ROYAL LEISURE CENTRE Henfield, W Sussex, 6 January

British novice 1, Thallot K (E Carroll); 2, Quickstep (A Measor); 3, Roelie (K Steele). 1m 1, Penny’s Pride (K Grimster); 2, Megamix Limited Edition (T Goodall); 3, Mayfield Live The Life (M Gibbs). 1.05m 1, Downtown James (K Grimster); 2, Mayfield Live The Life; 3, Hilton Nook (C Lewis). newcomers/1.10m 1, Ackworth Roxanne (M Dorgan); 2, Jetaway (C Lewis); 3, Cordalou (C Inglis). Foxhunter/1.20m 1 & 2, Irish Darco & Hickstead Horse Feeds Hamilton Tropics (E Carroll). 11 Jan: jnr British Novice 1, Speedy Gonzales (A Carnet); 2, My Last Rolo (L Haynes); 3, It’s The Dun Thing (L Davis). jnr novice 1, 10 tied. jnr newcomers/jnr progressive 1, Havenstreet Sweet Sensation (H Webster); 2, Riversdale Master Blaster (N Pavitt); 3, Ottoway (B Gregory). jnr 1m 1, Mountain High (L Bunn); 2, Gables High Flying Filco (C McKee); 3, Mr Magic (L Tate). jnr Foxhunter/jnr adventurer 1, Gables High Flying Filco (C McKee); 2, Riversdale Master Blaster (N Pavitt); 3, Ireland’s Star (C Morley). 1.10m jnr 1, Diego Flow (E Palmer); 2, Knockbeg Westbury (L Pheasant). Tiny Tots 1eq, My Little Pumpkin (E Scholes) & Bwllfa Pie (P Salter). primary 1, 11 tied. winter 128cm 1, My Little Pumpkin; 2, WSP Oh Boy (E Scholes); 3, Rapkyns Just Bob (J Drea). winter 138cm 1, Jessie Drea (J Drea); 2, Moon Jumper (K Ford).

HOLLINGWORTH LEISURE Milnrow, Lancs, 8 January

newcomers 1, Ruben (R Barton); 2, Sheilagh Gold (J Marsden); 3, Laudia (B Kenyon). 1.10m 1, Montaro (N Jennings); 2, Orloff (E Staveley). Foxhunter 1, Tiomie Star (P Murphy); 2, Jezu (T Newman); 3, Patrick (R Maguire). 1.20m 1, Lakeland Gold Diamond (A Mizon); 2, Minowa (J Leah); 3, Story Teller (M Davin). 1.25m 1, Rinette (N Jennings); 2, Horsbord Des Isles (J Davenport); 3, Tinello Celine (A Davies). British novice 1 &2, Junior & (R Barton); 3, Laurentis (S Jackson). 1m 1, The BFG (J Huzzard); 2, Louis (L Redfearn); 3, Ker Van Kerhof (L Manning). 15 Jan: newcomers 1, Fabienne (M Lucas); 2, Spasmodically Salopian (J Hardy); 3, Let’s Talk (L Reynolds). 1.10m 1, Medaille Dor (J Shaw); 2, Nienke (C Shepherd); 3, Montaro. Foxhunter 1, Gracias (P Murphy); 2, Jezu; 3, Raffiness (L Henderson). 1.25m 1, Onarco (M Marsh); 2, Roscoe’s Excel (M Lucas); 3, High Level (P Murphy). British novice 1, Ker Van Kerhof; 2 & 3, Woodtown Scrumpy Jack & Heidi (R Barton). discovery 1, Ker Van Kerhof; 2, Wilderness Ruby (O Bladen); 3, Rheingold (A Walker). 16 Jan: jnr British Novice 1, Mighty Sam (S Duggan); 2, Gucci Rush (X Gill); 3, Babalicious Blue (K Whithers). 90cm jnr 1, Spancel Hill Express (X Gill); 2, Whistlewood Warrior. jnr newcomers/1m jnr 1, Oceans Midnight Express (A Cooper); 2, Spancel Hill Express; 3, Robe Ranger (J Clayton). jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Peron (S Needham); 2, Tinker Two (S Duggan). jnr newcomers/1m jnr 1, Robe Ranger; 2, Flame of Tara (J Reveley); 3, Stainsby Irish Mist (H Stevenson). jnr Coral/jnr Foxhunter 1, Lakeland Little Atlas (A Derbyshire); 2, Flame of Tara ; 3, Misty Dame (L Mellor). jnr British Novice 1, Oakhouse Linnet (S Gardner); 2, Davito’s Boy (J Davis); 3, High Hooly (G Burt). 90cm jnr 1, Spancel Hill Express; 2, Lynwood Gem (A Derbyshire); 3, Spirit of Bodecia (R Connor). 128/138cm 1, Spirit of Bodecia; 2, Double Dominic (T Connor); 3, Emmersbrook Rosella (G Whitaker). jnr newcomers/1m jnr 1, Starsholme Chanelle (M Render); 2, Dunwoody LS (L Saywell); 3, Rainbow Times (W Whitaker). jnr Foxhunter 1, Lakeland Little Atlas; 2, Hector’s House (M Kent); 3, Peron. 1.10m jnr 1, Ooh La La (M Sampson); 2, Caramel (P Dobby); 3, Young Charisma (O Hilliard). Blue Chip Sparkle JC/JA 1, Ooh La La; 2, Lynwood Gem (A Derbyshire); 3, Caramel. jnr British Novice 1, Just Chance It (G Whitaker); 2, Dinky Dynamite (L Mitchell); 3, Sky’s The Limit (A Derbyshire). 90cm jnr 1, Spirit of Bodecia; 2, Bella Star (A Derbyshire); 3, Mystic Starlight Express. winter 128cm 1, Brookhall Glimpse (A Dobson); 2, Emmersbrook Rosella. winter 138cm 1, Strawberry Fair (M Sampson); 2, Royal Declan (A Pownall); 3, Miss Congeniality (M Sampson).

