AREA 16 CHARITY SHOW Carlton in Lindrick, 5 May

NFU/Charles Owen British Novice 1,Temple WhatEver (J Russell); 2, Delexan (S Hobson); 3, Sober Lad (E Norman). Nisa-Todays/Equimax Discovery 1,Temple What Ever; 2, Just Boo (A Hill); 3, Thibaldi (S Rhodes). WalkerCooke1m open 1, Bulgarian Man (C Busfield); 2, Keneoken Boy (A Garner); 3, Temple Norma (J Russell). Fibresand/Great Leighs Newcomers 1, Venuer (Carl Curtis); 2, Berenice (R Underwood); 3, Unsure (F Norman). Fossway Print 1.10m open 1, Darius D (M Stubbs); 2, Bulgarian Man; 3, The Fox (A Brady). Costcutter/Horse and Hound Foxhunter 1=, Rhubarb Fresher Than Ever & Venuer (Carl Curtis); 3, Aughton Kerrygold (C Vaughan). Davenport Horseboxes 1.20m open 1, Kismit (D Birtwistle); 2, Aughton Kerrygold; 3, Parcival Van Het Meer (M Stubbs).

CARBIS BAY SHOW, Carbis Bay, Cornwall 5 May

British novice 1, Zero Option (A Wilcox); 2, SOS Spitzel (G Stokes); 3, Zachariah (S Harvey). Discovery 1, Isle of Sky (C Vinnicombe); 2, Another Attempt (B Facey); 3, Fair Play (S Wooding). Members Cup 1, Le Point D’or (M Hennah); 2, Butterfly (M Gadsdon); 3, Follyfoot Mr D (B Facey). Grade C 1, Kermits Lover (Br Facey); 2, Rosemaber Lass (C Jones); 3, Arrowans Irish Cracker (C Jones). South West Porta Loos Grand Prix 1, Boadicea’s Revenge (A Ellery); 2, Rosemaber Lass (C Jones); 3, No Wise Cracks (S J Coffin). Junior British Novice/85cms open 1, Hillside Cracker (B Jelbert); 2, Springtime Popsy (C Mills); 3, Secret Service (L Hardy). Junior Newcomers 1, October (S Jarvis). 1m open 1, Fairlands Star (C Mills); 2, Hillside Drummer Boy (A Ottaway). 1.10 open 1, October; 2, Springtime Popsy; 3, Master Wilf.

LIMES FARM EC Hawkinge, Kent, 5 May

Charles Owen British Novice 1, Highwell Barbados (L Murphy); 2, Fitz Balou (K Boyd); 3, Country Star (H Gunton). Equimax Discovery 1, Steffie (B Dalton); 2, Rescator (J Draper); 3, Carnacco Lodge (C Addington). Great Leighs Newcomers 1, Andrey (G Williams); 2, Fleurione (K Jackaman); 3, Lord Cadre Noir Z (H Luck). 1.10m 1, Kate’s Chancer (D Roud); 2, Beltons Clair De Lune (C Hawker); 3, Cruaghs Choreographer (K Wratten). 1.20m/ladies’ qual 1, Business As Usual (A Meredith); 2, Cinnamon Reef (C Hamilton); 3, Fleurione. 1.25m 1 & 2, Domini II & Blackstuff Clover (G Williams); 3, Lulu (L Murphy).

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 6 May

Charles Owen British Novice 1, Ralisca (J Mincher); 2, Capito (M McCabe); 3, Santos (M Gilmour). Equimax Discovery 1, Lates Royale (M Redford); 2, Royal Frondeur (A Parker); 3, Worthy D’Ive (J Bunton). 1.05m 1, Country Minstrel (H Adams); 2 Glenhawk Fraser (C-L Dubbin); 3, Castlebin Boy (B Martin). Great Leighs Newcomers 1 & 2, ES Premium & ES Reinout (B Maher); 3, Aspen Gold (R Hill). 1,15m 1, Colorado VI (J Renwick); 2, Pandora III (J Mincher); 3, Hot Two Step (N Tinworth). Horse & Hound Foxhunter 1, Pandora III; 2, Connie V (J Slade). 1.25m 1, Lord Pachat (J Renwick); 2, Watussi (J Biddle). BEIB Jnr British Novice 1, LJ’s Pride (L Bunker); 2, Dutch Baltimore (T Bracey); 3, Snow Storm (L Norman). Blue Chip Jnr Newcomers1, Five Oaks Crackshot (K Norman); 2, Reflex Rashell (C Ransby); 3, Layton Bits & Pieces (J Few). 1.10m jnr 1, Paddioco (L Mantel); 2, Keelings Phoenix (C Keeling); 3, Landown Three’s Are Wild (J Shackleton). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Colin’s Pride (M-A Parkin); 2, Dun Enough (S Parry). jnr intermediate 1, Landown Three’s Are Wild; 2, Short Step (H Arnold); 3, Prize Lady (L Mantel). 10 & under 1, 9 tied. 128cm 1, Forever Penny (R Gunn); 2, Spring Disney (O Liley); 3, J’s Junior (D Willett). national 128cm 1, Tiger Tim (J Whittaker); 2, Forever Penny; 3, Hollyoaks (D Willett). 138cm 1, Campus (Z Adams); 2, Carrsbrook Special Edition (A Pownall); 3, Grey Palace (J Whittaker). Scope Jnr Novice 1, 6 tied. Scope Jnr Progressive 1, Reflex Rashell; 2, Stuart Little (H Craven); 3, Ashby Surprise (C Pullen). Scope Jnr Adventurer/1.10m jnr 1, Vuitton (S Parsons); 2, Little Davey (H Arnold); 3, Midland Boy (E Davies). Credit & Business Systems 1.15m jnr 1, Oh-La-La (S Parsons); 2, Baltic Prince (J Burley); 3, Rockin Morris (E Davies). Golden Bear Tiny Tots 1, 5 tied. Smith of Whiteinch Primary 1, 12 tied. national 128cm 1, Tiger Tim; 2, Spring Disney; 3, Secret Spectacle (C Ede). national 138cm 1, Grey Palace; 2, Mr Polo (J Loader); 3, Ashbrook Lad

