NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 7 September

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice 1, Tiamo; 2, Belhaven Bay (D Prior); 3, Salome II (T Davies). Equissage Discovery 1, Meina Of Bellhouse (S Allen); 2, Rebels Pride (J Charlesworth); 3, Temple Cinnamon (J Williams). 1.05m 1, Baybrook (C Instrall); 2, Rusedski (L Newson); 3, Delta Librae (J Freeman). Norton Heath Newcomers 1, Miss Magglen; 2, Latifah (D Curley); 3, Legal Contract (A Philpot). 1.10m 1, Temple Queenie (L Newson); 2, Russi-Van-De-Zuuthoeve (T Davies). Horse & Hound Foxhunter 1, Olympic; 2, Qutie; 3, Russi-Van-De-Zuuthoeve.

AREA 43 QUOB STABLES EQUESTRIAN CENTRE Southampton, Hampshire 8 September

British Novice 1, Carnaval Extra Time (E Davies); 2, Woodfidley (T Bick); 3, Straight Eight (S Wilton). Equissage Discovery 1, Kappelles K (C Davey); 2,Simply Seamus (B Wood); 3, Carnival Extra Time (E Davies). 1.05m Open 1, Centre Circle (S Brotherton); 2, Lovejoys Quest (E Cooke). Newcomers/1.10m Open 1, Downtown James (K Grimster); 2,Carnival Twist (P Jones). Horse & Hound Foxhunter Carnival Twist (P Jones) Double Clear. 1.20m Open 1, Downtown James (K Grimster).

SYKEHOUSE ARENA 8 September

BRITISH NOVICE 1, The Carrot King (I Bennett); 2, Fernhills Moonrake (M Bellis); 3, French Connection (F Whitaker). EQUISSAGE DISCOVERY 1, Ali McBeal (L Redfearn); 2, More Artistic (B Davidson); 3, Maid Marion (L Clark). 1.0M OPEN 1, Ryans Way (S Jimmison); 2, Vic (M Stubbs); 3, Skerne March Sky (A Dunn). NEWCOMERS/1.10M OPEN 1, Zugspitze (A Bedford); 2, Skerne March Sky (A Dunn); 3, Latimor (C Thorpe). HORSE & HOUND FOXHUNTER/1.20M OPEN 1, Oscar M (S Jimmison); 2, Alcina (A Bedford); 3, Handels Largo (A Bedford).

WESTMORLAND COUNTY Crooklands, Cumbria, 9 September

Norton Heath Newcomers 1, Cruising Clover (A Millin); 2, Goldbrough (B McGleave); 3, It’s Supergirl (J Greenwood). 1.10m 1, O’Donna (K Drysdale); 2, Oakmoor (R Moorhouse). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1 & 2, Way Too Cool & Majestic (N Bampton); 3, JC Prinz Amor (J Bell). 1.30m 1, Jovantin (L Alston); 2, Oakadee (N Springer); 3, Frasers Boy (S Skelton).

EUROPEAN VETERINARY CHAMPIONSHIPS Hickstead, Sussex, 9 – 12 September

Vetoquinol UK Speed 1, Lucina 34 (Prof Dr B Hertsch), GER; 2, Ultima (C Katzlberger), AUT; 3, Primus 164 (Prof Dr B Hertsch); 8, Crest Of A Wave (E Lyall), GB; 9, Attorney General (J Williams), GB. Boehringer Ingleheim Scurry 1, Fidele Du Luzy (O-K Korries), GER; 2, Darcolitto (R Rothlisberger), SUI; 3, Three Cups Courageous (A Nelson), GB; 6, Hennesey (D Wilson), GB; 8, Bowhouse Royal (H Franklin), GB. Dinmore Manor Stud European ch leg one 1, Crest Of A Wave; 2, Galaxie De Fretay (F Bompy), FRA; 3, Mercy Mild (R Rothlisberger); 4, Personality (A Nelson); 5, Attorney General; 6, King Of Hearts (T Warr), GB. European team ch 1, GER (Galazzo/M Mueller: 16+0; Gramena/Dr A Buthe: 4+4; Periana/M Korte: 0+0; Lucinda 34: 0+NP) = 8; 2, GB (Attorney General: 0+4; Crest Of A Wave: 12+4; Personality: 0+4; Coldbrook Tigger/A Brown: 4+0) = 12; 3, SUI (Digne Coeur/S Montavon: 4+0; Reine De Quidam/H Bronnimann: 8+8; Chevara/R Lutz: 8+4; Mercy Mild: 5+0) = 21; 4, FRA; 5, AUT; 6, CZE.Fort Dodge jump-off.-1, Three Cups Courageous; 2, Virtuoso II (S Montavon); 3, Fidele Du Luzy; 4, Tiger Lily II (D Wilson); 6, Bowhouse Royal; 7, Loheky Helios De Bornival (L Williams), GB. pair relay 1, Chevara & Virtuoso II; 2, Coldbrook Tigger & Tiger Lily II; 3, Fidele De Luzy & Primus 164; 4, Loheky Helios De Bornivale & Three Cups Courageous. Dinmore Manor Stud/Kirkland Saddlery European ch 1, Mercy Mild; 2, Galaxie De Fretay; 3, Attorney General; 4, King Of Hearts; 7, Personality.