MEDSTEAD GRANGE Alton, Hants 9-10 January

1.10m 1, Business Like (J Marshall); 2, Robin VII (J Neal); 3, Hollandic Flight (J Harris). newcomers 1, Cyrano (T Priest); 2, Ulisina (B Menzies); 3, Abbeys Accolade (K Doyle). 1.20m 1, Prince Darco (C Read); 2, Roal Von Raphael (A Austin); 3, Hugo Du Heup (D Charles). Foxhunter 1, Indian Summer (L Pavitt); 2, Ulisina; 3, Robin VII. B&C 1, Rockstar (P Charles); 2, Just Josh (K Doyle); 3, Jersey (P Charles). 1.30m 1, Go (A Austin); 2, Naf Naf II (D Charles); 3, Rockstar. British novice 1, Metric Measure (L Barber); 2, Blue Gray Liberty (R Jacobson); 3, Mulligans Creek (C Martin). discovery 1, Dakota (S Bill); 2, My Secret II (L Saget); 3, Jools Holland (J Kenny). 1.05m 1, Flogas No Problem (S Evans); 2, Jazzed Up (E Slate); 3, Wildfire (K Pullen). newcomers 1, Abbey Accolade (K Doyle); 2, Dancing Queen (C Flack); 3, Piccolo H (A Measor). 1.10m 1, Ridgeside Destiny (E Slater); 2, Downtown James (K Grimster); 3, Ewerbys Rio II (S Bardell). BEIB Star 1, Finns Flight (N Pavitt); 2, Hollandic Flight (J Harris); 3, Ziggys Here (N Charles). 1.20m 1, Hollandic Flight; 2, Archie (J Harris); 3, Handley Barns Dessie Dee (M Fursedonn).

