BADGWORTH ARENA Warks, 4 May

BLACKDYKE Carlisle, Cumbria, 5-6 May

BUCKS AREA SHOW Asheridge, Bucks, 5 May

EXETER EC Poltimore, Essex, 5 May

FINCHINGFIELD RC Finchingfield, Essex, 4-5 May

GORSE FARM ARENA Aldridge, West Mids, 4-6 May

ILKLEY DRC Ilkley, Yorks, 5 May

LANCASHIRE SJC Croston, Lancs, 4-6 May

LEICESTER CO Loughborough, Leics, 5-6 May

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 30 April

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 4-5 May

OLDCOTES CHARITY Worksop, Notts, 5-6 May

PONDEROSA EC Wales, 2 May

PONY EUROPEAN TRIALS Aldenham, Herts, 4-6 May

RENFREWSHIRE SPRING Inverkip, Renfrew, 3-6 May

SHROPSHIRE HORSE SHOW Bridgnorth, Shropshire, 5-6 May

WALES & THE WEST Crick, Gwent, 2-5 May

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 30 April

Charles Owen British Novice 1, Just Chico (S Cubitt); 2, May Blossom (L King); 3, Wicked (S Hunnable). Equimax Discovery 1, Just Chico; 2, Just High Spirits (H Wright); 3, Mornington Crescent (S Hunnable). 1.05m 1 & 2, Mr Quigley & Temple What A Flash (J Renwick); 3, Toy Turbo (J Mincher). Great Leighs Newcomers 1, Westpoint Ryan (I Aguado); 2, Gryfeh (S Cubitt); 3, Pandour (S Rawding). A4 1, Temple What A Flash & Mr Quigley. Horse & Hound Foxhunter 1, Tosselli Van De Zuuthoeve (J Mincher). 1.25m select 1, Daninos (L Pavitt); 2, Noble House III (L Pimblett).

PONDEROSA EC Wales, 2 May

Charles Owen British Novice1, Latimers Sunshine (C Dolan);2, Tarcity Pride (P Miles);3, Young Swannie (E Masterton).DMS 1.05M Adventurer1, Penny Black (L Sperring);2, Latimas Sunshine (C Dolan);3, Sporting Option (P Davies).Stable Express 1.15M Open1, Kartouch (B Ford);2, Montreux (M Edwards);3, Cathael Defender (C Grossmith).URL & Stable Express 1.25M Open1, Rockburren (A Thomas);2, Dawson (A John);3, Kilkenny Diamond (P Taylor).1.05M Open1, Spring Showers (J Price);2, Cathael Defender (C Grossmith).Great Leighs Newcomers/1.10M Open1, Spring Showers (J Price).

