ABERDEEN JNR SJC, Loanhead EC, Scotland, 9 Feb

ARENA UK JUNIOR PREMIER Grantham, Lincs, 9-10 Feb

CROCKSTEAD PARK EC, Halland, East Sussex, 9-10 Feb

EAST GAVIN, Alloa, Clackmannanshire, 9 Feb

EXETER EC, Poltimore, Devon, 9 Feb

GATE INN Solihull, Warks, 10 Feb

GLENEAGLES EC, Perthshire, 10 Feb

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 6 Feb

HAND EC, Clevedon, Avon, 9-10 Feb

LONGWOOD EC, Basildon, Essex, 10 Feb

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 7 Feb

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 10 Feb

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks, 10 Feb

OSBALDESTON SNR PREMIER Blackburn, Lancs, 8-10 Feb

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts, 10 Feb

ROYAL LEISURE CENTRE, Henfield, W Sussex, 9-10 Feb

SOUTH VIEW EC, Winsford, Cheshire, 9-10 Feb

STAINSBY GRANGE, Thornaby, Cleveland, 10 Feb

WIX EC, Wix, Essex, 10 Feb

GOLDEN CROSS EC Hailsham, E.Sx, 6 Feb

Charles Owen British Novice 1, Silver Hawley (S Wilkinson); 2 , Man On the Mission (S Sangster); 3, Man on the Run (S Sangster). Wrens Hoseboxes Discovery 1, See More Tricks (G Tattersall); 2, ChamrockV (F Cardrick); 3, Midsummer Pokey (F Cardrick). Gardiner 1.10m M’Cup 1, Jeraboam (G Tattersall); 2, Rideout Rose (S Frankland); 3, Milton Phoenix (S Frankland). eQuest Midway Open 1,Conrad VI (F Cardrick); 2, McAdam, (F Cardrick); 3, Jeraboam.

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 7 Feb

mini grade C 1, Just Renard (J Ward); 2, The Master’s Lady (S Cutteridge); 3, Tatinger (M Williams). newcomers 1, Monarch’s Inistique (S James); 2, Canetto (T Brown); 3, Princeswood Maestro (N Morris). 1.15m 1, The River Lady (S Cutteridge); 2, Mr Naughty (R Robinson); 3, Celine (M Edgar). Foxhunter/open 1, The River Lady; 2, Centavo (R Walker); 3, Corleon (V Young).

OSBALDESTON SNR PREMIER Blackburn, Lancs, 8-10 Feb

1.10m 1, Oldlands Jalisco (L Crieghton); 2, It’s Eric (N Coupe); 3, Dovecote Jilly (A Cowan). Great Leighs Newcomers 1, Pretty Woman (G Catlow); 2, Amber Gold (S Lowther); 3, Locarno (L Williams). Blue Chip Performance/Horse & Hound Foxhunter 1, King’s Temple (P Murphy); 2, Kilmurray Rose (C Richardson); 3, Croft First Impression (M Marsh). 1.25m 1, Silvano Van Texelbos (A Hamilton); 2, Unlimited(K Shore); 3, Grandas (C Collins). 1.30m 1, It’s Magic Max (K Shore); 2, Harlequin Sunset (A Craig); 3, Playboy II (E Rust). 9 Feb: Horse & Hound Foxhunter 1, Croft First Impression; 2, Mr George (C Curtis); 3, Crofy Golden Boy (M Marsh). Blue Chip Dynamic 1, Bentley Master (A Owens); 2, Rodac (S Rust); 3, Houpy Du Torte (N Phillips). 1.25m A4 1, Corrado II (L Phillips); 2, Ricochet Rex (J Billington); 3, Larius (G Dickens). 1.35m 1, Sarah’s Pride (C Curtis); 2, Two Mills Showtime (R Maguire); 3, Jenifer (J Cristopoulos). 10 Feb: Horse & Hound Foxhunter 1, Cassopaya (J Billington); 2, Pall Mall II (A Hamilton); 3, Ashdale Cloristo (D Quigley). 1.25m A4 1, Grandas; 2, Ricochet Rex; 3, Mauritius (L Williams). Osborne Refrigerators Winter Grade C 1, La Ina (L Williams); 2, Nasti Girl (T Newman); 3, Castella (P Murphy). winter A&B grand prix 1, Omega (R Whitaker); 2, Hennessey (R Smith); 3, Anastasia (B Twomey).

