WEST WILTS EC Wilts 7 October

Charles Owen British Novice 1, April Folly (J Collings); 2, Double Dynamite (Z Maculan); 3, On The Edge III (D Caldwell). Equimax Discovery1, April Folly; 2, Woadhill Starspotter (S Gantlett); 3, Rosehill Panache (C Martin). Great Leighs Newcomers/ 1.10m Members Cup 1, Duhonw Rhys (W Miflin); 2, Brooklyn (Z Maculan); 3, Bentley Rhythm Ace (M Hoskins). 1.15m Open 1, Bentley Rhythm Ace; 2, Duhonw Rhys.

SOLIHULL RC Solihull, West Mid, 8-12 October

British novice 1, Native Charm (J Riley); 2, Just Dezzie (K Glendinning); 3, Bon Amour (M Watson). Equisage Discovery 1, Secret Partner (F Bergendorff); 2, Le Cheval (E Bjorkman); 3, So Red (B Murphy). CWR Sport Horse 1.05m 1, So Sassy (P Harris); 2, C Murdoch BZ (R Prater); 3, Lucky Moon 2 (P Howard). newcomers 1, Ferndale Bally Heen (J Chipperfield); 2, Lady Graf (M Galteno); 3, Rockefella II (L Newman). 1.20m 1, Claydons Peter Pan (G Luckett); 2, Melton (C Beecroft); 3, Lucky Moon 2. 9 Oct: 1.20m 1, Sysyer Yster (E Bjorkman); 2, MGS Classic (D McGlynn). Horse & Hound Foxhunter 1 Fedder (A Bradley); 2, Killowen Rocket (R Gilsenan); 3, Tequila De Meia LVA (A Thompson). B&C 1, Port Royal (D Morton); 2, Naarla (T Mallin); 3, Trini (G Plumley). 1.30m 1 & 2, Gentle Breeze & It’s Mine (D Morton); 3, Opus Van’t Eikhof (L Newman). 1.40m1, Barrister QC (C Webley); 2, Continue B (G Plumley); 3, Katlain (P Crago). 10 Oct: 1.20m1, Conrad IV (D Morton); 2, Phoenix Dawn (S Richardson); 3, La Donna (J Hogg). 1.25m1, Port Royal; 2, Naarla; 3, Melton. Horse & Hound Foxhunter1, Paloma H (T Stockdale): 2, Ocana S (K Leek); 3, McLintock (J Hogg). 1.30m1, Rodac (S Rust); 2, Fresh Direct Glenwood Springs (T Stockdale): 3, Landini (T Mallin). 1.20m1, Jerry Maguire (R Smith); 2, Fritz Luke (J Helm); 3, Jurius (S Heaven). 11 Oct: British novice1, Native Charm; 2, Peter (A McDonnell); 3, Vista Grandee (T Coppola). newcomers 1, Ocano S; 2, Sandy Lane (D Skelton); 3, Well I Never (J Mitchinson). 1.10m1, Conrad IV; 2, DMS Classic (A Brown); 3, Tenderesse (T Coppola). Horse & Hound Foxhunter 1, Sylvia (J Davenport); 2, Tinka’s Dame (A Bradley); 3, Killowen Rocket. 1.20m 1, Salenka Van’t Hertsveld (R Prater); 2, Nixion (K Leek); 3, King’s Archer (H Jackson). B&C 1, Trini; 2, Toronto (A Davies); 3, Jasper II (P Crann). accumulator with joker 1, Fresh Direct Glenwood Springs; 2, It’s Mine; 3, Landini. grand prix 1, Saffier (B Twomey); 2, Kalusha (R Smith); 3, Horsbord Des Isles (J Davenport). 12 Oct: sml pony warm-up 1, Strawberry Fair (M Sampson); 2, Got To Be Cash (L Wingrove); 3, Sannan Valley Piccolo (M Townsend). 128cm 1, Flinor Songbird (E Stoker); 2, Nat’s Lass (N Colclough). 138cm 1 & 2, Miss Congeniality & Strawberry Fair (M Sampson); 3, Sannan Valley Piccolo. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Daylight Robbery (PA Blosse): 2, Half Star (G Morrissey); 3, Roana Friend (R Hendry). jnr 1.05m 1, Little Yoyo (E Akers); 2, Short Step (H Arnold); 3, Sannan Valley Top Tier (M Townsend). Kraiburg Jnr Coral 1, Tick Tock Two Tone (J Newnham); 2, Peron III (S Needham); 3, It’s Logic (S Burton). Blue Chip JC/JA Sparkle 1, Murphy’s Flight (J Wingrove); 2 & 3, Rusty Rock & Kerrymount (K Haines).