WALES &THE WEST Crick, Gwent, 2-5 May

YR Under 21 1, Franklins Aqua (G Strutton); 2, Cappa Flight (J Bowman); 3, Lindsay 10 (G Plumley). open 1m 1, Overtime (L Lodge); 2, Oneida Imp (H Moore); 3, Kilmurray Rose (L Astall). open 1.10m 1 & 2, Royal Elegance & Knightsford Lady Lord (H Rees); 3, Moorney Millbrook (C Richardson). 3 May: Scope B&C 1, Cloud Nine (A Thomas); 2, Knightsford Black Prince (H Rees); 3, Houpy du Torte (N Phillips). YR under 21 1, Franklins Aqua; 2, Cappa Flight; 3, Son Of A Gun (J Knox). Stable Express Scope 1.15m 1, Mauritius (A Samuels); 2, Way Too Cool (N Bampton); 3, Catherston Sorcinite (R Moor). British novice 1, Grandee Too (N Tabor); 2, In Suspense (S Thomas);3, Cruise Master (P Taylor). discovery 1, Ruzen (M Edwards); 2, Bellandra Renagade (A Parsons); 3, Tudor Romance (V Tuff). newcomers 1, Nanette B (A Thomas); 2, The Diceman (N Tabor); 3, Aspen Gold (J Hill). Foxhunter 1, Britney (M Broome); 2, Luciano (M Edgar); 3, Notting Hill (A John). Derby 1.10m 1, Rapkyns Duggan (C Foreman); 2, Rodeo Star (J Peake); 3, Holly’s Folly (J Rosewell). jnr intermediate open 1, Savy Mill (E Whitaker); 2, Kerrymount (S Broome); 3, Lady Ashfield (J Kington). 4 May: YSJA 1, Here’s Jack (D Duffin); 2, Lindsay 10; 3, Rambo III (S Price). British novice 1, Oneida O’Connor (H Moore); 2, G-Kirk Cub (M Edwards); 3, Clonterm Clover (M Calder-Matthews). discovery 1, Keltic Belle (C Morris); 2, Glenaward (J Blakeway); 3, Dutch Magic (L Daniels). newcomers 1, Millstreet Sir (C Morris); 2, Jordy West (A Thomas); 3, Dibberford PC Bob (J Gregory). Foxhunter 1, Luciano; 2, Catch A Cloud (G Walker):3, Othello’s Retreat (V Lynden). members cup 1.1m 1, Knightsford Lady Lord (H Rees); 2, Brimley’s Fedora (J Maslin); 3, Oneida Bally Pride (B Moore). open 1m 1, Michaelangelo (L Hyett); 2, Rohan (S Graham); 3, India Mia (C Richardson). members cup 1.20m 1, Ruxton Conundrum (L Hyett); 2, Elle Va (J Maslin); 3, She Is The Rose Of Tralee (M Edgar). jnr open 1.15m 1, Kentucky Blue (J Whitaker); 2, Spottie Dot Com (S Broome); 3, AJ’s Dibberford Irish (J Davis). B&C H’Cap 1, Lando (E Oakley); 2, Nevada (R Hill); 3, Summer Cruise (C Richardson). jnr open 1.25m 1eq, Savy Mill (E Whitaker) & Royal Mint (J Whitaker); 3, Heineken Hill (S Broome). open 1.25m 1, B Dynamic (D Duffin); 2, Silver Sir (L Babes); 3, Kilkenny Diamond (P Taylor). 5 May: Scope B&C 1, She Is The Rose Of Tralee; 2, Namirous (E Whitaker); 3, Nevada. discovery 1, Brimleys Night Owl (J Maslin); 2, Snaphappy (C Baker); 3, Lord Lucan II (S Tupman). Scope 1.15m 1, Little Derry (P Holmes); 2, Knightsford Lady Lord; 3, KE One More Time (K Bevan). British novice 1, Latimer’s Sunshine (C Dolan); 2, She’s Off Limit (M Fox); 3, Del Piero (S Thomas). under 21 1, Lamaree (S Jack); 2, Tudor Diamond (V Mallin); 3, Lamiro (G Allen). open 1.30m 1, Hotline (E Whitaker); 2, Hello Felix (E Warshaw); 3, Campesino (B Maher). newcomers 1, Latimer’s Sunshine; 2, Bold Colours (J Priest); 3, Forever Autumn (J Tonkins). Foxhunter 1,Luciano; 2, Brimleys Fedora; 3, Furious Whisper (V Lynden). open 1.05m 1, KE First Diamond (K Bevan); 2, Michelangelo; 3, Seacat (R Hill). pony jnr open 1.15m 1, Lady Ashfield; 2, Foxmill Montana (N Bampton); 3, AJ’s Dibberford Irish. jnr pony intermediate open 1, Kentucky Blue (J Whitaker); 2, Foxmill Montana; 3, Kilkenny (E Whitaker).
Check International SJ results in May for international classes