ABERDEEN JNR SJC, Loanhead EC, Scotland 9 Feb

New Recruits/Warm Up1, Ryan (A Phillips);2, Venturo (R Hardman);3, Osca’s Paragon (L Latham).Dengie Pony Club1, Godsfield Goodnight (H Baird);2, Bonfire Night (W Melville Smith);3, Osca’s Paragon (L Latham).90cm Open1, Shifty (T Baird);2, Milano (Y Geddie);3, Sligo Chance (A Ferguson).11 Yrs & Under1, Silver Wonder (C Miller);2, Bwllfa Bonie (E McIntosh).128/138 Handicap1, Milana (Y Geddie);2, Captain Flipper (H Haig);3, Sligo Chance (A Ferguson).1.05m Buzz Round1, J’s Dream (Y Geddie);2, Sultan Of Bruni (N Ferguson);3, Rolling Rock (M Hatley).Jnr Newcomers1, Shifty (T Baird);2, Treasure Cookie (A McDonald);3, Spirt DE Punto (M Hatley).Jnr Foxhunter1, Upwardley Mobile (E Gilbert);2, Treasure Cookie (A McDonald);3, Extra Bound (J Kirk).Jnr Members Cup1, Wickenstone Classic Touch (J Kirk);2, Rolling Rock (M Hatley);3, Captain Flipper (H Haig).Jnr Open1, Shes Elastic (J Kirk);2, Wickenstone Classic Touch (J Kirk);3, KC’s Challenger (K Connor).

EAST GAVIN, Alloa, Clackmannanshire, 9 Feb

British Novice 1, Midnight Mazda (P Whitson); 2, Rodders II (G Fitzgerald); 3, Hejera (S Tothill). discovery 1, The Eulogy (C Lindsay); 2, Robocob (S Tothill); 3, WS Dark Knight (T Nicolson). Great Leighs Newcomers 1, The Eulogy; 2, Tullamond (A Hamilton); 3, Cassie (J Higgins). Members Cup 1, Linnhill (L Power); 2, I Believe (S Laird); 3, Orkellos Limited Edition (V Logan). Foxhunter 1, Elmwood JFK (J Dawson); 2, Donna Z (J Dawson); 3, Arden Joe (T Carruthers). 1.30m 1,Midnight Serenade (S Laird); 2, Milnholm CrŠme de la CrŠme (J Fairgrieve); 3, Forest Ridge (L Johnstone).

EXETER EC, Poltimore, Devon, 9 Feb

jnr open 1, Cosmic Bubbles (L Fishwick); 2,Viking’s Irish Taggy (J Dunn); 3, Oh Tequila (H Dunstan). Kraiburg Coral 1, Bobby Sparrow (J Dunn); 2 & 3, It’s Jonjo & Sola Extreme (T Hutchins). Jnr 1.15m 1, Hell’s Angel (T Hutchins); 2, Cosmic Bubbles; 3, Darby’s Knapp (S Rowcliff). Jnr British Novice 1, Hollyoaks Artistic Charm (E Wootton); 2, Pendarves Diplomat (H Dunstan); 3, Littledown Genie (K Simpson). jnr 85cm 1, My Little Dancing Brave (G Hallett); 2, Eves That Girl (J Pascoe); 3, Fairlands Star (C Mills). Jnr Newcomers 1, Thurlestone Red Cirrus (M Grose); 2, Mr Hot Shots (V Clements); 3, Northern Bay (W Grenslade).

ARENA UK JUNIOR PREMIER Grantham, Lincs, 9-10 Feb

national 128cm 1, Spring Disney (J Whitaker); 2, Midnight Dynamite (M Baillie); 3, Magic Shadow (O Hilliard). winter 128cm 2nd round 1, Bowes Springbok (T Whitaker); 2, Skibbereen Girl (L Saywell); 3, Magic Shadow. national 138cm 1 & 2, Lakeland Little Cracker & Colour Code (C Mowbray); 3, Bugsby Malone (J Whitaker). August Silk Jnr Restricted 1, Royal Appeal (E Whitaker); 2, Blue Amber (H Penny); 3, Tigerwood (P Dobby). winter JC 2nd round 1, Prince Khan (G Plumley); 2, Birchgrove Lad (R Prater); 3, Floating Change (L Wade). JA 1, New York Spritzer (L Pavitt); 2,Mid West Star (H Penny); 3, Top Knotch (E Doherty). 10 Feb: national 128cm 1, J’s Junior (L Saywell); 2, Dickens (A Kelly); 3, My Little Tinker (D Plumley). national 138cm 1, DreamtimeOutlaw (G Spence); 2, Mr Blue (R Mizon); 3, Malt Street Special (L Bunn). winter 138cm 2nd round 1 & 2, Spirit Of Bodecia & Double Dominic (J Reveley); 3, Lakeland Little Cracker. 148cm 1, Bowes Gunsmoke (G Evans); 2, Quincy De La Ferme Rose (L Pavitt); 3, Kandahar (R Beecroft). winter JA classic 1, Mystery Music (E Doherty); 2 & 3, Gold Harvest & Batman (L Whitehouse). Blue Chip Sparkle 1, Canteeny (Z Phillips); 2, Little Miss Bailey’s (J Newnham); 3, Johnny Rainbow (K Shaw).

