); 3, Its Chelsea (K Smith). jnr members cup 1, Bobby Bracken (L Sims); 2, Ossie Bear (H Jenkins); 3, Blue Amber. winter JC 1,Its Sky (P Neill); 2, Quaysider (N Sewell); 3, Okehurst Charlie Chaplin. 1.15m jnr 1, Mulberry Big Ben (R Prater); 2, Mid West Star (H Penny). jnr intermediate 1, Dooly (H Arnold); 2, Mid West Star; 3, RS Black Jack (H Arnold). 12 Jan: 85cm jnr 1, Okehurst Shooting Star (E Davies); 2, Up & Up (H Craven); 3, Pembrooke Gold (T James). Kitt Jnr Novice 1, Kimber Lad (C Ambrose); 2, Little April Showers (J Craven); 3, Apache Cloud (S Nichols). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Herbie Is Bananas (R Underhill); 2, Amber Tiara (S Sutton); 3, Up & Up. jnr open 1, Finnegans Fancy Fred (T Page); 2, Rathsallagh Flash (M Thompson). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Blue Amber; 2, Finnegans Fancy Fred; 3, Smudge (S Ballard). jnr members cup 1, Finnegans Fancy Fred; 2, Blue Amber; 3, Catmando (C Keeling). winter JC 1, Homer J (H Gillott). 1.15m jnr 1, Mid Star West; 2, Short Step (H Arnold). jnr intermediate 1, Landown Three’s Are Wild (J Shackleton); 2, Bobby Bracken.

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks 11-12 January

11yrs and under 1, Dreamtime Outlander (Z Wilson); 2, Benjamin Bunny (Z Wilson); 3, Echo World (Z Wilson). Small Pony Open 1, Grey Guy (J Harland); 2, Strawberry Fayre (M Sampson); 3, Chestnut Wonder (H McCaie). 128cm Winter Q 1, Duncrynes Jungle (P Allen); 2, Flinor Songbird (E Stoker). 138cm Winter Q 1, Grey Guy (J Harland); 2, Strawberry Fayre (M Sampson); 3, Ms Lulu (L Saywell). Jnr British Novice 1, Aklah Dark Princess (J Flannigan); 2, Little Brown Boy (S Hardisty); 3, Spot of Trouble (D Smith). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Kitsmill Galaxy (B Valks); 2, Patch of Colour (K Porter); 3, Alizan (L Jewitt). Jnr Foxhunter/1.10m 1, Orkney Prince (D Harland); 2, Kings Pyon (M Kent); 3, Chantceny (H Webb). Winter JC 1, Ramada con Brio (S Taylor). Jnr 1.15m Members 1, Mittenhill Classic (D Smith); 2, Weavers Legacy (J Ward).12 Jan:Charles Owen British Novice 1, Gilkhorn Firkin (S Shield); 2, Ozzie Osbourne (R Collinson); 3, Sydney Sheldon (A Atkinson). Equimax Discovery 1, Mayo Minor (E Boynton); 2, Carrig Bawn (S Cuthbert); 3, Gilkhorn Firkin (S Shields). 1.0m Open 1, Gibside Sarleen (A Mills); 2, Ferndale Cleo (A Wall); 3, Hamilton Poppett (R Shields). Great Leighs Newcomers 1, Dovecote Justice (A Cowan); 2, Patricia II (K Leak); 3, Kosmic Colours (S Russell). 1.10m Open 1, Ferndale Cleo (A Wall); 2, Lingmoor (S Holland); 3, Nijinsky (A Bell). Horse & Hound Foxhunter/1.20m Combined 1, ToddJay (S Russell); 2, Waterford Lad (P Barker); 3, Quattro III (R Shields). 1.25m Open 1, Quattro III (R Shields); 2, ToddJay (S Russell).

ARENA UK Grantham, Lincs 12 January

BEIB Jnr British Novice 1, Deo Valante (J Barker); 2, My Honey Monster (D Smith); 3, Sir Ashby (S Kemp). Jnr Discovery 1, My Honey Monster (D Smith); 2, Irish Abbigales Dream (B Collier); 3, Cool ‘Oss (S Jimmison). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Silver King (L Saywell); 2, Irish Builder (J Elliott); 3, Llewelyn Lad (R Champman). Jnr Meridian Open 1, Dunwoody (L Saywell); 2, Ultimate Scenario (D Moseley); 3, Cider Sue (L Saywell). Jnr Foxhunter/1.10m Open 1, Saving Grace (D Mosely); 2, Silver King (L Saywell).