RENFREWSHIRE SPRING Inverkip, Renfrew, 3-6 May

URL Stable Express 1.25m Open 1, Tannaghill (R McCrae); 2, Lendel (S Neads); 3, Nethermuir Magnum (B Savage). YR 1 & 2, Abriska & La Bonita (S Neads); 3, Deinhard (J Scullion). RHS Grade C 1, Koinoor Diamond (A Hamilton); 2, Nikata (L McKie); 3, Nethermuir Anastasia (M Irving). 1.30m 1, Ludwig H (A Hamilton); 2, Harlequin Sunset (A Craig); 3, Silk (S Neads). 1.15m 1, Gold Syd (J Keelie); 2, Aylwin (R Pearson); 3, Duncrynes Silver (M Doyle).Great Leighs Newcomers 1, Streeve Diamond (J Kealey); 2, Carlton Diamond (L Filan); 3, Hareshaw Glaswegian (A Hamilton). 1.20m 1, Burn Frenchie (N Warwick); 2, Moonraker IV (R McCrae); 3, Lay it on the Line (P McGarry). Horse & Hound Foxhunter 1, Adamo America (T Davin); 2, Ngauruhoe (S low Mitchell); 3, Streeve Diamond. Charles Owen British Novice 1, Miss Anna (B McMahon); 2, Felix (R Gilchrist); 3, Admiral (J Boyce). Equimax Discovery 1, Wicked Red (J Allen); 2, Miss Anna; 3, Gold Way (M Anderson). 1m 1, Duncrynes Silver; 2, My Zig Zag (N Nelson); 3, Leona (R Pearson). 4 May: 1.20m 1, Kelso Billabong (L Jamieson); 2, Midnight Serenade (S Laird); 3, Loughnavalley (J Allen). Jean Gillespie Memorial RHS B&C 1, Nikata; 2, Silvo (S Low-Mitchell); 3, Teddy Bear II (A Craig). Scope 1.35m 1, Delphus (A Hamilton); 2, Different Class FCS (S Neads); 3, Meadowhead Athlete (M Irving). 1.40m 1, Tannaghill; 2, Ludwig H; 3, Giacomo (L Scullion). Great Leighs Newcomers 1, Burnflight (N Warwick); 2, Tandetto D (C Lithgow); 3, Beltoy Clover (L McKee). 1.20m members cup 1, Hisopanie (N warwick); 2, Southbrook Springtime (J Picker); 3, Blue Serpent (S Morton).Horse & Hound Foxhunter 1, Exion (A Spalding); 2, Carlton Diamond; 3, Double Jeopardy (K Howard). YR 1, Deinhard (L Scullion); 2, Tylers Vivienne (C Hall); 3, Bullands Extrovert (S Hutt). Charles Owen British Novice 1, Blairs Bonny Girl (M McLaughlin); 2, Foxmill Nebraska (L Fox); 3, It’s Another Dollar (D Shaw). Equimax Discovery 1, Gold CID (J Kealy); 2, Tandeto D (C Lithgow); 3, Dilwys Northern Echo (K Murdoch). 1m 1, Aylwin; 2, Nethermuir Misunderstood (B Savage); 3, Chippendale Lark Of Tornaveen (S Thom). 5 May: 1.25m 1, Sinbhsuil (A Black); 2, WS Ryans Touch; 3, Nikata. Renfrewshire Show Promotions RHS Grade C 1, Bush Fire (L McGarry); 2, Carlton Diamond; 3, Highland Princess (S Linford). Riverside Air Conditioning B&C 1, Double Jeopardy; 2, Silvo; 3, Nethermuir Anastasia. power & speed 1, Lochlaiden (J McGeoch); 2, Townhead Karabundi (J Andrews); 3, Harlequin Sunset (A Craig). Scope Blue Riband/Horse & Hound Foxhunter 1, Mr Sandymount (M Barron); 2, Carlton Clover (L Filan); 3, Austin Q (R McCrea). Scottish Amateur qual 1, De Beers Destiny (M Nairn); 2, Half A Diamond (L Mitchell); 3, Pheobe (C Pearson). Great Leighs Newcomers 1, The Gymnast (L McKie); 2, Tiffcrom Almighty (L McGarry); 3, Fa’hills Topgun (J Brogan). 1.20m 1, Burn Frenchie (N Warwick); 2, Summerhill Let’s Dance (S Linford); 3, Lowhill Bonjour (L Fleetwood). YR 1, Castlehill Reiver (L Brash); 2, Tylers Vivien; 3, First Clover (C Hall). Charles Owen British Novice 1, Miss Anna (B McMahon); 2, Anvil Surecan (K Howard); 3, Foxmill Nebraska. Equimax Discovery 1, Miss Anna; 2, It’s Another Dollar (D Shaw); 3, Valentino Gold (A Weir). 1m 1, Duncrynes Silver; 2, Ginola (J Cross); 3, Aylwyn. 6 May: 1.30m 1, Sanbucca Baby (A Craig); 2, Jerina II (J Andrews); 3, Lendel. YR ch 1, Abrisca; 2, Tylers Vivienne; 3, Pegasus (S Neads). IT 1, Townhead Karabundi; 2, Harlequin Sunset; 3, Ludwig H. Horse & Hound Foxhunter ch 1, Baile Na Still (K Howard); 2, Burn Flight (N Warwick); 3, Carlton Diamond. Charles Owen British Novice 1, Northern Prospect (P Ashburner); 2, Mr Tubbs (M Baron); 3, L’Etoile (S Low-Mitchell). Equimax Discovery 1, My Zig Zag (N Nelson); 2, It’s Another Dollar; 3, Maria (L Swain). 1m 1, Duncrynes Silver; 2, Aylwyn; 3, Mrs Springer (J Cameron). Great Leighs Newcomers 1, Arden Joe (T Carruthers); 2, Nearly Not (L McCafferty); 3, Oka G (V Christie). 1.05m 1, Ginola (J Cross); 2, Burn Frenchie; 3, Hisopanie. Horse & Hound Foxhunter 1, The Auctioneer; 2, Carlton Clover; 3, Partytime Mountset (M Barron).

BADGWORTH ARENA Warks, 4 May

British novice 1, Mystic Echo (S Hamlin); 2, Royal Annie (J Bodman); 3, Coldicote (J Nunn). discovery 1, Mystic Echo; 2, Orient Lane (P Doran); 3, R’Harnigal Rupert (N Parsons). 1.05m open 1, Killarney Loch (A Brante); 2, Master Saracen (T Hill); 3, Majestic (S Jones). newcomers 1, Footloose Frazzle (L Moore); 2, My Angelina (C Presley). 1.10m members cup 1, Laritcher (B Wilmer); 2, Brookside Ashill Diamond (S Jones). 1.20m Foxhunter 1, Kartouche (B Ford); 2, Chapel House Grace (C Presley).