SOLIHULL SENIOR PREMIER West Mids, 9-11 January

1.15m 1, Paddock Sportsline (L Drown); 2, Golden Pele (P Spivey); 3, Kantara (H Tredwell). Foxhunter 1, Santana III (L Glendinning); 2, Ping Pong II (E Bjorkmann); 3, Rainman IV (M Jones). 1.25m 1, Princess Jade (K Shore); 2, Mercurius (B Maher); 3, Pakko (K Shore). 1.30m 1, Onyx V (G Williams); 2, Casyopaya (J Billington); 3, Alfredo (B Maher). 10 Jan: Blue Chip Performance 1, Tiomie Star (P Murphy); 2, Just Imelda (M Bunting); 3, Santana III. 1.25m 1 & 2, Zerano III & Rebel Rex (P Colgate); 3, Gitan D’Incoville (H van Heyningen). B&C 1, Catch A Cloud (G Walker); 2, Deniro (K Jackaman); 3, Millette (P Crann). 1.35m 1, Mercurius; 2, Horsebord Des Isles (J Davenport); 3, AK Quinten (E Whitaker). 11 Jan: 1.20m 1, Eddystone (E Bjorkmann); 2, Chattie (A Kent); 3, Lexicon (L Glendinning). winter grade C 2nd round 1, Quo Vadis II (L Pavitt); 2, Miss Commett (K Forsyth); 3, Jersey (P Charles). Winter A&B GP 1, Cheers Cassini (R Davenport); 2, Alfredo; 3, Nulisina 54 (S Harvey). 1.25m 1, Pakko; 2, Carlsson 17 (G Billington); 3, Bullands Ladalco (R Prater).

BADGWORTH 10 January

Badgworth Minor Warm-up Competition (2’3″ – 2’6″) 1, Moondancer (J Channon); 2, Othello (F Evans); 3, Jade’s Choice (N Baker). Badgworth Minor Warm-up Competition (2’6″ – 2’9″) 1, Balisto (T Channon); 2, Othello (F Evans); 3, Northern Bay (W Greenslade). Jnr 0.95m Open 1, Fairlands Star (C Mills); 2, Opposition Narla (N Schofield); 3, Houdinis Aristocrat (C Chard). Jnr Newcomers 1, Bouncing Opposition (N Schofield); 2, Luna Lite (C Bacon); 3, Acute Angle (J Chamberlain). 1.00 mtr Jnr Open 1, Fairlands Star (C Mills); 2, Houdinis Aristocrat (C Chard); 3, Timberhill Flame (C Bacon). Thurlestone Hotel Jnr Open Qualifier/ 1.10 mtr Jnr Open 1, Girl’s Night (H Webster); 2, Princetown Lad (J Payne); 3, Timberhill Flame (C Bacon).

BARTON EC Preston, Lancs, 10 January

jnr British Novice 1, Miss Marmalade (E Mollart); 2, Tamango (E Woodburn); 3, Spirit De Punto (X Gill). 90cm jnr 1, Bowes Cemtex (A Valks); 2, Spirit Of Bodecia (R Connor); 3, Baydale Velvet (S Magennis). newcomers 1, Riegill Little Gem (E Woodburn); 2, Miami Gold (T Davies); 3, One To One (A Valks). 1m jnr 1, Bowes Cemtex; 2, Baydale Velvet. jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Master Bill (A Mizon); 2, Kingfisher Tanatella (J Clayton); 3, Midnight Madam (J Thompson). winter JC 1, Blue Whistler (A Mizon); 2, Trefilon Talisman (F McCartney); 3, Snatch (A Mizon). jnr open 1, Master Bill (A Mizon). 17 Jan: British novice 1, Woodbrook Miss Borovansky (L Barton); 2, Sturt (T Fleming); 3, Praze II (N Bampton). discovery 1, Wire Herbruyn (E Tough); 2, Old Springfield Firecracker (L Goodall); 3, Sturt. pro/am 1, Handels Oriodante (K Astall); 2, Priamos (T Newman); 3, Now B Dazzled (J Cross). newcomers/1.10m 1, Master Van Het (N Martin); 2 & 3, Santez & Laudia (B Kenyon). Foxhunter/1.20m 1, Amber Gold II (S Bowen); 2, Solitaire Sky (N Coupe); 3, Diamond Deal (D Wicks). 18 Jan: 90cm 1, Tickle Ted (A Millin); 2, Bally Callistro (D Parry); 3, Curwen Rosewood (T Badeley). British novice/Equiline Novice 1, Mega Watt (L Benbow); 2, Tico (J Shaw); 3, Freigraf (D Smith). pro/am 1, Fantail (S Caplan); 2, Gasayas Knockout (D Smith); 3, Count Bellair (S Drake). newcomers/1.0m 1, Gozo (G Pollard); 2, Master Van Het; 3, Desmond Million (C Kenyon). Foxhunter/1.20m 1, Ballycanew Clover (J Robinson); 2, Impulsive II (L Greenwood); 3, Jippie (N Martin).

