Click on the links below to view the results in full

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 5 November

Great Leighs Newcomers/ 1.10m 1, Pavot (E Tough); 2, Ryelands Sea Master (N Martin); 3, Summer Breeze II (N Coupe). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Sublime (N Martin); 2, Country Herb (K Raine); 3, Amber Gold (S Lowther). 1.25m 1, JJ II (S Lowther).

FOREST EDGE Drymere, Norfolk, 8 November

Charles Owen British Novice 1, General Outlook (S Wales); 2, Smint (S Leonard); 3, Top Spin De Velden (C Ellis). Equimax Discovery 1, Cash II (C Casburn); 2, Rumpolly (C Lawrence); 3, Blenheim Tsingsong (TConyers). Great Leighs Newcomers 1, Claydons Rachel (S Gardner); 2, Kildalton XJS (R Walker); 3, Rumpolly. NDS Members Cup 1, Ard Leila (R Walker).

STAINSBY GRANGE Thornaby, Cleveland, 8 November

11 & under 1, Euro Flash (L Neilson); 2, Kosmic Kate (E Bell); 3, Bowes Sleeping Beauty (J Flannigan). sml pony 1, Stainsby So What (B Tidd); 2, Diego III (A Valks); 3, Double Dominic (J Reveley). winter 128cm 1, Metric (H Smallwood); 2, Highling Black Magic (J Richardson); 3, Drysgoed Timmie (Z Smith). winter 138cm 1, Spirit Of Boadicea (J Reveley); 2, Royal Declan (A Valks); 3, Guinness Special (D Neilson). BEIB Jnr British Novice 1, It’s Movie (L Jewett); 2, Red Hot Little Madam (M Green); 3, Honeywell Pot (L Jewett). jnr members cup 1, Mittenhill Classic (D Smith). winter JC 1, Mr Shortie (H Stevenson); 2, Forge Freeway (J Pringle). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Diana’s Memory (H Webb); 2, Darraks Babe (S Ward); 3, Santa Fe (B Valks). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Langtons Light (L Robinson); 2, Startrek Boy (D Smith); 3, Forge Freeway.

HAND EC Clevedon, Somerset, 8-9 November

Charles Owen British Novice 1, Landor (K Williams); 2, Norton Taboo (K Pearce); 3, Sizzling Moffette (S Harris). 1m 1, Only Wishes (L Chapman); 2, Deception (V Tuffs); 3, King Tex (B Verning). Great Leighs Newcomers1, Mandra (B Verning); 2, Exford Horace (J Douglas); 3, Diamond Review (A Baker). 1.15m 1, Magoury Star (L Trendell); 2, Rose-A-Bazaar (G Hannay); 3, Exclusion (S Broome). 1.20m 1, More Magic Moments (E Eynon); 2, Who’s Dilemma (M Broome); 3, Memory (G Plumley). Horse & Hound Foxhunter 1, Miss Ireland (A John); 2, Notting Hill (E Eynon). 9 Nov: 1.15m 1 & 2, Cherry Imp & Dutch Magic (L Daniels). 1.20m 1, HR Hugo (S Dart); 2, Oryssa (P George). Horse & Hound Foxhunter 1, Cuesta (A Edwards); 2, Miss Ireland; 3, Cherry Imp. 1.25m 1 & 3, More Magic Moments & Danger Mouse (E Eynon); 2, Jurius (S Heaven). Charles Owen British Novice 1 & 2, Heatherfield Lennox & Knightsford Jester (B Moore); 3, Malachi (R Trenaman). Equimax Discovery 1, Lantra (S Patch); 2, Coolcaum Creggan (C Humphries); 3, Ard Cool (K Sanders). Great Leighs Newcomers/1.10m 1, Coolcaum Creggan; 2, Dibberford PC Bob (J Gregory); 3, Oneida Imp (B Moore).