FINCHINGFIELD RC Finchingfield, Essex, 4-5 May

12 & under 1, Polly Flinders (B Mantel); 2, Weggs Last Chianti (T Houlihan); 3, My Godfather(J Reynolds). 128/138cm 1, My Godfather; 2, Polly Flinders; 3, Blaen-y-Fan Jubilee (J Reynolds). 128cm 1, Millersford Hugo (B Mantel); 2, Weggs Last Chianti; 3, Pepsi Girl (B Mantel). 138cm 1, Stormy Affair (H Davis); 2, Ashbrook Lad (Z Adams). BEIB Jnr British Novice 1, Looking Glass Light My Fire (R Chinery); 2, Simply Flash (L Walsh); 3, Miss Abbeydown (O Loader). Blue Chip Jnr Newcomers/1m jnr 1, Mister Speck (H Morgan); 2, EJ’s Flanagan (K Grimster; 3, Classic Henna (H Morgan). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Mister Speck; 2, Miss Honeypot (N Milczarek); 3, Willowpark Skylark (L Mantel). jnr members cup 1, Prize Lady (L Mantel); 2, Mr Polo (O Loader); 3, Paddioco (L Mantel). jnropen 1, Paddioco; 2, Mr Polo; 3, Prize Lady. 5 May: Charles Owen British Novice 1, Abbies Dark Diamond (P Chinery); 2, Magical Merlin (A Harris); 3, Bullands Impression (K Milczarek). Equimax Discovery 1, Carnaval Dance (L Pimblett); 2, Bullands Impression; 3, True Saying (S Cooper). Great Leighs Newcomers 1, Carnaval Dance; 2, Winter Warmer (A Harris); 3, Solace (A Beeson). 1.10m 1, Temple Slipway (J Russell); 2, Temple What A Flash (J Renwick); 3, Ballin Rose(S Cooper). Milton 5-y-o/Olympic Star Spotters 1, Temple Phoenix (J Russell); 2, Bullands Sandivale (K Milczarek); 3, Captain’s Daughter (J Renwick). members cup 1, Zerro (M Russell); 2, Abbey Oaks Otto (S Cooper); 3, Flora McDonald (LPimblett). Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, 2 & 3, Mr Quigley, Temple What A Flash & Colorado (J Renwick). select 1.25m 1, Mr Quigley; 2 & 3, Temple Another What & Just Cruising (J Russell). 1.30m 1, Noble House (L Pimblett); 2, Colorado; 3, Temple Another What.

NORTON HEATH EC Blackmore, Essex, 4-5 May

newcomers/1.10m open 1, Transylvania (M Phelps); 2, Bullands Sandival (K Milczarek); 3, Miss Ireland (J Renwick). 1.10m open 1 & 2, Mr Quigley & Temple What A Flash (J Renwick); 3, Arctic Cruise (A Clutterbuck). AES Milton 5-y-o 1, Graidy (A Lewis); 2, Universal Toy-Boy (V Pepper). Olympic starspotters 1, Temple Matelot (G Lovegrove); 2, Tosselli Van De Zuuthoeve (J Mincher). Horse & Hound Foxhunter 1, Tosselli Van De Zuuthoeve; 2, Miss Ireland; 3, L’leretta’s Cher Delight (J Atterell). 1.25m open 1, Raja II (H Stennett); 2, Arctic Cruise; 3, Gold Horizon (A Lewis). 1.30m open 1, Watussi (J Renwick); 2, Maritime Boy (A Clutterbuck). 5 May: British novice 1, Foxglove Snap To It (S Anthony); 2, Sir Arnold (B Martin); 3, White Lady (J Morris). Direct Marketing Support 1m Scope 1, Big Mystery (M Furdsonn); 2, Tequila Sunrise (A Hoffman); 3, Sir Arnold. 1m open 1, Living Colour (B Dove); 2, Bullands Musette (S Anthony); 3, Pepe IV (T Wicks). Direct Marketing Support 1.05m Adventurer 1, Big Mystery; 2, Loughrea (A Cameron); 3, Tudor Lord (I Aquado). Great Leighs Newcomers 1, Westpoint Ryan (I Aquado; 2, Loughrea. members cup 1, Westpoint Ryan; 2, Semi-Sonic (L Parnham); 3, Castlebin Boy (B Martin).