THORPE GRANGE Lincs 8 October

0.85m open 1,Kenokens Boy (V Eking); 2, Another Gem II (A Garner); 3, Vodka Toffee (K Hillman). Charles Owen British Novice 1, Oceanonia (L Chilvers); 2, Major Hero (A Garner); 3, Innish More Mine (M Smith). 1m open 1, Jamal (L Brennan); 2, Granite Rose (S Martin); 3, Buck Bumble (J Good). Equimax Discovery 1, Merchant Prince (E Daniells). Great Leighs Newcomers/ 1.10 Members 1, Temple Treens Lady (L Pears); 2, Montyzomma (G Manchester).

HOLLINGWORTH LEISURE PK Milnrow, Lancs, 9 October

newcomers 1, Rush On M (S Ryan); 2, Jubilano (D Richards); 3, Rolita (J Davenport). 1.10m 1, Cheekie Half (L Stephenson); 2, Revitalised (D Richards); 3, Foxfield Flintstone (R Barton). Horse & Hound Foxhunter 1, Silvea (J Davenport); 2, Jesu (T Newman); 3, Intuition (L Stephenson). 1.25m 1, Montero (N Jennings); 2, Horsbord Des Isles (J Davenport); 3, Filiena (N Jennings). British novice 1 & 2, Sanford Chian & Tico (J Shaw); 3, Truly Dancer (R Sargent). Equisage Discovery 1, Van Heckman (J Shaw); 2, Oregon (P Taylor); 3, It’s Mick (J Parkinson). 1m 1, Felix (H Williams); 2, Bentley Master (A Owens); 3, Fast & Furious (R Murray). 1.20m 1, Filiena; 2, Croft First Impression (M Marsh); 3, Solitaire Sky (N Coupe).

MEDSTEAD GRANGE EC Alton, Hampshire 10-11 October

Newcomers 1, Unicorn DO (J Marshall); 2, Rexton (G Cashmore); 3, Abraxas (M Hallion). open 1.10m 1, Knightly Mist (N Charles); 2, Lara II (J Pay); 3, O’Dooley (J Pay). open 1.20m 1, Business Like (J Marshall); 2, Horia Du Neretz; 3, O’Dooley. Foxhunter 1, Rexton Naturella (G Cashmore); 2, Santa Cruz (A Austin), 3, Jessy Du Brean (M Armstrong). B & C Handicap Festival Qual 1, Hetoille Plateire (M Armstrong); 2, Dragon Kiss (A Edwards); 3, Santa Cruz (A Austin). festival qual open 1.30m 1, Thesaura (M Armstrong); 2, Bucarest (R Gomes); 3, Rankum Attitude (J Annett). 11 Oct: British Novice 1, San Francisco II (N Boulter); 2, Mr Ed Iv (S Bardell); 3, Milligans Creek (C Martin). discovery 1, Derrys Pride (C Ralph); 2, Sir Stanleys Dream (C Graham); 3, Carnival Star II (H Norman). open 1m 1, Positively Cavalier (N Boulter); 2, Luxon II (T Wilkinson); 3, China Drum (S Forbes). open 1.05m 1, Gion (C Millard); 2, Wright Decision (J Birch); 3, Killarney Hero (T Hedges). newcomers 1, Pauldarys Joylasso (J Kenny); 2, In A Spin (K Ruff); 3, Derrys Pride (C Ralph). open 1.10m 1, Redman (H Bellm); 2, Jurioso (M Appleton); 3, Wright Decision (J Birch). open 1.20m 1, Palmiro 4 (L King); 2, Pauldarys Majenta (J Kenny).