ROWALLAN AC Fenwick, Ayrshire, 8-10 November

Equimax Discovery 1, Imperial Double Deck (R Pottie); 2, Ogo Pogo (G Mathews); 3, T In Vienna (M Taggart). Great Leighs Newcomers 1, The Do Ron (R Pottie);2, JP Melody Maker (V Forbes); 3, Dilwys Northern Echo (K Murdoch). 1.10m scurry 1, The Do Ron; 2, WS Ryans Touch (V Forbes); 3, Bullands Extrovert (S Hutt). 1.20m/Horse & Hound Foxhunter 1, JP Melody Maker; 2, Always Z (L Morton); 3, Bullands Extrovert. 9 Nov: Charles Owen British Novice 1, Irish Accent (K McConnochie); 2, It’s Pink Floyd (J McLelland); 3, Usqueba (F Rawson). Equimax Discovery 1, No Telling (F Burgoyne); 2, Redrock Ellan Vannen (T Christie); 3, Caf‚ Latte (T Christie). Great Leighs Newcomers 1, The Do Ron; 2, Maximillian Mohawk (M Kilmurry); 3, JP Nevada (M Forrest). 1.10m 1, Riverstown Queen (M Casey); 2, Blue Serpent (S Morton); 3, Stina (S Neads). Horse & Hound Foxhunter 1, Oka G (V Christie); 2, City High (A Christie); 3, JP Eclipse. 1.20m 1, Shelley Beach (M Young); 2, Burn Frenchie (N Wwarwick); 3, Tylers Vivien (K Connor). 1.25m 1, Gozo (S Brash): 2, Burn Flight (N Warwick); 3, Gavinson (L Power). 10 Nov: Charles Owen British Novice 1, Ben Skeid (K Murdoch); 2, Redrock Ellan Vannen (D Shaw); 3, Barnshean Lucky Lady (N Sayce). Equimax Discovery/Equiline Horseboxes Discovery 1, Goodwins King (A Bonelli Baird); 2, JP Nevada; 3, First Light (A Bonelli Baird). Great Leighs Newcomers 1, Middlebank Inquisitive Rose (C Pearsin); 2, Maximillian Mohawk (M Kilmurry); 3, Landioso (S Neads). 1.10m 1, City High (A Christie); 2, Miss Calella (M McShane); 3, Dilwys Northern Echo (K Murdoch). Horse & Hound Foxhunter 1, Middlebank Hindsight (C Pearson); 2, Darraks Mario (J Taylor); 3, Chippendale Lark Of Tornaveen. 1.20m 1, Tylers Vivien; 2, Shelley Beach; 3, Djidda II (J Scullion). 1.30m 1, TrueBraveheart (M Young); 2, Ibrox Secret (G Copeland); 3, Bullands Extrovert.

COLLEGE EC Keysoe, Beds, 9 November

Charles Owen British Novice 1, Cyber Pet (M Turner); 2, Redpath Riverdancer (C Lay); 3, Mymwood Princess (A Clarkson). Equimax Discovery 1, Cyber Pet; 2, Milly Filly (P Smith); 3, Red Path Riverdancer. 1.05m 1, Copper Beech Lad (N Turner); 2, B All Over (G Simpson). NDS Members Cup 1, Sin City (R Simpson); 2, Copper Beech Lad.

BARTON EC Bilsborrow, Lancs, 9-10 November

Charles Owen British Novice 1, QT II (A Ashcroft); 2, Harry Potter (D McNulty); 3, Jubilamo (K Salkeld). Equimax Discovery 1, The Canadian (M Mason); 2, Country Ha Ha (K Raine); 3, Sayo (M Mason). 1.05m 1 & 2, Frankie & Me Do (K Salkeld); 3, Chatsworth (D McNulty). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Ryelands Sea Master; 2, Way Too Cool (N Bampton); 3, Crown Alliance (P McKeever). select 1.25m 1, Way Too Cool; 2, Europe K (N Coupe); 3, Ashdale Jackpot (L Cliburn). 10 Nov: Charles Owen British Novice 1, Miss Amber II (J Callwood); 2, Lift Off (J Robinson); 3, Renegade II (D Jenkinson). Equimax Discovery 1, Pico III (L Creighton); 2, Basseka Red October (A Owens); 3, Harry Potter. 1.05m 1, J’Ippie (N Martin); 2, Chanel Cristale (J Callwood); 3, Birchwood Belle (S Magenis). Great Leighs Newcomers 1, Peaktown Heights (C Richardson); 2, Diamond Parks (N Wainwright); 3, It’s Santa Monica (N Coupe). 1.10m 1, Bowlers To Chesnick (E Tough); 2, Townhead Robbo (N Martin); 3, Simply Murphy (L Creighton). Horse & Hound Foxhunter 1, Summer Breeze II; 2, Gambarda (G Pollard). 1.20m 1 & 2, Pinocchio & Rinette (W Clarke); 3, Way Too Cool. 1.25m 1, Sublime; 2, Way Too Cool; 3, Onarco (M Marsh).