GORSE FARM ARENA Aldridge, West Mids, 4-6 May

1m 1, Mr Bailey’s Irish Dream (P Harris); 2, Anderson’s Song Of Norway (G Jones); 3, Portobella Belle (P Harris). 4-y-o 1, CB Rhapsody (A Fazakerley); 2, R Little Miss (W Plunkett); 3, Secret Smile (P Linning). 5-y-o 1, First Knight (M Watson); 2, Jalisco De Brummes (D Quigley); 3, Millenium B (E Bjorkman). 1.25m 1, No Problem (D Morton); 2, Arko (N Skelton); 3, Norlando (L Hales). British novice 1, Fantasie (A Bratt); 2, Atlanta T (M Thompson); 3, Creggans Glory Lad (K Bowden). discovery 1, Prince Of Diamonds (C Chapman); 2, Chantilly Cloud (C McCain); 3, Offley Emma Louise (C Bosley). newcomers 1, Kushty (D Skelton); 2, U Bet (L Hales); 3, Pitmeddan Tequila. 5 May: 1.15m 1, Western Diamond (V Douglas-Jones); 2, Chain Reaction (D Morton); 3, Kishmet (R Hewitt). Foxhunter 1, Miss Opal (D Morton); 2, CB Madness (A Sharman); 3, Cullohill Highlander (S Hart). B&C 1, No Problem; 2 & 3, Russel & Norlando (L Hales).1.30m 1, Gentle Breeze (D Morton); 2, Cuddly Coachman (S Pountain); 3, It’s Mine (D Morton). British novice 1, Kushty; 2, Kings Archer (H Jackson); 3, Bellini (L Cartlidge). newcomers 1, Kushty; 2, Thistledown Bill (S Wall);3, U Bet. 6 May: novice 1, Juliet Silva (J Matthews); 2, Jack Of Diamonds X (K Ford); 3, Tomkov VH Konterhof (T Coppola). discovery 1, Juliet Silva; 2, Billy Brave (N Edge); 3, My Boy (S Hooper). newcomers 1, Kiln Double Take (ALittle); 2, Blithe Quinton (J Hassall); 3, Eclat De Joie (A Bailey). 1.35m 1 & 2, Gentle Breeze & It’s Mine; 3, Dalepark Jongleur (S Pountain). British novice 1, Little Harvey (S Dix); 2, Hillcrest Wagner (N Morrell); 3, Secret Smile. 1.15m 1, Stable Express Sunorra’s Son (D Morton); 2 & 3, Voodoo Man & Lorenz (S Hedges). Foxhunter 1, Play On (C Webley); 2, Oksana W (A Thompson). B&C 1, Tequila De Meialva (A Thompson); 2, Arizona (C Webley); 3, Andersons Song Of Norway.