BLEWBURY CENTRE Blewbury Oxon, 7 May

Equimax Discovery 1, Waltzing Matilda (A Backhouse); 2, Stephanie Anne (B Goddard); 3, Another Sale Agreed (A de Verteuil). Great Leighs Newcomers 1, Harpers Hill (G Fletcher); 2, Rebellious (T Fletcher); 3, Bally Something (A de Verteuil). NDS Members Cup 1 & 2, Kantara VH & Kiss & Tell (H Tredwell); 3, Orky ll (A Thompson). Milton 5-y-o/Olympic Star Spotters 1, Paldato (J Loffet); 2, Promis (A Thompson); 3, Question Time lV (H Tredwell). Horse & Hound Foxhunter 1, Sandy Brooke (J Halim); 2, Cadbury (B Goddard);3, Harpers Hill. 1.20m 1, One Way ll (J Loffet); 2, Lara (P Crago); 3, Temple Piccolo (J Cassan). 1.20m 1, Opportunity B (H Tredwell); 2, Key My (T Fletcher); 3, Liber-ace (A Thompson).

SYKEHOUSE ARENA Sykehouse, S Yorks, 7 May

Charles Owen Charles Owen 1, Clonoulty Clover (I Bennett); 2, Old Sprintfield Zaman (G Sykes); 3, Miss Louisiana (L Porter). Equimax Discovery 1, Thornwick Ring Of Kerry (L Redfearn); 2, Astras Star (A Cole); 3, Blossom Hill III (E Clarke). 1m 1, Gion (M Cooper); 2, Royd Flash (L Redfearn). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Gion; 2, Royd Flash (L Redfearn). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Ublesco (R Whitaker); 2, Cody’s Melody (R Hopkinson).

HELSTON FLORA DAY SHOW, Helston, Cornwall May 8

Charles Owen British Novice 1, Pirates Braveheart (C Jones); 2, Mickey (S Scoffin); 3, Mary Trewerne (A Steele). Equimax Discovery 1, Fair Play (S Wooding); 2, Pirates Braveheart; 3, Mickey. Newcomers 1, Follyfoot Mr D (B Facey); 2, Zechariah (S Harvey); 3, Kernick (B Facey). Royal Bath & West Novice qualifier 1, Lucifer III (J Benney); 2, Duke Street (A Ellery); 3, ArrowansIrish Cracker (C Jones). Horse & Hound Foxhunter/1.20 open 1, Rosemaber Lass (C Jones); 2, Butterfly (M Gadsdon); 3, Matcho S (M Gadsdon). South West Porta Loos 1.25 Grand Prix Series 1, Morning Cloud II (S Williams); 2, No Wise Cracks (S J Cofin); 3, Play Boy V (S J Coffin). Junior British Novice 1, Master Wilf (M Michaelides); 2, Just William (J Pascoe); 3, Mudgeons Midnights Shadow (T Jenkin). Junior Newcomers 1, October (S Jarvis); 2, Ribersdale Clicquot (R Jinks); 3, Sir Watkin (H Gadsdon). Junior Open 1, Sir Watkin; 2, Just William (J Pascoe); 3, Merrie Madelina (J Pascoe).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts, 8 May

Great Leighs Newcomers 1, Twasulu (P Spivey); 2, Udo Van De Rinkerakker (P Miller); 3, Gold Market (C Randall). Horse & Hound Foxhunter 1, Galan De Rhetorie (J Rothstein); 2, Jocanda Bay (M Dorgan); 3, Genius II (P Spivey). 1.25m 1, Millbrook (J Renwick); 2, Golden Pele (P Spivey); 3, Diamond Dennis (L Renwick). 1.35m 1, Halifax (J Renwick); 2, Singita (P Spivey); 3, Corodino K. Charles Owen British Novice 1, Triangel Van BM (S Lundh); 2, Ballintober (N Harland); 3, Item De Bonfort (S Aston). Equimax Discovery 1, Item De Bonfort; 2, Firedance II (S Livsey); 3, Quirien Z (S Livsey). 1m 1, Quandolero (E Warshaw); 2, Original Way (P Miller).