CROCKSTEAD PARK EC ,Halland, East Sussex, 9-10 Feb11 & under/Golden Bear Tiny Tots 1, Thunder Round (K Ford). 85cm jnr 1 & 2, Silverlea Rozencavalier & Flaxlands Archelaus (E-J Moore). Jnr British Novice 1, Callies Cassandra (E Gibson). 1m jnr 1, Flaxlands Archelaus; 2, Lexies Golden Flame (A Morris). Jnr Newcomers 1, Lexies Golden Flame; 2, Clevedon Prince Russell (A Morris); 3, Rainbow Monarch (F Patty). 138cm Novice qual 1, Sportsfield Wild Teasel (J Hayley); 2, Back In Town (G Talbot); 3, Stuart Little (H Craven). jnr midway 1, Silverlea Rozencavalier; 2, Woodside Millenium Dollar (C-A Chapman). Jnr Foxhunter 1, Starlan Pride (K Stewart). 10 Feb: 11 & under/Golden Bear Tiny Tots 1, Here Comes Hettie (C Surtees-Chapman). 85cm jnr 1, Flaxlands Archelaus; 2, Highfields Royale (C Ellis); 3, Babylon Balou (A Inceman). British Novice 1, Flaming Arrow (V Jones); 2, My Touch Of Frost (L Stonestreet). jnr 1m 1, Flaxlands Archelaus; 2, Magical Miss (T Wratten); 3, Silverlea Rozencavalier. Jnr Newcomers 1, Frisky Copper (A Stevenson); 2, Rainbow Monarch; 3, Lady Jigs (P Middleton). Stevenson Jewellers over 138cm Novice ch 1, Oakfield Nightingale (A Rowntree); 2, Woodside Millenium Dollar; 3, My Touch Of Frost. jnr midway 1 & 2, Silverlea Rozencavalier & Flaxlands Archelaus.

HAND EC, Clevedon, Avon, 9-10 Feb

British Novice 1, Millwood Miss Ballistic (A Miller); 2, Barney Rebel (L Dixon); 3, Every Other Inch A Lady (A Rogers). DMS 1m 1, Brookfields Ashill Diamond (S Jones); 2, Knightsford Jumbo (L Dixon); 3, Ballycastle (R Ball). 1.05m 1, O’Belle (C Neath); 2, Berkeley Square (H James); 3, Only Wishes (L Chapman). Newcomers 1, A Few Bob (B Greenwood); 2, King George (M King); 3, Oh So Smart (R Moss). 1.20m 1, Black Prince (H Rees); 2, Gotlib (J Webb); 3, Kartouch (B Ford). Foxhunter 1, Knightsford Diamond (H Rees); 2, Lundisgard Fakir (L Elkins); 3, Celtic Ambition (J Killen). 1.25m 1, Gotlib; 2, Pen-Y-Bryn Girl (C Morris); 3, Chevron First Lady (A Wallis). 10 Feb: British Novice 1, Keltic Bell (C Morris); 2, Tarrow (P Miles); 3, Microlite (M Crossman). discovery 1, Issy Bell (K Pike); 2, Geometric (D Crossman); 3, TC Murphy’s Girl (C Boardman). Newcomers/1.10m 1, Crystal Blue (A Edwards); 2, Pen-Y-Bryn Diamond (C Morris); 3, Emerald Spirit (S Rosewell). Newcomers 1 & 2, Knightsford Jumbo & Notting Hill (H Rees); 3, Black Cavalier (C Baker). Bath & West Novice 1, Pen-Y-Bryn Diamond; 2, Nico Five (T Dunn); 3, Ocano S (C Baker). 1.25m 1, Laughton James (C Baker); 2, Hallo Mossy (A Edwards); 3, Black Prince. 1.30m 1, Hallo Mossy; 2, Black Prince; 3, Dawson (A John).