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 10-12 October

discovery 1, Quayside Cobble Beach (A Cowin); 2, Chip Chase (A Robertson); 3, Ambition (M Smith). newcomers 1, Stella (M Larsson); 2, Little Miss Bridget (A Craig); 3, Greystone Pathfinder (S Christie). 1.15m 1, Aqua Di Gio (L Thomson); 2, Cassabachus (G Hutton); 3, Knockbeg Breffni (S Lennox). 1.25m 1, Lendel (S Neads); 2, Little Miss Bridget; 3, Golden Boy Z (S Neads). 11 Oct: British novice 1, Glenmand Girl (R Fyfe); 2, Chip Chase; 3, San Tropez (A Cowin). discovery 1, San Tropez; 2, Gainsboro (C Pearson); 3, Alcatraz (A Wilson). newcomers 1, Colin Flight (C Pearson); 2, Dutch Ptarmigan (J Smith); 3, Little Miss Bridget. 1.15m 1, Now Be Dazzled (J Cross); 2, Pendora (A Wilson); 3, Oka G (V Christie). Foxhunter 1, Cassabachus; 2, Colin Flight; 3, Little Miss Bridget. 1.25m 1, Roscoes Skip On (L Babes); 2, Caspian (N Warwick); 3, Valencia (L Babes). 12 Oct: British novice 1, Diamond Du Carel (L Babes); 2, San Tropez; 3, Biancho Four Leaf (J Bowman). discovery 1, Puddle Dub Welsh Witch (H Hunter); 2, Lochridge Sapphire (V Sneddon); 3, San Tropez. newcomers 1, Remote Control (S McKie); 2, Hillside Cavalier (J McGeoch); 3, Colin Flight. 1.15m 1, Linnhill (L Power); 2, Mississipi B (L Hutt); 3, Kamima (G Hutton). Foxhunter 1, Disan Crocodile (S Laird); 2, Iver (K Argo); 3, Cassabachus. 1.30m 1, Aventurine (S Babes); 2, Hunter’s Level (A Craig); 3, Lendel. 14 Oct: British novice 1, Spicy But Nice (D Pattison); 2, Club Class II (G Coia); 3, Causeway (A Burns). discovery 1, Ambition (M Smith); 2, Greystone Pathfinder; 3, Sapphire Cruz (G Hoy). newcomers/1.10m 1, Chenapon (L Frame); 2eq, Ambition & Greystone Pathfinder. Foxhunter/1.20m 1, Pendora; 2, Kamima; 3eq, Stainsby Carlos (L Frame) & Marco II.

BARTON EC Preston, Lancs, 11-12 October

British Novice 1, Old Spring Fields Starlight (L Goodall); 2, State Business (T Newman); 3, Sjaako (S Harrison). discovery 1, Westways Sun (T Greene); 2, Jackson 22 (R Smith); 3, Wonka Van De Wistonahoweve (C Richardson). pro/am 1, BFS First Chance (R Szaroleta); 2, Its Eric (C Lineen); 3, Panama Ohec (C Richardson). Foxhunter/1.20m 1&2, Rarissime De La Coeur & Jippie (N Martin); 3, Houghton Rupert (C Thompson). 1.25m open 1, Solitaire Sky (N Coupe); 2, Rarissime De La Coeur. British Novice 1, Ally McBeal (E Doyle); 2, Goldfinch (S Duggan); 3, Primitive Instinct (S Duggan). 1m 1, Bentley Master (A Owens); 2, Paulet De La Houppe (T Fowles); 3, Knights In White Satin (J Fountain). pro/am 1, Mrs Magic (C Richardson); 2, Hello Motto (C Shepherd); 3, Le Orion (C Birch). newcomers 1, Verde Van De Heuvel (T Fowles); 2, Patrick IV (R Maguire); 3, Callao (T Davin). 1.10m 1, Sanna Bay (C Richardson); 2, Ashdale Montgomery (I Wright). Foxhunter/1.20m 1, Digital Diamond (L Baxter); 2, Jippee; 3, Keltic Fantasy (I Wright). 1.25m open 1, Mr Cawley (R Maguire).