DORSET SHOWGROUND Dorset, 10-12 September

Equissage Discovery =1, Tanuki (N Davis)’ =1, Carnaval Panache (N Davis); 3, High Mark (P King). 1.10m Members 1, Cassiopeia (J Francis); 2, Sonic Prince (C Etherington); 3, Raleighs Major Red (T Guppy). 1.15m Qualifier 1, Milton Heruenfee (P Parsons); 2, Jimbo Van Het Provahof (J Francis); 3, Sundrum (B Bick). 1.20/H&H Foxhunter =1, Pauldarys Majenta (J Kenny); =1, Jools Holland (J Kenny); 3, Catherstone Saucy Night (T Dunn). 1.25m 1, Cantanova (J Harris); 2, Cockleford Mystery (T Dunn); 3, Pauldarys Majenta. British Novice 1, Just Joe II (L Douglas); 2, Comic Opposition (S Elkins); 3, Broken Promises (R Sporne). 1.05m 1, Moonshine (R Sporne); 2, Reason (B Bick); 3, Larson Du Home (S Valtaren-Cuzens). Newcomers 1, Jouvence Du Sire (L Torode); 2, Santos III (Z Trim); 3, Special Graaf II (C McCarthy). 1.10m Members 1, Milton Heruenfee; 2, Panama O Hec (P Parsons); 3, Dream D Islande (D Dunne). 1.15m Qualifier 1, L’Amor (Z Trim); 2, Didi’s Ragtime (K Pike); 3, Santos III. 1.20m/H&H Foxhunter 1, Pauldarys Majenta; 2, Victor Van Erpekon (M Marino); 3, Panama O Hec. 1.25m 1, Cantanova; 2, Jools Holland; 3, Pauldarys Majenta. 1.30m 1, Prince Darco (C Read); 2, Panella (Z Trim); 3, Francis J Nick (N Francis). British Novice 1, Kelsons Liberty (S Bowen); 2, Broken Promises; 3, Grovelys Cracker (M Bishop). Equissage Discovery 1, Final Magic (R Collet); 2, Euro Dot Com (R Burnet); 3, Shortridge Scooby Doo (J Nunn). 1.05m 1, Reason; 2, Bootylicious (L Harris); 3, Serdodie (B Comb). 1.10m Derby Trial 1, Didis Ragtime; 2, Rolled Gold II (L Down); 3, Ally GG (S Damment). Novice Championship 1, Santos III; 2, Grovelys Cashflow (D Dunne); 3, Santa Fee III (P White). Open Championship 1, AJ’s Dibberford Irish (J Davis); 2, Didis Ragtime; 3, Galaxy II (P Baber). 1.20m 1, RedLight (J Gregory); 2, ElleVa (J Webb); 3, Ronzo Van De Herkaint (A Collins). British Novice 1, Mr Biggs II (V Smyth); 2, Mrs Bungi Jumper (C Sawyer); 3, Sora (L Elkins). Equissage Discovery 1, Torlando (H Webb); 2, Looks As If (P Baber); 3, Elmwood
Cruiser (H Wells).

WHITE HOUSE FARM Eagle Moor, Lincoln 10 September

0.85cm OPEN 1, Birchdale Josh (K Kay); 2, Jif Jaf (J Flear Charlton). British Novice 1, Spellbound Abracadabra (L Hardy); 2, Birchdale Josh (K Kay). 1.00m OPEN 1, Sweeping Statement (P Wingham); 2, Birchdale Josh (K Kay). Discovery 1, Jiff Jaff (J Flear Charlton).