CROCKSTEAD PARK EC Halland, Sussex, 9-10 November

10 yrs & under 1, 5 tied. jnr 85cm 1, Perryman’s Impeccable (C A Chapman); 2, PJ Picachue (K M Randall); 3, Little Anglezark (M James). BEIB Jnr British Novice 1, Desarbre Nightfighter (J Mears); 2, Browie Cracker (D Newman); 3, Bluebury Boy (B Gregory). Blue ChipJnr Newcomers 1, Saffron Lunar (F Plowman); 2, Baltic Prince (J Burley); 3, Moyralla King (G Talbot). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1 & 3, PJ St Tropez & Oakhurst Showman (E J Moore); 2, Harry Rag (J Burley). jnr 1m 1, My Godfather (J Reynolds); 2, Indian Boy (K Ford); 3, Highling Greenacres Blueprint (J Loader). 128cm 1, PJ Picachue; 2, Tullibards Bomber (J Emblen); 3, Malt Street Silver Stream (E Toomey). 138cm 1 & 3, Mr Polo & Highling Greenacres Blueprint (J Loader); 2, Wanda Bewitched (S Frost). JC 1, Miss Abbeytown (O Loader); 2, Knockbeg Westbury (L Pheasant); 3, PJ St Tropez. jnr intermediate 1 & 2, Oakhurst Showman & PJ Grease Lightning (E J Moore); 3, For A Few Dollars More (H Berryman. 10 Nov: jnr 1m 1, Wanda Bewitched; 2, Bally Sid (C Ellis); 3, My Godfather. 128cm 1, Waterman’s Cartier (J Emblen); 3, PJ Picachue; 3, Malt Street Silver Stream. 138cm 1, My Godfather; 2, Wanda Bewitched. 10 & under1, 11 tied. jnr 85cm 1, Highfield Royale (C Ellis); 2, Clip Clops Spot That (A Burley); 3, Tonto (H Rawson-Smith). BEIB Jnr British Novice 1, Mosstown Paddy (C J Taylor); 2, Diego Flow (E Palmer); 3, Classic Invasion (L Ratcliffe). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Kachanski (M Freeman); 2, Mosstown Paddy; 3, Baltic Prince (J Burley). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m jnr 1, Harry Rag; 2 & 3, PJ Grease Lightning & Oakhurst Showman. JC 1, PJ St Tropez; 2, Freddie III (P Scott). jnr puissance 1 & 2, Oakhurst Showman & PJ Grease Lightning.

HAMPSHIRE AREA Alton, Hants, 9-10 November

Charles Owen British Novice 1, Mister Schnitzel (M Butter); 2, Fenwick Orchis Royal (M Elliott); 3, Billingbear Ugly Duckling (R Bennett). Equimax Discovery 1, Autumn Gold IV (B Wallace); 2, Pauldary’s Majenta (J Kenny); 3, Billingbear Ugly Duckling. NDS Members Cup 1, Prince Darco (C Read); 2, Allesse De Moulin II (S Finns); 3, Neat Gin (J Johnstone). Great Leighs Newcomers 1, Ramzes (D Johnson); 2, Archie (J Harris); 3, Sonic Prince (J Kenny). 1.15m 1, Carason (L King); 2, Cantanonna (J Harris); 3, Redman (H Bellim). 1.15m A4 1, Hyundi(H Knowle); 2, Riaan (K Willard); 3, Brindisi (H Morris). BEIB Star 1, Brindisi; 2, Business Like (J Marshall); 3, Princess Pearl (C Ross-Taylor). Stanley Powell Memorial ch 1, China Drum (N Boulter); 2, Olona (B Dunning); 3, Knightly Prince (N Charles). Great Leighs Newcomers 1, Bravo Johnny (M Ackers); 2, Nestor B (T Hammond); 3, Archie. Horse & Hound Foxhunter 1, Cevin Z (S Franks); 2, Thesaura Van Hetlanduff (M Armstrong); 3, Mandariaan (T Newbery). 1.20m 1, Woftam (M Armstrong); 2, Milton Phoenix (N Bedford); 3, RH Imagine (L Foggarty). Zurich 1.15m 1, Cantona (J Harris); 2, Prince Darco; 3, Pauldary’s Joylasso (J Kenny).