LANCASHIRE SJC Croston, Lancs, 4-6 May

mini jnr 1, Mystic Starlite Express (W Whitaker). sml pony 1, Applejax Glory Be (A Darbyshire); 2, Mystic Starlite Express. jnr British novice 1, Total Chaos (K Smith); 2, Eatonfields Dolly Girl (V Shone); 3, Little Mayhem (K Smith). jnr newcomers 1, Master Collier (A Smith); 2, Dellboy (X Gill); 3, Lady Galway (R Garner). jnr members 1, Strawberry Fair II (P Dobby); 2, Master Collier; 3, Western Riley (W Whitaker). jnr open 1, Bobby Sparrow Blue (N Slater); 2, Kay’s Fancy (P Sims). newcomers 1, Just Chicane (E Tough); 2, Sporting Charisma (K Stuart); 3, Nikita J (L Henderson). 1.15m 1, Rare Team(G Pollard); 2, Revitalised (D Richards); 3, Sporting Charisma. Foxhunter/1.20m 1, Sorry Van Het Linden (C Rossetti); 2, DMS Classic (M Jones); 3, Raffinette Z (T Newman). 1.30m 1, Be Nimble (S Gibson); 2, Europe K (N Coupe); 3, It’s Magic Max (K Shore). British novice 1, Midnight Starlight (K Phillips); 2, Innishowen (A Millin); 3, Mind Your Own Business (D Norris). discovery 1, Lord Saxon (W Long); 2, Mind Your Own Business; 3, Sally Long Legs. 5 May: jnr British novice 1, Del Boy II; 2, Elan McCharlie (S Magee); 3, Blue Dabu Dee (G Priestley). sml pony 1, Applejax Glory Be; 2, Necta Peebles (J Davison); 3, Fountain Ranger (D Hilliard). 128/138cm 1, Mystic Starlite Express; 2, Shady NookII (W Whitaker). jnr newcomers 1, Master Collier; 2, Fast Ed (R Walker); 3, Loobeen Lady (P Dobby). jnr Foxhunter 1, Bold Kelly (S Needham); 2, La Tania (G Williamson); 3, Tom Hanks (S Owens). 1m jnr 1, Lynwood Gem (A Darbyshire); 2, Rainbow Times (W Whitaker); 3, Necta Peebles. jnr members 1, Airforce One (P Dobby); 2, The Wolfman (K Wright); 3, Western Riley. jnr open 1, Airforce One. British novice 1, Just Never Can Tell (A Smith); 2, Midnight Starlight; 3, Amanda Lear (J Greenwood). discovery 1, Pinball Wizard (T Green); 2, Parisian (P Murphy); 3, Santa Monica (N Coupe). 1.05m 1, Panama Franco (A O’Neill); 2, Jazzee (T Barker); 3, Rossmore Cover Girl (T French). 1.15m 1, Mrs Magic (A Owens); 2, Nasti Girl (T Newman); 3, Panama Franco. newcomers 1, Prins Pablo (D Ryder); 2, Just Top Cat (T French); 3, Cavaliers Casula Touch (T Newman). 1.25m 1, Foxglen Romeo (D Ryder); 2, Kingston De Morzaine. 6 May: Foxhunter/1.20m 1, My Little Soldier (M Marsh); 2, Provincial Broker (J Daly); 3, Just Chicane. 1.25m 1, Northern Magic B (P Murphy); 2, Alfa Romeo (C Richardson); 3, Bally Rose (J Daley). open/YR 1, Croft Latiffa (J Garton-Pope); 2, Kings Temple (P Murphy); 3, Fair Actress (C Al Rheda). 1.40m 1, Two Mills Showtime (R Maguire); 2, Kingston De Morzaine; 3, Foxglen Romeo. sml pony 1, Mystic Starlite Express; 2, Shady Nook II. jnr British novice 1, Total Chaos; 2, Dels Boy; 3, Miami Gold (T Davison). jnr newcomers 1, Malnor Misty Lad (W Whitaker); 2, Pennwood Little Drummer Boy (S Needham); 3, Winscala Magic (L Chadwick). jnr adventurer 1, Little Mayhem; 2, Cool Carron Jazz (K Bream). jnr members 1, Little Irish Lad (S Robinson); 2, Foxmill Montana (N Bampton); 3, Gem’s Pure Genius (V Thornley). jnr open 1, Foxmill Montana; 2, Western Riley.

PONY EUROPEAN TRIALS Aldenham, Herts, 4-6 May

Blue Chip Jnr Newcomers 1, Tarquins Tarka (K Burden); 2, Lady Jigs (P Middleton); 3, Gabannes Royale (D Garner). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Lady Jigs; 2, Forget Me Not (R Beecroft); 3, Cheroke Chief (K McCarthy). 1.15m jnr 1, Short Step (Z Phillips); 2, African Gnu (L Wade); 3, Island Green Grass (H Paul). jnr starspotters 1, African Gnu; 2, Rhapsody Lad (L Whitehouse); 3, Holywell Humble Pie (K Shaw). Dunglenn 148cm 1, Loobeen Shamrock (K Shaw); 2, Desert Queen (L Whitehouse); 3, CJ’s Kemosabi (A Mizon). 5 May: Dunglenn 148cm 1, New York Spritzer (L Pavitt); 2, Short Step; 3, Maxton Hi-Jack (R Prater). FEI Pony Trial 1, New York Spritzer; 2, Colton Maelstrom (M Beaumont); 3, Belfly (G Plumley). Blue Chip Jnr Newcomers 1 & 2, Simply Rosie & Harvey UB (E Ashworth); 3, Emeralds Blackbird (K Grimster). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Highfields Sir Hugo (G Evans); 2, Lady Jigs; 3, Sheridans Archangel (S Pirie). jnr 1.15m select 1, Maxton Hi-Jack; 2, Spotty Dot Com (S Broome); 3, Derwen Red Lion (Z Kelly). jnr starspotters 1, Girl’s Knight (Z Kelly); 2, Mulberry Big Ben (R Prater); 3, Heineken Hill (S Broome). 6 May: Dunglenn 148cm 1, Mystery Music (E Doherty); 2, Short Step; 3, Mr Swampy (D Smith). FEI Pony Trial 1, Kerrymount (S Broome); 2, Gold Harvest (L Whitehouse); 3, New York Spritzer. Blue Chip Jnr Newcomers 1, Irish Double Dice (H West); 2, Kangeroo Angel (H Webster); 3, Silent Gun (C A Chapman). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Highfields Sir Hugo; 2, TJ’s Cosmic Gold (G Plumley); 3, Lakeland Cartoon (J Clark). jnr 1.15m select 1, Ocean Colour Scene (D Smith); 2, Spottie Dot Com; 3, TJ’s Cosmic Gold. jnr starspotters 1, Chester II (N Sewell); 2, Sparkling Special Edition (L Hutt); 3, MVF Surprise (N Clark).