DEVON LEISURE CENTRE Alloa, Clackmannanshire, 11 October

British novice 1, Yazu (A Black); 2, Mr Magenta (T Carruthers); 3, King Solitaire (K Thornburn). discovery 1, Heathcliffe II (D Duffin); 2, Mr Magenta; 3, Going Dutch II (L Yeoman). newcomers 1, Heathcliffe II; 2, Omega (A Barr); 3, Disan Crocodile (S Laird). 1.10m 1, Emotions (A Hamilton); 2, Airdrie Silver King (R Brady); 3, McQue (D Duffin). Foxhunter 1, Statesman (L Swain); 2, Derryman Cavalier (A Barr); 3, Calvello (J Watson). 1.20m 1, CB Rapide (S Hutt); 2, Light N Sassy (K Fitzgerald); 3, Sinbhsuil (A Black). 1.30m 1, Silvano Van Texel Bos (A Hamilton); 2, Light N Sassy; 3, Milton Only You (A Hamilton).

GREENLANDS Carlisle, Cumbria, 11 October

British novice 1, Tinkers Boy (N Springer); 2, Kingston Manor (V Knowles); 3, Noble Prince (J Wylie). Equisage Discovery 1, Northern Impression (J Park); 2, Even Flo II (A Park); 3, Oesha (R Walker). newcomers 1, Midtown Milton (L Creighton); 2, Von Trapp (M Kendall); 3, Ratino (J Gate). 1.10m 1, Shady Canadian (M Mason); 2, Gibside Sarleen (A Mills). 1.15m 1 & 2, Blackford & Plessey Cavalier (L Creighton); 3, Panama Springbok. Horse & Hound Foxhunter/ 1.20m 1, Mr Whoppit (J Gate); 2, Plessey Cavalier; 3, Diamond Deal (D Wicks). 1.30m 1, Stone Flight (J Fletcher); 2, Stainsby Don Edwardo (J Dixon); 3, Frasers Boy (S Skelton).

THE HAND EC Clevedon, Avon, 11-12 October

British novice 1, Hush Money (R Parker); 2, Rock On Tommy (H Ponting); 3, Robbie IV (L Hunt). 1m 1, Irish Chance (V Keith); 2, Rodeo Star (J Peake); 3, Ricky Ticky Tavy (C Hobson). 1.05m amateur 1, O’Belle (K Neath); 2, Quiz’s Son (J Peake); 3, Gina G (M Brake). 1.10m 1, Magoury Star (L Trendell); 2 & 3, Jimbo Van Het Provohof & Red Fire Thorn (J Francis). newcomers 1, Sizehill Star (C Baker); 2, Waztts Middlemarch (J Bailey); 3, Tarmac Adam (C Baker). 1.15m 1, L’Amour (Z Trim); 2, KE One More Time (K Bevan); 3, Jimbo Van Het Provohof. amateur 1.20m 1, Leon IV (A White); 2, Dutch Whisper (P Baber); 3, Move Over (V Eklov). 12 Oct: British novice 1, Hera’s Gala (N Florence); 2, Norton Charisma (L Cooke); 3, Ardenteggle Beauty (S Jobbins). Equisage Discovery 1, Alvescot Pye (J Stevens); 2, Choccy II (A Watson); 3, TC’s Murphy’s Girl (S Manners). 1.10m 1, Sweet William (R Neave); 2, Noble Max (L Pinney); 3, Sandpiper II (A Edwards). 1.15m amateur 1, Beauvalon (S Bassett); 2, Ramon (P Connor); 3, Twilight Tracker (K Blandford).