TALL TREES ARENA, Camelford, Cornwall 10 January

British Novice 1, Blackie (B Henderson); 2, Time Valley Gladiator (C Friend); 3, Midnight Gemini (L Cheffings). Equimax Discovery 1, Fly By Night (A Friend); 2, Elljay Beowulf (K Deithrick); 3, Rubber Band (L Ball). 1.05 open 1, Trenear (J Hoskin); 2, Millford Sound (K Nicholas); 3, Tall Trees Mr Mac (B Henderson). 1.10 open 1, Bodrigan (C Daniels); 2, Saxon Thornbird (C Jones); 3, Poplar’s Present (M Hall). Royal Bath & West Novice qualifier 1, Noble Cavalier (C Jones); 2, Merlin’s Law (S Tregidgo); 3, Saxon Thornbird. 1.20m Members Cup qualifier 1, Matcho S (C Jones); 2, Un Diamant (A James); 3, Butterfly (C Jones).

THE COLLEGE EC Keysoe, Beds, 10 January

British novice 1, Don’t Ask (J Belcher); 2, Good Knight (R Lawson); 3, Eros Champiex (C Croft). 95cm 1, Oakley’s Ace (G Dickens); 2, Robo Cop (K Harris); 3, Della Magna (M Scott). discovery 1, Foxtrot Oscar III (A Neal); 2, Bella Gioia 3 (N Maxsted-Massey); 3, White Witch (J Buckley). 1.05m 1, Melisa C (S Rawding); 2, Flash Biker (R Dearden); 3, Oakley’s Ace. newcomers 1, Diva (M Munt); 2, Solomon DID (R Thompson); 3, Una III (T Lewis). BEIB Star 1, Radiant C (S Rawding); 2, Grandioso Lad (E Hunter); 3, Carnival Chance (C Wilson).

ARENA UK Grantham, Lincs, 11 January

jnr British Novice 1, White Rum (J Williams); 2, Dusky Marian (K Brennan); 3, Solomon II (S Probert). jnr discovery 1, Dovecote Delight (S Gunn); 2, Redferns Ria (C Parkes); 3, Hectors House (M Kent). jnr sapphire 1, Sharp Law (P A Blosse); 2, Summit Assault (M Thompson); 3, Lets Go Rocky (D Neilson). jnr 1.10m 1, Smart N Well (L Saywell); 2, Micklow Madness (D Neilson); 3, Kings Pyon (M Kent). jnr Foxhunter 1, Dooneen Madonna (M Thompson); 2, Flame Of Tara (J Reveley). 1.15m jnr 1, Darraks Babe (S Ward); 2 & 3, Rathsallagh Flash & Attrory Grey Mist (M Thompson). 18 Jan: British novice 1, Winsome Lass (K Walters); 2, Southern Suspect (N Atkin); 3, Double Zigzag (R Pass). discovery 1, Sjoni (A Duncan); 2, Omber (H Schatzberger); 3, Mr Jinks (J Butler). newcomers 1, Blossom Hill III (K Fuller); 2, Flagmount Red Diamond (K Ferrier); 3, Whabia (N Benterman). 1.10m members cup 1, Lucky Moon II (P Howard); 2, Nepos Van Limbo (M Stubbs); 3, Una II (M Williams). Foxhunter 1, Muskateer II (N Benterman); 2, O’Grand (G Turner); 3, Hullander (L Gredley). 1.20m 1 & 3, Calid & Prinses Z (M Whitaker); 2, Heart & Soul (R Hill). 1.30m 1, Sonic Empire (S Smith); 2, Lavinda (S Lynch); 3, Oscar (P Howard).