ROYAL LEISURE CENTRE, Henfield, W Sussex, 9-10 FebCharles Owen British Novice 1, Bouran (J Bedford); 2, Crystal Blue Z (C Baker); 3, Derrygolans Hero (A Boyce). discovery 1, Logan (N Thurloway); 2, Ibrahim III (J Thompson); 3, Non Stop Royale (B Johnson). 1.05m 1 & 2, Olympic Dream & Shambala (S Coughlan); 3,Oryssa (M Dorgan). Newcomers 1, Lovely Jubbly (N Boulter); 2, Owen II (W Funnell); 3, Lady Tropics (L Thirlwell). Foxhunter 1, Obie (D Charles); 2, Lydmar (M Dorgan); 3, Jaspaire (B Johnson). 1.25m 1, EMA (N Boulter); 2, Last Cut (S Franks); 3, Skip Two Ramiro (D Charles). 10 Feb: British Novice 1, Artic Cove (C Toms); 2, Baywood Hot Gossip (B Milton); 3, Primus Interpare (E Hailey). discovery 1, Touch Of Class (S Nicol); 2, Miss Rosie May (C Bracken); 3, Shanakee Bear (J Hicks). 1.05m 1, Walton Bombadier (L Long); 2, Finalite (D Charles); 3, Aberaeron Prince (F Cardrick). Blue Chip Star 1, Franklands Prince Caspian (P Lathja); 2, Franklands Aqua (G Strutton); 3, Clockwork III (N Charles). 1.15m 1, Konsellier (G Strutton); 2, China Drum (N Charles); 3, Downtown James (B Johnson). 1.25m 1, Bullands Extrovert (N Boulter); 2, Konsellier; 3, Lord Pachat (W Funnell).

SOUTH VIEW EC, Winsford, Cheshire, 9-10 Feb

discovery 1, Beechwood Sundance (K Shannon); 2, PC Wilson (E Woolley); 3, Dun Roamin (H Dodd). South View Novice 1, Kings Ride Diamond (V Swinnerton); 2, Pilot’s Boy (C Membury); 3, Candy’s Man (C Edwards). Newcomers 1, Calibra (L Williams); 2, Sorry Van Het Lindenhoff (C Rossetti); 3, Lacanda (L Williams). Horse & Hound Foxhunter 1, Ballygowan (T Mallin); 2, Astella (L Williams); 3, Schenkendorf (S Gee). 1.15m 1, What A Business (A Trickett); 2, Suntory (K Tsang); 3, Muscovite (A Done). DMS Novice 1, Nice Fella (J Clayton); 2, Blonde Ambition (T Mallin); 3, PC Wilson. DMS Adventurer 1, Highland Diamond (C Spencer); 2, Donohill Clover (A Bratt); 3, PC Wilson. 1.10m 1, Pop Socks (S Gill); 2, Camdwr Flight (D Carpenter); 3, Dun Surprise (T Maguire). Newcomers 1, Dun Surprise; 2, Digital Diamond (L Baxter); 3, Rossmores Cover Girl (L Dickinson). 1.15m 1, Pop Socks; 2, Reesh (C Membury); 3, Fabian (S Gill).

GATE INN Solihull, Warks, 10 Feb

British novice 1, Bellandra Penelope (A Parsons); 2, Offley Emma Louise (C Beoley); 3, Houdini The Showman (H Blunsden). discovery 1, Classic Caffreys (E Guest); 2, Uptown Girl II (D Sykes); 3, Syanway Libby (J Challens). young mini Grade C 1, FI Molly May (K Peates); 2, Big Ears (D Fairclough); 3, Leonardo (S Hedges). newcomers 1, Big Ears; 2, Pitmedan Tequila (J Hassall); 3, Tinkerbell (M Jones). members cup 1, Portabella Belle (P Harris); 2, Ash Dun (N Proffitt); 3, Sir Michael III (D Wilson).

GLENEAGLES EC, Perthshire, 10 Feb

British Novice 1, White Chief (S England); 2, Jumbuck Jackeroo (J Lewis); 3, Valentino Gold (A Weir). discovery 1, Duncaring (K Sandilands); 2, White Chief; 3, Lumina (V Stewart). Newcomers 1, Burnbank Cavalier (M Murray); 2, Lumina; 3, Forrest Hills (I Warnock). 1.15m 1, Travis Roma (L Johnstone); 2 & 3, MC Diamond & Gold Island (I Warnock). Horse & Hound Foxhunter/ Braveheart qual 1, Forrest Hills; 2, City High (A Christie); 3, Donna Z (J Dawson). 1.25m 1, MC Diamond; 2, Midnight Serenade (S Laird); 3, Elmwood JFK (J Dawson).