WEST WILTS EC Holt, West Wilts, 9-10 November

1m warm-up 1, Cooking With Floyd (C Watts); 2, Downtown James (K Grimster); 3, Turbo Lad (K Grimster). Balanced Horse Feeds 1.05m Amateur 1, Key Defendant (R Beecroft); 2, Golden Sapphire (J Bingham); 3, Polly West (J Roach). NDS Members Cup 1, Just Malone (T Payne); 2, Apollo Manor (R Collet); 3, Sir Francis (D Joyce). Balanced Horse Feeds 1.15m Amateur 1, Cavallo (P Tuckwell); 2, Fergus Boots (R Hendry); 3, Apollo Manor (R Collet. Balanced Horse Feeds 1.20m Amateur 1, Market Mover (S Ricketts); 2, Cavallo (P Tuckwell); 3, Xplode (J Bowman). 1.20m/Horse & Hound Foxhunter 1, Rolled Gold II (L Down); 2, Mr Woppitt (E Roderick); 3, Medio R (E Roderick). 1.25m select 1, Mr Woppitt; 2, Gianni (K Spiller); 3, Broadstone Ladysman (G Luckett). Blue Chip Dynamic 1, Animation (J Rosewell); 2, Rascal S (J Bowman); 3, Retreat Chit Chat (V Lynden). NDS Members Cup 1, Gleneaskey Flight (R Ash); 2, Clifford (J Cassan); 3, Jumanji (C Spence).

ARENA UK Grantham Lincs 10 November

BEIB Jnr British Novice 1, Rowella (J Snape); 2, Magic Moment (H Potts); 3, CB Sam (S Gunn). Jnr Star Chaser Discovery 1, Just Spot Me Now (K Hardy); 2, Just Freddie (J Ingham); 3, Bowes Potland Lad (L Hutchinson). Kitt Jnr Sapphire Qualifier 1, Its Logic (D Wingrove); 2, Machu Pichu (J Shears); 3, Smart n Well (D Moseley). Squibb & Davies Jnr Foxhunter/1.10m Jnr Open 1, Derwen Red Lion (Z Kelly); 2, Mirah Sampson (H Penny); 3, Fagan Bay (S Strawson). Blue Chip JC/JA Sparkle 1,T Adh Leis (L Pavitt); 2, Another Dollar (L Pavitt); 3, Derwen Red Lion (Z Kelly).

BADGWORTH ARENA Axbridge, Somerset, 10 November

Charles Owen British Novice 1, Los Angeles (L McCallum); 2, Lillie Langtry (K Driver); 3, Rosy Rumair (S Childs). Equimax Discovery 1, Los Angeles; 2, Romein (C Presley); 3, Triple Flight (M Marino). 1.05m 1, Magoliry Star (T Trendell); 2, Just Whispa (H Buffin); 3, Cooking With Floyd (C Watts). Great Leighs Newcomers 1, Simarron (V Gunn); 2, Rocky V (T Trendell); 3, Maximum Deal (B Verning). members cup 1, Hope & Glory (M Marino). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Dutch Whisper (P Baber); 2, Hope & Glory.

EXETER EC Poltimore, Exeter, 10 November

BEIB Jnr British Novice 1, Rapps Romeo (E Akers); 2, Westward Royal Chant (A Cole); 3, Aptor Oceana (B Walker). jnr 85cm 1, Seasons Hy Charm (E Ellis); 2, Frankie’s Ace (A Cole); 3, Fairlands Star (C Mills). Kitt Jnr Sapphire 1, Groveley’s Slam Dunkin (D Dunne); 2, Bulcaun Eddie (E Davies); 3, Bowcastle Mendip (L J Dale. jnr 1m 1, Snorter (L Fishwick); 2, The Ginger Bug (J Davis); 3, Hopscotch Toffee Pop (H Webb). Kitt Jnr Coral 1, Bowcastle Mendip; 2, Mighty Max (J Batchelor); 3, Dawn (A Cole). jnr members cup 1, Foxlynch With A Splash (D Dunne); 2, Vikings Irish Taggy (J Dunn); 3, Trebo Willowbrook (J Davis).

HARTPURY COLLEGE Glos, 10 November

Charles Owen British Novice 1, The Final Hit (M Cooper); 2, Now Or Never (K James); 3, My Oliver Twist (E Bacon). Equimax Discovery 1, Comel Lady (F Birch); 2, Silver Moomin (C L Bond); 3, Anastasia (T Anderson). 1m Open 1, Ke First Diamond (K Bevan); 2, On His Todd (S Wilkinson); 3, Dandino Gold (W Jones). Great Leighs Newcomers 1, Generous (B Smith); 2, Gold Blend (S Hooper); 3, Just T (L Skelton). Small Open 1, KE One More Time (K Bevan); 2, Real Diamond (R Haines); 3, Leon IV (A M White). 1.20m Open / Foxhunter 1, Real Diamond; 2, KE One More Time.