SOUTH VIEW EQUESTRIAN EC Winsford, Cheshire, 11-12 October

1m jnr 1, Get Ready Freddie (R Gunn); 2, Playmate Whizz (A McKain); 3, Mrs Midas (N Tidswell). 128cm debut 1, Forever Penny (R Gunn); 2, Paris (R Connor); 3, Norton Nobby (N Colclough). 138cm 1, Playmate Whizz; 2, Emmersbrook Rosella (G Whitaker); 3, Metric (H Smallwood). 1m jnr novice 1, It’s Daylight Robbery (P Blosse); 2, Go Large (R Evans); 3, Mrs Midas. 1.10m jnr 1, Zero To Hero (P Blosse); 2, Ringo Starr (W Whitaker); 3, Savy Mill (J Whitaker). 1.20m jnr 1 & 2, Savy Mill & Kahola Maestro (J Whitaker); 3, Mickey (W Whitaker). 1m jnr 1, Double Dash Dot (J Pearson); 2, Dancing Time (V Crank); 3, Ino Annie (D Humphreys). 138cm debut 1, Pop Idol (O Evans); 2, C’est La Vie (J Clayton); 3, Lara Croft (N Jude). 128/138cm 1, Tilston Raven (J Pearson); 2, Mr Checkmate (B Gardner); 3, C’est La Vie. 1.10m jnr 1, Germanie (C Smith); 2, Ringo Starr; 3, Moneygold Magic (L Eilberg). JC /JA 1, Toleman Five Star (P Shaw); 2 & 3, Golden Jodine & Sharp Rebecca (K Parker). 25 Oct: South View Novice 1, Charlie Dot Com (C Collins); 2, Chinnor Hamlet (M Owen); 3, Feureland 12 (J Mustoe). newcomers 1, Classic Cola (C Thompson); 2, Kilkenny Skyscraper (M Owen); 3, Passion M (P Morris). Foxhunter 1, Hawthorn Lad (S Moss); 2, Carvil (N Barbour); 3, O’Lord (S Evans). 1.15m 1, Say You Will (C Collins); 2, Calibra (L Williams); 3, Maverna (S Edenborough). 1.25m 1 & 2, Gentle Breeze & Port Royal (D Morton); 3, Lois Lane (V Bevan). 1.35m 1 & 2, Port Royal & Gentle Breeze; 3, Clever Boy (T Pritchard). British novice 1, Chessie’s Chintz (R Gilsenan); 2, Hafod Teddy (L Samuels); 3, Lonesome Touch (A Higham). discovery 1, Vienna (T Pritchard); 2, Merllyns Tommie Gun (D Carpenter); 3, Mystic Maxine (K Shore).

AREA 43A Brickfields Show 12 October

Seniors Open 0.85m 1, Nutkin Feather Duster (S Begley); 2, Big Brother Too (M Mallon); 3, Galloway Bay (E Ashwell). Charles Owen British Novice Championship – First Round 1, Triple X Too (J Day); 2, Rio Maria (J Hayles); 3, Toad (S Read). Discovery Championship – First Round 1, Golden Locket (C Hannam); 2, Mumbo Jumbo (D Norris); 3, Island Life (E Thornton). 1.0m Open Competition 1, Cool Cullen Colleen (A Eldridge). 1.05m Open Competition 1, Four Seasons II (K Begley); 2, Tyas Little Star (L Vale); 3, Khan (A Wright). Senior Member’s Cup 1.10m/Senior Newcomers 1, Lucky Girl II (S Begley); 2, Manhattan (S Begley); 3, Golden Locket (C Hannam). Senior 1.20m Open/Horse and Hound Foxhunter – First Round 1, Riverwood (R Booth); 2, Lucky Girl II (S Begley).

ARENA UK Grantham, Lincs, 12 October

BEIB Jnr British Novice 1, Dusky Marian (K Brennan); 2, Figaro Figaro (D Farnsworth); 3, Redferns Ria (C Parkes). Star Chaser Jnr Discovery 1, Ashwood Mizz Dynamite (J Meakin); 2, Rosie’s Delight (C Roe); 3, Foggy Dew (L Rowbotham). Kitt Jnr Discovery 1, KB’s Playboy (K Brown Needham); 2, Shadys Domain (H Patchitt); 3, King Loui II (J Whittaker). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Edsilia (J Whittaker); 2, Irish Top Cat (H Bramley); 3, Dooneen Madonna (M Thompson). jnr meridian 1, Ryans Way (S Jimmison); 2, Carmel (H Roe); 3, Lucky Two Times (M Sapsford). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/jnr open 1, Gems Pure Genius (D Moseley); 2 & 3, Lucky Lady Jane & CJ’s Kemosabi (L Saywell).