BUCKS AREA SHOW Asheridge, Bucks, 5 May

British novice 1, Chinnor Disciple(P Spivey); 2, Chiltern Gemstone (J Dawson); 3, Hamiltons Star (E McClelland). Bucks beginners 1, 12 shared. newcomers 1 & 2, Primetime Prudence & Light Space (J Dixon); 3, Kapelles (P Spivey). 1.10m members cup 1, Technic (M Keen); 2, Fred IV (G Burchmore); 3, Home Time (SA Burchmore). Foxhunter 1, Kavaller Light (J Crippen); 2, Laurell II (J O’Sullivan); 3, Light Space. 1.20m open 1, Marble (P Spivey); 2, JGE Nenagh (P Kelly); 3, Singitta (P Spivey). 1.25m open 1, Golden Pele (P Spivey); 2, JGE Nenagh; 3, No Doubt (J Crippen).

EXETER EC Poltimore, Essex, 5 May

jnr British novice 1, Billy The Kid (J Pascoe); 2, Cappagh More (E Nuttall); 3, Pocket Dragon (D Gynn). jnr 85cm 1 & 3, Fairlands Star & Miss Liddington (C Mills); 2, Thurlestone Red Cirrus (M Grosie). jnr newcomers 1, Eves That Girl (J Pascoe); 2, Toy Story (V Cox); 3, Kashmir Blue (D Gynn). jnr 1m 1, Snorter (L Fishwick); 2, Kashmir Blue; 3, Dryscoed Dutch Dream (R Wrey). jnr members 1, Eves That Girl; 2, Vikings Irish Taggy (J Dunn); 3, Snorter.

ILKLEY DRC Ilkley, Yorks, 5 May

M Riley BEIB Jnr British Novice 1, Sarah’s Choice (J Thompson); 2, Northern Silver (Z Harker); 3, Tiercel Bucaneer (Z Mitchell). Beavers Tack Shop Blue Chip Jnr Newcomers 1, Northern Silver; 2, Kiltinane Andrew (G Brown). Acrecliffe 128/138cm 1 & 2, Bowes Nutcracker & CocoaCan (J Thompson). Charles Owen British Novice 1, Ruby Royale (K Hotham); 2, Heatley Anjoe (S Pickles); 3, El Kanah (B Thompson). Equimax Discovery 1, Strathclyde (F Chapman); 2, Hawthorn Miracle (M Gray); 3, Royal Nadine (B Thompson). Great Leighs Newcomers/Harriet Ladies’ Fashions 1.10m 1, Brooksway Charisma (T O’Hara); 2, Revitalize (D Richards); 3, Cheeky Half (L Stephenson). Yorkshire Dales Ice Cream Horse & Hound Foxhunter 1, Staintondale (P Mellor); 2, CheekyHalf; 3, It’s Wendy (D Richards).

BLACKDYKE Carlisle, Cumbria, 5-6 May

Charles Owen British Novice 1, Carla (L Thomlinson); 2 & 3, Bowes Bedazzled & Tiger Lily (H Swailes). Equimax Discovery 1, Bowes Tiger Lily; 2, It’s Ma Lady (S Fisher); 3, Ballysadare Lady (A Park). 1.25m 1, Mount Lofty (W Dunlop); 2, Sea Saga (K Bowman); 3, Matthew II (R Friend). shining star 1, Westbourne Everytime (R Shields); 2, Marsh Mariner (R Friend); 3, Senna Bay (J Irving). BEIB Members Cup 1, Stone Flight (J Fletcher); 2, Lady Boss (K Leak); 3, Westbourne Everytime. Great Leighs Newcomers 1, Royal Blood (R Shields); 2, Haddons Ghost Buster (J Fletcher). 6 May: Charles Owen British Novice 1, Bowes Bedazzled; 2, Midnight Cavalier (K Bowman); 3, Questas De Ice (M Glendenning). Equimax Discovery 1, Dolphaz Ruby (K Bowman); 2, Bowes Bedazzled; 3, Midnight Cavalier. Horse & Hound Foxhunter/1.20m 1, Shining Pupil (R Friend); 2, Mount Lofty; 3, Simply Murphy (L Creighton). shining star 1, Gold Linnet (W Dunlop); 2, Lars (P Bainbridge). accumulator 1, Diamond Candy (R Friend); 2, Marsh Mariner; 3, Another Zanzibar (W Dunlop). Great LeighsNewcomers 1, Fair Green (R Friend); 2, Carla.