HENLEY Hambleden, Oxon, 11 September

accumulator with joker 1, Pjort (G Luckett); 2, Ocolado (J Fisher); 3, Otage (P Miller). TA Fisher IT 1 & 3, Mysteron & Steps Helsinki (G Williams); 2, Panama Avoca (G Werth). 1m 1, Mr Badminton (S Lambert-Gibbs); 2 Ayres Rock (J Blakey); 3, Langarth Ringo (P Hutton). Equissage Discovery 1, Gold Storm (J Crippen); 2, Speed Limit (V Emery); 3, Midnight Flash (T Cotterell). Norton Heath Newcomers 1, Hop & Skip (B Mason); 2, Galant (C Hopper); 3, Carnival Cracker II (S Worker). Horse & Hound Foxhunter 1, Easter Promise (J Robertson); 2, Romeo B (N Channing-Williams); 3, Vinoa (M Cartmell). 1.25m 1, Rosgan Irco Dora (J Crippen); 2, Kantara VH (H Tredwell); 3, Caha Sting (S Crippen).

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 11 – 12 September

10years and under 1, Tamango (K Gill); 2, Digby Court Jester (E Cook); 3, Marble Maybe (N Cassidy). 90cm Open 1, Spanchill Express (K Gill) 2, Hot Shot. Newcomers/1.10 1, Rash Decision (S Needham) 2, He’s Just Jasper (E.Mollart). Foxhunter/1.10 1, Rapsody Lad (S Needham). British Novice 1, Chicago (J Callwood); 2, May Million (C Kenyon); 3, R Lotty (A Fisher). Discovery 1, Titanic (C Richardson); 2, Cruising Chick (K Bailey); 3, Interporty Diamond (J Callwood). 1,.00m Open 1, Greenbank Dessie Dee (C Gleave); 2, Pre Eminent (A Richardson); 3, Just Bella (J Powell). Newcomers 1, Avalons Oyster (C Richardson); 2, Maxwell (R Campbell); 3, Cochise VII (C Shepherd). 1,.1,0m 1, Mister Macadamia (N Martin); 2, Oakmoor (R Moorhouse); 3, Mahala (H Connolly). Foxhunter/1,.20m 1, Jippee (N Martin); 2, Zeliki Go Go (L Tough). Mr and Mrs Howarth 1,2 years and Under 1, 5 tied. British Novice 1, Ragtime Roo (H O’Connor); 2, Free Spirit IV (L Rielly); 3, Raison d’etre (G Hilton). 90cm 1, Dromana Rose (N Belton); 2, Bobby D (G Hilton); 3, Montana Dawn (R Connor). Newcomers/1,m 1, Vivachi Hip Hop (X Gill); 2, He’s Just Jasper (E Mollart); 3, Montana Dawn (R Connor). British Novice 1, Wild Goose Chase (E Porter); 2, Royal Clover (T Redfem); 3, Lady Luck Cassino (D Bamber). Discovery 1, Escada Bay (J Hirst); 2, Kandinsky (N Pedrosa); 3, Wild Goose Chase (E Porter). 1,.05m Open 1, Rodante (G Thomason); 2, Deepheat (T Redfern); 3, Miami Playboy (L Mansfield). Newcomers 1, Jippie (N Martin); 2, Kentucky Kid (L Davies); 3, Rodante (G Thomson). Foxhunter/1,.20 1, Our Blue Boy (J Powell); 2, Idem de Bonfort (G Pollard); 3, Vasco Von de Holbeek (L Ryon).