BRYN DERW Byrnrefail, Gwynedd, 12 October

jnr British novice 1, It’s Sugar Ray (N Bream); 2, Gracie’s Fion (C Roberts); 3, Just Annie (S Bream). new recruits 1, 9 tied. 90cm jnr 1, Miss Tallow (R Evans); 2, My Fin McCoul (A Haycock); 3, Wigdale Wizard (R Roberts). jnr newcomers/1.10m jnr 1, Kilmanan Fion (C Roberts); 2, Go Large (R Evans); 3, Andersons Grey Delight (C Roberts). 1.05m jnr 1, The Derry Boy (C Jamieson); 2, Andersons Grey Delight; 3, Kilmanan Fion. British novice 1, Show Me The Way (R Roberts); 2, Morgans Palmero (S Harris); 3, I’m Randy Too (D Carpenter). discovery 1, Saxon Warrior (J Thurston); 2, Auburn Ruby (T Pritchard); 3, Into The Fire (C Matthews). 1.10m members cup 1, It’s Rock on Tommy (C Owen); 2, Corkhill Shannon (C Jones-Griffiths); 3, Ready Steady Go (C Roberts).

COOMBE PARK EC Totnes, Devon, 12 October

British novice 1, Star of Devon (S Hedderley); 2, Libreta (M Orzazeska); 3, Riomfa (L Oakley). Equiline Horseboxes Discovery 1, Robbie IV (L Hunt); 2, Riomfa; 3, De Beers Down The Hatch (C Phelps). 1.05m 1, Cotts Glendale (L Baker); 2, De Beers Dominic (C Wilson); 3, Prince Farn (V Done). Blue Chip Power 1, Ka-Ching II; 2, Superfluity (H Finch); 3, Devon Flagship (S Rogers. Horse & Hound Foxhunter 1, Galilei (B Wilmer); 2, Prince Farn; 3, Mistral Force Ten (J Tuff). 1.25m 1, Move Over (V Eklov); 2, Mistral Force Ten.

EAGLESFIELD Ash 12 October

British Novice 1, Rockal Rise (K Leadbetter); 2, Shannon’s Lad (K Pullen); 3, Sanna (S Atkins). Discovery 1, Animite (B Dalton); 2, Diamondz Edge (L Russell); 3, Sonar Flare (N Page). 1.05metre open 1, Olimore (S Hutton); 2, Get With The Wicked (L Taylor); 3, Orions Choice (K Swaybey). Newcomers 1, Nophyr II (A Purdland); 2, Tulla Royale (J Annett); 3, R King Billy (J Annett). 1.15metre open 1, Southern Maestro (N Miller); 2, Orions Choice (K Swaybey); 3, Secret Sunrise (K Swaybey). 120metre open / Foxhunter 1, Madam ZaZa (N Boorman); 2, Souther Maestro (N Miller).

LOANHEAD EC Aberdeen, 12 October

early riser 1, Border Chief (A MacDonald); 2, Foxy Lady (J Smith); 3, Parkhill Rialton (S Hamilton). Charles Owen British Novice 1, Prinses (J McHattie); 2, Simba (S Spalding); 3, Nuska (J Connelly). discovery 1, Simba; 2, Prinses; 3, Lancelot (L Buchan). sml open/1m 1&2, Ticket Chic De Heers & Megamix Limited Edition (M Bee); 3, Vienna V (T Craigie). newcomers/1.10m open 1, Megamix Limited Edition; 2, Sonic Boom Bang (S Murray); 3, Winwood Masterclass (H Ross). Foxhunter/1.20m open 1, Winwood Masterclass; 2, Flagmount Valentine (A Davidson); 3, Sonic Boom Bang.

ROCKHAMPTON EC 12 October

Junior – 128/138 Handicap 1, Polly Flinders II (B Mantel); 2, Stormy Affair (J Swambo); 3, Playmate Buzz (S Drinkwater). Winter 128 1, Icicle (J Williams); =2, My Little Pumpkin (E Scholes); =2, My Little Tinker (D Plumley). Winter 138 1, Playmate Dancer (J Swambo); 2, Stormy Affair; 3, Millroad Rusty (J Clarke). A4 Small Open 1, Willowpark Skywalker (M Brierley Barton); 2, Fontwell Rasputin (J Alcroft); 3, Diamond Pink (N Baker). British Novice 1, Rossfort Principal (V Johnson); 2, Able Albert (C Meacham); 3, Going Places (L Mantel). Junior Newcomers 1, Lunalite (N Baker); 2, Party Carnage (D Dunne); 3, LS Harry Hob Knob (H Shepherd). 1.00 Open 1, Orlando King (K Neath); 2, Willowpark Skywalker. JD/JC/JA Handicap 1, Orlando King; 2, R Hamlet (R Harraway).