LIMES FARM EC 10 November

British novice 1, Southern Express (S Nickells); 2, Mon Petite Fille (A Thompson); 3, BPS Viper (C Moyce). Equine Discovery 1, Olga (M Bellinger); 2, Loch Alan (M Fox-Pitt); 3, Prince Monterrey (J Fairway). 1.05m open 1, Olimore (S Hutton); 2, Country Minstrel (N Tinworth); 3, Ramantis (Z Causer). Great Leights Newcomers 1, Sir Saigon (K Jackaman); 2, Findon Colibra (A Porter). 1.15m open 1, Country Minstrel; 2, Ramantis. 1.20m open/Foxhunter 1, Country Minstrel; 2, White Shadow (A Vincent).

NORTHALLERTON EC Yafforth, Yorks 10 November

Charles Owen British Novice 1, What yer on About (S Hunter); 2,Major Minor (E Boynton); 3, Broughty Castle (K Richardson). Equimax Discovery 1, Holy Diamond (S Cuthbert); 2, Dovecote Justice (A Cowan); 3, Quayside Causeway (J Dixon). 1m Open 1, Mandys Lad (J Lishman); 2, Ferndale Cleo (A Wall); 3, Great Northern Otis (R Shields). Great Leighs Newcomers 1, Gamble On (S Russell); 2, Grantbourne Landslide (J Little); 3, Dutch Rapsody (V Tulloch). NDS 1.10m Members Cup 1, Lingmoor (S Holland); 2, Kelvedon First Edition (K Fletcher); 3, Great Northern Otis (R Shields).Horse & Hound Foxhunter/1.20m Combined 1, Waterford Lad (P Barker); 2, Kelvedon First Edition (K Fletcher); 3, Nijunsky (P Barker).

PATCHETTS EC Aldenham, Herts. 10 November

1.05m Open 1 & 2, Millbrook & Fleurione (J Renwick); 3, Chalice II (S Reeve-Young). Easibed Winter Novice Q 1, Primeur (S Davies); 2, Pauldary’s Tiger Too (C Platt); 3, Lola Cruiso (J Randall). 1.25m Select Open 1, Granchino (S Aston); 2, Pauldary’s Tiger Too; 3, Chief Trooper (S Reeve-Young).

ROCKHAMPTON EC Berkeley, Glos, 10 November

128/138 1, Polly Flinders (B Mantel); 2, Ballyclough Tess (H Thomas); 3, Pepsi Girl (B Mantel). Winter 128 1, Rockfield Charm (C Golledge); 2, Pepsi Girl; 3, Toffee Twist. Open A4 1, Fleetwater Falcon (S Rundle); 2, Polly Flinders; 3, Mr Magainty (S Bardsley). Jnr New/1m Open 1, Donegals Lad (S May); 2, Coconut Creek (J Swambo); 3, Mountain Ghost (H Thomas). JC/JA Handicap 1, Coconut Creek; 2, Mountain Ghost; 3, Anvil Lass (H Bee).

WESTFIELD PARK EC Barnsley, S Yorks, 10 November

12 Years & Under 1, Rolly (MReed-Stephenson); 2, Rocky’s Tough Cookie (J Davison); 3, Mystic Starlite Express (G Whitaker). 128cms/138cms Handicap 1, Rolly; 2, Show Me Heaven (L Saywell); 3, Necta Peebles (J Davison). Winter 128cms 1, Show Me Heaven; 2, Flinor Songbird (E Stoker); 3, Trememyn Tommy Red (M Sampson). Winter 138cms 1, Necta Peebles; 2, H R Owen (L Gee); 3, Cassie Blue Lady (W Whitaker). BEIB Junior British Novice 1, Emmersbrook Rosella (G Whitaker); 2, Patch Adams (S Farrar-Fry); 3, Touch of Paradise (E Hartley). Blue Chip Junior Newcomers 1, 2, & 3 Silver King, Dunwoody & Royal Flash (L Saywell). 1.00m Open 1, Breamish Sunburst (H McCaie); 2, The Muffin Millar (L Boardman). Squibb & Davies Junior Foxhunter/1.10m Open 1, Cider Sue (L Saywell), 2, Rainbow Times (W Whitaker); 3, Baskin Sir Patrick (L Stubbs).