BLACKDYKE FARM Blackford, Cumbria, 12 January

Charles Owen British Novice 1, Midtown Milton (L Creighton); 2, Ardgaineen Lass (M Kendall); 3, Bowes Revolution (N Pow). Equimax Discovery 1, Gorbally Oak (C Powell); 2, Connor McCloud (K Bowman); 3, Bowes Revolution. 1m warm-up 1, Shady Bayou (M Mason); 2, Buchanan’s Boy (E Wright); 3, Nina Ricci (R Jenkinson). Blue Chip Power 1, Buchanan’s Boy; 2, Mister Barnabus (R Friend); 3, Pienroos (J Powell). Horse & Hound Foxhunter 1, Two Thyme (R Friend); 2 & 3, Quayside Castle Natique & Quayside Castle O’Granta (J Dixon). 1.20m 1, Niolet (N Jennings); 2, Linton Lavado (L Brash): 3, Rinette (N Jennings). WCF Country Centres 1.30m 1, Silvano Van Texel Bos (A Hamilton); 2 & 3, Gozo & Townhead Gambardo (S Brash).

COOMBE PARK EC Totnes, Devon, 12 January

Charles Owen British Novice 1, R Dolly Daydream (C Carter); 2, Hiota Wellard (J Tuff); 3, Panto San (S Wakeham). Equimax Discovery 1, Miss House Mouse (H Bishop); 2, Shortridge Mayday (R Gardiner); 3, Devon Flagship (S Rogers). The Paint Centre 1.05m Open 1, Shan Tung II (C Carter); 2, Druid Bean (H West); 3, Mendip Gold (H Scott-Smith). Great Leighs Newcomers/1.10m Open 1, Quick Darco (J Tuff); 2, Keihtan (T Kneen). Horse & Hound Foxhunter/1.20 Open 1, Quick Darco; 2, Keihtan.

KINGSTON MAURWARD Dorset, 12 January

Elem 47 (F Foy) 1, Miss Firecracker (L Hutchinson) 63.70; 2, Excalibur XL (S Brown) 62.22. Rest 1, Tinkers Tale (J Cobb) 65.19; 2, Greenwells Glory (S Johnson) 62.22; 3, Lyncombe Limelight (C Brown) 57.41. Elem 56Q (J Seal) 1, Warleigh Serenity (K Marsh) 65; 2, Excalibur XL (S Brown) 64; 3, Miss Firecracker (L Hutchinson) 60.67. Rest 1, Tinkers Tale (J Cobb) 60.67; 2, Greenwells Glory (S Johnson) 59.33; 3, Lyncombe Limelight (C Brown) 59.33. Med 61 (G Makey-Harfield) 1, Fiano (D Hammond) 71.38; 2, Donnerblack (V Peters)65.86; 3, Puchinni (S Brown) 64.48. Rest 1, Yogi II (M Reid) 62.76; 2, Graville IV (A Hamp) 62.72; 3, Trelawney (J Parker) 60. Med 75Q (S Russell) 1, Fiano (D Hammond) 74.05; 2, Donnerblack (V Peters) 70.81; 3, Bjirman’s Wytse (G Somerset) 65.95.

OSBALDESTON Blackburn, Lancs, 12 January

Charles Owen British Novice 1, Harvestina (J Lowe); 2, Silver Spark (K Bloor); 3, Good Heavens (S Paget). Equimax Discovery 1, Little Interactive (S Twist); 2, Let’s Talk (E Reynolds); 3, Orlando B II (K Phillips). Great Leighs Newcomers 1, Little Lucy (J Mustoe); 2, Banole (J Davies); 3, Rainbow L (D Ryder). 1m 1, Hancocks Crusader (C Shepherd); 2, Rare Team (G Pollard); 3, CroftLafayette (J Garton-Pope). NDS Members Cup 1, Ballacludish (A Pilling); 2, Woodstock Miss Chatterbox (L Wood); 3, Gambarda (G Pollard). 1.25m 1, San Benito (T Davin); 2, Giacomo (R Maguire); 3, Corola W (T Knox).

ROCKHAMPTON 12 January

128/138 Handicap 1, Polly Flinders (B Mantel); 2, Playmate Whizz (A McKain); 3, Flickers Fortune (A McKain). Winter 128 1, Icicle (J Williams); 2, Pepsi Girl (B Mantel); 3, Rockfield Charm (C Golledge). Winter 138 1, Polly Flinders; 2, Playmate Buzz (S Drinkwater); 3, Foxlynch Buccarroo (P Grove). A4 Open 1, Fleetwater Falcon (S Rundle); 2, Coconut Creek (J Swambo); 3, Bury’s Golden Harmony (S Lloyd). Jnr Newcomers/lm Open 1, Magic Millie (K Tudge); 2, Coconut Creek; 3, Emerson Bay (K Tudge). JD/JC/JA Handicap 1, Emerson Bay; 2, Coconut Creek; 3, Magic Millie. Members Cup 1, Quayside Caution (D Dunne); 2, Dusty Road (S Lloyd); 3, See and See (E Davies).