LEICESTER CO Loughborough, Leics, 5-6 May

Horse & Hound Foxhunter 1, Pagena (B Twomey); 2, Witches Touch Of Fleur De Lys (C Frazer); 3, Issu Des Champs (M Williams). 1.25m select 1, Ashdale Early Bird (D Quigley); 2, Genette Kervec (C Frazer); 3, Voodoo Man (S Hedges). Charles Owen British Novice 1, Optimism (J Nicholson); 2, Cruising Carmen (K Godber); 3, Aztec Gold (J Antcliff). Equimax Discovery 1, Brickfield Boy (M Watson); 2, Braunston Primrose (M Williams); 3, First Knight (M Watson). IT 1, Give Me Remus (B Twomey); 2, My Enigma (S Hedges); 3, Ashdale Futuro (D Quigley). grand prix 1, Lucky Sky (R Smith); 2, It’s Magic Max (K Sshre); 3, Back In Business (M Watson). 1.30m 1, Showgirl (V Young); 2, Anastasia (B Twomey); 3, Hollwell King William (G Turner). 1.40m 1, Lucky Sky; 2, Jamaica La Silla (J Davenport); 3, Mavis Davis (G Turner). power & speed 1, Decoded (M Watson); 2, Voodoo Man (S Hedges); 3, Mavis Davis. Horse & Hound Foxhunter 1, Lottie (C Healey); 2, Daws Willow Herb (C Phillipps); 3, Witches Touch Of Fleur De Lys.

OLDCOTES CHARITYWorksop, Notts, 5-6 May

Charles Owen British Novice 1, Mulligans Pride (M Everett); 2, Calowa (S Butler); 3, Fir Trees Tarzan (I Bennett). Equimax Discovery 1, Escalator (M Potter); 2, Miss Debutante (L Redfern); 3, Tsu Na Mi (K Hussey). Great Leighs Newcomers 1, Milton Opal (S Cawkwell); 2, Lancaster Dancer (A Garner); 3, Bally Farris Diamond (R Bennion). BEIB Members Cup 1, The Fox (A Brady); 2, Mid Accord (A Saywell); 3, Bally Farris Diamond. 1.20m members cup 1, The Fox; 2, Croft Little Doll (A Patchello); 3, Stainsby Sponeck (J Tanfield). 1.25m select 1, Stainsby Sponeck; 2, City West (L Chorlton); 3, Jelmar (S Brady). 6 May: Equimax Discovery 1, Durfee Anderson (J Davis); 2, Elizabeth Of York (S Clarkson); 3, Tsu Na Mi. Great Leighs Newcomers 1, Mid Accord; 2, Autumn Kerry Gold; 3, Baileys Opium (J Reed-Stephenson). 1.40m 1, Capello (T Newman); 2, Junior (A Saywell); 3, Sarah’s Pride (C Curtis). IT 1, Puerto Rico (T Newman); 2, Dobels French Dachs (M Whitaker); 3, Nebel (A Bell). A/B/C 1, Livingstone (L Whitaker); 2, Sunboy (P Barker); 3, Angelene (L Brennan). 1.30m 1, Jet Set (R Hopkinson); 2, Dercado (K Allison); 3, Ashdale Early Bird (D Quigley).

SHROPSHIRE HORSE SHOW Bridgnorth, Shropshire, 5-6 May

Charles Owen British Novice 1, Midnight Spark (A van Mourik); 2, Zacharia (N Mahn). Equimax Discovery 1, Darragh (L Chandler);2, Top Secret (K Morris); 3, DTM (N Marmont). mini open 1, DTM; 2, Red Wharf Carnival Clover (P Crann); 3, Hunters Moon (S Gill). Great Leighs Newcomers 1, Home Brew (R Wassell); 2, Konnox Sanico (A Kent). members cup 1, Portobello Belle (P Harris); 2, Kings Ride Diamond (V Swinnerton); 3, Country Impression (J Dolling). Horse & Hound Foxhunter 1, Lucy Lockett (S Gill); 2, Konnox Sanico. 1.25m 1, 5 tied. 6 May: BEIB Jnr British Novice 1, Just Jimmy (SBrumpton); 2, Nimrod (S Goodall); 3, Point Piper (K Williams). mini jnr open 1 & 2, Wild Wild West & Coconut Creek (J Kington); 3, Khalimas Quest (L Hinton). Blue Chip Jnr Newcomers 1, Here’s Copper Flash (L Arden); 2, Point Piper; 3, Master Tubby (S Rose). jnr members cup 1, Lady Ashfield (J Kington); 2, Emerson Bay (K Tudge). Squibb & Davies Jnr Foxhunter 1, Master Tubby; 2, Drunken Sailor (C Dell’Orbo); 3, Forever Red Rose (H Cartwright). JC/JA 1 & 2, Coconut Creek & Lady Ashfield; 3, Harlem Bay (A Preston). sml jnr open 1 & 2, Lady Ashfield & Coconut Creek; 3, The Travelling Lad (S Moffit).