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 12 October

Blue Chip Jnr Newcomers 1, Bowes Milkshake (M Foster); 2, Special Effect (K Vayro); 3, More Than Milton (J Smith). 1m jnr 1, Rainbow Times (W Whitaker); 2, Smurfs Luck (V Roberts). BEIB Jnr British Novice 1, Lady In Black (J Martin); 2, Fidelis Sempus (K Jackson); 3, Bowes Bombadillo (M Foster). 138cm 1, Golden Fortune (A Valks); 2, Spirit Of Boadicea (J Reveley); 3, Lakeland Little Cracker (C Mowbray). 128cm 1, My Honey Monster (F Moiser); 2, Metric (H Smallwood); 3, Drysgoed Timmie (Z Smith). sml pony 1, Mighty Flyer (A Valks); 2, Golden Fortune; 3, Roly (M Reed-Stephenson). tiny tots 24 tied. Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Cavan Piper (R Tidd); 2, Smurfs Luck; 3, Landonney Royal (L Jewitt). 1.10m jnr 1, Foxmill Montana (W Whitaker); 2, Rainbow Times; 3, Northern Highlights (S Charlton). winter JC 1, Cavan Piper; 2, Northern Highlights. jnr open 1, Foxmill Montana; 2, King Pyon (M Kent); 3, Wandering Kelt (J Whitaker).

PATCHETTS Aldenham, Herts, 12 October

British novice 1, Just Lizzie (M Potter); 2, Ciao Bella (A Inceman); 3, Azure (S Aston). Equiline Horseboxes Discovery 1, Beyon C (J Mincher); 2, Retreats Razmataz (D Foster); 3, Nonius (A Cullingham). 1.05m 1, Fallowfield Mr Plod (R Collins); 2, Lemar (S Reeve-Young); 3, Grandioso Lad (E Hunter). 1.05m 1, Presco (C Luyckx); 2 & 3, Gauguin De Tarsy & Milldale (S Reeve-Young). 1.25m 1, Cavallo (C Luyckx); 2, Carnival Bell (J Mincher); 3, Chief Trooper (S Reeve-Young). 13 Oct: newcomers 1, Fleetwater X Clusive (J Crippen); 2, Vaughan De Lozano (P Cornish); 3, Vivaldi (J Rothstein). 1.10m 1 & 2, Gauguin De Tarsy & Milldale; 3, Lonora (J Whinnett). Foxhunter 1, Persicaria (K Brown); 2, Niberio (C Silverling); 3, Landwind (A Bravington). Wavecrest 1.25m 1, Onyx (G Williams); 2eq, Concordville (A Lewis) & Magic Man (S Aston). Wavecrest 1.35m 1, Gamble (A Davies); 2, Qutie (S Harvey); 3, Bocco (C Nash). British novice 1, Zimtek (S Aston); 2, Suir Coevers Rock (J Abbott); 3, Casanova (S Reeve-Young). Equisage Discovery 1 & 2, Cappelano & Casanova (S Reeve-Young); 3, King Gondolier (M Tye).

THORPE GRANGE Lincs 12 October

British Novice 1, Oceana (L Chilvers); 2, Dr Doobie (J Sanderson); 3, Lady De La Rue (D Perry). 1m 1, No Fear (C Gibbs); 2, Kenokens Boy (A Garner); 3, Ocean Mist (S Morley). Equissage Discovery 1, Miss Holland (T Meager); 2, Major Promise (P Warmoth); 3, Graffs Fenlander (N Gent). Newcomers 1, Langham Magna (D Johnson); 2, Templetrines Lady (L Pears); 3, Cold Harbour Dawn (J Sanderson). 1.10m members 1, Garness Hill Dorothy (L Hughes); 2, Genuine Jack (L Pears). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Garness Hill Dorothy; 2, Montyzomma (G Manchester).