EAGLESFIELD EQUESTRIAN Ash 11 January

British Novice 1, Modjo Lady (E Harrod); 2, Gunner (D Coleman); 3, Ice Maiden III (P Clark). Discovery 1, Baronsdown Crystal Dancer (S Scrivens); 2, Top Rein (L Ashley); 3, Abriz Z (H Hensler). 1.05metre open 1, The Beacon Horse (D Clarke); 2, Cosima Seventy Nine (D Clarke); 3, Lunar Bailar (D Garner). Newcomers 1, Master Royale (B Dove); 2, Mirco II (H Hensler); 3, Knockfin (E Wood). 1.15metre open 1, The Beacon Horse (D Clarke); 2, Southern Maestro (N Miller); 3, Landmine (D Garner). 1.20metre open//Foxhunter 1, Olimore (S Hatton); 2, Southern Maestro (N Miller).

OSBALDESTON RC Blackburn, Lancs, 11 January

British novice 1, Woodstock Miss Boravansky (L Barton); 2, Tidara Fairy (M Bowling); 3, Avalon (T Dawson). discovery 1, Farze (N Bampton); 2, Rosie Sunset (C Shepherd); 3, Lawrentis (S Jackson). 1m 1, Foxglen Romeo (D Ryder); 2, Gozo (G Pollard); 3, Lexus Ohio (N Coupe). 1.10m members cup 1, Intuition (L Stephenson); 2, Cool Impression (N Bampton); 3, Kingston De Morzaine (K Douglas). Foxhunter 1, Larcos (N Wainwright); 2, Nobel (S Gibson); 3, Ashlea Cavalier (C Wainwright). 1.20m 1, Solitaire Sky (N Coupe); 2, Gambarda (G Pollard); 3, Alpha Romeo (C Richardson). newcomers 1, Gangster Rap (C Richardson); 2, Rush On M (S Ryan); 3, Vivaldi Van Het Dingershof (M Marsh).

PRESCOTT EC Baschurch, Shrops, 11 January

1.05m 1, Secret Smile (P Linning); 2, Mr Baileys Irish Dream (P Harris); 3, Merrllyns Raphaella (D Carpenter). discovery 1, Alisha’s Attic (M Thompson); 2 & 3, Treasures Madam Josephine & Kalahari Sunrise (I Wynne). 1.10m members cup 1, Lucky Luciano (N Marmont); 2, Pardoes (P Harriis); 3, Temple What A Flash (C Hanson). newcomers 1, Pallet De La Houpe (T Fowles); 2, Merllyns Tommy Dun (D Carpenter); 3, Lukas Falco (C Biddle). Foxhunter 1, Patent (S Evans); 2, Jacob (O Haydon); 3, Picador Perfoller (T Fowles). 1.20m 1, Bordino D (M McCourt); 3, Tenderess (T Coppolla); 3, Cashback (D Morton). A/B/C 1 & 2, Port Royal & It’s Mine (D Morton); 3, Bordino D (M McCourt).

STAINSBY GRANGE EC Cleveland, 11 January

1.10m 1, Broadlaw (S Holland); 2, Superior (D Smith); 3, Dutch Melody (V Tulloch). newcomers 1, Valco Van Het Kapelhof (D Mewse); 2, Kosmic Colours (S Russell); 3, Goulton Exclusive (N Robinson). BEIB Star 1, Stainsby Sponeck (J Tanfield); 2, DJA’s Soft Touch (D Mewse); 3, Dutch Melody. 1.25m 1, Temple Ryefield (S Brash); 2, Stainsby Sponeck; 3, Mistrato (S Russell). British novice 1, Highling Peppercorn (S Dew); 2, Solidette (V Tulloch); 3, Celtic Clover (R Collinson). discovery 1, Magnetic Storm (K Jones); 2, Mac Diamond (D Smith); 3, Solidette.