CROCKSTEAD EQUESTRIAN CENTRE Halland, East Sussex 11 – 12 September

Junior British Novice 1, Luchtenburgs Brenin (A Hollett); 2, Colour Code II (K Wood); 3, Misty Flight (B McCaul). 90cm Open 1, Langfield Fine Time (C Dodd); 2, Lady Snowden (L Simmons); 3, Sarnall Sorex (A Wicken). Junior Newcomers/1,m Open 1, Typentre Anwen (B McCaul); 2, Zig Zag Rough Diamond (A Wicken); 3, Go Shortie (M Freeman). Foxhunter/1.10 Open 1, Seafields Silver Jet (G Talbot); 2, Narnia (K Wood). Junior British Novice 1, Dear Prudence (C Surtees-Chapman); 2, A Pinch of Pepper (K Wise); 3, Treowen Foxglove (E Blount). Crockstead Open 1, Treowan Foxglove (E Blount); 2, Dear Prudence (C Surtees-Chapman); 3, Shooting Star Supreme (K Ewins). Junior Newcomers 1, Take That III (E Palmer); 2, Island Star (C Morley); 3, Cherubino (A Stewart). 1m Open 1, Celtic Wysteria (C Surtees-Chapman); 2, Fieldings Mystic Prophet (G Ward). Junior Foxhunter/1.10 Open 1, Fieldings Mystic Prophet (G Ward). Juniors Members Cup 1, Fieldings Mystic Prophet (Georgina Ward).

BLEWBURY CENTRE Blewbury, Oxon, 12 September

BEIB Jnr British Novice 1, Kollbar Queen Bee (R Horn); 2, Lady Lawton (G Slater); 3, Diamond Dorris (C de Verteuil). Blue Chip Jnr Newcomers/1m 1, Willow Park Skywalker (B Mantel); 2, Kollbar Queen Bee; 3, Orlando King (N Baker). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m 1, Orlando King; 2, It’s Domino (E Ashworth); 3, Vanilla Cruise (M Webb). Sue Carson Saddles/ Alruba Rubber British novice 1, Sox And Boots (T Hedges); 2, Virgel (R Wollerton); 3, Summer Fun (V Ashworth). Equissage Discovery 1, Sox And Boots; 2, Lawful II (A Svensson); 3, Abdul Gafar (K Brooks). Norton Heath Newcomers/1.10m 1, Clover Rain (V Ashworth); 2, Wildfire (K Pullen); 3, Hop & Skip (B Mason).

BOWES MANOR EC Northside, Birtley, Co. Durham 12 September

Starter Stakes 1, Bowes Charlie Brown (M Gair); 2, Irish Piper (N Dawson); 3, Rolo (M Robinson). Small Pony Open 1, Bowes Springbok (J Flannigan); 2, Power Up Barolo (M Gair). Bowes Manor 128cms Championships 1, Bowes Springbok (J Flannigan); 2, Bowes Sleeping Beauty (J Flannigan); 3, Monty Two Socks (L Lucas). Bowes Manor 138cms Championships 1, Power Up Barolo (M Gair); 2, Bowes Charlie Brown (M Gair); 3, Hows Tricks II (K Lucas). 90cms Open 1, Hassals Top Gun (C Walker); 2, Just Roana (E Douglas). Bowes Manor Novice Championships 1, C.J.’S Indian Dancer (M Gair); 2, Bowes Milkshake (M Gair); 3, Just Roana (E Douglas). Bowes Manor Newcomers Championship 1, Just Roana (E Douglas); 2, Bowes Look Sharp (M Gair); 3, Power Up Cristal (M Gair). Bowes Manor Open championship 1, Power Up Cristal (M Gair); 2, Bowes Look Sharp (M Gair); 3, Hows Tricks II (K Lucas).

FOREST OF DEAN EC Yorkley, Glos, 12 September

BEIB Jnr British Novice. 1, Rossfort Principal Boy (L Hewlett); 2, Quiz Star (L Dowding); 3, Who Dun Bar (F Berry). JD/JC. 1, Coolmore Vagabond (A Cuthbert); 2, O’Hill Princess (M Freeman); 3, Ellanore Sandstorm (J Rainey). Blue Chip Jnr Newcomers. 1, Sidan Savanna (S Drinkwater); 2, Miss Prompt (J Payne); 3, Gaelic Princess (S Howells). 1m jnr. 1, Playmate Buzz (S Drinkwater); 2, Pink Champers (F Bentley). Squibb & Davies Jnr Foxhunter. 1, Frere Jacques (B Gardner); 2, Forever Rosie (N Scholfield). Sue Carson Saddles/Alruba British Novice. 1, La Revel (J Ellis). Equissage Discovery. 1, Dainty Dancer (I Johnson); 2, La Revel. newcomers. 1, Merel (E Slater); 2, Greenway Tiger Lily (J Williams). Horse & Hound Foxhunter. 1, Merel.