LONGWOOD EC, Basildon, Essex, 10 Feb

sml 128/138cm 1, Just Mefys (R Chinery); 2, Weggs Last Chianti (T Houliman); 3, Watermans Cartier (J Emblem). jnr 85cm 1, Tullibards Finisk Aero (J Emblem); 2, Tin City Too (A Cowley); 3, Nyton Master Valet (S Ellis). Jnr British Novice 1, Little Black Magic (C Tomling); 2, Amberleigh (L White); 3, Jordy My Destiny (E Belcher). 95cm jnr open 1, Dream Maker II (L Card); 2, HR’s Maverick (C Hanson); 3, Pendini (C Banner). Jnr Newcomers 1, Mr Muldoon (R Hawes); 2, Jordy My Destiny; 3, Pendini. 1.05m jnr 1, Woodlands JF (D Garner); 2, Hawkswood Havanna (C Ransby); 3, Cherokee Chief (K McCarthy). jnr members cup 1, Cherokee Chief; 2, Classic Henna (H Morgan).

MARKFIELD EC Markfield, Leics, 10 Feb

British novice 1, Meant To Be (T Halliwell); 2, Sure Choice (C Healey); 3, Tinker’s Dame (O Townend). mini grade C 1, Nashville (P Bevan); 2, Oberon (M Lanni). newcomers 1, Lottie (C Healey); 2, Issus De Champs (M Williams); 3, Star Of Fortuna (S Pountain). Foxhunter/open 1, 2 & 3, Carlucci, Leo Z & Abbervail Dream (D Lampard).

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks 10 Feb

British Novice1, What yer on About (S Hunter);2, King Cocoa (R Collinson);3, Another Mystic Meg (L Simpson).Discovery1, Foxmill Navada (L Fox);2, Thinford Whalebone (J Thompson);3, Baccanalia (V Tunnicliffe).1.05m Open1, Sparticus II (H Bennett);2, Storm Alert (J Cowan);3, Hawthorne Sierra (T O’Hara).Newcomers1, Revolution II (L Broad);2, Royal Blood (R Shields);3, Dovecote Balivor (A Cowan).1.10m Members Cup1, Beckett II (C Dennis);2, Todd Jay (S Russell);3, Meadowcroft Midget (A Mills).Foxhunter/1.20m Open1, Uptown Lad (L Broad);2, Broken Rule (J Picken);3, Magna Dee (C Pedley).

PATCHETTS EC, Aldenham, Herts, 10 Feb

British Novice 1, Fervour (L Pimblett); 2, Diamonds And Rust (G Bray); 3, Last Of An Era (T Viol). discovery 1, Mr Happy (S Walley); 2, Rigoletto Van De Kemdenhoeve (R Snaddon); 3, Carlton Dynamite (J Brown). 1.05m 1, Robin Hood II (J Renwick); 2, Magic Man (S Aston); 3, Technic (M Keen). 1.15m 1 & 2, Flora Macdonald & Temple What A Flash (J Renwick); 3, Magic Man. 1.25m 1 & 3, Watussi & Grannus Lady (J Renwick); 2, Golden Pele (P Spivey).

STAINSBY GRANGE, Thornaby, Cleveland, 10 Feb

1.10m 1, Flyaway Peter (D Smith); 2, Emerald Reward (G Peal); 3, Girl’s Knight (Z Kelly). jnr 1.15m 1, Hi Ho (D Moseley); 2 & 3, Startrek Boy & Lady Millenium (D Smith). Scope Jnr Progressive 1, Vivachi The Poet (J Sayer); 2, Mr Shortie (H Stevenson); 3, Mirah Kilgobben Rebel (J Bell). Kraiburg Jnr Coral 1, Emerald Reward; 2, Northern Highlights (S Charlton); 3, Kale Cathy (E Galbraith). DMS Jnr Novice 1, 13 tied. Tiny Tots 1, 5 tied. Scope Primary 1, 3 tied. sml pony 1, Corra Lass (E Bell); 2, Drysgoed Timmie (Z Smith); 3, Cappagh Misty (P Allen).

WIX EC, Wix, Essex, 10 Feb

90cm 1, Ima Sambo (D Scott-Garrett); 2, Julie’s Pride (S Glibbery); 3, Llanfyllin Diane (C Moody). Discovery 1, Temple Phoenix (J Russell); 2, DJ’s Jazzy Bits (L Newson); 3, Libby (L Collins). Newcomers 1, Keltic Magna (L Collins); 2 & 3, Fleetwood Gypsy King & Hello Ducan (B Watson). Members Cup 1, Cassandra Of Bellhouse; 2, Everything But (M Cooper); 3, Eastminster Sailor (D Scott-Garrett). 1.15m 1 & 2, Quartz & Russi Van De Zuuthoeve (T Davies); 3, Toy (L McLachlan). 1.20m/Horse & Hound Foxhunter 1, Qutie (T Davies); 2 & 3, Toy & Orfa (L McLachlan).