HAMPSHIRE HORSE SHOW Pinkmead Farm, Botley, 12 September

British Novice 1, Taransay (B Mattelear); 2, Frankies Sarne (Z Hood); 3, Curdridge Oak Mystique (K Lorimer). Discovery 1, Dawn Chorus (S Garry); 2, Dutch Ghost (J Ward); 3, Robin Hood (K Doyle). 1,.05 Small Open 1, First Edition (C Osmond Smith); 2, Wright Decision (J Birch); 3, Pauldarys Indiana Kid (K Oliver). Newcomers 1, Easter Promise (K Doyle); 2, Okehurst Little Bow Wow (B Drea); 3, Old Mill Alibi (N Boulter). 1.1,0 Members Cup 1, C Osmond Smith (First Edition); 2, S Garry (Over The Odds). 1.15 Open 1, Pie Mark (B Drea); 2, Baker Paddington; 3, Wright Decision (J Birch). Foxhunter/1.20 Open 1, D Baker (Castle Quinn Clover); 2, C Corke (Passe Patout).

LONGWOOD EC Basildon, Essex, 12 September

Sue Carson Saddles/Alruba Rubber British Novice. 1, Shady Boy (S Smee); 2, Eastminster Florida (D Scott Garrett); 3, Templetrine Legend (B Dove). Equissage Discovery. 1, Exciting Times (K Coombes); 2, Lorca De Caryan (B Dove); 3, Ladantus (H Hensler). 1.05m. 1, Crystal Breeze (K Coombes); 2, Reflex Diamond Clover (S Hunter). Norton Heath Newcomers/1.10m. 1, Crystal Breeze; 2, Halifax (T Page); 3, Lady Athena (J Pane). 1.15m. 1, Halifax; 2, Lagavulin (J Payne).

SOUTH YORKSHIRE CHARITY SHOWS Thorpe Salvin, 12 September

Arenas & Gallops 1m 1, Oakleys Ace (G Dickens); 2, Bally Che Guevara (E Portas); 3, Derry II (L Brennan). Parklands Equestrian Supplies Newcomers 1, Criss Cross III (L Brennan); 2, Prisca Z (L Cutts); 3, Allegre (S Hopkinson). Signfit Signs 1.10m 1, Derry II; 2, Jelmer (M Sampson); 3, Howell Lodge William (L Brennan). Massarella Catering 1.20m 1, Pablo (J Andrews); 2, Glynbrook Star (J Coleman); 3, Tornado III (R Hopkinson). Davenport Horseboxes/ Horse & Hound Foxhunter 1, Hanson II (J Andrews); 2, Parmant (J Askew); 3, Grand Attraction (S Crispen). The Peter Waller Fencing 1.30m 1, Man of Means (D Clarkson); 2, Angelene (L Brennan); 3, Midlands Harlem Knight (R Burr). Hall Court Veterinary Group British Novice 1, Match Point (A Bondi); 2, Chapter One (D Clarkson); 3, Howell Lodge Maverick (L Brennan). Hall Court Veterinary Group Discovery 1, Chapter One; 2, Peggy Sue V (J Steel); 3, Gypsy Gold (D Wells).

SYKEHOUSE ARENA Junior BSJA Affiliated, 12 September

128/138 HANDICAP 1, Taffs Well (N Manderson); 2, Coco Can (R Massarella); 3, Mini Muffin Man (C Angell). CREDENTIAL EQ RUBBER SMALL PONY OPEN 1, Mystic Starlight Express (G Whitaker); 2, Skibereen Girl (O Wells); 3, Emmersbrook Rosella (G Whitaker). BEIB JUNIOR BRITISH NOVICE 1, Tazmania (G Whitaker); 2, Perkax Morning Rain (J Wilson Ayres); 3, Sweet Chariot (A Tate). BLUE CHIP JUNIOR NEWCOMERS 1, Condor Lady, R Roe 2, Highland Dancer (H Patton); 3, Park Rabbit (L Gee). CREDENTIAL EQ RUBBER JUNIOR 1,.05M OPEN 1, Mystic Starlight Express, G Whitaker 2, Midwest Magic (J Drewry); 3, Little Darco (B Massarella). SQUIBB & DAVIES JUNIOR FOXHUNTER/1,.1,0M OPEN 1, Ginger Fox II (T Burrows); 2, Milford Heather Blue, F Fowler =3,London Lights (M Sampson); =3, Foxhill Montana (G Whitaker).